Kleuters van Amerongen gaan straks de boot in P.W.Verwoert (60) nam afscheid van brandweer De Betuwe bloeit weer STROOM TOERISTEN VERWACHT TIJDENS BLOESEM-WEEKENDS Speciale route van de V.Y.Y. VOOR T JAARLIJKS UITSTAPJE BEJAARDEN MOETEN BETALEN MIST u uw 10550 11079 Over Rijn tot Rhenen, per trailer naar Amerongen Nieuw lokaal Lentelevenin ark Leeg NA 42 DIENSTJAREN Vele malen onderscheiden AGENDA Vrijwillig levenslang Comité hield enquête Kleurenfilms van N.C.R.V. Gevonden VEEMARKT UTRECHT BURGERLIJKE STAND EDE w^)im VRIJDAG 19 APRIL 1968 AMERONGEN De kleuters van Amerongen worden binnenkort in de boot genomen. In letterlijke betekenis dan, want de Nederlandse Hervormde kleuter school „Lenteleven" krijgt uitbreiding van een lokaal in de vorm van een ark. Alhoewel de ark echt drijven kan, zullen de kleuters niet bang hoeven te zijn voor zeeziekte, omdat het „lesvaartuig" een plaatsje zal krijgen tussen de ge bouwen van de kleuterschool „Lenteleven" en de Hervormde lagere „Prinses Beatrixschool" aan de Prinses Beatrixlaan. Het feit dat de kleuterschool in Amerongen te kampen heeft met een nijpend ruimtegebrek en men niet kan wachten op een bouwvergunning, heeft er toe geleid, dat men de boot heeft aan geschaft. „Wij houden niet van wachtlijsten", zegt de voorzitter van het bestuur van de kleuterschool, de hervormde predi kant G. Kaastra. Daarom wilde het schoolbestuur zo vlug mogelijk een lo kaal bij de bestaande kleuterschool bouwen. Aanvankelijk scheen dit ech ter niet zo vlug verwezenlijkt te kun nen worden. Voor 't bouwen van een houten noodlokaal heeft men een bouw vergunning nodig. „Voor een rijdend lokaal niet", aldus de predikant. Het bestuur besloot dan ook een mobiel les lokaal aan te schaffen. Medio december verleden jaar kwam het schoolbestuur in contact met een hoofdkleuterleidster uit Deventer, die vertelde dat men daar de uitbreidings problemen had opgelost met de aan schaf van drie woon-, of liever gezegd drie kleuterschoolarken. In de stad Groningen staan zelfs 32 van dergelijke arken. l3e voordelen van deze arken zijn, dat men het gebouw inclusief inrichting gemakkelijk kan verplaatsen. Als het op een gegeven moment wenselijk is, dat het lokaal naar een ander deel van het dorp verhuist, moet men bij een houten noodlokaal de hele boel afbre ken, om de zaak op de gewenste plaats weer 9p te bouwen. De ark hoeft men alleen maar op wielen te zetten, om hem te verplaatsen. De ark kan eventueel ook in een sloot of gracht als lokaal fungeren. Voor Amerongen is dit echter niet nodig. Als men de ark niet langer als kleuter school nodig heeft, kan men hem ook voor andere doeleinden gebruiken. Zo is het „amphibie-gebouw" uitstekend geschikt als kantoorruimte of wijkge- bouwtje. Voor het bestuur van de kleu- Op het open terrein naast de hervorm de kleuterschool „Lenteleven" krijgt de ark -een plaatsje, veilig voor stor- rt terschool is dit een belangrijk punt, volgens dominee Kaastra. „We kunnen het later eventueel voor wijk- en jeugd centrum gebruiken", zegt hij. lp Amerongen zijn momenteel twee hervbrmde en een openbare kleuter school. Van de twee hervormde kleu terscholen staat er een in Noord en een in Zuid. De „Elisabethschool" in Zuid is voor de tachtig leerlingen net groot genoeg. Het mooie stenen ge bouw bestaat uit twee leslokalen en 'n speellokaal. De kleuterschool „Len televen" in Noord is 'n houten noodge bouw. Deze school, die drie jaar gele den in gebruik werd genomen, biedt niet genoeg ruimte aan de honderd leerlingen. „Waarschijnlijk krijgen we dit jaar zo'n 110 leerlingen", aldus de predikant, „dan is de school dus hele maal te klein. Tot nu toe heeft men ge bruik gemaakt van een leeg lokaal in de „Prinses Beatrixschool". Over en kele jaren hoopt