De kruistocht van I PRAWDA SPREEKT „DE WAARHEID" Rebecca verlaat gebaande wegen OOST EN WEST IN DE MODE COMBINEREN MODESHOWTJE OP DUINDIGT Haar onder microscoop bij kapper GEEN ENKELE SYMPATHIE VOOR GRIEKSE KONING „Liever arme banneling dan rijke slaaf" Mens wordt te groot voor zijn hart KINDEREN EERDER RIJP De dominee van Charleston Barnard-suite Saaie krant met oplage van 7 milj oen Kijk! Katoen! Elastisch katoen. Een broekje dat rimpelloos past. Waar de pasvorm nooit uitwast.Dat toch luchtig is, hygiënisch is. Omdat 't katoen is. 'n Ideaal broekje. Nieuw van Tima. Lange ketting van mini- probleempjes GEEN CARRIèRE SLAGVAARDIG FIJSS CHEMICUS: BOND-FIGUREN LUGUBER GEEN HULP Verlegen Interpretatie Geen humor Elegant ic Maxi-mode ROOS VOORLICHTING BOEKENNIEUWS OUDE REGELS NOG VAN KRACHT DARIJS Haar harde handdruk is die van een frontsoldaat. Haar ogen en -*■ haar woorden verraden haar temperament. Zij laat zich zonder rem mee sleuren in de overweldigende stroom van haar geniale talenten om haar zaak, welke die van het gehele Griekse volk is, te bepleiten. Deze zaak steekt schrijnend af tegen de weelderige omgeving van hotel George V in Parijs. In een hoekje van de grote ontvangstzaal vertelt Melina Mer- coun: „Toen ik iets langer dan een jaar geleden Parijs verliet, was ik een rijke en gelukkige vrouw. Rijk omdat ik in Griekenland geboren ben, gelukkig om persoonlijke redenen" zij is getrouwd met de Fransman Jules Dassin „en omdat ik in vrijheid kon leven". Nu ben ik hier weer terug, als een ontheemde, zonder vaderland en na tionaliteit en in mijn hart draag ik de diepe rouw met mij mee over de Griekse democratie". „De kolonels, deze bende van gang sters en rovers, hebben alles gepakt wat ik op materieel gebied bezat; tot en met mijn paspoort. Maar zij heb ben mij daarvoor in de plaats terug gegeven mijn bruisende jeugd, de ide ale leeftijd om onvervaard, met hart en ziel te knokken tegen deze dicta tuur". U heeft uw filmactiviteit voor lopig dus gestaakt? „Ja en neen. Voor alles ben ik op het ogenblik de ambassadrice van het lijdende Griekenland, daarvoor ben ik in Parijs, en daarvoor onderneem ik deze Europese rondreis. Als ik deson danks blijf optreden in de Broadway- show „Illya Darling", die is ontleend aan de film „Jamais le Dimanche", en als ik toehap indien Hollywood mij een film zou aanbieden, dan doe ik dat omdat men nu eenmaal geld moet hebben om verder te leven. En ook om het fonds, dat ik gesticht heb voor de familie van de Griekse politieke gevangenen op de eilanden Youra en Leros, verder te kunnen versterken". Is het uw bedoeling om na het herstel van de democratie in Griekenland een politieke carrière te beginnen op zou u minister willen worden? Zij lacht voor de eerste maal. Harts tochtelijk. „Ik zoek echt geen werk. Nu niet en straks niet. Ik heb zoveel werk als ik wil. Neen, een politieke carrière is voorlopig nog niets voor mij". Als u over democratie spreekt, welke bedoelt u dan. Er zijn zo veel vormen van democratie. Van Plato, van Karl Marx...? Als een vis, die in het aas bijt, slaat ze toe: „Voor mij bestaat er maar één democratie: die van Karl Marx". Twee zaken waren ons op dat ogenblik door ons gesprek duidelijk geworden. In de eerste plaats bleek zij, politiek gezien, scherp links dat wil be paald niet zeggen communistisch georiënteerd te zijn. In de tweede plaats gaf zij blijk van een bijzondere slagvaardigheid en een, voor een vrouw uitzonderlijke lo gica, twee kwaliteiten die we ten vol le konden bewonderen tijdens haar persconferentie, waarvan het laatste lawaai uit de zaal aan het wegebben was. Een onbekende, die zijn naam en zijn kwaliteit in tegenstelling tot de ande ren niet wilde onthullen, maar die haar antwoord vroeg op beweringen als „dat het in Griekenland niet zo slecht was" en „dat degenen die in de gevangenis zaten, dit ook werke lijk verdienden", wilde men het zwij gen opleggen. Melina Mercouri kwam tussenbeide: „Dit is een vrij land", riep zij hartstochtelijk „ook de afge- J^r. Artturi I. Virtanen, een Finse che micus en Nobelprijswinnaar, is van oordeel, dat