Nederlandse zwemploeg Stockholm examen voor doet in Mexico Dupli-kaat G.V.A.V.-er Jan Renders maakt moeilijke tijd door Nederlands volleybalteam heeft goede kansen op de Westeuropese titel SPORT VOOR JONG EN OUD Paul Nash is in staat de 100 meter binnen 10 sec. af te leggen Speler begrijpt boding van zijn club niet Zware opgave voor profbokser Jansen Eddy Beugels won Ronde van Wallonië Trim-activiteiten Wereldrecord voor Rus Pankin Brundage op bezoek in Zuid-Afrika Yan Lippingcott tot Hary Tafeltennisteam krijgt het moeilijk Juan Sillonis won eerste etappe Bergholtz en Mulder blijven bij Anderlecht Spassky won tweekamp Ongewisse Duidelijk doel Vaststaand Eén record Na zege tegen België NSF START MORGEN MET TRIM-ACTIE Prestaties worden niet vereist Amateurs naar het buitenland Onredelijk ATLETIEKDESKUNDIGEN ZIJN VAN MENING: Britse nationaliteit De baas Garantie Bewijs Keres en Ivkov leiden in Bamberg Missers Rotterdamse zesdaagse Die slag is aan u. Mijnh. A.H.P. Schellen uit Eindhoven Op 100 meter schoolslag Grote prijs van Eibar VRIJDAG 19 APRIL 1968 DEN HAAG Profbokser Aad Jan sen komt maandag 29 april in de Rot terdamse Rivièrahal voor een zware opgave te staan. Jansen, die zich vori ge maand herstelde van een inzinking, krijgt in de hoofdpartij van een inter nationaal profprogramma de ongesla gen Fransman Guy Vercoutter tegen over zich. Het gevecht, dat is afgeslo ten in het weltergewicht, gaat over tien ronden. De Utrechter Joop Verbon, die in zijn profcarrière alleen de Fransman Michel Petit een onbelsist behoefde toe to staan, krijgt de kans deze smet op zijn recordlijst uit te wissen. Het ge vecht Verbon-Petit gaat over acht ron den in het zwaarweltergewicht. Verbons stadgenoot Toon Nagtegaal, die na zijn nederlaag tegen Joop Kruis, vorig jaar mei, niet meer gebokst heeft, maakt zijn rentree tegen de Franse z waarwei ter Joel Depauw. Ook dit gevecht gaat over acht ronden. LUIK De Nederlander Eddy Beu gels heeft donderdag de wielerronde van Wallonië gewonnen. Beugels won de eindsprint van een groepje van 5 ren ners. Hij had op de eindstreep van de ze 199 kilometer lange rit een voor sprong van 15 seconden op de Belg Wal ter Godefroot, de winnaar van Gent - Wevelghem. Arie den Hartog won de sprint van een tweede groepje, dat een achterstand van 2.10 op Beugels had, en werd zesde. Wim Schepers eindigde met een achterstand van 2.27 op de tiende plaats. SOESJOEMI Boris Spassky heeft de schaaktweekamp tegen Efim Geiler met 5Vt-2Vi gewonnen. Gisteren beslo ten de beide Russen in Soesjoemi na de 51e zet van de achtste partij tot re mise. In de halve finales zal Spaaky de winnaar van de tweekamp Larsen (Denemarken)Portisch (Hongarije) ontmoeten. Uit de volgende activiteiten kan een keuze gedaan worden: Fietsen a. plm. 30 min. per dag met een mi nimum van 2 uur per week, b. of één meerdaagse toeristische fietstocht. Gymnastiek a. dagelijks (ochtend)gymnastiek, of b. wekelijks indoor-, conditietrai ning of keep-fit gymnastiek. Hardlopen a. wekelijks Vt uur een al dan niet officiële veld-, bos- of strandloop. Wandelen a. plm. 30 min. per dag met een mi nimum van 2 uur per week, of ge durende de gehele periode b. twee officiële wandeltochten, of c. de Vierdaagse van Nijmegen of Apeldoorn, of d. één avondvierdaagse, of c. tweemaal wadlopen. Schaatsen a. officiële toertochten b. deelneming aan wekelijkse train ing op de Kunstijsbanen. Alpinisme a. minimaal 15 uur b. drie huttenstempels. Skiën a. minimaal 15 uur b. droogskiën, minimaal driekwart uur per week. Waterskiën a. minimaal Va uur per week. Ilomc-training a. dagelijks (roei- of fietsapparaat). Voor de volgende activiteiten geldt als minimum 1 uur per week: a. bowling, kegelen b. badminton c. golf d. judo, jiu jitsu e. jeu de boules f. kanoën g. paardrijden h. roeien i. tafeltennis