het schoolbestuur het houten noodgebouw van „Lenteleven" door een stenen gebouw te kunnen ver vangen. Voorlopig zullen een aantal kleuters echter genoegen moeten nemen met een ark. Het gevaarte van ruim 15 m lang en 6 m breed zal donderdag 25 april aanstaande in Rhenen aankomen. De ark wordt door een sleepboot naar RHENEN De vrijwillige brandweer vierde gisteravond feest in „De Munt". De spuitgasten waren nu eens niet in uniform en zjj hadden ter verhoging van de feestvreugde hun dames meegebracht. Commandant J. Meijer, die de avond opende met een driewerf hoera op de geboorte van het prinsje, sprak tevens een afscheidswoord tot de brandwacht le klas, de heer P. W. Verwoert. De waarde rende toespraak werd besloten met de verheugende mededeling, dat de heer Ver woert werd benoemd tot erelid van het korps. De scheidende spuitgast kreeg een kist sigaren aangeboden als afscheidsgeschenk, tcrwyi mevrouw Verwoert in de bloemetjes werd gezet. De feestavond werd verder gezellig doorgebracht met een dansje en een babbeltje, waarby „The red, white and blue stars" zorgden voor de onmisbare dansmuziek. „Het gaat me wel aan m'n hart", zei de heer Verwoert, „maar er vindt de laatste tijd een aanzienlijke verjonging van het brandweerkorps plaats en wan neer we als ouderen blijven „hangen" dan blijft het „oud". Ik ben nu zestig jaar en omdat we er binnenkort toch op die leeftijd uit „moeten", heb ik maar besloten er een punt achter te zetten. Het contact wordt weliswaar niet geheel verbroken, want ik ben van plan in de kring Doorn nog actief te blijven en als erelid alle brandweerevenementen mee te maken". Als knaapje van 18 jaar kwam het jongste erelid bij de brandweer. Hij werkte toen als „duvelstoejager" bij de timmerfabriek Van Hoogdalem. De heer W. A. van Hoogdalem, toen secre taris van de brandweer, droeg hem voor. Sindsdien is hij erbij gebleven. Alle grote branden maakte Verwoert mee. Hij noemde er enkele op zoals de toren, de kerk, verschillende meubelfa brieken, een opslag van bloembollen, enkele sigarenfabrieken en de enorme brand op het zogenaamde „ronddeel", daar waar de huidige brandweercentra le staat. Op 3 april was hij 42 jaar bij het korps. Toen de brandweer de Rodekruisaf- deling oprichtte, meldde Verwoert zich direct aan als werkend lid. Brandweer en Rode Kruis werkten nauw samen, maar toen de oorlog uitbrak eiste het Rode Kruis hem op. In 1944, toen Rhe nen voor de tweede maal moest evacue- renr bleef de heer Verwoert de brand weer trouw. Hij evacueerde met het korps naar Amerongen om in de oor logswinter verschillende brandweer diensten te vervullen. Zowel van het Rode Kruis als van de brandweer ont ving de heer Verwoert talrijke onder scheidingen. „Driemaal is scheepsrecht", zei hij. „Ik maakte drie burgemeesters mee, drie commandanten en drie onder-com mandanten. Die burgemeesters dat wa ren jhr. mr. M. L. van Holthe tot Ech ten, G. C. D. d'Aumale baron van Har- denbroek en jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. De com mandanten waren de heren D. Hoitinj», N. Souwerbren en J. Meijer en de on der-commandanten de heren M. v. Wa- veren, H. de Rhoter en A. Baars". De heer Verwoert had ook een verbintenis getekend met de organisatie Bescher ming Bevolking. Daarin was hij onder gebracht bij de mobiele brandweer. Twintig jaar maakte hij vol als wer kend lid (helper) bij het Rode Kruis. „Tja", verzuchtte hij, „het was een lei tijd. We hebben veel meegemaakt en .el lief en leed samen gedeeld. Maar er komt een tijd dat je er een streep onder moet kunnen zetten". De heer Verwoert heeft in het parti culiere leven een schildersbedrijf. Dat bestaat al vanaf 1932, ook al een respec tabel aantal jaren dus. Die schilders kwast zal hij nog wel even blijven han