DONKERE DAG VOOR NATIONAAL VOETBAL Jong Oranje na de rust tegen Bulgaren volkomen uitgeblust Alleen Kessler nog optimistisch Geen sprake van fusie met Holland Sport B-elftal zegevierde over Luxemburg door treffers in tweede helft Polen-Nederland voor televisie Okker bereidt zich ernstig voor op Wimbledon Zweedse jeugd zwom sterker dan Nederlandse AMATEURELFTAL VERLOOR MET 1-0 VAN OOSTDUITSERS Nationale sporttest Henk de Klein naar W.K. bandstoten Zwitserland bedwong West-Duitsland Volleybalteam nam revanche op Turkije Tweede Tourploeg nog niet van de baan Nuchter Teleurstelling Voortreffelijk Merkwaardig Met graagte Dol gedraaid Buitenspel Gestreden Grote hoogte Geen waarde Dure sport Niet veel kans Herenploeg won van Spanje: 5-2 Na de trieste nederlaag van het Nederlandse voetbalelftal tegen België, was het gisteren weer een donkere dag voor de Nederlandse voetbal gemeenschap. Bondscoach Georg Kessler zag in Sofia Jong Oranje de uitdagingswedstrijd tegen een lang niet op volle sterkte spelend jeugdteam van Bulgarije met 31 verliezen. De Nederlandse amateurploeg verloor in Neubrandenburg met 10 van het Oostduitse team, bestaande uit spelers onder de 23 jaar. Voor een lichtpuntje zorgde gelukkig nog het Nederlandse B-elftal, dat in Luxemburg met 34 zegevierde over het Luxemburgse natio nale elftal. Voorzitter Xerxes/DHC Morgenavond op Nederland II DONDERDAG 18 APRIL 1968 Nederlands jeugd-voetbalteam kon het gisteren in en tegen Bulgarije niet redden. De foto toont een van de véle aanvallen van de Bulgaren op het Nederlandse doei. SOFIA De Europese uitdagingsbeker voor nationale voetbalelftallen tot 23 jaar blijft in Bulgarije. Jong Oranje heeft gisteren in Sofia voor ruim dertigdui zend toeschouwers met 31 verloren. B(j rust hadden de Bulgaren, die in ver band met andere en voor hen belangrijker geachte wedstrijden lang niet met hun beste ploeg speelden, een voorsprong van 21. Jong Oranje heeft vooral in de twee de helft teleurgesteld. Er was geen macht meer om de onvolkomenheden in het Bulgaarse spel weinig tempo, balverliefheid en onnauwkeurig plaat sen af te straffen. De ploeg kon slechts wachten op het wonder van de gelijkmaker, of op de genadeklap in de vorm van een derde Bulgaarse treffer. Die klap kwam dertien minuten voor 't einde. Het was allemaal zo goed begonnen. Jong Oranje veroverde de sympathie van het publiek door de ontvangen bloe men naar de toeschouwers op de tribu nes te werpen. De ploeg, vol zelfver trouwen en overtuiging gestart, incas seerde nuchter het openingsdoelpunt van de grillige Bulgaren in de zesde mi- miut Na een dartele combinatie van aan valsleider Tzvetkof en Janko Kirolof kwam Tzvetkof, me^e door te traag an ticiperen van Boskamp en Hulshoff, vrij voor Van Beveren. Hij scoorde nuchter. Nederland nam die tegenslag. Graau- mans en Hulshoff gooiden het centrum dicht, Drost en Vos rukten mee op naar voren en Wietse Veenstra deed over 't gehele veld goede dingen. SOFIA Alleen een zeer groot op timist kan nog geloven, dat het echte Nederlands elftal in Sofia kansen maakt tegen Bulgarije in de kwalifica tieronde voor het wereldkampioenschap. Bondscoach Georg Kessler is zo'n man, ook na de nederlaag, die Jong Oranje in het Vasil Levski-stadion leed tegen dc Bulgaarse jongeren. Het was namelijk een pijnlijke neder laag, niet zozeer in cijfers als wel in de manier, waarop zij tot stand kwam. Jong Oranje ten opzichte van Ne derlands eerste keus toch in dezelfde verhouding als deze Bulgaarse C-ploeg tegenover haar echte selectie is na melijk in de tweede helft een kanslo ze tegenstander geweest. Er zijn ver klaringen voor, maar die lijken niet af doende. Want een slecht veld dupeert het spel van beide elftallen. Een kin derachtige veelfluiter als de Hongaar Tibor Wotawa mag de ploeg niet uit zijn spel brengen. Een tekort aan tech niek kan