Nederlands waterpolo-zevental liet nieuwe mentaliteit zien Vol goede moed naar Milaan Avery Brundage gaat praten met Zuidafrikaanse officials Nederlands hockeyelftal de gevierde in Den Haag Jonsson won in zandwoestijn; Wolsink meest bejubelde renner Twintigduizend toeschouwers Hockey-elftal op 21 april tegen België Baanwedstrijden in Alkmaar Standard Luik gewipt voor Belgische beker Competitie-uitslagen in volleybaltop Boehm jeugdkampioen NEDERLAND IN FINALEPOULE Equipe Nowichi/Ciiff won Safari-Rally Killy start wellicht in Monza Scholten (Doetinchem) snelste in Hasselt Zeevalkink winnaar Ronde van Kampen Zege voor Anquetil Bart Solaro tweede in West-Berlijn RIJDT NUCHTER.DRINK.. GRAPILLON VIERLANDEN-TOERNOOI IN DEN BOSCH Goede start In de val Binnen bereik IOC-president in Johannesburg aangekomen „Kom maandag" Boycot Motocrosses in Bergharen Junioren Uitslagen Korfbal Schaken De MOTOR-, RACE- en CROSSKLEDING werd geleverd door (Fa. Ohmann) DE VAKMAN Voorronden W.-Europees volleybalkampioenschap DINSDAG 16 APRIL I9Ó8 DEN BOSCH In het groene water van het Brabantbad in Den Bosch heeft het Nederlands waterpolo-zevental zichzelf na vele jaren teruggevonden. Of het een definitieve „wederopstanding" is, dient nog te worden afgewacht. In juni in Milaan tijdens het Olympisch kwalificatietoernooi moet de Oranje- équipe bewijzen, dat het goede spel van dit Paasweekeinde geen plotseling oplaaiend vlammetje is geweest. Er is echter hoop en wat belangrijker is: het zelfvertrouwen van aanvoerder Fred van Dorp en zijn mannen is in de afge lopen drie dagen danig geschraagd. Italië werd met 32 verslagen, van Zuid- Slavië werd op ongelukkige wijze met 75 verloren en Hongarije kon pas in de laatste seconde Nederland van een verdiend gelijk spel afhouden. Goede re sultaten, die wellicht nog te weinig aantonen dat Nederland met zijn nieuwe, boordevol vechtlust zittende mentaliteit opgewassen lijkt te zijn tegen ploegen, die tot de wereldelite behoren. Natuurlijk, er zaten nu ook nog schoonheidsfoutjes aan het spel van de nationale ploeg. Toen Italië in de ont moeting tegen Hongarije duidelijk had gedemonstreerd, dat met snelheid zelfs „betonblokken" als Bodnar en Sarosi door uitputting bijna tot zinken kunnen worden gebracht, had Nederland van deze wetenschap gebruik moeten ma ken. Maar zowel Fred van Dorp als Hans Wouda zagen dat met al hun in respectievelijk 137 en 57 interlandwed strijden vergaarde routine niet in. Als goed debuterende Andre Hermsen en vooral Hans Hoogveld door razendsnel reageren bij een afgeslagen aanval een „break out" hadden geforceerd, werd deze door het te statische spel van Van Dorp en Wouda weer teniet ge daan. Ook het boekje „Hoe forceer ik strafworppunten", dat de Zuidslaviërs, de Italianen en de Hongaren onder hun hoofdkussens hebben liggen, moet door de Nederlandse waterpolo-spelers, voordat zij in het vliegtuig naar Mi laan stappen, nog een paar keer goed worden doorgenomen. Want juist op deze in het moderne waterpolospel zo belangrijke punten kwam Nederland enige malen aan zienlijk tekort. Het ontbreekt de ploeg vaak gewoon aan raffinement en pas als coach Ger Jansen zijn jongens dat zal kunnen bij brengen, zal Neder land zich weer in de wereldtop van het waterpolo kunnen plaatsen. Het Nederlandse team begon zater dag uitstekend. Italië, waarvan voor de laatste keer in 1962 in Leipzig werd gewonnen, keek na bijna elf minuten spelen al tegen een 2-0 achterstand aan. Eerst had Hans Hoogveld de Italiaanse doelman met een schijnbe weging misleid en daarna scoorde Lout Geutjes via een strafworp. De door routinier Eraldo Pizzo geleide ..Squadra Azzuri" kwam nog wel even terug, maar drie strafworpen (twee voor Italië en een voor Nederland) brachten de zege tenslotte toch naar Nederland (3-2). Aangezien Zuidslavië