teren, maar de straalpijp is nu voor goed opgeborgen. De brandweer Rhenen verliest in de heer Verwoert een plichtsgetrouw spuit gast, iemand die er niet van hield zich op de voorgrond te plaatsen, maar die er altijd was en dat is veel belangrij ker. Rhenen getrokken. Aanvankelijk zou de boot bij Amerongen uit de Rijn wor den gehaald, maar het vervoer over de Veerweg naar Amerongen Noord bleek onmogelijk te zijn. Het vervoer van Rhenen naar Amerongen zal vrijdag middag 26 april aanstaande plaatsvin den met behulp van een trailer. De po litie zal het verkeer, dat van het ge vaarte ongetwijfeld hinder zal onder vinden, regelen. De ark zal niet in zijn geheel worden vervoert. Als hij in Amerongen is gear riveerd zal men hem daar verder op bouwen. Heden, vrydag AMERONGEN Koetshuis Kasteel 18.45 uur: Opening Voorjaarsbeurs (bazaar). Bioscoop Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De bruut van de rimboe". Morgen, zaterdag. VEENENDAAL N.V.V.-gebouw, 20 uur: Coptactavond Alg. bond „Mercurius". ELST Pniël, 20 uur: Familie-avond C.N.V. Bioscoop Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De bruut van de rimboe" en 21.30 uur: „Naakt verdoemd". Tentoonstelling Raadhuis Veenendaal tot en met 24 april Dagelijks 9.00—12.30, 13.30—17.30 en 19.0021.00 uur: „Uit hart en handen", tentoonstelling van Veenendaalse vrijetijdsschilders. Geboren: Jolanda, d.v. L. Rigter en H. Berger; Maria, d.v. G. van den Bosch en W. Bulten; Catharina, d.v. J. van den Top en G. van den Brink; Gerjanne W., d.v. G. van Lagen en J. van den Berg; Derk, z.v. L. Hendriksen en B. H. van Galen; Henriëtte, d.v. H. Waaijeniberg en A. Kelderman; Yvon ne, d.v. F. W. van Bruxvoort en B. van den Hul; Derk, z.v. T. G. de Vries en E. Weijman; Dennis J., z.v. J. R. Hennimger en S. O. B. N. Hanssens; Cornelis M., z.v. C. A. Gijsbertse en N. A. Leander; Jenny, d.v. A. van de Bospoort en C. H. Berkhof; Gerrit, z.v. D. J. Rougoor en W. P. W. E. van den Brink; Richard, z.v. A. F. J. Wes- tra en E. W. A. van Emmerik; Johan nes C, z.v. J. J. H. Storms en M. A. E. Beers; Nanette E., d.v. T. Hameka en C. H. Kruijthof; Wendy P. J., dv. G. J. G. van Oort en Y. P. J. Greive; Ernst A. D., z.v. E. A Brunner en M B. de Ruiter; Pieter L., z.v. J Hei kamp en G van Gerestein; Cornelia A., d.v. A. van de Braak en I. A. Bouw Frans P. A., z.v. P. Lam en C. Klaas- sen; Willie, d.v. J. Vermeer en J. van Droffelaar, Roelinda, d.v. R. van Brummelen en S. Bleijenberg; Dirk z.v. D. van Ravenhorst en A. Met horst Rut J., z.v. G. W. van Holland en M. C. Schalken; Herman J. D., z.v. B Hendriksen en W. Jansen; Gertrude D., d.v. D. Romiijn en W. van Ingen; Pouw, z.v. P. Jongbloed en T. van de Pol; Elisabeth M., d.v. J. M. Kramer en A. H. Blaak; Geurt, z.v. J. Kam part en T. van den Brink; Rednder L., z.v. L. Wijnia en H. Leertouwer. Ondertrouwd: C. J. van Ham en H. C. L. den Hartog; G. Bos en W. van der Craats; J. A. J. Lappers en M. van Veldhuisen; G. van Burken en W. Koudijs; W. J. van den Brink en L. Roelofsen; L. Geels en M. J. C. Jan sen; G. van Rheenen en E. W. M. Laeyendecker. Getrouwd: R. Weijler en G. M. Doe- dens; H. W. M. J. Rijnders en E. C. D. Groninger; F. van den Heuvel en G. van Riessen; K. Jacobs en K. Snit- selaar; J. H. Beekhuizen en J. A. van Beek; Th. van Wijk en M. Cozijnsen; G. A. Veenvliet en M. Groeneveld; R. Tiemens en G. Lagerwedj. Overleden: P. F. L. Bender, 91' jr.; H. G. van Putten, geh. gew. met J. Edink, 83 jr.; G. Draaisma, 86 jr. A. van den Brand, e/v J. Blankespoor, 81 jr.; W. J. van Schoonhorst, 3 jr.; M. A. Eijiander. 