Politie let scherp op zwemmen in zandgat Amateur laborant is op zoek naar bijenoor Voor Maria en Marifè werd f 1125,- opgebracht Foto van de maand van „Camera Obscura" Bodem van plas is nog steeds levensgevaarlijk Bezeten van de bij ZONNEBADERS KWAMEN TERUG Blij Christen vrouwen naar Flevoland Architect bezoekt plattelandsvrouwen Bekendmaking CNY-familie- avond in gebouw „Pniër AAN U HET WOORD Ds. de Looze komt nog niet DONDERDAG 18 APRIL 1968 rs .»*- V v,( /W VEENENDAAL De politie van Rhenen zal streng toezicht gaan houden op het zwemmen in de plas bij de zandafgraving van het aannemings- en transportbedrijf G. J. Schoonhoven N.V. Vorig jaar trokken op zonnige dagen bonderden mensen naar de zandafgraving om in de bosrijke omgeving te zon nen en te zwemmen. De bodem van de plas is op sommige plaatsen echter vrij diep, zodat deze voor kinderen levensgevaarlijk is. De firma Schoonhoven plaatste, na het verdrinken van een kind uit Veenendaal in het water van de zandafgraving, borden bij de ingang met de tekst „Verboden te zwemmen". Dit bleek niets te helpen en men riep de politie te hulp. Tijdens de laatste zonnige dagen trokken echter opnieuw enkele tientallen zonnebaders naar de afgraving, terwijl nog steeds het zwem verbod in de afgra ving geldt. Vqlgens de Rhenense politie is het zwemmen in de zandafgraving nog even gevaarlijk als vonig jaar. Er is niets aan de bodem van de plas ver anderd. Nog steeds komen er diepe Icui'len ?n voor, die voor kinderen funes te gevolgen kunnen hebben. Bovendien is het zonder meer verboden zich op het gebied van de zandafgraving op te houden. Daarom zal de politie deze zo mer een scherp oogje in het zeil hou den, om herhalingen van verdrinking te voorkomen. Ook de bedrijfsleider van G. J. Schoonhoven N.V., de heer H. van Schoonhoven, vertelt dat de toestand in de zandafgraving nog even gevaarlijk is als voorheen. Behalve de genoémde diepe kuilen bevinden zich in tie bo dem van de plas volgens hem ook en kele plekken met zachte leem, waarin men gemakkelijk kan wegzakken. „Op die plaatsen is het niet erg diep en juist daardoor is het zo verraderlijk", zei hij. Volgens de heer Van Schoonho ven heeft het bedrijf geen principiële bezwaren tegen het zwemmen in de plas. „Als ze maar dicht bij het strand je blijven is er niets aan de hand". Het feit, dat er geen enkel toezicht is, en dat de kinderen vaak zonder gelei de naar de zandafgraving komen is voor Schoonhoven N.V. doorslaggevend om het zwemmen in de plas te verbie den. Het water in de plas is op sommige plaatsen ruim anderhalve meter diep. „Maar een meter diep is voor kinderen al gevaarlijk. Als ze struikelen over de ongelijke bodem en ze kunnen niet zwemmen kan dat al levensgevaarlijke gevolgen hebben", aldus de heer Van Schoonhoven. Hij voegt eraan toe: „Wij kunnen weinig aan deze zaak doen. We kunnen moeilijk de hele dag kijken of er iemand gaat zwemmen". G. J. Schoonhoven N.V. heeft verbodsborden geplaatst en daarmee is voor het be drijf de kous af. Bovendien heeft men er geen bezwaar tegen als geoefende zwemmers van de plas gebruik zouden maken. Het is echter onmogelijk om voor de ene partij wel en voor de an dere niet het zwemmen te verbieden. De Stichting Natuurbad „Bergbad" Is blij met het zwem verbod in de zand- SCHERPENZEEL Het jaarlijkse reisje van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Scherpenzeel, ls dit jaar op 1 mei. 's Morgens zal er een bezoek worden gebracht aan Dron- ten (O-Flevoland). Na de lunch gaat de tocht naar Giet hoorn, waar het de bedoeling is een rondvaart- te maken. Tenslotte zullen de dames aan het einde van de dag in Epe gaan dineren. SCHERPENZEEL De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Scher penzeel komt op dinsdag 23 april bijeen in hotel „Schimmel" in Woudenberg (bij het station Woudenberg-Scherpen- zeel). De avond begint om 7.45 uur. Behalve de normale agendapunten zal er een binnenhuisarchitect komen die de dames het een eri ander over de mogelijkheden van huisinrichting zal vartellen. afgraving. De heer