Kalekoude ceremonie Poolse regering negeerde herdenking opstand in Getto van Warschau sympathie voor cognac JACHT OP GALT NOG ZONDER SUCCES FELIX ODuplit raad Bachmann naar gevangenis stop de zon in uw kat met Berlijns burgemeester stelt kleine groep aansprakelijk Arthur Goldberg treedt af Schipper loosde natronloog in Rijn Nigerië wil praten VER. STATEN VERHOGEN DISCONTO Smrkofsky voorzitter van parlement Rap Brown op vrije voeten Weer staatsgreep in Sierra Leone Foto thans gevonden 88 miljoen voor London Bridge 4 jaar voor Brit in Rusland MINNAAR BLEEF HARDNEKKIG TOT AAN GEVANGENIS Laatste tocht van V.W.'s Heinz Nordhoii DUTSCHKE SOMS VOOR POLITIEKE MOORD WEIGERING de matras waarop u werkelijk uitrust! Britse arbeider is lui 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN zoons BRIEF STRAAT Die slag is aan u. Mijnh. H. Stil uit Voorthuizer VRIJDAG 19 APRIL 1968 WASHINGTON President Johnson zal bij zijn terugkeer uit Honoloeloe het aftreden van Arthur Goldberg als permanent vertegenwoordiger van de V.S. bij de Verenigde Naties bekend maken, zo weet de „Washington Post" te melden. Goldberg zou worden opgevolgd door Sol. M. Linowitz, die nu Amerika ver tegenwoordigt in de organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), of door de onderminister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco. BONN Een 26-jarige Westduitse binnenschipper heeft bekend dat hij in het afgelopen halfjaar ongeveer zeven duizend ton giftig afvalwater dat via Rotterdam in de Noordzee moest worden geloosd tussen Bingen en de Nederlandse grens in de Rijn heeft la ten lopen. Het is nog niet duidelijk of de man heeft gehandeld uit gemakzucht of op aanwijzing van zijn rederij. De schip per zal worden vervolgd op grond van de Westduitse wetten op de waterver ontreiniging. Het tankschip Hasenbüttel (1400 ton) vervoerde op contractbasis afvalwater van de Caltexraffinaderij in Raunheim aan de Main naar Rotterdam. Daar moest de afval, die giftig natronloog bevatte, worden overgepompt in een kustvaarder van dezelfde Hamburgse rederij en worden geloosd in open zee. De schipper liet zijn tanks onderweg leeglopen op acht reizen tussen oktober 1967 en maart van dit jaar. Caltex en de rivierpolitie in Duisburg kwamen het bedrog, in samenwerking met Ne derlandse instanties, op het spoor. LAGOS De Nigeriaanse minister van Buitenlandse Zaken, Arikpo, heeft verklaard, dat de federale regering be reid is op elk moment zonder vooraf gaande voorwaarden met de Biafranen te gaan onderhandelen. Als voorwaar den voor een staken van het vuren blijft Nigeria echter vasthouden aan de «is, dat Biafra de nieuwe Nigeriaanse grondwet aanvaardt en van afscheiding afziet. Londen zou voor het gesprek een ge schikte plaats zijn, meende hij, en het voormalige staatshoofd Azikiwe zou als onderhandelaar kunnen optreden. Arikpo zei dat Biafra vorig jaar had gezegd te willen gaan onderhandelen, maar dat dit op het laatste moment niet doorging. ADVERTENTIE Omdat hij zo'n zacht en toch pittig karakter heeft. Het karakter, dat de sympathie heeft van alle kenners van een goede, geurige, hol- landse cognac! TÜBLIKAT1E VA* J. J. MELCHERS W*. - SCHIEDAM. WARSCHAU Gedurende een korte ceremonie is gisteren in Warschau on der weinig belangstelling, de 25ste verjaardag van de opstand der Joden in het getto van Warschau, tegeen de nazi's herdacht. Slechts een paar honderd mensen en een drumband van het leger waren bij de kransleggingen aanwezig. Het verschil met de herdenkingsplechtigheid in 1963 was groot. Destijds woon den ongeveer 6000 belangstellenden en een rabbi uit Tel Aviv die Hebreeuwse klaagliederen zong de ceremonie bij. Gisteren waren er geen rabbi