Veenendaals dagblad Staalstaking dreigt in Engeland Buiten Dupli-kaat Nederlands jongste prinsje Vader stond primeur af 'anstruita V.S. stellen 15 nieuw» onderhandelingsplaatsei, aan Hanoi voor Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ook in machine-industrie gevaar Twee vissers overboord geslagen Machtsstrijd in Polen '^af°r5r' b;6 Beeldhouwster vermist Fokkers F-28 voor Argentinië Brandstichtingen in Washington Verkiezingen in Brazilië afgelast Junta laat enkele gevangenen vrij Stem-niemand- lïeweging in Italië KOSMOS-215 IN RUIMTE Liksteen Die slag is aan u, ii. J. Dirkse ,9Zonnig Exmouth99 EISEN vee VOOR MODERN HUISHOUDEN Johnson ontmoet Eisenhower Onzichtbare partij THANT Vroegste zomerse warmte in twintig jaar Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en 7a. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 19 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 93 DEN BURG Van het vissersvaar tuig Anna Klazina, eigendom van de firma B. J. van der Knaap en Zoon in Den Burg (Texel), worden twee vis sers vermist. Gisteravond laat meldde de schipper dat twee man overboord waren geslagen. Eén van de slachtoffers is de zoon van de eigenaar. Vanmorgen vroeg om streeks halfvijf is de Anna Klazina in de thuishaven aangekomen. De schip per kon geen verklaring voor het onge luk geven. Het weer was prachtig. Kort tevoren had de schipper nog met de twee mensen gesproken. Twee redding boten en een Neptune van de Kon. Ma rine hebben gisteravond laat vergeefs naar de vermisten gezocht. WARSCHAU Een vooraanstaande Poolse communist die zeer bevriend is met partijleider Wladyslaf Gomulka heeft dezer dagen in een redevoering gezinspeeld op een machtsstrijd in de partij. Jozef Kepa, eerste secretaris van de partij-afdeling te Warschau, sprak van een „politieke tegenstander" die „de sociale demagogie" probeert te bevor deren. „Wij moeten daartegen ener giek strijdeh", zei hij. Hoewel Kepa geen namen noemde, zijn waarnemers er zeker van dat hij doelde op de minister van Binnenland se Zaken en hoofd der geheime politie Mieczyslaw Moczar en diens volgelin gen. Van Moczar is bekend dat hij de par tijleiding ambieert. Vermoed wordt dat hij de grote stuwkracht is in de huidige zuivering en de anti-zionis tische campagne in Polen. Verder is hij leider van de Poolse oudstrijdersbond. Kepa zei, dat „de politieke tegenstan der poogt om onze juiste politieke en ideologische strijd tegen het zionisme te gebruiken voor verschillende doelein den die in strijd zijn met het standpunt van de partij". Hij sprak van reactionaire krachten die proberen munt te slaan uit de po litieke campagne van de partij. Kepa sprak zijn redevoering woens dag uit. Zij werd eerst donderdag ter publikatie vrijgegeven. MOSKOU Vandaag hebben Rus- gische geleerden een nieuwe kunst- «naan gelanceerd, de Kosmos-215. De nieuwe kunstmaan dient, even als de gisteren gelanceerde Kosmos- 214, tot verder onderzoek van de ruim te. Alle instrumenten aan boord functio neren normaal. Dij het weidevee is het op menige plaats de gewoonte, een brok steenzout aan een hekpost te hangen; men heeft allang ingezien, dat snel opschietend gras en kruid zoutarm is en het langzaam groeiende rijker. Gaarne nemen de koeien en paarden deze versnapering aan, evenals de dui ven en indien zij op bereikbare hoogte werd aangebracht komen ook Lampe het haas en het reewild ervan snoepen. Het edelhert zal zo gauw geen toegang hebben in de wei van