W. B. Versteeg, voorzitter van het bestuur van het „Bergbad" zegt: „Wij zijn er natuur lijk helemaal niet gelukkig mee als de mensen in „het zandgat" gaan zwem men". Toch heeft het bezoek van het „Bergbad" volgens hem weinig te lij den onder het zwemmen in het vrije water. „Als het mooi weer is kun je bij ons niet merken of er nu tien pro cent meer of minder bezoekers zijn". Als grootste gevaar van het zwemmen in de zandafgraving noemt de heer Versteeg het feit, dat er geen toezicht is. Vooral voor kinderen is dit volgens hem een kwalij.ke zaak. „Men zou er in ieder geval niet kinderen zonder ge leide naar toe mogen sturen", aldus de voorzitter van de stichting. Verder is hij van mening, dat het water in de plas nogal onfris is: „Het is stilstaand water". Als voordeel Van de zandaf graving noemt de heer Versteeg de mooie, bosrijke omgeving. „Ik ben er wel eens wezen kijken. Het lijkt me best gezellig om er te zonnebaden". Dat vinden de bezoekers van de zand afgraving, die hoofdzakelijk uit Veenen daal afkomstig zijn, ook. Daarom zijn de zon- en waterliefhebbers, ondanks de politiemaatregelen en de verbods borden, ook nu weer in de zandafgra ving te vinden. De Rijkspolitie te Rhe nen zal echter korte metten maken. „Het is verboden er te zwemmen en als men het toch doet zal men er voor moeten boeten", deelt men bij deze in stantie kort maar krachtig mee. De vrije zwemmers zullen dus nog even moeten wachten tot het „Bergbad" de poorten op zaterdag 27 april aanstaande 's morgens om tien uur opent. Het zandgat van de firma G. J. Schoon hoven N.V. ligt in een prachtige omge ving en oefent grote aantrekkingskracht uit op zonnebaders en zwemliefhebbers. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij bij hun besluit van 8 april nr. 46.185, hebben besloten het tegel pad, gelegen aan de achterkant van de aan de oostzijde van de Gilbert van Schoonbekestraat staande etagewonin gen, door het plaatsen van borden mo del 61 van bijlage II van het Regle ment verkeersregels en verkeerstekens op de hiervoor in aanmerking komende plaatsen, aan te wijzen als voetpad; II. dat hun onder I. genoemde besluit onmiddellijk in werking is getreden; III. dat een afschrift van hun onder I. genoemde besluit gedurende 30 da gen na heden voor een ieder ter inza ge ligt in het Raadhuis (kamer 1.6) en dat gedurende deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij de Kroon, in te dienen bij de Commissa ris der Koningin in deze provincie; IV. dat afschrift van hun meerge noemde besluit is toegezonden aan: a. gedeputeerde staten van Utrecht; b. de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; c. de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel club KNAC, Sophialaan 4 te 's-Graven- hage; d. de Koninklijke Nederlandsche Motorrijders Vereniging; Bezuiden - houtseweg 185 te 's-Gravenhage; e. de Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage. Veenendaal, 10 april 1968. B. en W. voornoemd: de secretaris Van Manen, de burgemeester J. Hazenberg. ELST De gezamenlijke christelij ke bonden aangesloten bij het CNV organiseren hun jaarlijkse familie avonden op zaterdag 20 en 27 april in gebouw „Pniel" achter de Ned. Herv. Kerk. Aan deze avonden zal medewer king worden verleend door de Elsterse Reciteer Vereniging, die zal opvoeren het toneelstuk „De Veendokter". Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie VEENENDAAL Van 22-27 april zal ook in Veenendaal de jaarlijkse collecte van het Nederlands Astma Fonds worden gehouden. Bijna een miljoen gulden dat is het bedrag, dat het Nederlands Astma Fonds dit jaar hoopt te kunnen besteden aan de taken waarvoor het staat. Dat geldt de direc te hulp aan de vele honderduizenden Nederlanders, die op dit ogenblik lij den aan astmatische aandoeningen, en de hulp op langere termijn door onder zoek naar oorzaken, naar betere be- strijdingsmethoden en naar mogelijk heden deze ziekten te voorkomen. Astma, de volksziekte, die zo velen tot in de kern van hun bestaan raakt en die zo vele ingrijpende gevolgen tot invaliditeit