Veenendaals dagblad Buiten Galt blijkt de ontsnapte gevangene Ray te zijn RIPPEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Melina Mercouri in Londen Drie doden bij autobotsing President Federal Reserve vreest crisis in V.S. Informateur in België geeft opdracht terug Warmer! Impasse duurt voort Gelderse KVP sprak met Schmelzer REGERING LAAT BELANGEN DAGBLADPERS ZWAAR WEGEN Hotelclassificatie Eerste asperges Devaluatie dreigt Prijzen stegen vorig jaar ruim 3 procent Zij kregen er 'n neefje bij Schipper vond lijk vermiste broer Examenopgaven week te vroeg uitgedeeld 15 plaatsen (door V.S. genoemd) verworpen Kort van stof Oe Thant Aanvallen Minister dr. M.A.M. Klompé: Moordenaar ds. King thans hekend ij- Strafblad Littekens Pianofabriek N.V. Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces ..Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 20 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 94 HANOI WIL ALLEEN IN WARSCHAU PRATEN WASHINGTON Noord-Vietnam voelt niet voor inleidende besprekingen met Amerika in een van de vijftien plaatsen en landen die de Amerikaanse regering tot nu toe heeft geopperd. Als eerste mogelijkheid heeft Noord-Vietnam de Poolse hoofdstad Warschau genoemd en daar blijft het bij, aldus de regering in Hanoi. HAARLEM Door een verkeerson geluk op de kruising Westelijke Rond wegVlaamseweg in Haarlem zijn gis termiddag drie vrouwen om het leven gekomen. De personenauto, waarin zij met nog twee anderen zaten, werd bij het oversteken van de Rondweg, die een voorrangsweg is, aangereden door een vrachtwagen. Mevrouw C. H. Spiekerman-Boven- dorp (70 jaar) uit Haarlem en haar 13- jarige kleindochter G. Spiekerman wa ren op slag dood. De bestuurster van de personenauto, de 45-jarige mevrouw A. Spiekerman-Beerling, uit Nijmegen, werd zo zwaar gewond, dat zij in de loop van de avond in een Haarlems ziekenhuis is overleden. De vierde inzit tende van de personenauto, een 13-jarig meisje uit Nijmegen, liep een zware hersenschudding op. De auto werd vol komen vernield. DEN HAAG Nederland krijgt één hotelclassificatie. Hierover zijn de A.N.V.V., de A.N.W.B. en het ministe rie van Economische Zaken het giste ren in Den Haag eens geworden. Men zal zich binnenkort beraden over de vraag welk stelsel van objec tieve normen moet worden gehand haafd. Daarvoor wacht men het onder zoek af van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. A De bekende Griekse zangeres Meli na Mercouri is in Londen aangeko men. Morgen zal zij daar zingen en spre ken op een bijeenkomst op Trafalgar Square van het comité „Vrij Grieken land", dat gekant is tegen de huidige dic tatuur van de kolonels in Athene. Bij haar aankomst op London Airport, wachtte een groep betogers haar op met borden. Alle liederen die door Melina Mer couri worde ngezongen zijn van vrijdag af in Griekenland verboden. Het verbod slaat ook op de verkoop van platen van Melina Mercouri, die in verband met haar vijandige houding tegenover het militaire bewind in Athene haar Griekse staatsburgerschap heeft verleren. BERGEN OP ZOOM Op de groen teveiling in Bergen op Zoom werden gistermiddag de eerse asperges aange voerd. Ze waren afkomstig van de groenteteler P. J. Paassen uit Hooger- heide en werden verkocht voor de prijs van 3,96 tot 3,98 per ons. Vorig jaar werden de eerste asperges van het sei zoen aangevoerd op 14 april. Tn onze haastige tijd, die velen nau- welijks tot bezinning en inkeer laat komen, zien we, hoe ook de liefde van de buitenman voor plant en dier in een kort determinatiebestek