ons huisvee. Door de jagerij wordt in grofwildrevieren de liksteen niet vergeten, eensdeels om de ge zondheid te bevorderen, anderdeels om het wild aan te lokken, c.q. aan de plaats te binden. In vroeger tijden behield de adel zich het alleenrecht voor; men wist zeer goed, dat het wild gaarne in bossen verbleef, waar het zout vond, bv. vermengd met leem zijnde een zeer oude methode. Tegen woordig haalt de jachtopzichter de likstenen kant en klaar bij de boeren bond, eventueel vermengd met fos- forzure kalk, maar ook heb ik meer malen gezien, dat holle verweerde boomstompen en ingewaterde wind- worpen van een brok veezout werden voorzien; dit ziet er natuurlijker uit. Vooral in de lente hebben de dieren er behoefte aan, doch daar zout dor stig maakt, dient er ook voldoende water aanwezig te zijn, anders zoekt het wild dit buiten 't revier en werd het paard zo te zeggen achter de wa gen gespannen. 19-4-1968 A. B. WIGMAN LONDEN Engeland wordt bedreigd door een landelijke staking bij de genationaliseerde staalindustrie. Een voorproefje daarvan is al aan de gang bij zeven staalfabrieken in Noordoost-Engeland, waar 1150 metselaars het werk hebben neergelegd. Dit conflict kan snel om zich heen grijpen. Het begon dinsdag, toen honderd twintig metselaars werden geschorst, omdat ze weigerden hoogovens binnen te gaan die nog warm waren. Die moesten e van een nieuwe binnenwand voor zien, maar ze wilden dat niet eerder doen lan twaalf uur nadat de ovens waren gedoofd. ADVERTENTIE HAARLEM De Haarlemse beeld houwster Ja-nnoke Duci.-Kmijer is sinds zaterdag 13 april spoorloos. In de vroege ochtend van 0ie dag heeft zij de echtelijke woning aan de Zonne- kade in Haarlem verlaten, Een onge luk wordt gevreesd. Mevrouw Ducro, die 43 jaar is, was de laatste tijd overspannen. Zij heeft 4 kinderen. Haar signalement is: 1,70 m lang, slank postuur en grijs haar. Toen zij zaterdag haar woning verliet droeg zij een zandkleurige ochtendjas over een zwarte nachtjapon met gele bloemmotieven. ADVERTENT'F uit Rijswijk Prijswinnaar van f 500.- m het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. LONDEN Het aantrekkelijke aan plakbiljet toonde een aantrekkelij ke door de zon gebruinde blondi- pe, die in een chic badpak voor een diepblauwe zee stond, alsmee de slagzin „bezoek Ex mouth". De vroede vaderen van Exmouth hebben thans met rode hoofden moeten toegeven dat de foto een Amerikaans model laat zien dat voor de affiche 2500 km van Ex mouth in het zonnige Tunesië is gefotografeerd. Zogenaamd „warm werk" wordt er ir de Engelse staalindustrie doorgaans v '1 verricht, maar dat is dan niet naar c letter van de arbeidsovereenkomsten 'D weigering van de honderdtwintig mannen hield verband met een looneis, die al twee jaar geleden is ingediend en pas deze week werd afgewezen. Er zijn in Engeland ongeveer 2500 metselaars lid van de betrokken vak bond. Gaan die allemaal staken tegen 10 mei, zoals nu dreigt te gebeuren, dan betekent dat dat vele duizenden an- De weigering van de honderd twintig dere arbeiders in de staalnijverheid hun werk niet meer zullen kunnen doen. Een nog veel ernstiger arbeidscon flict dreigt in de machine-industrie. On derhandelingen tussen de vakbond van drie miljoen arbeiders van daar werken en hun werkgevers over loonsverhogin gen zijn gisteren op niets uitgelopen en afgebroken. De eisen komen neer op een verho ging van de laagste lonen met meer dan twee pond per week; ze zijn nu ruim twaalf