j. tennis k. voetbal 1. volleybal m. zeilen n. zwemmen o. basketball, p. handbal q. hockey r. korfbal s. squash t. andere overeenkomstige activitei ten. STOCKHOLM De Nederlandse zwemploeg heeft examenzorgen. De formatie die vtff en een halve week door een groot aantal landen van Europa werd ge voerd en een laatste trainingsstage heeft doorgemaakt in Den Bosch, moet dit weekeinde by de zeslandenwedstrljd in Stockholm waar maken, wat coach Kerkhoven by de planning vorig jaar aan de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) heeft beloofd: „Geef my de mogelijkheden de zwemsters en zwemmers optimaal voor te bereiden en ik lever u een ploeg, waarvan de kern al na de zes- landenwedstryd in Stockholm kan worden aangewezen voor de Spelen van Mexico. ADVERTENTIE Kerkhoven heeft alle financiële problemen ten spijt die mogelijkhe den gekregen. Met 20 jongens en meis jes reisde hij naar Tsjechoslowakije, Rusland, Polen en Frankrijk. Hij kon ze meer en zwaardere training geven dan in de overvolle Nederlandse baden ooit mogelijk was geweest. En nu is het woord aan de zwemsters zélf. Dezen verkeren overigens in het on gewisse of Stockholm voor hen het toe latingsexamen betekent voor Mexico óf dat het alleen een belangrijk proef werk betreft. De KNZB heeft het Ne derlands Olympisch Comité erop gewe zen, dat de gevolgde opzet de enig juiste is. Men kan in de zwemsport na melijk slechts werken met een beperkt aantal pieken per jaar, maar de Olym pische keuzeheren hebben zich vrijblij vend opgesteld. Chef de mission, de heer A. J. H. Dokkum, zal zelf in Stockholm de resultaten in ogenschouw nemen en veel zal afhangen van de in druk, die hij daar opdoet. Het is aan te nemen, dat Kerkhoven zich niet zal beperken tot twee of drie namen. Nederlandse ploeg. Groot-Brittanni. heeft reeds driemaal gewonnen: in '63, .'66 en '67. In alle prognoses wordt één ding als vaststaand aangenomen: Ada Kok zal de 100 meter vlinderslag winnen. Zij is één van de weinige sterren van abso luut wereldniveau, die in Stockholm uitkomen. Het verschijnsel van een ge leidelijk afglijden naar het tweede plan doet zich namelijk niet alleen voor in Nederland, maar ook in de andere vijf deelnemende landen, die alle een grote traditie vertegenwoordigen op zwemge- bied, maar overvleugeld dreigen te wor den door de Verenigde Staten en de „jongere" zwemlanden Rusland en Oost-Duitsland. Prijswinnaar van f 500.- In het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. GRONINGEN Jan Renders, aanvoerder van de Groningse eredivisieclub GVAV, maakt een moeilijke tijd door. Eerst moest hij van zijn bazen verne men dat zijn contract nog maar met één jaar kan worden verlengd en om de ellende compleeet te maken zit hij sinds Paasmaandag met het linkerbeen in het gips. Over de pech dat hij tegen NEC zijn enkelbanden scheurde en voor het verdere seizoen is uitgesloten, zal de Brabander zich nog wel heen kunnen zetten, maar anders is het gesteld met het contract dat GVAV hem heeft aan geboden. Het is voor een Ada Kok of Nel Bos nauwelijks interessant om te weten, dat zij nu al voor Mexico zijn aangewezen. Zij gaan toch. Voor de wat minder ster ken kan een vroegtijdige selectie echter belangrijk zijn, al was het alleen maar als stimulans voor het zelfvertrouwen, zo is het idee van Kerkhoven. De 18 Nederlandse jongens en meis jes, die in Stockholm aan de start ver schijnen, hebben een duidelijk doel voor ogen: het realiseren van de tijden die zij aan het begin van de trip naar Oost-Europa maakten in het 25-meter- bad van Bremen. Die tijden zullen zij dienen te herhalen op de veel zwaar dere 50-meterbaan van het Erikdalsba- det in Stockholm. Het klimaat voor recordverbeterin gen is bij de jaarlijkse ontmoeting tus sen Engeland, Zweden, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland nooit erg gunstig geweest. Het is een typisch televisie-evenement, waarbij de snelle voor 't publiek aantrekkelijke op eenvolging van nummers prevaleerl, boven de rust en wat langere pauzes, die een topprestatie nu eenmaal ver eisen. In de zeven jaar, dat de wed strijd nu wordt gehouden, is welgeteld één wereldrecord verbeterd: de 54 se conden van Bobby McGregor op de 110 yards vrije slag in 1963 in Blackpool. Voor het overige waren het wedstrij den, waarin opvallend vaak de favorie ten faalden. Voor Stockholm is Groot-Brittannië nummer één bij de prognoses hoewel dit land bij de trainingswedstrijden in Font Romeu werd verslagen door de MOSKOU De negentienjarige Rus sische student Nikolai Pankin heeft in Moskou het wereldrecord op de 100 meter schoolslag verbeterd. Hij legde de afstand af in 1.06.2. Het oude (offi ciële) record stond met 1.06.7 op naam van zijn landgenoot Vladimir Kosinsky die zijn prestatie op 8 november 1967 in Moskou leverde. Pankin kwam op 4 april in Tallin eveneens tot 1.06.7, maar deze evena ring was nog niet erkend. De Braziliaan Jose Silvio Feola zwofn twee maanden geleden in Rio de Janeiro weliswaar 1.06.4, maar ook deze tijd wacht nog op erkenning. AUGSBURG Nederland heeft zich donderdag van de laatste echte concur rent voor de Westeuropese titel ont daan. In Augsburg versloegen onze landgenoten België in vier sets en ze kunnen nu van de zesde Westeuropese titel nog slechts door West-Duitsland en Finland, volleybalnaties in opkomst, worden afgehouden. In de strijd tegen de Belgen startte de ploeg van Henk Blok slecht. Op Bram Vermeulen na speelden alle le den van het basisteam krampachtig en gespannen en de Belgen konden dan ook na 6-8 zonder moeite doorlopen naar 6-15. In de tweede set verander de het beeld echter. Coach Henk Blok had in de laatste minuten van de eer ste set Bert Onnes, een typische „vech ter", in de ploeg gehaald en hij bleek in staat Nederland te inspireren. Bert Aalbers begon beter te slaan, Harry Jansen en Harry Veldhuis von den hun zelfvertrouwen terug en de Belgische cracks Bosschaerts en Huy- brechts konden het Nederlandse blok niet meer passeren. Via 7-3 en 11-6 werd het 15-9. In de derde set draaide Nederland het best en vooral dank zij Bram Vermeulen werd dat in een 15-7 stand uitgedrukt. De Belgen gaven zich echter nog niet gewonnen. Zij kwamen in de vierde set sterk terug, maar misten de controle op de aanval. Zij verloren daardoor teveel punten en de eindsprint bij 12-3 en 14-4, die hun tot 14-8 bracht, bleek te laat inge zet. De Finnen verrasten donderdag avond weer. Vorig jaar kon de Finse Bond nauwelijks een ploeg op de been brengen en zond toen teneinde raad een clubteam, dat de kosten kon en wilde dragen. Een jaar later echter drongen de Finnen tot de finalegroep door en re kenden met op papier veel sterkere te genstanders genadeloos af. Donderdag avond moest Turkije eraan geloven. On der aanvoering van Jorma Kuutinen werd het 3-1 voor de Finnen, die nu achter Nederland de tweede plaats bezetten De uitslagen van donderdag luiden: West Bromwich Albion heeft don derdagavond de tweede replay uit de kwartfinales van het toernooi om de Engelse FA-Cup tegen Liverpool met 2-1 gewonnen. In de halve finales zal West Bromwich Albion op 27 april Bir mingham City ontmoeten. APELDOORN Het hoeft geen betoog, dat circa 50 pro cent van alle sterfgevallen voortvloeien uit hart- en vaat ziekten en dat dit ondermeer zijn oorzaak vindt in te wei nig lichaamsbeweging van de hedendaagse mens. Uw dok ter zou er ongetwijfeld meer over kunnen vertellen. Het is ook bekend, dat het huidige levenspatroon voor zeer velen resulteert in gebrek aan beweging en dat daardoor de ge zondheid nu niet bepaald gestimuleerd wordt. De Neder landse Sportfederatie gaat nu iets aan de geringe lichaams beweging doen. Mensen met „buikjes", binnenvetters, apathische t.v.