Burgemeester hield geen toespraak in verband met conflict Vreemde situatie Paasvuur liep uit de hand Halve eeuw A.B.C. in Amerongen Drukke Pasen in Rhenen BRANDWEER HAD BEZET WEEKEND Veel aanrijdingen, maar geen ernstig gewonden Ruim 650 deelnemers aan wandeltocht in Leersum Ederveense paaszang geslaagd Verkeer eiste 4 gewonden Paasvuur laaide hoog op VIJFTIG JAAR A AGENDA Feestavond van v.v. Scherpenzeel MAC-rit trok record aantal deelnemers RIJKSPOLITIE KWAM HANDEN TEKORT Bazaar voor jeugdcentrum Bekendmaking „Vrolijke Zwervers" organiseren 15de Betuwe Tocht Première was succes Rhenense jeugd was vindingrijk Opbrengst collecte BURGERLIJKE STAND AMERONGEN PAARDEN HARD DINSDAG 16 APRIL 1968 RHENEN Jk burgemeester heeft ons zojuist wel gefeliciteerd, maar hij wilde liever geen toespraak houden, vanwege het CAO-conflict van onze bond met de regering", aldus de heer C. H. Otting, voorzitter van de afdeling Rhe- nen van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid, toen deze tijdens de druk bezochte receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling zijn feestrede zou gaan uitspreken in de foyer van het „Eigen Gebouw". „Ik ben verheugd dat burgemeester Bosch de moeite heeft genomen ons te komen feliciteren, maar wij vinden het jammer, dat hij niet kon besluiten een kleine toespraak te houden, zoals hij dat wél heeft gedaan tijdens ons veer tigjarig bestaan, hetgeen toen bijzonder op prijs is gesteld". „Ik vind het een vreemde situatie", aldus de heer J. B. van Otterlo, die la ter sprak als lid van het hoofdbestuur, „dat een burgemeester die boven de partijen moet staan uit vrees voor moeilijkheden hier geen toespraak kan houden en moet verdwijnen uit angst aangevallen te worden voor een zaak, waarvoor ons Kabinet verantwoordelijk is. Ik noem dat waanzin" Achteraf ver klaarde de heer Otting de situatie, waarin de burgemeester verkeert, te kunnen begrijpen. „Ik blijf 't echter een betreurenswaardige zaak vinden", zo besloot hij, „dat bij dit vijftigjarig bestaan de stem van de pllatselijke overheid niet heeft geklonken". T)e heer Otting zei tijdens zijn feest rede veel waardering te hebben voor de komst van de heren W. Klaassen en A. Jansen, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeling Rhenen van de Algemene Nederlandse Aannemers- en Patroons Bond. Hij vond het jammer, dat de ANB nimmer een uitnodiging krijgt wanneer de ANPB feest viert. „Of viert de patroonsbond nimmer feest", zo vroeg hij zich af. „Wanneer dat wel het geval is komen wij gaarne om onze gelukwensen aan te bieden". Uit de historie kon de voorzitter van de jubilerende afdeling weinig putten. Veel is tijdens de tweede wereldoorlog aan gegevens verloren gegaan. Wel kon hij memoreren, dat bij de oprichting in 1918 twintig leden aanwezig waren. Het'hoogste aantal had 155 bedragen, toen de DUW-arbeiders nog onder de ANB vielen. Toen deze weer vertrok ken daalde het tot 107 en thans staan er weer ongeveer 140 leden genoteerd. Als winstpunten noemde hij de vrije Het jubilerende bestuur van de AMB in Rhenen, luistert aandachtig naar de hoofdbestuurder J. B. van Otterlo uiterst rechts). Heden, dinsdag VEENENDAAL O.C.B.-Gebouw, 20.00 uur: Filmavond N.C.R(eis)V. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Instuif en Gymnastiekzaal Tuinstraat, 9.30 en 14.00 uur: Jeugdfilmvoorstel lingen „Dertien Ezels" en „De grote race". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Paniek in Tokio" TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal, tot en met 24 april, dagelijks 9.0012.30, 13.30 17.30 en 19.00—21.00 uur: „Uit hart en handen", tentoonstelling van Veenendaalse vrijetijdsschilders. EDERVEEN In de Hervormde kerk werd zaterdagavond een zang avond belegd door de beide koren. Af wisselend werd opgetreden door het ge mengde koor „De lof stem" onder lei ding van de heer De Boef en door het kinderkoor „Van knop tot bloem" on der leiding van mevrouw Bouve. Een groot aantal belangstellenden woonden de geslaagde avond bij. Be halve koorzang was er ruim gelegen heid voor samenzang, begeleid door de plaatselijke organist de heer Van Gin- kel en ondersteund door de trompettist C. Bos. In plaats van een meditatie las ds. J. C. de Bie tussen de verschillende muzikale programmapunten door delen uit het paasevangelie. Wegens het 50-jarig bestaan van de voetbalvereniging Scherpenzeel wordt er door deze vereniging een feestavond georganiseerd op vrijdag 19 april in de Eierhal te Scherpenzeel. Het programma is getiteld ,,'t Zat weer snor". De muzikale omlijsting is in handen van Henk Baving. Het paasvuur op de Westersingel. VEENENDAAL De Paasrit van de Motor- en Autoclub Veenendaal heeft dank zij het mooie weer Paasmaandag een record aantal bezoekers getrokken, namenlijk tweehonderd. Het was een leuke rit met ook diverse attracties voor kinderen. Om acht uur werd ge start bij hotel La Montagne. Het par cours liep via Veenendaal en Rhenen. De uitslag was: 1. Kroeze uit Krom menie. 2. Merkestijn uit Veenendaal, 3. Hoesen uit Veenendaal en 4. H. van 't Veen uit Veenendaal. Alle vier reden het parcours foutloos. AMERONGEN De afdeling Ame- rongen van de Algemene Bedrijfsschap- pen Centrale aangesloten bij het NVV bestaat op 22 april 50 jaar. Op 22 april 1918 werd de Amerongse afdeling op de oude Steenfabriek van Hasselt op gericht door de heren H. Blankestijn uit Amerongen en G. Boelhouder en B. Vermeer uit Maurik. De toendertijd genaamde fabrieksar- beidersbond startte met 10 leden. De beginperiode was zeer moeilijk. Dit kwam door het verzet van de werkge vers, die weinig voor de bond voelden. Stakingen bleven dan ook niet uit. Een van de oprichters, de thans 82- jarige heer Boelhouder is momenteel nog in leven. Helaas mocht de onlangs overleden heer H. Blankestijn uit Ame rongen het 50-jarig jubileum niet meer beleven. Gedurende 45 jaar is hij voor zitter geweest van de afdeling. In 1960 verwierf hij de hoogste onderscheiding van de organisatie, de gouden speld voor een lid van Verdienste. Het huidige bestuur van het ABC in Amerongen hoopt op 27 april het jubi leum te herdenken met 's middags van 3 tot half 5 een receptie in het Dorps huis, terwijl 's avonds voor de leden een feestavond gehouden zal worden. zaterdag en in tegenstelling tot voor heen, toen er vijf loonklassen wahen met 5 a 6 verschillende loongroepen, de éne loonklas met voor alle bouwvakkers een gelijk inkomen. Als de meest recen te strijd van de vakbond memoreerde de heer Otting de werktijdverkorting met een half uur en de pensioenpremie. In het kader van de afwijzing door de regering van de werktijdverkorting stelde hij de vraag of het er voor de arbeiders wel beter op is geworden nu het college van rijksbemiddelaars is af geschaft. Hoofdbestuurder J. B. van Otterlo bood de gelukwensen aan uit naam van de gehele bond. In een gloedvolle en soms zeer scherpe redevoering wees hij erop, dat de leden van de bond voor de bouwnijverheid schouder aan schouder zullen moeten gaan staan om te be schermen wat werd verworven. Eén van de grootste problemen noemde hij