Prinses Margriet Fransisca In Wageningen eerste contact van ongste prins Erfopvolging I ■j Nederland boorde het op zolders en in kelders - ondanks stoorzenders JONGE MOEDER WERD IN CANADA GEBOREN rje moeder van de jongste, gister- avond geboren Oranjetelg, prin ses Margriet Francisca der Nederlan den, werd zelf geboren tijdens de twee de wereldoorlog, op 19 januari 1943 in de Canadese stad Ottawa. „De ouders besloten", aldus koningin •Tilhelmina in haar boek „Eenzaam maar niet alleen", „het kind „Margriet" voluit Margriet Francisca, te noemen naar de margriet, die wij als verzets- teken droegen". Op 29 juni werd de prinses gedoopt door ds. Winfield Burggraaff, een Cana dees van Nederlandse afkomst, in de Presbyterian Church St. Andrew te Ot tawa. De peten waren president Roose velt, koningin-moeder Mary van Enge land en de graaf van Athlone, toen gou verneur-generaal van Canada, en echt genoot van prinses Alice, een nicht van koningin Wilhelmina, en mevrouw M. A. B. Roëll, geb. Del Court vain Krim pen. Bij de doopplechtigheid was ook een grote delegatie van de Nederlandse koopvaardij aanwezig. 'n augustus 1945 zette prinses Mar griet voor het eerst voet op Neder- andse bodem, toen zij met haar moe der en zusjes uit Canada in Nederland aankwam. Haar schoolopleiding begon op de nieuwe Baarnse school, waar zij lager onderwijs genoot. Daarna kreeg de Prinses haar middelbare opleiding op 't Baarns Lyceum, waar zij op 3 juni 1961 haar eindexamen gymnasium-a aflegde. In oktober 1961 vertrok zij naar de oude Franse universiteitsstad Montpel- lier, waar zij colleges volgde in de Franse letteren, geschiedenis en kunst geschiedenis. Op 2 juli '62 vertrok zij, tezamen met haar zuster prinses Ire ne, naar de West om land en volk van Suriname en de Ned. Antillen te leren kermen. Bij haar terugkeer had zij het besluit genomen om, evenals haar moeder, ko ningin Juliana, en haar oudste zuster, prinses Beatrix, aan de Leidse universi teit te gaan studeren. Zij bepaalde zich daarbij in hoofdzaak tot de inleiding tot de rechtswetenschappen, met in 't bijzonder het staatsrecht, het interna tionale recht en de sociologie. Zoals ve le Leidse studenten woonde prinses Margriet op kamers, dezelfde waarin vóór haar prinses Beatrix had gewoond. Orinses Margriet verbleef drie jaar *- in Leiden. Op woensdag 10 maart 1965 werd de verloving van prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven, toen nog student in de rechten, bekend gemaakt. Op die dag stelden H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden in een directe uitzending voor radio en televisie het verloofde paar voor aan de bevolking van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen. Tie, in verband met de erfopvolging, voor het huwelijk vereiste toe stemming van de Staten-Generaal werd verleend bij de Rijkswet van 21 juli 1966. De aantekening van het huwelijk vond plaats in het gemeentehuis van Baarn op 10 december 1966. Het bur gerlijk huwelijk werd op 10 januari '67 door de burgemeester van Den Haag in de raadzaal aan de Javastraat in Den Haag voltrokken. Aansluitend daar op volgde de inzegening in de St.-Ja- cobskerk door prof. dr. H. Berkhof. Ve le gasten uit binnen- en buitenland wa ren aanwezig, onder wie prinses Alice van Gr. Brittannië, krronprinses Mar- grethe van Denemarken, haar man prins Hendrik van Denemarken, prin ses Christina van Zweden, prins Char les van Luxemburg, prins Friedrich Wilhelm van Pruisen, prinses Kira Au gusta van Pruisen, lady Elizabeth An son en mej. Christina von Amsberg. Ook ds. Winfield Burggraaff, die prin ses Margriet op 29 juni 1943 had ge doopt, en zijn echtgenote woonden de plechtigheid bij. De huwelijksreis voerde het paar naar Zuid-Amerika, de Ned. Antillen en de Ver. Staten. Na hun terugkeer vestigden prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven zich in een gedeelte van paleis Het Loo te Apeldoorn. Het nieuws van de geboorte van prinses Margriet, op 19 januari 1943 in het Stadsziekenhuis van Ottawa, be reikte Nederland via Radio Oranje, op woensdagochtend tien voor half acht. Door het gejank van de Duitse stoor zenders heen konden degenen die op zolders, vlieringen en in kelders hun radio op Londen hadden afgestemd de volgende mededeling horen: „Nederlanders waar ook ter wereld, graag uw aandacht voor verheugend nieuws: Gisternacht om precies 12 uur dat is 7 uur 's avonds in Canada schonk H.K.H. prinses Juliana in het Stadsziekenhuis in Ottawa het leven aan een welgeschapen chochter. Moeder en dochter maken het goed". Het eerste bericht over de op handen zijnde geboorte kwam, eveneens via Radio Oranje, op 15 september, 's Avonds werd de stroom van codebe richten van de fronten onderbroken door prins Bernhard. Hy zei: Het is voor mij een grote vreugde om in deze dagen waarin wij zo zwaar be proefd worden aan al onze vrienden bin nen en buiten het Koninkrijk het volgen de heugelijke nieuws toe te vertrouwen: Prinses Juliana en ik verwachten binnen kort gezinsuitbreiding". De prins voegde hier de waarschu wing aan toe, niet in het openbaar uiting te geven aan blijdschap, omdat de Duitsers in woede zouden