en geen delegaties van de Israëlische ambassade of van internationale Joodse groepen. Polen heeft verleden jaar 't diplomatieke contact met Israël verbroken en de Poolse regering voert momenteel een anti-zionistische campagne onder het voorwendsel, dat de studentenonlusten van verleden maand door Joden zijn aangesticht. WASHINGTON Het disconto in de Verenigde Staten is verhoogd van 5 tot 5V« pet. De maatregel is bedoeld om toenemende inflatie tegen te gaan en en in het buitenland te versterken, de positie van de dollar in het binnen- Het directe gevolg van de maatregel zal zijn een renteverhoging in de Ver enigde Staten en daarmee hef duurder worden van de kredietverlening. De reactie in de Verenigde Staten was dat de regering kennelijk alle hoop heeft opgegeven op korte termijn de belastingen te kunnen verhogen. De voortdurende verslechtering van de Amerikaanse betalingsbalans maakte de renteverhoging noodzakelijk. Ongeveer twee dozijn kransen wer den gelegd bij het twee verdiepingen tellende granieten monument dat op 'n plein staat waar eens het centrum van het getto was, en waar nu een aantal flats staan. De kransen werden gelegd door ver tegenwoordigers van het Poolse natio nale front, het ministerie van Defensie, de veteranenorganisatie het internatio nale Auschwitzcomité, jeugdorganisa ties en door Poolse joden. Een der kransen werd gelegd door een groep Argentijnse toeristen, die de taak op zich had genomen de opstand te herdenken. Aan hun krans was een lint bevestigd met het opschrift „een groep Argentijnse anti-fascisten". Het scheen de enige niet-Poolse krans naast die van het Auschwitz-comité. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade heeft verklaard, dat de Amerikaanse gemeente in Warschau heden, de eigenlijke verjaardag van de opstand, een krans bij het monument zal leggen. Zoals ook in het verleden, was de her denking georganiseerd door de unie van strijders voor vrijheid en democra tie, de Poolse veteranenorganisatie. De afdeling van deze organisatie in Loeblin heeft enige dagen terug vijf Joodse leden geroyeerd wegens het uit spreken van „prozionistische gevoe lens". De opstand in het getto begon op 19 april 1943 nadat de half miljoen Joden, die er voor de oorlog hadden gewoond, door verhongering ziekte en deportatie naar dodènkampen, tot ongeveer 65.000 waren gereduceerd. Toen de opstand uiteindelijk was neer geslagen, vernietigden de nazi's alle huizen op acht na en werden 56.000 Jo den gevangen genomen of geëxecuteerd. De meesten die de opstand hadden over leefd, stierven later- in de gaskamers van het dodenkamp Treblinka, op on geveer 80 km van Warschau. De Joodse kolonie in Londen heeft geweigerd de Poolse ambassadeur uit te nodigen voor de jaarlijkse plechtig heid ter herdenking van de Joden die in de tweede wereldoorlog in Polen zijn omgekomen, aldus heeft een woordvoer der van de kolonie donderdag ver klaard. PRAAG J.OSEF Smrkofsky (57), is gekomen tot voorzitter van het Tsje- choslowaakse parlement, ha zijn benoe ming door het presidium van de com munistische partij. Echter 68 afgevaar digden stemden tegen hem. Er waren drie onthoudingen, 168 stemmen voor zijn verkiezing. Smrkofsky wordt beschouwd als een fel voorstander van de nieuwe Tsjecho- slowaakse koers en daarom is hij door Oostduitse functionarissen aangevallen. De stemmen tegen hem komen waar schijnlijk van de orthodoxe vleugel in de communistische partij. Smrkofskys benoeming volgde op het ontslag van de vorige voorzitter, Bohus- laf Lastovicka. Bij zijn ambtsaanvaarding zei Smrkofsky die lange tijd onder Stalin gevangen zat, dat tot zijn belangrijkste taken zouden behoren: de rehabilitatie van de ten onrechte