Jong Oranje zonder Jansen tegen sterk e zonder Cruyff en en sterk Bulgarije Belg Godefroot winnaar in Gent-Wevelghem Nederlands jeugdteam staat achter tegen Zweden Onderwijstentoonstelling geeft boeiend beeld van „de school van morgen" Alle bestuursleden van IOC in Lausanne King versloeg Casals Harry Steevens eerste in Parijs-Camembert Okker met Riessen op Wimbledon Wielrenner overleden Belgisch hockeyteam voor interland Manchester City verloor van Chelsea Draverijen Nootdorp Spassky en Gelier speelden remise Amancio geschorst voor 2 wedstrijden Post best geplaatste Nederlander Badmintonpioeg voor Helvefiacoup Amerikaanse ruiters op CHIO Rotterdam tegen gebruik van doping Auto schuift onder vrachtwagen: dode Patiënt verbrand door nalatigheid Zweminterland in Den Bosch Toppers Mini-arrest voor mini-rok Dames Jeugd Beter voorbereid Vierde tegenstander Riedewald tegen Desfourneaux Cokes verdedigde titel met succes Engelse maatregelen Actieve rol Neue Zürcher in Moskou te koop Drie jaar geëist tegen twee aanranders TOEKOMST DRIE SCHOLEN „SMERIGE ZAAK" T.V.-CIRCUIT SPRINGMATTEN WOENSDAG 17 APRIL 1963 SOFIA Gehandicapt door de blessures van Johan Cruyff en Wim Jansen heeft bondscoach Georg Kcssler niet het sterkste elftal voor Jong Oranje kunnen op stellen. De Bulgaren brengen vandaag echter in het grote Vasil Levski-stadion ook lang niet hun sterkste ploeg in het veld. Voor Bulgarije is het duel van de ploegen tot 23 jaar om de Europese uitdagingsbeker nl. slechts- van secundair belang. In de komende tien dagen spelen nog twee Bulgaarse teams wedstrijden waaraan meer waarde wordt gehecht. LONDEN Engelse wielrenners, die aan een tijdrit hebben deelgenomen, zullen voortaan onderzocht worden op het gebruik van stimulerende middelen, aldus is dinsdag in Londen besloten. Een renner, die op het gebruik van doping is betrapt, krijgt een schorsing van tenminste twee jaar. Bij een tweede overtreding volgt een levenslange uit sluiting. Coureurs, die weigeren zich te on derwerpen aan een onderzoek op het gebruik van stimulerende middelen, zul len worden behandeld als „betrapte" renners. LAUSANNE Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité zal het aanstaande weekeinde op de aan gekondigde vergadering met als agenda punt de kwestie-Zuid-Afrika in Lau sanne voltallig aanwezig zijn. De be stuursleden zijn: president Avery Brun- dage (V.S.), Massard (Frankrijk), Adria- nof (Rusland), generaal De Clarke Flores (Mexico), vice-president, de markies van Exeter (Gr.-Britt.), De Stefano (It.), Wajid Ali (Pakistan), Killanin (Ierland) en Gemayel (Libanon), leden. Insiders zijn van oordeel, dat er in het bestuur een kleine meerderheid voor het besluit van de algemene vergade ring van het I.O.C. in Grenoble bestaat. Bij schriftelijke stemming (38—27) werd toen Zuid-Afrika tot de Olympische Spelen van Mexico toegelaten. PARIJS. De Amerikaanse Billy Jean King heeft haar landgenote Rose mary Casals met 61 en 62 verslagen in de eerste wedstrijd van het nieuwe tenniseizoen van profs-dames in Parijs. In de tweede wedstrijd versloeg de Britse Ann Haidon Jones de Frangaise Frangoise Durr met 61 en 64. Bij de heren versloeg de Spanjaard Andres Gimeno de Australiër Fred Stolle met 13—11 en 10—0. De wedstrijden werden door ongeveer 500 toeschouwers bijgewoond. CAMEMBERT Harry Steevens heeft de wegwedstrijd ParijsCamem bert gewonnen. De jonge Nederlander legde de 253 kilometer af in 6 uur 3 mi nuten 15 seconden. Harm Ottenbros ein digde met een achterstand van 15 se- coriden op de vierde plaats. De uitslag luidt: 1. Harry Steevens 253 kilometer in 6.03.15; 2. Izier (Fr.) z.t.; 3. Dumont (Fr.) op 15 sec.; 4. Ottenbros z.t.; 5. Lemeteyer (Fr.) z.t. In ,,'t Jagershuis" in Ouderkerk aan de Amstel is gisteren een nieuwe Zwitserse schietbaan voor amateurs en professionals geopend. Er wordt met de zelfde precisiegeweren geschoten als bij belangrijke kampioenschappen. GULPEN Op