ge drongen wordt. We zullen de uitvoe rige natuurhistorische voorlichting na tuurlijk moeilijk kunnen missen en de serieuze liefhebber heeft altoos een rijtje min of meer uitvoerige hand leidingen in de kast staan. Het behoe ven uiteraard geen encyclopedische zakboeken te wezen, maar gezellige animeerwerkjes, een goede flora enz. Anderen worden voldoende wegwijs gemaakt door mini-uitgaven, in na tuurlijke kleuren geïllustreerd, zoals die bv. door Zomer en Keuning's Uitg. Mij te Wageningen op de markt wor den gebracht. Wie een vakantie in de bergen doorbrengt, steke het aardige werkje „Alpenbloemen" met 123 goe de afbeeldingen in de zak. Het is naar de kleur der bloemen samengesteld. Blijft ge heel dicht bij huis, of zelfs aan de kamer gebonden dan vindt ge alles omtrent eisen en genoegens aan vis en waterkruiden in „Het aqua rium" (77 kleurenplaten) en tussen beide in staat zo te zeggen het ge noeglijke „Kleine Tuinen", een der beste van de reeks, al wil ik no. 4 „Schelpen aan het strand" toch ook nog even voor u noteren. Allemaal zijn ze kort van stof en toch staat er verrassend veel in voor nog geen twee rijksdaalders zijt ge er niet aan be kocht. Het kleine formaat en de kleu righeid spreken plezierig aan en wie eenvoudige boekjes met betrouwbare, populair-gehouden inhoud zoekt, vindt in dit kleine gezelschap wat van zijn gading. 20-4-1968 A. B. WIGMAN WASHINGTON De president van de Federal Reserve Board (de officiële Amerikaanse staatsbank), William McChesney Martin, heeft vrijdag verklaard dat de Verenigde Staten zich thans in de ernstigste financiële crisis sedert 1931 bevinden. Hij zei president Johnson te hebben gewaar schuwd dat een wereldomvattende de valuatie van valuta's onvermijdelijk is tenzij het tekort op de Amerikaan se betalingsbalans wordt weggewerkt. McChesney Martin zei dat de Verenig de Staten zich geplaatst zien voor een ontoelaatbaar tekort op de beta lingsbalans, gepaard gaande met een al even ontoelaatbaar tekort op de begroting. Als deze tekorten niet ver dwijnen zullen de Ver. Staten voor ongecontroleerde recessie of een on gecontroleerde inflatie komen te staan. McChesney Martin noemde het een soort tragedie dat nu al meer dan een jaar over belastingverhoging en besnoeiing op de uitgaven wordt gepraat. Hij zei dat het land thans in een deplorabele toestand verkeert; een situatie die zijns inziens niet ge tolereerd mag worden. De president van de Federal Reserve Board liet deze waarschuwing horen in een toespraak tot de American So ciety of Newspapereditors (Vereni ging van Amerikaanse krantenredac teuren), nog geen 24 uur na de ver hoging van het Amerikaanse disconto van vijf tot vijfeneenhalf procent, het hoogste peil sedert 1929. Hij zei dat ofschoon een wereldomvattende devaluatie niet het einde van de we reld zou betekenen het zeker de ernstigste terugslag zou zijn die de Ver. Staten ooit gekend hebben. McChesney Martin drong nogmaals aan ARNHEM Drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft gisteravond tij dens een kringvergadering van de Gel derse KVP toegezegd, de tekst te zul len publiceren van de verklaring, die hij in de fractie heeft afgelegd na het uittreden van de radicalen. Hij deed dit tijdens een discussie over de vernieu wing van de politieke partijen in Ne derland, nadat opmerkingen waren ge maakt over nogal vaag genoemde pu bliciteit van KVP-zijde met betrekking tot het uittreden. De discussie had een bijzonder rustig verloop. Aan het einde van de avond werd af scheid genomen van mr. A. P. J. M. M. van der