toe heeft, staat van 22 tot en met 27 april in het middel punt van de belangstelling. Dan wordt de jaarlijkse landelijke collecte van het Nederlands Astma Fonds gehouden. Voor het eerst in de nog jonge geschiedenis van de astma collectes geschiedt dit in het voorjaar. De oorzaak van deze verandering is een ingrijpende wijziging in het jaar- schema van het Landelijk Collecten- plan. Onveranderd is echter gebleven de doelstelling: de astmabestrijding, die nog een grote achterstand heeft in te halen, te helpen om zo snel en doel treffend mogelijk de vele problemen, die astma kent, zo goed mogelijk tot een oplossing te brengen. Wat er allemaal moet gebeuren? De astmabehandelingscentra moeten aan merkelijk meer steun krijgen. Sociaal medisch adviesbureaus zoals er bin nenkort één in Amsterdam zal starten, moeten worden opgericht. De revali- datie-mogelijkheden moeten worden vergroot, meer therapeutische kampen voor jongeren moeten worden opgezet, in vele individuele gevallen moet direct soelaas worden aangeboden, 't Zijn maar enkele voorbeelden uit een reeks van zaken, die op dit ogenblik moeten ge beuren. Daarnaast komt een lange lijst van wensen op het gebied van weten schappelijk onderzoek, dat moet leiden tot betere toekomstkansen voor de pa tiënt van straks. Onderzoekingen op het gebied van erfelijkheidsfactoren en naar het voorkomen van astmatische aan doeningen onder de jeugd zijn voorbeel den van wat nu wordt uitgevoerd en wat jarenlang geld, mankracht en doorzettingsvermogen zal vragen. Hoe eerder en hoe beter alle noden en wensen aan bod kunnen komen, hoe meer nut en kansen er zullen zijn voor de 800.000 Nederlanders, wie het di rect aangaat. Hoe eerder hoe beter dat kan alleen wanneer alle Nederlan ders mee willen vechten tegen deze volksziekte. Dat gevecht is met zeer vreedzame middelen te leveren: met een vriendelijke ontvangst van een col lectant en een welgemeende gift in de bus. SCHERPENZEEL De kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Scherpen zeel heeft van ds. E. E. de Looze be richt ontvangen dat hij zijn beslissing om naar Scherpenzeel te komen uit stelt. Ds. de Looze is namelijk in zijn huidige standplaats Hilversum nog niet geheel klaar met zijn werkzaamheden. Tevens kan hij nog niet in Scherpenzeel worden ontvangen, omdat de nieuwe pastorie, die zal komen op de plaats waar nu nog de voormalige oude pas torie staat naast het verenigingsgebouw Filalethes achter de Ned. Herv. Kerk, nog niet klaar is. De nieuwe pastorie zal door ds. J. T. Cazander worden betrokken en ds. De Looze zal dan de woning aan de Dorpsstraat kunnen gaan bewonen. Hoewel de komst van ds. De Looze dus is uitgesteld wordt verwacht dat van uitstel geen afstel komt. Van de zijde van de kerk wordt reeds veel in het werk gesteld om de nieuwe pastorie te doen herrijzen. Daartoe heeft de kerkvoogdij reeds de nodige stappen ondernomen en worden besprekingen gevoerd om de oude pas torie, die niet meer als zodanig dienst doet, te ontruimen en de nieuwbouw met spoed aan te pakken. De tekenin gen zijn reeds naar de desbetreffende instanties gezonden voor goedkeuring. Het is het plan de nieuwbouw tegen de jaarwisseling te realiseren, zodat dan ook nadere afspraken met ds. De Looze gemaakt kunnen worden. llliilUUHIIIHIMUMIIUIHIIHIHHIUIIUIIIIIIIIIIMtMIUIIHIUIIHIIIIIIIIIIIIIHIMIMMIIHIMUIMIMlUHMIMIIIIIUUIMIiniMUIMIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHIlllllllllllliiilllllllHllllllllllll IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII VEENENDAAL ..A. P. Posthu mus, privé-laboratorium voor bijen- onderzoek", staat er in blauw ge stempeld op dozen met objectplaat jes en andere bij microscopisch on derzoek behorende artikelen. Op het stempel staat ook nog een adres in Rotterdam, maar dat klopt sinds enkele maanden niet meer. Met zijn hele hebben en houden is de heer Posthumus enige tijd geleden naar Veenendaal verhuisd. Zijn slaapka mer heeft hij ingericht als laborato rium, of misschien is het beter te stellen, dat hij een bed in zijn labo