rijksweg 78 onder Gulpen is gistermorgen de 54-jarige automobilist J. P. A. Frisesnen uit Maastricht om 't leven gekomen, toen zijn wagen onder 'n afslaande vrachtwa gen schoof. De klap van de botsing was zo hevig, dat de vrachtauto omsloeg. ALKMAAR De 78-jarige Gronin ger S. B. Elings verloor gistermorgen het leven toen hij met zijn auto onvoor zichtig de voorrangsweg De Ommering in Alkmaar opread. Hij kwam toen met een zwaarbeladen vrachtauto in bot sing. De vrachtauto sleepte de perso nenauto enige meters mee. ZWOLLE Toen de 65-jarige B. Be- geman uit Dedemsvaart plotseling een weg in zijn woonplaats overstak, werd hij aangereden door een personenauto. Hij overleed gistermorgen aan zijn ver wondingen in een ziekenhuis in Har- denberg. HELMOND In Helmond is giste ren de twintigjarige scooterrijder L van den Berg uit Gemert omgekomen, toen hij op een voorrangsweg wend aangere den door een personenauto. GOES In het ziekenhuis in Goes is gisteren de heer H. Lindenberg uit Yer- seke overleden. Hij was tweede paas dag in zijn woonplaats aangereden door een bromfiets. HELMOND Een leerling-verpleeg ster blijkt een handdoek te hebben ge hangen over de lamp boven het bed van de 45-jarige Cor Kornuyt uit Bakel die in het paasweekeinde in het sanato rium St. Jozefheil bij Bakel in bed is verbrand. De handdoek had vlam gevat en was brandend in het bed gevallen. Het bed was daarna ook gaan branden; De man was gedeeltelijk verlamd en lag in een kamertje apart. De politie vraagt zich echter af of de leerling-verpleegster schuldig is aan de dood van de patiënt, of ook de hoofd verpleegster. De patiënt had geen alarm kunnen slaan omdat de waarschuwingsbei die altijd bij zijn bed hing, was weggehaald nadat de man er herhaaldelijk mis bruik van had gemaakt. Pas na een onderzoek van het lichaam in het gerechtelijk laboratorium, een onderzoek van de technische recherche en de verhoren van de Rijkspolitie kan worden uitgemaakt of de verpleegster, de hoofdzuster of beiden zullen worden gedagvaard. DEN BOSCH Forbes Carlile is niet aan de vergetelheid ten prooi ge vallen. De Australische zwemprofes- sor, die de Nederlandse ploeg leidde ih het begin van de zestiger jaren, maar na Tokio 1964 uit het gezicht verdween, heeft via zijn beste pupil, de amper veertien jaar oude Roger van Hamburg het geheugen van de zwemmers in Ne derland opgefrist. Twee jaar geleden vertrok van Schiedam uit een aspirantje naar Aus tralië, stelde zich in Sydney onder de hoede van Frobes Carlile en keerde veertien dagen geleden naar Neder land terug als achtvoudig Australisch kampioen onder de veertien jaar en met persoonlijke recordprestaties waar een Nederlandse senior jaloers op zou zijn: 100 meter vrije slag in 59.4, 200 meter vrije slag in 2.08.0, 400 meter vrije slag in 4.30.1, 1500 meter vrije slag in 17.54.1. Dinsdag voegde de gebruinde, sterk tegen zijn nogal bleke ploeggenoten afstekende zoon van een Shell-employè op de eerste dag van de jeugdinterland Nederland- Zweden op de 50 meter-baan van Den Bosch daar nog een Nederlands junio renrecord aan toe: 2.29.3 op de 200 me ter wisselslag. Het was niet eens ge noeg voor de overwinning, want de Zweed Par Eriksson was hem eentien- de seconde te snel af. 100 m schoolslag jongens: 1. Sang- feld (Zw) 1.18.0, 2. Goran (Zw) 1.18.0, 3. Pat Makay (N) 1.20.7, 4. Ton Jon- kers(N) 1.20.9 200 m schoolslag meis jes: 1. Olsson (Zw) 2.58.1, 2. Wilma van Beek (N) 2.58.6, 3. Wallin (Zw) 2.59.2, 4. Anneke Haarsma (N) 3.00.0. 100 meter rugslag jongens: 1. Jan El- bertsen (N) 1.05.9, 2. Zetterlund (Zw) 1.06.0, 3. Bert Elzerman (N) 1.09.2. 200 meter wisselslag jongens: 1. Eriksson (Zw) 2.29.2, 2. Roger van Hamburg (N) 2.29.3, 3. Heinefeld (Zw) 2.34.0, 4. Fred Beekers (N) 2.41.1 4 x 100 me- )r wisselslag jongens: 1. Zweden 4.31.9 2. Nederland 4.34.3. 