veroordeelden, amendementen op de wetten betreffen de de pers en legislatieve maatregelen „om de ontwikkeling van een werkelijk vrij en politiek leven" in Tsjecho-Slo- wakije te verzekeren. Hij voegde daar aan toé dat de vrijheid van menings uiting het belangrijkste gevolg was van 't proces van wederopleving in Tsjecho- Slowakije en dat het een voorwaarde was voor de ontwikkeling van de socia listische democratie. Volgens Joegoslavische berichten uit Praag is het mogelijk dat de toekom stige federatie Tsjecho-Slowakije uit drie delen zal bestaan: een Tsjechisch, een Slowaaks en een Moravisch deel. Het joegoslavische persbureau Tan- joeg heeft bericht dat het regionale co mité van BRNO woensdag met algeme ne stemmen een resolutie heeft aange nomen, dat het gebied van Moravië-Si- lezië (dat nu Noord- en Zuid-Moravië wordt genoemd) in de toekomstige fe deratie ook als een gelijkwaardig deel moet worden behandeld. CAMBRIDGE (Maryland) Rap Brown, de voorstander van „zwarte macht" in de Verenigde Staten, is na storting van een borgsom ter grootte van 10.000 dollar vrijgelaten. Hij heeft gedurende twee maanden in gevange nissen in Louisiana en Virginia geze ten. Tegen Brown, die leider is van 't militante comité van geweldloze studen ten, loopt een aanklacht wegens uitlok king tot oproer en brandstichting. Men verwacht, dat het nog wel drie maan den kan duren voordat zijn zaak voor komt. „Niemand van ons is anti-Pools", zei S. Frisner van de bond van Poolse Jood se oudstrijders, „maar wij zijn sterk ge kant tegen de anti-semitische politiek van de Poolse regering". De herdenkingsplechtigheid zal zon dag plaatshebben in het Royal Theatre, maar voor het eerst sinds de oorlog zal de Poolse ambassadeur niet onder de genodigden zijn. Fisner verklaarde, dat de zionistische organisaties in Polen 20 jaar geleden ontbonden zijn toen zij buiten de wet werden gesteld. „Nu gebruikt de rege ring het zionisme als een excuus om be paalde Joden uit hun functie te zetten... om redenen van binnenlandse aard", aldus Fisner. MONROVIA (Liberia) Opstandige militairen, die protesteerden tegen het feit dat zij weinig soldij kregen en slecht behandeld werden, hebbe)i het militaire bestuur in de Westafrikaanse staat Sierra Leone ten val gebracht en dit vervangen door een 14 leden tellen de militaire anti-corruptieraad". Als voorzitter van deze raad wordt genoemd Patrick Gordon, een onderof ficier. Uit de schaarse berichten valt op te maken, dat de militaire^, voorname lijk geleid door onderofficieren, de macht hebben overgenomen omdat de eveneens uit militairen bestaande natio nale hervormingsraad, zijn belofte zo spoedig mogelijk een burgerlijk be stuur in te stellen, niet was nagekomen. Deze raad werd vorig jaar maart ge vormd, hadat het leger van Sierra Leo ne de burgerregering-Margai ten val had gebracht. De voorzitter van de na tionale hervormingsraad, generaal Juxon-Smith, en de vice-voorzitter ma joor William Leigh, zouden onder huis arrest zijn geplaatst. De opstand begon in Daru, een gar nizoensplaats bij Freetown, de hoofd stad van Sierra Leone. Volgens sommi ge berichten zouden schietparijen en plunderingen hebben plaatsgehad. De actie stond onder leiding van sergeant majoor Rogers, die voor de radio de vorming van de anti-corruptieraad be kend maakte. Hij zei, dat de nu afge zette leiders al net zo corrupt waren ge bleken als de burgerlijke regering, die zij vorig jaar maart hadden wegge stuurd. Rogers waarschuwde andere landen niet tussenbeide te komen. Waarnemers concluderen uit de be kendmakingen van de nieuwe macht hebbers. dat deze het burgerlijke be stuur zullen herstellen en sympathise ren met Siaka Stevens, leider van