alleen door geweldig ploeg- Verband en een onbegrensde conditie worden gecompenseerd. Juist op het gebied van de conditie, de wil en ook het inzicht in te verwach ten spelsituaties is Nederland na rust door de mand gevallen en zó hard te rechtgekomen, dat de teleurstelling na afloop nog lang merkbaar was. Daar hielp geen opbeurende opmerking van Kessler aan. Zijn „jullie hebben aan deze sterke ploeg fantastisch partij ge geven. De Bulgarën vonden julie beter dan Oost-Duitsland, Tsjechoslawakije en Finland", ging ten onder in de de pressie, die in de kleedkamer een bij na absolute stilte tot gevolg had. De Bulgaren waren niet alleen be scheiden overwinnaars, zij waren ook voortreffelijke voetballers. En boven dien hadden zij ook, en dat is geen ge woonte in het Oosteuropese voetbal, een genadeloos killer-instinct. Drie doelrijpe kansen, een gevolg van on- onvolkomenheden in de Nederlandse man- en ruimtedekking, leverden drie doelpunten op. Stuk voor stuk geplukt op slechts luttele meters afstand van een volkomen verraste en op die mo menten hulpeloze doelman Van Beve ren. Aan de voorbereiding van dit Jong Oranje heeft meer ontbroken dan voor een belangrijke wedstrijd mag plaats hebben. Slechts één keer, dinsdagavond vrijwel onmiddellijk na een lange vlieg reis heeft de ploeg samen getraind. Daarom was het des te merkwaardi ger dat dit team, dat met zoveel zelf vertrouwen aan de strijd begon, dat de ploeg in de eerste helft een voortreffe lijk wedstrijd heeft gespeeld, dat de combinaties toen soms zo goed liepen. Alleen het afmaken in de voorhoede ontbrak. Jong Oranje heeft echter in de eerste helft voortdurend op zijn te nen moeten staan, heeft alles moeten geven om de technisch betere Bulga ren te weerstaan. De prijs daarvoor was een ontgoochelende tweede helft. Toen heeft alleen de verdediging haar taak tegen een werkelijk oppermachti ge tegenstander nog redelijk vervuld. De aanvalskracht was echter na een meer belovende eerste helt tot het bij na absolute nulpunt gereduceerd. Dat een secht voorbereid elftal heeft gedaan wat het in zijn macht had, dat kon niet voldoende zijn. Slechts een on- verbetelijke optimist gelooft dat er voor de werkelijk belangrijke wedstrij den meer voorbereidingsmogelijkheden zullen zijn. Het is misschien gelukkig, dat bondscoach Kessler zo'n man is. Van der Kuylen deelde gul passes uit, Rensenbrink, Pahlplatz en vooral Geels bleken attente aanvallers. Alleen Bos kamp, de fors gebouwde blonde Feyen- oorder, viel uit de toon. Zijn plaatsen was zwak, hij liet zich op het midden veld herhaaldelijk „lummelen" door de Bulgaren, maar hij bleef doorploeteren. Had hij het maar niet gedaan, had hij zich in die beginfase maar eens gewon nen gegeven. Dan misschien zou Ne derland na rust niet een belangrijke schakel op het middenveld zijn kwijtge raakt. Hoe uitgeput Boskamp was bleek al lemaal pas veel later. Voorlopig, en dat begon onmiddellijk na het doelpunt van Tzvetkof, nam Ne derland de strijd in handen. Overtui gend. Na 18 minuten vond Pahlplatz, af gezwenkt naar links, midden voor het doel een vrijstaande Rensenbrink, die via Jordanof de gelijkmaker scoorde. Jong Oranje had toen nog lucht voor voortdurend plaats verwisselen en het bleef niet alleen dapper maar ook pun tig doorvechten na die tweede klap, die al - vier minuten na de gelijkmaker kwam. Peter Kirilof, een linksbuiten met de allure van Piet Keizer maar dan voor de volle 90 minuten van een wedstrijd, zette in een tijdrovende dribbel Vos drie keer op het verkeerde been en pas seerde hem vier maal. Na de vierde maal trok hij de bal hard en laag voor het doel waar Michailof er met graagte zijn schoen achter zette. Dat was 21. Jong Oranje probeerde hetzelfde. Het elftal hield de tegenstander in een greep, maar de goed georganiseerde Bulgaarse verdediging gaf bijna geen kansen