Twee boerderijen afgebrand „Achtste med. faculteit geen dringende zaak" Eén dagje naar de eeuwige stad Opruiming en herbouw in Emmen Pernis en Zeist 140 ontslagen in Leeuwarden Dit weekeinde al bloesem in de Betuwe Huishoudbeurs denkt ook aan de gehandicapte huisvrouw STUDIECOMMISSIE RAPPORTEERT: Rotterdammer in Zwitserland aangehouden Bliksembezoek met de KRO aan Rome Ansichtkaart Goede zaken in textielbranche voor paasdagen „Echt universeel" Akkoord over enkele e.a.o.'s Koopman verliest veertien mille Vrouw logeerde in dure hotels zonder betalen Schoonzoon Johnson in Zuid-Viëtnam Minder werkers in industrie Na drie catostrofale branden Vijftien mille tussen balen geperst papier Staking bedreigt bouwnijverheid in België Nederland geeft f 20 miljoen als voedselhulp Tsjechische majoor pleegt zelfmoord VOOR 9T EERST EE1S EIGEN STAND mm ZATERDAG 20 APRIL 1968 OUDE BILDTDIJK Te Oude Bildt- dijk zijn vrijdag door nog onbekende oorzaak twee boerderijen afgebrand. De eerste brand ontstond in de kapi tale boerderij van de heer J. van der Weg. In korte tijd stond de schuur in lichter laaie. Nog geen kwartier later brandde ook de boerderij van de heer O. Marra, die een paar honderd meter verderop staat, precies in de windrich ting. De politie ontdekte deze tweede brand, toen zij op weg was naar de eerste. De brandweren van Sint Anna- Parochie, Sexbierum en Leeuwarden bestreden het vuur. Van de inboedel kon veel worden gered, omdat het woonhuis los van de boerderij staat. Tien minuten na de brand in de boer derij van de heer Van der Weg ontdek te men vuur op het rieten dak van de boerderij van de heer Marra. Omwo nenden hebben nog geprobeerd deze brand te blussen, maar het vuur greep snel om zich heen. Men ging er toen toe over om het vee en de inboedel te redden. Dertig stuks vee en een aantal landbouwmachines konden worden ge red. In de boerderij van de heer Van der Weg kwamen dertig konijnen in de vlammen om. Twee koeien konden worden gered. Beide boerderijen wa ren tegen brand verzekerd. LEEUWARDEN Ten gevolge van de zeer moeilijke financiële positie van Ringverwarming NV te Leeuwar den, is aan 140 van de 260 personeels leden deels in de Friese hoofdstad, deels elders werkzaam ontslag aan gezegd. De produktie van centrale verwar mingsinstallaties zal binnenkort wor den gestaakt en overgaan naar de haardenfabriek Faber NV te Leeuwar den. Gepoogd wordt om het resterende deel van het personeel in dienst te houden door zich te specialiseren op service voor verwarmingsinstallaties. Van de betrokken werknemers zullen enkelen in dienst kunnen treden bij de haardenfagriek Faber, terwfjl de Co- operatieve Condensfabriek Friesland heeft meegedeeld belangstelling te heb ben voor veertig werknemers. DEN HAAG Langs de weg van de prognostiek is niet aannemelijk te ma ken, dat de stichting van een achtste medische faculteit een dringende aange legenheid is. De huidige overbelasting van de faculteiten is onvoldoende ge grond voor het stichten van een achtste faculteit en zeker 0111 daartoe aan stonds over te gaan. Binnen een periode van tien jaar zou de behoefte aan een nieuwe medische faculteit kunnen blijken te bestaan. Thans dient daarom reeds te worden vast gesteld waar zij zal worden gevestigd. Zou zij een capaciteit hebben van 200 eerstejaars-studenten per jaar, dan zijn de benodigde uitgaven voor een vol ledige medische faculteit globaal te ramen op f 400 miljoen. ROTTERDAM De officier van Justitie in Rotterdam heeft de Zwitser se autoriteiten gevraagd om uitleve ring van de 44-jarige kantoorbediende M. in 't V. uit