de oppositie die vorig jaar maart de ver kiezingen won. Het was na deze verkie zingen, dat de eerste militaire staats greep plaats had, die generaal David Lansanna, stafchef van het leger, aan de macht bracht. Lansanna werd echter korte tijd la ter zelf afgezet tijdens een tweede mili taire staatsgreep, waaruit de nationale hervormingsraad met generaal Juxon- Smith aan het hoofd werd geboren. De ze beloofde een spoedige terugkeer tot het burgerlijke bestuur. Bij de machts strijd in Sierra Leone speelden de be langen van de verschillende stammen steeds een voorname rol. 7 De FBI heeft twee foto's verspreid van Eric Starvo Calt in verband met de moord op de negerleider dr. Martin Luther King. Links de originele foto van de ge zochte man, rechts dezelfde foto met ingetekende ogen. De persoon, die geïdenti ficeerd is als Calt, is ook bekend onder de namen Harvey Lowmyer en John Wiliard. MEMPHIS In heel Amerika wordt verwoed jacht gemaakt op Eric Starvo Galt, de vermoedelijke moordenaar van ds. Martin Luther King. Woensdag werd een arrestatiebevel tegen hem uitge vaardigd. Hij wordt officieel beschul digd van moord. Twee mannen zeggen, dat zij de FBI verteld hebben, dat een man, die werd gedentificeerd als Eric Starvo Galt, een kalme man was, die in drie maan den 700 dollar ^uitgaf aan danslessen en lessen in barkeeping. De directeuren van een dansschool en een school voor barkeepers hebben woensdag aan de pers verteld, dat zij een vroegere leerling voor de FBI heb ben geïdentificeerd als Galt, die ge zocht wordt voor de moord op ds. Mar tin Luther King op 4 april in Memphis: Rod Arvison, 46, directeur Van een dansschool, zei dat hij de FBI er zater dag van in kennis gesteld had, toen hij Galt had herkend door een tekening in een krant. Een foto van Galt, die door de FBI wordt verspreid, was dinsdag verkre gen van de internationale school voor ADVERTENTIE barkeepers, zo vertelde de directeur van de school. De directeur, Tomas Re yes Lau zei dat een man genaamd Eric S. Galt op 2 maart op de school in Hol lywood glansrijk een cursus van vier weken had doorlopen. Galt volgde de lessen iedere zaterdagavond. Uit Washington wordt nog vernomen, dat hoewel hij de meest opgejaagde man ïn de Verenigde Staten is, de naam Eric Starvo Galt niet voorko'mt op de lijst van de FBI van de tien meest ge zochte voortvluchtigen. Een functionaris van de FBI zei, dat de voornaamste reden dat voortvluch tigen op deze lijst worden geplaatst is, „dat het publiciteit trekt voor een man die je aan het zoeken bent maar in zijn geval is er geen gebrek aan publi citeit''. Bovendien is de lijst op het ogenblik vol. De laatste die er aan werd toege voegd dat gebeurde donderdag is David Stuart Neff (31) gezocht in ver band met twee bankroven in Massasu- setts. LONDEN De Britse arbeider is over het algemeen lui. werkschuw en verknoeit tijd, en geeft dat in vele ge vallen. ook toe. Dit staat in een rapport van een koninklijke commissie van on derzoek, dat is gebaseerd op de ant woorden van meer dan 4000 arbeiders, vakboMdsfunctionarissen en vertegen woordigers van werkgevers op gestel de vragen. ADVERTENTIE LONDEN Ruim 88 miljoen gulden blijkt de prijs te zijn die de Californi- sche oliemaatschappij McCulloch heeft betaald voor de beroemde London Bridge. Het 137 jaar oude bouwwerk zal met zorg worden afgebroken, in ge nummerde stukken per schip naar Long Bead} in Californië worden over gebracht en dan per auto naar het bij na 500 km landinwaarts gelegen Lake Havasu City in Zuid-Arizona. Daar zal de rui m300 meter lange overspan ning worden aangebracht over een zij arm van de Colorado-rivier, als trek pleister voor een internationaal vakan tiecentrum