en Hongarije elkaar met veel hang- en trekwerk op een gelijke stand (3-3) hadden gehou den, lagen de papieren voor Neder land op een goede plaats in de eind rangschikking lang niet ongunstig. Daar kwam echter zondag al veran dering in. Zuidslavië, totaal verrast door de geweldige inzet van het Neder landse team, had na bijna twee „part jes" wel een 3-2 voorsprong maar veilig was deze geenszins. Vooral toen eerst Nico van der Voet met een mach tig backhandschot de paal trof en daar na Bart Bongers zijn schot door de lat zag gekeerd, brachten de Zuidslaviërs een belangrijke wijziging in hun tak- tiek aan. Er werden wat gemenigheidjes ge presenteerd en de Nederlandse ploeg stapte pardoes in de wijd open gezet te val. Er waren nog geen twintig se conden in de derde periode verlopen, toen Marovic onder water iets 'deed, waar Lout Geutjes niet van gediend was. Er volgde boven water een zwiepen de karateslag in de nek van Marovic die zich krimpend van pijn, naar het scheen, amper drijvend kon houden. De Zuidslaviër kon echter weer lachen toen hij tot zijn grote genoegen consta teerde, dat Lout Geutjes er door de on verbiddelijk fluitende Fransman Ange la voor de duur van de gehele wed strijd werd uitgestuurd. „Voor de bak ker" zal Marovic gedacht hebben en hij voegde de daad bij het woord door de bal een halve minuut later koel en hard achter doelman Evert Kroon te jagen. Maar ook met zes man wenste Ne derland zich niet verloren te geven. Evert Kroon werd onder de Nederland se lat een schier onpasseerbare man en in de schutterij van Oranje hadden Hermsen, Van der Voet en Hoogveld geen enkel mededogen met keeper Stipanic. Het werd een opwindende strijd, die pas veertig seconden voor het laatste fluitsignaal van Angela werd beslecht, toen Lopatny met een welgemikt schot de Zuidslaviërs op 7-5 bracht. Italië moest op dezelfde dag in een met veel emoties geladen duel Hongarije met 4-3 de zege laten Omdat op de derde en laatse dag van het toernooi Italië eerst met 5-4 van Zuidslavië verloor, kon Nederland alleen nog maar een tweede plaats be reiken als er van de Hongaren zou worden gewonnen. Lang heeft het er naar uitgezien dat Van Feggelens elite dit stoute stukje zou uithalen. Harry Vriend, kwaad op zichzelf omdat hij in de twee vorige wedstrijden niet veel had laten zien, schoot de bal in de eerste minuut al twee maal achter de Hongaarde goa lie en een verrassing was zeker niet denkbeeldig. Ook de Hongaren veran derden echter meteen van tactiek: er moesten strafworpen worden gefor ceerd en dat lukte nog voor het ver strijken van de tweede periode twee maal. Feikaj faalde niet en bracht zijn ploeg op gelijke hoogte. Toen Hoogveld, veruit de beste spe ler van de Nederlandse ploeg, een ver schot via het water in het Hongaarse doel zag ketsen, leek de kans op een zege nog aanwezig, maar Konrad 2 maakte er nog voor het einde van het derde part 3-3 van. Beide ploegen heb ben in de laatste slopende periode alles gegeven om alsnog de overwinning te forceren. Het leek geen van twee te lukken, maar in de laatste seconde sleepte Hongarije toch de zege binnen, toen Konrad 2 een hard aangegeven bal met een plotselinge voetbeweging achter de volkomen verblufte Evert Kroon trapte. Een tweede nederlaag dus voor de Nederlandse ploeg, die echter, gezien het vertoonde spel, dui delijk aan een herstel bezig is. In Mi laan moet het resulteren in een eerste plaats. Een eerste plaats die het NOC eist, in ruil voor een retourtje Mexi co. Men heeft er vertrouwen in bij de Nederlandse ploeg, maar mocht men onverhoopt toch niet verder komen dan bijvoorbeeld een tweede plaats: „Wel" aldus Ger Jansen, „dan hebben we nu aangetoond, dat we het toch wel kun nen. En misschien dat de heren van het NOC dan hun hand over het hart willen halen en ons alsnog naar