HERMOCEL MATRASSEN „Grootste moment in een jong gezin Buiten POLARIS MATRASSEN POLYSELECT MATRASSEN Prinsje kwam langs operatieve weg ter wereld VERRASSING eind april verwacht Geboorte werd eerst Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- e Vallei „Alles wel99 BLOEMETJE VOOR OMA... Mevrouw Van Vollenhoven Maandagmorgen aangifte in Utrecht UJTRECHT - ISog juist voor de tweede maal binnen een jaar huisvest het Academisch Zieken huis te Utrecht een pasgeboren prinsjeDitmaal is het de flinke welgeschapen zoon99 van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhovendie daar gisteravond omstreeks 8 uur langs operatieve weg ter wereld kwam. dolgelukkig Zeldzaam warm Premier De Jong over geboorte: Hei bij huis Veenendaals dagblad UNION ADVERTENTIE W/te de gewone struikhei graag bij wijze van een kleurig gazon om zijn woning wil zien, stuit nogal eens op moeilijkheden, want dit gewas is moeilijk aan de gang te krijgen. Hei- tuinen bestaan goeddeels uit erica soorten; maar ik bedoel de calluno, rishei of „heet" in 't Gelders dialect; daarover licht thans ir. P. H. M. Tromp ons voor in het orgaan der Ned. Heide Mij. van febr. en maart. Er staat veel wetenswaardigs in over aanleg, rege neratie en onderhoud. Uit onderzoe kingen door het Rijksproefstation v. Zaad-controle bleek, dat de juiste oogsttijd van het heidezaad de tweede helft van nov. is; dan heeft het stof- fijne zaad (50 miljoen zaadjes per kg!) de grootste kiemkracht. Het moet zo spoedig mogelijk ter plaatse in on- kruidvrije bodem worden uitgestrooid, maar voor een kleine tuin zijn heide plaggen met goed groeiende jonge calluna eveneens aan te bevelen. Bij de eerste methode moet niet te diep worden gezaaid, want dit belemmert de ontkieming. De bijdrage van ir. Tromp bevat voorts praktische wen ken voor een goed groeiend en bloei end heideveld van groter afmetingen, voor regeneratie van grasrijke gebie den enz. Vroeger brandde men zulke percelen af, plagde ze af of liet ze door schapen beweiden. Heidezaad heeft de eigenschap, dat de kiem kracht zeer lang behouden blijft, zo dat zelfs op gronden, waar 30 a 40 jaar geleden de calluna voorkwam, zich na intensieve bodembewerking en herinplan t der oude bebossingen snel een dichte heivegetatie ontwik kelt. Men heeft mij herhaaldelijk ge vraagd naar de goede manier om dit gewas bij huis te doen slagen en nu er zulke betrouwbare richtlijnen ge publiceerd worden, wilde ik de lief hebbers daar even op wijzzn. 18-4-1968 A. B. WIGMAN ..¥l"et is vandaag wederom een blijde dag voor onze koninklijke fa milie en ons land. Prinses Margriet heeft het leven geschonken aan een zoon", aldus minister-president De Jong in eer) gelukwens die hij na mens het Nederlandse volk voor ra dio en televisie uitsprak. „Er is niet alleen vreugde in de har ten bij ons in Nederland, maar ook in Suriname en in de Nederlandse Antillen. Namens u allen wens ik prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven hartelijk geluk met de geboorte van hun eerste kind. Mijn gelukwens richt ik ook gaarne tot de wederzijdse grootouders en de ande re familieleden." De geboorte van het eerste kind is het grootste moment in een jong gezin. De twee-eenheid, de basis van het hu welijk, krijgt dan opeens gestalte. Een wonder, dat steeds opnieuw door jonge mensen wordt beleefd. De dierbaarste ervaring van zovelen van ons, waar door we de vreugde van de ouders en van de koninklijke familie intens kun nen meebeleven. Bij de aankondiging van de geboorte van dit kind zullen de gedachten van de ouderen onder ons teruggaan naar het moment, waarop de eerste berich ten over de geboorte van de moeder, prinses Margriet, ons bereikten. Toen: een sprankje hoop op de bevrijding in de donkere dagen van de bezetting