BIJENMARKT IN RESTEREN Belangstelling en handel bergafwaarts MEVROUW J. WELVAART UIT KESTEREN ONTHULDE: „Ik ga op kraamvisite bij prinses Margriet" Veiling Septer Tiel Jeugdgemeenteraad in Rhenen krijgt gestalte Imkers, bijen en bloesem Ik wist nooit hoe ik er moest komen" Resultaten bevredigend Testvluchten boven Veluwe i MIST u uw Leger predika nt spreekt voor vrouwenbond Beroep aangenomen Brokken na voorrangsfout AGENDA Avondwandeling voor liefhebbers Ratje kijken Directeur van keuringsdienst neemt afscheid Bejaarden vieren koninginnedag AAN U HET WOORD dagblad DE VALLEI? 10550 11079 Onderzoek commissie voltooid DONDERDAG 18 APRIL 1968 RESTEREN Rasechte imkers, bijen en een bloeiende kersenboom waren gisteren de voornaamste ingrediënten van de 29ste bijenmarkt op het sfeervolle dorpsplein in Resteren. Ondanks het ideale zomerweer bleek de belangstelling voor de markt ook dit jaar weer te zijn verminderd. De geringe aanvoer van 75 kasten en korven en de zeer matige handel moeten het bestuur van de im- kersvereniging „Resteren en Omstreken" ernstige zorgen baren. Vooral de vraag naar bijen van de zijde der fruittelers was dit jaar zeer gering. Vorig jaar werden nog ruim 1000 kasten en korven in de boomgaarden geplaatst, terwijl dit aantal thans nog slechts 500 bedroeg. De verminderde belangstelling van de fruittelers voor de imkerij houdt nauw verband met de uiterst lage prij zen van het fruit tijdens het afgelopen seizoen. De voorzitter van de marktcommis- sie en de imkersvereniging „Kesteren en Omstreken", de heer J. van Appel doorn, noemde de toestand in de fruit teelt een droeve zaak. „De telers moe ten gaan bezuinigen op de investerin gen en plaatsen daarom minder of geen bijenvolken in de boomgaarden", aldus de voorzitter, die opmerkte dat de huidige tendens een ernstig punt van bespreking zou vormen voor, het be stuur van de imkers vereniging. Onder de aanwezigen op de bijen- markt in Kesteren bevonden zich on der meer de rijksconsulent voor de bijenteelt, de heer J. Mommers en de voorzitter van de Algémene Neder- Nederlandse Imkersbond, de heer K. Splithorst. Burgemeester D. J. Pott, die vorig jaar de bijenmarkt opende, was verhinderd. In verband met de paas vakantie ontbrak dit jaar ook de ge bruikelijke excursie van de school jeugd. Aan imkers en sfeer ontbrak het echter dit jaar niet op de Kesterense bijen markt. Bij het krieken van de dag heerste er al grote bedrijvigheid op het dorpsplein. De ruim 500 kasten en korven werden met vereende krachtn naar de boomgaarden ge transporteerd, terwijl de volken voor de handel keurig werden uitgestald. Naarmate de zon hoger aan de hemel kwam, verhoogden de bijen hun ak- tiviteit, evenals de imkers. Het ge zoem en geklap van handen was al op afstand te horen. De imkers beke ken met kennersblik de verschillende volken en staken onbevreesd hun handen in de korven. Voor een leek blijft deze handeling een uiterst ge waagde bezigheid. Met enige gereser veerdheid aanschouwen de belang stellenden dan ook het gebeuren op de markt. Voor hen betekent een bij nu eenmaal een onberekenbaar „monstertje". Trouwens deze mening bleek gisteren in enkele gevallen wel gegrond te zijn. Verschillende personen zullen nog enkele dagen aan de bijenmarkt in Kesteren herin nerd worden door flinke builen. Ook dit jaar was café „Het Ambtshuis" op het dorpsplein weer onverbreke lijk met de bijenmarkt verbonden. D»ge hele dag heerste in de gelag- •ki mer een gezellige sfeer. Imkers spraken over de goede kwaliteit van de volken en belangstellenden tracht ten hun licht op te steken over de imkerij. Een en ander ging gepaard met het nodige geestrijk vocht, dat al spoedig de tongen losmaakte tot meerdere glorie van de gezelligheid. De imkers waren het er allemaal over eens; de tijd dat er enkele duizenden bijenvolken op de markten werden aangevoerd is voorgoed voorbij. „De bijenmarkt moet echter in stand wor den gehouden. De getrouwen zullen stellig ieder jaar blijven komen", vonden zij. Er waren mensen, die „zo-maar" een volk bijen kochten, zo als bijvoorbeeld de heer D. van Doorn uit Rhenen. Alleen dank zij deze men sen en de inzet van de imkers kan de bijenteelt en daarmee de Kesterense bijenmarkt in stand worden gehou den. De imkerij als broodwinning is dan wel verdwenen, maar het fasci nerende van het bijenleven blijft. De uitslag van de aan de bijenmarkt in Kesteren verbonden wedstrijd was als volgt: Beste stal kasten. i. T. Kruitbos uit Apeldoorn, 2. M. Blij derveen uit Kesteren. Beste kast: 1. T. Kruitbos. 