Mexi co laten gaan". Eindstand: Eindstand: 1. Zuid-Slavië 3 2 1 0 5 15—12 2. Hongarije 3 2 1 0 5 12—10 3. Nederland 3 1 0 2 2 11—13 4. Italië 3 0 0 3 0 9—12 O Harry Vriend, zwaar gehinderd door de Hongaar Konrad (rechts) bij het opdrijven van de bal... DEN HAAG Het Nederlandse hockey-elftal (heren), dat zondag 21 april te Brussel een interlandwedstrijd speelt tegen België, is als volgt samen gesteld: doel: Joost Boks (A'dam); achter: Theo Terlingen (Laren) en Hei- ko van Staveren (Kampong); midden: Tippy de Lanoy Meijer (Laren), Jan Piet Fokker (Laren), aanvoerder, en Piet Weemers (HTCC); voor: Gerard Hylkema (HMC), John Elffers (HGC), Kick Thole (Laren), Theo v. Vroonho ven (SCHQ en Arie de Keijzer (Bre da); reserves: Aart Brederode (HHIJC), Ewald Kist (HHIJC) en Frans Spits (Amsterdam). ALKMAAR Op de wielerbaan in Alkmaar is zondag het baanseizoen ge opend met nationale wedstrijden. Bijna de gehele Nederlandse top was aanwe zig. De voornaamste uitslagen luidden (250 meter baan): Spriht: 1. Jan Jansen (Westzaan) 200 meter in 12.7; 2. Bas ten Tije (Den Haag); 3. Wim Keijzer (Westzaan). 5 kilometer: 1. Klaas Balk (Badhoeve dorp) 6.53.0; 2. Harry Jansen (West zaan); 3. Marcel Pennings (Badhoeve dorp. Koppclwedstrijd 25 kilometer: 1. Al- bert v. Midden/Kees Stam (Hilversum/ Zaandam) 31.08; 2. Klaas Balk/Marcel Pennings (Badhoevedorp); 3. Ted Blom/ Marcel Bouma (Haarlem); 4. Harry en Jan Jansen (Westzaan). Oost Eerste klasse: Naas II—DOS II afg. Tweede klasse A: Steeds Hooger II—WWNA 1-1. Groen ZwartRigtersbleek II 51. Tweede klasse B: EKCA—Onder Ons 9-0. JOHANNESBURG Volkomen onverwacht kondigde Avery Brundage zondag- in Rome aan maandag naar Johannesburg te vliegen voor een bezoek aan Zuid- Afrika. Over de redenen van het bezoek is niets bekend. De voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympische Comité, Frank Braun, zei niets van het bezoek te weten. Brundage zelf gaf de volgende verklaring: „In verband met het klimaat, dat in enkele delen van de beschaafde wereld heerst, acht ik het raadzaam mU enige dagen te bewegen onder dieren in hun natuurlijke omgeving in het Kruger- park". BU zgn aankomst in Johannesburg herhaalde Avery Brundoge dat het doel van zUn reis een bezoek aan het Krugerpark was. Toen hem echter steeds meer vra gen over de redenen werden gesteld, gaf hy toe met Zuidafrikaanse officials te gaan praten. Op de vraag of hU gekomen was om Zuid-Afrika te bewegen zich terug te trekken van de spelen, wilde hU niet antwoorden. ADVERTENTIE w GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP DEN HAAG Als afsluiting ven het Internationale Paashockeytoernooi van HDM, georganiseerd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze ver eniging, speelde het Nederlandse Hoc- kev-elftal op Tweede Paasdag een wed strijd tegen een toernooi-elftal, waarin de sterkste spelers van de deelnemen de verenigingen een plaats hadden ge kregen. Het Nederlands elftal begon fel te gen de gelegenheidscombinatie en ver overde een licht veldoverwicht. Het toernooi-elftal, waarin de Duitse inter national Aichinger een opvallende back partij vertolkte, had na verloop van tijd echter het juiste tegenspel gevon den. Doel Perchiette (Stade Lausanne) voorkwam met enkele spectaculaire reddingen doorboring van zijn doel. In de 25e minuut van de wedstrijd was hij echter kansloos op een fraai in geschoten strafcorner van Fokker, aan gespeeld door John Elffers. Na de rust toonden de toernooi-elf zich gelijkwaardig aan de bondsploeg. Naas Aichinger was linkshalf Smulders de meest opvallende speler in het toer- nooiteam. In de 18e minuut wist Thole het toer nooi-elftal naast de Oranje-hemden te brengen: 11. Het Nederlandse team kwam ener giek terug, uitstekend gestuwd door aanvoerder Fokker. Uit een fraai opge zette aanval