dat daar wordt aangelegd. De nieuwe eigenares van de brug hoopt haar aankoop in drie jaar tijd op de bestemde plaats te hebben gere construeerd. Intussen zal in Londen dan op de oude plaats een nieuwe, bredere brug moeten zijn gebouwd. MOSKOU Een rechtbank in Tasj- kent, de hoofdstad van de Sovjet-repu bliek Oerbjekistan, heeft gisteren 'n 23- jarige Brit veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid in een Russisch kamp. Hij werd ervan beschuldigd zes kilo hasjiesj in Tasjkent te hebben gesmok keld. De veroordeelde is Michael Parsons een Engelse student, die op weg was van Kaboel, naar Stockholm. Hij ver telde de rechtbank dat hij de hasjiesj Engeland wilde binnensmokkelen. Het vonnis werd geveld na een proces dat één dag duurde. AMSTERDAM De 44-jairige kamer verhuurder M. Th. de V. „Rinus Vet" uit Amsterdam is gisteren ver oordeeld tot twee weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Hij wend schuldig bevonden aan het opzettelijk bevorderen van ontucht, doordat hij kamers verhuurde aan prostituées. De eis was drie maanden voorwaar delijk en tweeduizend gulden boete ge weest. BERLIJN De 23-jarige Josef Bach mann, die op 11 april op de Kurfürsten- damm in West-Berlijn een aanslag pleegde op de radicale Duitse studen tenleider Rudi Dutschke, is donderdag van het ziekenhuis waar hij verpleegd werd, overgebracht naar de ziekenaf deling van het huis van bewaring in West-Berlijn. Bachmann werd na de aanslag zwaar gewond bij een vuurgevecht met de po litie die hem wilde arresteren. ADVERTENTIE BERLIJN De Westberlijnse burge meester Klaus Schütz heeft kritiek uit geoefend op de demonstraties die zijn gehouden naar aanleiding van de aan slag op de linkse studentenleider Rudi Dutschke. De burgemeester noemde de betogingen „onwettig" en zelfs „misda dig". Hij beschuldigde een kleine groep van aanstichting tot de ongeregeldhe den, die, naar hij zei, pogen „om onze vrije en wettige staat niet in staat tot handelen te maken." „De misdaad te gen Dutschke", aldus Klaus in het stads bestuur, „werd door sommige groepen wreed misbruikt. Voor de aanstichters van de onrust was de poging tot moord alleen een voorwendsel, om ge welddadig op te treden." „Geweld is geen argument", zo ver volgde hij, „wij veroordelen de exces sen van het jongste weekeinde ten scherpste. Voor de ongeregeldheden zijn geen verontschuldigingen geen rechtvaardigingen en geen toegevend heid." De burgemeester verklaarde, dat al leen het optreden van de politie erger had voorkomen. „De bevolking van Berlijn is aan het einde van zijn ge duld", zo zei hij er voorts bij, de bur- LONDEN Neelham Malhotra, een Indische vrouw van 21 jaar heeft eindelijk rust. Ze wordt niet langer lastig gevallen door John Pinfield-Welles, want die zit in de gevangenis en daar heeft zij voor gezorgd. Eindelijk rust, na drie jaar alle avances te hebben afgewezen van Duizenden inwoners van de „Volkswagen-stad", Wolfs burg hebben zwijgend afscheid genomen van de „vader" van hun fabriek dr. Heinz Nordhoff. De kist met het stoffelijk overschot van de VW-directeur werd op een eenvoudige open „pick-up" naar de laatste rustplaats gereden. de heer Pinfield-Welles, die 45 jaar is, weduwnaar en vader van zes kin- deren. Al die aanzoeken waren niet zo erg, maar wel vond mejuffrouw Mal- hotra het buitengewoon onaange- t naam en pijnlijk, dat haar aanbid- der overal vertelde dat zij met hem was getrouwd. Hij verkondigde dat zelfs in een advertentie in de Ti- mes. De eenzijdige romance bloeide op S tijdens een bijeenkomst voor harmo- S nie tussen de rassen, waar het twee- tal aanwezig was. Meneer Pinfield werd hals over kop verliefd op het J Indische meisje. Hij ging