4 x 100 meter vrije slag meisjes: 1. Zweden 4.23.7, 2. Ne derland 4.28.2. BRAZZAVILLE De politie van Kon go-Brazzaville heeft gisterochtend in de hoofdstad Brazzaville ongeveer driehon derd meisjes gearresteerd omdat zij minirokken droegen. Later op de dag werden zij vrijgelaten. De Kongolese regering heeft, even als enkele andere Afrikaanse regerin gen het dragen van minirokken verbo den. Ook tegen de verkopers van deze kleding worden maatregelen genomen. UTRECHT Vandaag begint een onderwijsfestyn. Officieel heet het: Nationale Onderwijstentoonstelling. In feite is het in de Julianahal en daarbuiten een le vendige tentoonstelling geworden, afgewisseld door haar verscheidenheid, kleurig en „speels" door de aard van het onderwerp. ROTTERDAM Wanneer de natio nale tennisbonden geen bezwaren ma ken zullen Nederlands kampioen Tom Okker en de Amerikaanse tennisser Marty Riessen samen een dubbel vor men op Wimbledon. De combinatie Ok- ker-Riessen heeft de laatste tijd een zeer sterke indruk gemaakt. Okker en Riessen speelden samen totnutoe tien toernooien, waarvan ze er acht won nen. Hun opmerkelijkste overwinning was die op de Zuidafrikanen Frew Mc-Millan en Bob Hewitt, op Tweede Paasdag in de eindstrijd van het toer nooi om de Zuidafrikaanse kampioen schappen. McMillan en Hewitt verover den verleden jaar de titel op Wimble don. CASABLANCA De 27-jarige Ma rokkaanse wielrenner Lahcen Ben Lahcen, die sinds maandag in coma lag, is dinsdag in Casablanca overleden. Lahcen Ben Lahcen werd tijdens de laatste etappe van de Ronde van Ma rokko in het hartje van Casablanca door een te opdringerige toeschouwer omver gelopen. Hij liep ernstige verwondin gen aan het hoofd op. Land Sport BRUSSEL Het Belgische heren hockeyteam, dat zondag in Brussel te gen Nederland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Buisset; achter: André Muschs en Dupont; midden: Van der Hulst, Le Clerc en Bernaert; voor: Deville, Mis- serque, Ravinet, Roesch en Gilles. Reserves: Lemaire, Michel Muschs, Solie en Toussaint. De Duitsers Fritz Mohr en Kurt Dorz- bach zullen de wedstrijd leiden. Het Nederlandse dames-hockeyelftal, dat zaterdagmiddag te Bloemendaal 'n interlandwedstrijd speelt tegen Ierland, is als volgt samengesteld: Doel: Denny Frese-Vorstelman (Gooi- sche); achter: Anneke Staring (BDHC) en Marijke Alsbach (Laren); midden: Marjolijn Bakker (HDM), Annetje Braat (De Kieviten) en José Pelmans (Rapidity); voor: Wien van der Oord (Quick), Stans Snuif (De Kraaien), He- leen van Rooy (Voordaan), Jeanneke van 't Hek (Be Fair) en Riet Kueper ('s-Hertogenbosch). Reserve: Conny Heijnes (Amsterdam). De Nederlandse hockeyploeg (c-elf- tal), die zal deelnemen aan het van 1 tot 4 juni in Cannes te houden landen- toernooi voor spelers tot 22 jaar, waar in verder uitkomen vertegenwoordigen de ploegen van Frankrijk, West-Duits- land, Engeland en Zwitserland, bestaat uit: Doel: J. Buy (EMHC) en Maarten Sikking (HTTC); achter: C. Kranen burg (Laren), M. Dijkerman (HGC) en Thuis Kaanders (HTTC); midden: A. Taminiau (Tilburg), A. Fortanier (HDM), S. Smulders (HHIJC) en D. Kalff (Amsterdam); voor: Wim Oost Lievense (Hilversum), L. van Lennep (HGC), A. Geensen (SCHC), R. Bar- tels (SCHC), W. Boomsma (Laren) en R. Horst (HDM). Coach van de ploeg is Roepie Kruize. LONDEN. Dinsdag zijn enkele eer- ste-divisiewedstrijden voor de Engelse League gespeeld. De resultaten waren: ChelseaManchester City 10; Lei- cester CityBurnley 02; Nottingham ForestWest Ham United 11; Sheffield WednesdayEverton 00; Stoke City Coventry City 33. Manchester City zag door de 01 ne derlaag tegen Chelsea zijn kans op het kampioenschap in de eerste divisie, na de gunstige resultaten van Pasen, in rook opgaan. Alleen een onverwachte inzin king van de leiders Manchester United en Leeds United zou de City nog een kleine kans op de uiteindelijke zege kunnen bieden. Het winnende doelpunt werd door Alan Birchenall na 24 minu ten spelen voor Chelsea gescoord. Stoke City, dat onderaan de ranglijst staat, zet alles op alles om degradatie te