S.P.D. en C.D.U. bereid tot praten op basis grondwet Min. Luns hernieuwde banden met Stewart Raket voor de Apollo Albert Heyn verwacht nog stijging van onizet DAMES! Voor u 372°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u 2 MARGOT FONTEYN IN KOMPLOT IN PANAMA BETROKKEN Film over leven Dr. Barnard Rath Doodeheefver POOLSE JODEN BESCHULDIGD de bank waar ook zich thuis voelt Vuilnismannen in Memphis werken weer Alleen maakt behang in Fixacolor kwaliteit Barnard daagt Sovjet- minister uit WITTE KRUIS Nog gevechten in Rhodesië Met Velponzieje er geen barst van. CElalüKT Velpon DUIZEND ARRESTANTEN BETOGINGEN THANS MINDER FEL E.E.G. Mogelijk Gevaar SDS HOGERE W1TSST helpt elke maand weer V Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. Balletdanseres weer in politiek OUDUIDELIJK WOENSDAG 17 APRIL 1968 Dr. Christian Barnard schudt de hand van de Italiaanse film-producer Alfredo Bini, met wie hij de verfilming van zijn leven heeft besproken. Volengs Bini beginnen de opnamen voor de film in oktober a.s. in Kaapstad. LONDEN Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren in Londen oude banden hernieuwd. Met Michael Stewart, de nieuwe Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Groter contrast dan met diens voorganger George Brown is nau- welijks denkbaar: Brown een en al hartstochtelijke onstuimigheid, Stewart, oud leraar. de diplomatieke bedachtzaamheid zelf. „Heel verschillende persooniyk- heden", zo drukte de heer Luns het diplomatiek uit. Het was een volkomen informeel over leg tussen de twee staatslieden, onder broken door een zogenaamde werk- lunch. Daarbij werden de gebruike lijke onderwerpen aangeroerd: Europa, vooral in verband met de wens van Engeland om lid te kunnen worden van de Europese Economische Gemeen schap, Viëtnam, het Midden-Oosten en wat minister Luns noemde: Brits-Ne derlandse kwesties. Wat die waren wilde hij niet nader verklaren. Maar er zijn er altijd wel •en paar, zei hij. Wat Viëtnam be treft, wil Engeland dat Amerika op schiet met het vaststellen, samen met Noord-Viëtnam, *van een plaats waar de onderhandelingen over de kwestie- Viëtnam kunnen beginnen. Uit de aanwezigheid bij de bespre kingen van Sir Zolly Zuckerman, de wetenschappelijke raadgever van de Britse regering, bleek wel dat er veel aandacht is besteed aan het stokpaard je, zowel van Engeland als van Neder land: de technologische samenwerking in Europa. Desnoods buiten de EEG om, zoals de landen van Benelux hebben ge opperd. De regering-Wilson vindt dit nog altijd een uitstekende hefboom om ondanks de tegenwerking van pre sident De Gaulle toch in Europa te ko men. Nederland vindt een dergelijk samen gaan tussen Engeland en een of meer landen van de EEG heel goed mogelijk wat Frankrijk er ook van zegt. Hij wijst daarbij op de nauwe samenwerking die er bestaat tussen Frankrijk en West- Duitsland. Gevaar dat Frankrijk als gevolg van een eventueel samengaan tussen Enge land en een of meer landen van de EEG uit de Gemeenschap zal stappen, ziet Nederland niet. Daarvoor zijn de be langen van de Zes teveel met elkaar verweven. Interessant is dat van de kant van de conservatieve partij in Engeland, vu rig voorstander van een Europese een heid piet inbegrip van Engeland, juist gisteren is gewezen op het gevaar van een uiteenvallen van de EEG. Dat ge beurde in een maandblad van de partij. Dit zou de ernstigste tegenslag zijn voor Europa sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, vindt deze oppo sitiepartij. MEMPHIS De staking van vuil nisophalers, die negerpredikant Mar tin Luther King ertoe bracht naar Memphis te komen, waar hij bij een aanslag het leven liet, is afgelopen. De 1300 vuilnismannen, bijna allen negers, krijgen zes dollar opslag en hun bond wordt erkend. Zij zullen het werk heden hervatten. Ds. Kind leidde op 28 maart een mars ter ondersteuning van de eisen der vuilnismannen, die op plundering en brandstichting uitliep. Hij werd op 4 april door een onbe kende doodgeschoten toen hij in Memphis een nieuwe protestmars voor bereidde. Het weekloon van de vuilnis mannen bedraagt nu 78 dollar. ADVERTENTIE BONN De fractievoorzitters van de