Met veel geweld #1] lupli-kaart Beurs van Amsterdam „De Zobaar" zondag in première UIT DE KERKEN Liesbeth List zingt Mauthausen-liederen Kalme markt VANAVOND MORGEN Snellere omzet bij Hoogenbosch Kon. Rott. Lloyd onder druk Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE Die slag is aan u, IVlej. M- Baudewijns uit Luijksgestel T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Pagina 2' VRIJDAG 19 APRIL 1968 Maar Freek deelde zijn lekkers en dacht er niet aan zich ziek te snoepen en de boeken vond hij afschuwelijk, want zij gingen over niets dan vech ten en gruwelijkheden. Hij wilde er niet eens aan denken voor hij slapen ging uit angst ervan te zullen dro men. Thuis stond alles vol met bloemen toen ze van het stadhuis kwamen en er waren veel mensen, van wie Freek de meesten nooit had gezien. Er was geen enkèle bekende bij uit vaders dagen, het waren uitsluitend kennis sen van de dokter en vroegere vrien den van moeder uit haar jongemeis- jestijd, die haar na haar huwelijk met de eenvoudige schilder hadden gemeden, doch die nu weer kwamen nu zij getrouwd was met een chirurg van naam. Oma scheen ook blij te wezen met dit tweede huwelijk. Zij glimlachte herhaaldelijk tegen dok ter Wegen en hij noemde haar schert send: lieve mama. Freek zat aan de lange tafel met glanzend wit damast en fonkelend zil ver en kristal; kaarsen brandden als met Kerstmis. Er werd gespeecht en gelachen. Moeder zag er prachtig uit in purper fluweel, met diamanten aan vingers en oren. Oma was in kraken de zwarte zij. Freek keek de mensen langs, de mooi gemaakte mensen, en er was er geeneen, waarheen hij getrokken werd. Grof was dokter Wegen, on danks zijn deftige kleren, en zijn lach was niet alleen luid. Zijn gezicht was donkerder dan anders, door de ge schonken dranken en hij keek zo vreemd naar moeder. Maar Freek er gerde zich ook aan haar. Zij deed zo kinderachtig en legde soms plotse ling haar hand op die van Wegen, erg vertrouwelijk en erg lief. En plotseling hunkerde de jongen naar de rode avonden met vader. Hoe anders waren die geweest! Vader met zijn fluwelen buis... Jossie, haar man Michiel Brand, Manuel Frans, Ver- looy, de vogelschilder... Queeny en oom John... Freek beet op zijn lippen. Buiten... thuis... daar lag nu mollig en wit het sneeuwdek. Geen modder- bed zoals hier in de stad. Buiten... reden arren met klingelende bellen. Vader had ook zo'n slee gehad. Heer lijk ging dat als hij op moeders schoot warm ingepakt onder de plaid schoof en vader de teugels vierde. Joep van Bom stond dan op scherp en de sneeuw stoof om de slee... Alles was wel veranderd, alles. Joep van Bom was weg en de slee was weg, zelfs moeders armen om hem heen waren anders geworden dan vroeger en vader... In diens plaats zat daar dokter Wegen, die nu met moeder was getrouwd. Verward keek hij op in de ogen van de chirurg, die blijkbaar net over hem gesproken had. Freek ving nog net de laatste vraag op van de oude dame-met-bril janten, die recht tegenover hem zat. En hoe noemt uw stiefzoontje u nu in het vervolg? U vindt het zeker wel heerlijk, dat u al zo'n grote jongen hebt. Er sprong een spottend lichtje op in Wegens ogen; hij maakte een on bestemde hoofdbeweging en keek met iets van sarcastische minachting naar Freek. Ik denk, dat hij wel vader zal zeggen, dat ligt het meest voor de hand, nietwaar. Freek voelde pijnlijk de aandacht op zich geconcentreerd en de blik uit de ogen, voor welke hij angst had, verwachtend, tartend, met iets van dreiging ook, ondanks de onschuldige vlakke toon der woorden. Langzaam hief Freek het hoofd op. U bent mijn vader niet, zei hij haast onhoorbaar, vader is in de hemel. Zijn stem ging verloren in de tafel gesprekken, alleen Wegen had hem verstaan, en zijn moeder, die zwij gend aan de voet van haar glas draaide. Freek zag het glimlachje om de harde mond van de chirurg verdwij nen; onder die dreigende koude blik voelde hij zijn keel dik, zijn wangen warm worden. Hij slikte en sloeg zijn ogen neer. Eleonoor