weg. Ivkof en Petrof voelden waar de dreiging voornamelijk door het werk van Geels, Van der Kuylen en Veenstra kwam en wapenden zich tij dig tegen het gevaar. Soms moeizaam, ook wel eens paniekerig, maar bij vla gen nuchter en overwogen werden alle combinaties afgekapt. In de tweede helft hebben de Bulga ren eerst de arme Jan Boskamp („ik heb nog nooit zo'n verschrikkelijke wed strijd gespeeld") volkomen dolgedraaid. Daarna verlegden zij hun druk naar 't centrum van de Nederlandse verdedi ging. Hulshoff maakte wat kleine over tredingen („die scheidsrechter floot voor alles; als je maar een man aanraakte was het al fout"). Aty Graaumans moest herhaaldelijk bijspringen („het was verschrikkelijk moeilijk achter"). Willy van der Kuylen kreeg nauwelijks nog gelegenheid om aanvallend positie ve daden te verrichten („dit was een geweldige tegenstander"). Jan van Be- veren stond voortdurend onder hoog spanning („je weet niet wat je te ver wachten hebt van die kerels, zij zijn zo grillig als wat, je kunt voor de meest vreemde verrassingen komen te stan"). De kans op de gelijkmaker was te verwaarlozen, maar halverwege de tweede helft kwam het wonder bijna. Na een slechte terugspeelbal van Pa- oenof moest Jordanof alle risico's ne men om Geels het scoren te verhinde ren. Dat lukte hem. Nederland bezat nog wel de wil, maar niet de kracht om terug te slaan. Twaalf minuten voor tijd werd ook de wil gebroken. Drost mocht halverwege de Bulgaarse helft een vrije trap ne men. Hij plaatste de bal slecht en Bul garije sloeg onmiddellijk terug met een razendsnelle tegenactie. Michailof brak uit, vond weer de overal aanwezige Tzvethof in de combinatie en kreeg de bal terug. Michailof scoorde van een DELFT De voorzitter van de voet balclub Xerxes/DHC, de heer F. W. van der Heijden, heeft de berichten te gengesproken als zou zijn vereniging samengaan met het Haagse Holland Sport. „De uitlatingen in deze richting door de heer Kroesemeijer gedaan, komen geheel op rekening van hem. Ze steu nen nergens op". Zoals bekend, behoort de heer Kroe semeijer tot de financiers van Holland Sport. Over een dag of veertien, als de grote man achter de schermen van Xerxes/DHC, de heer P. A. Hooge- boom, uit Spanje terug is van vakan tie, komt het bestuur van Xerxes DHC bijeen om zich te beraden over de te nemen stappen. De heer Van der Heijden: „We zijn beslist niet van plan twee clubs, die 'n schuld hebben, samen te brengen. Ook over het opkopen door Feijenoord we ten we niets. Natuurlijk kunnen er al tijd spelers als doelman Treytel en Ha- negem worden verkocht door ons. Maar de gedachte leeft bij ons, dat het be taalde voetbal in Delft moet blijven voortbestaan". paar meter. Dat hij daarbij buitenspel stond was scheidsrechter Tibor Wotawa die zoals vrijwel voortdurend, als een verkeersagent in de middencirkel stond, ontgaan. De strijd was gestreden. Veenstra en Van der Kuylen konden de taak van de uitgeputte Boskamp er niet meer bij nemen. De schuchtere aanvalspogingen eindigden met weinig overtuigende af standsschoten van Van der Kuylen en Veenstra. Hulshoff kopte een paar mi nuten voor tijd net naast uit een hoek schop, maar het hielp allemaal niets meer. Bulgarije wist zich sterker en liet Jong Oranje het voelen óók, zoals het eigenlijk in de gehele tweede helft was gebeurd. Het publiek werd ontevreden en jouwde de spelers uit, vooral Peter Kirilof die herhaaldelijk in zijn eentje met weergaloze dribbels de Nederland se achterhoede had ontwricht. Peter Ki rilof wilde, ook teleurgesteld, onmiddel lijk na het laatste, voor Nederland ver lossende fluitsignaal, naar de kleedka mer rennen. Hij werd door trainer Tsja- garof teruggestuurd en zag ook dat Jo zef Crahay uit België voor de vierde keer de Europese uitdagingsbeker aan de Bulgaarse aanvoerder overhandigde. LUXEMBURG Renee Hoffman hoorde het applaus, dat