de kaderopleiding en het op peil houden van het kader, zowel in kwaliteit als in kwantiteit. Hij onderstreepte na drukkelijk dat er enorme veranderingen zijn gekomen met betrekking tot de op bouw van de huidige vakbeweging. „Onder onze leden bevinden zich ook mensen, die grote ondernemingen lei den". Dat de regering de werktijdverkorting had getorpedeerd vond hij nog tot daar aan toe, maar dat men de vakbond had verweten niet het algemeen belang in het oog te hebben gehouden, vond hij minderwaardig. „Ik val hierover de burgemeester van Rhenen niet aan, maar wel het kabinet. Het kabinet moet dan maar desnoods in diskrediet gebracht worden, wanneer het niet gelukt de werktijdverkorting er door te krijgen. Onze huidige rege ring bewandelt vreemde wegen. De wijze waarop de bouw moet worden gefinancieerd is o.a. de oorzaak van de nog steeds voorkomende werkloosheid onder de bouwvakkers. Duizenden verléten het bouwvak uit angst voor wat de toekomst zal bren gen. Hoe kan de jeugd op die manier vertrouwen hebben in een regering. Het vervult ons met grote zorg en angst wat er zal gebeuren, wanneer straks in september de jonge arbeiders aan de slag moeten. Wij vragen ons af of zij hun plaats in de verschillende bedrijfs takken zullen kunnen vinden". De heer Van Otterlo besloot met de opmerking ervoor te zorgen, dat de so lidariteit, die altijd als een rode draad door de vakbeweging heeft gelopen, niet verloren gaat. Namens 't bondsbestuur overhandigde hij voorzitter Otting een enveloppe met inhoud. Enkele leden van het koor „De Rood borstjes" zongen de jubilerende afdeling toe, daarbij begeleid op de piano door de heer Cor Huydink. Uit naam van het koor overhandigde de jeugdige Marian Dorland voorzitter Otting een fraai boeket bloemen. 's Avonds werd samen met de leden geestgevierd in Junushoff te Wage- ningen, met cabaret en bal. Dat aan het begin van de receptie het gigantische bondsvaandel van de muur viel zal bij de meest bijgelovige bezoeker niet in het minst de gedachte hebben dien opkomen, dat dit een sym- toom zou zijn van naderend onheil, in tegendeel. AMERONGEN Ten behoeve van de bouw van een Jeugdcentrum aan de Nederstraat wordt op 19 en 20 april a.s. een bazaar georganiseerd in het Koets huis van het Kasteel. Het Koetshuis werd voor dit doel welwillend afge staan door de familie Van Aldenburg Bentinck. RHENEN Het Paasweekeinde heeft veel toeristen naar Rhenen en de Greb- beberg gelokt. Dit had tot gevolg, dat de rijkspolitie handen tekort kwam om het verkeer te regelen. Er vonden verschillende aanrijdingen en botsijigen plaats, waarvan één ernstig. Bjj hotel „De Koerheuvel" vielen de toeristen zelfs zo maar uit de lucht. Daar landde zondagavond omstreeks half zes op een korenveld een Duits zweefvliegtuig, afkomstig uit Hamburg, bestuurd door de heer A. R. HU zette het toestel foutloos aan de grond. Later werd het per trailer opgehaald om naar het vliegveld van herkomst te worden teruggebracht. De vrijwillige brandweer rukte eer ste Paasdag omstreeks het middaguur uit voor een brand in het eikehakhout nabij de „Reumers". Ondanks de gro te droogte en de felle wind kon men met drie stralen op de nevelspuit bin nen de kortst mogelijke tijd het vuur bedwingen. Op „Prattenburg" ging on geveer 100 m2 bos verloren. Daar werd geblust door de Veenendaalse brand weer. Ook ..De Hel", het natuurreser vaat onder Veenendaal, stond in brand. Ook hier greep de Veenendaalse brand- RHENEN Van alle Paasvuren in Rhenen was dat in de Kastanjelaan als van ouds het hoogst