van ons land. Omstandigheden waaronder deze, zo ver van huis geboren, prinses een geheel eigen genegenheid verwierf, die later door haar optreden in ons mid den is verdiept en toegenomen. Zo heeft prinses Margriet een persoonlijke band gevoegd bij de vele die ons volk door de historie heen met het Huis van Oranje verbinden. Daarom heeft ook het kind van dit paar, dit tweede kleinkind van onze zo geliefde Koningin, voor ons een eigen plaats in onze koninklijke familie. Moge dit prinsje onder Gods leiding in ons midden een onbezorgde jeugd en een gelukkige toekomst tegemoet gaan", aldus de minister-preèident. ADVERTENTIE De heer en mevrouw Van Vollenhoven Ie Schiedam zijn gisteravond de grootouders geworden van een prins. Om het bijzondere aspect daarvan te accentueren, liet de gemeente als eerste een boeket bloemen aanbieden door mej. Christina Collenburg. GESCHENKE* In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is men helaas niet in de gele genheid bloemen en geschenken voor het jonge ouderpaar in ontvangst te ne men. In verband daarmee bestaat van daag en morgen van tien uur 's och tends tot vier uur 's middags gelegen heid dergelijke attenties af te geven op het secretariaat van prinses Margriet op het paleis Het Loo. Felicitatieregis- ters liggen vandaag tot vijf uur ter te kening gereed in paleis Het Loo te Apel doorn, paleis Soestdijk en paleis Lange Voorhout te Den Haag. In verband met de geboorte van het prinsje zendt de NTS vanavond van 19.06_ tot 19.46 uur, zowel op Nederland I als op Nederland II, een speciaal kinderprogramma uit onder de titel: „Feest vandaag". Hieraan zullen be kende figuren uit kinderseries meewer ken, zoals Pipo, Swiebertje en vele an deren. De eerder aangekondigde pro gramma's tussen 19.06 en 19.46 uur ko men te vervallen. ADVERTENTIE UNION Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 0838510550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI VoortzeMfjg van het nieuwsblad „O# tfallel", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 18 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 92 PRINSES MARGRIET EN HAAR ZOON IN GOEDE WELSTAND de bevalling geheel naar wens verlopen en is de toestand van moeder en kind goed. Pij de bevalling assisteerde hetzelfde medisch team als vorig jaar op 27 april b{j de geboorte van prins Willem-Alexander; ook nu had daarbij de Utrechtse gynaecoloog profdr. WP. Plate de leiding. De geboorte werd pas tegen het einde van deze maand verwacht. •■xmmwMmm» DEN HAAG. De gezondheidstoe stand van prinses Margriet en haar zoon is goed, zo hebben de behande lende geneesheren vanmorgen via de R.V.D. laten weten. H.M. de Koningin heeft vanmorgen omstreeks negen uur een bezoek ge bracht aan moeder en kind. Om vijf minuten voor elf arriveer de prins Bernhard bij het Acade misch Ziekenhuis om zijn dochter en schoonzoon te feliciteren met de voorspoedige geboorte van hun zoon. De Prins zat voorin de hofauto, glimlachte naar de enkele tientallen Utrechters, die zich bij de toegangs poort van het ziekenhuis in de war me zon koesterden. Direct na de aankomst van de Prins, kwamen ook de heer en me vrouw Van Vollenhoven aan. De heer Van Vollenhoven chauffeerde zelf. Mr. Pieter van Vollenhoven zal op maandag 22 april 's morgens om 10 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte doen van de geboorte van zijn zoon. Als ambtenaar van de burgerlijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, optreden. Als getuigen bij de aangifte zijn door de heer Van Vollenhoven aangezocht de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel en luitenant-gene raal A. B. Wolff, bevelhebber der luchtstrijdkrachten. Volgens traditie, zal de heer Van Vollenhoven zijn zoon tonen aan de ambtenaar van