de Maasstad, die al maandenlang door de politie wordt ge zocht wegens verduistering en oplich ting voor een bedrag van f 60.000, Volgens de politie in Rotterdam, zou de kantoorbediende in de maanden no vember en december van het vorig jaar geknoeid hebben met de aan- en verkoop van cafetaria's en pensions. Het geld, dat hij bij deze transacties in handen kreeg, stak hij gedeeltelijk in eigen zak. Volgens de aangiften, die tot nu toe bij de Rotterdamse politie zijn binnen gekomen, betreffen de knoeierijen een bedrag van f 60.000,maar het moet, naar de mening van de recherche, niet uitgesloten worden geacht, dat de kan toorbediende zich aan nog meer ver duisteringen heeft schuldig gemaakt. De Rotterdammer werd enige dagen geleden in Zurich gearresteerd. De Rotterdamse politie had via Interpol om zijn aanhouding gevraagd. Dit blijkt uit de voorlopige conclusies, die de studiecommissie met betrekking tot de oprichting van een achtste me dische faculteit heeft opgesteld. De con clusies worden 8 mei ter discussie ge steld in een bijeenkomst van de studie commissie met medische organisaties en instanties en andere belangstellen den. Wordt dit overleg, eventueel op een wteede bijeenkomst op 22 mei, af gerond, dan kan de studiecommissie mogelijk haar aanvankelijke meningen herzien of verdiepen voordat advies aan de minister van Onderwijs en We tenschappen wordt uitgebracht. De capaciteit van de huidige me dische faculteiten is 1450 plaatsen voor eerstejaars, terwijl de laatste jaren het aanbod zich rondom de 1600 bewoog. De behoefte aan artsen en het aanbod van studenten zijn niet de enige facto ren, die gewicht in de schaal leggen bij de beslissing over een achtste me dische faculteit. Mogelijk is ook: be staande capaciteiten uit te breiden en de studie opnieuw in te delen. Ook is er de mogelijkheid, dat een nieuwe medische faculteit een te groot beslag op de beschikbare middelen legt, of dat er onvoldoende wetenschappelijke bemanning van het nieuwe instituut valt te recruteren. De commissie concludeert, dat het beperken van het aanbod van studen ten, zolang dat binnen de perken van de behoefteó aan artsen blijft, in be ginsel moet worden afgewezen. Een limitering van de toelating, omdat de opleidingscapaciteit onvoldoende is, 's Morgens om kwart over vijf wordt de luchtbrug naar Rome geopend. Van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven stijgt het eerste van dertien charter- toestellen op, die 1500 leden van de Katholieke Radio Omroep (KRO) naar Rome zullen brengen voor een bliksembezoek van zegge en schrijve één dag. Het doel is drieledig: een dagje uit, versteviging van de ledenband en bevredi ging van religieuze verlangens. De basis voor de luchtbrug werd vo rig jaar gelegd door de Nederlandse reiscentrale voor katholieken „Sint Christoffel", die toen drieduizend lezers van een katholiek weekblad één dag aan de eeuwige stad Het nippen. Het succes van deze monsterreis was zo groot dat ook de propaganda-afdeling van de K.R.O. besloot met „Sint Chris toffel" de lucht in te gaan. ,,'t Is weer eens wat anders. Je bent er weer eens uit", zegt een bejaarde landbouwer uit de buurt van Den Bosch. Met roodomrande ogen tuurt hij in zijn ochtendkoffie in de vertrekhal van het Rotterdamse vliegveld. Hij is om twee uur 's nachts opgestaan. Grondstewardessen roepen vlucht nummers af, de mensen dringen naar de uitgang. Er lopen geüniformeerde lieden, die via walkie-talkies hun in structies krijgen. Zestienhoven is zo veel vroege activiteit niet gewend. Voor veel passagiers is het hun lucht doop. Onwennig