Nieuwe stemming over Zuid-Afrika Yicu,\ KNWU wees vijf renners aan voor de Tour Rik van Looy won de „Waalse Pijl" Den Hertog maakte glorieuze rentree Nederland prolongeerde Westeuropese volleybal- titel Giacomo Agostini reed moeiteloos naar twee zeges 78 deelnemers in Tulpenrallye Amerikaanse meisjes zwommen uitstekend DE GRAAUWE HENGST Bescheiden plaatsen voor tafeltennisteams Herenturnteam verloor Sport in 't kort Bertou winnaar Enschede-Münster Harry Jansen won Telegraaf-beker voor Harry Droog PERSOONLIJKE NEDERLAAG VAN AVERY BRUNDAGE zoudt U willen zeggen, en dan spreekt U van: JAN JANSEN DERDE René Pijnen won in Friesland, maar: Grand Prix van West-Duitsland Fabrieks-Porsches ontbreken Inhoud 10.80 11.30 <k Wyomia Tyus evenaarde wereldrecord 100 meter EK in Lyon De grote man Vlakke wedstrijd Uit elkaar Super Prestige Pernod Pagina 10 MAANDAG 22 APRIL 1968 LAUSANNE Het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft zondag in Lausanne besloten de 71 leden van het IOC opnieuw te laten stemmen over de deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen in Mexico. Het telegram aan de leden van het IOC, waarin hun land gevraagd wordt op nieuw hun stem uit te brengen, bevat verder aanbeveling van het bestuur, dat het niet verstandig zou zyn Zuid-Afrika wel aan de Spelen in Mexico te laten deelnemen. De negen leden van het bestuur, die in kasteel Vidy by Lausanne zaterdag en zondag veertien uur vergaderden, spraken zich eenstemmig uit voor de nieuwe stemming en onderschrijven allen de aanbeveling. Om Zuid-Afrika van de Spe len in Mexico te weren zullen 36 van de 71 leden moeten tegenstemmen. Het bestuur van het IOC kwam in Lausanne bijeen nadat een groot aan tal landen had gedreigd de Spelen te boycotten indien Zuid-Afrika wordt toe gelaten. In totaal deelden reeds 36 lan den officieel mee niet naar Mexico te gaan. De beslissing Zuid-Afrika, dat in 1964 wegens discriminatie ten aanzien van huidskleur van de Spelen in Tokio werd geweerd, toe te staan een ploeg naar Mexico te zenden, werd in febru-,. ari na een schriftelijke stemming ge nomen. In het telegram, dat aan alle IOC- leden is toegezonden en dat Avery Brundage ,de 80-jarige president van het IOC, na afloop van de vergadering in Lausanne voorlas staat: „Met betrekking tot alle inlichtingen over de stemming in de wereld, die het bestuur tijden^ deze zitting heeft ontvangen, is het unaniem van mening dat het onverstandig zou zijn een Zuidafrikaanse ploeg aan de Spelen van de negentiende Olympiade te la ten deelnemen. Daarom beveelt het bestuur dringend aan, dat u het ad vies de uitnodiging voor de Spelen te rug te nemen, zult steunen. De stem ming per post geschiedt volgens artikel 20. Gaarne zo snel mogelijk antwoord per telegram aan het IOC in Lausan ne". Het besluit van het bestuur wordt algemeen gezien als een persoonlijke nederlaag van Avery Brundage. Op de vraag of hij zou aftreden, antwoordde hij: „Ik ben nog steeds hier, of niet soms?" Frank Braun, de voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympische Comité gaf zondagavond in Johannesburg het volgende commentaar op het besluit van het bestuur van het Int. Olym pisch Comité: „Wanneer de leden van het Internationale Olympisch Comité bij de nieuwe stemming, op het in Grenoble genomen besluit om Zuid- Afrika opnieuw toe te laten tot de Olympische Spelen, terugkomen, dan PITTSBURGH De 15-jarige Deb bie Meyer lijkt nu al op weg te zijn haar in 1967 verworven titel „beste zwemster van het jaar" in 1968 te pro longeren. Op de Amerikaanse indoor kampioenschappen, die op een 25-yards- baan in Pittsburgh worden gehouden, won zij achtereenvolgens de 200 yards vrije slag in 1.51.1, de 500 yards in 4.54.1 en de 1650 yards in 17.04.4. Allemaal tijden, die op deze afstan den nog nooit eerder door een vrouw waren gezwommen. Niet alleen Debbie Meyer zorgde echter voor voortreffelij ke prestaties, ook Jane Barkman (52.1 op de 100 yards vrij), Elly Daniel (58.2 op de 100 yards vlinder) en Kay Hall (2.10.8 op de 200 yards rug) deden van zich spreken. Ellie Daniel had zaterdag ook al de 200 vlinderslag gewonnen in een tijd van 2.06.6 en Claudia Kolb werd eerste op de 400 yards wisselslag in 4.33.2, wat omgerekend op de 400 meter onge veer een tijd van 5.01.0 betekent. ADVERTENTIE vieux étalon vieux brandy- special betekent dat het einde van het IOC als een achtenswaardig lichaam. Niet alleen wij, maar vele anderen zullen het vertrouwen in het IOC verliezen". Braun ging verder: „Het komt er op neer, dat telkens, wanneer communis tische of zwarte landen gaan schreeu