1. H. Renkers uit Hoogland, 2. M Blijderveen uit Kesteren. Beste korf: 1. H. van de Craats uit Terschuur. Bel: tot 17.80 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 SCHERPENZEEL Op 25 april houden de dames van de Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Scherpenzeel een vergadering. Spreker op deze avond zal zijn de oud vloot- en legerpredikant ds. J. v.d. Blink uit Baarn. RHENEN Ds. J. Verstraaten (50) uit Berkhout (N.-H.) heeft het op hem uitgebrachte beroep door de afdelingen Rhenen, Ede en Veenendaal van de Ne derlandse Protestanten Bond aangeno men. Wanneer de afdeling Rhenen over en kele weken het nieuwe kerkgebouw aan de Beukenlaan in gebruik gaat nemen, zal men tevens voor de eerste maal een eigen predikant beschikken. VEENENDAAL De bromfietser H. H. uit Veenendaal verleende giste ren op de kruising Parallelweg-Middel laan geen voorrang aan een auto, be stuurd door de heer J. V. uit Veenen daal. Beide voertuigen werden bescha digd. H. kreeg een proces-verbaal we gens het niet verlenen van voorrang. KESTEREN „Over zes weken ga ik met een vriendin op kraamvisite bij prinses Margriet en mr. Pieter van Vol- lenhoven op paleis 't Loo in Apel doorn". Dit onthulde gisteravond me vrouw J. Welvaart-Schuilen burg uit Kesteren kort nadat bekend was, dat de prinses het leven had geschonken aan een welgeschapen zoon. „We mo gen de prinses en haar echtgenoot per soonlijk gelukwensen met de geboorte van het prinsje. De cadeaus hebben mijn vriendin en ik zelf gemaakt. Het prinsje krijgt een wandkleed voor ach ter de commode en een babypakje compleet met sokjes en kruikzakje". Mevrouw Welvaart verteld, dat zij reeds enkele maanden geleden ver- zpcht heeft om de prinses na de ge boorte van de baby te mogen bezoe ken. Trots toont zij de gevoerde cor respondentie met de particuliere se cretaresse van prinses Margriet. „Toen ik in een Duitse krant las, dat de baby Opgave naar klasse Appelen x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 Jasappel x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Laxton Superbe k.2 x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 Lombarts Calville k.2 mm maat 75/opw 70/75 48—62 47—56 45—56 40—52 65/70 36—50 34—45 60/65 55/60 24—38 40—63 27—38 42—46 41—45 53—55 39—46 29—43 41—44 35—40 39—53 35—38 24—34 31—46 25—28 19—21 25—32 22—29 101—110 64—70 Een van de imkers toont de binnen kant van een korf. 20—29 33—38 28—34 Zuurkroot per 100 kg 6,00, rood 6,00, zoet 6,00. Fabrieksfruit per 100 kg blank ƒ9,40. Stip en stek ƒ6,00 per 100 kg. Peren Conference k.l Groenten Prei 4754 2834; radijs per bosje 1119; uien 1628; witlof 94105 7085; spinazie 5966; sla per 100 krop ƒ18.0028.00; kasandijvie 6870; aardappel middel 58. Bloemen Afrikanen per stuk 719; duizendschoon per stuk 1214; chrysanten per stuk 3141; violen per stuk 15—18. x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld RHENEN Van Christelijk Historische Zijde in de gemeenteraad werd enkele maanden geleden de suggestie gedaan om te komen tot oprichting van een jeugd gemeenteraad in Rhenen. Er werd een commissie gevormd van drie personen, waarvan onder andere deel uitmaakte de fractievoorzitter van de VVD, de heer A. Jansen. Hy bekleedde in deze commissie, die een informele taak was toebe dacht, het voorzitterschap. Gisteravond vertelde hy over de vorderingen die in de afgelopen maanden zyn gemaakt. ZMt, „Ik