de" burgerlijke stand in aanwezigheid van de beide getuigen. Dit zal gebeuren in het Acade misch Ziekenhuis, voorafgaande aan de geboorte-aangifte op het stadhuis, zo deelde de R.V.D. mee. Men mag verwachten, dat het exacte uur van geboorte en de namen van het prinsje pas bij de aangifte zullen worden bekendgemaakt. Het nieuws van de geboorte van een „prins van Oranje Nassau, van Vollen hoven" kwam gisteravond om kwart voor negen, verrassend snel na de me dedeling, dat prinses Margriet en haar echtgenoot in het ziekenhuis te Utrecht waren aangekomen en dat prof. Plate het medisch team, dat hem bij de be valling zou assisteren, had opgeroepen. Het prinselijk paar had omstreeks kwart voor zes Het Loo verlaten dc was tegen zeven uur m het ziekenhuis gearriveerd, vrijwel tegelijkertijd met Hare Majesteit de Koningin. Het bericht, dat de a.s. moeder in het ziekenhuis was opgenomen, bracht maar weinig verandering in het straat beeld in de omgeving. Alleen de aan wezigheid van 'n politieagent in de por tiersloge verried, dat er iets bijzonders aan de hand was. Toen de officiële me dedeling van de geboorte kwam, was een kleine schare wachtenden bij het ziekenhuis er volkomen door overdon derd. De enkele journalisten en fotografen, die nog maar net ter plaatse waren, hadden zich al voorbereid op minstens één nachtwake. Vooral na het vertrek van koningin Juliana, omstreeks half negen, had men de indruk, dat de ba by nog wel even op zich zou laten wach ten. Later bleek, dat de Koningin pas na de geboorte van haar tweede klein zoon het ziekenhuis had verlaten. Zij begaf zich terstond naar Den Haag, waar het koninklijk paar later op de avond op Huis ten Bosch het jaarlijkse diner gaf voor de leden van het Inter nationale Gerechtshof. MENIGTE Later groeide de menigte bij het zie kenhuis aan tot een paar honderd men sen, onder wie veel jongelui op brom fietsen. Er heerste een vrolijke, ietwat luidruchtige stemming. De Pasteur straat die naar de ingang van het zie kenhuis leidt, werd afgesloten voor al le verkeer, behalve voor artsen en de GGD. Ook het hek voor de ingang ging dicht. Veel was er overigens niet te zien: de menigte voor het hek staarde naar het ziekenhuis en personeelsleden van het ziekenhuis staarden naar de menigte. Prof. Plate verliet het zieken huis om vijf over negen. De burgemeester van Utrecht, jhr. De Ranitz, werd enkele minuten na de geboorte van de prins opgebeld door de gelukkige vader, die hem het heuglijke nieuws persoonlijk vertelde. De burge meester toonde zich verheugd, dat al les zo voorspoedig was verlopen en hij was er trots op, dat binnen zijn ge meente in korte tijd twee prinsekinde ren waren geboren. Om kwart over elf was er nog een handjevol jongeren voor de hoofdin gang van het ziekenhuis. Drie militai ren, die wat te diep in het glaasje had den gekeken, wilden nog bloemen aan bieden, maar hoewel zij de eersten wa ren, die een dergelijk gebaar maakten, verzochten enkele agenten hun heen te gaan. Onder hoongelach van de nog aanwezige jeugd werden ze naar het einde van de Pasteurstraat geleid. Ove rigens was het in Utrecht een gewone, rustige avond. Datzelfde gold voor de grote steden, waar men kennelijk door het verrassen de nieuws was overrompeld en nog niet op een echt feest was ingesteld. De burgemeester van Amsterdam, dr. Samkalden, onderbrak om zes over ne gen de avondzitting van de gemeente raad om van de geboorte van het nieu we prinsje mededeling te doen. De Ne derlandse Spoorwegen lieten het nieuws via luidsprekers op de stations omroe pen. A Is een grote verrassing kwam gister- avpnd het bericht: prinses Margriet heeft het leven geschonken aan een tooon. Een bljjde verrassing, juist om dat het zo onverwacht kwam. Want prinses Margriet neemt in