Vrouw maand na narcose nog bewusteloos PRINSES MARGRIET KREEG VEELBEZOEK HD upli-kaast zijn Jarig Bambus krijgen! Een lief kind" zegt gelukkige vader SPECIAAL WAPEN VASTGESTELD ZAAK BELASTINGFRAUDE J.v.d.M. WORDT 16 MEI VOORTGEZET Verzorgster 111ej. Brattinga opgeleid in Plate's kliniek Burgemeester Chicago slikt eisen in Ww «f jg NAVO HOUDT IN DEN HAAG GEHEIM TOPOVERLEG Prof. mr. Enschede ridder Ned. Leeuw altijd 'n verfrissende verrassing, e Speculaties over namen voor Officier wil dagvaarding aanvallen Fabrieksbrand in Veghel schade f 3 min. Bouwvakkers vielen 27 meter Griekse geestelijken voor gerecht Poolse kerngeleerden ontslagen nog vijf Domo-Bedum sluit bedrijven in Noorden VAN ONZE LEESTAFEL Vies woord Dilettantisch geslik Die slag is aan u, Mijnii. G.J. Fischer uit Den Haag ATOOMMUNEN Proef 'ns... MMM... Nu al! Bambus 2-in-l shave lotion Klacht KOMEN EN GAAN VIER VLAGGEN VIER PUNTEN NIET OPGEVALLEN VERBRAND HOVENIER GOKJE Proef 'ns... MMM... Nu al! GEEN NAMEN Proef 'ns... MMM... Nu al! VRIJDAG 19 APRIL 1968 DEN HAAG In het Haagse ziekenhuis Zuidwal ligt een tweede patiënt, die na een narcose nog niet is bijgekomen. Een maand geleden werd hier de 24-jarige mevrouw D. Oudenbroek binnen gebracht, die na een operatie in de kraamkliniek Frankenslag bewusteloos bleef. De tweede patiënt eveneens een vrouw, ligt sinds Kerstmis in een coma. Zij is vier maanden geleden geopereerd in een ander ziekenhuis en werd evenals me vrouw Oudenbroek naar de ZuidwaJ vervoerd omdat dit ziekenhuis beschikt over de noodzakelijke apparatuur voor deze behandeling. ADVERTENTIE Prijswinnaar van f 100.- fn het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. DEN HAAG In de Julianakazerne In Den Haag heeft gisteren de nucleai re planninggroep van de Navo verga derd. Het tweedaagse, zeer geheime overleg over de verdediging van de Navo met kernwapens wordt vandaag afgesloten. Gisteren ontving koningin Juliana op paleis Huis ten Bosch de zeven minis ters die onder voorzitterschap van de Navo, Manlio Brosio, de groep vor men. De conferentie, die wordt bijgewoond door de Amerikaanse minister van de fensie, Clark Clifford, en de opperbevel hebber van de strijdkrachten van de Navo, generaal Lemnitzer, houdt zich onder meer bezig met de vraag of in West-Europa een anti-raketschild moet worden opgericht tegen Russische atoomraketten. De Nederlandse minister van defen sie, dé heer W. den Toom, hèeft zich enige maanden geleden tegen een Euro pees raketschild uitgesproken, vooral omdat het miljarden zou kosten om afdoende te zijn. In de Verenigde Staten wordt al een beperkt afweersysteem van anti-raket raketten gebouwd, dat de eigen kern wapens moet beschermen tegen die van een mogelijke vijand. Op de Haagse conferentie komen ook de atoommijnen uitvoerig aan de orde. Het is niet zeker dat zal worden be slist over de aanleg van een gordel atoommijnen langs de Turks-Russische grens, zoals Turkije wenst. Het gebruik van tactische atoomwa pens en de gevolgen voor West-Euro pa van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de geleide wapens zou den voorts diepgaand worden besproken. De nucleaire planninggroep heeft tot taak, de Noordatlantische Raad te ad viseren over het kernwapenbeleid. Lan den zonder kernwapens kunnen daar over in de groep meepraten met de kernmogendheden in de Navo. ADVERTENTIE aantteten DEN HAAG Op voordracht van de ministers van binnenlandse zaken en van justitie is prof. mr. Ch. J. Ensche de. voorzitter van de commissie van Onderzoek Amsterdam, benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De onderscheiding werd hem toegekend om zijn verdienstelijk werk als voorzitter van die commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ongeregeldheden in Amsterdam in ju ni 1966. ADVERTENTIE Nu met GRATIS handige verstuiver (waarde f3,25) Idee voor cadeau va. f5,95. De inspecteur voor de volksgezond heid in Zuid-Holland, dr. H. J. de Graaf, zei gisteravond dat er voor wat betreft het tweede geval geen aanwij zingen zijn tot de veronderstelling dat er fouten zijn gemaakt bij de narcose. De narcotiseur doet daarom normaal zijn werk. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanhoudende bewusteloosheid. Tevens wordt nage gaan welke medicamenten moeten wor den gebruikt om de vrouwen weer bij bewustzijn te krijgen. Of bij mevrouw Oudenbroek wel fou ten zijn gemaakt wilde dr. De Graaf niet zeggen. „Wij moeten voorkomen dat er een angst gaat ontstaan voor eenvoudige operaties", zei de inspecteur. Inmiddels overweegt de heer Ouden broek o! hij een klacht zal indienen te gen Frankenslag en de behandelende arts van zijn vrouw. Volgens de heer Oldenbroek heeft deze arts zijn vrouw zelf onder narcose gebracht. Hij zal een eventuele klacht niet bij het me disch tuchtrecht indienen, maar bij de officier van justitie. „Mijn vrouw is gezond het zieken huis ingegaan. Daar is haar lichame lijk letsel toegebracht. De officier van justitie moet maar uitmaken of er sprake van schuld is", aldus de heer Oudenbroek. Hij heeft ook gevraagd of zijn vrouw niet kan worden behandeld door de arts van Mia Versluis in Bennekom. Mia Versluis is het meisje uit Ensche de dat na een hieloperatie in 1966 niet meer is bijgekomen. Dr. De Graaf heeft zijn bemiddeling toegezegd. De gemeente *s-Gravenhage, waar onder het ziekenhuis Zuidwal ressor teert, wil over de tweede patiënt niets meedelen. „Wij maken geen namen be kend, noch van het Ziekenhuis waar de vrouw werd geopereerd, noch de naam van de patiënt. Ziek zijn is een zuiver particuliere zaak", aldus het commen taar van de gemeente. UTRECHT „Ik ben een bijzonder gelukkige vader", zei mr. Pieter van Vollenhoven gisteren toen hij voor het eerst sinds de geboorte van zijn zoon het Academisch Ziekenhuis in Utrecht verliet. Hij noemde zijn zoon „een erg lief kind" en vertelde dat prinses Mar griet het heel goed maakt. „Het ge wicht van de baby blijft nog even een geheim", aldus -de heer Van Vollen hoven. De heer en mevrouw Van Vóllenhoven zijn gisteren op kraamvisite geweest bij hun schoondochter en kleinkind. „Een snoeperdje van een baby" noem de mevrouw Van Vollenhoven de nieu we prins. ..Het kind heeft een gaaf rond hoofdje en bruine haartjes. Ik heb zijn oogjes niet gezien, want het kind sliep", vertelde zij. Het was gisteren een komen en gaan van bezoekers voor de Prinses. Prins Bernhard bleef een kwartier in het ziekenhuis, evenals prinses Beatrix. Het was toen enorm druk voor de hoofd ingang. Prinses Christina is eveneens op kraamvisite geweest. Intussen wordt druk gespeculeerd op de namen van het prinsje die maan dag bij de aangifte in Utrecht bekend zullen worden gemaakt. Het staat vrij wel vast dat Pieter een van de namen zal zijn. Geslachten lang komt deze naam in de stamboom van de Van Vollenhovens voor. Pieters oudere broer Willem-Jan heeft zijn zoon geen Pieter genoemd. Deze naam is dus nog „va cant". Ook de vader van mr. Van Vol lenhoven heet Pieter, evenals diens va der. De Nederlandse koopvaardij heeft gis teren op een zeer speciale manier ge vlagd. Van de schepen wapperden vier vlaggen: de Nederlandse Geus van de geusstok, de Nederlandse vlag in de voor- en achtertop en de Natievlag op de achteruitstok. Dat gebeurt alleen bij speciale gebeurtenissen en in het Ko ninklijk Huis. De feestvreugde was gisteren in het hele land