geloof" aldus de heer Jansen, „dat wij in een zeer korte tijd van voor bereiding toch wel resultaten hebben geboekt". In het begdn hebben we wel Een moment tijdens de bijenmarkt in Kesteren. De kersenbloesem op de achtergrond vormde een prachtig decor. even gedacht: waar zijn we aan begon nen, temeer omdat de plaatselijke po litieke groeperingen te weinig jonge ren naar voren konden brengen, zodat een jeugdgemeenteraad, gebaseerd op de samenstelling van de gemeenteraad zelf, niet te formeren was. De plaatselijke verenigingen zijn toen benaderd om informaties. Omdat deze benadering wellicht zeer ongebruikelijk was, werd hier toch zeker niet aan voor bij gegaan. De reacties waren zeer ver schillend. Maar uiteindelijk is de com missie er toch in geslaagd een vijftien tal jongeren bij elkaar te krijgen, die belangstelling toonden voor de gemeen te-politiek. De heer Jansen vertelt, dat de com missie thans een rapport aan het bestuur van de CHU-kiesvereniging heeft uitge bracht. Dit rapport is tevens ter kennis gebracht van het college van burge meester en wethouders, alsmede aan de vertegenwoordigers van de plaatse lijke politieke groeperingen. De commissie, die haar opdracht nu heeft uitgevoerd en zich van haar in formatieve taak ontslagen acht, heeft het bestuur van de CHU-kiesvereniging in overweging gegeven de jongeren than voor een eerste kennismaking ten stad- huize uit te nodigen, welke samenkomst dan tevens benut kan worden voor een gezamenlijk overleg. Er zal echter eerst samen moeten worden gesproken. „Persoonlijk ben ik van mening", aldus de heer Jansen, „dat de CHU nu verdere initiatieven dient te ontwikke len over de te volgen gang van zaken. Het werk waarmee de CHU is begonnen moet en kan nu volgens mij tot een goed einde worden gebracht. Er is ech ter nog véél te doen voordat een jeugd gemeenteraad goed kan gaan draaien. Er mag beslist niet te lang mee wor den gewacht, vooral nu de jeugd zelf interesse toont". Op de vraag hoe een jeugdgemeente raad moet gaan werken, antwoordde de heer Jansen, dat er eerst een voorzit ter, een vice-voorzitter en een secreta ris gekozen moet worden, desnoods be geleid door het jongste lid van de ge meenteraad, de heer J. van Donselaar, Wethouder Van Lienden verrichtte de aftrap in het eerste duel van het toernooi om de hoogste (school)voetbal- eer. die indertijd deze zaak aan het rollen bracht. Er zullen statuten en een huis houdelijk reglement moeten worden op gesteld. Er zal moeten worden gespro ken over de inbreng van de jeugdraad. Vervolgens zal moeten worden vastge steld waaraan de jongeren behoefte hebben. Men zal dienen te weten of de jeugd belangstelling heeft in gemeente zaken. En verder of er over studiemo gelijkheden, werkgelegenheid, muziek toneel, verenigingswerk enzovoort moet moet worden gedebatteerd. Daarna pas kan er naar de mening van de heer Jansen worden gedacht aan een taak verdeling. „We zijn dus nog lang niet daar, waar we graag zouden willen zijn", besloot hij. Gisteravond vertelde het CHU-raads- lid de heer J. van Donselaar, dat in de loop van vandaag stappen worden on dernomen om zo spoedig mogelijk de jeugd bijeen te brengen, zodat binnen de kortst mogelijke tijd het overleg kan worden geopend. M Heden, donderdag VEENENDAAL Korenbeurs 19.30 uur: Bijeenkomst Chr. Plattelandsvrouwenbond. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De bruut van de rimboe". Morgen, vrydag VEENENDAAL Instuif en Gymnastieklokaal Tuinstraat, 9.30 en 14 uur: Jeugdfilmvoorstellin gen „Spanky in het oerwoud" en „Spanky gaat kamperen". AMERONGEN Koetshuis kasteel 18.45: Opening „Voor- jaarsbeurs" (bazaar). BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De bruut van de rimboe". RHENEN Om een ieder in de gele genheid te stellen kennis te maken met de tak van sport, die door iedereen be oefend kan worden, namelijk de wan delsport, organiseert de Sticht-Gooise Wandelsport Bond (SGWB) een avond wandeltocht in Rhenen op