voorkomen. Tegen lotgenoot Coven try City, dat na een uur reeds tegen een 31 achterstand aankeek, werd tenslotte met 33 gelijk gepeeld. ROTTERDAM - Om vijf uur van middag begint een programma van tien draverijen in Nootdorp. In de hoogste klasse zal Boy van Quick nu misschien wel slagen, maar evenals de vorige week toen hij net verslagen werd ls de grootste concurrent een paard van hetzelfde entrainement. Toen was het Diana R, nu Canard S, die zeker zo goed is op de 2400 meter, maar minder betrouwbaar is. Het programma Assenprjjs I (1660 m. autostart, met trio)Fantastica - Bellamia - Dia- mantvink S. Assenprjjs II (1600 m., autostart): Frieda O - Doctor Spencer - Doornrbosje V. Assendelftprjjs (2380 m, met trio): Frans Vrolijk - Fantast CH - Fais de que doit. Asperenprjjs (2000 m, eerste afd.. auto start): Good Luck S - Easy Volann - Emma Dunst. Avenhornprjjs (2000 m, eerste afd.): Diana Hanover - Erica - Burnley Quick. Axelprys (2040 m, met trio): Fire Bird W - Flevo - Fluweeltje. Asperenprjjs (2000 m, van meet, twee de afd.): Eniopile Hollandia - Fluit- lijster S - Emily Ellen. Avenhornprjjs (tweede afd.): Eddy Six - Doornroosje V - Brunhilde N. Avereestprjjs (2380 m, met trio): Boy van Quick - Canard S - Amad Kinley. Tot slot de finale van de eerste tweede koersen. Zaterdag is het duel van de nationa le ploeg tegen Italië voor het Europe se kampioenschap van nationale ploe gen. Bulgarije won thuis met 3-2. En volgende week komt het elftal, dat in feite de B-ploeg is, in Leipzig tegen Oost-Duitsland uit voor het Olympisch kwalificatie-toernooi. Daar kan de reis voor Bulgarije naar Mexico worden verdiend, want de Bulgaren wonnen op eigen veld met 4-1. In beide selecties zijn spelers opgenomen die eventueel in Jong Bulgarije hadden kunnen spe len tegen Nederland. Ook al ontmoet Jong Oranje de der de keus van de Bulgaren, het blijft een ploeg, die op een aanzienlijke betere voorbereiding kan bogen dan de Neder landse. De Bulgaarse competitie is, mede in verband met de andere inter landwedstrijden en met het zojuist be ëindigde UEFA-jeugdtoernooi in Frank rijk, vijf weken stilgelegd. De spelers zijn al vier weken bezig zich intensief te prepareren op het duel met Jong Oranje. Trainer Tsjakarof, die in 1962 verantwoordelijk was voor het Bul gaarse elftal dat in de eindronde van het wereldkampioenschap in Chili speelde, vond het volstrekt onbegrijpe lijk dat Nederland maandag twee van zijn beste spelers (Cruyff em Jansen) was kwijt geraakt in competitiewed strijden. Bulgarije heeft in de wedstrijden reeks om de Europese uitdagingsbeker tot nu toe in alle opzichten de hoofd rol gespeeld. De Bulgaren werden met Oost-Duitsland, na loting door de Euro pese voetbalunie, voor de eerste wed strijd van dit toernooi aangewezen. Jong Bulgarije won dit duel in Sofia met 3-2 en kwam dus als eerste in het bezit van de beker, die nog steeds in Sofia staat. Vorig jaar namelijk werden nog twee door loting aangewe zen landenploegen verslagen. Finland met 6-0 en Tsjecho-Slowakije met 2-1. Steeds in thuiswedstrijden, want de be kerhouder speelt al zijn ontmoetingen in eigen land. Nederland is nu de vier de tegenstander en moet uitkomen te gen een ploeg, die twee spelers telt, SOEKHOEMI De zevende partij uit de tweekamp tussen de Russen Spassky en Geiler is dinsdag in remise geëindigd. De partij was maandag af gebroken. Spassky leidt in deze twee kamp voor de kwartfinales van het kandidatentoernooi nu met 52. Er worden tien partijen gespeeld. DEN HAAG Ronald Riedewald, de Nederlandse bokskampioen in het zwaarweltergewicht bokst maandag de hoofdpartij van een profprogramma, dat in het Amsterdamse Krasnapolsky wordt gehouden. De Surinamer bokst dan een revanche tegen de Fransman Mare Desfourneaux, die hij .eind janu ari in Amsterdam een onbeslist moest toestaan. Het gevecht gaat over acht ronden. Een andere Antilliaan, Ety Defares, krijgt bij zijn tweede optreden in Ne derland de Belg Cyriel Declerq als te genstander. Dit gevecht in de lichtwel- terklasse gaat over zes ronden. De rest van het programma is gereser veerd voor selectiewedstrijden voor het grote internationale amateurtoernooi, dat van 9 tot 14 mei in Nederland wordt gehouden. DALLAS De Amerikaan Curtis Cokes heeft zijn wereldtitel boksen in het weltergewicht dinsdagavond in het Memorial Auditorium van Dallas met succes verdedigd. Na achtendertig se conden in de vijfde ronde staakte de scheidsrechter het gevecht, omdat uit dager Willie Luddick (Z.