pond per week. Verder wordt er drie dagen meer vakantie per jaar gevraagd, waardoor die op drie weken kan komen en gelijke beloning voor mannen en vrouwen. De werkgevers noemen de kosten van al deze 'verhogingen fenomenaal en fan tastisch. „Dit zou ons in drie 'jaar op 200 miljoen pond komen te staan", zeg gen zij, „de extra vakantie en het overwerk nog niet eens inbegrepen". Tenslotte kwam er gisteren nog een dreigend geluid uit Schotland. Daar spraken de afgevaardigden van de Schotse mijnwerkers zich uit voor sta king tegen de regcringspolitiek die leidt tot sluiting van steeds meer mijnen. Al deze onrust vormt een bron van zware zorg voor de nieuwe minister van produktiviteit en werkgelegenheid, me vrouw Barbara Castle. Zij moet er op letten, dat de lonen in Engeland dit jaar met niet meer omhoog gaan dan met maximaal 3,5 procent. BUENOS AIRES De Argentijnse luchtmacht zal acht Fokker F-28 trans portvliegtuigen kopen. Naar van be trouwbare zijde in Buenos Aires wordt vernomen, geeft zij aan die toestellen de voorkeur, boven de Britse AVRO- Burboprops. De luchtmacht had al twee F-28's gehuurd om te oefenen. WASHINGTON In Washington zijn woensdagavond en donderdagmorgen vroeg, zes branden uitgebroken, waar- vah vier officieel bekend zijn gemaakt als gevolg van brandstichting. Zeker een persoon is in de vlammen om het leven gekomen. De grootste brand verwoestte 'n win kel. De schade wordt geschat op 200.000 dollar. De winkel was juist weer bevoorraad en heropend, nadat plunderaars er tij dens de ongeregeldheden eerder deze maand voor 15.000 dollar hadden weg gehaald. Tussen de ruïnes van de zaak werd het lichaam van een man gevonden. Hij heeft vermoedelijk willen plunde ren. "•N" A Dit is de eerste foto van Nederlands jongste prins wiens geboorte ons land eergisteren volkomen heeft verrast. De foto is niet gemaakt door de vader, zoals prins Claus indertijd na de geboorte van prins Willem-Alexan der deed en prins Bernhard in 1938 van prinses Beatrix. De heer Van Vollenhoven doorbrak deze traditie omdat hij zichzelf niet zo'ti beste fotograaf vindt en deze primeur maar al te graag overliet aan een vakman. Dat werd fotograaf Max Koot. ADVERTENTIE nie^e -üi68B - Vraae ,U3CT>- V°\oorde er na llllllllltllllllllllllliu hui iiiiiiiii iiniiiiiiii t iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMianiin President Johnson en zijn voorgan- ger Dwight D. Eisenhower gefotogra- feerd na de korte bespreking, welke zij hadden tijdens een lunch in het presidentiële vliegtuig. Onderwerp van 1 P het gesprek was de conferentie in 1 1 Honoloeloe. RIO DE JANEIRO President Ar thur da Costa e Silva heeft het Con gres een wetsontwerp doen toekomen om de burgemeestersverkiezihgen in 68 Braziliaanse gemeenten „in het be lang van de nationale veiligheid" op te schorten. Verwacht wordt, dat het wets ontwerp zonder grote oppositie zal wor den goedgekeurd. De desbetreffende gemeenten liggen merendeels in het grensgebied of heb ben grote hydro-elektrische centrales of olieraffinaderijen. In de staat Rio Grande Do Sul bij Uruguay en Argen tinië, een broeinest van politieke acti viteit, liggen 21 van de gemeenten. De burgemeesters zullen thans vol gens de wet worden benoemd door de gouverneurs van de staten, waarin de gemeenten zijn gelegen. Zij hebben voor die benoeming niet de goedkeu ring van de president nodig. ATHENE De Griekse regering heeft 100 politieke gevangenen vrijge laten, die sinds de militaire