socialistische SPD en de christen-demo cratische CDU in het Duitse parlement, hebben verklaard dat hun partijen bereid zijn tot een gesprek met de buitenparlementaire oppositie. Zij willen daarbij echter niet uitsluitend kritiek ondergaan, maar ook vragen stellen. CDU en SPD zijn het erover eens, dat het gezag van het recht met grote be zonnenheid, maar ook met grote energie beschermd moet worden. Bij de partners van de grote coalitie heerst eenstemmigheid over de bestrijding van de linkse en rechtse vijanden van de democratie. Dit geldt zowel voor de rechtsradicale NPD als voor de linkse revolutionairen. Met lieden die de basis van grondwet en rechtspraak hebben verlaten, is geen gesprek mogelijk, zo verklaarden beide fractievoorzitters. Dinsdag voerden de leidende politici van de grote coalitie beraad over de gespannen situatie met bondskanselier Kiesinger en rijn plaatsvervanger, Brandt. Het kwam nog niet tot een be sluit, of een door vele politici gewenste buitengewone zitting van het parlement zal worden uitgeschreven. HedHen zal de parlementscommissie voor Binnen landse Zaken met de desbetreffende mi nister de balans van de roerige dagen voor en tijdens Pasen opmaken. De politieautoriteiten in de elf West- duitse deelstaten en West-Berlijn becij ferden inmiddels dat bij de relletjes bij na duizend over het algemeen jeugdi ge demonstranten kortstondig in arrest hebben gezeten. Alleen al in West- Berlijn waren dat er 380. Hoe groot het aantal gewonden bedraagt was dinsdag nog niet te overzien. Volgens de politie hebben minstens 117 van haar dienaren verwondingen opgelopen. Een aantal was er ernstig aan toe. De toestand van een persfoto graaf, die in München door een steen aan het hoofd werd getroffen, was dinsdag nog kritiek. Over de gezond heidstoestand van de vorige week door drie pistoolschoten getroffen student Ru- di Dutschke zijn in Berlijn geen nieu we mededelingen meer gedaan, nadat tijdens Pasen was gezegd, dat hij niet meer in direct levensgevaar verkeert. De politie zal nog slechts iets zeggen wanneer hij achteruit zou gaan. De 23-jarige Josef Bachman, die de schoten op Dutschke loste en zelf zwaar gewond raakte, heeft dinsdag tegenover de justitie een volledige be kentenis afgelegd en verklaard, dat hij de aanslag helemaal alleen beraamd heeft. Hij zei tot geen enkele partij te behoren en geen helpers te hebben ge had. Bachman herhaalde, dat hij Dutsch ke voor een communist aanzag en dat hij communisten haatte. De moord op ds. Luther King had de stoot tot zijn daad gegeven. In München viel dinsdag het eerste vonnis tegen een deelnemer aan de ac ties tegen het Springer-concern. De man kreeg zeven maanden gevange nisstraf. Op een betoging van socialistische studenten in Bonn na, die rustig ver liep, deden zich dinsdag geen inciden ten in de Bondsrepubliek voor. De Socialistische Deutsche Studen- tenbond (SDS) heeft dinsdag in een verklaring kritiek geleverd op het staatsgezag, dat zich gedurende de de monstratieperiode na de aanslag op Dutschke „volledig met de belangen van het Springerconcern heeft vereen zelvigd". Volgens de SDS hebben ook niet tot het Springerconcern behorende bladen, zich in „ontstellende mate" aan de kant van het concern ge schaard. De bond zal binnenkort een samenvatting van de „grofste leugen- berichten" over de betogingen publice ren. In de Nedersaksische universiteits stad Göttingen betoogden dinsdag on geveer drieduizend personeh zonder in cident tegen de reactie van politici op de onrust onder de studenten. De voor zitter van het algemene studentenco mité, Wolfgang Essbach, noemde deze reactie een „alarmerend teken van het verval van onze democratie". De de monstranten, voor het merendeel stu denten en andere jongeren, droegen ADVERTENTIE Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten van behang RIO DE JANEIRO Professor Chris Barnard, de Zuidafrikaanse chirurg die een nieuw hart inplantte bij dr. Philip Blaiberg, heeft de Russische minister voor Volksgezondheid, Boris Petrofski, uitgedaagd zijn bewering waar te ma ken. De Rus beweerde enige tijd geleden dat Clive Haupt, de kleurling wiens hart Blaiberg kreeg, nog leefde