hem troost moest brengen niet eens. Met gebogen hoofd, vechtend tegen de tranen liep de Luxem burgse doelman de catacomben van het kleine stadion in. Twintig minuten was de tweede helft van de ontmoeting LuxemburgNederland-B oud, toen de 25- jarige goalie uit Esch een moeilijke gang moest maken. Vier Nederlandse doel punten, voor een belangrijk deel door toedoen van de arme Hoffman gescoord, in twintig minuten ttfd waren er oorzaak van dat re serve-doelman Scrigna toch nog zyn kans kreeg. De reddingen die de Luxemburger voor de rust verricht had, waren op slag vergeten. Slechts het feit dat een veilig schijnende 20 voor sprong werd omgezet in een 34 achterstand telde. Scrigna maakte geen fout, doch de Luxemburgse aanval viel sterk terug waardoor de Nederlandse B-ploeg niet zonder veine met 43 won. Belangrijk van deze voor amper 2500 toeschouwers gespeelde wedstrijd in de hoofdstad van het Groothertog dom was echter niet zozeer de uitslag. Aangezien de Nederlandse A-ploeg zijn reeks wedstrijden voor de voorronden van het wereldkampioenschap 1970 op 4 september a.s. in het Rotterdamse Feijenoord-stadion begint met de ont moeting tegen Luxemburg, telde eer der het spelpeil van de Luxemburgse formatie. Het is gevaarlijk en onjuist aan de zege van de B-ploeg in dit ver band vergaande conclusies te verbin den. De omstandigheid, dat slechts op drie van de in Frankrijk spelende profs Edy Dublin, Johnny Leonard en Fernand Jeitz een beroep was ge daan, had kritische commentaren in de nationale pers tot gevolg gehad. De Lu- zemburgse sportjournalisten waren het er veelal niet mee eens dat spelers als Ady Schmit en Lodi Pilot buiten de ploeg waren gelaten. Daarbij komt nog dat Luxemburg volkomen aangeslagen raakte toen in korte tijd blunders van Renee Hoffman de strijd in feite be tlisten. Tot groots spel zijn de gastheren niet gekomen. Het duel op deze lente avond heeft echter duidelijk aangetoond dat de'ploeg weer spelers bezit, die voor een verrassing kunnen zorgen. Juist zo als op de 20e oktober van 1963 toen Luxemburg in Rotterdam door met 2-1 te winnen Nederland uitschakelde in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De lange Leo nard en de gedrongen Dublin zijn in de school van het Franse profvoetbal ge vormd tot kundige spelers, die met snel le wendingen de verdediging voor gro te problemen kunnen stellen. De twee doelpunten waarvoor zij zorgden waren het gevolg van knap vakmanschap. Het was een vreemde ontmoeting. De eerste speelhelft was duidelijk voor de sterk aanvallende Luxemburgers. Doordat de gastheren het accent op de aanval legden, moest De Vries als „Ausputzer" achter het viertal Van der Burgh - Mansveld - De Zoete - Van Egmond opereren. In de voorste linie was Venneker veelal een eenzame fi guur. Een verrassende treffer bracht na tien minuten spelen rust in de Luxemburg se ploeg. Jetn Klein de enige spe ler, die ook vijf jaar geleden tegen Ne derland uitkwam loste van de vleu gel een onverwacht schot. Via de paal en de handen van Ton Thie carambo leerde de bal in het doel (1-0). Dublin en Leonard groeiden hierna tot grote hoogte. Toch kreeg ook Ne derland goede kansen. Venneker faalde eerst voor open doel en schoof vervol gens na een solo de bal te ver in de hoek waardoor de paal een doelpunt voorkwam. Nadat Dublin in het zicht van de rust een gave aanval besloten had met een goed gericht schot (20) leek de Luxemburgese overwinning zeker. Een doelpuntrijke tweede helft spotte ech ter met alle prognoses. Heyerman buit te al in de tweede minuut een fout van Hoffman uit, die de bal losliet (2-1). Nog geen drie minuten later had Leo nard de marge van twee treffers her steld. Lang heeft Luxemburg daarna de rol van favoriet niet kunnen spelen. Toen Hoffman kort daarop verzuimde in te grijpen was een simpel tikje van Verdonk voldoende voor het