machts overname van een jaar geleden op de eilanden Jaros en Leros werden vastge houden. De vrijlating houdt verband met de viering van het orthodoxe paasfeest op zondag a.s. Eerder deze maand was bekend gemaakt, dat nog 2.437 personen op genoemde eilanden gevangen zaten omdat zij worden beschouwd als een gevaar voor de staatsveiligheid. Vol gens de autoriteiten gaat het hoofdza kelijk om „doorgewinterde communis ten". ROME Een nieuwe beweging zonder part(j, programma of kandidaten jaagt de grote politici in Italië op het ogenblik een maand voor de nationale verkiezingen de schrik op het lijf. Haar boodschap aan het volk luidt: „stemt voor niemand". Door middel van luidsprekerwagens, pamfletten en op de muren gekalkte leuzen, worden de kiezers aange spoord, op 19 en 20 mei uit minach ting voor alle partijen van de com munistische linkervleugel tot de fas cistische rechtse blanco stembiljet ten in te leveren. Veel van de aanhangers van de bewe ging zijn studenten, die de loftrom pet steken over Mao Tse-toeng en „Che" Quevara. Andere zijn „pro- Chinese" communisten, die zich van de moederpartij hebben afgeschei den en weer andere zijn agitatoren uit de slinkende rijen van fascisten en monarchisten. Allen tezamen wor den zij „de onzichtbare partij" ge noemd. Het blanco stemmen, dat zij voorstaan, is als votum van ontevredenheid niet geheel nieuw in Italië. Bij de verkie zingen voor de Kamer van Afgevaar digden in 1963 werden meer dan een half miljoen oningevulde stembiljet ten ingeleverd. Dat was bijna 2 pro cent van het totale aantal uitge brachte stemmen. Wat de orthodoxse politici en de onaf hankelijke pers verontrust, is dat de ontevredenen voor het eerst zijn ge organiseerd. Alle partijen spannen zich bijzonder in, om de jongeren, die geacht worden speciaal vatbaar te zijn voor de propaganda om blanco te stemmen, voor zich te winnen. Vooral de communisten schijnen be zorgd. Bij de jongste, in 1966 gehou den plaatselijke verkiezingen van gro te omvang is gebleken, dat een groot aantal blanco stemmen af komstig was uit hun voormalige ge lederen. Terzelfdertijd waarschuwen de kran ten, dat de mentaliteit van het blan co stemmen leidt tot anarchie en wel licht tot het aan de macht komen van communisten of fascisten. Geheel' duister is, hoe groot de groepen voorstanders van blanco stemmen precies zijn, maar vrijwel iedereen geeft toe, dat zij een vruchtbare bo dem te bewerken vinden onder een bevolking, welker wantrouwen in po litici, de regering en de bureaucratie enorm is. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben Noord-Viëtnam vijftien plaatsen voorgesteld voor inleidende on derhandelingen met Noord-Viëtnam over vrede in Viëtnam. De landen waarin de mogelijke on derhandelingsplaatsen liggen zijn: In dia, Birma, Laos, Indonesië, Ceylon, Japan, Afghanistan, Pakistan, Nepal, Maleisië, Zwitserland, België, Italië, Finland, Oostenrijk. Naar minister van Buitenlandse Za ken Dean Rusk donderdag op een inder haast belegde persconferentie verklaar de, zijn de Verenigde Staten „gereed contacten te leggen en onderhandelin gen te beginnen om de oorlog in Viët nam zonder verder uitstel te beëindi gen." „Onze zorg is mensen te sparen om de zaak van de mensheid te dienen, niet om propaganda te maken", aldus Rusk, die eraan toevoegde dat onder handelingen moeten plaatshebben in een land dat voor beide partijen aan vaardbaar is eerlijk in termen van verbindingen, bereikbaarheid voor de