-Afrika) niet meer in staat was zich te verdedigen. Een rechtse op de kaak, direct na het begin van de vijfde ronde, vormde de inleiding van het einde. Luddick was aangeslagen en moest na enkele links/ rechtse combinaties naar het canvas. Weliswaar was de Zuidafrikaan bij de achtste tel weer overeind, doch stond nog volkomen groggy in de ring. De meerderheid van Cokes werd toen zo groot, dat arbiter Lew Eskin ingreep. Daarvoor was het al een hard gevecht geweest, waarin Luddick in de eerste een tweede ronde blessures had opge lopen, die hem veel hinder veroorzaak ten. De Zuidafrikaan probeerde daarna vergeefs het gevecht te forceren. MADRID Real Madrids rechtsbui ten Amancio Amaro, die tijdens de wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Spartak Praag van het veld werd gestuurd, is door de Europese voetbalbond voor twee beker wedstrijden buiten spel gezet. Dit betekent, dat de 28-jarige Madri- leen niet zal kunnen worden opgesteld in de ontmoetingen tussen Real en Manchester United in de halve eind strijden van dit toernooi op 24 april in Manchester en op 15 mei in Madrid. Reals manager Antonio Calderon ver klaarde desgevraagd, dat zijn vereni ging tegen het „vonnis" van de Euro pese voetbalunie heeft aangetekend. die eerder in het Bulgaarse elftal uit kwamen, te weten Gaidarski en Pe- trof. Nederland zal met de volgende ploeg in het veld komen: Doel: Van Beveren (Sparta), ach ter: Drost (Twente), Hulshof (Ajax), Graaumans (NAC) en Vos (ADO); midden: Boskamp (Feijenoord) en Veenstra (Go Ahead), voor: Geels (Feyenoord), Pahlplatz (Twente), Van der Kuylen (PSV) (aanvoerder) en Rensenbrink (Dws). WEVELGHEM Walter Godefroot, de oud-wielerkampioen van België, heeft igsteren, nauwelijks drie weken na zijn overwinning in de Ronde van Vlaanderen, opnieuw een belangrijke wegwedstrijd op zijn naam gebracht: GentWevelghem. In het Westvlaamse provinciestadje won de 25-jarige Bel gische prof de sprint van een groepje van zes renners, die twaalf kilometer voor de eindstreep, in Waasten, waren ontsnapt. De strijd werd, zoals in het verleden vaker is geschiedt, beslist op de West vlaamse heuvelen. Even na de beklim ming van de Kemmelberg, ongeveer 40 kilometer voor Wevelghem, vormde zich een grote kopgroep van 22 renners waarin alle favorieten waren vertegen woordigd. In Waasten zag Willy Vannes- te kans uit deze groep te ontsnappen en Walter Godefroot wist zich, met vier anderen, bij de vluchteling aan te slui ten. Zij bouwden een voorsprong op en konden die tot de finish handhaven, on danks het feit, dat de door Rik van Looy geschaduwde Eddy Merckx alles in het werk stelde aansluiting bij de vluchters te verkrijgen. Vanneste werd tweede, Gimondi derde. Peter Post en Jan Janssen, die vlak na de start een lekke band kreeg doch snel weer bij was, hebben op de Vlaam se wegen een actieve rol gespeeld. In de periode dat de aanval op een kop- groepje van acht renners, dat na 20 km tot stand en in Oostende bijna vier mi nuten voorsprong had, was ingezet wa ren de Nederlanders, naast Merckx, Go defroot en Anquetil steeds vooraan te vinden. Toen na 158 kilometer in Bese- lare, het veld weer bijeen was en na ve le korte ontsnappingen, waarbij Jans sen was betrokken, de beslissende ont snapping werd ingezet, sprongen Post en Janssen mee. Twaalf kilometer voor de eindstreep konden zij echter niet met Vanneste en Godefroot