scoorde Gerard Hylkema voor het Nederlandse elftal het winnen de doelpunt: 21. Ondanks felle tegen stoten van de toernooi-elf, bij wie mid denvoor Thole door enkele snelle ac ties nog voor een aantal gevaarlijke si- tuatties zorgde, kwam de overwinning van de bondsploeg niet meer in ge vaar. Nederlands elftal: Boks (Amster dam); Terlingen (Laren)en Benninga (Kampong); De Lanoy Meijer, Fokker (beiden Laren) en Weemers (HTCC); Frans Spits (Amsterdam), Van Vroon hoven (SCHC), Hylkema, Johh Elffers (HGC) en De Keijzer (Breda). Toernooi-elftal: Perchiette (Stade Lausanne); Aichinger (Stade Fran cais) en Peter Elffers (HGC); Page (Tramps), Fortanier (HDM) en Smul ders (Nederland Q; Meers (Travel- Iers), Corby (Southgate), Thole (La ren), Ter Haar (Hilversum) en Gaff- ney (Tulse Hill). LUIK Standard Luik zal België voor het eerst sinds drie jaar niet in de strijd om de Europese beker voor be kerwinnaars vertegenwoordigen. De Belgische bekerhouder verloor op eigen terrein in de achtste finales met 1-2 van Daring Brussel. Doelman Cuy- pers van Daring zorgde voor veel sen satie door een strafschop van Claessen te stoppen. De overige resultaten van de wed strijden voor de achtste finales luid den: FC Brugge - SC Anderlecht 1-0; Lyra - SC Hasselt 1-0; FC Beringen - FC Luik 2-2 (Luik naar kwartfinales na strafschoppen); St Nicolaas SK - Lierse SK 0-2. De aankomst van de 80-jarige IOC- president in Johannesburg gaf aanlei ding tot wilde speculaties, aangezien Brundage op alle vragen van de tal rijke journalisten slechts een ontwij kend antwoord gaf. Over zijn ware be weegredenen liet hij niets los. Volgens waarnemers lijkt het echter zeer waar schijnlijk, dat Brundage zal trachten het Zuidafrikaans Olympisch Comité te bewegen, van deelneming aan de Spelen in Mexico af te zien. Brundage zelf antwoordde op de vraag, hoe zijn houding was ten opzichte van Zuid- Afrika: „Ik zou graag zien, dat Zuid- Afrika aan de Olympische Spelen deel neemt". Met het verrassende telegram aan aan Reginald Honey, het Zuidafrikaan se lid van het IOC en Frank Braun, president van het Nationale Olympi sche Comité van Zuid-Afrika: „Kom maandag", zorgde Brundage nog geen week voor de zitting van het IOC be stuur in Lausanne (20-21 april) voor 'n sensatie in Zuid-Afrika. De voorgeschie denis van deze reis is de volgende: Wegens de rassenscheiding in Zuid- Afrika werd het Internationale Olym pische Comité van Zuid-Afrika op de IOC-congressen van 1962 in Moskou en 1963 in Baden-Baden van de Olympi sche Spelen uitgesloten. De gevraagde garanties werden in 1964 in Innsbruck door de blanke Zuid-Afrikanen niet ge geven. Tokio bleef voor hen gesloten. De reis van een IOC-commissie in september 1967 naar Zuid-Afrika en de verzekering van Frank Braun, dat Zuid-Afrika in Mexico Stad met een gemengde ploeg zou aantreden, waarin kleurlingen dezelfde rechten zouden hebben als de blanken, brachten een ommekeer teweeg. Op de IOC zitting in Grenoble werd op 15 februari na 'n geheime stemming per brief met 37 tegen 28 stemmen Zuid-Afrika weer in de Olympische kring opgenomen. Direct na het bekend worden van het resultaat van de stemming dreig den talrijke landen met een gekleurde of overwegend gekleurde bevolking de Spelen in Mexico te boycotten. Toen het aantal van de protesterende landen tot omstreeks dertig was gestegen, eis te het Mexicaanse lid van het IOC, José de Clarke Flo res, wegens een omstreden fout in de formulering een revisie van de stemming. Daarop werd door Brundage een buitengewone bestuursvergadering van het IOC op 20 en 21 april in Lausanne vastgesteld. Van dit bestuur maken deel uit: Brundage, de vice-presidenten Mas- sard Fr.), Adrianov (Rusl.) en De Clarke Flores (Mex.) en verder de le den De Stefani (It.), Gemayel (Liba non), de markies Van Exeter (Groot- Brittannië), Ali (Pakistan) en Killanin (Ierl.). Daarbij komen de assistent van Brundage, Taher Pascha (Egypte /Zwitserland) en IOC penningmeester Hodler (Zwitsl.). Kort voor de reis van Brundage naar Zuid-Afrika hebben belangrijke sportlanden, Zuidslavië en Rusland, zich tegen de deelneming van Zuid- Afrika aan de Spelen uitgesproken. Zuidslavië heeft zich zelf officieel te ruggetrokken. In deze situatie krijgen de gesprekken van Brundage met Frank Braun en Reginald Honey groot gewicht. Interessant zijn de verschil lende vragen en antwoorden, die Brun dage tijdens de persconferentie in Jo hannesburg gaf: Vraag: „Zouden de Spelen verdaagd of geannuleerd kun nen worden, wanneer geen oplossing voor de kwestie Zuid-Afrika wordt ge vonden, omdat men in een impasse is geraakt?" Brundage: „Dat is meer dan twij felachtig. Een verdaging of annulering zou niet automatisch het gevolg behoe ven te zijn". Vraag: „Zouden de Spelen wegens het boycot van de Mexicanen niet kun nen worden gehouden? Brundage: „Ik denk, dat dit buiten de overwegingen gehouden moet wor den". Vraag: „Wat gebeurt als Zuid-Afrika door de Mexicanen niet wordt uitgeno digd?" Brundage: „Zuid-Afrika is door het IOC uitgenodigd en dat telt meer". Vraag: „Zou Zuid-Afrika opnieuw van de Spelen uitgesloten kunnen wor den?" Brundage: „Dat is een moeilijke vraag. De vraag waar alles om draait". Vraag: „Is het mogelijk de Zuidafri kaanse atleten onder de Olympische vlag te laten deelnemen?" Brundage: „Ik geloof niet dat dat mogelijk is". Vraag: „Wat gebeurt er wanneer de Mexicanen Zuid-Afrika niet uitnodigen en geen inreis-visa verstrekken?" Brundage: „Dat is een vraag, waar over we moeten nadenken". DEN HAAG Voor de hoofdklasse competitie van de NeVoBo is zaterdag één heren wedstrijd gespeeld: Valuas— Cito 3—2 (15—12, 12—15, 8—15, 15—6, 16—14). Gerrit Wolsink uit Hengelo (Gld.) is maandag de meest bejubelde coureur geweest in de grote internationale motocross op het circuit „De Zandberg" te Bergharen in het Land van Maas en Waal. Niet als overwinnaar, maar omdat hij op fantastische wijze bewees, dat hij werkelijk een groot crosser is. De eer van de overwinning ging naar de Zweedse kampioen, de 27-jarige Ake Jonsson. Zelfs kwam Gerrit niet op het erepodium. Bij de start van de eerste manche weigerde zijn motor zo pertinent, dat er niets anders opzat dan het renners- kwartier weer op te zoeken. Al werd het dan ditmaal geen Ne derlandse zege, verheugend was het toch dat ondanks het ontbreken van Franske Sigmans en Frans Karsma- kers, de Nederlandse jongens uitste kend meedraaiden. Daar was in de eerste manche Jo Lammers, die het de Zweed Jonsson bijzonder moeilijk maakte. Had hij een halve ronde voor het einde geen mo- torpech gekregen, dan zou hij vrijwel zeker de eerste plaats hebben bezet. Nu werd hij „lopend" slechts vierde. In de tweede manche gaf de motor van Lammers het voorgoed op. Toen was het Gerrit Wolsink, die het de Zweed lastig maakte. Zijn slechte start kon hij echter niet meer goed maken. Met gering verschil moest hij de Zweed de eer laten. In de derde manche was Wolsink echter als eerste weg en met groot machtsvertoon liep hij elke ronde ver der uit op Jonsson, om tenslotte met 13 seconden voorsprong op... Ton van Heugten door de finish te gaan. In de laatste ronde moest de Zweed de Amersfoorter, die weer als van ouds strijd leverde, voorbij laten gaan. Ton van Heugten is weer helemaal de oude en door zijn fraaie plaatsen in de twee voorgaande manches veroverde hij in het algemeen klassement de 2de plaats. Jan Keyzer uit 's-Heerenberg draaide in dit gezelschap een behoor lijk partijtje mee. Zijn vijfde plaats mag gezien worden. Een grote tegen valler was het rijden van de Engelsen Jeff Smith en John Banks. Na een slechte klassering in de eerste manche