Stee, die afgetreden is wegens zijn benoeming tot algemeen partijvoor zitter. op aanvaarding van de belastingtoe slag van 10 pet die president Johnson heeft voorgesteld. Hij zei dat de kre dietverlening nu heel wat gemakke lijker zou zijn als de belastingen een jaar gelden waren verhoogd. Het wenst zich ook niet te schikken naar de voorwaarden die de Ameri kaanse regering heeft verbonden aan een conferentiestadneutraal in de ogen van beide partijen,bereikbaar voor de wereldpers en met een goede sfeer voor dergelijke besprekingen. Noord-Viëtnam verwijt Amerika dat het een plaats wenst waar beide landen diplomatieke vertegenwoordigingen heb ben, terwijl in de door de Amerikaanse regering genoemde plaatsen, alleen Amerikaanse ambassades zijn. In Parijs, dat als conferentfestad door Frankrijk is aangeboden en waar zo wel Amerika als Noord-Viëtnam een vertegenwoordiging hebben, wordt van daag Oe Thant, secretaris-generaal van de V.N. verwacht. De Verenigde Staten zouden gaarne andere plaatsen voor vredescontacten overwegen als Noord-Viëtnam die zou voorstellen, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington vrij dag. Een woordvoerder voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten voor het ogenblik bij hun lijst van mogelijke plaatsen voor inleidende besprekingen blijven. „Wij hebben nog geen officieel antwoord via diplomatieke kanalen ont vangen over het onderwerp van moge lijke onderhandelingsplaatsen", zo zei hij. Gebruikmakend van het gunstige vliegweer hebben jachtbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht, de vloot en de mariniers een recordaantal (145) voor dit jaar aanvalsvluch- ten op doelen in Noord-Viëtnam bezui den de negentiende breedtegraad uit gevoerd. Hoewel president Johnson 31 maart de 20ste breedtegraad als uiterste aanvalsgrens vasvfitelüe, is reeds elf da gen geen melding meer gemaakt van aanvallen ten noorden van de negen tiende breedtegraad. In Zuid-Viëtnam wierpen de stratosfeerforten weer hun vernietigende last uit boven de A sjoa- vallei, die als belangrijke infiltratie weg van Laos in de richting van de oude Keizerstad Hoe-e wordt beschouwd. In de „ijzeren driehoek", het Viët- Cong bolwerk ten noorden van Saigon, braken nieuwe gevechten uit. Ameri kaanse eenheden die deel nemen aan de operatie „algehele overwinning" (de grootste actie uit de oorlog die zuive ring van de elf provincies rondom Sai gon beoogt) doodden in dat gebied bij drie gevechten 116 Viët-Cong-soldaten, aldus een Amerikaanse mededeling. De Amerikanen verloren elf man. DEN HAAG De regering is bereid voorstellen van de vereniging De Neder landse Dagbladpers te overwegen, die beogen de economische positie van de dagbladondernemingen te verbeteren, en daarbjy de belangen van de pers, die tegen andere wensen en belangen moe ten worden afgewogen, zwaar te laten wegen. Dit zegt de minister van C.R.M., me juffrouw dr. M. A. M. Klompé, in een gisteravond gepubliceerde brief aan de Tweede Kamer, die het advies van de persraad over concentratie in de dag bladpers vergezelt. De regering, die een zekere concen tratie in de dagbladpers onvermijdelijk „en wellicht zelfs niet geheel onge- gewenst" acht, is evenals db persraad van oordeel, dat niet nauwkeurig kan worden aangegeven op welk punt in grijpen van de regering in het concen tratieproces gerechtvaardigd of zelfs noodzakelijk is. Minister Klompé zegt, dat de rege ring het niet met de persraad eens is, dat de suggesties van de Nederlandse Dagbladpers over het geheel genomen redelijk zijn. Deze suggesties houden o.a. in: geen verdere uitbreiding van de zendtijd voor omroepreclame, voordat de advertentie-inkomsten van de pers weer duidelijk stijgen en geen uitbrei ding van de t.v.