meespringen. Post moest zich in de eindrangschikking met de elfde plaats tevreden stellen, Janssen werd achttiende. DEN HAAG De Nederlandse bad mintonpioeg, die 27 en 28 april in Oslo in het toernooi om de Helvetiacoup voor landenploegen uitkomt, is als volgt samengesteld: dames: Agnes Geene, Felice de Nooyer en Joke van Beusekom; heren: Leo Kountul, Huub en Ruud van Ginneken en Ad Verhoof. Er zijn twee poules. Nederland is in gedeeld met Finland, Tsjecho-Slowa kije en Oostenrijk. De andere poule be staat uit België, Zwitserland, Noorwe gen en West-Duitsland. NEW YORK Als voorbereiding voor de Olympische Spelen in Mexico komt de Amerikaanse springruiter- equipe, bestaande uit Bill Steinkraus, Frank Chapot, Mary Chapot, Kathy Kusner, Crys Jones, Neal Shapiro en Carol Hofman, dit jaar weer naar Europa. De Europese tournee van de Ameri kanen begint in de tweede helft van ju li met het internationale concours hip- pique in Londen. Daarna komen de Amerikanen uit op de CHIO's te Du blin, Ostende en Rotterdam, dat de laatste grote krachtmeting voor Mexi co zal zijn. Dat was tekenen voor deze jeugdlan denwedstrijd in de voor ons land onge bruikelijke leeftijdsklasse beneden de vijftien jaar. Nederland zwom sterk, maar Zweden was sterker en leidt na de eerste dag met 59-44. Een beter be wijs dat het jeugdzwemmen de ba sis van de Amerikaanse successen ook in Europa begint aan te slaan is nauwelijks denkbaar. Toppers voor Ne derland waren ongetwijfeld de 14-jarige Jan Elbertsen, die de 100 m rugslag won in 1.05.9 en de 12-jarige Wilma v. Beek, die in 'n vinnige eindsprint de Zweedse meisjes ernstig bedreigde en met 2.58.6 tweede werd op de 200 meter school slag. Dergelijke tijden zijn door hun directe voorgangers, Bob Schoutsen en Marjan Janus, in de gelijke leeftijds klasse nooit gezwommen. Om nog maar te zwijgen van de 13 jarige Ire ne Arens, die zich met 2.39.3 aandien de als een potentiële concurrente voor het drietal Olympische kanshebsters Buter, Sikkens en Weeteling. Deze prestaties geven aan hoe goed de KNZB er aan doen in dit Olympisch jaar het jeugdzwemmen niet te ver waarlozen, zoals in het verleden wel gebeurde. De financiën zijn daaraan ten alle tijde goed besteed. En als er zich dan nog zulk uitgesproken talent aandient, kan dat alleen maar stimule rend werken om op de ingeslagen weg voort te gaan. De uitslagen: 100 m vrije slag jon gens: 1. Eriksson (Zw) 58.9, 2. Jan El bertsen (N) 1.00.2, 3. Bert Hoedmer (N) 1.00.6, 4. Englund (Zw) 1.00.8. 200 m rugslag meisjes: 1. Irene Aarens (N) 2.39.3, 2. Folkersson (Zw) 2.40.7, 3. Harma Pomp (N) 2.42.9, 4. Irene Stroemberg (Zw) 2.51.5. 400 m vrije slag meisjes: 1. Jonsson (Zw) 5.05.4, 2. Tineke Maat (N) 5.08.3, 3. Annelies Zwager (N) 5.13.7, 4. Ohlsson (Zw), 5.27.9 (gediskw). 100 m vlinderslag meisjes: 1. Knappe (Zw) 1.14,3 2. Ellen Rhenen (N) 1.14.8 3. Liesbeth Klum- per (N) 1.14.9, 4 Petterson (Zw) 1.16.2. ZüRICH Het Zwitserse blad „Neue Zürcher Zeitung" dat met ingang van deze week als eerste niet-communisti- sche westerse krant in de Sovjet-Unie verkocht mag worden zij het op be perkte schaal deelde dinsdag mee dat het initiatief hiertoe van de Russen zelf was uitgegaan. Het blad had niet om verkooprechten gevraagd en het aanbod van Moskou was als „een volslagen ver rassing" gekomen. De 190 jaar oude „Neue Zürcher Zei tung" waarvan nu veertig exemplaren in Moskouse hotels te koop zijn, wordt beschouwd als een van de voornaamste en beste kranten van Europa. Herdenking Auschwitz op Sabbat LONDEN De Joodse Wereldraad heeft bij monde van zijn voorzitter, dr. Nahum Goldman, de officiële opening van het herdenkingspaviljoen in Ausch witz op zaterdag, de Joodse sabbat, een betreurenswaardig besluit van de Poolse regering genoemd. Verscheidene Joodse organisaties hadden verzocht een ande re dag te kiezen. Nahum Goldman zei, dat op deze Joodse religieuze rustdag, een dienst voor doden in strijd is met de