matig. Alleen Schiedam, de geboorteplaats van Pieter van Vollen hoven, heeft flink feest gevierd. Voor de villa van de familie Van Vol lenhoven kwamen schoolkindéren zin gen. De grootouders waren toen echter in het Academisch ziekenhuis in Utrecht. Daarna bracht een drumband de grootouders een muzikale hulde. Intussen werden in de villa aan de lopende band bloemstukken en geluks telegrammen binnengebracht. Er kwam onder andere een telegram van pre mier De Jong binnen. Ook op paleis Het Loo regende het bloemstukken en telegrammen. Vooral veel particulieren kwamen met boeket ten en bloemstukken aandragen. Veel schepen op zee hadden een telegram „Een zeer geluk kige vader" noem de de heer v. Vol lenhoven zich toen hij gisteren voor het eerst sinds de geboorte van zijn zoon het Acade misch ziekenhuis in Utrecht verliet. gestuurd. Er waren ook telegrammen van de ministerraad en de waarne mend voorzitter van de Tweede Ka mer, de heer G. M. Nederhorst Voor de kinderen van prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven is bij Koninklijk Besluit een wapen vastge- HILVERSUM „Ik ben zeer enthousiast". Dat was gistermiddag de reactie van mejuffrouw H. Brattinga uit Hilversum, die als verzorgster van de baby van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, is aangesteld. „Het kindje heb ik nog niet gezien", vertelde mejuffrouw Brattinga, „maar met prinses Margriet heb ik voor de bevalling al kennis gemaakt. Dat is normaal. Een kinderverzorgster of kraamverpleegster wordt altijd voor de bevalling aan de patiënte voorgesteld". Mejuffrouw Brattinga is 32 jaar. Zij heeft haar opleiding gevolgd bij de Vereni ging voor Ziekenverpleging in Amsterdam, waarna zij haar aantekening voor kraamverpleging heeft gekregen in de kliniek van prof. Plate in Utrecht. Daar door ook is het contact ontstaan met prinses Margriet. In 1960 heeft mejuffrouw Brattinga zich als particulier verpleegster in Hilver sum gevestigd. „Wanneer ik naar Het Loo ga, weet ik nog niet", aldus de kraam verpleegster. Zij is voorlopig voor de tijd van twee maanden aangesteld. „Dat is op verzoek van de prinses gebeurd", zei zij. DEN HAAG De justitie is gisteren voor een nieuw uitstel komen te staan b(j de vervolging wegens belastingfraude van de autohandelaar Jan van der M. (50) uit Oegstgeest. Ruim vier jaar nadat de fiscale recherche het onderzoek was begonnen was gis terochtend het tUdstip aangebroken waarop v.d. M. zich op een openbare zit ting van de Haagse rechtbank moest verantwoorden. Na een behandeling van vier volle uren stelde de rechtbank de afronding van de behandeling uit tot 16 mei. Dat gebeurde op verzoek van de ver dediging nadat de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, vlak voordat hij aan zijn requisitoir zou beginnen nog de dagvaardign op enkele punten wilde aanvullen. De verdediging maak te daar bezwaar tegen, maar de recht bank sloeg er in de raadkamer litera tuur op na en kwam tot de conclusie dat de wijziging moest worden toege staan. De verdediger, mr. A. J. M. van Dal, wilde dan echter wel een schor sing van de zaak oni zich over de aan gevulde dagvaarding opnieuw te bezin nen. Hij vroeg er bovendien akte van dat hij bezwaar bleef hebben tegen de aan vullingen, want de dagvaarding was in dit geval gewoon door de officier vast gesteld. Mr. dr. Van 't Veer had v.d. M. vorig jaar gedagvaard voor vier punten: ontduiking van de vennoot schapsbelasting door het opgeven van een te lage winst van zijn autobedrijf in twee belastingjaren en valsheid in geschrifte in de jaarstukken over die jaren. Tegen deze dagvaarding had mr. Van Dal een bezwaarschrift ingediend en in hoger beroep schrapte het Haag