tweede Nederlandse doelpunt 3-2. De gasthe ren kregen het uiterst moeilijk en toen in de 13e minuut een vrije trap van Pleun Strik, die na de rust Van Stip- pent verving, goalie Hoffman volkomen verraste, lag de weg naar de zege voor Nederland open. Charlie Bosveld zorg de voor de beslissing met een afstands schot waar Hoffman opnieuw volkomen naast greep: 3-4. De vermoeide en gedesillusioneerde Luxemburgse ploeg stortte daarna vol komen ineen en het pleit niet voor de kracht van het Nederlandse B-elftal, dat het verschil desondanks tot een enkele treffer beperkt bleef. De opstelling van Het Nederlands B- elftal was: Ton Thie (ADO); Van der Brugh (ADO), Mansveld (ADO), De Vries (FC Twente) en Van Egmond (Telstar); Van Stippent (PSV), Strik (PSV) en De Zoete (ADO); Heyerman (Sparta), Venneker (NEC), Bosveld (Sparta) en Verdonk (Sparta). DEN HAAG Henk de Kleine, de nationale titelhouder, zal Nederland vertegenwoordigen tijdens het wereld kampioenschap bandstoten, dat van 8 tot en met 12 mei in het Belgische Doornik wordt gehouden. De andere deelnemers zijn: Raymond Ceulemans en Laurent Boulanger (Belg. Jean Marty (Fr), Johan Scherz (Oost), Norbert Witte (W. Did.), Jose Domin go (Spanje), Katsura (Japan) en Bustos (Chili). BASEL Het Zwitserse voetbalelf tal heeft woensdagavond in Basel ge lijk gespeeld, met 00 tegen West-Duits land. De ontmoeting in het St.-Jakob- stadion werd door 55.000 toeschouwers bijgewoond. HILVERSUM De voetbalwedstrijd PolenNederland zal op 1 mei recht streeks door de NTS worden uitgezon den. Het commentaar bij deze wed strijd zal worden geleverd door Coen Verhoef. De NTS voert nog besprekingen met de Europese Radio-Unie omtrent de uitzending van de finales van het toer nooi voor landskampioenen en beker winnaars. De finale voor bekerwin naars zal op 23 mei in Rotterdam wor den gespeeld. Waarschijnlijk zal de NTS worden verzocht om de Eurovisie uitzending te verzorgen, hoewel nog geen aanbieding is ontvangen. DEN HAAG Jan Hajer en Evert Schneider kunnen alvast hun koffers pakken om maandag met Tom Okker naar Zwitserland af te reizen. Het Ne derlandse Davls-Cupteam speelt daar, bij gebrek aan een betere tegenstan der een weinig zinvolle oefenwedstrijd als laatste voorbereiding op het duel met Spanje. „Het enige probleem", al dus aanvoerder Hans van Dalsum gis teren op de Scheveningse Metsbanen „is wie we als vierde man moeten meenemen." Noch Hajer noch Schneider is de laatste jaren gesignaleerd in internatio nale tennistoernooien van enig formaat. Toch schudden ze jaar in jaar uit het jeugdig talent gemakkelijk van zich af, aldus voortdurend de bloedarmoede van het Nederlandse herentennis ac centuerend. Okker, eenzame eenling in het rijk der nationale tennissers, heeft er geen afdoende verklaring voor. Wel is hij zo vriendelijk de veel gro tere mogelijkheden in het buitenland te memoreren, maar hij stelt toch vast dat de Koninklijke Nederlandse Lawn- tennisbond (KNLTB) redelijke kansen biedt. „En dan moet je op den duur toch eens een keer van een sterke spe ler winnen", oordeelt Okker. „Op een gegeven ogenblik moet het er gewoon een beetje uitkomen. In Spanje wordt bijna niet getennist, maar toch hebben ze daar altijd wel een speler van for maat gehad." Tot september zullen de dagen van de Haarlemmer gevuld zijn met tennis. Eerst wacht de strijd tegen Spanje in Valencia en vervolgens gaat de Neder landse kampioen, wiens koers op de in ternationale tennisbeurs dank zij de Zd.