-reclame in 1969; dag bladabonnementen in het systeem van de belasting over de toegevoegde waar de onder het nultarief brengen; terug betaling van de 5,2 procent omzetbe lasting bij de invoer van krantenpapier; toestemming om abonnementsprijzen en advertentietarieven te verhogen; verla ging van het verzendtarief van de PTT; geen verhoging van de spoorwegtarie ven voor transport van dagbladen; ver- De NTS zendt zondag de eerste afle vering uit van „Frédéric", een nieuwe, uit twaalf delen bestaande jeugdserie over de avonturen van een opzichter van een natuurreservaat in de Zuid- Franse Camarque. De afleveringen worden op zondag van 19.00 tot 19.30 uur op Nederland 2 uitgezonden. Het betreft hier een vrolijk verhaal, dat zich afspeelt in de schilderachtige Carmarque en waaraan opzichters, toeristen, de waard van een bistrot, po litie en veel paarden te pas komen. laging van telex- en telefoontarieven voor de pers; verdere fiscale facilitei ten; volledige betaling van alle over- heidsadvertenties en voorzetting van de compensatie voor t.v.reclame ten be hoeve van de pers langer dan de toe gezegde drie jaar na invoering van deze reclame (op 1 januari 1967). Om te beoordelen of deze suggesties redelijk zijn moet in de eerste plaats vast staan of de beoogde maatregelen tot het gewenste doel leiden, nl. verster king van de economische positie van juist die dagbladen die hun zelfstandig heid dreigen te verliezen, aldus minister Klompé. „Er zou weinig gewonnen zijn indien het enig resultaat een verster king van de positie van enkele grote ondernemingen zou zijn." BRUSSEL. Minister d'Alcantara, die na de verkiezingen door koning Boudewtfn belast was met een informa tie-opdracht heeft gistermiddag deze opdracht terug gegeven. Zijn taak was na te gaan of het mo gelijk is een regering te vormen die steunt op de drie grote partijen, katho lieken, socialisten en liberalen. De so cialisten hebben evenwel laten blijken, dat zij voor een dergelijke formule niet voelen. Zij zijn meer uit op een rege ring die steunt op de Christelijke Volks partij en op de solialisten. De socialistische partij is bovendien van oordeel dat een commissie uit het parlement gevormd moet worden, om een oplossing te zoeken voor de taal vraagstukken en dat wil vooral zeggen het voor Brussel geldende regime. Een regering van de bestuurlijke eco nomische en sociale problemen van de Vlaamse, de Brusselse en de Waalse ge meenschap zal echter volgens de socia listen niet aan een parlementaire com missie moeten worden toevertrouwd, doch onderwerp moeten uitmaken van een regeringsprogram. Zowel katholieken als liberalen den ken hierover anders. Zij zijn van oor deel dat zowel de taalvraagstukken als de andere problemen van de drie ge meenschappen aan een parlementaire commissie moet worden toevertrouwd. Daar bovendien de socialisten hebben laten weten dat het naar hun oordeel hoog tijd wordt dat de informateur plaats maakt voor een formateur, zat er voor minister d'Alcantara niets anders op dan de koning om ontheffing van zijn opdracht te vragen. DEN HAAG Vorig jaar zyn de prijzen met gemiddeld ruim drie pro cent gestegen ten opzichte van 1966, hetgeen, aldus de minister van Econo mische Zaken mr. L. de Block in een brief aan de Tweede Kamer, een „vrü forse" stijging is. Deze prijsstijging is echter minder dan in 1966, toen zij 5,8 procent be droeg, en ook minder dan werd ver wacht, namelijk vier tot vier en een half procenj. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud steeg van 128 in ja nuari 1967 (1959'60 100) tot 135 in juni en daalde tot 133 in december, het geen een gemiddelde voor het gehele jaar 1967 van 132 oplevert. De prijsstijging was het hoogst in de sector particuliere dienstverlening: 5,7 procent. Huishuren stegen met 3,7 pro cent, vrijwillige verzekeringen met 4.6 procent, en overheidsdiensten met 5,3 procent. In de sector agrarische pro- dukten en vis bedroeg de stijging 1 pro cent, voornamelijk ten gevolge van een daling der aardappelprijzen met 17 procent en van groenten met 4 pro cent. Boter- en kaasprijzen stegen daarentegen met ca. 10 procent, vlees- en melkprijzen met gemiddeld 2,5 pro cent. Prijzen van kleding en schoeisel Stegen met 5,6 procent (in 1966 resp. 4,1 en 7,6 procent). O AMSTERDAM De Amsterdam-Rot terdam Bank NV heeft namens een on bekende opdrachtgever een bod uitge bracht op alle uitstaande aandelen in de NV Cultuur- en handelsmaatschap pij Siloewok Sawangan te Rotterdam. De biedkoers is 136 pet.. ROTTERDAM Ook de kleinkinderen van de heer en mevrouw Van Vollenho ven zijn blij met de geboorte van het prinsje: zij hebben er een neefje bij. Pie- ter-Coen (l) en Ellen (r) bekijken de eer ste foto van hun neefje. Pieter-Cben en Ellen zijn de kinderen van mr. Pieter van Vollenhoven's enige broer, de heer W. J. van Vollenhoven. WASHINGTON De Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) heeft Eric Starvo Galt geïdentificeerd, de man die wordt gezocht wegens moord op dominee Mar tin Luther King. Galt blijkt de veertigjarige James Earl Ray te zijn, die Is ont snapt uit de gevangenis van de staat Missouri. De identificatie is tot stand gekomen na een systematische en intensieve vergelijking van vingerafdrukken die kort na de moord op dominee King ge vonden zijn met de vingerafdrukken van ruim 53.000 mensen die door de po litie worden gezocht, aldus de FBI. Ray ontsnapte op 20 juli 1967 uit dé gevangenis van de staat Missouri in Jefferson City. Hij zat een straf van twintig jaar uit wegens roof, gepleegd in St. Louis. Ray is op 17 maart 1960 in de gevan genis gekomen. In september 1966 is hij enige tijd opgenomen geweest in het ziekenhuis in Fulton. Voordat Ray in 1960 tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, was hij al verschei dene malen met de politie in aanra king gekomen. Zijn strafregister dateert van 1949, toen hij in Los Angeles werd veroor deeld wegens diefstal. In 1952 werd hij wegens een gewapende overval veroor deeld in Chicago en in 1955 wegens het vervalsen van postwissels in Missouri. Hij heeft gevangen gezeten in Los An geles, Joiliet, Pontiac en Leavenworth, in plaatselijke, staats- en federale ge vangenissen. Ook het leger beschikt over een straf blad van Ray. Hij heeft een keer drie maanden dwangarbeid gekregen we gens dronkenschap en het ontstnappen uit arrest. Volgens de FBI heeft Ray de namen James McBride, James Walton, W. C. Herron en James O'Conna gebruikt. Ray is geboren in Illinois op 10 maart 1928, de FBI heeft niet bekend gemaakt in welke stad. Hij is 1,75 me ter lang, weegt 73 tot 78 kilo, heeft blauwe ogen, bruin haar en twee litte kens: een klein litteken midden op zijn voorhoofd en een tweede in de palm van zijn rechterhand. Ray heeft het be roep van bakker, los-arbeider en verf- menger uitgeoefend. Mensen die Ray kennen, beschrijven hem als een fel voorstander vgn ras senscheiding en aanhanger van de om zijn