Getto van Warschau kwam 25 jaar geleden in opstand Mundi Victor Aristo I 'n veilig idee Toxopeus wordt wellicht burgemeester Den Haag BDNZD stop de zon in uw hond met Joden stelden tegenover Duitse overmacht onverwoestbaar moreel Turk die ex-hospita doodschoot ontoerekenbaar Air-Tour Holland nu in handen van driemanschap INTERTEST om op wyers te bouwen wyers Weldra beperking van handel in geneesmiddelen door drogisten Zestig ontslagen in Den Haag De wereld vergeet spoedig. Zij moet vergeten uit allerlei overwegingen. Het joodse volk vergeeft spoedig, maar vergeet nimmer. Het grootste deel van de joodse geschiedenis van de laatste eeuwen bestaat uit een dik zwart-boek. Het is de geschiedenis van de verstrooiing. Er zijn maar weinig opwekkende bladzijden in. De laat ste twintig jaar, nu de staat Israël bestaat, is de joodse geschiedenis opwekkender* geworden - ondanks alle moeilijkheden. Maar daarvoor ONHOUDBAAR ZEKERHEID ZELFRESPECT WERELDBEROEMD De sigaar die uw vader op zondag rookte. Nu voor u, elke dag. Eerste nieuwe haring komt 31 mei ONDERHpi;i) DONDERDAG 18 APRIL 1968 Met bedelen poogden vele Jongeren, wier ouder» uit het getto van Warschau reeds waren gedeporteerd, het leven te rekken. ZEVEN WEKEN HEROIKE STRIJD Het Joodse volk onthoudt, omdat zijn historie en religie onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden en door el kaar zijn verweven. Roemruchte ge beurtenissen of trieste, het Jodendom als religie aangedaan zijn nationale treur- of feestdagen geworden. Voor heldendaden en nederlagen op het na tionale vlak zijn dankgebeden of klaagzangen in de religie opgenomen. Daarom onthoudt het Joodse volk. Het viert en herdenkt feiten die vele duizenden jaren geleden zijn geschied evengoed als zij die nog maar kort geleden hebben plaatsgevonden. Het herdenkt de gebeurtenissen uit een grijs verleden alsof zij gisteren zijn geschied. De uittocht uit Egypte wordt verhaald en beleefd alsof hij heden heeft plaatsgevonden: „Wij danken U onze God, dat U ons uit het slavenhuis heeft geleid", wordt jaar lijks gezegd. De rij van de te ont houden data wordt steeds langer. Tij dens de grootste Jodenvervolging al ler tijden is er weer een datum bij gekomen. Een roemruchte episode uit een duistere tijd. De 18e april wordt ieder jaar weer herdacht. Dit jaar zal er met wel zeer gemengde gevoe lens aan worden herinnerd. Niet al leen omdat de gebeurtenis 25 jaar ge leden plaatsvond, maar bovenal om dat zij in Warschau geschiedde. In het Polen waar een Joodse gemeen schap van 3 miljoen zielen van voor de oorlog nagenoeg geheel werd uit gemoord, tot op 20.000 mensen na die er thans nog wonen, maar waar des niettemin het anti-semitisme als van ouds als politiek wapen wordt gehan teerd. Uit omringende dorpen en stadjes en er waren in het vooroorlogse Polen dorpjes die alleen door Joden werden bewoond werden de Joden door de Duitsers in enige grote plaat sen geconcentreerd. In het enkele vierkante kilometers kleine getto van Warschau werden binnen enige maanden bijkans een half miljoen Joden door de Duitsers gestouwd. Ve len tezamen moesten op één kamer wonen, daar slapen en koken: man nen, vrouwen en kinderen door el kaar. Hoge muren sloten het getto af van de buitenwereld. Water, gas en elektriciteit werden slechts spaar zaam geleverd. Welhaast nog spaar zamer was de voeding die de Duitsers toestonden. Verbandstoffen, medicijnen en ko len werden door de Duitsers in hoe veelheden ver onder het minimum ge distribueerd. De toestand in