was dus teruggekeerd in haar oude kring van voor haar eer ste huwelijk en het kostte haar geen moeite zich aan te passen. Statig en lief ontving zij de bezoekers, legde met of zonder haar nieuwe echtge noot tegenbezoeken af. Dikwijls ook girig zij 's avonds naar concerten, naar de schouwburg pf naar de bios coop. Wegen had niet altijd zin om met haar mee te gaan, maar maakte tegen haar lust tot uitgaan geen en kel bezwaar. De mooie Eleonoor Ver- laeke was een parel aan de koroon van zijn carrière, zijn vorige huwe lijk had in dat opzicht niet aan zijn verwachtingen voldaan en hij had zich er dan ook van bevrijd als van iets niet dienstig voor zijn toekomst. Bovendien was er in Eleonoors we zen iets dat hem wezenlijk aantrok; waarschijnlijk zocht hij een zeker cynisme achter haar berekende ma niertjes, een cynisme waarvoor Eleo- i noors aard in werkelijkheid te opper- i vlakkig was. Toch miste Eleonoor de diepte en i warmte van haar eerste huwelijk, al i liet zij dit nooit klaar stijgen tot de I bovenstroom van haar bewuste den- j ken. Haar houden van Meine was an- j ders dan haar liefde voor Arnold was geweest. Nu.was er een vlam die zij voortdurend moest aanwakkeren eri I branden houden, hier moest zij j passen op haar schoonheid en jeugd, j op al het uiterlijke, waarom Arnold i weinig of niet gegeven had. Bij hem was rust geweest en een stilte, die j haar misschien weieens verveeld had i in die dagen, maar waar zij nu toch j onbewust weieens naar terugverlan- j gen kon. Er was iets leegs in haar le- i ven, dat zij niet te vullen vermocht, i En Meine was dan een heer zoals Ar- j nold niet geweest was, toch kon hij I haar dikwijls treffen met een grof- j heid die in Arnold nooit opgekomen j zou zijn. Zij merkte aldra dat ook de- j ze man niet zo'n heer was als zij van j iemand van zijn standing had mogen i verwachten, maar zij legde het ge- makkelijk naast zich neer, te druk bezet ook om het leven tragisch op te nemen. Het was nu eenmaal in een huwelijk niet volmaakt. Maar naar Freek kon zij soms kij- ken met haar smachtende ogen alsof i hij een baken was, waaraan zij zich i kon vastklampen. Wat zij in haar nieuwe leven miste aan waarlijke liefde en aanhankelijkheid j zocht zij in haar zoon, in Arnolds kind, en omringde hem met een lief- de, die meer zelfzuchtig en knellend j was voor de opgroeiende jongen, dan j een liefderijke steun. Moeilijk en wantrouwend leefde j Freek deze eerste maanden van zijnj moeders tweede huwelijk. Er sloot! zich iets over de openheid van zijn! karakter, er kwam een bolster om i hem, waarin hij zich hoe langer hoe meer verschool. Hij leerde op zijn hoede zijn om de spot te ontwijken, j die, hoewel dikwijls niet geuit, voort- j durend van zijn stiefvader naar hem toestroomde als een gestadige min-1 achting. Over al wat in hem leefde j zweeg hij strak, voordurend oppas- i send zich niet te bezeren, niet te la- j ten raken aan de wereld in hem, die nog het enige was dat hij van vroe- ger behouden had. Soms, als moeder i hem aankeek met haar mooie ogen, i kon hij hunkerend naar liefde haar i vurig omhelzen, een andere keer, j denkend aan wat hij verloren had, j voelend de onvoldaanheid na moeders j kussen, was hij zo koel en ongenaak- baar, dat Eleonoor zich bezeerd te- rugtrok en zich opnieuw verwonderde over de wispelturigheid van Freeks karakter, daar noch zij, noch zijn va- der bepaald nukkig waren geweest. (Wordt vervolgd) 3791. David Lodge was blij weer temidden van zijn vrienden te zijn maar toch verviel hij herhaaldelijk in een dromerig stilzwijgen. Hij zat dan afwezig voor zich uit te staren en gaf zelfs geen antwoord wanneer het woord tot hem werd gericht. Meermalen begaf hij zich naar de badkamer om zijn spiegelbeeld te aan schouwen. Was dat gezicht met al die rimpels werke lijk het zijne? Waren die witte haren van hem? Lang zaam drong het besef tot hem door dat hij bij dit laat ste experiment in enkele etmalen jaren van zijn leven had verspeeld. Hij besefte nu dat de