ratorium-bibliotheek heeft geplaatst. Op een stalen bureau staat een grote microscoop, een groot aantal potjes en flessen, kistjes met object glaasjes. er liggen pincetten, tange tjes en allerlei ander onderzoekma teriaal. De heer Posthumus leeft voor en met bijen; levende in een paar kasten en dode in zijn laborato rium. Weinig imkers zullen zoveel van de bi j afweten als hij, terwijl er ook weini zullen zijn die zoveel vrije tijd aan hun hobby geven. Men kan het werken met bijen van de heer Posthumus haast geen hobby meer noemen. Het is 'n soort „beze ten zijn" van de bij. Het kleine dier tje, dat door de meeste mensen als een lasti „steekdier" wordt be schouwd blijkt voor hem allerlei ge heimen in zich te hebben, die slechts onder de microscoop openbaar wor den. Niet tevreden met de buitenkant alleen, snijdt de heer Posthumus de bijen in uiterst fijne reepjes om al le „onderdelen" waaruit het lichaam van de bij opebouwd is, te kunnen bestuderen. Tot op 'n bloedvat nauw keurig weet de heer Posthumus te vertellen hoe 'n ezonde bij eronder dat onder de microscoop bekijken van de dieren: ze moeten eerst e- dood worden. Blijkt het later dat 't beestje helemaal gezond was, dan ontstaat dezelfde situatie als met een lucifer, die men probeert of hij goed is blijkt hij goed dan heb je er toch niets meer aan. De „amateur-bijendokter" is ook oed in ziekten. Hij weet precies hoe de darmbeschadigingen eruit zien bij bijen, die geleden hebben aan „nosema" een in Nederland veel voorkomende ziekte bij bijen. Over het uitbreken van die ziekte heeft hij een eigen theorie. Hij vergelijkt nosema met griep. Latent is de ziek te altijd aanwezig, maar wordt slechts onder voor de ziekte unsti- e omstandiheden openbaar. Na 'n kwakkelwinter komt veel nosema onder de bijen voor. Hij houdt het er op dat door 't ontbreken van kou de bij in de winter te onrustig ge weest is? waardoor de lichamelijke conditie van het dier sterk achteruit gaat. Er zijn no meer bijenziekten, waarvan in Nederland de voornaam ste zijn de schimmelziekte en de voornamelijk in Limburg voorkomen de mijtziekte. De kenmerken ervan kent de heer Posthumus allemaal. Hij probeert de oorzaken te vinden, om misschien te komen tot een pre ventie. Hij probeert ook nog iets an ders te viniden: het oor van de bij. Het is nog steeds niet met zekerheid bekend of bijen gevoeli zijn voor geluid, en zou ze het zijn hoe ze 't opvangen. Vermoed wordt, dat de bijen geluidstrillinen kunnen opvan gen door middel van bepaalde haren. De vraag is vooral echter welk haar, of welke groep haren. De literatuur van deze bijenlief hebber in optima forma geeft over het ehoor een uitsluitsel, slechts suggesties. Posthumus hoopt als eerste het gehoor te ontdekken en zo een bij drage te leveren aan de weten schap. Zijn onderzoekingen zouden anders eigenlijk geen doel hebben. Hoewel hij pretendeert voldoende van 'cle bij te wetën, mag hij zich tochniet uitgeven als1 „bijengene zer". Dat 'Techt is voorbehouden aan een „officiële" bijenkenner op de rote bijenstand „Ambrosiushoeve". Alleen deze man heeft volgens de Nederlandse wet de macht te ver klaren of er ziekte is in een volk of niet. Alleen hij ma ook aaneven wat er tegen edaan moet worden. Iets wat de heer Posthumus wel mag en dan ook met graagte doet is publiceren in tijdschriften voor imkers. Vaak echter krijgt hij artikeltjes teruggestuurd door re dacties van die blaiden omdat ze te moeilijk zijn voor de meeste bijen houders. Bovendien schijnt er weinig belangstelling voor de (wetenschap pelijke) theorie bij de imkers te be staan. Deze mensen schijnen ten minste zo denkt Posthumus er over 't verfoeilijke standpunt in te ne men dat alleen de opbrengst van de bijenstal telt. Alle theorie, die niets met een verhoging van de opbrengst te maken heeft beschouwt men als overbotiig en dat vindt «ie heer Post humus een trieste vaak. Een van de dinen die uit de „be zetenheid" van de heer Posthumus voortvloeit is dat hij het liefst ieder een een paar bijenkasten of -korven in de" achtertuin zou willen