vrijdag 17 mei. Ieder, die de leeftijd van 8 jaar heeft bereikt kan er voor inschrijven, namelijk tot en met 11 jaar op 6 km en van 12 jaar en ouder op 9 km. Na het volbrengen van de tocht wordt een spe ciaal vervaardigde medaille met draag- lint uitgereikt. Als speciale prijs is een prachtige beker beschikbaar voor de grootste groep, samengesteld uit leden van een sport- of speeltuinvereniging. Er wordt 's avonds om half zeven ge start op het gemeentelijk sportpark „Candia". Adressen waar men voor de ze tochten kan inschrijven zijn voor Rhenen Kramer, Valleiweg 66 en voor Veenendaal Hardeman, Stationsstraat 11. RHENEN Gisteravond werden verschillende ingezetenen van Rhe- nen's stadscentrum vergast op een nieuwe attractie, „ratje kijken in een ontruimde winkel." Aan het Fred. v. d. Paltshof is vorige week een kruide nierszaak leeggekomen. Argeloze wandelaars, die gister avond op het trottoir langs de leeg staande winkel liepen, hoorden achter de grote glazen pui geritsel en ge rommel. Toen zij naar binnen keken, zagen zij een vijftal ratten op één van de schappen zitten, terwijl er op de grond wat jonge exemplaren aan het „stoeien" waren. Mogelijk een klusje voor de ge meentelijke dienst voor rattenver- delging om deze nieuwe attractie met groot materieel te verwijderen. eerder zou worden geboren dan aan- /ankelijk werd verwacht, heb ik het ninisterie opgebeld om te vragen of 'iet waar was. Ze vertelden me, dat het kletspraatjes waren", zegt mevr. Welvaart voor wie de geboorte gister avond dan ook helemaal onverwacht kwam. Naast het bezoek op paleis 't Loo is het nagenoeg zeker, dat mevr. Welvaart ook de doopplechtig heid mag bijwonen. Ook hiervan ge tuigd de correspondentie. „Ze heb ben me gezegd, dat ik een grote kans maak", zegt de gelukkige in woonster van Kesteren, die bekend staat om haar grote liefde voor het koninklijk huis. Vorig jaar bracht zij een bezoek aan paleis Soestdijk tijdens het défilé op Koninginnedag. „Ik heb de koningin toen bloemen aangeboden en mocht haar een hand geven. Ook dit jaar ga ik weer naar het défilé, maar nu heb ik toestem ming in de zijvleugel van het paleis cadeaux aan te bieden. Vóór de ko ningin heb ik een kussen geknoopt, evenals voor prins Willem-Alexan der". Mevr. Welvaart is vol van het koninklijk huis. „Dat zal al in me toen ik nog een kind was, maar het is eigenlijk nooit goed tot uiting ge komen. Ik volg de koninklijke fami lie op de voet en knip alle foto's uit de kranten. Ook voor de koningshui zen in het buitenland heb ik belang stelling", vertelt ze. „Het is allemaal een jaar geleden begonnen. Plotseling ontstonden contacten met het koninklijke huis en begon de correspondentie. Ik heb bijvoorbeeld ook al aangevraagd om bij de doopplechtigheid van de twee de baby van prinses Beatrix aanwe zig te mogen zijn. Ook daarvoor maak ik een goede kans". Nog maals toont mevr. Welvaart de ve le brieven die zij namens leden van het koninklijk huis heeft ont vangen. De plakzegels op de ach- SCHERPENZEEL De heer M. Snijder, directeur van de keurings dienst van slachtdieren en van vlees der gemeente Barneveld en van de kring Scherpenzeel omvattende de ge meenten Scherpenzeel, Woudenberg en Renswoude zal met ingang van 1 mei 1968 wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst gaan verlaten. Ter gelegenheid hiervan wordt op vrijdag 26 april 1968 's middags om 4.30 uur een receptie gehouden op het gemeentehuis tè Barneveld. EDE Vanavond tussen negen uur en één uur in de nacht zal een militair vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht een aantal vluchten ma ken boven het centrum van ons land en daarbij speciaal laag over de Ve luwe vliegen. Deze vluchten vinden plaats in Navo-verband en hebben ten doel de elektronische apparatuur die van tijd tot tijd aan een onder houdsbeurt toe is, te beproeven. Hoe wel de Luchtmacht vermijdt om de bewoners van bevolkingscentra voor al in de avonduren overlast te bespa ren is het uitvoeren