- afrikaanse titel weer met een paar pun ten is gestegen, een fors aantal toer nooien afwerken.. Samen met de Ame rikaan Riessen. Na Rome start Okker in Parijs of Berlijn. En dan wacht Wimbledon. Okker, die sinds oktober twintig toernooien heeft gespeeld, acht het lang niet uitgesloten dat de profs daar verstek laten gaan. „Die groep van Dixon is al een fias co geworden", zegt hij. „En MacCall heeft ook gedreigd niet te zullen ko men, omdat hij de prijzen veel te laag vindt. Die zijn ook belachelijk voor het grootste toernooi ter wereld. Wimble don heeft geld genoeg. Nou wilden ze 't open gooien en nu komen ze met zulke bedragen. Een eerste prijs van twintig duizend gulden lijkt erg veel, maar dan moet je wel de sterkste tennisser ter wereld zijn. Het was veel beter ge weest als ze het.hele tennis open had den gemaakt. En dan gewoon spelen om het prijzengeld." Het compromis waarmee de Interna tionale Lawntennisfederatie (ILTF) de wereld na dagenlange besprekingen heeft verblijd en waardoor er nu een derde categorie van spelers is gecre- eerd de semiprofs heeft volgens Okker geen enkele praktische waar de. „Voor ons blijft het gewoon het zelfde", zegt hij. „En er zal heus nog steeds onder de tafel worden betaald, want er zijn verschillende vooraan staande spelers, die gewoon amateur willen blijven. Alleen de profs hebben voordeel van die verandering. Die krij- 9 DHN BOSCH Men noemt Zweden wel eens het Amerika van Europa. Dit gaat zeker op bij het jeugdzwemmen, zoals dinsdag en woensdag bleek in Den Bosch, waar de jcugdinterland voor 13 en 14-jarigen Nederland-Zwe den eindigde met de eeuwige Zweedse zege: 121-81. „We werken al vijf jaar met deze groep", vertelde ploegleider Ohlsson. „In de winter hebben we drie vier trainingsweekenden gehad. De komen de maanden volgen er meer". Bij de de vraag of er voldoende trainingsgele genheid was, haalde hij niet begrij pend zijn schouders op: „Natuurlijk, dat vraagt geen enkel probleem. Ik ge loof, dat we van de zomer tegen Oost- Duitsland (een van de allersterkste zwemnaties) een goede kans hebben". Tegen deze ervaren, goedgetrainde Zweedse jeugdploeg heeft Nederland een talentvolle, maar conditioneel zwakke ploeg jongeren moeten inzet ten. Coach Jan Evers: „Wij hebben ze vier dagen bij elkaar gehad. Dat is al les. In de winter trainden de jongens en meisjes op de kring- en regionale trainingen zo'n acht kilometer per week. Als je dan in de logboeken keek bleek dat er bij de clubs maar onge veer de helft werd getraind. Daar ligt het probleem. De clubs hebben te wei nig trainingsgelegenheid, te weinig geld, te weinig uren". Nestor Planjer: „Zwemmen is zowat de duurste sport geworden dier er be staat. Vele ouders betalen per kind tien gulden per week of meer, waar voor ze dan tussen het publiek mogen trainen". Kenmerkend is ook het ver volg van deze landenwedstrijd: Zweden intensiveert de training, Nederland kan de komende maanden wegens geld gebrek geen cent meer aan het jeugd zwemmen besteden. En zo valt een ploeg, waarin ongetwijfeld aanzienlijk talent huist, volkomen uiteen. Hoezeer wedstrijdervaring ook op de- NEUBRANDENBURG Het Neder landse zondagamateurelftal heeft in Neubrandenburg met 10 verloren van het Oostduitse voetbalelftal, bestaande uit spelers onder de 23 jaar. Het enige doelpunt werd in de 85e minuut ge scoord door Zeidler. Nederland moest zich bijna de gehe le wedstrijd tot verdedigen beperken. Het spel van aanvoerder Groener en linksachter De Vries steeg hierbij tot grote hoogte en zij waren het vooral, die de Oostduitse aanvallers de voet "dwars zetten. Bovendien was er in laat ste instantie Rob Schultz, de 21-jarige doelman van Alkmaarse Boys, die soms uitstekende reddingen verrichtte. In de weinige aanvallen onderscheidde zich rechtsbuiten Haan, die met verre scho ten geen geluk had. Tot diep in de tweede helft hield Ne derland stand. De Oostduitsers speel den inmiddels verkrampt en de aanval len werden te gehaast opgezet. De hoek- schoppenverhouding was opgelopen tot 140 voor Oost-Duitsland, maar de kan sen, die hieruit ontstonden, gingen door slecht richten verloren. In het zicht van éen gelijk spel moes ten de pupillen van Plooyer vijf minu ten voor tijd capituleren. Zeidler