se gerechtshof de twee gevallen van valsheid in geschrifte. Daarom mocht volgens de advocaat de officier giste ren niet opnieuw deze dagvaarding aanvullen, omdat de vervalsing dan door een achterdeurtje toch weer in de dagvaarding zou komen te staan. De officier wilde bovendien in de dagvaarding aanvullen dat een van de twee omstreden belastingaangiften niet door v.d. M. zelf, maar door een pro curatiehouder was getekend, iets wat hem tijdens de behandeling van giste ren pas was opgevallen. J. v.d. M., directeur en enige aan deelhouder van het autobedrijf dat ves tigingen in Wassenaar, Arnhem en Eindhoven heeft en dat met dochteron dernemingen mee een omzet van twin tig miljoen gulden per jaar haalt, ont kende overigens niet dat hij meer in komen had genoten dan de 36.000 gul den die in de boekhouding als zijn jaar salaris stond vermeld. Er werden bij de verkoop van auto's wel eens hogere prijzen gemaakt dan op de kwitanties en in de boeken kwamen te staan en het verschil belandde rechtstreeks in zijn portemonnee. Dit zwarte inkomen schatte hij op ongeveer 25 mille per jaar. De fisca le recherche had slechts bewijs voor lagere bedragen kunnen vinden, maar zoals een accountant van de fiscale re cherche gisteren zei was dat onder zoek bemoeilijkt doordat v.d. M. na het begin van het onderzoek een deel van de administratie had laten ver branden. J. v.d. M. zei daarover: „Dat waren alleen koopbevestigingen, die ik in paniek heb laten verbranden omdat ik vreesde dat ze belastend voor mijn cliënten konden zijnf'. Door het niet boeken van het zwar te inkomen was volgens v.d. M. ech ter de belasting geen cent tekort ge komen, want: „Ik heb dat geld ook allemaal weer zwart uitgegeven". Hij had ook een lijstje gemaakt met de be dragen aan tips, provisies, en repre sentatie die hij zo zou hebben betaald. Ook zou een deel van het zwarte in komen zijn opgegaan aan de betaling van werksters om de belasting heen en aan zwarte lonen voor arbeiders van aannemers die verbouwingen bij het autobedrijf hadden uitgevoerd. „Kijk, meneer de president, dat ging zo. Een hovenier kost in Wassenaar meer dan een eerste monteur, maar als ik dat officieel uitbetaal, krijg ik last met mijn monteurs. Het verschil betaalde ik daarom maar uit mijn zwarte inkomsten", legde hij de recht bank gisteren uit. Hij voegde eraan toe: „Wat is nu 25.000 gulden op een omzet van tien miljoen? Ik heb direct gezegd dat ik wel een navordering wil de betalen, maar er moest zo nodig een groot onderzoek komen". De president voerde echter aan dat door het ontbreken van gegevens niet was na te gaan of het niet meer was geweest wat hij zwart had ontvangen. In de stukken had de president ge lezen dat v.d. M. wel van een gokje hield en op een avond volgens een ge tuige wel eens 62.000 gulden had ver loren en dat zijn secretaresse wel eens een keer tienduizend gulden had moe ten uitbetalen aan iemand die bij het gokken met v.d. M. had gewonnen. „Weet u zeker dat daar nooit dat zwarte inkomen voor is gebruikt?" Op een vraag van zijn raadsman zei v.d. M.: „Over de héle linie verdiende ik altijd aan het gokken, anders was ADVERTENTIE aantak» ik er niet mee doorgegaan, want ik ben een zuinige en harde zakenman". De rijksaccountant van de fiscale re cherche haakte daar op in: „Daarom geloof ik niet dat hij extra uitbetalin gen deed aan aannemers voor zwart loon. Als zakenman sluit je voor een verbouwing een contract en Van der M. was er de man niet naar buiten dat contract om dan nog iets extra's te be talen, dat komt me ongelooflijk voor". „Hij zal wel eens buiten de boeken om aan zijn personeel en werksters hebben betaald, maar er was geen en kele