toen zijn hart werd verwijderd. Hij kon deze be wering met bewijzen staven zei hij. Professor Barnard zei: „Ik ben be reid mijn goede naam op het spel te zetten". borden met opschriften tegen het Springer-cohcern mee. De betoging verliep in goede harmonie met de po litie, die zelfs een luidsprekerwagen ter beschikking van de demonstranten stelde. De rector van de universiteit zei in een toespraak, dat geweld, op hitsing en provocatie als onwettig ge bruik van de democratische vrijheden veroordeeld diehden te worden. WARSCHAU In de door de staat gecontroleerde pers werd gisteren op nieuw kritiek geleverd op de Poolse Jo den, omdat zij ontrouw zouden zijn aan het Poolse communistische systeem. Dit keer werden in de voortgaande an ti-zionistische campagne, de namen ge noemd van dichters, militairen, journa listen en voormalige geheime politie mannen. Zolnierz Wolnosci („soldaat van de vrijheid"), het blad van de strijdkrachten, noemde Stanislaf Wy- godzki, een dichter, die een jaar gele den naar Israël emigreerde. Hij schreef eens, aldus het blad „dat hij de kracht om te strijden kreeg uit het hart van het Poolse land." En nu, aldus het blad, „nu hij alle kracht er uitgezogen heeft, steekt hij een mes in dat hart." Het blad noemde verder een kolonel Gutfeld. die altijd verklaard heeft communist en anti-imperialist geweest te zijn, maar die in 1957 toen hij Polen verliet zei, dat hij nooit lid was gewor den van de Israëlische communistische partij. „In 1967 had hij de leiding van een stormbrigade in Sinaï". Sztandar Mlodych (vaandel van de jeugd) beschuldigt verschillende jour nalisten die nu in Israël of andere wes telijke landen werken ervan, de werke lijkheid vervalst te hebben de openba re mening voorgelogen en morele ter reur toegepast te hebben op hun Poolse collega's. De Booster-raket' voor de eerste bemande Apollo-vlucht, welke naar men hoopt deze zomer zal plaats hebben, wordt hier op het lanceerplatform van Kaap Kennedy geplaatst. ZAANDAM Albert Heijn, die over 1967 een omzet boekte van f 727 mil joen tegen f 610 miljoen over 1966, ver wacht voor dit jaar een verdere stij ging van de omzet. Dit jaar zullen on geveer twintig supermarkten worden geopend en vijftien zelfbedieningsza ken. Eind 1967 beschikt Albert Heijn over 406 verkooppunten, waarvan 78 supermarkten en 291 zelfbedienings winkels. In 1967 werden zeventien supermark ten geopend en negen zelfbedieningsza ken. Daartegenover werden vijftien zelfbedieningszaken en elf bedienings zaken gesloten. Vier brood- en banket zaken gingen dicht wegens een tg ge ringe opbrengst. De verkoop zal nog worden gesteund door een uitbreiding van het assorti ment. Zo zijn in een aantal zaken o.a. lederwaren, kinderconfectie, speel goed, bijouterieën, campingartikelen aan het assortiment toegevoegd en is de verkoop van bloemen en planten ge ïntroduceerd. Albert Heijn heeft voor de toekomst nog grote plannen. Dit jaar komt een uitbreidingsprogramma in werking, waarvoor vijftig miljoen gulden nodig is. De uitgaven zullen in 1969 en 1970 hiervoor nog groter zijn. Voor de financiering daarvan zullen nominaal f7.959.000 nieuwe aandelen worden uitgegeven, waarvan f 7.755.500 met voorkeursrecht voor bestaande aandeelhouders. De overige f 203.500 aandelen zullen onder bepaalde voor waarden tegen de prijs van f 100 per aandeel van nominaal f 20 aan het per soneel ter beschikking worden gesteld. Het concern heeft in 1967 uitstekend gewerkt. De geldomzet in de filialen steeg met ca. 22 procent van f 535,5 tot f652,4 miljoen. Van het totaal namen de supermarkts 53 (v.j. 46) procent voor hun rekening. De gemiddelde prijsstijging van het assortiment van Albert Heijn bedroeg in 1967 slechts 0,8 procent tegen 4,2 procent in 1966. Desondanks liepen de kosten in verhou ding tot de omzet nog iets terug. De omzet van de zg. Premie-van-de- Maand-Club, die niet in de totale om zet is opgenomen, steeg ten opzichte van 1966 met ca. 15 procent. De geld omzet van de restaurants steeg door het gereed komen van nieuwe vestigin gen met ca. 40 procent. Het eigen vermogen (kapitaal plus reserves) steeg van f 53,78 tot f 64,82 miljoen. Het rendement