en meest specta culair. Al om acht uut 's avonds stroomde de jeugd naar de omgeving van het viaduct om samen met talrij ke ouders getuige te-zijn van dit spec taculaire schouwspel, waartoe door de bewoners van het Grebbekwartier al les wat maar branden wilde, was afge staan. Brandweerfunctionarissen hiel den welwillend een oogje in het zeil. AMERONGEN Burgemeester en wethouders van Amerongen maken be kend, dat het in hun voornemen ligt om met toepassing van artikel 20 der We- deropbouwwet bouwvergunning te ver lenen aan de heer J. v. Manen, Kon. Wilhelminaweg 8 te Amerongen tot het bouwen van een dubbel woonhuis op het perceel kadastraal bekend gemeente Amerongen, sectie D no. 3299 ged., ge legen aan de Aspergelaan. Belanghebbenden kunnen bezwaren tegen het verlenen dezer vergunning tot en met 18 april 1968 bij het gemeente bestuur indienen. Amerongen, 4 april 1968 De burg., O. R. van den Bosch De secretaris, A. Korten Geboren: Willem Pieter, z.v. F. R. Barthel en A. H. van der Brugge; Jan Willem, z.v. W. J. M. Kortekaas en J. B. C. Herfkens. Overleden: Gerritje van Veenendaal, 54 jaar. INGEKOMEN PERSONEN: A. K. Hanekamp. van Driebergen; A. Schreuders van Groningen; C. C. Jansen-Stoet, van Leersum. Vertrokken personen: Z. Smit, naar Veenendaal. weer met succes in. De brand in „De Hel" trok veel kijklustigen. Op de Zwarteweg ontdekte de politie een slingerende auto. Na een achtervol ging kon de man achter het stuur wor den aangehouden. Het bleek A. W. uit Bennekom te zijn, die onder invloed verkeerde van sterke drank. Ook de auto was niet in goede staat. De ach teras was krom en de stuurunrichting defect. Zowel de chauffeur als de auto werd veiligheidshalve uit het verkeer genomen. Op Domineesberg liepe* drie paarden los. Zij bleken eigendom te zijn van de Rhenenaar K. Zonder ongelukken kon den de dieren worden gevangen en op geborgen. Op de Nieuwe Veenendaalseweg-Beu- kenlaan was een meisje van een paard gevallen. De heer M., die vlakbij woon de, belde de politie met het verzoek om een ambulance te waarschuwen. Toen een dokter was gearriveerd bleek het meisje slechts licht gewond te zijn aan haar hoofd. Zij mocht te voet naar huis. Maar de ambulance was intussen ook al gearriveerd. Deze behoefde geen dienst te doen, maar moet wel worden betaald. Daar zal de heer M., die de wagen bestelde, nu voor zorgen... Op het Fred. v.d. Paltshof ontstond een klein meningsverschil tussen de bloemenhandelaren B. en De Z. Zij mo gen om beurten standplaats innemen. Door de Paasdrukte gelokt stonden bei de handelaren echter op het plein. De politie werd in de arm genomen, waar na bleek, dat De Z. in overtreding was. Hij moest inpakken. Excuus van De Z.: „mijn collega heeft niet zulke mooie bloemen als ik". De talrijke restaurants in de Grebbe- stad hebben het bijzonder druk gehad. Ook Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg trok beide Paasdagen bij zonder veel belangstelling. De grote trek begon al op Goede Vrijdag. De weersomstandigheden voor een bezoek aan de dierentuin waren bijzonder gun stig. Op de toeristische autoweg, nabij de Leemkuil vloog de heer J. E. v. R uit Ede met zijn sportwagen uit de scher pe bocht. De bestuurder verklaarde verblind te zijn door een tegenligger. De politie geeft echter een andere me ning. omdat door de bocht van ver blinding geen sprake kan zijn. Vermoe delijk is er te hard gereden. De wagen kwam fyi de lengterichting klemvast tot stilstand tussen twee bomen. Alle vier de inzittenden moesten naar het Julia- naziekenhuis