grond om aan te nemen dat dat zevenduizend gulden per jaar was, zo als hij zegt, en we kunnen dat niet controleren omdat hij geen namen wil geven van hen aan wie hij dat extra zou hebben betaald". De rijksaccountant had nog wel een mooie illustratie voor het harde zaken manschap van v.d. M., die in 1954 ook al eens een boete voor een belasting kwestie had gekregen. „Toen ik een maand na het begin van het onderzoek eens alleen bij hem kwam bood hij me ettelijke duizenden guldens per jaar meer dan mijn salaris als ik bij hem in dienst wilde komen". VEGHEL Een schade van drie miljoen gulden was het gevolg van een felle brand in de fabriek van de fir ma Van Heeswijk aan de Zuidkade in Veghel. Twee uur lang hebben de brandweer korpsen van Veghel en Uden nodig ge had om de brand te blussen. Twee las sers, die zich op het ogenblik dat de brand uitbrak, op de 28 meter hoge silo van de veevoederfabriek bevonden, konden zich in veiligheid stellen door zich aan een touw naar beneden te la ten zakken. BRUNSSUM In Brunssum heb ben gistermorgen twee arbeiders een dodelijke val van 27 meter gemaak van een in aanbouw zijnd flatgebouw van dertien verdiepingen. Het zijn de veertigjarige P. van Has selt uit Brunssum en de 31-jarige P. Franssen uit Merkelbeek. Het ongeluk gebeurde toen een werkplateau uit de takels van een hijskraan schoot. Een onderzoek door de Arbeidsin spectie heeft uitgewezen, dat de man nen hadden verzuimd gebruik te ma ken van de op het werkplateau aanwe zige veiligheidsgordels. 99Direct schieten99 CHICAGO Richard Daley, de bur gemeester van Chicago, is gisteren enigszins teruggekomen van zijn eerder aan de politie gegeven bevel bij even tuele onlusten brandstichters onmid dellijk dood te schieten en plunderaars te verwonden. Zijn harde bevelen had den in brede kring verontrusting en ver ontwaardiging gewekt. Daley zei gisteren dat de politie een „minimum aan geweld" moest gebrui ken bij een arrestatie, maar dat dit het gebruik van een pistool niet be hoefde uit te sluiten. Maandag had de 66-jarige Daley op een persconferentie boos opgemerkt dat de. politie zijn bevel had genegeerd om brandstichters onmiddellijk dood te schieten. Hij had ae bevelen gegeven zo zei hij, tijdens het hoogtepunt van de on lusten die volgden op de moord op do minee Martin Luther King. De opmerkingen van Daley leverden felle protesten op van religieuze en po litieke leiders in het hele land. Gisteren verzwakte de burgemeester zijn uitla tingen wat. Wel merkte hij opnieuw op dat brandstichters en mensen die met zelfgemaakte bommen gooien dezelfde zijn als de moordenaars die de trekker van de geweren overhaalden die een einde maakten aan de levens van do minee King en president John Kenne dy. ATHENE Drie Griekse geestelij ken zullen de volgende maand terecht moeten staan wegens belediging van de autoriteiten. Zij hebben een vlug schrift gepubliceerd, waarin wordt ge zegd dat aartsbisschop Hieronymus, de Grieks-Orthodoxe primaat van Grie kenland, de kant van het huidige be wind in Griekenland heeft gekozen en koning Constantijn heeft verraden. Aartsbisschop Hieronymus was tot de machtsoverneming door het leger in april 1967 hofkapelaan en biechtvader van koning Constantijn. De koning vertoeft in ballingschap in Rome, na zijn mislukte poging om het heft weer in handen te krijgen. Het pamflet is ondertekend door de 55-jarige bisschop Philippos, voormalig metropoliet van Drama in Noord-Grie kenland, die het vorig jaar door de hei lige synode werd afgezet, wegens met zijn status onverenigbaar gedrag, en de twee archimandrieten Paissios Izsilan- tis (65) en Clemens Philippoe (29). WARSCHAU Twee Poolse kern geleerden, professor