Betonblokken ongeschikt om zwaar dak te dragen 2 pakjes nieuwe leeuwezegel Iqq., in allu-pak 3 Nauwere samenwerking christelijk onderwijs Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: 25 king size filters L50 VEL Rozebotteljam ekker nu» Plezierboot voor zieken genoemd naar man van radioziekenprogramma 25 mild of 25 mild menthol 1.50 ZWAARDEMAKER PvdA-senator Cammelbeeck naar Castro Parlementariërs reizen veel „In mijn hart vind ik 'l leuk", zegt VanWayenburg\ Kinderziekenhuis liep gevaar door felle duinbrand W Jït. STILSTAND BIJ C.N.V.-BONDEN Jp DRAKA Johnson geen oorlogsmisdadiger vinden meeste Nederlanders Zuivelfabriek in brand Pipinelis wist er niets van ONDERZOEK NAAR INSTORTING BOSSCHE KERK TOONT AAN TNO OVERSCHAT NIETS GEVONDEN MEER GEBONDEN Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! ven!van uw melkman! Vraag het uw melkman! IETS DOEN VERWONDERD LASTIG vol natuurlijke vitamine C vatv NAAR AMERIKA Ambtelijke efficiency Gevaarlijke grap WOENSDAG 17 APRIL 1968 RIJSWIJK De soort betonblokken die het heeft begeven in de Lucaskerk in Den Bosch, had nooit mogen worden gebruikt voor een kolom die het dak moest schragen. De blokken, behorende tot de grote groep lichtgewicht beton stenen, waren op zichzelf niet ondeugdelijk, maar ze zijn ongeschikt voor het weerstaan van een bijzonder grote druk. De instorting van de kerk kostte ee/i jongen het leven. De Stichting Ratiobouw had de licht gewicht betonstenen laten ke.uren en haar fiat eraan gegeven voor gebruik in de woningbouw. In de woningbouw hoeft de druksterkte echter niet meer dan drie a vier kilogram per vierkante centimeter te zijn en de druk op de ko lom in de ingestorte kerk lag daar ver boven. Dat zei ons gisteren ir. G. Wesseling van TNO in Rijswijk, die het onderzoek naar de instorting heeft verricht. In 't rapport van TNO daarover had hij ge schreven dat het bezwijken van de ko lom moest worden geweten aan een on juiste keus van het materiaal, dus de keus van de lifchtgewicht betonstenen, of aan de geringe afmetingen van de ko lom. „Het is eigenlijk geen kwestie van 't materiaal, maar een kwestie van de constructie", aldus ir. Wesseling. „Als men de kolommen op dezelfde wijze uit baksteen had gemetseld, was er geen gevaar geweest, want metselwerk van baksteen heeft een hogere druksterkte. Wil men met betonsteen werken, dan moet de constructie daarop worden af gestemd. Nu wordt onverdiend een blaam geworpen op deze soort steen". „Het materiaal is duidelijk overschat door de architect en de constructeur van de kerk. Toen ons bleek dat bij an dere kerken in het bisdom dezelfde steen was gebruikt, hebben wij in over weging gegeven die ook te laten con troleren en dat heeft geleid tot het slui ten van nog vier kerken in het bisdom Den Bosch". „Het staat voor ons nog helemaal niet vast dat er in die kerken ook ge vaar voor instorting bestond wij moe ten daar nog een onderzoek naar instel len maar wel dat er aan die kerken iets moet gebeuren. Het bisschoppelijk bouwbureau heeft een constructeur in de arm genomen die in samenwerking met ons een oplossing voor de gesloten kerken zoekt". Van de kant van de architecten van de gesloten kerken, ir. J. van der Laan uit Rosmalen en Jan de Jong uit Schaik, was vrijdag aangevoerd dat pas na de instorting was ontdekt dat de beton steen in kwestie uitermate gevoelig is voor inwerking van het weer en dat de drukvastheid daardoor na verloop van tijd aanzienlijk terugloopt. Door deze ontdekking zou in de bouwwereld grote verontrusting zijn ontstaan. Ir. Wesseling stelt daar tegenover: „Bij het onderzoek van de Lucaskerk hebben we juist niets kunnen vinden van een schadelijke inwerking van het weer, schoonmaakartikelen of van chloor. Natuurlijk loopt de drukvastheid van metselwerk van deze stenen ach teruit, maar de drukvastheid van elk belast metselwerk loopt achteruit", „Bij gewoon beton loopt de druk sterkte na verloop van tijd terug tot 80 procent, dat is bekend en daar