openen zij de plastic zakjes met bestek voor hun (Engels) ontbijt, dat boven Dyon wordt geser veerd. Fototoestellen klikken. Als de eer ste besneeuwde toppen van de Alpen zichtbaar worden, zegt een sigaarroken- de man, speldje van de al jaren niet meer bestaande KAB op de revers: „Ik word in augustus 75 jaar, maar ik heb nooit kunnen denken, dat zoiets moois bestond". Hij wijst zichbaar bewogen naar het landschap onder zich. Colbertjasjes worden uitgetrokken, de hemdsmouwen opgerold en een verse si gaar opgestoken. Er komt een stem ming van „Jongens, we gaan er met el kaar eens een mooi dagje van maken". „Sint Christoffel heeft op deze wensen gerekend en bij het Romeinse vlieg veld Ciampino zesendertig bussen neer gezet, voorzien van min of meer ervaren gidsen. Ton van der Sande, afgestudeerd en ln Rome werkend aan zijn proefschrift, UTRECHT —Het schijnt, dat de moeders nog steeds van mening zijn, dat hun kinderen er met Pasen „op hun paasbest" moeten uitzien. De spe ciaalzaken in kinderkleding hebben na melijk in de Goede Week uitstekende omzetten gehaald. Met name de vrij dag voor Pasen wordt in de textiel branche als een topdag beschouwd. In dezelfde periode is ook de verkoop van herenkostuums, autovesten en po lohemden sterk omhoog gegaan. Ook de kleding in de vrijetijdssector is vlot verkocht. De Nederlandse vrouwen hebben in de week voor Pasen ook veel japonnen met bijpassende mantels gekocht. Voor al luchtig en kleurig materiaal was erg in trek. Voor de paasdagen heeft de verkoop van lingerie en foundations een hausse gekend. Ook is opvallend veel positie kleding verkocht. In de sector huis- houdtextiel zijn ook zeer goede resulta ten behaald. Verwachtingen voor de komende maanden zijn optimistisch. De bad- en strandkleding komt ook steeds meer in de belangstelling te staan. licht de inzittenden van bus nummer 27 voor. Hij begint met uit te leggen hoe in Vaticaanstad een ansichtkaart van, zegt hij, „Micn aan zus Truus" moet worden gepost. Na deze noodzakelijke informatie ver telt hij wat er rechts, maar vooral links op de weg naar de Sint Pieter te zien is. Het hoogtepunt voor de trouwe gelo vigen is aangebroken. Drommend ach ter hun gids bestijgen zij de zonover goten trappen naar de mammoetkerk, waar een speciaal vak voor de vijf tienhonderd Nederlanders is gereser veerd. Paus Paulus houdt zijn paasaudiën- tie en dat is geen intiem onderonsje. Kenners schatten het aantal mensen dat zich in de Sint Pieter aan de kerk vorst wil vergapen, op vijftigduizend. Gezangen stijgen op. De mensen ver dringen zich om strijd. Zij klimmen op stoelen enbeeldhouwwerken. Aanflitsen de lampen hoog in de kerk kondigen de komst van de paus aan. Als hij wordt binnengedragen, zwelt het applaus extatisch aan en wordt er heftig ge juicht. Geflankeerd door enkele niet met na me voorgestelde hoge geestelijken, houdt de paus een uur durende toe spraak in het Italiaans. De paus besluit zijn redevoering met groeten aan allerlei groepen gelovigen in de kerk. In niet erg duidelijk ver staanbaar Nederlands groet hij ook de pelgrims van de K.R.O. Er verschijnt een gelukkige glimlach op de gezichten van veel Nederlanders. Tijdens een lunchpauze komen de ge moederen weer wat tot bedaren. Dan, als de broodjes zijn weggespoeld met koffie, wijn of bier, weer de bus in, de stad rond. „Het is eigenlijk gekkenwerk", ver trouwt pater Anton Vernooy, muziek student aan de pauselijke muziekschool in Rome en gids van bus nummer twee, mij toe. „Maar ja", vervolgt hij schou derophalend, „de mensen willen het nu eenmaal. Toch kun je moeilijk