Pacifistische demonstranten in felle strijd met politie Pall Mall Export Bonaparte Pengel wekt Surinaamse bevolking op eendrachtig samen te werken Aristo 'n veilig idee WOELIGE PASEN IN ZUID-LIMBURG Legerplaats Nederlander liftte naar Australië Amerikaanse militairen tegen boom gebotst; dode VERLAMDE PATIëNT IN SANATORIUM VERBRAND Tanzania erkent Biafra Barkeeper klant met barkruk slaat CAFÉ AFGEBRAND Bij vechtpartij met gastarbeiders vier gewonden Haagse vluchteling gepakt bij Artis Geen bromfietsers in IJ-tunnel N.S.M. ontslaat 50 oudere werknemers Man sterft in cel door alcohol- vergiftiging Bloemen op graf van Masaryk INTERTEST om op wyers te bouwen IN BRAND PARAAT KERK IN KEIJZER TAPIJT EEN NYLON TAPIJT A Ook voor II gemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit, dank zij een grotere kauwkracht. BRANDKAST GEKRAAKT (VM mmmimma DINSDAG 16 APRIL 1968 ln Budel heeft een groep jongens en meisjes (naar schattingen van politie en marechaussee 200 d 300) gepoogd de Duitse legerplaats binnen te gaan door het open duwen van hekken en het ver nielen van een slagboom. MAASTRICHT Zuid-Limburg heeft een woelige Pasen beleefd. In Tree- beek. Brunssum en Maastricht is fel gevochten tussen grote politie-eenheden en demonstranten in de „ABC-Navo-verzetsmars 1968". Zeker 25 mensen raakten gewond van wie tenminste tien zich in een ziekenhuis moesten laten behandelen. Acht demonstranten werden aangehouden en na een bekeuring op vrije voeten gesteld. De Limburgse jeugd heeft zich opmer kelijk afzijdig gehouden van de betogingen tegen de Navo en de Amerikaanse politiek inzake Vietnam. HELMOND In het St.-Lambertus- ziekenhuis in Helmond is zaterdag de 45-jarige Cor Kornyt overleden. Hi;j had in het sanatorium St.-Jozefheil in Bakel ernstige brandwonden opgelopen nadat een handdoek die over zijn bedlamp hing, vlam had gevat en brandend in zijn bed was gevallen. In korte tijd brandde ook het bed. De man was gedeeltelijk verlamd en lag in een kamertje apart. De Rijkspolitie on derzoekt wie de handdoek over de lamp heeft gehangen. DEN HAAG Bij een vechtpartij in een café in de Haagse binnenstad heeft zondagochtend de 31-jarige barkeeper A. v. O. een evenoude klant, de kelner Wim B., met een barkruk een diepe wond in het achterhoofd geslagen. De barkeeper was volgens zijn verkla ring tussenbeide gekomen in een ruzie tussen de kelner en een andere cafébe zoeker. De kelner zou hem toen hebben bedreigd met een gebroken glas. B. ligt in een ziekenhuis. De barkeeper werd opgesloten wegens poging tot doodslag of zware mishandeling. LAREN Het café De Boeren Hof stede in Laren, een voormalige boerde rij, die op de monumentenlijst staat, is vrijdagnacht afgebrand. De schade wordt geschat op twee ton. Ruim vierhohderd jongeren voor het merendeel uit de Randstad afkom stig waren vrijdagavond in Eindho ven samen gegroept voor de afmars (in tal van huurauto's) naar Zuid-Lim burg. De leiders droegen een vergun ning op zak voor demonstraties in Brunssum (zaterdagmiddag) en Vaals (Eerste Paasdag). Ih Vaals zouden ook groepen Duitse en Belgische pacifisten aan de betoging meedoen. Op weg naar Brunssum zaterdag middag haalden enkele deelnemers aan de „ABC-NAVO-verzetsjnars" in Treebeek een Amerikaanse vlag van een cafégevel naar beneden. De Heer- lense politie trad onmiddéllijk fel op en sloeg een gedeelte van de stoet uiteen. Voor de poort van het Hendrik van Nassau-Ouwerkerk-kamp in Brunssum het hoofdkwartier van Afcent werd de geroofde Stars-and-stripes in brand gestoken. De hoofdingang van het hoofdkwartier werd met een regen van stenen, rook- en (eigengemaakte) brandbommetjes bestookt. „ViveDutsch- ke" was daar de algemene strijdkreet. De