het getto van Warschau en die in andere Pool se steden was onhoudbaar. Want nog veel bruter dan in Nederland traden de'Duitsers tegen de Joden op hoe wel dat amper mogelijk scheen. De Joden in de Poolse getti schik ten zich in hun lot omdat de Duitsers oorspronkelijk geen andere maatrege len tegen hen namen. Dat duurde echter niet lang. Al spoedig gingen de zwaarbewaakte poorten van het getto open en kwamen Duitse troepen naar binnen om Joodse mannen en vrou wen te deporteren. Zij zouden naar de Oekraïne gaan om daar werk te verrichten. Geleidelijk aan werd het getto leeggehaald. En steeds minder geloof ging men eraan hechten dat de deportaties het tewerkstellen van Joden elders ten doel hadden. Daar voor werden de Joden in het getto zelf te zeer uitgemergeld. De twijfel kreeü voedsel door toenemende ge ruchten, die geen halt hielden voor de getto-muren. De geruchten zeiden dat de Joden uit Warschau en de an dere Poolse getti nimmer naar de Oekraïne waren gebracht maar in concentratiekampen onmiddellijk wa ren vermoord. Joden in het getto zonden spionnen uit om zekerheid te verkrijgen. Die zekerheid kwam eerst toen nog maar 40.000 Joden het getto bevolkten. De zen echter besloten zich niet willoos naar de slachtbanken te laten leiden. Alle Joodse groeperingen, zionisten en anti-zionisten, orthodoxen en atheïs ten, communisten en rechtsen, sloten zich aaneen en maakten zich in het geheim op om in het afgesloten getto tegen de Duitsers te strijden. Via de riolering werden wapens aangevoerd, alle licht van stuk en duur betaald. In het getto zelf werden handgranaten en mijnen gemaakt. Bunkers werden aangelegd. Tweeëntwintig gevechts eenheden werden geformeerd. Naar de Joodse illegalen die in de Poolse bossen zij aan zij streden met de on- dergrondsen werden oproepen gezon den om naar het getto terug te ke ren en daar mee te helpen de strijd tegen de Duitsers aan te binden. Ve len gaven de betrekkelijke veiligheid van de bossen op voor de zekerheid in het getto de nederlaag te zullen be- In geïmproviseerde ateliers poogde men aanvankelijk zoveel mogelijk van de 500.000 Joden in het getto van War schau aan werk te helpen. leven in de strijd tegen de Duitse ver volger. Die strijd kwam op 18 januari 1943 in het klein. De Duitsers lieten het getto daarna enige maanden met rust. Op 18 april 1943 kwam een gro te strijd tot stand. Troepen SS kwa men zingend het getto binnen om Jo den te deporteren. Zij stuitten daar bij op krachtig gewapend verzet van de Joodse verdedigers. De strijd werd zo fel gevoerd dat de Duitsers zich terug moesten trekken. Niet alleen in het getto van War schau braken opstanden uit. Ook in andere Poolse getti zijn zij voorgeko men. Maar daar was geen geleerde als Ringelblum in het getto van War schau die de geschiedenis nauwgezet teboekstelde. Zijn schrifturen zijn ge vonden. De Duitsers lieten zich niet door slechtbewapende Joden terugslaan. Zij gingen tot de aanval over in de verwachting dat hun geoefende en goed uitgeruste troepen het spoedig van de uitgemergelde Joden zouden winnen. Zesduizend man infanterie werd ingezet, vlammenwerpers, ar tillerie en tanks vormden de onder steuning. Voor hun aanval was het getto door luchtbombardementen op verschillende plaatsen in brand gezet. Deze branden werden zo goed en zo kwaad als het ging door Joodse vrou wen en meisjes geblust. Geen ver schil bestond er aan Joodse kant tus sen vrouwen en mannen, tussen jon geren en ouderen. Bijkans iedereen was soldaat. Ook bij deze