geven. Wie wat over bijen wil weten kan bij hem terecht. Hij zal iedereen, en vooral jongeren met plezier ontvan gen om iets of eventueel alles over de honingbij te vertellen. Zijn adres is Bergweg 21, maar hij is on- ereeld thuis, omdat hij in de ploe gendienst werkt. Graag zou hij jongeren zover wil len krijgen dat ze aan de bijenteelt gaan doen, want hij vindt dat de Ne derlandse imkerij jonge mensen no dig heeft. En daarin zal hij ook wel elijk hebben, zoals in alle andere dinen die hij over bijen beweert. In ieder geval weet hij er zoveel van af, dat hij van een leek bij elk probleem de „benefit of the doubt" moet krijen. RENSWOUDE Geboren: Edward, z.v. B. van de Haar en H. J. Huibers; Pieter, z.v. L. Davelaar en H. Copier. MARKTBERICHT SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen kip- pe-eieren f 14,25 tot f 14,75 en henne- eieren f 10,50 tot f 14,alles per 100 stuks. Handel goed. Biggenmarkt: aan voer 197 biggen. Prijzen f 65,tot f 77,per stuk. Handel matig. VEENENDAAL De actie voor Ma ria en Marifé, de twee dochtertjes van het Spaanse echtpaar, dat enige tijd geleden om het leven kwam, is min of meer beëindigd. Door een aantal inwo ners van Veenendaal en omringende VEENENDAAL De natuur is al een boek met even veel bladzijden al er dagen zijn. Iedere dag valt er we iets nieuws te ontdekken en zeker in de ze tijd van het jaar. Toch is het no{ maar enkele dagen geleden da sneeuwbuien er ons aan herinnerde; dat lente op de kalender nog geen mil voorjaarszonnetje garandeert. Ook voor de foto van de maand vf de amateurfotografenvereniging „Cam< ra Obscura" stond de natuur weer m< del. De heer W. F. de Vries richtte ci lens van zijn camera op een rij knoes tige knotwilgen die ieder voor zich eer dubbelganger hebben in het nog kille water. plaatsen kwam f 1.100,- binnen. Door Y Nederlands - Spaans echtpaar in Leiden werd bovendien f 25 overgemaakt. Hoe wel de heer H. W. Hannink, districtsbe stuurder van „De Eendracht" berich ten had ontvangen, dat er overal in 't land onder de Spaanse gastarbeiders acties zouden lopen, heeft hij daarvan geen enkel resultaat gezien. „In het radioprogramma voor de bui tenlandse arbeiders is het doel van de actie, zowel als mijn gironummer slecht overgekomen. Dat komt doordat de NRU, die deze uitzendingen verzorgt geen reclame voor liefdadige doelein den in haar programma's toestaat. De verzorger van het Spaanse gedeelte kreeg zodoende slechts de gelegenheid mijn gironummer terloops te noemen. „Dat men dit nummer niet in gedach ten kon houden blijkt wel uit die ene gift uit Leiden. Deze komt van een echt paar, waarvan de vrouw een Spaanse is. Nummer noch naam van de heer Hannink had men verstaan. Daarom stuurde men een girokaart en een brief naar de NRU. Deze zorgde voor door zending naar de heer Hannink, zodat 't bedrag terecht kwam. „Van de actief onder buitenlanders heb ik niets meer gehoord. Ik neem aan dat dat niets ge worden is". De heer Hannink heeft nog wel iets gehoord uit Spanje. Van de school waar de meisjes verblijven kwam een brief, waarin de kosten genoemd wortien. De heer Hannink is er nog niet geheel uit. Er worden liedragen genoemd tussen de 350 en 1700 peseta's (ongeveer f20 tot f 100), maar de termijn waarvoer deze berekend zijn week, maand of jaar wordt niet genoemd. Spanjaarden waarmee de heer Hannink dezer dagen nog een onderhoud zal hebben, moeten uitkomst bieden. „De uitkering van de wezenwet staat nog niet vast. Indien deze lesgelden per jaar berekend zouden zijn voor de twee meisjes samen misschien f 200 per jaar kan het lesgeld in ieder ge val betaald woeden uit deze uitkering. Ons geld, samen met dat wat de ouders nog te goed hadden van de KVSW on geveer f 3000 zou dan voor de meis jes vastgezet kunnen worden op twee Spaarbankboekjes. Eventueel zouden daarvan extra voorzieningen betaaDd kunnen worden". Volgens de heer Hannink ziet het er naar uit, dat de studie van deze meis jes, waar hun ouders in feite voor naar Nederland kwamen, zeker is gesteld.

De Vallei | 1968 | | pagina 3