-kluisteraars en alle overi gen, die, door welke omstandigheden dan ook, weinig in beweging komen, worden door de NSF tot actie geroepen, morgeen al. Dan start over het gehele land de zogenaamde TRIM-actie, (het woordje TRIM betekent in het Noors zoiets als oefening en vreugde). Deze actie heeft ten doel om de Nederlandse bevolking te activeren en haar lichamelijke beweging te geven, zonder dat er grote prestaties verlangd worden. Het is een actie „sport voor iedereen". Wat houdt de actie precies in? Wan neer men wil gaan „trimmen" dan is men verplicht om twee verschillende activiteiten gedurende een aaneenge sloten periode van drie maanden (13 weken) te beoefenen. Men kan beginnen wanneer men wil en de keuze in de takken van sport is vrij. Tijdens de actie mag van sport gewisseld worden. De deelnemers worden zodoende in staat gesteld om op een prettige wijze aan eenvoudige sportieve activiteiten deel te nemen. Zowel individueel als in groepsverband kan er „getrimd" worden. Ook Is 't niet noodzakelijk bij een sportvereniging te zijn aangeslo ten. Er wordt niet gestreefd naar gro te prestaties, hoofdzaak is regelmatige beoefening. Er zijn talrijke sporten, die niet ge organiseerd behoeven te worden en die geen speciale accommodatie vragen. Iedereen kan dus deze sporten beoefe nen op het moment, dat het hem of haar het beste uitkomt. Andere sporten moeten echter wel min of meer geor ganiseerd worden. We denken hierbij aan sportinstuiven en open uren. Een vereniging kan b.v. iedere week een uurtje vrijmaken, waarop de men sen, die willen „trimmen", welkom zijn om aan de activiteit van die vereni ging deel te nemen. Er zullen mis schien ook clubs zijn, die een aantal „trimmers" bij de normale trainings uren te gast willen hebben. Wanneer men aan de actie deel neemt moet men in het bezit zijn van een Trimboekje, waarin de verschillen de activiteiten en de duur vermeld staan. Men moet het boekje zelf bij houden en na afloop van elke sportbe oefening zelf aftekenen. Er is dus geen officiële controle. Wanneer men de zaak wil „oplichten", dan is dat een koud kunstje. Men heeft zich daar echter zelf mee. „Wanneer er van de 10.000 deelne mers 2000 zijn, die de zaak voor de gek houden, dan zijn er altijd nog 8000 Nederlanders, die we in beweging heb ben gebracht. En dat is beslist de moei te waard", zo redeneert men bij de NSF. Na dertien weken gaat men met het boekje naar een van de contactadressen. Daar scheurt men het volle blaadje er uit en tekent het. Voor f 1.50 kan men dan van de NSF het Trimspeldje ko pen, waarop een 1 staat. Gaat men nogmaals dertien weken „trimmen", dan ontvangt men een nieuw boekje. Het proces is verder hetzelfde. Men kan vier speldjes per jaar halen. Op ieder speldje staat het aantal Trim- periodes afgebeeld. y Degenen, die het echter wat hogerop willen zoeken, kunnen het Trim-vaar- digheidsdiploma halen. Wie nog verder wil kan de proeven voor het NSF- sportpaspoort afleggen. Het is de bedoeling van de NSF iede re maand via de televisie aandacht aan het verloop van de Trim-actie te schenken. Vanavond op Nederland II van 21.05- 22.00 uur kan men tijdens de Nationa le Sporttest het een en ander over de actie zien en horen. Nederland - België 3-1 (6-15, 15-9, 15-7 14-8); Finland - Turkije 3-1 (14-16, 15- 10, 15-11, 15-3); Italië - West Duitsland 3-1 (15-9, 15-7, 11-15, 5-8). De stand luidt: Nederland 6 pnt, 2. Finland 5 pnt, 3. België 5 pnt, 4. West-Duitsland 4 pnt, 5. Italië 4 pnt, 6. Turkije 3 pnt. Verliezerspoule Denemarken - Beieren 3-0 (15-9, 15-11 15-5); Oostenrijk - Zwitserland 3-2 (9- 15, 15-6, 7-15, 15-11, 15-9); Duitse jeugd - Engeland 3-0 (15-8, 15-11, 15-6). SKUKUZA Tijdens een gesprek tussen Avery Brundage, president van het Internationaal Olympisch Comité, en