was de maker van het doelpunt en hij zorg de er voor dat de achtduizend toeschou wers toch nog een niet meer verwach te overwinning van Oost-Duitsland kon den bejubelen. ze jonge leeftijd nodig is, bleek duide lijk op de tweede dag. Belangrijke nummers gingen op handslag verlo ren: op de 100 m vrije slag meisjes In- gar Bovenstam 1.04.8 tegen de Neder landse Liesbeth Klumper 1.04.9, op de 100 m vlinderslag jongens Torbjoern Schoenning 1.07.3 tegen Roger van Hamburg 1.07.7, op de 100 meter rug slag meisjes Eva Folkesson 1.13.2 te gen Irene Aarens 1.13.4, de Nederland se meisjesestafetteploeg 5.56.7 tegen 5.56.5. Die nederlagen gaven de Zweed se zege in punten uitgedrukt een rui mere marge dan uit de strijd in het water viel op te maken. Maar toch had deze jeugdinterland een vriendelijk slot. Als startzwemmer op de 4 x 200 meter vrije slag estafette vestigde Car lisle's pupil Roger van Hamburg met 2.08.7 een nieuw jeugdrecord. Deze tijd doet niet veel onder voor hetgeen de vierde man van de voor Olympische selectieploeg momenteel presteert. Maar Roger is vooralsnog geen kandi daat voor Mexico. „Daar heb ik geen seconde aan gedacht", aldus bonds coach Kerkhoven. „Deze jongen heeft in Australië de zware zomertraining net achter de rug en is dus in topvorm. Mijn geselecteer den zullen nog sneller gaan. Als mijn zwakste man zaterdag in Stockholm niet onder de 2.05,0 komt, ben ik onte vreden". Morgenavond van 21.05 tot 22.00 uur brengt de AVRO-televisie in samenwer king met de Nederlandse Sport Fede ratie op Nederland 2 de eerste nationa le sporttest op het scherm. Het programma van de test richt zich niet alleen op de actieve sportbeoefe naar, maar beoogt met zijn vragen wat betreft kennis over sport, lichame lijke conditie, feitelijke waarneming en opinievorming in sportproblemen, een breder publiek te bereiken. Ontspanning in de sport met, aan trekkelijke en verrassende beelden ma ken onder meer deel uit van dit pro gramma. Verder wordt men geconfronteerd met de meest opmerkelijke resultaten van 't onderzoek naar de kennis van sportzaken bij Nederlanders van 15-50 jaar. Ook de vrijetijdsbesteding van de jeugd (15-20 jaar) zal in het program ma onder de loep genomen worden. Beide onderzoeken zijn als repre sentatief te beschouwen voor de gehe le Nederlandse bevolking. In bijna 100 gemeenten vonden ze plaats. gen nu weer publiciteit en als ze een paar van de grote toernooien gaan win nen trekken ze ook weer mensen voor hun eigen circuits." Overigens ziet Okker de toekomst minder somber dan de Westduitse Wimbledonfinalist Wilhelm Bungers, die onlangs aankondigde, dat hij dit keer niet zou inschrijven, omdat de amateurs toch bij voorbaat kansloos waren tegen de profs. „Ik geloof niet dat het verschil zo erg groot is", meent de Haarlemmer. „Als je nou bijvoor* beeld ziet dat Emerson wint van La* ver en RosewallHij versloeg Rose- wall met tweemaal 161. Maar dia uitslag is wel een beetje vreemd." Veel stelt Okker zich voor van het dubbel met Riessen. „Het enkelspel is voor jezelf natuurlijk wel het belang rijkste", zegt hij. „Maar Riessen en ik hebben een goede kans om in het dub bel een eind te komen. We kunnen het uitstekend met elkaar vinden." Na Wimbledon vertrekt de Nederlander naar Amerika, waar hij gaat deelne men aan dé internationale hardcourt- kampioenschappén. Over Nederlands kans tegen Spanje zegt Okker: „Op het ogenblik is het een van de sterkste teams ter wereld en we hebben niet veel kans. Want Sahtana komt heus wel. Het Davis Cup toernooi heeft mij nooit zoveel gezegd, omdat we nooit verder zijn gekomen dan de tweede ronde. Maar de Spanjaar den vinden het een prachttoernooi. Ik heb Santana in New York zelf gespro ken en hij zei dat hij in ieder geval mee zou doen. Alleen wanneer ik prof was geworden zou hij zich hebben te ruggetrokken." AUGSBURG