grote aan val moesten de Duitsers zich terug trekken. Niet zoals thans in Israël stonden de Joden met de rug naar de zee, maar letterlijk met de rug tegen de muur. Evenals in Israël was er de ze kerheid dat er niets te verliezen was. In Israël thans de grond om op te le ven. In Warschau toen alleen het zelf respect. Want dat de strijd militair verloren zou worden wist men Teeds voor men begon. En dat juist vormt het heroïeke, het grootse. Ook bij de grote aanval moesten de Duitsers zich uit het getto terugtrekken. Het was niet gelukt het getto te verove ren. Eerst zeven weken later moest de strijd worden gestaakt. De meeste Joden waren gesneuveld, duizenden andere hadden zelfmoord gepleegd. Er waren nog maar weinig Joden die door de Duitsers gedeporteerd konden worden. Ondanks hun verlies waren de Joden in het getto moreel de sterk- sten gebleken. Dat bracht hun de roem. Een roem die in de strijdliede ren van de Joodse partizanen uit Po len tot uiting komt. Wereldberoemd is het Poolse parti- zanenlied van de Joden uit Wilna. Van een ontroerende schoonheid is de tekst op een strat ritme gezongen: Zeg nimmer of nooit: mijn weg loopt nu ten eind, Loodzware luchten weerhouden blauwe dagen. Maar 't uur komt toch, waarnaar wij hunkerend vragen, En als een pauk dreunt onze stap: present. Geschreven is het met bloed en niet met inkt. Geen vogel in 't vrije heeft het gezongen, Een volk zong het, bij donderend puin bedwongen, Met handen waar het oorlogsmes in blinkt. De strijd van de Poolse Joden, nu opnieuw verguisd, wordt wel vergele ken met die van de Joden in Jeruza lem 1900 jaar eerder tegen de leger scharen van Titus. Ook toen trokken de Joden, slecht bewapend, gevoed en gekleed ten strijde tegen hun over weldiger. Ook toen wisten zij nog vóór zij waren begonnen, dat zij een militaire nederlaag zouden lijden. Zij bonden echter de strijd aan evenals de Joden in het getto van Warschau voor hun eergevoel. Ondanks hun ne derlaag kwamen zij als overwinnaars te voorschijn. En de strijd uit 70 en de strijd uit 1943, beide in onmogelijke omstandig heden gevoerd, worden jaarlijks door het Joodse volk herdacht. Beider strijd vormt thans voor de Joden in Israël een grote stimulans. ADVERTENTIE DEN HAAG De 33-jarige Turk U. C., die eind augustus van het vorige jaar in Den Haag zijn ex-hospita, de 40-jarige mevr. Hoogeveen-Martens, met vijf pistoolschoten om het leven bracht, is ontoerekeningsvatbaar ver klaard. Zijn zaak is in raadkamer van de Haagse rechtbank behandeld. De man is inmiddels ter verpleging opgenomen in een inrichting. De Turk was het huis van de familie Hoogeveen uitgezet, toen bleek dat hij de vrouw het hof maakte. Hij nam zijn intrek in een ander pen sion, maar bleef vol haat tegen het ge zin Hoogeveen. Deze razernij kwam op 29 augustus tot uitbarsting. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! DEN HAAG De eerste haring zal op vrijdag 31 mei worden aangevoerd. Het Produktschap voor vis- en vispro- dukten heeft vastgesteld dat de eerste schepen van de haringvloot op 27 mei zullen mogen uitvaren. De feesten ter gelegenheid van vlag getjesdag vallen dit jaar op zaterdag 25 mei en op die dag zullen ook de prijzen van het Produktschap aan de schippers die vorig jaar de best ver zorgde haring en vis hebben aange bracht, worden uitgereikt. DEN HAAG Het reisbureau Air- Tour Holland, groothandel in vakantie vliegreizen en eigendom van Lissone Lindeman N.V., iS in handen gekomen van een driemanschap. Behalve Lisso ne Lindeman zijn nu ook Ruys en Co en Reisagenten en Intraned aandeel houders geworden. Air-Tour Holland, dat na Centouri en Fit een van de grootste organisaties is op het gebied van charter- en Ité-vlieg- vakantiereizen, zal binnenkort zijn pro gramma aanzienlijk uitbreiden. ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFENfl TAPUT DEN HAAG De politieke leider van de VVD, mr. E. H. Toxopeus is kandidaat voor de functie van burgemeester van Den Haag. De huidige burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, gaat in september met pensioen. Hij is lid van de KVP, maar zijn party heeft minister Beernink (Binnenlandse Zaken) laten Weten geen kandidaat voor de post naar voren te zullen schuiven. In de top van de VVD wordt op het ogenblik onderzocht hoe de gevolgen van een eventuele benoeming van mr. Toxopeus kunnen worden opgevangen. De waarnemend fractievoorzitter mr. W. J. Geertsema zou hem kunnen op volgen, maar deze politicus komt ern stig in aanmerking voor de opvolging van de commissaris der Koningin in Groningen, mr. C. L. W. Fock, die in januari 1970 met pensioen gaat. Het is voor de liberalen geen aan trekkelijk perspectief om een waarne mer als politieke leider te hebben en vervolgens tegen de Kamerverkiezin gen van 1971 een ander als lijstaan voerder te moeten zoeken. De daar voor in aanmerking komende figuren zijn op het ogenblik zeker niet talrijk. Mr. Toxopeus, die vijftig jaar is, voelt zich sterker aangetrokken tot het bestuurlijke dan tot het politieke werk. £es jaar lang van 1959 tot 1965 was hij minister van binnenlandse za ken en die taak heeft hem veel voldoe ning gegeven. Na de val van het kabinet-Marijnen keerde hij terug in de Tweede Kamer, waarvan hij al van 1956 tot 1959 lid was geweest. In september 1965 werd hij fractieleider in het voetspoor van prof. mr. P. J. Oud, tot wiens opvol ger hij al in 1963 was benoemd. In dat jaar was hij wel de liberale lijsttrek ker, maar omdat hij zijn ministerschap wilde voortzetten, heeft mr. Geertsema enkele jaren het fractievoorzitterschap waargenomen. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, heeft twee weken geleden een onderhoud met de Haagse wethouders gehad om hun me ningen te peilen over de voorwaarden waaraan de nieuwe burgemeester van Den Haag zou moeten voldoen. Bepaal de kandidaten zijn daarbij niet bespro ken. De Haagse gemeenteraad heeft nog geen gelegenheid tot inspraak ov.er de DEN HAAG De Nederlandse dro gist wordt binnenkort aan banden ge legd bij z'n in- en verkoop van een aan tal geneesmiddelen. Hij zal die dan niet meer in onbeperkte hoeveelheden bij de groothandel kunnen betrekken, maar zijn aangewezen op een apotheek. Dat geldt onder andere voor aspirine. Ook het publiek zal die produkten dan niet meer in iedere gewenste hoeveelheid kunnen inslaan. Een en ander is geregeld in een alge mene maatregel van bestuur die bin nenkort in 't Staatsblad zal worden ge publiceerd. Dit besluit op voordracht van staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- singa (Sociale Zaken en Volksgezond heid) wordt gezien als een belangrijke sluitsteen in de reeks van maatregelen op grond van de Wet op de geneesmid delenvoorziening. Er zal een nieuwe lijst worden be kend gemaakt van geneesmiddelen (en de daarvoor nodige substanties) die uit sluitend in de apotheek mogen worden verkocht. Het besluit zal in werking treden op een nader vast te stellen tijd stip. Op die manier zullen fabrikanten en alle andere betrokkenen gelegenheid hebben