hierop steeg van 18,7 tot 20,2 procent. De leningen op lange termijn stegen van f 54,03 tot f 57,15. Het vreemd vermogen op korte termijn bedroeg f 120.25 (v.j. f 89,13) miljoen, waarvan f 41,92 (v.j. f 35,44) miljoen leningen. Samen met een institutionele beleg ger werd de N.V. Beehorn opgericht, waarin Albert Heijn voor de helft f6 miljoen deelneemt. Beehorn zal voor f 42 miljoen winkelpanden bou wen op de jarenlange huurcontracten aan Albert Heijn verhuren. Ahorn, waarin Albert Heijn voor eveneens 50 procent deelneemt, had eind 1967 panden en terreinen in eigen dom voor een aanschaffingsprijs van f 27,6 miljoen. ADVERTENTIE Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis.spaart bovendien de maag.) ADVERTENTIE de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 15. Ede: Breelaan 1. LONDEN Heeft de vermaarde En- IjXllllfPMI81886^^ gelse primaballerina Dame Margot flE||l| -f 11 Fonteyn, huurlingen in dienst genomen Xf om het hoofd van de politie van Pana- ma te ontvoeren? Panama is het land van haar man, het Panamese parle- mentslid dr. Roberto Arias. Volgens een Londensr particuliere Ém detective is dit wel degelijk het geval, ook al wordt dit fantastische en operet- >||H te-achtige verhaal van alle kanten X|ffi| ontkend. Vier Britse huurlingen zijn X^B^ |^H volgens een bekende Engelse advocaat jm in Panama gearresteerd. Ze hebben er huisarrest gekregen; het Britse mini- jÉfèfp.' War sterie van buitenlandse zaken stelt HHBH daar een onderzoek naar in. Dame Margot, die al eerder verwik- X^X keld is geraakt in de explosieve poli- tiek van Panama, beweert het ontvoe- Xfl ringsplan wel degelijk te hebben be- sproken met de detective. Dat gebeur- X^^^J de onlangs in de bar van het Royal X|^| Opera House in Londen, na afloop van X^^^J een balletvoorstelling. De danseres was namelijk bang dat haar man op- nieuw gevaar zou lopen in Panama. In 1964 werd er een aanslag ge- pleegd op dr. Arias. Daardoor raakte hij gedeeltelijk verlamd. Een dag of geleden was opnieuw on- rustig in Panama, de kogels vlogen weer door de straten en een broer ^HXX^H^XHPHHRMHI|H dr. Arias werd gearresteerd. Hij is de f eigenaar van een krantenuitgeverij. l j| I Juist toen werd Margot Fonteyn ver- gXX teld dat ook haar man weer was ge- I arresteerd. Dat was ook al eens eerder ||H9 gebeurd, toen dr. Arias een omwente- I Hng in Panama had voorbereid. Die ■K&HX mislukte. Zijn vrouw had hem er een handje bij geholpen. Ook zij belandde toen in de cel. De balletdanseres opperde tegenover de detective het plan om de chef van politie van Panama, generaal Bolivar Vallarino, bijgenaamd „Lilo", te ont voeren en tien dagen in gijzeling te houden teneinde haar man te vrijwa ren voor arrestatie. Volgens de detec tive was dit met een strijdmacht van veertig huurlingen heel goed mogelijk geweest. Deze sterkte vond hij voldoen de om de lijfwacht van generaal Lilo te overmeesteren; die telt ook veertig man. De detective ging snel aan het werk, zo beweert hij tenminste. Van de zes Britten uit het legertje huurlingen wer den er vier in Panama gearresteerd. De detective wacht intussen op zijn geld voor wat hij als opdracht be schouwde van de balletdanseres. Volgens de advocaat gingen de huur lingen naar Panama voor de verkiezin gen die daar in mei worden gehouden. Wat een huurlingenleger bij verkiezin gen moet doen, maakte hij niet duide lijk. Dame Margot vindt het komplot ach teraf bezien wel wat fantastisch en de Panamese Ambassade in Londen noemde het gisteravond belachelijk. Maar de advocaat zegt dat hij berich ten in een geheime code uit Panama heeft ontvangen over de vier gear resteerde Britten. En daar weet de ambassade van Panama weer niets van. LOESAKA Afrikaanse nationalis ten in Zambia hebben gezegd, dat vo rige week zaterdag bij een gevecht bij Banket op ongeveer 80 kilometer van de Rhodesische hoofdstad Salisbury, 26 Rhodesische militairen door Afrikaan se guerrilleros zijn gedood. De gevechten duxen nog steeds voort, aldus een communiqué. Rhodesië zegt dat 52 guerrilleros zijn gedood bij een zuiveringsoperatie die een maand aan de gang is. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7