de westerse mens te goed eet en te groot wordt voor zijn eigen hart en welzijn. Dr. Virtanen, die alom bekend is om zijn strijd tegen de we- reldhonger, zei dat de mens langer en langer wordt en dat wij niet weten of dat goed is of niet. Hij wsgde hieraan toe: „Ik geloof niet, dat dat goed is". De reden, zo zei hij, is dat het hart niet in verhouding meegroeit en dat het steeds harder moet werken om het bloed naar steeds meer kleine bloedvaten te pompen, die steeds verder van dat hart af komen te liggen Hij dacht, dat het schralere dieet van de Aziaten het beste is en vroeg zich af of het kleine Aziatische mensentype in de loop van de tijd niet de beste levens kansen zou hebben. Dit is een ernstig probleem, zei hij op een vergadering van de Federation of American societies for experimental biology. Studies met ratten, die zoveel mochten eten als zij wilden, hebben aangetoond, dat zij groter werden, maar 20 tot 40 procent korter leefden dan ratten, die beperkte hoeveelheden voedsel kregen. Virtanen. die in 1945 de Nobelprijs kreeg voor een methode om veevoeder langer te kunnen opslaan, is thans di recteur van het laboratorium van de stichting voor chemisch speurwerk van het bio-chemisch speurwerkinstituut te Helsinki. Hij stelde voor een langdurige studie te maken van de eetgewoonten op de wereld. Uitgezocht zou moeten worden hoe een Japanner reageert op een Ame rikaans dieet en hoe een Amerikaan of West-Europeaan op een Japans dieet. De Japanners eten een derde of nog minder dan de westerse mens en tovch gebruiken zij driemaal zoveel graan- produkten; 30 procent meer vet, maar 50 procent minder suiker. zanten van de kolonels moeten zich hier vrij kunnen verdedigen". Zij stak haar kin naar voren en gooide haar blonde loshangende haren ach teruit... De man zweeg verder. Elk antwoord op deze gesublimeerde furie zou lachwekkend zijn geweest. Een vertegenwoordigster van een Frans extreem rechts blad vroeg haar naar een voorbeeld van binnenlands verzet in Griekenland. Ongelukkigerwijze liet zij deze eerste door een tweede vraag volgen: „Een rapport van het internationale Rode Kruis beweert, dat de gevangenen op de eilanden Youra en Leros goed behandeld wor den..." „U heeft uw vragen zelf al beantwoord" sneed zij vinnig af. „Een land dat geen ondergronds verzet bezit, be hoeft geen concentratiekampen in te richten. Het rapport van het Ro«b Kruis is in dit opzicht een officiële bevestiging". Zij hijgde van opwinding. Zij was als een leeuwin, die haar jongen verde digt. Haar wapperende manen en haar slaande flanken versterkten dit beeld; het blauwe truitje en de lange blauwe broek, waarin zij gekleed was, veranderden hier nauwelijks iets aan. Hoe slaagt u erin zonder pas poort rond te reizen, vervolgden we ons gesprek. „Zwitserland heeft de vriendelijkheid gehad mij een reisdocument te ver schaffen. Elk land dat ik wil bezoe ken, dient hier echter een visum op te geven. Daarom duurt de voorberei ding van mijn reizen zo lang". Hoe staat u in contact met uw mensen in Griekenland? „Daar kan ik moeilijk op antwoorden. U wilt toch niet dat ik u de geheime kanalen van het Griekse ondergrondse verzet verraad. Wel wil ik u verklap pen, dat er in de Griekse ondergrond se ook tal van James Bond-figuren bestaan". Wat is uw opinie over de Griek se koning? „Ik heb slechts één verlangen: hem zo spoedig mogelijk te vergeten. Laat hem rustig verder leven in Rome of elders en alle takken van sport beoe fenen waar hij zin in heeft. Maar dat hij de politiek overlaat aan de politi ci", dreunt zij welhaast apathisch op. Dan veert zij op en stelt mij met on gekende felheid een wedervraag: „Wilt u werkelijk weten wat ik van hem denk?". ,Wat ik van hem denk is dit: Hij heeft in eerste instantie het land aan de ko lonels uitgeleverd. Zijn putsch was niet anders dan een lugubere grap. Slechts acht uur is hij in het land ge bleven. Daarna heeft hij hen die hem gevolgd waren, en het gehele Griekse volk voor een tweede maal aan de militaire struikrovers uitgeleverd. Ik kan geen enkele sympathie voor hem voelen". Hoe ziet u in