wordt rekening mee gehouden. Voorlopig heb ben we geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat die teruggang bij metselwerk van de betonstenen in kwestie groter is. Daar stellen we nog een onderzoek naar in, maar dat duurt wel twee maanden". Op de vraag of het niet verwonderlijk is dat de toezichthoudende instanties niet tijdig hebben geconstateerd dat 't gebruik van de betonsteen voor de pila ren te riskant was, antwoordde ir. Wes seling voorzichtig: „Ik kan me wel voor stellen dat zij het optimistisch hébben ingezien. Het ziet er zwaar uit als^fnen er langsloopt". Hij verwacht niet dat zal blijken dat de lichtgewicht betonstenen in meer pro jecten een zo zware belasting als in de Lucaskerk moeten verduren. „In de utiliteitsbouw en de woningbouw zijn de architecten veel meer gebonden. Bij de bouw van kerken kunnen zij zich meer uitleven". Toch wordt TNO wel overstroomd met telefoontjes van architecten en bouw bureaus. Die telefoontjes behelzen echter alleen verzoeken om inlichtingen en ir. Wesseling kan ze doorgaans geruststel lend beantwoorden. DEK HAAG Het Juliana kinder ziekenhuis in Den Haag heeft gister middag in gevaar verkeerd, doordat op korte afstand een hevige duinbrand op korte afstand een hevige duinbrand woedde. Het vuur breidde zich bijzonder snel uit. In een oogwenk^ waren enkele hon derden vierkante meter kurkdroog gras in vlammen opgegaan. Vlakbij de brand ligt de schietbaan van de politie, waar juist werd geoefend. Tien politie mannen staakten het schieten en gin gen het vuur met stenen en stokken te lijf. Vijf autospuiten van de brandweer waren eveneens snel in actie. Politie en brandweer blusten het vuur snel, en behoedden daarmee het ziekenhuis voor de vlammen. Zeker 25 hectare hakhout, heide en dennenaanplant is afgebrand bij het Limburgse Roggel. Honderd militairen hebben de vrijwillige brandweerkorp sen van Roggel, Meuel en Houthuysen geassisteerd bij het blussingswerk. Dinsdag heeft Alex van Wayenburg de naar hem genoemde ziekenboot officieel zijn naam gegeven. Het schip zal gedu rende een groot deel van het seizoen tochten door ons land gaan maken met iedere dag een andere groep zieken aan boord. Op de foto zien we de heer en mevrouw Van Wayenburg aan boord na de naamgeving. ADVERTENTIE De Nederlandse Reassurantiegroep krijgt een nieuw hoofdkantoor in Am stelveen. Daar zal een gebouw worden neergezet, dat f 10 miljoen gaat kosten en dat eigendom zal zijn van De Ne derlanden van 1870. BREDA Volgens Alex van Wayenbuig (65) stond het feest gisteren in het teken van de verkapte ijdelheid. „Het is een waanzinnige gedachte", zegt hq, als je hem vraagt, hoe een man zich voelt naar wie een schip is vernoemd, waarmee ernstig zieke mensen de komende maanden dagtochtjes zullen gaan maken. Op 1 juli gaat hij-met pensioen. Met wijsheid zegt hij: „Als ik zou zeggen, dat ze een ander hadden moeten nemen om die boot naar te vernoemen, zou ik niet eerlijk zijn. Dat zou zelfs gesubli meerde ijdelheid zijn, want in mijn hart vind ik het verrekt leuk, dat ze mij heb ben uitgezocht". Drieëntwintig jaar lang verzorgt Alex van Wayenburg al het radioziekenpro gramma De Zonnebloem van de KRO. Hij heeft zo'n vijfduizend „uitzendingen achter de rug. Vrienden van De Zonne bloem richtten een aantal jaren geleden een stichting op, die zich vooral bezig houdt met het opleiden van welzij nsver- zorgsters. Ook werd een. vereniging van ADVERTENTIE voornct ■SSSiSïïj AMSTERDAM In Amsterdam is de Stichting Dr. Martin Luther King opgericht, die financiële en morele steun wil verlenen aan organisaties voor het verbeteren van de wettelijke en sociale omstandigheden van kleur lingen waar ook ter wereld. Het stichtingsbestuur zal proberen een landelijke actie te ontketenen on der het motto Draag uw steentje bij. Bij deze actie wil men ook Suriname en de Nederlandse antillen betrekken. UTRECHT De drie grote bestuurs- bonden op het gebied van het christelijk onderwijs, de Vereniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs, Criste- lqk Nationaal Schoolonderwijs, Christe- ADVERTENTIE echt king size formaat, milde zuivere tabakken dezelfde prijs voor rijkelijk meer rookgenoegen ook verkrijgbaar, als afwisseling, in milde menthol meerd Schoolverband gaan een fusie aan. binnenkort Er bestaat ook een plan alle be stuursorganisaties van het Christelijk lager, voortgezet, en beroepsonderwijs te verenigen in het Convent voor het christelijk onderwijs. De unie Een school met den Bijbel is in dit geheel een zelfstandige plaats aangeboden. De algemene vergadering van de Unie heeft gistermorgen het bestuur ge machtigd voorbereidingen te treffen voor nauwere samenwerking met de andere organisaties. Bovendien wordt er aan een statutenwijziging gewerkt, die het mogelijk moet maken de op brengsten van de plaatselijke unie-col lectes geheel te bestemmen voor het christelijk onderwijs in het buitenland. Tot nu toe werd een deel van de op brengst besteed. UTRECHT De vakbonden aange sloten bij het Christelijk Nationaal Vakverbond boeren achteruit. Aan de groei van de organisaties met enkele duizenden leden per jaar is in 1967 een eind gekomen. Bij elkaar hadden de vakbonden op 1 januari 241.013 leden. Dat is slechts 624 meer dan in een jaar er voor. In het orgaan van het CNV „De Gids" wordt geconstateerd dat, vergeleken bij de bevolkingsgroei, deze toeneming eerder een achteruitgang dan een vooruit gang is. ADVERTENTIE De matras waarop U I wérkelijk uitrustl I Van DRAKA. HILVERSUM De bewering van prof. Delfgaauw dat Johnson volgens de normen van Tokio en Neurenberg een oorlogsmisdadiger is, wordt door lang niet iedereen onderschreven. Tachtig procent van de Nederlanders, ondervraagd door de redactie van de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws (Vara) vond de uitspraak van deze Groninger hoogleraar onjuist of waar schijnlijk onjuist. De vraag was een onderdeel van een opinieonderzoek, waarvan de resultaten gisteravond werden bekendgemaakt in een speciale uitzending van Achter het Nieuws die was gewijd aan de achter gronden van de oorlog in Vietnam. Ook Ho Tsji Minh, de leider van Noord-Vietnam, wilden de meeste Ne derlanders niet als oorlogsmisdadiger betitelen, ook al is de meerderheid- in dit geval niet zo groot: 54 procent. Van de ondervraagden meende 69 procent dat de Amerikanen hun bom bardementen op Vietnam onvoorwaar delijk moeten staken, 73 procent ge loofde dat de Vietnamese oorlog door onderhandelingen tot een einde zal kun nen komen. Voor deze enquête had Achter het nieuws opdracht gegeven aan het bu reau Intomart, dat in de week van 30 maart tot 7 april van dit jaar achthon derd Nederlanders van 18 jaar en ou der over het conflict over Vietnam on dervroeg. LOPIK In Lopik is gistermiddag de expeditieafdeling van de zuivelfa briek „Gouda's Glorie" uitgebrand. Zes brandweerkorpsen uit Lopik en om geving, waaronder Utrecht, bestreden het vuur. „Gouda's glorie" is een nieuwe fabriek, die ongeveer ander half jaar geleden werd gevestigd. In de vooravond was men het vuur meester. De expeditie, een ruimte van 700 vierkante meter met verdieping, is uitgebrand. De daarin opgeslagen voor raden kaas en margarine gingen verlo ren, zodat de schade groot is. Het juiste schadebedrag is op het ogenblik nog niet vast te stellen. Het machinepark van de fabriek bleef gespaard. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. donateurs en vrienden in het leven ge roepen. Met het naderende afscheid van Van Wayenburg in het verschiet wilde het hoofdbestuur van stichting en vereni ging iets doen, om deze radioman in 't zonnetje te zetten. Een Bredase reder kocht van de Nederlands-Amerikaanse Stoombootmaatschappij een onrendabe le boot, verbouwde de schuit tot een soort hosipitaalschip en sprak met De Zonnebloem af, dat de stichting de boot zou huren a raison van vijfhonderd gul den per dag. De boot zou de naam krij gen „Alex van Wayenburg". Gisteren was het de grote