godsdienstige voorschriften. Hij ge loofde, dat het de bedoeling van de Poolse regering is, hierdoor te verhin deren dat vele Joden, die de sabbat voorschriften naleven, bij de plechtig heid aanwezig zullen zijn. Van vanmorgen negen uur af is daar alle praktische ondervvijskennis bij el kaar gebracht. In de eerste plaats is dat bedoeld voor de leerkrachten, maar waarom zouden de ouders er wegblijven? Vooral vaders en moeders wier kinderen binnenkort de lagere school gaan verlaten vinden er alles wat zij willen of moeten weten. (Van daag, morgen en overmorgen en vol gende week maandag, dinsdag en woensdag, van negen tot zes uur). De ontwikkeling gaat ook in het on derwijs zo snel, dat deze zesde tentoon stelling met een tweehonderd uitslui tend Nederlandse deelnemers bijna tweemaal zo groot is als die van twee jaar geleden. Met de Mammoetwet vlak voor de schooldeur is er aan al het nieuwe veel aandacht besteed. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen heeft in haar omvangrijke Stand de toekomstige mogelijkheden vi sueel uitgebeeld. Het is de beste en duidelijkste manier van „vertellen". Er te gaan kijken is een nuttige bezigheid, ook voor mensen van het onderwijs zelf. Zelfs zij weten nog niet altijd pre cies de weg in de door de heer Cals geschapen doolhof. De gemeente Utrecht neemt met ne genhonderd vierkante meter een tiende van alle ruimte in beslag; we mogen gerust zeggen; op een spectaculaire manier. Van kleuteronderwijs tot en met universiteit is er samengevat in demonstraties en exposities. Dat bete kent dat ook bloemsierkunstenaars in de dop er hun best doen, en schilders en grafici naast detaillisten en jongelui die op hun academie stoeien met ex pressie. Buiten staan drie compleet ingerichte scholen. Zij zijn er neergezet door systeembouwers, een van de nieuwe groepen die voor de tentoonstelling zijn gewonnen. Hetzelfde geldt voor de groepen gymnastiektoestellen, fysica- instrumenten en alle grote uitgevers van schoolboeken. Binnen kunnen de (150.000) deskun digen op eigen onderwijsgebied zien en horen wat anderen doen. Zij zuleln merken dat de uitgevers van schoolboe ken niet stil hebben gezeten (en het niet gemakkelijk hebben gehad). Als resultaat van veel en tijdrovend werk liggen er in Utrecht heel wat boeken voor de byugklas. Samson uit Alphen aan den Rijn is trots op een paar nieuwigheden tege lijk. Daar is profax, een Duits appa raat waarmee leerlingen van lagere scholen allerlei rekenoefeningen kunnen maken, maar ook zelf corrigeren; het laatste in die zin dat zij direct kunnen zien of zij een fout hebben gemaakt. Een Nederlandse uitgave is in de maak. Ook voor de leerlingen van lagere UTRECHT —Tegen de 34-jarig# chauffeur G. B. L. F. en de 37-jarig# sloper P. van M., die gistermiddag voor de Utrechtse rechtbank terechtstonden wegens verkrachting resp. het behulp zaam zijn bij de verkrachting op 16 no vember van de 25-jarige wiskundelera- res A. L., heeft de officier, mr. G. W. von Meyenfeldt drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist. Voor F. eiste hij bovendien voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering. De wiskundelerares stapte op de avond van de 16e november uit de bus nabij het conferentie-oord Woudschoten waar zij die avond een conferentie zou bijwonen. Ze was nog slechts onge veer 30 meter van de ingang verwij derd, toen een auto met twee inzitten den haar inhaalde. De twee mannen vroegen haar mee te gaan, hetgeen zij weigerde. Beide verdachten reden daar op door, de oprijlaan van het confe rentie-oord in, waar zij de auto draaiden en de vrouw opwachtten. Zodra zij de stilstaande wagen nader de, kwam een van de mannen, F., er uit en probeerde zijn arm om haar heen te slaan. Toen zij hem een klap met haar weekendtas gaf, smeet hij haar op de grond en greep hij haar bij de keel. Tegenover de president, mr. D. van Zeben, verklaarde het slachtoffer gistermiddag dat zij bang was te