Frank Braun, president van het Zuadafrikaans Olympisch Comité, is donderdag in Skukuza de vraag, of Zuid-Afrika zich wil terugtrekken voor de Olympische Spelen in Mexico, niet ter sprake gekomen. Braun verklaarde in een interview met een Zuidafrikaan- se krant, dat „Brundage alleen de si tuatie wilde verduidelijken, zoals die nu is en dat hij geen nieuws bracht". Braun vergezelde Brundage woensdag bij een bezoek aan Zuidafrika's ver maarde wildreservaat, het Krugerpark. Maandag was de Amerikaanse nestor in de Olympische beweging bij verras sing in Johannesburg gearriveerd. Vol gens Braun was de voornaamste reden van Brundages onverwachte komst een tijdelijke vlucht voor „drukte en tele foons". DEN HAAG De komende weken gaat een groot aantal Nederlandse amateurs deelnemen aan wegwedstrij den in het buitenland. Op zondag 21 april starten in Hannover Harry Jan sen (Westzaan), Ted Blom (Haarlem), Fred Lachterop (Amsterdam) en Jan Vlot (Wanneperveen). Voor het Circuit de la Sarte (26 t/m 28 april) zijn Bennie Groen (Steenwijk) Pieter Hoekstra (Dokkum), Sander Douma (Grouw), Wim Deelen (Nieuw Lekkerland), Leo Embregts (Stampers gat) en Peter Legierse (Den Bommel) aangewezen. Tenslotte starten op 30 april in Bo- cholt (W.Dld) Jan Aling (Bunnerveen) en Reink Cornelisse (Amsterdam). Renders, destijds voor 35.000 gulden overgenomen van PSV. kan maar niet begrijpen waarom GVAV zijn grote verdiensten voor de Groningse club thans zo karig wil belonen. Op dertig jarige leeftijd heeft hij er begrip voor dat er eens een einde aan een voetbal carrière moet komen, maar de manier waarop men hem thans vroegtijdig aan de kant wil zetten grieft hem diep. Hij staat daarin niet alleen, want iedereen in Groningen heeft kunnen zien dat Renders een best seizoen achter de rug heeft. Overigens was dat in voorgaande ja ren niet anders. Als Martin Koeman, die binnenkort dertig jaar wordt, een tweejarig contract kan krijgen, dan heeft Renders daar ook recht op, zegt men in Groningen, al was het alleen maar omdat GVAV jarenlang een goed kope maar uiterst waardevolle kracht aan hem heeft gehad. Wat Jan Renders vooral dwars zit, is dat GVAV hem alleen wil laten gaan voor een transfersom van vijftig duizend gulden. Hij vindt dit onredelijk wanneer ze zijn waarde thans nog maar op één jaar bepalen. Renders, waarvan zijn medespelers zeggen nog nooit zo'n goede aanvoerder te hebben gehad, is ook diep teleurgesteld over het feit dat het bestuur van GVAV hem na zijn ernstige blessure de eerste in vier jaar Groningse tijd een beet je aan zijn lot heeft overgelaten. Na aankomst in Groningen is hij moederziel alleen naar het Academisch Ziekenhuis gereden, hoewel hem dit veel pijn veroorzaakte. Wim Visser, eveneens speler van het eerste elftal, heeft hem na wat getelefoneer rond middernacht weer naar huis moeten brengen. Men sprak bij GVAV van een reeks onvoorziene gebeurtenissen, maar dat kan de indruk toch niet wegnemen dat de hele vertoning stuntelig aan doet. „Ik ben al die jaren een echte GVAV'er geweest en heb met enorm veel plezier in Groningen gespeeld. Ik kan ook elke dag rekenen op bezoek van mijn medespelers, waarmee ik het bijzonder goed kan vinden". Deze woorden van Renders, steken scherp af tegen de houding van het be- KRUGERSDORP en Standerton waren tot voor korte tijd weinigzeggende namen van Zuidafrikaanse steden. In Nederlandse oren klonk Krugersdorp niet vreemd maar weinig meer dan een herinnering aan de legendarische Paul Kru- ger zal het niet hebben opgeroepen. In de internationale atletiekwereld worden de namen van deze twee plaatsen nu echter gekoppeld aan Paul Nash, de man die drie maal in vijf dagen tijd het wereldrecord op de 100 meter evenaarde door deze afstand in 10 seconden af te leggen. Zuid-Afrika is de laatste maanden „hot news" geweest in