<5 'J, Ne He Harde paal in de bagage Gekroondmet het gouden haakje op de muts, bewondert deze visserman zijn baarzen <D Tussen de eilanden in de Clew Bay bij Westport. <D Een kleine haai komt aan boord. De vangst van een namiddagje met de mei-vlieg Rijk zijn de Ierse stromen met forel en zalm. <5> De extra grote vangsten komen altijd wel even op de plaat. Boven: zwervend latigs 's heren we gen in de tinker-car ook een manier om te relaxen. <D e douane op Schiphol kent ze al - de gebruinde mannen die terugkeren van een visvakantie in Ierland. „Nog iets aan te geven?'' Hier en daar glipt een fles whiskey of een slof sigaretten door de mazen, maar het zijn niet de belangrijkste herinneringen. Onderin de koffers of tassen ligt meestal het mooiste geschenk dat Ierland de sportvis ser op de terugreis kan meegeven: een beer van een zalm, keihard ingevroren in het ho tel. Zo'n vis moet mee - niet alleen omdat z'n vlees een even kostelijke als kostbare delicatesse is gekookt, geroosterd of ge rookt maar vooral om de herinnering aan het gevecht met deze vis zo lang mogelijk tastbaar te bewaren. Dat doen de leren zelf ook. Geen hotelle tje, café, of kroegje of er staat ergens wel een opgezette vis achter het glas van een vitrine. Alleen in Westport telden we er tien tallen: monsters van snoeken, forellen en baarzen, twintig-, dertig- en veertigponders met in gulden letters gekalligrafeerd de naam van de sportvisser, zijn ghilly (de gids) en soms die van de bootsman. De ge weldige vissen dragen het aas nog aan de lip een minuscuul vliegje, ee nsnippertje of een kunstaasje. Iedere sportvisser verlangt naar de knaap zijner dromen naar het gevecht met de vis in de beste conditie, die in ge zond water wacht om geoogst te worden. Hengelsport in Ierland is inderdaad oogsten van wat de natuur gezaaid heeft - in over vloed. Brian Ruddy de vooruitstrevende eigenaar van Clew Bay Hotel heeft zijn diepvrieskast gereed staan voor zijn gasten en het doet hem deugd, als in de bagage zo'n harde paal van een zalm meegaat. Zijn zalmen bij ontbijt, lunch en diner geven de sportvis ser het voorproefje. De Hollanders mag hij graag. Hij krijgt ze elk jaar méér, de mannen die belust zijn op de strijd met wat de kampioenen van Westport noemen: „the biggest fighter in the world, the salmon". De werkelijkheid van 'n tot berstens toe gespannen nylon aan de zwiepende boog ligt in Ierland. Op Schiphol kan men ze zien instappen - enkelingen en groepjes, met oliejas, laarzen, werphengels en als ze goed zijn voorgelicht door hun reisbu reau, met extra snoeren van veertig, vijftig en zestig-honderdste. Zij beginnen de reis in volle verwachting en als ze dan ook een paar uur later aan de grote en kleine meren, be ken, baaien en kreken zijn gearriveerd de rijkste visgronden van Europa willen ze er meteen op af. 'a, men kent ze al in Westport, de op vis beluste Hollanders die afspraken willen maken voor 's morgens zes uur. Mis schien is het „take it easy" van de leren hun eerste desillusie. Ie het uiterste west puntje van Europa komt de zon. pas laat op, slapen de gidsen lang uit, zijn de viswinkel- tjes nog dicht en serveert Brian Ruddy een laat ontbijt. Westport ademt rust en nie mand laat zich opjagen. Vissen is er niet zo maar een stekkie zoeken, gaan zitten en wachten. Vissen in Ierland is jagen en de ja ger moet worden voorbereid op het dier, dat hij misschien nog nooit heeft gezien. Daarom gaan er op de eerste vistochten steeds ghilly's mee oude rotten in het vak die de streek kennen omdat ze er zelf al veertig, vijftig of zestig jaar rondzwierven. De ghilly is gezoogd aan de boorden van het water. Hij kent geen ander leven dan dat dicht bij het hart van de natuur, die hij re specteert, bijna adoreert. Verlaat u dus op 'n visjacht in Ierland op de ghilly. Hij zal de sportvisser iets meegeven dat veel belang rijker is dan een net vol vis, namelijk het rustige overleg de meditatie, die misschien eerst even irriteert, maar waarvoor men hem later dankbaar is. didney Costello Is één van de ghilly's van Westport een praatgrage gids als hij na de vangst even meewipt in de bar voor een Iers hartversterkertje. Maar zodra staat deze Sidney aan de waterkant, of hij verstilt en observeert de omgeving als een biddende havik. Als hij z'n hoofd schudt, be tekent dat verder gaan, zwervend langs de steenachtige, soms sappige oevers van het ruige land met zijn talloze geheimen onder het blauwe, groene, hier en daar bijna zwartkijkend wateroppervlak Hij is een van die kristalzuivere jagersmannen, waar West port vol van zit. Zijn verhalen over zalmen en forellen zijn romans, zijn adviezen aan de waterkant voor de adspirant-zalmvisser zijn colleges van grootmeesters op water- jacht. Wie naar Westport komt, zal hem vast ontmoeten - of die andere hoogbejaarde ghilly Pat MacNeele, nog zo'n spoorzoeker, of een andere Mac of O'-zus-of-zo. Wie in Westport alleen al op de geveltjes van de kleine, knusse winkeltjes rondkijkt, ziet bij na niets anders dan McGreals, McDonnels, McCraghs of O'Sullivans, O'Cunnens O'Brians. Dat zijn de zonen van Greal, Donnel en Cragh en hen die aan de Sulli- vans, de Cunnens en de Brians zijn gelieerd (O' is familie van De sportvisser Is binnen een dag in West port één van allen. Maar nogmaals: hij moet de tijd hebben en niet denken dat hij zijn kostbare uren verleutert met vispraat. Dat is de basis voor een goede dag en voor een goede vangst. leem Hewetson - een 82-jarige visserman. Bij hem gaan vrijwel alle sport vissers te rade voor de completering van hun uitrusting. Hij heeft een winkeltje, piep klein en volgepropt met hengels, snoeren, kunstvliegen, spinners, landingshaken en mo lens. 