van mij §tls gids verwachten, dat ik ze alles kan laten zien. Er is zoveel in Rome, waar van in zelf ook maar heel weinig af weet". Rome heeft velen in de ban. Er zijn dan ook nogal wat mensen die zich na één dag moeilijk van de stad kunnen losscheuren en te laat op het vliegveld verschijnen. Gevolg: vertraging in de vertrektijden variërend van één tot drie uur. Voldaan zit een man van middelbare leeftijd in de vertrekhal. „Een prachti ge dag", meldt hij. „Het indrukwek kendste vond ik het bezoek aan de paus. Knap, dat hij al die groepen in hun ei gen landtaal toesprak. En dan dat zin gen. Echt universeel". De reactie van een vierdejaars pries terstudent: „Het hoogtepunt vond ik het vliegen boven de Alpen. Het bezoek aan de paus? Dat was nog het minste van alles. Eén grote show is zo'n audiëntie. Donderdag 25 april maakt een reste rende groep van driehonderd leden van de K.R.O. de ééndagspelgrimstocht. Ook zij zullen dan voor tweehonderd gulden hun trouw aan Rome kunnen bewijzen. AMSTERDAM Nadat reeds eerder een akkoord was bereikt over de nieu we e.a.o.'s voor het technisch en lei dinggevend personeel, is nu ook tussen werkgevers en werknemers in het gra fisch bedrijf overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor het admi nistratief personeel. Onder meer werd overeengekomen een verhoging van de salarissen per 1 februari met 4Va procent en een ar- beidsverkorting per 1 juli van IV* uur per week. Het georganiseerd overleg van werk gevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf heeft overeenstem ming bereikt over de collectieve ar beidscontracten voor het bakkerij- en winkelpersoneel, die de per 1 april jl. af gelopen cao vervangen en tot 1 april 1969 zullen gelden. De nieuwe regelin gen behelzen een verhoging van de lo nen met 4,5 pet. en een arbeidstijdver korting, ingaande 1 oktober a.s., van 45 uur tot 44 uur per week en gediffe rentieerd voor ploegenarbied. AMSTERDAM De Amsterdamse textielhandelaar L. Kraake heeft voor zijn winkel in de Albert Cuypstraat een portefeuille met f 14.000 verloren. De portefeuille zat in een zak van zijn colbertjasje. Tot dusver heeft zich geen eerlijke vinder gemeld. mag alleen worden aanvaard, wanneer de kwaliteit van de opleiding en het niveau van de wetenschapsbeoefening ernstig zouden moeten worden geschaad door de toelating van te grote aantal len studenten. De commissie ziet dit dan als een noodmaatregel, die zo spoedig mogelijk moet worden opgehe ven. Ze is alleen verantwoord, als tege lijkertijd maatregelen worden genomen om de opleidingscapaciteit op de kortst mogelijke termijn uit te breiden. Over de behoefte aan artsen schrijft de studiecommissie in haar voorlopige conclusies, dat ze in hoge mate onze ker is. Het verloop van de bevolking speelt daarbij een belangrijke rol. Ge noemd worden factoren als: de veran derende leeftijdsstructuur van de be volking, de toenemende concentratie van bejaarden in tehuizen, de verande rende validiteit, urbanisering, indus trialisering, verkeersintensiteit, het ingewikkelder worden van diagnostiek en therapie, de behoefte aan meer me dische research, veranderende oplei dingsduur, welvaartsstijging en ver schuivingen in het aandeel, dat artsen hebben in het totaal van activiteiten op het terrein van de volksgezondheid ten opzichte van paramedisch perso neel en medische hulpkrachten. DEN HAAG Een 31-jarige vrouw heeft de Haagse recherche bekend maanden achtereen in de duurste hotels van Den Haag, Amsterdam en Leiden te hebben gewoond, zonder daarvoor te betalen. In zaken van standing kocht zij haar