politie probeerde aan het tumult een einde te maken door via luidspre kers mee te delen, dat burgemeester J. W. Quint op staande voet de vergun ning voor de betoging had ingetrokken. Toen dat niet hielp werden de betogers door een negentig man sterke politie- eenheid (van de korpsen Heerlen en Brunssum en de Rijkspolitie) uit el kaar geslagen. Burgemeester Quint stond wel toe dat de demonstranten zoals eerder was overeengekomen de nacht op een kampeerplaats in Brunssum door brachten. Onder politiegeleide werd de groep demonstranten op Eerste Paas dag in alle vroegte Brunssum uitgeleid. In Zuid-Limburg werden op verschil lende plaatsen grote politie-eenheden paraat gehouden. De verloven van het Maastrichtste politiepersoneel werden haastig ingetrokken. De demonstratie in Vaals werd door de leiding van de demonstratiekaravaan afgelast. Doel loos trokken de betogers op Eerste Paasdag wat door Zuid-Limburg tot ze clandestien hun intrek namen in De Burcht een oud en vervallen bui tenhuis in Heer. Burgemeester Corten van Heer liet hen daar na ruggespraak met de eige naar ongemoeid de nacht doorbrengen. De demonstranten beloonden die gast vrijheid door gul knipkaarten voor de Amsterdamse walletjes uit te delen. Van het dak van het vervallen buiten goed woei in de nacht na zondag de ro de vlag met het pacifistenembleem. Tweede Paasdag 's morgens wilden de pacifisten een protesttocht naar het Maastrichtse Vrijthof forceren. Op de grens tussen Heer en Maastricht von den zij de politie tegenover zich Na een even fel als kort handgemeen doorbraken de demonstranten de poli- tiekordons. De uit heel Zuid-Limburg in Heer samengetrokken Rijkspolitie macht moest toezien hoe de bizar uit gedoste groep jongelui Maastricht in trok. Nog eens honderd politiemannen vin gen de demonstranten bij het station ADVERTENTIE ledereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export Want met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit! f 20 Pall Mall Export f.1.50 van Maastricht op. Weer volgde een massale kloppartij. De helft van de be togers stoof de Koepelkerk binnen waar de mis van kwart over twaalf net was begonnen. Wat later groepeerden ze zich allemaal om inspecteur M. Boes ten van de Maastrichtse politie. Er werd overeengekomen dat de betogers in kleine groepjes naar het Vrijthof zou den afmarcheren om daar hun plunje- zakken in ontvangst te nemen en de mobiele gaarkeuken eer aan te doen. Twee uur bleef het rustig op het Maastrichtse Vrijthof. Moegedemon- streerd liepen tientallen naar de Euro- route-9 om daar een lift naar huis te vragen. De overgebleven groep nog tweehonderd man trok tegen drie uur naar het Maastrichtse hoofdbureau van politie om de onmiddellijke vrij lating van een (in Heer) ingesloten leider te eisen. Het kwam na een zit- staking op de rijbaan tot een laatste handtastelijk treffen tussen vijftig poli tiemannen en pacifisten. Niet veel later bliezen de pacifisten de aftocht. Zij hadden tevergeefs ge wacht op versterking uit België. De grensbewaking had de Belgische paci fisten onverbiddelijk .terug naar huis verwezen. ROTTERDAM Veertig Marokkaan se en Nederlandse arbeiders zijn in de nacht van zaterdag op zondag in de Rot terdamse Coolsestraat met elkaar slaags geraakt. Bij de vechtpartij liepen vier Nederlanders verwondingen op. Een van hen, de 25-jarige A. v. d. W., moest met een slagaderlijke bloeding naar een zie kenhuis. De vechtpartij was ontstaan nadat de Marokkanen, van wie er één teveel had gedronken, uit een café waren gezet, aanvankelijk dropen de buitenlanders af maar een kwartier later stonden ze we derom op de stoep en gooiden zij straat stenen door de ruiten van h$t café. De Nederlandse bezoekers