veler hart een bijzondere plaats in, omdat ztf kans gezien heeft koninklijke afkomst en „een-van-ons-zijn" op voortreffe lijke manier te combineren. Dat is haar aard maar het zijn ook de omstandigheden geweest die dat heb ben bewerkstelligd. In de donkerste uren van de oorlog bracht het be richt van haar geboorte nieuwe hoop in onze harten. Zij werd het petekind van de koopvaardij en die band tussen haar en de zeevaart is in de loop der jaren hechter geworden. Heel jong was ze toen ze haar eerste schip te water liet en het is bij dat ene schip niet gebleven! Ze studeerde in Leiden en leerde daar de student Van Vollen hoven kennen hij was de keuze van haar hart en ze trouwde met hem. Na haar huwelijk ging ze ge woon door met haar verpleegsters- werk en daar in Amersfoort hebben velen haar leren kennen als een vriendelijke, zorgzame zuster. Nu is ze moeder het ideaal van wel haast iedere vrouw is ook voor haar in vervulling gegaan. Graag bieden we haar en haar echtgenoot onze ge lukwensen aan. Ook dit jongske is een prins en het ziet er naar uit, dat prin sen het in onze moderne maatschappij steeds minder gemakkelijk zullen hebben. Maar als hij uit hetzelfde hout gesneden zal zijn als zijn ouders en grootouders, dan zal ook deze prins van Oranje het wel klaren. Dat geve God. Volgens het direct na de geboorte uitgegeven communiqué van de Rijksvoorlichtingsdienstis wmetememmmw SCHIEDAM. „Hoe is het mogelijk. Het is een zoon", riep de moeder van Pieter van Vollenhoven, terwijl zij de hoorn van de telefoon neerlegde. Wij stonden naast haar in de huiskamer van de villa aan de Schiedamse Bur gemeester Knappertlaan 128, toen Pieter van Vollenhoven gisteravond om onge veer half negen zijn moeder via een gestoorde telefoon het nieuws van de geboorte vertelde. Tweemaal eerder had hij geprobeerd haar uit het Utrechtse ziekenhuis op te bellen. Tweemaal werd het gesprek ver broken, nog voordat Pieter het nieuws had kunnen vertellen. Steeds opnieuw kwam de telefoniste ertussen met de mededeling, dat er een gesprek uit Spanje binnenkwam, dat voorrang dien de te hebben. Mevrouw Van Vollenhoven luchtte tegenover ons haar hart: „Waarom moet dat nou? Ik moet toch weten, of het al lemaal goed is gegaan met Margriet? Ik weet nog niet eens, hoe laat de baby werd geboren. Pieter kreeg geen tijd om méér te vertellen, omdat uit het zieken huis een gesprek was aangevraagd met prinses Irene in Spanje. Of eigenlijk is dat natuurlijk wel begrijpelijk. Het is tenslotte een Oranje-telg." Van onze weerkundige medewerker) De golfbeweging in de temperatuur (25 graden C. op 29 maart; min zeven op 8 april en opnieuw 25 graden op 18 april) zet zich voort. Tussen een la gedrukgebied ten zuidwesten van En geland en een hogedrukgebied boven Oost-Europa heerst in ons land volop zomerweer. In een zuidoostelijke stro ming klimt de temperatuur vandaag en morgen tot het voor de tijd van het jaar zeldzaam hoge niveau van circa 25 graden C. De recordwaarden van april zijn voor De Bilt 27,4 graden op 23 april 1865; voor Winterswijk 28 graden op 17 en 18 april 1949 en voor Maastricht 30 graden op 18 april 1949. De vroeg ste datum waarop in Utrecht (De Bilt) een zomerse temperatuur werd waar genomen is 12 april geweest. Het huidige weertype, waarbij de buien vooreerst gelokaliseerd blijven in West-Frankrijk en Zuid-Engeland zal op z'n minst de komende twee tot drie dagen aanhouden, aangezien de Engelse depressie honkvast is. In 1952 hield een aprilse warmte- golf het zelfs elf dagen uit en kwam de temperatuur van 9 tot en met 19 april dagelijks boven 17 graden C., wat toen 'n nieuw record was. Meest al lopen dergelijke warmtegolven uit op een polaire laatste week van april met nachtvorsten. UNION

De Vallei | 1968 | | pagina 1