Juliusz Dobro- wolski en Krzysztof Zarnowiecki, zijn uit de communistische partij gestoten. In het begin van de maand werd het hoofd van het regeringsbureau voor kernenergie, Wilhelm Billig ontslagen. steld. Dit wapen is volgens hetzelfde systeem samengesteld als destijds voor de kinderen van koningin Juliana en voor de kinderen van prinses Beatrix. Het vertoont een in vieren gedeeld schild met de Nassau-Nederlandse leeuw in het eerste en vierde kwartier en de jachthoorn van de Oranjes in het tweede en derde kwartier. In het hart- schild is het wapen van Van Vollen hoven opgenomen. Het schild is gedekt door een prinse lijke kroon, die voor de zoons kan worden vervangen door twee helmen met de helmtekens van respectievelijk de Nassau's en de Van Vollenhovens. De schildhouders zijn rechts een leeuw (Nassau) en links een hert (Van Vol lenhoven). Het geheel is geplaatst op de voor vorstengeslachten gebruike lijke mantel, gedekt door een prinselij ke kroon. Zoals bekend zullen de kinderen van prinses Margriet en haar man genaamd zijn Prins of Prinses van Oranje-Nas- sau, Van Vollenhoven. ADVERTENTIE aaftttek» BEILEN De zuivelindustrie in het noorden van het land wordt drastisch ingekrompen. Domo-Bedum in Beilen die vorige week de sluiting van tien aangesloten fabrieken in Groningen en Drente be kend maakte, heeft gisteren meege deeld dat er nog vijf fabrieken dicht gaan. Het stopzetten van de melkver- werking in deze bedrijven heeft geen ontslagen tot gevolg. Doel van de grootscheepse sanering die het coöperatief melkproduktenbe- drijf Domo-Bedum wil doorvoeren is: De opzet van een gemeenschappelijke exploitatie van alle bedrijven. Men wil daarvoor de hoogst mogelijke opbrengst van de melk bereiken. Er komt ook een centrale planning met als doel een betere aanvoer en verwerking. De directies van de zuivelfabrieken hebben tot 30 mei de tijd om te re ageren op de sluitingsvoorstellen van Domo-Bedum. Waarschijnlijk zullen drie fabrieken niet tot sluiting over gaan. Deze produceren bij elkaar 140 miljoen kilo melk per jaar. De bedrij ven aangesloten bij de coöperatie die blijven doordraaien verwerken jaarlijks 482 miljoen kilo melk. De sanering zal grote besparingen opleveren. In het eerste jaar al een bedrag van 2,3 miljoen gulden. Het personeel dat door de sluiting van de vijftien fabrieken zonder werk komt wordt geplaatst in andere bij Domo- Bedum aangesloten bedrijven De drie centrale bedrijven in Bei len, Groningen en Bedum blijven nor maal doordraaien. Het werkgebied van Domo-Bedum zal in districten worden verdeeld. j^delmé N.V., een Rotterdamse firma van bemestingspreparaten, prijst in dagblad-advertenties silica-stalmest aan onder de kopregel: „Gooi er maar stront op". Over de ontstaansgeschie denis van deze opmerkelijke, door het bureau van Buuren en Van den Burg NV gemaakte advertentie, vertelt „Vrij Nederland" (onafh. soc.): „Het bleek de medewerkers van bovengenoemd reclamebureau dat de vakmensen, met wie zij voor de campagne overleg pleegden, het de gewoonste zaak van de wereld von den om het woord stront te gebrui ken. Alternatieven als mest of koe mest werden niet gehanteerd. Stront was de vakterm en het bureau be sloot haar opdrachtgever te advise ren het artikel dan ook onder deze vakterm aan het publiek aan te prij zen. Alvorens echter met het vieze woordje te gaan werken, besloot men een onderzoek in te stellen naar het eventueel bestaan van weerstanden tegen de term. Boven dien wenste men zich ervan te over tuigen of het produktbeeld, dat door de advertentie wordt overgebracht, op de één of andere wijze door het „nieuwe" woord zou worden beïn vloed. Met het onderzoek