van dergelijke vluchten, die overigens maar spora disch plaats vinden, niet steeds te voorkomen. Men zal echter, zo werd ons van de zijde van de Luchtmacht voorlichtingsdienst in Den Haag ver zekerd, van die vliegerij vanavond weinig of geen hinder ondervinden. Een paar jaar geleden heeft men boven de Veluwe ook eens een paar van die oefen- en testvluchten gehou den. Daarop zijn bij het ministerie van Defensie nogal wat reacties van ontstemde Veluwenaren binnengeko men. De Luchtmacht stelt er daarom prijs op de weinige vluchten nu van te voren aan te kondigen met de mededeling, dat men zich geen enkele zorg behoeft te maken. Mevrouw J. WelvaartSchuilenburg met enkele van de cadeaus voor het Koninklijk huis. Het kussentje links is bestemd voor prins Willem-Alexander. terzijden van de brieven nemen alle ongeloof weg. „Het is altijd mijn hartewens ge weest om de koninklijke familie te ontmoeten, maar ik heb nooit gewe ten hoe ik er moest komen". Hoe dat nu dan wel is gelukt vertelt mevr. Welvaart liever niet. Tydens dc kraamvisite by prinses Margriet bieden mevr. Welvaart en haar vriendin ook mr. Pieter van Vollenhove een cadeau aan. Ter ge legenheid van zijn verjaardag krijgt hij twee prachtige geknoopte kus sens. De prinses krijgt een boeket bloemen. Mevr. Welvaart is merkbaar in de wolken met de verschillende eervol le uitnodigingen. Familie en beken den zullen haar wellicht benijden. Zelf is ze stellig van plan om het niet bij de komende bezoeken te la ten. „In de toekomst zal ik alles proberen om de contacten met het koninklijk huis te verstevigen", be sluit ze trots. SCHERPENZEEL Woensdag 24 april om 2.30 uur is er weer een be jaardenmiddag in gebouw „Filalethes" te Scherpenzeel. De laatste bijeenkomst van dit seizoen staat in het teken van Koninginnedag. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie VEENENDAAL Op vrijdag 19 en zaterdag 20 april organiseert de ba zaarcommissie van de gereformeerde kerk een bazaar in gebouw Eltheto.' Wist u Dat praktisch alle Veense bakkers as. donderdag taarten voor ons bakken... Dat de slagers druk zijn met het ver vaardigen van rollades... Dat in alle bloemenwinkels planten voor ons klaar staan... Dat de hoofdprijs van de bazaar een prachtige bandrecorder is... Dat er vele prijzen zijn waarvan de waarde de honderd gulden te boven gaat... Dat u lootjes kunt kopen... Dat de loten wegvliegen... Dat u zich echt zal moeten haasten an ders zit u naast de prijzen... Dat op de bazaar bijna alles te koop is... Dat er een speciale bloemenstand staat... Dat u op textielgebied volledig bij ons terecht kunt... Dat het echt niet mee zal vallen om zonder sigaren naar huis te gaan... Dat u ook leuke geschenken kunt win nen en kopen. Dat wij ook voor levensmiddelen en dranken een plaatsje hebben inge ruimd.... Dat u een heerlijk kopje koffie kunt drinken met iets erbij... Dat er nog veel meer stands zijn... en dat zijn- Een schiettent, een ballenbussenstand, een vogelpiek, een handenarbeid- stand, de grabbelton, een oranje boom, de visstand, de boekenstal, touwtjestrekken, sjoelen, enz., enz... Dat er nog andere attracties zijn die we nog even geheim houden... Dat onze predikanten hun gewicht waard zijn... Dat er een enveloppe met inhoud op u ligt te wachten... Dat ook een fles voor u belangrijk kan zijn... Dat er een meisje is dat geadopteerd moet worden... Dat er Amerikaans verkocht wordt, met o.a. een fiets (nieuw) als prijs... Dat er op werkavonden mooie resulta ten bereikt zijn (leuke tafeltjes enzo voort)... Dat het echt aan uzelf ligt als u met lege handen naar huis gaat!!... De bazaar is geopend van vrijdag avond 7 uur en zaterdag de gehele dag. Wilt u nog meedoen of heeft u nog reacties? Gaarne aan onderstaande adressen: Zr. Stuttvoet, Boompjesgoed 191, tel. 12655; mevr. Van het Riet, Fluiterstraat 14, tel. 11673; de heer K. Ploeger, Westersingel 13; de heer Ch. v. Duin, Boompjesgoed 259, tel. 11438.

De Vallei | 1968 | | pagina 5