80 jr.; M. Grasdijk, 74 jT.; B. J. A. Nijdam, 75 jr.; H. J. van Holland, geh gew. met M. van Eek, 73 jr. KESTEREN Dank zij het warme voorjaarsweer begint de bloesem in de Betuwe volop te ontluiken. De kersebómen staan nagenoeg in volle bloei, evenals de vroege pruimesoorten. Verwacht wordt, dat over onge veer een week de perebomen en vrij snel daarna de appelbomen hun bloesem in alle pracht zullen lonen. De komende drie weekends wordt in de Betuwe dan ook een grote stroom toeristen verwacht. Op de druk ke doorgaande routes wordt file-vorming voorspeld. Van de zijde van de rijkspolitie zullen verschillende maatregelen worden getroffeai. In de ge meente Resteren is tijdens dte komende weekends een aantal reservisten paraat om eventuele verkeersstremmingen het hoofd te kunnen bieden. De stichting VVV Gelders Rivie rengebied heeft voor de bloesem be wonderaars een speciale route ont worpen, die door de fraaiste plekjes van de Betuwe leidt. Oponthoud in stinkende files is bij het volgen van de route nagenoeg uitgesloten. Wie de Betuwe het best wil betre den, moet dat varende doen. Het hoeft niet per holle boomstam hoewel dat juist hier het vervoermid del was in de Bataventijd maar een pontveer over de Rijn of Waal geeft ook nu nog de natuurlijke aan sluiting op de landelijke rust, die heel de Betuwe heeft. De veerpont in Eist (Utr.) bijvoorbeeld biedt boven dien een gemakkelijke aansluiting op de route, die is voorzien van pijl borden met daarop geschilderde ker sen. De streek waardoor de kersen route leidt is één van de mooiste bloesemgebieden van ons land. Wie de 125 kilometer lange route niet ineens wil doen, kan gebruik maken van de verkorte route. Een ruime adempauze aan de Linge mag men beslist niet missen tijdens het bezoek, aan de Betuwe. Tenzij men 'de Korne prefereert, die er een zij- stroom van is en waaraan Buren ligt te dromen met zijn schat aan oude huizen en wallen. Gelijktijdig zou men het boerenwagenmuseum in Buren kunnen bezoeken. Culem- borgs oude binnenstad is ook een le vend gisteren, terwijl andere ge meenten juist veel moderne ruime bewoning tonen, hetgeen een gevolg is van de tweede wereldoorlog. Eén van de vele mooie plekjes in het dorp Kesteren. Modem en oud ziet men ook in d^ boomgaarden naast elkaar. Meer en meer maakt de hoogopgaande boomgaard plaats voor de teelt van laagstammige „spillen". Dat werkt economischer en het levert beter fruit. Liefhebbers van kastelen zul len bij het volgen van de route zeer zeker hun hart kunnetn ophalen. Van de echte Betuwe-kastelen slaat de route er niet één over. Het (rustig) rijden op de dijken zal een ieder boeien. De pittoreske boerderijtjes, waarvan de rieten da ken juist boven de dijk uitkomen en de vele bloeiende boomgaarden vor men het imponerend decor van een fijn en blij land, dat Betuwe heet. Het is een streek rijk aan natuur schoon met nog een ongestoorde lan delijke rust en eenvoud. De bloesem-route, die is uitgestippeld door de stichting VVV Gelders Rivie- rengebied. o a rfi KP V T? Rc >r£ mitmuuumuwmmmitmuvmwwumnmuumnmuummmmuv RHENEN De bejaarden, die (12 juni) aan de traditionele tocht die jaariyks wordt georganiseerd, willen deelnemen zullen in afwyking van de traditie f 5,per persoon moeten betalen als bydrage in de kosten. Dit betekent voor een echtpaar flO,Daarenboven heeft het comité bepaald, dat alleen zy mogen deelnemen, die de leeftyd van 65 jaar hebben bereikt. Wanneer het een echtpaar betreft zal één van de beide echtelieden deze leeftyd bereikt moeten hebben. Vol gens het comité is het noodzakelyk gebleken deze eis te stellen. In een aan de pers verstrekt commu niqué wordt gesteld, dat de wekelijkse kosten van de tocht f 25,- per persoon gaan bedragen, dat betekent f 50,- voor een echtpaar. De bijdrage van f 5,- voor één persoon of f 10,- voor een echt paar vindt het comité een matige tege moetkoming. Het comité wil als het even kan de straat- en huis-aan-huiscollecte