werd belast het Instituut voor Psychologisch Markt en Motievenonderzoek, waarvan de leiding berust bij dr. M. Zelden- rust-Noordanus. De methode, die werd gevolgd, was die van de groepsdiscussies (twee), maar voor dat daarmee werd begonnen, vroeg men de deelnemers de advertentie 45 seconden te bekijken, en daarna een paar vragen schriftelijk te beantwoorden. De discussianten be stonden uit mannend 1) en vrouwen (10), vanaf de leeftijd van 30 jaar, allen gehuwd of weduwe (-naar) en gerecruteerd uit verschillende socia le klassen. Hoewel het onderzoek betrekking had op alle facetten van de adver tentie, wordt hieronder slechts het resultaat weergegeven van de vraag hoe men op het woord stront rea geerde. Bij een kwart van de dis cussianten bestond bezwaar tegen de term. Hierbij moet worden opge merkt, dat het onderzoek voorbij ging aan nuances. Van dit kwart, namelijk, was de helft na enige lich te overreding bereid het woord te accepteren. De rest aanvaardde de term stront onmiddellijk. De tegenstanders argumenteerden op de wijze, zoals in het algemeen bij taboekwesties wordt geargumen teerd. Men haalde er de opvoeding bij en wees op het feit, dat men kin deren leert dergelijke woorden niet te zeggen en dat die verboden woor den in de krant de kinderen aan de opvoeding zouden doen twijfelen. Verder zegt het rapport, dat de in druk bestond, dat de tuiniergroep en de groep mensen met liefde voor bloemen en planten minder ge kwetst waren. Ook lijkt er verband fe bestaan tussèn het komen van 't platteland en 't zich al of niet er geren aan het woord stront. Uit de reacties die Van Buuren en Van der Burg op de advertentie ontvingen, blijkt dat het vooral de sociaal „la ger" gegroepeerden zijn, die aan stoot nemen aan de tekst. Het idee om het woord stront in de adverten tie te vervangen door „str....", vond bij een deel van de taboegroep bij val, als andere alternatieven wer den genoemd „pure mest" of „pure koemest". Nadat Edelmé NV ten slotte nog adviezen had ingewonnen van aca demici en de zaak had besproken met enige Neerlandici, werd beslo ten met het woord stront in zee te gaan". Uet slikken van tabletten is voor ve len een ingekankerde gewoonte. Zij kunnen niet leven en slapen, niet staan en stoelgaan zonder hun lieve lingstablet. Dat is in alle westerse lan den zo en elders, waar pillen, poeders en tabletten gemakkelijk, liefst op de markt, te krijgen zijn is het niet an ders, constateert de „Leeuwarder Cou rant" (onafh.). „Het slikken van geneeskrachtige stoffen, althans van stoffen, waar aan men geneeskracht toekent, is de mens blijkbaar aangeboren. Ie dereen is een beetje met Molières ingebeelde ziekten behelpt. Maar straffeloos slikt men toch niet. In Duitsland is pas ontdekt, dat de stof phenacetin, die in veel tabletten aan wezig is, tot een versnelde afbraak van rode bloedlichaampjes leidt. Die afbreuk kan dan weer tot lichame lijke klachten leiden. Het resultaat was voor velen, dat zij opnieuw naar tabletten met phenacetin grepen en van de regen in de drup raakten. Chronische hoofdpijn, geheugenstoor nis, bloedarmoede en nierbeschadi ging waren het gevolg. Er zijn stof fen met eenzelfde uitwerking, die deze verschijnselen niet veroorzaken maar men weet nooit, wat daar weer de bezwaren van zijn. In Sof- tenon meende men ook eerst een on schadelijk, effectief slaapmiddeltje te hebben. Het beste blijft: slik al leen tabletten en andere middeltjes, die de dokter voorschrijft Baat het niet, schaadt het niet. geldt niet voor al dat dilettantische geslik, dat langzamerhand een onderdeel van de menselijke eetgewoonten is ge worden". ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 5