Griekenland de op lossing? „In een wijziging van de grondwet, het uitschrijven van vrije verkiezingen, waarvan het resultaat in tegenstel ling tot het verleden in de regering tot uitdrukking dient te komen. Daar door wordt een vrije democratie her steld". Het was alsof zij een lesje opdreunde. Hoe kunnen de westerse demo cratische landen hierbij helpen? „Door deze regering geen enkele hulp meer te verschaffen, niet op econo misch en nog minder op militair ge bied. En door niet meer met vakantie te gaan naar Griekenland zolang de krijgsraad nog aan het werk is". Maar die arme Grieken die juist van het toerisme moeten be staan? Zij gooit de vraag ver weg. „£Iet is be ter te leven in armoe maar in vrij heid, dan als een rijke slaaf". Meli na Mercouri kan in dit vlak uitslui tend nog in wit en zwart denken. El ke grijze gedachte doet afbreuk aan de verdediging van haar zaak en ont neemt aan haar kruistocht een deel van zijn doel. T ONDEN De kinderen in 1968 zijn groter en zwaarder, berei ken eerder de puberteit en hebben een kortere groeiperiode dan de kin deren van zestig jaar geleden. Dit zijn de bevindingen van professor J. W. Tanner van het instituut voor de gezondheid van kinderen, verbon den aan de Londense universiteit. Professor Tanner heeft feitenma teriaal uit alle delen van de wereld bijeen gebracht. Een elfjarige schooljongen is nu 101 millimeter langer en negen kilogram zwaarder dan zijn tegenhanger in 1908. Naar mate de kinderen groter werden, is ook de puberteit eerder begonnen. De eerste menstruatie-periode bij meisjes in de negentiende eeuw is van zestien en zeventien jaar ver vroegd tot dertien jaar in 1968. Het onderzoek van professor Tan ner heeft ook aan het licht gebracht, dat kinderen tegenwoordig een kor tere groeiperiode hebben. Rond de eeuwwisseling ging de groei normaal door tot ,26 jaar, tegenwoordig ligt deze grens bij de achttien of negen tien jaar. Volgens professor Tanner is het voedsel een van de voornaam ste redenen voor al deze veranderin gen bij kinderen. TYs. William D. Inghram in Charleston (West Virginia) heeft een eis tot 30.000 dollar schadevergoeding inge diend tegen een verhuisbedrijf. Hij zegt, dat de firma tijdens de verhuizing van zijn bezittingen 600 preken heeft zoekge maakt. jQe luxueuze suite van het hotel Bou levard in Pretoria (50 dollar per nacht) is omgedoopt in Chris Barnard Suite, naar de Zuidafrikaanse chirurg, die de eerste harttransplantatie op een mens verrichtte. Overal in de kamers zijn de initialen C. B. aangebracht en de gasten krijgen een grammofoon plaatje, waarop dr. Barnard iets ver telt over harttransplantaties en een boek, dat door de chirurg van een hand tekening is voorzien. jyjOSKOU „Prawda" betekent „waarheid", de dagelijkse zes pa gina's van het Russische blad van die naam geven de trouwe communisten de officiële lezing van de werkelijk heid. Als spreekhuis van de partij is de „Prawda" het belangrijkste der ge censureerde dagbladen van de Sowjet- Unie. Zij is verplichte lectuur voor de elite. De oplage voor het hele land is zeven miljoen exemplaren, maar het totale aantal lezers is nog veel groter, aan gezien vele exemplaren worden aan geplakt op openbare plaatsen. De voornaamste taak van „Prawda" is. de officiële partijpolitiek uiteen te zet ten. Een partijpropagandist, die weet dat hij op een fabrieksvergadering moet spreken over het een of ander actueel onderwerp, kan zich in de „Prawda" vlug op de hoogte stellen van „de juiste" opvatting de enige, die is toegestaan. Zoals elke goede propagandist of pers chef mengt de „Prawda" vrijelijk fei ten en meningen door elkaar met weg lating van wat niet gewenst wordt ge acht. Het stilzwijgen van het blad over ge beurtenissen, waar men verlegen mee is, zegt vaak evenveel over hetgeen het Kremlin denkt als wat het uit spreekt. Toen de dochter van Stalin overliep naar het Westen, wachtte de „Prawda" eerst drie dagen- en druk te vervolgens op een binnenpagina een klein berichtje af, waarin werd meegedeeld, dat zij in het buitenland verbleef en dat het haar eigen zaak was, hoelang zij verkoos