worden overgebracht. Twee van hen bleken vrij ernstig te zijn gewond. Het autowrak moest wor den weggesleept. Bij het Viaduct kwam de automobi list K. te Rhenen in botsing met de bromfietser G. B.. eveneens wonende te Rhenen. Zowel de auto als de brom fiets liep schade op. Niemand werd gewond. Op de Verlengde Acacilaan-Spar- renlaan kwam de automobilist J. U. S. uit Kampen in aanrijding met de brom fietser G. F. S. uit Rhenen. De brom fiets werd door de frontale botsing met de auto totaal vernield. De wagen van S. liep flinke schade op aan de voor kant. Op de Rijn werd beide Paasdagen al een begin gemaakt met beoefening van de watersport. Verschillende botenbe- zitters trokken naar de rivier om er de gehele dag te vertoeveh, veelal water- skiënd. VEENENDAAL Twee „officiële" en een aantal „officieuze" paasvuren bezorgden de brandweer dit weekeinde handen vol werk. Van twee niet-georga- niseerde vuren werden de brandstichters achterhaald. De beide paasvuren, aan de Middelbuirrtseweg en aan de Westersingel liepen uit de hand, doordat de wind draaide. De brandweer heeft een einde aan de pretjes moeten maken. Vooral voor het paasvuur aan de Westersingel bestond veel belangstelling. Zondagmorgen ontdekte de brand weer brand in een vlak bij de kazerne gelegen service-station aan de Am bachtstraat. Deze bleek later door jon gens aangestoken te zijn. De schade bleef beperkt. Driemaal werd er in het weekend brand gemeld bij de Hel. Eenmaal bleek het een bermbrandje bij een sloot te zijn, waar verder niet veel aandacht aan geschonken werd. De eerstgemelde brand verwoeste een stuk droog gras land in de Hel. De brandweer heeft 't vuur met takken geblust. Het andere brandje was in de Blauwe Hel. Hier kostte het de brandweer veel moeite om bij het vuur te komen. Enkele brandweerlieden liepen een nat pak op omdat ze in het water terecht kwamen. Enkele jongens bleken het vuur aange stoken te hebben. Achter de „Salamander" verbrandde maandag ongeveer 600 m2 bos. Zon dagmiddag was daar reeds een stuk droog gras en wat bomen in vlammen opgegaan. Verder is de brandweer enkele malen uitgerukt omdat de vuilnisbelt weer eens in brand stond. OPHEUSDEN De wandelsport- vereniging „De Vrolijke Zwervers" in Opheusden organiseert op zaterdag 27 april de 15e Betuwe Tocht. Verwacht wordt dat ook dit jaar weer vele hon derden wandelaars aan dit evenement zullen deelnemen. Verschillende mu ziekkorpsen uit de omgeving hebben hun medewerking reeds toegezegd. D« derde lustrumtocht leidt zoals gebruike lijk voornamelijk door en tussen de bloeiende boomgaarden De start vindt om 2.30 uur plaats bij het gemeentelijk gymnastieklokaal in de Hamsestraat. Er kan worden inge schreven voor de afstanden 5. 10, 15 en 18 kilometer. Voor de winnaars zijn fraaie prijzen beschikbaar. VEENENDAAL Het paasweekend heeft tamelijk veel ongelukken opgele verd, de gevolgen bleven beperkt tot blikschade en tamelyk lichte verwon dingen. Op de Vijgendam werd de zesjarige J. B. aangereden door een lesauto, be stuurd door H. W. van de L. uit Ede, onder toezicht van de heer C. J. D. Het jongetje liep plotseling van achter een geparkeerde auto de weg op. Het kwam op het kofferdeksel van de auto terecht en werd op de weg geslingerd. Het jongetje is ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. RHENEN De Rhenense jeugd, die in grote getale heeft deelgenomen aan de door de Rhenense Middenstands Centrale georganiseerde eierzoekwed- strijd, was buitengewoon „vindingrijk". Van de 1125 eieren, die door de orga nisatoren