PI Nooit meer zonder! Hanoi eist Warschau of Phnom Penh als plaats voor onderhandelingen Minister Luns als was in handen van de wassen-beeldcnexperts OE THANT TRACHT NOG TE BEMIDDELEN Kosygin eist begin van gesprek Masaryk zou geleden hebben aan psychische depressie De vrijgevigsis man van NederM... m. Papandreoe vraagt isolering Grieks regime Brandstichter sloeg toe na misleiding brandweer WMETWLEKKER VEEL KIP IMF HAAL GAUW EEN PAKJE: 1,59 (300 GRAM) W. A. Boellaard voorzitter Kon. Ned. Jaarbeurs De oogappel van Madame Tussaud Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh. Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. <zbe gouden hen Edet brengt behalve comfort, luxe, zachtheid en hygiëne iets nieuws in 't kleine ka mertje. Rust. De zekerheid dat U (op het verkeerde mo ment natuurlijk) niet meer zonder papier zit. f 1.75 Dit is het. Het Edet vierrol- pak met zestienhonderd van die zachte, hygiënische velle tjes, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vier- rolpakken. Een rustig idee, nietwaar? En 't is nog voor delig ook. Het Edet-altijd- papier-in-huis-pak kost alles bij elkaar maar f 1.75. En U kunt nog kiezen uit geel of groen of rose ook. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wellicht wat beter voor U. Vijfhon derd vel voor 55 cent. Zacht en hééééél veel papier. JOHNSON AANVALLEN A fsch eidsb rie f I DONDERDAG 18 APRIL 1968 ADVERTENTIE zachtheid uit Zweden 1600 TOKIO Noord-Vietnam heeft vandaag geëist, dat de Verenigde vStaten zon der verwijl Phnom Penh of Warschau aanvaarden als plaats voor de inleidende vredesbesprekingen over Vietnam. De eis werd gesteld in het officiële partijdagblad Nhan Dan. Het blad stelde geen tijdslimiet voor de aanvaarding van de eis en zei evenmin wat er gaat gebeuren indien Washington deze twee steden als plaats voot de onderhande lingen blijft afwijzen. In het commentaar, kennelijk geschreven door een hooggeplaatste functionaris» wordt de communistische beschuldiging herhaald, dat de Verenigde Staten „onoprecht" zijn in hun pogingen om voor Viëtnam vrede te sluiten. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties tracht de impasse over een plaats voor inleidende vredesbesprekingen voor Viëtnam tussen de Ver enigde Staten en Noord-Viëtnam te doorbreken. Naar een woordvoerder van de V.N. woensdag meedeelde, heeft Oe Thant beide partijen „enkele mogelijke plaatsen" voorgesteld die „waarschijnlijk voor beide partijen aanvaardbaar zullen zijn". Hij zei voorts dat de secretaris-generaal „via de gebruikelijke kanalen" in contact staat met de regering in Hanoi. Welke deze kanalen zijn, wilde de woordvoerder niet onthullen maar in het verleden heeft Oe Thant via de regeringen van Algerije, Frankrijk en India met Hanoi verbinding ge had. Dinsdag had de secretaris-generaal een gesprek met de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties Arthur Goldberg nadat Thant zaterdag beide partijen had opgeroepen het snel eens te worden over een plaats van het gesprek. Hij onthulde toen ook dat hij met de Noordviëtnamese vertegenwoor diger in Parijs, Mai Van Bo, gesproken had over steden als Parijs .Geneve, Ran goon en Nieuw Delhi. Het touwtrekken om de stad waar de eerste contacten zullen worden gelegd duurt vandaag al meer dan twee we ken. Nadat president Johnson 31 maart in zijn televisierede had aangekondigd de bombardementen op Noord-Viëtnam drastisch te beperken (tot de 20e breed tegraad als uiterste grens) in een po ging Hanoi tot onderhandelingen te be wegen, reageerde de Noordviëtnamese regering woensdag 3 april positief. Premier Alexei N. Kosygin van de Sovjet-Unie heeft woensdag in Pakis tan verklaard, dat de Verenigde Staten onmiddellijk vredesonderhandelingen dienen te beginnen met Noord-Viët nam, aldus meldt het officiële Russi sche persbureau Tass. Kosygin