gingen vervol gens naar buiten om een einde te ma ken aan deze overlast. De vechtpartij die daarop ontstond, moést door de poli tie worden beëindigd. DEN HAAG De 22-jarige Hagenaar T. F., die op 1 maart na een schietpar tij in de Haagse Korte Houtstraat aan de politie ontsnapte, is gistermiddag bij d eingang van de diertentuin Artis in Amsterdam aangehouden. De schietpartij waarbij T. F. was be trokken gebeurde in een woning waar 10 mannen aan het dobbelen waren. De winnaar van het gokspel, de Amster damse confefctionair F. B. F., werd door drie pistoolschoten aan zijn nek en een hand gewond. De 27-jarige broer van T. F. werd op zijn vlucht na de schietpartij gegrepen, nadat hij zijn pistool had weggegooid. De confectionair had zeven mille ge wonnen toen de schoten vielen. DAR ES SALAAM Tanzania heeft de afgescheiden Nigeriaase deelstaat Biafra, die in een burgeroorlog is ge wikkeld met het federale Nigeriaanse bewind, als eerste land erkend als een onafhankelijke soevereine een heid". Dit heeft de minister van Bui tenlandse Zaken van de Oostafrikaan- se republiek, Chediel Mgonja, zaterdag bekend gemaakt in de hoofdstad Dar Es Salaam. De afscheiding van Biafra, de vroe gere Nigeriaanse deelstaat „Oost", werd op 30 mei vorig jaar bekend ge maakt door de leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe. Dit gebeurde in de hoofdstad van Biafra, Enoegoe, die momenteel weer bezet is door federale troepen. Mgonja zei op een persconferentie, dat leden van de in Biafra wonende IBO-stam, bij tienduizenden waren ge dood en uit hun woonplaatsen verdre ven. Ze zijn uitgestoten door de Nige- rianen. In een strijd van tien maanden heb ben ze de wereld bewezen, dat ze bereid zijn voor zichzelf te vechten. Tanzania voelt zich genoodzaakt deze tegenslag voor de Afrikaanse eenheid te erken nen, aldus Mgonja. MELBOURNE Op het vliegveld van Sydney is de 30-jarige Nederlander Pieter de Borst uit Djakarta aangeko men, die 3 maanden nodig heeft gehad om via 7 landen van Nederland naar Australië fe liften. Hij deed er een maand over om van Istanboel naar Djakarta te liften. Een uur na aan komst stond Pieter al met zijn duim omhoog aan de weg van Sydney naar Melbourne, waar hij zijn getrouwde zuster wil gaan bezoeken. ADVERTENTIE KAMERBREED OTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39-HILVERSUM AMSTERDAM In een nota van B. en W. van Amsterdam aan de ge meenteraad zegt het college van me ning te zijn, dat de veiligheid van het verkeer in de IJ-tunnel in ernstige ma te in gevaar zal worden gebracht, in dien het de bromfietsers zou worden toegestaan van de tunnel gebruik te maken, zelfs wanneer dit zou worden beperkt tot de tijden buiten de spits uren. De overwegingen die tot het bepalen van dit standpunt hebben geleid zijn: de rijbreedte van 2 x 3.50 m in elke tun nelbuis, die niet toelaat dat bromfietsen en auto's elkaar inhalen, het verschil in remvertraging tussen beide soorten voertuigen, dat kan leiden tot ernstige kettingbotsingen en het betrekkelijk ge ringe vermogen van bromfietsen, dat bij een helling van 31/* procent vertra gend kan worden. Bovendien is het nut van het gebruik van de tunnel door bromfietsen buiten de spitsuren twij felachtig, omdat zij hiervan juist in de spitsuren gebruik zullen maken. ADVERTENTIE Als U last hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U hef speciale Dsntofix-kleef- poeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken niet gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zekerder gevoelt. Het ge voelige tandvlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en gemakkelijker kauwen. Dank zij Dento fix leunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duide