in de weilanden bij de Veer- weg werden verstopt, werden er maar liefst 1116 teruggevonden. Dit bete kent dat er slechts 9 eieren niet op hun basis zijn teruggekeerd. Als men daar bij de gebroken exemplaren rekent, dan heeft men praktisch alle eieren te ruggevonden. LEERSUM De ruim 650 deelne mers aan de eerste wandeltocht die in Leersum door de wandelsportvereni ging „Julianaschool" werd georgani seerd, hebben voor een zeer geslaagde tocht gezorgd. Het organiserende be stuur ls zeer tevreden. De verwachtin gen wérden ver overtroffen. Men wil van de tocht een jaarlijkse traditie ma ken. De belangstelling van de zUde van het publiek viel enigszins tegen, maar de koude wind was hier beslist oorzaak van. Dit initiatief werd ook door het gemeentebestuur van Leersum gewaar deerd, want burgemeester 's Jacob en wethouder Van den Bogert waren bei den bij de binnenkomst van de wande laars aanwezig. Tot slot reikte de bur gemeester de prijzen uit. De uitslagen zijn als volgt Schoolgroepen 5 km 1. Julianaschool Leersum 210 pnt,; 2. Pr. Beatrixschool, Veenendaal 207 pnt.; 3. Pr. Beatrix school, Veenendaal 205 pnt. Wandelgroepen 5 km 1. Jan van Schaffelaar, Barneveld 207 pnt.; 2. WSV Woudenberg 204 pnt.; 3. De Wheen, Voorthuizen 191 pnt. Schoolgroepen 10 km 1. Meester v.d. Meulenschool, Kedichem 624 pnt.; 2. Ju lianaschool, Leersum 617 pnt.; 3. Merse- bergschool, Maarsbergen 613 pnt. Sportgroepen 10 km 1. Larsheim, Leersum 632 pnt.; 2. HDS, Leersum 621 pnt. Wandelgroepen 10 km 1. De Wheen, Voorthuizen 653 pnt.; 2. Rijnkanters, Eist (U.) 646 pnt.; 3. SSS, Veenendaal 645 pnt Schoolgroepen 15 km 1. Pr. Beatrix school, Veenendaal 633 pnt. Wandelgroepen 15 km 1. SSS, Vee nendaal 635 pnt.; 2. WSV Ruysdael, WUk bij Duurstede 632 pnt.; 3. Rijnkan ters, Eist (U.) 619 pnt. Wandelgroepen 20 km 1. De Vrolij ke Jantjes, Rhenen 661 pnt.; 2. Wage- ningse Vierdaagse 649 pt. Aan de winnaars van de verschillen de afstanden konden zeer fraaie bekers worden uitgereikt die voor het grootste gedeelte beschikbaar werden gesteld door de Leersumse ^winkeliers, de twee plaatselijke sportverenigingen en door het gemeentebestuur van Leersum. Iedere deelnemer kreeg een mooie medaille met een afbeelding van de Leersumse Uilentoren. De heer P. J. B. fietste links van de rijbaan over de Buurtlaan-Oost. Toen hij plotseling naar eechts ging werd hij geschept door de heer J. W. ter B. uit Ederveen. De auto van de heer Ter B. bleek een lekke remleiding te hebben. De fietser werd met een hersenschud ding in het Julianaziekenhuis opgeno men. De heer J. van O. uit Veenendaal deed aangifte dat zijn auto, die op de Paulus Potterstraat geparkeerd had ge staan, aangereden was door een andere auto. De laatste werd bestuurd door de heer E. W. J. uit Arnhem. De heer B. N. B. A. B. uit Kesteren wilde op de Hoofdstraat wegrijden. Toen hij de parkeerfile wilde verlaten keek hij achterom en reed te ver door naar voren waardoor hij een voor hem staande auto raakte. Beide wagens kre gen blikschade. De heer C. L. uit Veenendaal raakte •zaterdag zijn rijbewijs kwijt, omdat hij onder invloed van geestrijk vocht een ongelukje veroorzaakte op de Munni- kenweg. Ook onder invloed verkeerde de brom fietser L. van S. uit Amerongen, die op de Kerkewijk de macht over zijn stuur verloor. Hij liep een hersenschudding op en moest naar het ziekenhuis ge bracht worden. De Simavi-collecte te Amerongen heeft dit jaar opgebracht f 684,78. Ge zien het bedrag van vorig jaar f 512,31 een grotere opbrengst.

De Vallei | 1968 | | pagina 3