daar te blij ven. De lezers van de vaak hun eerste „Prawda" krijgen nieuws van „The Voice of America" of andere korte golf-uitzendingen uit het Westen. La ter vertelt de „Prawda" hun dan, hoe zij dat nieuws moeten uitleggen. De interpretatie die het blad geeft, is in de regel eenvoudig het Westen is slecht en Rusland en het communis me zijn goed. In tegenstelling tot Westerse kranten bevat de „Prawda" geen adverten ties, wordt geen duidelijk onderscheid gemaakt tussen feiten jen meningen, doet het blad weinig aan humor en geeft het bijna geen berichten over onaangename onderwerpen, zoals mis daden of natuurrampen. Wat vinden Russen van de „Prawda"? „Wel", zei een man, die zijn woorden zorgvuldig koos, „het blad is pole misch. De leden van de partij houden ervan, maar ik denk dat gewone men sen de krant vervelend vinden". Vervelend of niet, de oplage van het maandagochtendblad van de „Praw da" wordt steeds groter. Het is de eni ge krant die op maandagmorgen ver schijnt... AMSTERDAM Nog geen twintig jaar oud heeft de Engelse Rebecca Bannerman reeds de aandacht van toonaangevende Britse modedeskun digen op haar werk weten te vestigen. Verleden jaar werd zij uitgekozen om met Kerstmis de eerste modeshow van het Britse Gemenebest samen te stel len. Prinses Margaret feliciteerde Rebecca na afloop met haar succes. In Amsterdam, waar zij vorige week enkele dagen doorbracht, vertelt zij enthousiast over deze eerste grote op dracht na haar studie aan de London College of Fashion. „Ik kon er werke lijk niets aan doen dat 't Engelse aan deel van de modeshow het kleinste was. Er is weinig nieuws uit Londen om nog voor het voetlicht te halen, terwijl de modellen uit Jamaica bijvoorbeeld zo goed en modern waren". Kleine, frêle ravezwarte Rebecca wil de Engelse popmode met de schril le kleuren voor de tieners niet volgen. Niet dat ze niet van mini houdt, maar „kleren moeten behalve mini ook ele gant zijn". Haar tekeningen en haar mo dellen, die zij bij zich heeft, zijn dit in derdaad. De Engelse kranten schreven na de Gemenebest-show dat Rebecca de oor- terse en de westerse mode goed weet te combineren. Zij wil zich dan ook in de internationale mode specialiseren. Ge boren in Schotland, heeft zij haar jeugd in Cyprus doorgebracht, het geboorte land vain haar moeder. Als zij haar stijl moet omschrijven zegt zij: „Mo derne westerse kleding met voor de avond exotische modellen." Zij ont werpt voor elke leeftijdsgroep even graag. Haar voorkeur gaat echter uit naar de meisjes tussen de 20 en de 25 jaar. Rebecca is zelf gekleed in een tur quoise mini-rok met bijpassend vest en zwarte trui. „Maxi-mode vind ik erg geschikt voor de winter." Zij laat een roze vierdelig pak zien van jersey met maxirok en pantalon, waar zij een Ne derlandse confectionnair voor heeft we ten te interesseren. Zij is nu met haar stalen, stoffen, kleren en tekeningen naar Italië, Zwit serland en Duitsland gegaan. Haar Eu ropese reis zal in september in Rusland eindigen, waar zij is uitgenodigd met bekende Russische ontwerpers van ge dachten te wisselen. ADVERTENTIE tooi gtmukl, gejehikt geprijri Modieus-modal, comfortabel katoen Blijvend wit en elastisch ook na eindeloos vaak wassen Slip 2.95, panty 3,50, De renbaan Duindigt leek dezer da gen een beetje op het vermaarde En gelse Ascoteen aantal mannequins liet, voordat de paardenraces begonnen, enige creaties zien van de Haagse ontwerper Gerard Brussé. Vooral de hoeden vielen bij deze klei ne modeparade op. "D OTTERDAM Marcel Contier De Franse bioloog bewees zo'n dertig jaar geleden zijn vrouw een enorme dienst. Toen z\j klaagde, dat haar per manent ondanks herhaalde bezoeken aan haar kapper steeds opnieuw „uit zakte", trok hij haar een paar haren uit en legde ze onder zijn microscoop. Hij zag, dat deze haren niet normaal groeiden en besloot het kapsel van zijn vrouw met hetzelfde spulletje te behandelen als de vezels in de chemi sche industrie, waar hij werkte. Het resultaat was verbluffend. Tegenwoor dig kunnen vele vrouwen over de he le wereld van de ontdekking van de Franse bioloog