kleren. De vrouw zei steeds, dat de re kening naar een familielid gezonden moest worden. Dit gebeurde, maar al leen kleine bedragen werden betaald. Voor zover de recherche kon nagaan, bedraagt de schuld van de vrouw nog achtduizend gulden. Men verwacht, dat dit bedrag nog zal stijgen. Dit zal uit het verdere onderzoek moeten blijken. Tien aangiften zijn bij de politie bin nengekomen. De vrouw is in een Haags hotel gear resteerd. De kersen zijn er of staan op losko men", zeggen ze in Limburg en in de Betuwe en dat is goed nieuws. Het betekent dat er dit weekeinde in elk geval al wat bloesem te zien zal zijn van een aantal bijdetijdse kerse bomen, perebomen en de (nog vroege re) Engelse krozen. Wat het Gelderse Rivierengebied be treft: de stichting VVV Gelders Rivie rengebied in Tiel raadt aan om de ap pel- of kerseroute (zo genoemd omdat de wegwijzers zijn gemerkt met de af beelding van een appel of een kers) eens te proberen. „Er valt wel wat te zien". Van beide routes liggen beschrijvin gen klaar bij de plaatselijke VW's. De kerseroute doet onder meer Gorinchem aan en ook Culemborg, Wijk bij Duur stede, Zaltbommel en Rhenen. T)e ap pelroute gaat onder meer langs Rhenen (het kruispunt van twee routes dus), Wageningen, Arnhem en Nijmegen. In Limburg heeft de bloesem een kleine voorsprong op de rest van ons land. De provinciale VVV van deze pro vincie verwacht tamelijk veel kleur in de omgeving van Eysden, Mheer en Gronsveld, waar de kerse- en perebo men de dienst uitmaken. Overigens: een zee van witte bloempjes zal het pas over zo'n dag of twee, drie, vier, vijf (en nog even doortellen) worden. Dat hangt van het weer af. ZUID-VIëTNAM Patrick Nugent, de echtgenoot van president Johnsons doch ter Luci, die kortgeleden als vrijwilliger naar Vietnam is gegaan heeft tegenover journalisten gezegd: „Ik geloof dat mijn schoonvader blij is dat ik hier naar toe wilde gaan". De 24-jarige schoonzoon van Johnson, die bij de luchtmacht is, is gelegerd op de basis Cam Ranh-baai, naar men zegt de veiligste in Vietnam. „Ik ben gewoon een van de jongens", zegt hij. Jedereen is erg aardig geweest". Toen hem gevraagd werd waarom hij als vrijwilliger naar Vietnam wilde, ant woordde hij: „Ik heb een vrouw en een kind. En ik wil iets doen om het geluk van de komende generatie te waarbor gen". AMSTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van de Huishoudbeurs, die vrijdag in de Amsterdamse RAI door mr. H. J. van der Poel staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is geopend en waar men tot en met 25 april terecht kan, is er gedacht aan de gehandi capte huisvrouw. Van de Nederlandse bevolking blijkt, volgens de laatste officiële gegevens, 18 pet door een of andere vorm van reuma minder valide te zijn. Hiervan heeft zeven procent zelfs ernstige ge- wrichtsreumatiek. Van sommige aan doeningen hebben vrouwen meer last dah mannen. De revalidatie-arts van het Reuma centrum in Amsterdam, dr B. D. Bang- ma, probeerde reeds vele jaren op een huishoudbeurs een voorlichtingsstand voor gehandicapte huisvrouwen in te richten. Dit is nu pas verwezenlijkt dank zij financiële hulp van het Anti- Reuma-fonds. De 26-jarige mej. E. v. Dis, die de leiding van de arbeidstherapie in het Reumacentrum heeft, is met haar as sistenten in het RAI-gebouw om de in valide huisvrouw te adviseren, waar zij voor haar revalidatie terechtkan en DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens ge publiceerd omtrent het aantal perso nen dat in 1967 in de industrie werk zaam was. Het onderzoek omvatte in dustriële ondernemingen met tien