mens niet onge straft met zulke machtige begrippen als tijd en ruimte kan omspringen. Intussen trachtten zijn vrienden uit alles wat hij hun verteld had, bepaalde theorieën op te bouwen waar door verklaard werd hoe David weer op zijn punt van uitgang had kunnen terugkeren. Het was niet direct in strijd met de geldende wetten der theoretische na tuurkunde, want reeds in de 18e eeuw was er een Duitser, Lambert genaamd, die het bestaan van meer universa, buiten het onze, als logisch beschouwde. Mentos, de kleine filosoof, was naar buiten gegaan en zat naar het maan-overgoten landschap te turen... „Het begint met klaverjassen en het eindigt met de atoombom", heb ik eens horen zeggen, toen het ging over de drang naar geweld in iedere man. Het televisieprogramma van gisteravond vormde daarvan een treffende illustra tie. In een verlate aflevering van „NTS-Sport" over de voorbereiding van onze zwemploeg op de Olympische Spe len in Mexico had men het over „een bijna revolutionair plan" van Rob van Kerkhoven. In de discussie „Met of zonder kinderen op vakantie?" (onder deel van het VARA-programma „Haar- Hem") vreesde een filosoof meerma len het afreageren van ouderlijke neu rosen op de met vakantie meegenomen kinderen. En zelfs in een kostelijke sa menvatting van hoogtepunten uit „Bij Doris op schoot" eisten kinderen „Ik wil alleen voor Sinterklaas Mies Bouw man van speculaas" en „Geen woor den, maar daden". Dit was, al dan niet letterlijk, nog slechts kinderspel vergeleken bij de actualiteitenrubrieken. De items in „Achter het nieuws" over de opposi tie op Suriname, de situatie op Haïti en de kwestie-ds. Toornvliet waren al vrij tendentieus, maar in „Brandpunt" was er volop sprake van geweld. Eerst hadden Henk Neuman en Ad Lange- bent een gesprek met mgr. Camara, die zowel »;de Joannes XXIII van Bra zilië" als „de rode aartsbisschop" wordt genoemd. Deze eenvoudige pries ter (houten kruis, bescheiden woning), die van een massa een volk wil maken, zei persoonlijk niet voor geweld te zijn, maar anderen het recht daarop niet te willen ontzeggen, omdat er in de La tijns-Amerikaanse landen reeds lange tijd geweld wordt gepleegd via de on derdrukking van een grote massa ar men door een kleine groep rijken. Ook de uit ons land afkomstige maatschap pelijk werker Albert Boer, werkzaam in een negerwijk van Detroit, zei niet in geweld te geloven, maar er wel be grip voor te hebben en een voorstan der te zijn van het zoeken naar de oor zaken van het geweld. Er werden in deze vierde, interessante „Brandpunt"- documentaire over de moeilijkheden in Amerika twee oordelen uitgesproken over wijlen ds. King en zijn methode van geweldloosheid. Door genoemde Al- bert Boer (Amerika is een gewelddadig land, dat zijn problemen altijd geweld dadig heeft opgelost. Ik vrees dat Amerika niet openstond voor iemand als hij) en door een blanke extremist, die ds. King sympathie voor het com munisme aanwreef en hem een verra der van de Verenigde Staten noemde. De heer Boer voorspelde een vernieti ging van de maatschappij door de zelf- vemietigingsdrang van de negers, die naar zijn mening een reactie op hun onderdrukt-zijn is. „Als de bom barst, doe ik mee", zei een van de jonge ne gers, die in Detroit alweer denken aan een lamge, hete zomer. Zij het met an dere oogmerken dan wij, Nederlanders gisteren bij 25 graden Celsius. J. v. d. K. ARNHEM Toneelgroep Theater brengt zondag in het Theater aan de ^Rijn in Arnhem de première van de eenakter „De Zobaar" van Adri Laan onder regie van Rene Lobo en met Arthur 'Boni en Cor van den Brink. Tevens ^vordf dan „De man met de bloem in de mónd" van Pirandello op gevoerd. De voorgenomen voorstelling van „Borak valt" van Lodewijk de Boer is afgelast om technische en or ganisatorische redenen. GERE F. KERKEN Beroepen: te Dordrecht (vac. S. Wou ters): C. van Zuylen te Hoogeveen; te Zuidbroek-Harkstede; J. G. Korteweg, kand. te Leeuwarden; te Ten Post: W. Reeskamp te Groningen-Oost. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hattem: J. M. Goedhart te Drachten, die bedankte voor Ommen. Bedankt: voor Zaandam: K. J. Kap- teyn te Appingedam en Overschild. HILVERSUM I. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: klass. en möd. muz. 18.30 Nws en weerpraat- je. 18.46 Act. 19.00 Lichte gr. muz. voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: licht muz. pr. 21.00 Kierkegaard, hoospel. TROS: 22.00 Met andere woor den: maandelijkse opinie-rubriek. 22.30 Nws. 22.40 All in: gev. program ma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Ber. 18.20 Uitz. van het Ger. Pol. Verb. Spreker: dr. A. J. Verbrugh, alg. secretaris van de Cen trale Verbondsr. 18.30 Hee, een pr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo; 19.20 Kritische universiteit n.a.v. een con gres over „Student Power". 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader besch. 20.00 Tot beter begrip, muz. lezing. 20.45 Secularisatie: boekbespr. VARA: Carillonspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Act. 22.55 Licht platenpr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 11.35-12.00 Schooltelevisie NTS: 18.50 Pipo de Clown. NTS: 19.00 Journaal. NCRV: 19.06 Pick-up: maan delijks magazine voor gr. pl. liefhebbers NTS: 20.00 Joum. NCRV: 20.20 Hier en nu: act. rubr. 20.45 De gevangene, TV- film (in kleur). 21.35 Farce Majeure: licht muz. pr. 21.55 Europa-toekomst, een rep. in kleur uit het Evoluon in Eindhoven. 22.40 Utrechts Byzantijns koor zingt liturgische liederen. NTS: 22.50-22,55 Journaal. Het NCRV-programma wordt op zohdag 21 april om 22.00 uur besloten met een optreden van Liesbeth List. Zij zingt dan de liederen van Maut hausen op muziek van Mikis Theodo- rakis. Lennart Nijgh maakte de Ne derlandse bewerking. De begeleiding wordt verzorgd door Louis van Dijk, klavecimbel, Han de Vries, hobo, John Engels, slagwerk en Jacques Schols, bas. De „Mauthausen"-cyclus werd in 1966 gecomponeerd. De dichter Jakob Kambanelli, een overlevende van de Duitse concentratiekampen schreef de tekst. Dit kwartet liederen werd overal in Griekenland ten gehore gebracht. Thema is de noodzaak om met de kracht van de liefde de herinneringen aan de oorden van dood en verschrik king voorgoed te overwinnen. In 1966 was Mikis Theodorakis in Nederland, waar hij een voorstelling bijwoonde van „Shaffy Chantant". Hij raakte bij die gelegenheid zo onder de indruk van de persoonlijkheid en de vocale kwaliteiten van Liesbeth List, dat de afspraak werd gemaakt geza menlijk een langspeelplaat te maken. Nu Theodorakis weer uit de gevange nis is ontslagen zal dit binnen niet al te lange tijd wellicht kunnen gebeuren. Bovendien kreeg Liesbeth List toestem mig om naar eigen keuze uit zijn he le repertoire te putten. /AOVERTFWTIF Prijswinnaar van f 25.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 NTS-weekjournaal met titels voor gehoorgestoorden. 19.25 Open Oog....: tips en rep. over museum, thea ter, film, natuur en hobby. 20.00 Journ. AVRO: 2020 Peyton Place, feuilleton serie. 21.05 Nationale sporttest. 22.00 AVRO's Televizier. NTS: 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Mod. ork.muziek (gr.) 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Semi-klass. grjnuz. 8.00 Nws. 8.11 Ge wijde muz. (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.15 Muzaiek: muz. en kunst- nieuws. (9.35 Waterst.) 11.00 Nws. 11.02 Leren leven met de oecumene, lezing. 11.17 Solistenkamer: gespr. m. muz. illustraties. KRO: Country and Western Express. 12.14 Marktber. 12.16 Over- heidsvoorl.: De politie nu. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Zonder grenzen: rubr. over missie en zending. 13.00 NRU: Vliegende schijven: gr.pl.pr. voor de militairen. KRO: 14.00 PM: li. progr. NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Fluoridering van het drinkwater. KRO: 17.30 Voor de tieners (tussen 17.30 en 18.00 uur onderbreking voor een repor tage van de Ronde van Friesland). HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ocht.gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Li. gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Ns. 8.11 Van de voorpagina: persoverz. 