dag, waar op 'de boot werd overgedragen en de naam werd onthuld. Tientallen promi nenten, Zonnebloemvrienden en mensen die prominent wilden zijn, kwamen Van Wayeburg de hand drukken en felici teren. Er waren bloemen, cadéaus, toe spraken en drankjes. De burgemeester van Den Bosch, mr. R. J. J. Lambooy, die voorzitter is van de stichting, zei in een van zijn toespraken: „Als je nou bedenkt, dat Alex ook nog een aange trouwde neef van mij is, dan kun je na gaan, hoe trots ik op hem ben". Van Wayenburg zelf stond er met vrouw en dochter wat zielig bij. Nadat de meeste speeches achter de rug wa ren en de boot (accommodatie voor honderd patiënten) met aan boord de tientallen gasten-met-drankje-in-de- hand 'n proefvaart maakte door de Bre dase wateren, vertelde Alex v. Wayen burg ons: „Weet u, dat ook de vrouw aan boord is, die mijn kindermeisje was toen ik tien jaar oud was? Geweldig .hè? Zij zei me: Jij bent zoveel ziek geweest vroeger, dat ik blij ben, dat jij dit alle maal voor andere zieken hebt kunnen doen. Eep heerlijk men. En het is waar: ik ben veel ziek geweest. Als je nou nagaat, dat ik 7 operaties en 2 hart aanvallen achter de rug heb dan kun je rustig verwonderd zijn, dat ik hier nu zit te praten". Van zichzelf zegt hij: „ik ben een lastig mens. Ik ben nerveus, sensitief, streng en ik eis perfectie. Dat blijkt bij iedere repetitie, die aan de uitzendin gen voorafgaat. Ik wil er niet met de pet naar gooien. Daarom verbaast het mij dat ik zoveel vrienden en kennis sen heb. Als ik bij de KRO wegga, moet ik zelfs twee afscheidsrecepties geven". Alex van Wayenburg heeft jaren gele den Jules de Corte bij de KRO geïntro-» duceerd als illustratie van zijn zieken- programma. Hij zegt: „Het bewijst, dat ook mensen met een handicap het ver kunnen brengen. Als ik nou terug kijk op 23 jaar radiowerk, dan ben ik dankbaar, dat ik mijn naam eraan heb kunnen geven. Want het is toch sociaal werk wat ik doe?" Na de pensionering van Van Wayen burg worden de Zonnebloem-uitzendin gen voortgezet door een jongere mede werking van de KRO, Wil van Neerven. Maar Alex van Wayenburg gaat weg. Tot spijt van velen. ADVERTENTIE NEEMT VAKER SCHIPHOL Geen woord wenste de Griekse minister van buitenlandse za ken Frangois Pipinelis gisteren op Schiphol te zeggen over de toestand in zijn land. De minister kwam naar Ne derland om in Den Haag de nucleaire conferentie van de Navo bij te wonen, die eind deze week wordt gehouden. Het nieuwe huisarrest van de Griek se ex-premiers George Papandreoe en Panoyotis Kanellopoelos? „Ik heb er van gehoord, maar ik weet er verder niets van. Ik kom hier trouwens voor de conferentie en niet voor de Griekse situatie. Ik zal daarom ook geen com mentaar geven op binnenlandse, toe standen in Griekenland". Pipinelis vervangt op de conferentie in feite premier Papadopoelos, die be halve eerste-minister ook minister van defensie is. „De premier heeft het te druk", aldus Pipinelis. SCHIPHOL Het socialistische Eer ste Kamerlid mr. G. J. P. Cammel beeck, tevens radio- en televisiemede werker, gaat op bezoek bij de Cubaan se leider Fidel Castro. Van een radio- of televisiegesprek zal echter niets kun nen komen, vertelde mr. Cammelbeeck gisteren bij zijn vertrek van Schiphol. „Castro spreekt Spaans en ik niet. Ik zou dus met een tolk moeten werken. Alleen als je bij hem in de smaak valt, schakelt hij weieens over op Frans." Wel hoopt de Vara dat het Kamerlid een dergelijke reportage kan voorbe reiden. In elk geval wil mr. Cammel beeck enkele Nederlands sprekende Cu banen opsporen voor zijn programma „Zin en tegenzin". De senator maakt deel uit van een zestien man sterke parlementaire mis sie, die gisteren voor een oriënterend bezoek via Suriname naar de Neder landse Antillen vertrok. Mr. W. Aantjes, vice-voorzitter van de anti-revolutionaire Tweede-Kamer fractie, begon gisteren op uitnodiging van de Amerikaanse regering aan een reis door de Verenigde Staten. Hij zal er besprekingen voeren