Het Nederlandse vol leybalteam heeft woensdagavond in Augsburg in de eindstrijd van het toer nooi om het Westeuropese kampioen schap revanche genomen op Turkfle. Op 6 november vorig jaar ging de ploeg van Henk Blok tijdens het Euro pese kampioenschap ft» vijf sets tegen de Turken tenonder en die nederlaag was tekenend voor de teruggang in de Nederlandse ploeg. Vorige week ech ter kondigde zich een herstel aan: van Polen werd in Drachten gewonnejn en in Augsburg werd die stijgende lijn on derstreept. Turkije werd met 3—0 (15—10, 15—12, 15—4) verslagen en Ne derland had daarmee, naast de revan che voor het verlies in Ankara, weer een concurrent voor de Westeuropese titel uitgeschakeld. De strijd om de Westeuropese titel zal waarschijnlijk afspelen tussen Ne derland en België. De Belgen wonnen woensdagavond van West-Duitsland (3_2) en zijn, evenals Nederland, nog zonder verliespunten. De punten op Turkije heeft Neder land gemakkelijker kunnen veroveren dan de Belgen op West-Duitsland. Wel namen de Turken, aangemoedigd door veel landgenoten op de tribunes, in de eerste set een voorsprong (48), maar tegen de routine, de sprongkracht en vooral de smashkracht van de Neder landers waren zij toch niet opgewas sen. In de tweede en derde set kwa men de Turken weer voor, maar in hun netverdediging en achterveldver dediging vielen te veel gaten. Opvallend was woensdagavond ook de prestatie van Finland. De Finnen, die over net duizend volleyballers be schikken, behaalden een verrassende zege op Italië, naast Nederland en Bel gië een der kanshebbers. De uitslagen van woensdagavond: Finland - Italië 5-0 :I5—12, 15—10 en 158); Nederland - Turkije 3—0 (15—10, 15—12 en 15—4); België - West-Duitsland 32 (15—8, 515, 11—15, 15—9 en 15—8). LYON Op de eerste dag van het toernooi om de Europese tafeltennis kampioenschappen, dat in Lyon wordt gehouden, heeft de Nederlandse heren- ploeg woensdag in groep vier met 5—2 vah Spanje gewonnen. Het programma, dat de Nederlandse dames- en herenploegen in Lyon moe ten afwerken, is aanzienlijk geredu ceerd. Turkije heeft namelijk om on duidelijke redenen verstek laten gaan en dit land was zowel bij de dames als bij de heren bij Nederland inge deeld. Voor de dames blijft nu alleen het sterke Roemenië als tegenstander over, terwijl de heren eveneens nog te genover Roemenië komen te staan. Van Spanje werd woensdag met 52 gewonnen, geen verrassing, want Span je staat internationaal zeer laag aan geschreven. Er waren verder geen opmerkelijke resultaten. Titelhouder Zweden ver sloeg Finland met 50 en Rusland was duidelijk sterker dan Schotland: 50. Het Hongaarse damesteam ver loor een partij tegen de Deense da mes: 31. Later op de avond verloren de Neder landse heren met 0-5 van Roemenië. Ookde dames moesten in Roemenië hun meerdere erkennen. Met 0-3 werd Nederland verslagen. Voor de halve fi nales plaatsten zich de volgende lan den: Heren: Zweden, Rusland, Zuidslavië, Roeme- menië, Tsjecho-Slowakijë, Groot Brit- tannië, West-Duitsland en Hongarije. Dames: Hongarije, Rusland. Tsjecho-Slowakije West-Duitsland, Groot-Brittannië, Roe menië, Polen en de winnaar van de wedstrijd Oost-DuitslandZweden. DEN BOSCH Woensdagavond heeft er in Den Bosch een informeel gesprek plaats gevonden tussen het bestuur van de vereniging van beroepswielrenners en de leden van de subcommissie be roepsrenners van de sportcommissie van de KNWU. Bij dit oriënterend on derhoud kwamen van de zijde van de WWB (Jan Jansen, Peter Post, Michel Stolker en Martin Wierstra waren aan wezig) belangrijke voorstellen naar vo ren om te komen tot het alsnog deelne men van een tweede Nederlandse ploeg aan de Tour de France. Deze voorstellen zullen vrijdagavond in Den Haag tijdens een vergadering van de voltallige sportcommissie besproken worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 13