dit jaar niet houden. Het wil trachten de beno digde gelden voor de tocht bijeen te krijgen door het voeren van acties en het organiseren van enkele evenemen ten. Bovendien zal de medewerking worden gevraagd aan plaatselijke ver enigingen, waarvan de RMC reeds een actie hield. Het comité deelde mee dat een en quête werd gehouden onder een aantal bejaarden. Daaruit is gebleken, dat er tegen de gevraagde bijdrage van vijf gulden geen bezwaar bestaat. „We hebben er het bejaardenccn- rum „De Tollekamp" bij betrokken en de afdeling Rhenen van de Bond voor Bejaarden", zei gisteravond de voorzitter van het organiserende comi té, de heer K. J. ten Hoope. „De reac ties waren bijzonder positief. Talrijke oudjes hebben al meteen ingetekend en zelfs méér dan vijf gulden gestort. Bo vendien heeft men nu véél meer inte resse. Men zegt: het hoeft nou tenmin ste niet meer van de armen!" De heer Ten Hoope verduidelijkte dat men zich voorheen nog wel eens ge neerde om mee te gaan. Nu er een bij drage wordt gevraagd, geeft men zich over het algemeen wat gemakkelijker op. Het belooft dit jaar een voortreffe lijke dag te worden Vanaf heden tot 15 mei is er gelegen heid zich voor de uitgaansdag aan te melden bij de penningmeester van het comité de heer R. van Voorthuyse, di recteur van de Coöp. Raiffeisenbank, Fred v. d. Paltshof 42. De gevraagde bijdrage zal men dan bij de aanmel ding kunnen storten. Mocht men op de uitgaansdag onverhoopt door ziekte verhinderd zijn, dan kan men het reeds betaalde bedrag terug krijgen. RHENEN Tijdens de maandelijk se ledenvergadering van de afdeling Rhenen van de N.C.V.B. sprak de heer Van Zutphen uit Vreeswijk over het on- dewerp: „De onzichtbare brigade". Op 7 mei hoopt voor deze afdeling te spreken de journaliste mejuffrouw Li- ze Stilma uit Amsterdam. Haar onder werp zal zijn: „Vrijwillig levenslang". dagblad DE VALLEI ij Bel: vs tot 17.30 uur van 17.30 _/v~^fj 10.30 uur Zaterdags 16.3017.30 uur RHENEN De Ned. Chr. Reisver- eniging belegt dinsdagavond 23 april een filmavond in gebouw Irene onder het motto „Zon, zee en safari". Het filmprogramma wordt aangekondigd als boeiend, interessant en zonnig met zeer spannende aspecten van vakantie landen die gelegen zijn tussen de Noordpool en Oost-Afrika. Wit kinderschoentje, Julianastraat 81, Veenendaal. 18 APRIL *68 Totale aanvoer 5565; runderen 1997; vette kalveren 159; graskalveren 103; nuchtere kalveren 1613; schapen 307; lammeren 137; varkens boven 100 kg 369; varkens beneden 100 kg 32; biggen 815; bokken en geiten 33. PRIJZEN (in guldens): Melk- en kalf- koeien, per stuk 1025-1425; kalf vaarzen 975-1140; vare koeien 850-1000; pinken 800-950; stieren 815-1160; graskalveren 410-600; nuchtere kalveren 40-70; fok- kalveren 100-225; schapen 105-165; lam meren 110-165; drachtige varkens 350- 450; lopers 85-105; biggen 65-72; bok ken en geiten 15-52. Vette koeien le kwal. per kg geslacht gewicht 4,45-4,75; 2e kwal. 4,30-4,40; 3e kwal. 3,90-4,30. Vette kalveren le kwal. per kg levend gewicht 3,70-3,80; 2e kwal. 3,50-3,70; 3e kwal. 3,15-3,50. Nuchtere kalveren, per kg levend gewicht'1,40- 1,70; zware vette varkens, per kg levend gewicht 1,90-2,00; zouters, per kg levend gewicht 2,05-2,10; slachtzeugen, per kg levend gewicht 1,58-1,65; jonge slacht zeugen, per kg levend gewicht 1,65-1,70. OVERZICHT (resp. handel en prij zen): melk- en kalfkoeien rustig - als vorige week; vette koeien stug - even hoger; vare koeien redelijk - prijsh.; vette kalveren matig - prijsh.; graskal veren matig - prijsh.; nuchtere kalveren vlug - prijsh.; fokkalveren willig - even hoger; schapen redelijk - prijsh.; lam meren redelijk - prijsh.; varkens traag- even lager; biggen traag - als vorige week.

De Vallei | 1968 | | pagina 11