met ministers en afgevaardigden, zich verdiepen in de rassenstrijd en voorverkiezingen voor de aanwijzing van een kandidaat president bijwonen. Begin juni keert hij in ons land terug. JTet is mooi weer en er zijn blijkbaar heel wat mensen met vakantie. Ook parlementsleden zijn er op uitge trokken, maar die zijn voor hun werk op reis. Een zestien man sterke parle mentaire missie is voor het gebrui kelijke tweejaarlijkse bezoek naar de West vertrokken, acht zitten er in Da kar te vergaderen op het congres van de Interparlementaire unie en twee Tweede-Kamerleden de a.r. mr. W. Aantjes en de D 66'er mr. H. van Mierlo zijn in de Verenigde Staten. Dat is allemaal niets bijzonders. Er is geen sprake van dat de politici plotse ling zouden zijn bevangen door een on weerstaanbare treklust. Parlementa- rirs van alle landen reizen nu een maal heel wat af voor hun werk en de ze werkbezoeken hebben meestal volge propte programma's. Elk jaar gaan er parlementsleden mee met de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Naties. Om de ha verklap zitten de „Europeanen" in Brus sel in commissies of in Straatsburg voor vergaderingen van het Europese parlement. Dan zijn er verder de Raad van Europa, de Inter-parlementaire Be- neluxraad en de Assemblee van de Na vo. Voor al deze reizen isr het geld netjes uitgetrokken op de begroting: Raad van Europa en 'andere internationale organen 150.000 gulden, Beneluxraad 70.000, Noordatlantische assemblee 25.000, Union parlementaire 90.000, en dan staat er nog 9.000 voor de contac ten tussen de drie landen van het 'Ko ninkrijk, dus tussen ons land en de West. De kosten van het deelnemen van parlementsleden aan regeringsdelega ties zoals die naar de Verenigde Na ties in New Yofk en de Unctad in New Delhi komen voor rekening van Bui tenlandse zaken. De heren Aantjes en Van Mierlo zijn naar de Verenigde Staten op uitnodiging van de Ameri kaanse regering. Het socialistische Eerste-Kamerlid mr. G. J. P. Cammelbeeck, die mee is naar de West, gaat ook nog naar Cuba, maar dat zal Fidel Castro wel betalen, vermoeden wij. Overigens wordt lang niet alles uit de begroting bekostigd. Het verblijf in Dakar komt bijvoorbeeld goeddeels voor eigen rekening. Ook komen er wel eens delegaties van parlementen uit andere landen naar Den Haag. Daarvoor is 33.000 gulden uitge trokken. Zo komen de Zuidslaven begin juni. Dat wordt dus te zijner tijd een tegenbezoek aan Belgrado, TJe commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft onlangs een knuppel in het ambtelijke kippenhok gegooid: bij de opening van het psychiatrisch ziekenhuis „Overduin" in Katwijk ver klaarde hij, dat de ambtelijke romp slomp bij de bouw op zichzélf al een miljoen had gekost. Hij sprak voorts over „ambtelijke bezetenheid" bij rijk, provincie en gemeenten, een bezeten heid die naar zijn mening hahdenvol geld zou kosten. De ergernis van Zuid hollands commissaris is begrijpelijk en ook wel terecht, aldus de „Provinciale Zeeuwse Courant" (onafh.). „We laten nu maar buiten beschou wing, dat in het ambtelijk apparaat nogal eens deskundigen worden aangetroffen vooral als het gaat om allerlei nieuwigheden die zich waar moeten of willen maken, lieden die omstandige stukken pro duceren, terwijl een paar zinnen voldoende zouden zijn. Ook de „veelsoortigheid" van de deskundigen kan een vertraging op leveren zonder dat er overigens sprake is van onwil of gewichtig doenerij bij bepaalde diensten of instellingen. We zijn altijd weer diep onder de indruk als we eens in contact komen met bepaalde ambtelijke figuren en we zien dan hun agenda's: de blaadjes zijn al maanden tevoren volgeschreven. Wie in april argeloos een afspraak wil maken voor begin mei krijgt soms te horen dat die maand „al helemaal vast zit". Dat werkt ver tragend, diverse instanties moeten op elkaar wachten. O jawel, als men bijvoorbeeld de adviserende instanties bij we noemen maar wat de bouw van een psychia trisch ziekenhuis eens bij elkaar