8.15 ZO 135: gevar. pr. 10.30 Sores van Dorus: li. pr. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Li. gr.muz. 11.25 Oosteurop. kroniek. 11.45 Stereo: Metropole-ork.: am.muz. 12.15 Voor nu en later, lezing. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.11 VARA- Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat, pr. voor twintigers. 14.40 Ra dio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Wat biedt de Mammoetwet uw kind?, lezing. 15.10 Twintig jaar wereldgezondheids organisatie, klankbeeld. 15.30 Volksmu ziek uit West-Oeganda. 16.00 Nws. 16.02 Zestig jaar jazz. VARA: 16.30 Gemengd koor: geest. lied. 16.50 Uilenspiegel: studentenpr. 17.10 Li. instr. trio. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM III KRO: 8.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. pr. (10.00-11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. Nws. 13.03 Li. instr. sextet en sol. 13.30 Nws. 13.03 Li. instr. sextet en sol. 13.3 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.03 Pr. voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.03 Halte: pr. voor twintigers. 15.30 Coun try and Western muziek. 16.00 Nws. 16.03 Act. 16.07 Li. gevar. pl.pr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu:sportshow en li. gr.muz. VRIJDAG 19 APRIL 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Der Mann aus Mel bourne, film. 12.00-13.30 Act. kroniek 16.40 Journaal. 16.45 Informatief progr. 17.00 Progr. over beroepskeuze. 17.25 Hank, TV-serie. 17.55 Progr. overzicht. 18.00-18.05 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Pater Brown, TV-film. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 Act. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 Graf Yoster gibt sich die Ehre, TV-film. 19.40 Muz. zelfportret). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Filmrep. 21.00 (K) Der Superdiamant, TV-film, 21.50 Journaal en weerber. 22.05 Rep. uit Bonn 22.20 Asmodée toneelstuk. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Sport. 18.50 (k) Hauptstrasse Glück, TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en act. 20.00 Opsporingspr. Aansl.: Nws in het kort. 21.00 Liedjesprogr. 21.30 Rep. van buitenl. corresponden ten. 22.15 Nws, weerber. en act. 22.40 'azzprogr. 77. Na het gesprek met Vrouwe Hortensia is Rech ter Tie dezelfde weg teruggegaan. Opnieuw is hij erin geslaagd om ongezien de paleisgracht over te zwemmen en in de struiken heeft hij zich weer aangekleed. Als hij de kleine inham heeft teruggevonden stapt hij snel in Violet's boot en stoot af met de vaarboom. Hij dankt de Voorzienigheid dat hij zijn tocht naar het erkerpa viljoen van de Prinses niet verder heeft hoeven voort zetten. Hij had al genoeg risico genomen en Vrouwe Hortensia heeft hem inderdaad alles verteld wat de Prinses hem had kunnen vertellen. Het doel van de sa menzweerders is dus om kolonel Kang te laten ont hoofden voor een misdaad die hij niet gepleegd heeft. Hij heeft maar een glimp van de kolonel gezien toen hij het Waterpaleis verliet na zijn geheime audiëntie bij de Prinses, maar Kang's nobel, somber gezicht had een goede indruk op hem gemaakt. Na een half uur va ren meert de Rechter Violets boot weer aan de kade. Alles is goed gegaan. Wat een geraffineerd complot hebben de samenzweerders uitgebroedOmdat de Prinses nog niet zeker is van haar liefde voor Kang zullen de subtiele verdachtmakingen tegen de kolonel haar aan het twijfelen brengen. Het is zo moeilijk voor een Prinses om iemand goed te leren kennen... Zonder moeilijkheden bereikt Rechter Tie de Ijsvogel Herberg en sluipt weer binnen door de zijingang. Nu moet hij alles op alles zetten om het parelsnoer te vinden. 