profiteren. Ook in Ne derland is een afdeling van de organi satie voor biosthetiek, zoals de aan hangers van Contiers theorie zich zijn gaan noemen. In de kapsalon van zijn ouders aan de Rotterdamse Karei Doormanstraat be studeert sinds enkele maanden ook de 22-jarige Paul Penders de haren van zijn klanten onder de microscoop. Aan de hand van het haaronderzoek kan hij nagaan welke behandeling voor 't kapsel de beste is. Bepaalse soorten yan roos weet hij bijvoorbeeld op de ze manier te bestrijden. Volgens de heer Penders zijn lak en ver stevigingsmiddelen slecht voor het haar, omdat deze preparaten alcohol bevatten. Als biostheticus weet hij dat alcohol funest is. Het droogt de huid en het haar uit. Ook shampoo en voor al synthetische shampoo keurt hij af. Hij „waét" het haar van zijn klanten door er onder hoge druk een speciale biosthetische vloeistof op te spuiten. Massage past hij niet toe. Is het pre paraat in het haar getrokken, dan wordt het er weer uitgespoeld. Op de ze manier blijven de natuurlijke vet ten in het haar. Het wordt niet droog of dor. De Nederlandse vrouw verzorgt haar haar over het algemeen slecht", vindt de heer Penders. „Zij wil best geld uitgeven voor een mooi kapsel, maar zij krijgt geen goede voorlichting". Hij helpt het sprookje de wereld uit, dat het haar zelf verven slechter zou zijn dan de behandeling bij de kapper. „De vrouw kent de reactie van de verf op haar huid niet, daarom krijgt zij soms slechte resultaten". Voordat de kappers lid worden van de organisatie voor biosthetiek moeten zij een opleiding volgen in Parijs of Brus sel. Gaan zij eenmaal het geleerde in praktijk brengen, dan zijn zij verplicht de geregelde bijeenkomsten van de or ganisatie bij te wonen. Het volgend jaar zal het grote wereldcongres van de organisatie voor biosthetiek in Rot terdam gehouden worden. ZAANDAM „Verkoop een ar tikel nooit voor beter dan het is, want dat is moordend voor een zaak". Dit schreef de heer A. Heijn sr., oprichter van Albert Heijn N.V., aan het begin van deze eeuw in een cahier tezamen met enkele andere verkoopfilosofieën. In het jaarverslag over het 80ste boekjaar van Albert Heijn, dat thans is uitgegroeid tot een concern met 406 filialen, is een van de bladzijden uit het schrift van de oprichter ge fotokopieerd om aan te tonen, dat zijn opvattingen nog steeds van kracht zijn. Op het etiket staat „Wat iedere flinke winkelbediende behoort te weten". En dat is dan: „Zeg niet te veel tot uw klanten" en „Alles heeft een prijs, behalve reputatie. Deze kan iedereen verwerven en eens gevestigd, is ze niet te betalen" en tenslotte „Houd uw winkel netjes en up-to-date. Let erop dat u er netjes uitziet. Dit reeds is een aan beveling voor elke zaak". JLien zegt, dat de gravin de Lafayet te, onder andere hofdame van Henriëtte van Engeland, de schrijfster is van de roman „De prinses de Clè- ves", die in 1678 verscheen en nu weer eens door L. J. Veen's Uitgeversmaat schappij NV te Amsterdam in het Ne derlands is uitgebracht. Het verhaal speelt in de zeventiende eeuw in Franse hofkringen. In die tijd keken de deftige dames die als dure vogeltjes de voornamelijk pretma- kende adellijke regeerders heenfladder- den, weinig verder dan hun blank ge poederde neusjes en de roman is dan ook weinig meer dan een lange ketting van aaneengeregen keutelprobleempjes die overigens in die tijd wel degelijk van invloed waren op de politiek. De roman is een lange zucht over verliefdheden en andere spanningen, gelardeerd met voor historici wel in teressante gegevens; als ze waar zijn. In het verhaal komt een lange stoet van adellijke lieden opdraven, die we ons vagelijk uit de geschiedenisboekjes herinneren. Koel geschreven, vlak ver taald door I. E. Prins-Willeke Macdo- nald. Bij L. J. Veen's Uitgeversmaatschap pij verscheen voorts de tweede druk van „De droomgestalte" van Helma Wolf-Catz 'n boek dat in 1954 als een moderne Nederlandse roman werd ont vangen. Het boek heeft zijn actualiteit in de Nederlandse literatuur inmiddels verloren, maar nog niets aan waard# ingeboet. I i

De Vallei | 1968 | | pagina 7