zou kunnen brengen, dan zou men in één of twee vergaderingen snel tot zaken kunnen komen. Maar een dergelijk voornemen is vol strekt onmogelijk: de deelnemers houden er vrijwel niet te coördine ren agenda's op na. In de zomer maanden is het helemaal een las tige affaire geworden: vakanties en nog eens vakanties en zelden draagt een deskundig ambtenaar zijn zaken over aan een ander, het gaat in de la tot zijn terugkeer. De vraag is we zouden haar gaar ne willen voorleggen aan commis saris mr. Klaasesz van Zuid-Hol land hoe dat te verbeteren? Bevordering van efficiency in het ambtelijk apparaat is naar ons ge voel namelijk een zaak die aanzien lijk verder gaat dan de bevoegdhe den van een commissaris der ko ningin reiken. Een dergelijk werk dient onafhankelijk en centraal te gebeuren en zal vooral van rege ringswege geëntameerd moeten worden. Niettemin heeft mr. Klaa sesz aangekondigd er iets aan te gaan doen. Nu, afwachten maar. Gebeurt er te dien qanzien vanuit het Zuidhollandse provinciehuis echter niets of weinig, dat effect heeft dan zal de heer Klaasesz on vermijdelijk het -verwijt te horen krijgen dat hij zich aan Don Qui- chotterie schuldig maakt. Een loos gevecht tegen ambtelijke windmo lens. Het smijten van een knuppel in een hoenderhok, dat achteraf leeg bleek te zijn. Enfin, dan heeft het smijten misschien de verdien ste gehad, dat het probleem weer eens in de aandacht is gekomen. Maar het effect zal helaas vrijwel nihil zijn. De springvloed in de dos siers blijft toenemen, een vloed die zich niet stoort aan het ho-roepen van Zuidhollands commissaris". TTet „Friesch Dagblad" (a.r.) gaat nader In op de aprilgrap van de KRO-radio. Zoals bekend, betrof dit een reportage, die hierop neerkwam, dat radicalen terug konden keren in de schoot der KVP. Verschillende spre kers gaven daarover huh mening, o.a. de heren Schmelzer en Aerden. En het waren geen nabootsingen van hun stemmen, het waren hun echte stem men, hun eigen stemmen. „Het was een voorbeeld van prach tig geslaagde montage. Als de ge luidstechnici maar over voldoende geluidsbanden van iemand beschik ken, kunnen zij door knippen en verbinden hem allerlei dingen la ten zeggen voor de radio, die hij nooit zó gezegd heeft. Dat kan een aardig spel zijn. En zo was het dit maal ook bedoeld. Maar het biedt ook mogelijkheden met een ernstig en gevaarlijk karakter. Het is mogelijk in spannende mo menten, b.v. als we langs de rand van een oorlog gaan, iemand voor de radio een korte toespraak te la ten houden of een antwoord te la ten geven, dat volkomen vals is, omdat het is gemonteerd uit ande re uitspraken bij andere gelegen heden. Het is ook mogelijk in oorlogstijd een gevangene voor de radio een boodschap te laten zeggen, die hij nooit heeft gezegd als men hem maar genoeg aan de praat heeft ge kregen en het op de band heeft op genomen. En zo zijn er allerlei mogelijkheden van een hoogst be denkelijk karakter. Onlangs hebben wij gewezen op een uitspraak varj een Franse ra diocommentator. Toen een Duitse politicus een rede had gehouden, die onaangenaam was voor De Gaulle of dit volgens krantebe- richten zou hebben gedaan heeft de Duitse regering het ontkend en de Franse autoriteiten aangeboden de band te beluisteren waarop de re de was opgenomen. De Franse commentator zei toen: de Duitse technici zouden hun vak niet ver staan als die band nog iets on prettigs te horen zou geven. Die commentator had gelijk. Het is voor de echte vakmensen een koud kunstje een band te kuisen. Maar het is ook mogelijk, als zij voldoende tekst hebben, om nieu we uitspraken met behulp van zin nen en brokstukken van zinnen uit zulke teksten op te bouwen. Met al lerlei bedoelingen. En de bewijs kracht van zulke montages schijnt verpletterend te zijn. De april grap van de KRO heeft deze blij vende waarde, dat nu overduide lijk is aangetoond, welke even on voorstelbare als gevaarlijke moge lijkheden op dit gebied liggen."

De Vallei | 1968 | | pagina 5