verdwenen beiden „wegens ziekte" van de baan. De Belgen draaiden uit stekend mee, al viel de derde plaats van Frans Slechten toch wel wat te gen. Dat het parcours zijn naam eer aan deed bewijst wel het grote aantal „ge sneuvelden" over de drie manches, waardoor Gerrit Wolsink ondanks zijn uitvallen in de eerste manche toch nog als achtste geklasseerd kon worden. Bij de juuioren 500 cc was de van de zuidelijke bond overgekomen T. v. de Boomen een klasse apart en het zal zeker niet lang duren, of we zullen zijn naam tussen de senioren, zo niet tus sen de internationalen vinden. Met su perioriteit legde hij beslag op de bloe men. De enige, die het hem nog even lastig kon maken, was Dick Willems uit Holten, die eveneens kan terugzien op een uitstekend gereden koers. T. Streppel uit Eerbeek en lid van de MC Loenen reed een uitstekende serie, waarin hij derde werd. De fina le leverde hem niet meer op dan een tiende plaats. Toch een keurige pres tatie in dit sterke veld en op dit zware parcours. 500 cc Internationaal: Eerste man che: 1 Ake Jonsson, Zweden op Husq- varna; 2 Walter Baeten, België op Husqvarna; 3. Ton van Heugten op Husqvarna; 4 Jo Lammers op Husq varna; 5 Frans Slechten, België op CZ; 6 Harrie Driessen op CZ; 7. Jan Keyzer op Husqvarna; 8. Jos Vermee- ren, België op CZ; 9 Lelf Ake Olsson, Zweden op Husqvarna; 10 Björn Jo hansson Zweden op Husqvarna. Tweede manche: 1 Ake Jonsson; 2 Gerrit Wolsink op Husqvarna; 3 Walter Baeten; 4 Ton van Heugten; 5 Jos Vermeeren; 6 Jan Johansson, Zweden op Husqvarna; 7 Frans Slechten; 8 Harry Driessen; 9 Jan Keyzer; 10 Lelf Ake Olsson. Derde manche: 1 Gerrit Wolsink; 2 Ton van Heugten; 3 Ake Jonsson; 4 Jos Vermeeren; 5 Frans Slechten; 6 Jan Johansson; 7 Jan Keyzer; 8 Björn Johansson; 9 Alex Jennes; 10 Lelf Ake Olsson. Totaal: 1. Ake Jonsson 88 pt.; 2 Ton van Heugten 84 pt.; 3 Frans Slechten 76 pt.; 4 Jos Vermeeren 75 pt.; 5 Jan Keyzer 70 pt.; 6 Lelf Ake Olsson 64 pnt.; 7 Jan Johansson 59 pnt.; 8 Ger rit Wolsink 59 pnt. 500 cc junioren: Eerste serie: 1 Dick Willems. Holten op Montesa; 2 Henk van Olst, Heino op Husqvarna; 3 T. Streppel, Eerbeek op Linaström; 4 J. Kanning, Norg op Montesa; 5 K. de Haan, Zaandam op Husqvarna; 6 Ben Nijhuis, Soest op Husqvarna; 7 H. Tragter, Eefde op Maico; 8 M. Borg, Doesburg op Maico; 9. A. de Boet, Be- AMERSFOORT De Rotterdammer Boehm is zaterdag in Amersfoort jeugd- schaakkampioen van Nederland gewor den. De uitslagen van de partijen uit de negende en laatste ronde: De Vries - Boehm V*V*; Lutijn - Lodewegen 01; Ligterink - Wiersma 1 Klaassen - Meijer 10; Van der Poel - Goddery 01; Van Bentum - Harms 01; NijdamVan Dop 01. De eindstand: 1. Boehm 7 pnt.; 2. Ligterink 6 pnt.; 3/8 Meijer, De Vries, Lodeweges, Wiersma, Van Dop en Klaassen, allen 5 pnt.; 9. Goddery 4V»; 10 Van Bentum 4; 11/12 Van der Poel en Nijdam, beiden 3V«; 13. Harms 3; 14. Lutijn 1,5. O De Nederlandse Keetie Hage heeft maandag in Zelzate een wielercrite- rium'voor dames gewonnen. Zij legide de 53 kilometer af in 1 uur 35 minuten. De Luxemburgse Elsy Jacobs werd twfeede. De uitslag: 1. Keetie Hage, 53 km in 1.35.00; 2. Elsy Jacobi; 3. Margriet Dams 4. Suzanne Sohie 5. Christine Geerts 6. Francine Verlat 7. Bella Hage 8. Nicole van de Broecke 9. Gertrude Smulders 10. Mariette Laenen. verwijk op Montesa; 10 T. Broersma, Deventer op Husqvarna. Tweede serie: T. van de Boomen, Veldhoven op Husqvarna; 2 A. Jansen, Gerwen op CZ; 3 N. Pont, Bergam bacht op Butlaco; 4 H. van 't Lam, Breda op Jawa; 5 W. Dussel, Assen op Husqvarna; 6. P. Anders. Gouda op Triumph; 7 J de Jong, Amstelveen op BSA; 8 *H. Wentink, Doetinchem op Maico; 9 G. Luesink, Zelhem op Mai co; 10 H. Beerdsen, Ede op Triumph. Finale: 1 T. van de Boomen; 2 Dick Willems; 3 A. Jansen; 4 H. van Olst; H. van 't Lam; 6 J. Kanning; 7 