de internationale pers. Na de harttransplantaties in het Groote Schuur Ziekenhuis van Kaap stad zorgde het Internationale Olympische Comité (I.O.C.) voor grote con sternatie in de sportwereld door Zuid-Afrika opnieuw toe te laten tot de Olympische Spelen. In Zuid-Afrika zelf zijn de problemen over de wedertoelating tot de Spelen door de prestaties van Paul Nash enigs zins naar de achtergrond gedrongen. Uiteraard wacht men daar ook het resu- taat van de buitengewone vergadering, die het IOC op 20 en 21 april in Lau sanne gaat houden, met grote spanning af maar de vreugde om de records van Nash is er niet minder om. Voor Paul Harewood Nash is het besluit, dat het Internationale Olympische Comité in Zwitserland gaat nemen, geen pro bleem. Ook wanneer het IOC zijn in Grenoble genomen beslissing om Zuid- Afrika in Mexico opnieuw toe te laten ongedaan maakt, is het vrijwel zeker dat Paul Nash naar Mexico gaat. Ondanks het feit dat de ouders van Paul Harewood Nash vrij kort na de geboorte van hun zoon, op 20 januari '47, uit Londen naar Johannesburg ver trokken, hield de thans 21-jarige jonge man, die met de Duitser Armin Hary, de tweede blanke wereldrecordhouder op de 100 meter is, zijn Britse nationa liteit. Daardoor kan het mogelijk zijn dat Zd.-Afrika na Reginald Walker, die in 1908 in Londen de gouden medaille op de 100 meter won, opnieuw een Oly- pisch sprintkampioen krijgt. Dat Paul één van de favorieten voor de 100 me ter in Mexico is, daar twijfelt geen van de internationale atletiekexperts aan. Nash heeft namelijk naast zijn grote' sprinttalent het niet te onderschatten voordeel dat hij gewend is op grote hoogte (1900 m) te trainen en zijn wed strijden te lopen. Paul Nash's sprinttalent is door zijn vader als een kostbare diamant be waakt. Op de lagere school bleek al spoedig dat de jonge Paul zijn leeftijds genoten in snelheid veruit de baas was. Vader Nash, bevreesd dat zijn zoon in wedstrijden te snel zou „opbranden", hield hem voorlopig angstvallig weg van de sintelbaan. Paul ging rugby spelen, tenniste en blonk ook uit bij hockey. Na deze „vorming" volgde in 1963 hij was toen zestien jaar de stap naar de sintelbaan. Datzelfde jaar trok hij direct de aandacht door de 220 yards af te leggen in 21.6 sec.; voor een „beginneling" een uitstekende tijd. In de daarop volgende jaren kreeg hij in talloze wedstrijden niet alleen de no dige ervaring maar ontwikkelde hij zich tevens tot een zeer groot sprinter. In juli 1966, tijdens een trip door West-Duitsland, kwam de doorbraak naar de internationale top. Dat die nog vrij onopgemerkt bleef, kwam door het ongelukkige tijdstip van zijn Europese reis. In Duitsland bereidde men zich voor op de Europese atletiekkampioen- schappen, die in september in Boeda pest werden gehouden en zo kwam Nash maar enkele malen uit tegen er kende Duitse sprinters. Toch keerde hij terug naar Zuid-Afrika met tijden van formaat op zijn conto: 10,2 sec. op de 100 en 20,6 sec. op de 200 meter. De beslissende wending volgde een jaar later toen hij op 20-jarige leeftijd voor één jaar studie naar de Verenigde Staten vertrok. De 9,2 sec., die hij kort voor zijn afscheid op de 100 yards liep, leken 'n goede garantie dat hij de krachtmeting met de Amerikaanse sprinters aankon. Hoewel hij 't voor treffelijk deed, bleken de „zwarte pa rels" Jim Hines en Charlie Greene toch tè snel voor de Zuidafrikaan die keer op keer merkte dat in de laatste 20 m zijn demarrage te kort schoot. Via films, die tientallen malen wer- CHRONOLOGIE WERELDRECORD 100 METER 10.6 D. F. Lippincott (VS), Stockholm 6-7-T2; 10.4 Charles Paddock (VS), Redlands 23-4#-'21; 10.3 Percy Williams (Canada), To ronto 9-8-'30; 10.2 Jesse Owens (VS), Chicago 2ft-6-'36. 10.1 Willy Williams (VS), Berlijn 3-8-*56# 10.- Armin Hary (W.