rassenvooroordelen bekende voor malige gouvernèur van Alabama, Wal lace. De gevangenisautoriteiten geloven, dat Ray vorig jaar ontsnapte in een broodkist, verborgen onder broden die naar andere Huizen van Bewaring in de stad werderi gebracht. TEXEL Schipper Arie van der Knaap (24) van de Texelse kotter TX 10 heeft gisteravond op de Noordzee het iyk gevonden van zijn broer B. J. van der Knaap. Deze twintigjarige visser man uit Den Burg werd sinds donder dagavond vermist van een andere kot ter, de TX 23. Van dat tijdstip af was van dat schip ook T. Sohagen (16) uit Oudeschild spoorloos verdwenen. Vrijwel de gehele vloot van het eiland Texel, ongeveer veertig schepen, vertrok gisteren uit de haven Oudeschild om te zoeken naar de lichamen van de twee jonge vissers. De TX was speciaal uit Helgoland gekomen.Schipper Van der Knaap had via Scheveningen-Radio het bericht over de vermissing van zijn broer gehoord. Het is nog steeds een groot raadsel hoe de twee jongelui te water zijn ge raakt. De zee was spiegelglad toen het tweetal zich ter hoogte van Kamperduin aan dek bevond. Schipper J. Betsema van de TX 23 was in de stuurhut. De vierde opvarende was benedendeks. Toen de schipper 's avonds laat buiten ging kijken, miste hij zijn twee be manningsleden. BERGUM In Bergum is vrijdag middag de bijna tweejarige Cornelia Dam voor de ouderlijke woning over reden door een wegrijdende visauto. DEN HAAG Ergens in Nederland zijn vannacht nieuwe opgaven ge maakt voor hét eindexamen handels- rekenen van donderdag. In ijltempo zal ook de Staatsdrukkerij aan het ,werk moeten om de nieuwe stukken op tijd bij alle middelbare scholen in Nederland te krijgen; vele malen gecorrigeerd en omringd met alle zorgen om de geheimhouding te waar borgen. De oorzaak van alle drukte is een ver gissing geweest op het Gereformeerd Lyceum in Groningen. Daar zijn don derdagmiddag - om half twee aan de kandidaten van de H.B.S. A de op gaven voor het handelsrekenen (met inbegrip van het financieel rekenen) voor donderdag 25 april uitgereikt. Tien minuten later ontdekte de rec tor de fout. De jongens en meisjes kregen het goede examenwerk en konden toen opnieuw beginnen. ADVERTENTIE In de laatste weken konden wij een aantal nieuwe me dewerkers plaatsen, doch wij komen nog krachten te kort.' In de eerste plaats een jonge kracht ter assistentie op de boekhouding. In de tweede plaats een er varen produktiechef met technische kennis van hout- of metaalverwerking. In de derde plaats nog pianostemmers (en leerlin gen), meubelmakers, hout bewerkers en verder enkele krachten (ook jonge) die belangstelling hebben om te worden opgeleid voor speciaal werk, zoals het maken van snaren (het om spinnen van staal met ko per), het aanbrengen van snaren, montagewerk, af stellen van mechanieken, maken van onderdelen etc. RIPPEN PIANOFABRIEK N.V. Reehorsterweg 52 EDE (Van onze weerkundige medewerker r^oed nieuws voor de minnaars van een kopje koffie op een terrasje. Na een kleine thermische terugval 19 graden was gistermiddag de hoog ste temperatuur in Nederland blaast dit weekeinde een zuidoostelij ke wind de lucht van subtropische oorsprong terug naar onze contreien. In Gelderland loopt het kwik vanmid dag op tot waarden tussen 22 en 25 graden. Ook zondag behoudt het iveer een zomerse inslag maar de kans op een regen- of onweersbui wordt dan wel wat groter. Een ramp zou dat bepaald niet zijn, want de laatste 14 dagen is er bijvoorbeeld in Apeldoorn nauwe lijks regen gevallen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1