N. Pons; 8 W. Dussel; 9 K. de Haan; 10 T. Streppel. Ake Jonsson ADVERTENTIE De Leder- en Suède-Specialist Koninginnelaan 40 Te1, 12096 - Apeldoorn MüNCHEN. Het Westeuropese vol leybalkampioenschap in München be gon zaterdag met een duidelijke zege van Duitsland op Engeland: 30. De setstanden waren 152; 15—0, 150. De Duitse jeugd verloor met 03 van Italië (5—15; 12—15, 8—15) en verder won Turkeije met 30 van een Beier se selectie (15—12, 157 en 1614). Overige uitslagen: Groep München: Finland - Oostenrijk 3—0 (15—8, 15—4, 153); groep Freisiing: België - Zwit serland 3—0 (15—4, 15—2, 15—5). Het Nederlandse team versloeg za terdagavond in Nürnberg in de eerste wedstrijd uit de voorronden Denemar ken in drie sets. De setstanden: 1512, 15—4, 157. In de eerste set boden de Denen, voor Nederland onbekende te genstanders, ^onverwacht sterke tegen stand en de formatie van Henk Blok had alle moeite met 1512 te winnen. In de tweede en derde set vielen de Denen echter terug. Zondagavond reeds waren de landen bekend, die zich hadden geplaatst voor de finalepoule. Ia Nürnberg plaatste Nederland zich evenals Italië. De uitslagen van zondagavond luid den: München: Finland - Engeland 3—0 (15—0, 15—9, 15—6); West-Duits- land - Oostenrijk 3—0 (15—4, 15—12, 152). Finland en West-Duitsland plaatsen zich voor de finalepoule. Nürnberg: Italië - Denemarken 30 (15—7, 15—10, 15—2); Nederland - Westduitse junioren 30 (156, 159, 150). Nederland en Italië plaatsen zich voor de pimale poule. Freising: België - Beieren 30 (153, 15—3, 15—7); Turkije - Zwitserland 3—0 (15—2, 15—6, 16—14). België en Turkije plaatsten zich voor de finale poule. Op Paasmaandag werden de voor ronden afgesloten. In groep A won West-Duitsland verrassend met 32 van Finland (16—14, 5—15, 14—16, 1614, 156). In de wedstrijd om de derde plaats won Oostenrijk met 30 van Engeland (1512, 154, 157). In Freising zegevierden de Belgen met 31 over Turkije (7-15, 15-6, 15-6, 159) en in Nürnberg won, zoals ver wacht, Nederlaand met 3-1 van Span je (15—10, 15—11, 5—15, 15—9). In een wedstrijd om de derde plaats zegevier de de Duitse jeugd met 31 over De nemarken. NAIROBI De Kenlasc equipe Pe ter Huth - Ian Grant heeft in een Ford Lotus Cortina maandagmiddag als eer ste de eindstreep van de zestiende Oost- afrikaanse Safari-rally in Nairobi be reikt. De als tweede aankomende equi pe „Nick" Nowicki en Paddy Cliff werd tot winnaar uitgeroepen. Dat gebeurde op basis van voorlopi ge gegevens. De auto-marathon van dit jaar werd door autosport-experts beti teld als de zwaarste rally ooit gehou den. Slechts zeven van de oorspronke lijk gestarte 92 teams handhaafden zich op de 4950 km lange route over de slechtste wegen van Kenia, Oeganda en Tanzania. De winnaars Nwicki en Cliff, die in een Peugeot 404 ook reeds in 1963 zegevierden, hadden in totaal 686 strafp. Tweede werden de Ford Lotus Cortina-rijders Peter Huth en Ian Lockhart (Kenia) met 708 pnt. en der de de Keniase boeren Kim Mandevil- le en Stuart Allison in een Triumph 2000 (752 pnt.). Alle zeven teams, die de finish be reikten, beheerden tot de klasse C (1300-2000 cc.). De uitslag: 1. Nowicki/Cliff (Kenia) Peugeot 404, 686 straf punten; 2. Huth/ Lockhart (Kenia) Ford Lotus Cortina 708; 3. Kim Mandeville/Stuart Allison (Kenia), Triumph 2000 752; 4. Arm- strong/Pavely (Kenia) Peugeot 404. 