zich bij de nieuwe regeling aan te passen. De staatssecretaris deelde ons giste ren mee dat het besluit ook aan een andere situatie een einde zal maken. Tot dusver bleven bepaalde geneesmid delen vaak lang in voorraad, doordat artsen ze niet meer voorschreven. De artsen pasten liever nieuwe medicijnen toe, zonder de neven-effecten waartoe de oude aanleiding gaven. Dat geldt bijvoorbeeld voor sommige kalmerings- en laxeermiddelen. „De industrie en de handel worden nu gedwongen", aldus de staatssecretaris, „hun pakket geneesmiddelen aan te pas sen aan de vorderingen van de fama- ceutische wetenschap". Het was voor de farmaceutisch hoofd inspectie „vrijwel niet doenlijk" ons uit de lijst van U(itsluitend) A(potheek)- geneesmiddelen willekeurig enkele pre paraten te noemen. Het wachten is op de publikatie in het Staatsblad. De pil blijft in ieder geval alleen op recept verkrijgbaar. Er is dus eindelijk een beslissing genomen in een sinds de vorige zomer slepende kwestie. Met ingang van 1 april 1967 liep de door mi nister Veldkamp voor de duur van één jaar ingestelde regeling af. Op grond daarvan mocht de pil alleen op recept en in apotheken worden afgeleverd. Sindsdipn heeft tussen juristen op 't ministerie nogal verschil van opvatting bestaan over de vraag of die regeling wel of niet kon en mocht worden ver lengd. benoeming gekregen. De raadsleden re kenen erop, dat dit nog zal gebeuren. In kringen van zowel de PvdA, KVP, als de protestants-christelijke fractie legt men er de nadruk op, dat de nieu we burgemeester een voortvarend man moet zijn. „Hij zal in het regeringsapparaat goed de weg moeten weten en hij zal eenheid moeten brengen in het college van burgemeester en wethouders", zei een socialist. De politieke richting van de nieuwe burgemeester wordt minder belangrijk geacht. Als rpogelijke kandidaten zijri de ai- gelopen' maanden o.a. genoemd de KVP'ers ir. H. B. J. Witte, burgemees ter van Eindhoven, mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg en mr. P. J. Aalberse, de oud-voorzitter van de KVP. Alle drie hebben echter om per soonlijke redenen „nee" gezegd. Als c.h. kandidaat is de oud-minister van justitie mr. Y. Scholten genoemd. Aangezien bij de bezetting van de burgemeestersposten in de grote ge meenten een enigszins evenredige po litieke verdeling wordt nagestreefd, lag het voor de hand dat na de KVP iemand uit de kring van de derde groot ste partij, de VVD, voor de post in aan merking zou komen, omdat Amster dam en Rotterdam al socialistische burgemeesters hebben. DEN HAAG De N.V. Beha, een fabriek van stalen kanteldeuren en ra men in Den Haag gaat dicht. Het hele personeel 60 mensen .heeft ont slag gekregen. Het bedrijf raakte in liquiditeits- moeilijkheden toen een order verkeerd werd uitgevoerd en overgemaakt moest worden. Het ging om stalen ramen, die na aflevering te klein bleken te zijn. Er kwamen meer van deze fouten in de fabriek voor. Een poging om van het ministerie van Economische Zaken hulp te krij gen om de fabriek te laten doordraai en had geen succes. De gegevens, die het bedrijf aan het ministerie verstrek te waren niet voldoende. Een deel van het personeel van de. fabriek wordt overgenomen door de machinefabriek „Oldenzaal" N.V. in Oldenzaal. Dit bedrijf zal de orders die Beha nog in portefeuille heeft afwer ken. De Oldenzaalse fabriek neemt ook de garantieverplichtingen over en zal de onderhouds- en servicebeurten blij ven verzorgen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 10