sprak op een banket dat in Rawalpindi te zijner ere werd aangebo den door zijn gastheer president Ajub Khan. In de eerste officiële uitspraak van een hoge Russische regeringsleider over de kwestie van de vredesonder handelingen stelde Kosygin zich volle dig achter het Noordviëtnamese stand punt. President Johnson is vanmorgen om streeks zeven uur Ned. tijd uit Hono- loeloe vertrokken, waar hij de afgelo pen 24 uur besprekingen heeft gevoerd met de Zuidkoreaanse president Park. Johnson zal morgenochtend in Califor- nië besprekingen voeren met de Ameri kaanse oud-president Eisenhouwer. Voor zijn vertrek zei Johnson nog, dat de verplichtingen van de Ver. Sta ten in Europa en Azië die door vori ge Amerikaanse congressen en presi denten zijn onderschreven volkomen van kracht blijven. „Wij wensen dat Azië, evenals Europa, een groeiende verantwoordelijkheid op zich neemt bij de bepaling van zijn lot..., en wij zullen hierbij behulpzaam zijn". De Amerikaanse minister van Defen sie Clark M. Clifford heeft verklaard, dat Noord-Viëtnam tot dusver geen te kenen heeft gegeven zijnerzijds dé oor logsinspanningen te verminderen. „Ik heb geen aanwijzingen dat hun nerzijds enige de-escalatie aan de gang is", verklaarde Clifford tegenover ver slaggevers voor hij in Washington ver trok naar Den Haag, waar hij heden en vrijdag een NAVO-conferentie zal bij wonen. Het is de eerste reis van dien aard die Clifford maakt sinds hij per 1 maart is aangetreden als minister van Defensie. ATHENE „De militaire staatsgreep heeft alle vrijheden vernietigd", heeft de voormalige Griekse premier George Papandreoe, die nu huisarrest heeft, woensdag in een verklaring aan de pers gezegd. De vrijheid van het woord en de persvrijheid zijn verdwenen, nie mand kan een woord van kritiek uiten zonder de kans te lopen voor de mili taire rechter gedaagd te worden. „In feite worden duizenden burgers gear resteerd en naar verlaten eilanden ge deporteerd, onder scherpe politiegewa- king, zonder dat zij ook maar een woord gesproken hebben'', aldus Pa pandreoe. Ook de vrijheid van vergadering is verdwenen. De militaire junta heeft de orde hersteld, maar dat is een orde van vrees, van militaire rechtbanken, karakteristiek voor elk totalitair regi me. Om de staatsgreep te rechtvaardi gen heeft de junta de „mythe gefabri ceerd van een communitische revolu tie, die op 28 mei 1967 bij de verkiezin gen zou worden ontketend". De junta heeft dit complot noot kunnen bewij zen. Zelfs onder de ergste periode van het parlementarisme is er nooit zo'n de magogie geweest en zijn zoveel perso nen voorgetrokken. Allen die voor be paalde functies gekozen waren, zijn zonder uitzondering ontslagen en ver vangen door gunstelingen. De junta maakt propaganda met 'n komende grondwet en verkiezingen, maar nie mand weet wat voor 'n wet dat wordt. „Een dictatuur die een grondwet voor een democratie voorbereidt is een ab surditeit". Het volk wordt uitgenodigd aan een volksstemming deel te nemen, terwijl het heel goed weet dat de jun ta aan de macht zal blijven, wat de uitslag ook wordt. Aan de vrije landen van de wereld vraagt Papandreoe de Griekse militai re regering politiek en economisch te isoleren, „wat tot haar onmiddellijk af treden zal leiden". Clifford herhaalde dat hij de terug trekking der Noordviëtnamese troepen uit het gebied rond Khe Sanh, niet be schouwt als een aanwijzing dat Hanoi streeft naar vredesbesprekingen. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben woensdagavond en donderdag morgen herhaaldelijk doelen in het ge bied van de Shauvallei gebombardeerd. Zeven nieuwe aanvallen werden uitge voerd, terwijl Amerikaanse grondstrijd krachten aan het noordelijke front van Zuid-Viëtnam verwikkeld waren in een aantal verwoede gevechten. ADVERTENTIE Meneer SPIC SPAN komt terug. Een team in rood en geel geklede SPIC SPAN heren doorkruist opnieuw heel Nederland. In dorp en stad, huis en flat, bellen ze aan. Antwoordt u juist op een makkelijk vraagje, dan wint u al 15 gul den. Toont u bovendien een pak SPIC SPAN, dan bent u direct 25 gulden rijker. Laat u niet verrassen: haal nieu we SPIC SPAN in huis voor uw grote schoonmaak, en u hebt een werkelijke kans op 25 harde guldens. Nu de Amerikaanse ten uitblijven, heeft bombardemen- groep een bezoek gebracht aan een ba-van luchtdoelraketten in Noord-Viëtnam. 'n amusements-sis, welke is ingericht voor het lanceren BREUKELEN De pyromaan van Breukelen heeft gisteravond opnieuw toegeslagen. De man belde zowel de brandweer van Breukelen als die van het nabijgelegen Loenen op met de me dedeling dat er op de rijksweg Utrecht- Amsterdam een ongeluk was gebeurd, waarbij auto's in brand waren ge raakt. Beide brandweren spoedden zich naar de aangegeven plaats. Daèr bleek dat er vals alarm was gegeven. Kort nadat beide brandweren waren uitgerukt brak in Breukelen zelf een grote brand uit in een bouwkeet. De brandweren kwamen daar te laat om nog te kunnen blussen, waardoor zowel de keet als de inventaris, waaronder enkele machines, verloren gingen. Een buurtbewoner vertelde de politie kort voor het uitbreken van de brand bij de keet een man te hebben zien rondschar relen. Al in september vorig jaar was er in Breukelen sprake van, dat een pyro maan in het dorp bezig was. De brand weer sloot het toen zelfs niet uit, dat er méér dan één brandstichter opereer de. In enkele weken tijd brak zes maal brand uit: hooibergen, boerderijen en een zadelfabriek werden verwoest. De rijkspolitie kon niets anders doen dan in de afgelegen delen van het dorp ex tra te patrouilleren. Enkele boeren schaften zich waakhonden en arlarm- installaties aan. kippetagout ADVERTENTIE Dè verrassing voor de boterham, de rijst, de aardappels en de pasteitjes. Alle huis moeders en kipliefhebbers opgelet! Iglo heeft een verrukkelijk nieuwtje: pittige Kipperagout uit de diepvries. Vol met de lekkerste stukjes kip en smakelijke ingrediënten. Heerlijk! UTRECHT Ii\ YV. van Osselcn, dié eind 1963 voorzitter werd van de Vereniging Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, heeft deze functie om ge zondheidsredenen neergelegd. De alge mene ledenvergadering van de vereni- gin heeft gisteren de heer W. A. H. C. Boellaard, directeur van het onderling levensverzekering genootschap „De Ol- veh van 1879", tot zijn opvolger be noemd. Ir. Van Osselen is al langere tijd ern stig ziek. Hij is van 1932 tot 1965 direc teur geweest van Gispens fabriek voor metaalbewerking N.V. Tot zijn pensio nering in 1965 was hij ook voorzitter van de Raad voor industriële vormge ving. In 1963 trad hij af als voorzitter van de Federatie Metaal- en Elektro technische Industrie (F.M.E.). In dat zelfde jaar volgde hij Dr. G. van de Wal op als voorzitter van het jaar- beursbestuur. De nieuwe voorzitter, Willem Anton Cornelis Boellaard, is op 16 auustus 1903 in Delft geboren. Hij woont thans in De Bilt. Hij behaalde na zijn hbs-op- leidin het diploma handelseconomie van de Nederlandse Economische Ho geschool en trad na zijn militaire diensttijd in dienst bij de assurantie maatschappij „De Nederlanden van 1845". In 1952 werd hij benoemd tot di recteur van de levensverzekerings maatschappij „De Nederlanden van 1845". Twee jaar later volgde zijn be noeming tot oudste directeur van de „Olveh". De heer Boellaard bekleedde na 1934 verscheidene maatschappelijke func ties. Hij was onder meer lid van de Provinciale Staten van Utrecht en kringcommissaris in Utrecht van het Rode Kruis. Hij nam in de oorlog ac tief deel aan hét verzet en werd in mei 1942 door de bezetter gearresteerd. In april 1945 werd hij bevrijd uit het kamp Dachau. Daarna maakte hij deel uit van de staf