kunnen ontsteken. Twee dagen na de geboorte verklaar de koningin Wilhelmina in een radio toespraak de keuze van de naam: Met de keus van deze naam hebben de ouders de bedoeling om een onverbre kelijke band te leggen tussen ons zwaar beproefde volk in de bezette delen van het Koninkrijk en de jonggeborene. Wie herinnert zich niet de ontluikende mar grieten waarmee in de meimaand weiden en velden zich tooiden. Bedekken zij niet ieder jaar met een wit kleed het afschu welijke leed van die verschrikkelijke mei dagen in 1940, fluisterend over een be tere toekomst? Maar voor alles is deze naam een eerbieding huldebetoon aan de nagedachtenis van onze helden, ter land en ter zee, waar ter wereld zij ook vieilen. En ook aan hen die als martela ren stierven voor hun land. Dat de her innering aan hen levend blijve. Niet al leen in onze harten maar ook door het geluk dat God mijn kinderen heeft ge schonken". In dezelfde toespraak maakte konin gin Wilhelmina bekend dat prinses Ju liana en prins Bernhard o.a. de officie ren en de manschappen van de Neder landse koopvaardij hadden verzocht peetvaders te willen zijn van hun jong ste dochter. a Uit het Grondwetsartikel (art. 11) dat de erfopvolging van de troon regelt blijkt, dat het koningschap zich moet voortzetten in de oudste linie van het koningshuis, hetzij langs mannelijke, hetzij langs vrouwelijke lijn. Prinses Beatrix is dus de eerstaan gewezen erfgename van de troon, prins Willem-Alexander de tweede. Prinses Margriet en haar eventuele kinderen komen voor de erfopvolging pas na de kinderen van prinses Bea trix aan de beurt. De regeling, dat het koningschap zich moet voortzetten in de oudste linie van het koningshuis en dat zonen voorrang hebben boven dochters, is eerst in 1963 in de Grondwet vastgelegd. Met name gold hierbij de overweging, dat de tra ditie en de nationale gezindheid het sterkst zullen leven juist in deze linie. Ook zullen opvoeding en onderwijs van de eerstaangewezené voor de kroon zich heel speciaal richten op zijn/haar toekomstige taak. Bij Kon. Besluit van 16 februari 1966 werd bepaald, dat de kinderen uit het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus de navolgende titels en namen zullen dragen: Zijn Hare Koninklijke Hoogheid Prins/ Prinses der Nederlanden, Prins/Prin ses van Oranje-Nassau, jonkheer/jonk- vrouwe van Amsberg. De kinderen die uit het huwelijk van prinses Margriet en de heer van Vol lenhoven worden geboren zal de per soonlijke titel Prins/Prinses van Oran je-Nassau worden verleend met het predikaat „hoogheid". Deze titel zal zal worden gevoerd „voor de geslachts naam van de vader, zodat deze kinde ren zullen zijn: Zijne/Hare Hoogheid Prins/Prinses... van Oranje-Nassau, van Vollenhoven. De vermoedelijke erfgena(a)m(e) van de kroon ontvangt van zijn 18e verjaardag af een inkomen uit de kas van het rijk. De Grondwet bepaalt dit inkomen op 300.000 per jaar. Geen van de andere kinderen heeft op een der gelijk inkomen aanspraak. De eerste contacten tussen prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven dateren vanaf de lustrumviering van het Wageningse Studentencorps in 1963. Op 6 juni '65 is hij in de Oude Hooglandse of St.-Pancraskerk te Leiden gedoopt en heeft hij geloofsbelijdenis afgelegd in de Nederlandse Hervormde Kerk. De plechtigheid werd behalve door prinses Margriet ook bijgewoond door ko ningin Juliana, prins Bernhard en door zijn ouders, de heer en mevrouw Van Vollenhoven. Ou 10 december '66 had de aantekening van het hu welijk plaats in het gemeentehuis te Baarn. Bij K.B. van 2 januari 1967 werd bepaald dat mr. Van Vollenhoven na de voltrekking van het huwelijk lid zal zijn van het Koninklijk Huis en tevens dat de kinderen uit het hu welijk de persoonlijke titel prins(es) zullen dragen met het predikaat „Hoogheid". Na de huwelijkssluiting, op 10 januari 1967, werd mr. Van Vollenhoven door koningin Juliana het Grootkruis van de Huisorde van Oranje-Nassau verleend. Sinds half februari 1966 was mr. P. van Vollenhoven werkzaam als jurist bij de Raad van State. Deze werk zaamheden hadden een oriënterend karakter. Eind maart '66 werd hij opgeroepen voor het vervullen van zijn dienstplicht bij de Kon. Luchtmacht. Na de opleiding tot officier in Breda te hebben gevolgd, werd de heer Van Vollenhoven als vaandrig geplaatst bij de juridische afdeling van de Luchtmacht te Den Haag. \7"aandrig Van Vollenhoven voegde zich na terugkeer van de huwelijksreis weer bij zijn onderdeel. Daar volgt hij de vliegeropleiding. Op 15 juli 1967 behaalde hij het beperkt vliegbrevet a (het zogenaamde sportbre- vet) en op 23 februari 1968 werd hem op de vliegbasis Woensdrecht het klein militair brevet uitgereikt in te genwoordigheid van prins Bernhard en van zijn echtge note prinses Margriet. 1%/fr Van Vollenhoven heeft veel belangstelling voor ■L" internationale politieke vraagstukken. Een vraag waarin hij zich vooral tijdens zijn studie heeft verdiept is de noodzaak van een internationale politiemacht. Op 30 november 1965 legde de heer Van Vollenhoven met goed gevolg het doctoraal examen Nederlands recht af.

De Vallei | 1968 | | pagina 9