zul len stikken en daarom toegaf toen de man zei: „als je mee in de auto gaat laat ik je los". Toen de mannen later op een open plek in het bos hun daad trachten te volvoeren heeft de vrouw F. geld aan geboden om haar te sparen en zei ze hem eventueel wel een afspraak voor de daarop volgende dinsdag met hem te willen maken in Den Haag. De man ging daarop in en nam nadat zij een valse naam en adres had opgegeven, zijn plaats achter het stuur weer in. Na ongeveer anderhalf uur zetten de bei de verdachten hun slachtoffer af voor 't conferentie-oord. Op voorstel van de politie begaf de le rares zich inderdaad op de afgesproken dag naar het station in Den Haag, in gezelschap van vijf rechercheurs. F. stond haar achter een telefooncel op te wachten, met een aan haar gerichte brief in de hand, die hij uit haar tas had genomen. De man werd onmiddel lijk gearresteerd. De president noemde het „een uiter mate smerige zaak". Hij somde de strafregisters van beide verdachten op. F. werd veroordeeld wegens mede plichtigheid aan diefstal en later nog eens wegens diefstal. Hij scheidde in 1966 van zijn echtgenote. Van M., die regelmatig in tranen uitbarstte, werd reeds veroordeeld wegens ontuchtige handelingen, vernieling, openbare dron kenschap en meermalen keren wegens mishandeling of medeplichtigheid daaraan. Afkomstig uit een woonwagen familie in Zuid-Limburg, was hij, even als zijn toenmalige echtgenote van wie hij in 1963 scheidde, in '61 uit de ouder lijke macht ontzet. De rechtbank doet 26 april uitspraak en technische scholen is er voor het eerst in Nederland een geprogrammeer de instructie in boekvorm voor vier on derdelen van het rekenen. Andere boe ken zullen volgen. Speciaal voor de onderwijzers zijn er zogenaamde bronnenboeken voor de zaakvakken. Zij bevatten in overzichte lijke vorm veel gegevens over actuele ontwikkelingen, die in de gebruikelijke leerboeken niet te vinden zijn. Philips is er met een hele serie nieu we aparaten. Om te beginnen een nieu we videorecorder en een mini compact- camera. Deze combinatie opent voor vele instellingen de mogelijkheid tot het installeren van een eigen gesloten televisie-circuit Philips vertelt erbij, dat de camera ook onder minder gun stige omstandigheden nog voor een aan vaardbaar beeld kan zorgen. Heel vernuftig is een bandopnemer voor studiedoeleinden. De leerstof wordt op dezelfde manier verwerkt als in het talenprakticum. Leerlingen die door verzuim achter zijn geraakt, kunnen met behulp van dit apparaat de intussen behandelde leerstof ver werken. De klap op de vuurpijl is de ken nistester. Wie deze apparatuur in de klas heeft, zal geen moeite hebben om te peilen of de lessen goed zijn geleerd of dat de kennis die de leraar heeft willen overdragen inderdaad goed is verwerkt. Een paneeltje met lichtjes vertelt de leraar voortdurend of de door de kinderen gegeven antwoorden op zijn vragen juist zijn. De leerlingen ant woorden door één van de Vier keuze knopjes op hun eigen toestelletje in te drukken. Dank zij tellers kan de leraar na afloop meteen aflezen, hoeveel vra gen hij heeft gesteld, en hoeveel goede of verkeerde antwoorden er zijn gege ven. Alle betrokkenen zullen met verlief de blik kijken naar kleurige opvouw bare springmatten voor de gymnas tiekzaal. Zij komen van de firma Tur ner in Rotterdam en zijn gemaakt van een nieuwe polyethyleen. Zij zijn zo licht dat ieder kind ze kan dragen. Opbergproblemen bestaan er niet meer. Zij kunnen met één beweging tegen een strip aan de muur worden „geplakt". Is er behoefte aan een extra grote mat, dan kunnen meer exempla ren op dezelfde manier aan elkaar wor den bevestigd. Iedere bezoeker zou ook moeten gaan kijken naar wat er tegenwoordig allemaal wordt gedaan voor óe duizen den gehoorgestoorde of spraakgebrek- kige kinderen. Er is heel wat te zien, onder andere een nieuw ringleiding systeem van Siemens voor gehoorge stoorden.

De Vallei | 1968 | | pagina 9