's Morgens om tien uur gaat zijn spul- lenzaakje Open en wie verstandig is, vraagt hem eerst: „What about fish today Hewetson is een groot kampioen. Drieënze ventig jaar zwierf hij op en langs de meren en rivieren („sorry", onderbreekt hij... „73 jaar met 'n korte onderbreking toen ik tijdens de eerste wereldoorlog in Frankrijk diende") Hewetson is plaatselijk kampioen, Iers kampioen en wereldkampioen - een van de legendarische figuren uit de wereld der sportvissers, die honderden zalmen ving, duizenden kanjers van snoeken, forellen, bo ten vol haaien, roggen en tarbots, waarvan er nog verscheidene op de recordlijsten staan van de Ierse en internationale sportvissers bonden. Hewetson is het encyclopedisch ge heugen van de sportvisserij. Hij kent - al gaat men ook dertig of veertig jaar terug - de maten en gewichten van record-vissen en zelfs de plaatsen waar ze gevangen zijn. De ze kleine man met het sprekende uiterlijk van de oud-president der V.S., Harry Truman, geeft de bezoeker in zijn winkeltje de heer lijke „warming-up", die de sportvisser nodig heeft. Zijn denken, peinzen en mediteren over wat de dag kan brengen; zijn adviezen over snoerdikte, kunstvlieg of spinner (hij zweert bij de „stuky" - een spinnertje, afgezet met parelmoer) is een indringend college, gratis voor niets aan de toonbank van de hoge school der sportvissers. Ja. dan is het bijkans tegen de middag als het nylon voor de eerste maal over de rivieren flitst of de werphengel bul ten het langzaam varend bootje op het meer wacht op de eerste aanslag. Dat kan een heel felle aanslag zijn - aan gene zijde van het nylon. De grote snoek en de zalm bie den een enorme weerstand, zij vechten pond voor pond en als men weet dat men in West port eerst spreekt over een flinke als zij de dertig pond halen, dan ligt het voor de hand dat er wel even gevochten moet worden. De landing van de vis is een procedure apart. Men kan het schepnet thuis laten. De kanjers worden in Ierland met de haak bin nenboord of op de kant gehaald, of - om het dier niet te beschadigen - met een koperen strik binnen gehaald. Na het gevecht in het water is dat een sensatie apart, waarbij de ghilly, zonder enige uiterlijke opwinding, de sportvisser van overzee de fijne kneepjes van de finishing touch doceert. Na de eerste dagen met de ghilly kan de sportvisser - zo hij wil zijn eigen stekje zoeken. Met de zeevisserij is dat anders. Op zee fungeert de bootsman als gids. De vang sten zijn daar minder afhankelijk van de weersgesteldheid. De boot vaart uit, de bootsman bepaalt zijn plekje tussen de eilan den in de Clew Bay of buitengaats in de At lantische Oceaan en dan zijn de vangsten ge garandeerd. Tommy Brennan, de directeur van het postkantoor van Westport, heeft al twaalf jaar lang met sportvissers een weddenschap lopen: geen vangsten op zee, geld terug... maar nog altijd, elke dag weer komen de boten met de sportvissers uit zee terug mét vis haaien, roggen en andere zeevis in hoeveelheden en formaten waarvan de zeevisser van West-Europa voordat hij in Ierland geweest is, alleen maar kan dromen. Tommy verloor in twaalf jaar nog niet één weddenschap! Wel heeft hij ze uit de boten zien strompe len - doodmoe van opwinding en de krachts inspanning bij het binnenhalen van de buit. De volgende dag zaten ze met spierpijn in het hotel .v. Kijk, zó vissen doe je niet over- èl in Europa. Eenmaal per jaar ontmoeten de kampioe nen elkaar op een sportvissersdiner in Du blin leren, Noren, Denen, Zweden, Fran sen en niet zelden zijn daar ook de Hollan ders. Wie in Ierland namelijk een vis vangt boven een bepaald gewicht (het behoeft geen recordbreker te zijn) krijgt een zetel aan de dis der kampioenen! Bet hoogseizoen is nu begonnen. Ierland is „in" bij sportvissers, golfers, ruiters, jagers en zwervers met de huifkar, die naar het voorbeeld der Ierse zigeuners, de „tinkers", de bedwelming van de vrijheid in een zuiver natuurlandschap willen onder gaan. In het op toerisme ingestelde West- Europa is dit genieten allemaal business geworden. Ierland ként dat nog niet. Men speelt er een hele dag golf voor een rijks daalder of vangt er een boot vol vis voor de prijs die wij betalen voor een zootje bot of schol van de Wadden. 't Is de moeite waard dit voorjaar, deze zomer of het najaar eens over Ierland na te denken. De heer H. O. v. d. Kooi, Vismarkt 30 in Groningen, die wij in ons vorige arti kel over Ierland reeds aan onze lezers voor stelden, geeft alle gewenste inlichtingen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9