774; 5. Ulyate/Wood (Tanzania) Ford Cortina 904 en Singh/Smith (Kenia) Datsun H 130, 904; 7. Lucille Carwell/ Geraldine Davis (Knia) Datsun H 130, 1158. VAL d'ISèRE De Fransman Jean- Claude Killy, die tijdens de Winterspe len drie gouden medailles op de Alpine nummers veroverde en die ook belang stelling voor de autosport heeft, zal waarschijnlijk aan de 1 000 kilometer van Monza deelnemen. Killy zal dan ver moedelijk in een Porsche rijden. Of het Franse ski-idool ook in de 24 uur van Le Mans zal starten is neg niet bekend. HASSELT. Met name de Gelderse renners hebben zaterdagmiddag van zich doen spreken tUdens de kampioenschap pen van de Salland/IJsselstreekcombina- tie, die op een parcours te Hasselt zUn verreden. Bg de amateurs werden de ere-plaatsen alle opgeëist door renners van de Gelderse wielerclubs. Joep Scholten uit Doetinchem toonde zich de snelste van circa tien renners, toen het op een eindsprint uitdraaide bg de amateurs. Hij werd kampioen en liet een tyd van 2.28.12 voor zich note ren over de 98 km; 2. Albert Scheffer, Zelhem; 3. Hans Egbers, Zutfen; 4. Ger rit ter Wee, Hasselt; 5. Albert Hekkel- man, Steenderen; 6. Gerard Dickhof, Oosterwolde; 7. Jan Palland, Hasselt; 8. Aart Kroneman, DoornspUk; 9. Henk Scholten, Epe en 10. Frans Reintjes, Gendringen. Bij de nieuwelingen draaide het op een massale eindsprint uit. Hier ging Roy Schuiten uit 's Heerenberg als eer ste over de streep. Zijn tijd over de 48 km was 1.17 ,12; 2. Henk ten Klooster, Zwartsluis; 3. H. Brinkhoff, Zevenaar; 4. T. Kelderman, Velswijk en 5. W. Kui per, Apeldoorn. T. Penterman uit Brummen werd kampioen bij de adspiranten. Hij liet een tijd van 39 minuten en 12 seconden voor zich noteren over de 24 km; 2. A. Bos, Kampen; 3. D. Schuurman, Olde- broek; 4. L. Steur, Apeldoorn en 5. H. Jolink, Doetinchem. Totaal gingen er 120 renners van start. KAMPEN. Gelderse renners hebben tweede paasdag van zich doen spreken in de Ronde van Kampen. Winnaar bij de nieuwelingen werd J. Zeevalkink uit Doetinchem, die de 60 km aflegde in 1.28,10, T. Kelderman uit Velswijk greep in de massale eindsprint van de nieuwelingen een tweede plaats. R. Bastijn uit Zutfen werd vierde en C. Dijkgraaf uit Heerde legde beslag op de zevende plaats. Met de achtste prijs ging strijken C. Huurdeman uit Harderwijk, terwijl D. Meijer uit Apeldoorn negende werd. E. Pieper uit Apeldoorn werd elfde en zijn plaatsgenoot A. de Bree twaalde. J. Wa genaar uit Epe werd dertiende, terwijl Gerrit Groeneveld uit Oldebroek met de vijftiende prijs huiswaarts keerde. Favorieten als Schuiten uit 's Heeren berg en De Waal uit Harderwijk werden respectievelijk door pech en door een valpartij uitgeschakeld. Bij de adspiranten werd Henk Poppe uit Nijverdal op glansrijke wijze win naar. In De Wijk won Walters uit Midden- Beemster bij de nieuwelingen. Als eer volle tweede finishte Arie Hassink uit Neede, terwijl W. van Donseier uit Put ten als achtste over de streep ging. ANGOULêME De Fransman Jacques Anquetil heeft maandag voor 15 000 toeschouwers het internationale criterium van Saint-Claud gewonnen. In de 18e van de 25 ronden van vijf klome- ter sprong Anquetil uit het peloton weg. Hoewel vooral zijn landgenoten Poulidor en Guimard pogingen in het werk stel den hem te achterhalen, slaagde de meervoudige winnaar van de Tour de France erin alleen de finish te bereiken. Gerben Karstens eindigde achter Gui mard, Poulidor, de Brit Harrison en de Italiaan Bitossi op de zesde plaats. De uitslag: 1. Anquetil, de 125 kilome ter in 3.19.29; 2. Guinmard op 1.54; 8. Poulidor z.t.; 4. Harrison z.t. 5. Bitossi op 2.00; 6. Karstens op 3.21. BERLIJN De Bosschenaar Bart So laro, enkele weken geleden winnaar van de Ronde van Z.-Holland, is maandag middag in West-Berlijn tweede gewor den in een internationale wedstrijd voor amateurs, Rund um Kreuzberg. De rit over 115 km voor ruim 10.000 toeschou wers leverde een overwinning op voor de Deense achtervolger Mogens Frey, die een voorsprong van ruim twee mi nuten had op de rest van het veld. Solaro won de eindsprint van het pe loton voor de Duitser Ebert, die derde werd. De Nederlanders Nieuwkamp en Verbeek eindigden resp. als zesde en negende. De tijd van Frey wai 3 uur, 11 min en 22 sec.

De Vallei | 1968 | | pagina 9