meteen aan het werk en kwam er achter waar ze op avond- school ging. Hij gaf zich daar ook op als leerling. Hij volgde haar J 's avonds naar haar woning, daar I deed hij zijn eerste aanzoek, maar t hij kreeg de kous op de kop. Toen klom hij in de pen en liefdesbrieven schrijven en grammen sturen. Bovendien volgde j haar ging 5 tele- *t hij zijn aangebedene naar werk en hij gelastte een van zijn zoons een oogje in het zeil te hou- den. Dit deed voor mejuffrouw Mal- hotra de deur dicht: ze ging naar J een advocaat en die maakte er een J zaak van bij het hooggerechtshof in S Londen. Dat hof gelastte de heer j Pinfield-Welles twee weken geleden j om de Indische vrouw met rust te laten. Dat beloofde hij. Ook, dat hij I haar niet meer zijn vrouw zou noe- t men. Maar wat gebeurde: de heer Pin- gers er op aandringend niet zelf de straten op te gaan maar te vertrouwen op wet en gezag. De burgemeester stel de wat hij noemde, de relatief kleine groep, verantwoordelijk voor de onrust en 't pogen de jeugd van de 4stad voor zijn eigen karrteje te spannen. Schütz verklaarde verder dat terwijlm een onverantwoordelijke groep bezit neemt van de straat, anderen trachten van de gelegenheid gebruik te maken „de vrije toegangswegen" tot Berlijn af te sluiten. Schütz doelde hiermee op het reis verbod dat Oost-Duitsland Westduitse ministers en hoge regeringsfunctiona rissen heeft opgelegd. Bedoelde perso nen is verboden over Oostduits grond gebied naar West-Berlijn te reizen. De maatregel werd genomen na de moord aanslag op Dutschke. De burgemeester veroordeelde de dis cussie in linkse groeperingen het afge lopen weekeinde, over een voorstel 'n demonstratie te houden door de uitvals weg uit West-Berlijn en de autoweg naar West-Duitsland te blokkeren. Over Dutschke verklaarde Schütz, dat deze naar zijn informatie zal her stellen „zonder langdurige schade aan zijn gezondheid." De behandelende art sen hebben evenwel bekend gemaakt, dat Dutschke nog steeds in levensge vaar verkeert. FRANKFORT De linkse studen tenleider Rudi Dutschke, die verleden week het slachtoffer werd van een aan slag op zijn leven, heeft in een pas uit gegeven boek geschreven, dat „een po litieke moord onder zekere omstandig heden gewenst is." Hij keerde zich evenwel tegen zinlo ze moordpogingen in grote kapitalisti sche landen zoals West-Duitsland. Het boek, dat van de hand van Dut schke en drie anderen is, is getiteld „Revolte der studenten of de nieuwe oppositie". Het zal in mei als pocket boek verschijnen bij Rowohlt in Ham burg. De Frankfurter Allgemeine Zei- tung publiceerde vandaag korte uittrek sels. Dutschke bevindt zich nog steeds in levensgevaar, nadat hij verleden week donderdag in Berlijn met pistoolscho ten zwaar werd gewond. In het boek schrijft hij onder meer: „Een Ky, Branco, Duvalier, de Sjah en anderen kunnen door het volk gehaat worden. Zij (het volk) moeten een mee dogenloze, harde burgeroorlog tegen dictators en marionetten organiseren en revolutionaire terreur en moordpo gingen op de verdrukkers en hun hand langers afsturen.' ADVERTENTIE hij bleef de jonge vrouw en hij bleef op haar wachten bij het j bedrijf waar ze werkt. De zaak kwam dus opnieuw voor S der brieven van de niet i meer zo J jonge Romeo. Daarin stond: „Je J zou er verstandig aan doen door je t koffer te pakken en naar mij toe te t komen. Ik ben vastbesloten om mijn vrouw niet kwijt te raken". Dat is voor mij genoeg, oordeelde de rechter: de gevangenis in. Daar blijft de heer Pinfield-Welles zolang dat het hooggerechtshof „behaagt". Prijswinnaar van 1 50,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Spee! mee, win mee op elk Shell-Station.

De Vallei | 1968 | | pagina 13