88. Benieuwd waarmede Tekko hem wilde verrassen, volgde professor Starreveld onze vriend naar diens hut. Aardedonker was het daar, want alle patrijspoor ten waren zorgvuldig verduisterd. „Wat's dat nu? Wat heeft dat nu weer te betekenen?" vroeg de geleerde man, die er niets van begreep. „Een ogenblikje professor!" grinnikte Tekko, die door de marconist de film, die hij onder water had opge nomen, in orde had laten maken om te vertonen. „Ik zal even licht maken!" Op de tast vond hij de schakelaar van de projector. Een lichtbundel flitste door de hut op het daarvoor be stemde opgespannen vel wit papier en voor de ver baasde ogen van de verblufte geleerde vertoonde Tek ko de hele film var de wonderen der diepzee. Het enthousiasme n de professor kende geen grenzen, toen hij de reeds uitgestorven gewaande plesiosaurus op het doek ontwaarde. En toen bovendien de kapitein hen kwam uitnodigen om in zijn hut een glas wijn te komen drinken op de goede afloop en een stuk krentenmik te nuttigen, die de kok in de haast, ter ere van de nieuwe dieptere cordhouder gebakken had, verkeerde weldra iedereen in een uitgelaten feeststemming. En dit was het einde van Tekko Tak's diepzee-avon tuur. EINDE. iiiiiiiiiiiiiiii iiiHMiiiMiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniii Fonds Vorige koers lete not. Nederland 1966-1 7 104A 104A Nederland 1968 64 100 A 100A Nederland 1966 63 98'/t 9833 Nederland 1967 63 98% 98% Nederland 1967 6 95 A 95*/» Nederland 1965-1 53 933* 9333 Nederland 1964-1 53 90 A 90 A Nederland 1964 5 88% 88 A Nederland 1958 44 88% 88% Nederland 1964 4è 95% 9538 Nederland 1959 43 87 A 87% Nederland 1963-1 43 82 A 82 A Nederland 1961 4 84 A 84% Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell 1947 34 71A 71A Nederland 1951 3> 90 90 Nederland 1953 1-2 34 83»/s 83 Vs Nederland 1950 1-2 33 72% 72% Nederland 1954 1-2 33 74% 74% Ned. grootb. obl. 1946 3 83 A 83 A Ned. dollarlng. 1947 3 86% 87 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97,:, 97% id* 30-jar 1958/'59 44 85V* 85 A H.V.A.-mijen ver. a. 122 122% A.K.U. a. 79.8 79.8 Delimij. f. eert. 80.7 80.1 Hoogovens n.r.c.v.a. 130 131.5 Philips gem bezit v a. 133.2 132.8 Unilever c.v.a. 126 126.5 Kon Zout-Organon 162.2 162 Dordtsche Petr. a. 798 800 Kon Pe;T. f. a. 161.5 162 H.A.L. a. 78 77% Java-China o n.r.c.v.a 164Vt 164% K1.M a 195 206 Rotterd Lloyd a. 159% 163 Scheepvaartunie a. 131 Vs 131% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 101»/i 101A Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 64 99 38 100 Bk v Ned Gem 1965-1 6 95% 95 A Bk v. Ned Gem. '58-1 -2-3 43 87% 87% Nat. bk v. mid kred. *66 7 101 101% Nat. Investeringsb. 1965 53 94% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92% 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 135 British Petrol 1966 73 103 103 Bijenkorf 6 95% Co-op Ned r.spaarbr 150 Ned Gasunie 1966 64 99% 99 Vs Ned. Gasunie 53 94% 94% Philips dlr 250- 100 '51 4 77% 77% Pegen 1-2 1957 6 96 96 Pgem 1957 6 96Vs 96 Rott Rijn Pijpl.mij. 54 95% 95% K.L.M. 15-jarig 5 94% 94'/» (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw. 57 1-2 41 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94% Gelder Zonen v. 43 87% 87% Grasso's Kon. Mach.f. 5! 93% 93% Meteoor beton 58 86% 86 Stokvis en Zonen 43 88 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 44 103 105 Alg. Bank Ned. a. 242 243% Amrobank f20,— a. 49.5 50 Nationale Ned. cert. 700 702 Ned. Credietb. aand. b. 172 172% Ned. Middenstandsbank a. 93.3 94 Slavenburg's Bank a. 173% 172% Albert Heyn a. 1305 1300 Amstel Br. n.r.c.v.a. 434 433 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208 208% Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 69 68 Lucas Bols a. 182 181 Bredero vast goed a. 139% 135 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 399% 387 Buhrmann-Tetterode a. 479 480 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 647 650 Calvé n.r. c.v.a. 879 872 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 158 158 Drentsch-overijs. houth. a. 134 134 D.R.U. a. 369 371 Edy emaille a. 74 74 Elsevier uitgeversmij. a. 355 Erdal mij. voor wasverw. a. 562 