-DId.). Zürich 21-6-'60. NEDERLANDS RECORD 10.3 Chris Berger (AV '23), A'dam 26-8-'34; 10.3 Rob Heemskerk (PSV), Leiden 28.8.'65. ZIJ LIEPEN 10 SEC ROND: Armin Hary (W.-Dld.) Zürich 1960; Harry Jerome (Canada) Saskatche wan 1960; Horacio Esteves (Vene zuela Caracas 1964; Bob Hayes (VS) Tokio 1964; Jim Hines (VS) Modesto 1967; Enrique Figuerola (Cuba) Boe dapest 1967. Op de recordlijst van de IAAF ontbreken de prestatie van Willy Turner (VS) en de Chinees Chia Chan. Turners tijd hy leverde zyn prestatie in dezelfde race ais Hines kon niet worden erkend omdat slechts met twee i.p.v. drie stopwatches was opgenomen. Chia Chan staat niet op de recordiyst, onv- dat Communistisch China geen lid is van de IAAF en zUn tyd niet er kend wordt. den afgedraaid ontdekte zijn coach, dat Nash in de eerste meters verkrampt ademhaalde en kort voor de finish zich al volledig ontspande. Deze fouten wer den snel hersteld en de mogelijkheden van Nash, die met 1,80 m en 85 kg een geboren sprinter is, deden de rest. Hij liep dat seizoen nog enkele malen 10,2 sec. en na zijn terugkeer in Zuid-Afrika gingen zijn persoonlijke records op de 100 en 200 meter tiaar respectievelijk 10,1 en 20,4. Enkele voortreffelijke wedstrijden in februari hij liep de 100 meter twee maal in 10,1 sec., raasde de 200 meter gesteund door een rugwind in 20,2 sec. af en noteerde tenslotte in zijn eerste race op de 400 meter een tijd van 46,1 sec. gaven Nash het vertrouwen voor een geslaagde greep naar het wereld record op de 100 meter. Op 30 maart bleven op de snelle baan van het dichtbij Johannesburg gelegen Goudstad de stopwatches voor het eerst op 10 sec. rond staan. Van een erken ning als record kon toen niets komen omdat de rugwind met 2,75 m/sec. ruim boven het door de Internationale Atletiekfederatie (IAAF) toegestane maximum was. Lang heeft Paul Nash hier niet om getreurd. Want drie dagen later, op 2 april, was het in Krugersdorp wél raak. Nadat hij op de vrij losse baan van 't Jan Lotz-stadion in de series met 10,1 zijn nationale record al had geëvenaard volgde in de finale de eerste grote ex plosie. Ruim dertienduizend toeschou wers, van wie het merendeel alleen voor Nash was gekomen, waren er ge tuigen van hoe hun landgenoot het we reldrecord egaliseerde. Vier dagen later, in Standerton, le verde Paul Nash opnieuw het bewijs van zijn superklasse. Binnen 40 minu ten liep de Zuidafrikaanse „gazelle" tweemaal de 100 meter in 10 sec. De eerste keer registreerden de drie stop watches: 9,9; 10.0 en 10.1 sec. In de fi nale bleven de dunne wijzertjes staan op 9.9; 10.0 en 10.0. Volgens de regle menten van de IAAF telt in zo'n geval de „middelste" tijd. De atletiekdeskundigen zijn ervan overtuigd, dat Paul Nash de eerste mens zal zijn die de 100 meter binnen de 10 sec. aflegt terwijl men hem ook in staat acht op de dubbele afstand met bocht nemen de 20 sec. te komen. De komende weken zal men de naam van Nash echter niet tegenkomen. In de finale in Standerton heeft de nieuwe wereldrecordhouder namelijk een been blessure opgelopen, die hem enkele we ken tot rust dwingt. BAMBERG De Russen Keres en Petrosjan zijn donderdag in de zevende ronde van het schaaktoernooi in Bam berg remise overeengekomen. De Zuid- slaviër Ivkov won zijn partij tegen de Westduitser Kestler en deelt nu de eer ste plaats met Keres. Jan Hein Don- ner deelde met Lothar Schmid het punt. De stand luidt op kop: 1. en 2. Keres en Ivkov 5,5 pnt; 3. Petrosjan 5 pnt; 4 t.e.m. 6 Schmid, Donner en Westerin- nen 4 pnt stuur van GVAV. Renders kan het best waarderen dat Piet Fransen (32) aan het eind van het volgend seizoen een benefietwedstrijd krijgt aangeboden. Hij kijkt er ook niemand zwart op aan dat de Deen Ole Fritsen, dde in het afge lopen seizoen weinig heeft laten zien, opnieuw een tweejarig contract heeft getekend. Hij vindt ook nog een ver klaring