van prins Bernhard. Momenteel is de heer Boellaard on der meer voorzitter van het Werkge vers Levensverzekeringsbedrijf, lid van het algemeen bestuur van de Ne derlandse Economische Hogeschool, lid van de EEG-commissie verzekerings bedrijf en directeur van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen. De heer Boellaard is officier in de orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE PRAAG Een vroegere medewer- waakse minister van buitenlandse za- ker van Jan Masaryk, de Tsjechoslo- ken, die o plO maart 1948 uit een raam viel en daarbij het leven verloor, deelde gisteren mee dat naar zyn mening Ma saryk zelfmoord had gepleegd „om dat h(j geestelijk gestoord was". Ma- saryks oud-medewerker, dr. Jaromir Kopecky, schreef dit in een brief aan een krant in Praag. Het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij onthulde dins dag dat er „zeer veel redenen waren om aan te nemen dat Masaryk vermoord was". De moord zou zijn bedreven door een in Moskou opgeleide agent van de veiligheidspolitie. Dr. Kopecky noemde gisteren deze le zing van Masaryks dood „sensatiezoe- kerij" en niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Volgens hem zou Ma saryk „overmand zijn door verdriet en wanhoop" door enige sterfgevallen in zijn familie en door beledigende brieven waarin hij ervan w^rd beschuldigd de idealen van zijn vadér de eerste pre sident van de Tsjechoslowaakse repu bliek te verraden. „Deze slagen kon Masaryk niet te boven komen. De man die in 1948 uit Engeland was gekomen, was niet de Masaryk die het volk kende, maar een man die wanhopig was", aldus Ko pecky. Volgens Kopecky had Masaryk er tegen zijn secretaris-generaal op gezin speeld dat hij er over dacht zelfmoord te plegen door uit het raam te sprin gen. Kopecky voegde hier aan toe dat Bruce Lockardt, een commentator van de BBC en een goede vriend van Masa ryk, voor diens dood een afscheidsbrief had ontvangen. LONDEN - Minister Luns heeft f/isteren ontdekt dat populariteit in Engeland zeer vermoeiend kan zijn. In Engeland is men pas echt ie mand, als zijn wassen beeld, nauw keurig tot op de laatste oogwimper, staat in het beroemde wassenbeelden museum van Madame Tussaud. Een slechts heel beroemde of heel beruch te mensen komen daar terecht. ADVERTENTIE doos met 10 sigaren luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 Minister Luns werd gekozen omdat hij zo'n vasthoudende voorstander is van Engelands toetreding tot de EEQ. Gisteren werden de voorbereidingen voor het maken van zijn wassen beeld getroffen. Mr. Luns zat een uur stil, terwijl deskundigen met speciale krompas- sers 30 gezichtsmaten namen en 16 lichaamsmaten. Er werden 24 per- tretfoto's genomen uit verschillende hoeken. Zijn haar werd zorgvuldig nagemaakt om haartje voor haartje te worden ingeplant in het hoofd van het wassen beeld. Een meisje met een doos vol glazen ogen zocht daar na een paar uit dat hetzelfde was als de ogen van de Nederlandse staats man. Minister Luns heeft hij zijn kleermaker in Den Haag een pak be steld voor zijn wassen evenbeeld. De ogen van de minister zijn van een bijzonder blauw en met zeer kleine pupillen. Naderhand zei hij „Ik had er geen idee van dat ze zoveel moeite zouden doen". Mr. Luns is de eerste Nederlandse staatsman die in Tussauds beelden museum zal worden tentoongesteld. Er staat wel al een beeld van Ko ningin Juliana. Bij zijn bezoek aan het museum kwam mr. Luns te staan voor het beeld van president De Gaulle in ge neraalsuniform. Mr. Luns, die twee- ëneenhalve cm langer is dan De Gaulle keek, in gedachten naar de Franse staatsman, die de Britse toe treding tot de EEG tegenwerkt. „Ik zou graag naast de generaal worden gezet", zei hij. En daar komt het beeld dan over twee maanden te staan. Hij kijkt dan „neer" op De Gaulle.

De Vallei | 1968 | | pagina 11