Excelsior metaalbuizen a. 67% Fokker a. 430 Gazelle rijwielfabriek a. 165 Gelder (van) papier a. 113 Gist-Brocades a. 716 Grasso's kon. mach. fabr. a. 143% Heineken's Bierbr aand 640% Holec aand 152 Inter* atio aand 317 Kon Ned Papierfabr a 156 Kon Ned Textielunie eert 49% Krasnapolsky La. 55.2 K V T (kon ver tap.) aand 207 Leidsche Wolspinnerij a 262 Lips en Gispen eert. 128 Meteoor Beton a. 125 Misset, Uitgeversmij. a. 245 Naarden^Chem. fabr a 586 Naeff gebr a 177% Nedap ned app.fabr aand 142 Ned Ka bel fa brieken aand 289 285 Nelle, wed J van aand 374 375 Nyma n.r.c.v.a 25% 25% Niiverdal-ten Cate a 82 82 Overz Gas, nat bez. v.a.f 98.5 99.3 Pakhoed a. 97 96.3 Pal the a. 64% 64% 550 67% 423 163 115 719 141 642 153 319% 154 54.5 210% 258 127 127 241 591 179% 142 Pont Houthanoel a. 173% Reesink en Co. a. 151 Scheveningen Expl.mijJ. a. 24.7 Schokbeton aand. b. 189 Scholten Carton en Pap. a. 235 Schuppen Sajetfabriek a. 92% Simon de Wit aand. b. 439% Technische Unie a. 294 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 100 Twentsche Kabelfabriek a. 362 Ubbink-Davo a. 32% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 109% Veenendaalsche stoomsp. a 153 Ver. Machinefabrieken a. 165 Ver. Ned. Uitg. bedr. 147.5 Ver. Touwfabrieken c.v.a, 139 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 158 Vulcaansoort a. 57 Wessanen's kon. fabr. a. 93 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 158 Billiton le rubriek a. 835 Geldersche Tramw.mij a. 57 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 775 Interbonds 1 pb f. 646 Vastgoedbel.fonds part. f. 629.5 Interunie f50 a. 188.5 Robeco f50 a. 230 Rolinco f. 196.5 Unitas f 50 a. 445 Ver Bezit v. 1894 f50 a 104.1 Canadian Pac. Railw. eert 52% Int. Nickel Cy. Can. cert 120% Shell Can. (10 a.) cert 28 Va A.T.T l5-10a33-l/3d cert 52% Anaconda cert. 42A Bethlehem Steel cert 29% Chesapeake and Ohio cert 61% Cities Serv 10 a 10 dlr cert 50 Douglas Aircraft cert. 83% Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert 175% General Electric cert 94% General Motors cert 83% Kennecot* Copper cert. 40% Phillips Petroleum cert 60% R.C.A. cert. 54% Republic Steel cert. 40% Shell Oil cert 63 Standard Brands 10 h cert 36% IJ.S Steel (10) cert 39% Wool worth cert 24% VÜORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN 172 160 24 188 93 439% 288 100 358 32% 108% 165 148 138 62 94 157% 57 775 648 189 230.9 197.5 450 104.4 53% 124 28% 52% 43% 30% 61% 50 82 172 95 84 41% 60 53% 42% 62% 40 40% 24H Kon. Olie 162.70; Philips 133.70; AKU 131.00. Unilever 127.60; 80.90; Hoogovens AMSTERDAM, 18 maart De beurs- zaal was donderdag met de Nederland se driekleur versierd in verband met de geboorte van een Oranjetelg, een prins Dit feestelijke bericht, alsmede het prachtige weer hebben niet kunhen bij dragen tot een feestelijke stemming voor de internationale waarden. Dit wil ook niet zeggen, dat de markt flauw was. De hoofdfondsen gaven, in een zeer kalme markt, bij de opening weinig verandering te zien, ten opzichte van 't voorgaande slotniveau. AKU was een dubbeltje lager op 79.80, Philips gaf 4 dubbeltjes prijs op 132.90, Unilever daarentegen was een halve gulden ho ger op 126.60, terwijl Kon. Olie 30 ct. steeg tot 161.90. Later liep de koers van Kon. Olie uit tot 162.20. Hoogovens werd iets hoger geadviseerd. Er waren geen aanwijsbare redenen aanwezig, die hogere koersen voor de internationale waarden rechtvaardigden Ook van Wall Street ging weinig steun voor Beursplein 5 uit, omdat de New Yorkse beurs woensdag bij het sluiten van de markt merendeels prijshoudend was. Na aanvankelijk lager te zijn geweest, brachten de gunstige winstcijfers van Republic Steel over het eerste kwartaal van 1968 in Wall Street een opleving. De aandelen van de staalmaat- schappij sloten er zelfs aan de vaste kant. Nabeurs werd in Wall Street de 'splitsing van aandelen International Nickel bekend. In verband hiermee verwachten de arbitrage in Amster dam donderdag hogere openingskoer