voor de wens van GVAV om Gerrit van Tilburg in technisch op zicht wellicht de beste spelers voor goed geld te verkopen. Renders spreekt als aanvoerder van een mentale kwes tie waaraan overigens wel iets te doen zou zijn geweest maar wat er bij hem maar niet in wil is dat GVAV niet meer waardering kan opbrengen voor zijn prachtige staat van dienst. GVAV heeft in de laatste jaren va ker de plank royaal misgeslagen. Op een Henny van Nee werd in minder dan een jaar tachtigduizend gulden ver loren zonder dat GVAV ook maar het geringste aan deze speler heeft gehad. Jan Hordijk verdween door een admi nistratieve fout voor drieduizend gulden naar Willem II. LYON Het Nederlandse tafeltennis team staat, wil 't op de Europese kam pioenschappen zich hoger klasseren dan twee jaar geleden, voor een moeilijke opgave. Donderdag verloren onze land genoten in Lyon in een partij uit de B- groep met 0—5 van Oost-Duitsland en de veertiende plaats, die twee jaar ge leden werd bereikt, ligt voor Tiger- man's pupillen alleen in het verschiet als vandaag van Frankrijk of België wordt gewonnen. Zowel Frankrijk als België zijn ech ter tegenstanders waarvan diit seizoen reeds werd verloren zodat een vijftien de of zestiende plaats voor de Neder landse heren lijkt weggelegd. Voor de Nederlandse dames lijkt de strijd gunstiger te verlopen, donder dag werd met 30 van Schotland ge wonnen. Onze landgenotes verzekerden» zich hiermee van minstens de veertien- de plaats. Vandaag wachten de ont moetingen tegen Zwitserland en Zweden en deze wedstrijden bieden de dames, bij gunstige resultaten, uitziichten op hoogstens de negende plaats. De gedetailleerde uitslagen luidden; Heren: NederlandOost-Duitsland 05, Frans Schoofs—Stein 12-21, 8-21, Bert SchoofsLemka 7-21, 15-21, v. d. Helm Vater 16-21, 16-21, Frans Schoofs Lemke 9-21. 17-21, v. d. Helm—Stein 21-14, 14-21, 15-21. Dames: NederlandSchotland 30. Mieke ten BroekHawkins 2-13, 22-20; Mary van RuitenBarrie 12-21, 21-18, 21-18; Veronique van der Laan Mary van Ruiten—Hawkins/Barrie 21-19, 20-22, 21-17. SAN SEBASTIAN De Spanjaan Juan Sillonis heeft de eerste etappe vai de driedaagse wegwedstrijd om de gro te prijs van Eibar, een rit over 180 km. van Eibar naar San Sebastian en ter- rug naar Eibar, gewonnen. Ploegen van Willem II-Gazelle en het Franse merk BIC nemen deel aan de strijd. De best- geplaatste Nederlander was Cees Haast, die met twintig seconden achterstand als zestiende eindigde. De uitslag van de eerste etappe lukit: 1. Juan Sillonis (Sp) 4.31.48; 2. Lopez Rodriguez (Sp) zt; 3. Claude Berland (Fr) zt; 4. Gandarias (Sp) zt; 5. Martin Pinera (Sp) zt; 6. Perurena (Sp) 4.32.0; lö.Cees Haast (N) 4.32.8; 41. Rini Wagtmans (N) zt.; 62. Huub Zilverberg (N) zt; 66. Jo de Roo (N) zt; BRUSSEL Jan Mulder en Gerard Bergholtz hebben donderdag hun con tract met de Belgische voetbalkam pioen Anderlecht verlengd. Naast de twee Nederlandse voetballers, die al geruime tijd voor de Brusselse ploeg uitkomen, heeft Anderlecht ook een Turk gecontracteerd: Youssouf, een speler van Besiktas. ROTTERDAM De organisatoren van de eerste Rotterdamse zesdaagse, die van 1 tot 7 mei in de Energiehal wordt gehouden, hebben donderdag de finitief drie van de twaalf koppels ge contracteerd. Het zijn de Belgisch' reldkampioen op de sprint, Patrick l cu, die een ploeg vormt met zijn genoot Theo Verschuren en d Palle Lyke en Freddy Eugeq. Ook Duyndam heeft donderdag gc Zijn koppelgenoöt is de Duit Bugdahl. Door het ongeluk, dat de 1 main Deloof in de wegwee.' Wevelghem dinsdag jl. is ov hebben de organisatoren o; zien naar een nieuwe ploeg Peter Post. Men is nu in c ling met de Australiër Ron i de Belg Norbert Seeuws. Een ze twee renners zal dan op zij een nieuwe equipe vormen rm van de voorlopig gecontracteerd» reurs.

De Vallei | 1968 | | pagina 9