en meer personen, exclusief het bouwbe drijf. Volgens deze gegevens geeft het aan tal werkzame personen in de Neder landse industrie (excl. openbare nuts bedrijven) in 1967 een verdere daling te zien. Bedroeg dit aantal in 1966 ge middeld 1.180.000 personen, in 1967 is het teruggelopen tot 1.133.900; een ver mindering van ruim 46.000 (ca 4 pet) tegenover een teruggang in 1966 van ca 8.800 personen (0,7 pet). De daling van de werkgelegenheid was in Limburg, Utrecht en Overijssel belangrijk groter dan dit gemiddelde van 4 pet, namelijk resp. 8, 6 en 5,5 pet. In Friesland, Noord- en Zuid-Hol land bleef de daling beperkt tot ca 2 pet. Belangrijke verschillen zijn te con stateren in de volgende sectoren: me taalindustrie 12.700 personen 3 pet); textielindustrie 10.700 personen 10 pet); mijnbouw 7.800 personen 16 pet); kleding 6.200 personen (—9 pet). op ons tfct afgelopen halfjaar hebben verscheidene plaatsen ln land catastrofale branden gewoed, die voor vele tientallen miljoenen guldens schade hebben aangericht. De betrokken bedrijven en gemeen schap zijn echter druk bezig met de opruimings- en herstelwerkzaamhe den. Zondag 15 oktober 1967 legde een verwoestende brand vrijwel het ge hele complex van de Danlon-fabrie- ken op het industrieterrein te Em men in de as. Op de foto hiernaast zien we directeur L. van Straaten tweemaal afgebeeld: boven één dag na de brand bij de nog rokende puinhopen van zijn bedrijf en daar onder deze week bij de herbouw, die in volle gang is. Men hoopt het nieuwe bedrijf precies een jaar na de brand weer in bedrijf te kunnen stellen. De foto links onder werd deze week gemaakt op het terrein van de Shell-raffinaderij te Pernis, die za terdag 20 januari j.l. door een brand van rampzalige omvang werd ge troffen. Ook hier is men ijverig be zig met het hertelwerk, al zijn de vele honderden meters verwrongen buizen en andere vernielde installa ties nog niet geheel opgeruimd. Met assistentie van kranen en andere mechanische hulpmiddelen, heeft men daar nog een hele kluif aan. Ook de Hernhutters in Zeist zitten niet bij de pakken neer nadat hun historische gebouwencomplex op het Broederplein op de avond van vrij dag 27 oktober door een gigantische vuurzee is geteisterd. Terwijl men op sommige plaatsen nog bezig is het puin op te ruimen, heeft men van andere panden de herbouw alweer ter hand genomen. Om de nog bruikbare resten zoveel mogelijk tegen weersinvloeden te beschermen, is over de bouwplaats een overkapping aangebracht. welke hulpmiddelen zij echter op doktersadvies kan krijgen. „Het is heel belangrijk de reuma patiënten zelfstandig te maken. Steeds aangewezen zijn op hulp van anderen is niet plezierig." Mej. Van Dis kan dit weten. Op de afdeling arbeidsthe rapie, die nog geen drie jaar bestaat en de enige in Nederland is, leert zij de mensen door pottenbakken, weven, knopen van kleedjes, typen en houtbe- werken hun handicap te vergeten en te gelijk hun stijve spieren en gewrichten te oefenen. Een speciale ruimte is ln het Reuma centrum ingericht om de huisvrouw het werk in haar woning zo goed mogelijk te laten doen. Met simpele hulpmidde len kan de patiënte zich makkelijk hel pen. Zo wordt de koffiepot op een licht kantelend plankje gezet en schenkt zij zelf koffie in. De vorken, lepels en mes sen hebben handgrepen gekregen. „Wanneer een man plotseling niet meer kan werken, gaat hij de Ziekte wet in. Een vrouw echter kan haar huishouden niet verwaarlozen. Vooral als zij kleine kinderen heeft werkt ze tot zij erbij neervalt", aldus mej. Van Dis. De oorzaak van volksvijand nummer