sen op de Newyorkse beurs. Van de Nederlandse fondsen verbe terde KLM in WaU Street 1 1/4, Kon. Olie 1/4, terwijl Philips en Unilever ieder 1/8 dlr lager waren. De handel in de scheepvaartsector verliep uiterst kalm. Scheepvaart Unie was een fractie hoger doch Kon. Boot moest wederom een kleinigheid prijs geven. De cultures waren verdeeld met Amsterdam Rubber lager en HVA iets hoger. Aandelen Centrale Suiker Mij werden wederom in een open hoek ver handeld, dalend van 435 tot 432 (438). De Staatsfondsenmarkt was meren deels prijshoudend, met weinig zaken. In de AKU-hoek werd de handel plotseling vrij levendig door kooporders voor buitenlandse rekening. Hierdoor liep de koers op tot 80.50. Ook Philips en Unilever gingen verder omhoog tot resp. 133.50 en 127. Kon. Olie verliet de markt op 162.10. Hoogovens boekte 1.50 winst. KLM gaf een krachtig koersher- stel te zien van f 11. AMSTERDAM De geldomzet van Hoogenbosch' schoenen n.v. is in 1967 gestegen met 12,3 pet., terwijl het aan tal verkochte paren opliep met 12 pet. Dq gemiddelde p$ijs per paar is dus stabiel gebleven, zegt het jaarverslag. De nauwere samenwerking op het ge bied van modellen, levertijden en prijs niveau, die Hoogenbosch begin 1967 aanging met enkele Nederlandse en buitenlandse schoenfabrieken, heeft voor beide partijen gunstig gewerkt. Mede door deze regeling werd het mo gelijk, lagere voorraden aan te hou den, zodat de omzetsnelheid steeg. Het bruto-exploitatiesaldo nam toe van f 4,26 min tot f 4,48 min. Diverse baten brachten op f 489.000 (v.j. f 441.000). De winst komt uit op f937.635 (v.j. f746.685), nadat werd af geschreven f 926.774, aan de voorzie ning voor onderhoud en uitbreiding werd toegevoerd f 115.000, aan de voor ziening voor pensioenverplichtingen f 50.000, en een voorziening voor be lastingen werd getroffen van f 1,04 min. Na storting van f350.000 in het statutaire reservefonds, dat daarna f 3 min bedraagt, is de voor verdeling beschikbare winst f 587.635. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 14 pet. dividend tegen 12 pet. over 1966. Voor het jaar 1968 staan verscheide ne verbouwingen en vernieuwingen op het programma. Het aantal vestigin gen is toegenomen van 74 tot 78. Bij voortduring blijft Hoogenbosch zoeken naar nieuwe vestigingsmogelijkheden, aldus het verslag. ROTTERDAM De oorlog in het Midden Oosten en de devaluatie van het pond sterling hebben bij de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd het ex ploitatieresultaat in 1967 van f 42,82 tot f 38,32 miljoen doen terugvallen. Aan gezien van de totale vrachtinkomsten ongeveer de helft in ponden sterling wordt genoteerd, heeft de devaluatie tot een ernstige vermindering van de inkomsten geleid. Weliswaar zijn op de meeste routes de vrachttarieven aangepast, maar nooit voor de volledige strop van de devaluatie. Bovendien heeft het tijdsverloop tussen de devaluatie en de vrachtverhogingen een groot een malig verlies veroorzaakt. De dividenden uit deelnemingen en de renteopbrengsteh liepen terug van f 6,49 tot f 5,34 miljoen. Ook de boekwinst op verkochte activa lag la ger dan in 1966 f 1,08 miljoen tegen f 3,77 miljoen in 1966. Daartegenover kwam f 4,28 miljoen vrij uit de voor ziening ongevallenwetten. De afschrijvingen naar historische kostprijs zijn toegenomen van f 22,85 tot f 23,98 miljoen. Aan de reserves wordt ditmaal f 8,91 (v.j. f 10,14) mil joen toegevoegd. De vennootschap handhaaft het dividend op 12 procent, omdat de resultaten sterk zijn beïn vloed door incidentele factoren. Het concern beschikte eind 1967 over een eigen vermogen van f 319,37 miljoen, waarvan f 39,69 miljoen aan delenkapitaal en f 279,68 miljoen reser ves. AMSTERDAM, 18 april Londen 8.694—8.70; New York 3.61Ï—3.62. Montreal 3.353.351; Parijs 73.464— 73.511; Brussel 7.26Ï—7.278; Frankfou 90.82-90.87; Stockholm 69.97—70.02; Zü- rich 83.38483.434Milaan 57.924 57.974Kopenhagen 48.54448.594; We nen 14.0114.02; Lissabon 12.673— 12.691.

De Vallei | 1968 | | pagina 2