wereldpers en eerlijk voor wat betreft de sfeer rond de besprekingen. „Wij zouden geen plaatsen aanbevelen als Washington, Seoel (Zuid-Korea) of Can berra eri wij zouden plaatsen als Hanoi Peking of Moskou niet kunnen aanvaar den." „Er is echter geen gebrek aan plaatsen." Rusk zei dat de Verenigde Staten in Azië Laos, Birma, Indonesië en India al eerder hadden voorgesteld en daar nu bij zijn gekomen Ceylon, Japan, Af ghanistan, Pakistan, Nepal en Malei sië. In Europa hebben de V.S., Italië, België, Finland en Oostenrijk gesugge reerd. Secretaris-generaal Oe Thant had Genève als mogelijke onderhande lingsplaats genoemd. Sommige van de ze landen zijn door derden voorgesteld. „Elk van deze landen zou, naar onze mening, een juiste sfeer bieden voor ernstige onderhandelingen. Het is acht tien dagen geleden sedert de president de bombardementen op Noord-Viëtnam beperkte. Het is vijftien dagen geleden sedert de president kennis gaf van Ha noi's antwoord op zijn aanbod voor be sprekingen", zo zei Rusk, eraan toevoe- ged dat het niet de bedoeling was ge weest, „een excuus voor propaganda te verstrekken, terwijl de strijd voort- woedt". De wereld wacht met toene mende bezorgdheid op een positief antwoord van Hanoi. Radio Moskou heeft communistisch China ervan beschuldigd, een vreedza me regeling van de Viëtnamese oorlog te willen verhinderen. In een uitzending in de Japanse taal zei Moskou, dat communistisch China door zijn verzet tegen de voorbereiden de contacten tussen Hanoi en Washing ton alleen de Verenigde Staten en hun bondgenoten in de kaart speelt. VN-secretaris Thant zal morgen op zijn reis naar Teheran Parijs aandoen, zo is door de VN bekendgemaakt. Waar nemers geloven, dat hij opnieuw con tact zal opnemen met de Noordviëtna- mese vertegenwoordiger in de Franse hoofdstad Mai Van Bo. Thant gaat naar Teheran ter gelegen heid van een conferentie over de rech ten van de mens. In Zuid-Viëtnam gooiden achtmotori- ge B-52 bommenwerpers het grootste tonnage bommen in één keer op de Asjao-vallei, 'n belangrijke infiltratie route van Laos door het noorden van Zuid-Viëtnam in de richting van Hoe-é. Auto-parken, wapenopslagplaatsen en bunkers langs de route werden gebom bardeerd. In de delta van de Mekong, in het zui den, bestormden Amerikaanse landings troepen na een beschieting de kust, waar een honderdtal bunkers werd ver nietigd en 6 ton rijst werd buitgemaakt. De Viët-Cong trok zich terug met ach terlating van 78 doden, aldus een Ame rikaanse woordvoerder. (Van onze weerkundige medewerker) 4~kp vele plaatsen in Gelderland en Overijssel is gisteren de eerste officiële zomerse dag van het jaar waargenomen. Apeldoorn-Zuid, Ug- chelen, Zutphen, Doetinchem en vlieg basis Twente kwamen tot 26 graden C., Deelen en Soesterberg tot 25, De Bilt tot 23 en Vlissingen tot 20 gra den. Na 17 en 18 april 1949 was het zo vroeg in de tijd op de meeste plaatsen niet meer zo warm geweest. Destijds varieerden de maxima van 25 graden in De Bilt tot 30 graden in Maastricht, waar het gisteren niet warmer werd dan 24 graden. Er stroomt over ons land nu koele re lucht uit het zuidwesten, waarin hoven de Noordzee enkele onweers buien tot stand kwamen. Aanvanke lijk brengt een rug van hogedruk flinke zonnige perioden, maar morgen zal er weer meer bewolking komen onder invloed van een nieuwe Bisca- jestoring, die plaatselijk ook een bui kan afleveren. Wij verwachten een vrij warm weekeind.

De Vallei | 1968 | | pagina 1