één (zoals reuma genoemd wordt) is nog steeds onbekend. De arbeidsthera pie kan zodoende niet geheel gericht worden gevoerd. „Wij beperken ons de pijn bij de patiënte weg te nemen en het lichamelijk uithoudingsvermogen te vergroten door middel van bepaalde bewegingen. Op die manier hoeft er geen onnodige energie verspild te wor den en heeft de reumapatiënte vele mogelijkheden om plezieriger dingen te doen", aldus mej. Van Dis. ROTTERDAM Een 46-jarige in woonster van Rotterdam begon vrij dag, samen met familie en kennissen, bij een Rotterdamse papierhandel mei de nood der wanhoop 96 pakken ge perst papier van 500 kg elk te doorzoe ken. De vrouw hoopte in de zakken pa pier een bedrag van f. 15.000,terug te vinden, dat zij sinds enige dagen kwijt was. Zij had het bedrag opgebor gen in een kartonnen doos, die op da kelderplank stond. Zij kreeg later het vermoeden, dat haar twee kinderen de doos met een partij oude kranten naar de papierhan del hadden gebracht. Bij de papierhan del bleek, dat het op de bewuste dag aangevoerde papier nog aanwezig was. De handelaar vond het goed, dat de vrouw de 96 pakken geperst papier ging doorzoeken. Haar ijver werd beloond, want het grfd ls terecht. Na 18 balen geperst papier te hebben doorzocht, vond men in de 19de baal de vermiste f. 15.000,— terug. BRUSSEL In Antwerpen ls giste ren het personeel van een betoncentra- le in staking gegaan. Deze staking loopt ketmelijk vooruit op een algemene sta king in de bouwindustrie, die vow maandag a.s is aangekondigd. De grote vakbonden hebben de sta king aangezegd, nadat onderhandelin gen over een nieuwe c.a.o. waren vast gelopen. De vakbonden eisen een loons verhoging van zes procent in twee jaar, hetgeen vooral door de vele kleinere aannemers in België onaanvaardbaar wordt geacht. DEN HAAG In Rome is een nieu we schenking aangekondigd, die Neder land in de vorm van voedsel voor ont wikkelingslanden ter beschikking stelt, Ir. J. A. P. Franke, directeur Gene raal van de Voedselvoorziening, deelde in de conferentie van de F.A.O. over de wereldvoedselpositie mee, dat een hoeveelheid zuivelprodukten met na me melkpoeder en kaas zal worden gegeven ter waarde van ongeveer 20 miljoen gulden. De helft van dit bedrag zal worden betaald door het produkt- schap voor zuivel, de andere helft, bij na 10 miljoen gulden, werd door minis ter Udink ter beschikking gesteld uit de fondsen voor de ontwikkelingshulp. Deze extra-bijdrage komt boven de reeds eerder toegezegde Nederlandse bijdrage aan het wereldvoedselprogram ma van de V.N. en de F.A.O. ter waar de van 8,4 miljoen gulden voor 1968. Bijdragen als de beide door Nederland thans toegezegde, worden door de V.5. verdubbeld door schenkingen in voed sel en geld. DEN HAAG Majoor Pokorn.v een van de topfunctionarissen van de in lichtingendienst van het Tsjechoslo- waakse ministerie van Binnenlandse Zaken, die meer bijzonderheden had kunnen onthullen over de geheimzinni ge dood vah Jan Masaryk, destijds mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft on langs zelfmoord gepleegd. Dit heeft, zo meldt Ceteka, Ladislav Safranek, die een hoge functie heeft ge had bij de politieke politie, meegedeeld in een vraaggesprek met „Lidiva De- mokracie", het blad van de Tsjechoslo- waakse volkspartij. ,.Ik geloof niet, dat Jan Masaryk zelf moord heeft gepleegd", zo zei Safranek in dit vraaggesprek. Volgens mij had het onderzoek naar de dood van Jan Masaryk verricht moeten worden door de recherche en niet door de politieke politie, die daarvoor niet voldoende h toegerust.

De Vallei | 1968 | | pagina 6