lijker. Dentofix voorkomt ook slecht rie kende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijqbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooiflacons d fl. 2,35. PARAMARIBO ln een paasboodschap voor radio en televisie heeft de Surinaamse premier J. A. Pengel zijn landgenoten opgeroepen tot samenwer king. In de koloniale tijd, betoogde de heer Pengel, hielden de machthebbers de verschillende bevolkingsgroepen angst vallig gescheiden om te voorkomen dat zij op hun beurt de macht zouden vor men die in opstand moest komen tegen de toen bestaande asociale en zelfs bes tiale toestanden. Gaandeweg veran derden deze toestanden, voegde de pre mier hieraan toe, vooral nadat Surina me zeggenschap had gekregen in eigen aangelegenheden. „De strijd evenwel die daaraan voor afging leerde ons in het bijzonder in de jaren 1946 tot en met 1948, hoe groot het wantrouwen tussen de verschillen de bevolkingsgroepen, opgewekt en le vendig gehouden in de koloniale tijd, toen was en in feite nog is. In de loop der tijden is in dit opzicht gelukkig veel veranderd", aldus de heer Pengel. Radicale tendens „Wij kunnen niet blijven aanvaar den", vervolgde hij, „dat er na 105 ja ren emancipatie geen sprake is van een Surinaamse natie met een eigen gezicht in de wereld. Wij kunnen en mogen niet aanvaarden dat bevolkings groepen van ons land juist nu worden opgeroepen om zich in eigen hokjes te verenigen, met als achtergrond een ra dicale tendens. Wij verwerpen dit met afschuw en zullen daartegen met alle vreedzame middelen in verzet moeten komen, opdat ons broederhuis niet in een onblusbare en vernietigende brand opgaat". Overigens stelde premier Pengel met voldoening vast dat de grote doorbraak op den duur zal slagen. „Er zijn dui delijke tekenen die daarop wijzen". UTRECHT De directie van de Ne derlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil he^ft 50 oudere werknemers (allen van 62Vz jaar eri ouder) ontslag aangezegd. Oorzaak van deze perso neelsinkrimping is de thans aanwezige overcapaciteit van de kunstmestprodük- tie in de westerse landen. Om aan de toenemende concurrentie het hoofd te kunnen bieden, besloot de NSM in de afgelopen jaren de installaties te ver groten en uit te breiden, terwijl oude fa brieken werden stilgelegd, waardoor voor ongeveer 300 werknemers ander werk moest worden gezocht. De na tuurlijke afvloeiing is evenwel niet snel genoeg verlopen. Daarom besloot de di rectie het personeelsbestand op korte termijn te verminderen. Met de vak bonden is een afvloeiingsregeling ge troffen. De vakbonden noemen het een voorbeeldige regeling. ROTTERDAM In een cel van het Rotterdamse politiebureau aan de Lin ker Veerdam is zondagavond de 41-ja- rige Rotterdammer J. Venema overleden. Enkele uren tevoren was de man door agenten dronken op straat gevonden. Hij werd meegenomen naar het politiebu reau om daar zijn roes uit te slapen. Na zijn dood wees sectie door de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust uit, dat de man aan alcoholvergiftiging was over leden. DEN HAAG Bij een inbraak in 'n confectiefabriek aan de Waldorpstraat in Den Haag is in de nacht van vrij dag op zaterdag 20.000 gulden buit ge maakt. Door een raam aan de straatkant in te slaan kwamen de inbrekers het fa briekspand binnen. Zij brandden een kluis kapot en vervolgens ook de brand kast die zich daarin bevond. Het geld dat in de brandkast zat na men zij daarop mee. DEN HAAG De Tsjechoslowaakse president Ludvik Svoboda heeft zater dag bloemen gelegd bdj het graf van Thomas Masaryk, de eerste president van Tsjechoslowakije, zomeldt het Tsjechische persbureau Ceteka. Kort na de communistische machts overname in 1948 kwam Masaryk's zoon, de minister van Buitenlandse Za ken, op verdachte wijze om het leven. ROTTERDAM. De 66-jarige wachts- man D. Rolandus is op* de avond van de eerste paasdag bij het verlaten van het Braziliaanse schip „Turiaca" in de Merwehaven in Rotterdam gevallen en verdronken. ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN TAPUT DRIEBERGEN Op de Traay in Driebergen is zondagavond een auto met drie Amerikaanse militairen uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De 24-jarige stafsergeant J. Miller uit Cauldwell was op slag döod. De twee anderen werden gewond. De drie militairen waren gelegerd in het kamp Nieuw Amsterdam in Zeist. BELLINGWOLDE De 25-jarige J. J. Scheers uit Winschoten is zondag morgen met zijn spiksplinternieuwe motor op de Uiterdijkseweg in Bel- lingwolde uit de bocht gevlogen. En kele uren later is hij in het ziekenhuis overleden. BERGEN In het Noordlimburgse Bergen is zaterdagnacht de 28-jarige H. Bomers uit Well met zijn vracht auto tegen een boom gebotst. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. VLAGTWEDDE De 81-jarige G. Boltjes is zaterdagavond in Vlagtwedde door een auto gegrepen, toen hij met zijn fiets de weg overstak. Hij was vrij wel onmiddellijk dood. DRUTEN De 64-jarige landbouwer J. H. Peeters uit Deest is zaterdagmid dag met zijn fiets door een auto ge schept. Hij raakte bekneld tussen de auto en een boom. De man is in het ziekenhuis in Nijmegen overleden. SCHOORLDAM De dertienjarige Hans Erling Christensen uit het Deen se Frederica is zaterdagmiddag bij 't verlaten van de auto van zijn vader via het schuine bij een parkeerplaats in Schoorldam in het Noordhollandska- naal geraakt ën verdronken. Het ge zin Christensen was van een korte va kantie in Schoorl op de terugweg naar Denemarken. ROTTERDAM In Rotterdam is vrijdagnacht de twintigjarige J. C. K. met zijn auto tegen een lichtmacht aan de Parkhaven gereden. De achter hem zittende 22-jarige F. P. Buddemeyer schoot door de voorruit en kwam tegen de lichtmast terecht. Hij is in het zie kenhuis overleden. Zijn twintigjarige zuster werd ernstig gewond. De chauf feur liep lichte verwondingen op. ROTTERDAM De vijfjarige Mar tina Molendijk is zondagmiddag in Rot terdam omgekomen, toen zij op een ze brapad aan de Strevelsweg door een auto werd gegrepen. DRACHTEN De vijtienjarige Theunis Brandsma uit Kortehemmen is zondag in het ziekenhuis in Drach ten overleden. Hij was door een auto aangereden. EINDHOVEN In Eindhoven reed 's nachts de 32-jarige P. J. den Dekker uit Valkenswaard nabij het Vogelpark Animali in een flauwe bocht van de Roostenlaan met zijn auto tegen een rechts van de weg staande boom. De man was op slag dood; zijn echtgenote en een ander echtpaar uit Valkenwaard zijn zwaar gewond. BALKBRUG Te Balkbrug is de 79- jarige mevr. E. Poepe uit Zwolle aan gereden door een personenauto. Zij overleed een uur later in het r-k zieken huis te Zwolle. Het ongeluk ontstond doordat het slachtoffer haastig de weg overstak om een naderende bus niet te missen. DEN HAAG In de nacht van zater dag op zondag is de 27-jarige chauffeur monteur H. J. Böme uit Bergen (L.) op de rijksweg Venlo - Nijmegen met een open bestelwagentje tegen een boom gebotst. De bestuurder bleek na aankomst in het ziekenhuis in Venlo te zijn overleden. SOMEREN. In de gemeente Some ren is vannacht even na twaalf uur de 72-jarige G. Smits met zijn fiets in bot sing gekomen met een personenauto. De bejaarde man is ter plaatse overleden. DEDEMSVAART De 65-jarige B. Begeman uit Dedemsvaart is gister avond omstreeks tien uur voor zijn wo ning door een auto aangereden toen hij de straat overstak. De man overleed ter plaatse.

De Vallei | 1968 | | pagina 5