wen, het Internationale Olympische Comité door de knieën gaat en doet wat zij verlangen". Ondanks alles hoopt Braun toch nog dat de nieuwe stemming ten gunste van Zuid-Afrika zal uitvallen ook al zouden een of meerdere IOC-leden anders stemmen. DEN HAAG De sportcommissie van de KNWU heeft voor de nationale wielerploeg, die aan de Tour de France gaat deelnemen, vijf renners aangewe zen. Het zijn: Eddie Beugels, Jan Janssen, Wim Schepers, Harry Stee- vens en Rini Wagtmans. De sportcommissie gaf na een verga dering in Den Haag het volgende com muniqué uit: De sportcommissie van de KNWU heeft besloten een zo sterk mogelijke nationale ploeg samen te stellen. Als kern is in overleg met ploegleider Ab Geldermans reeds een vijftal renners definitief geselecteerd. Vijf andere ren ners zullen op een later tijdstip worden gekozen, evenals de twee reserves. De sportcommissie heeft dit besluit geno men na alle binnengekomen voorstellen nauwkeurig op de merites te hebben onderzocht. Mogelijke voorstellen voor een eventuele tweede ploeg, mits daar in rekening wordt gehouden met het principe, dat de nationale ploeg zo sterk mogelijk dient te zijn, zullen door de sportcommissie zeker in overwe»- ging worden genomen. MEXICO STAD Wyomia Tyus, de Olybpische kampioene op de 100 me ter, heeft zondag tijdens atletiekwed- strden in Mexico-stad, met een tijd van 11.1 seconden het wereldrecord op de honderd meter geëvenaard. De Ameri kaanse was sedert 31 juli 1965 (Kiev) al wereldrecordhoudster. Met haar lie pen ook Eva Klobukwosko, Irena Kirs- zenstein (beiden Polen) en Barbara Far- rell (VS) al eens 11.1 seconden. Rik van Looy heeft dan eindelijk „de Waalse Pijl" gewonnen. Sinds de mi 34-jarige wielerkeizer in 1954 als jong professional op de Belgische we gen debuteerde, won hij alle klassie kers een of meer malen. Parijs- Tours, Parijs-Roubaix, Luik-Bastena ken-Luik, Milaan-San Remo, de Ronde van Lombardije, de Ronde van Vlaan- René Pijnen zegevierde in de Ronde van Friesland. Jan Krekels (links) won de sprint van het peloton en werdtweede. LYON Bij de Europese tafelten niskampioenschappen is het Nederlands herenteam op de vijftiende plaats ge ëindigd. Nederland won zijn laatste wedstrijd tegen Luxemburg met 5-0. Doordat de dames hun laatste ontmoe ting tegen Frankrijk met 1-3 verloren, eindigde de ploeg op de veertiende plaats. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijden, die Nederland zaterdag speelde luidden: Ned. - Frankrijk (da mes) 1-3, Veronique van der Laan (N) - De Lauber (Fr) 21-17, 21-17; Ellen Klatt (N) - Lecler (Fr) 13-21, 15-21; Veronique van der Laan/Ellen Klatt - Lebras/De Lauber (Fr) 17-21, 21-13, 17-21; Veronique van der Laan - Lecler 21-17. 24-26, 18-21. Nederland - Luxemburg (heren) 5-0, Carel Deken (N) - Schreibel (L) 21-6, 21-12 Bert van der Helm (N) - Krecke (L) 21-18, 21-15; Frans Schoofs (N) - Welter (L) 17-21, 21-10, 21-11; Deken - Weiter 21-12, 21-12; Frans Schoofs Schreibel 2-19, 23-21. De strijd om de hoogste plaatsen bij de heren en dames had de volgende re sultaten: Heren: om de eerste plaats: Zweden - Rusland 5-3, om de derde plaats Zuidslavië - Hongarije 5-1, om de vijfde plaats Engeland - Roemenië 5-1, om de zevende plaats Tsjecho Slo wakije - West-Duitsland 5-3. Dames: om de eerste plaats West- Duitsland - Rusland 3-0, om de derde plaats Tsjecho Slowakije - Hongarije 3-2, om de vijfde plaats Engeland - Oost-Duitsland 3-0, om de zevende plaats Roemenië - Polen 3-2. LEEUWARDEN De Nederlandse wielersport beleefde zaterdagmiddag in Friesland vreugdevolle momenten. Fe- dor den Hertog, het grote wielertalent, die geknakt scheen te zijn voor het ge rijpt was, vierde in het heitelan een door allen gehoopte, maar door velen niet meer verwachte terugkeer. Hij zat tot het laatst in de kopgroep en dat was het mooiste geschenk dat Den Hertog zich op zijn 22e verjaardag kon wensen. Het zij ons vergeven dat we de zege van René Pijnen een beetje naar de achtergrond hebben verdrongen. Pij nen zelf was na die 181 loodzware ki lometers de eerste om de come-back van de Veluwse sneltrein te bevesti gen. Hij gaf volmondig toe, dat Den Hertog de gehele course „van voren" had gereden en bij iedere serieuze ont snapping, zo ook de beslissende, 50 ki lometer voor het einde, betrokken was. In die laatste fase trachtte hij van kop af te demarreren en dat nu stonden zijn acht vluchtmakkers niet toe. Pij nen, ook één van de mensen van bonds coach Middelinks keurkorps, flitste on der de rook van Leeuwarden sluw langs zijn tegenstanders en ging der mate hard door, dat er een gat van honderd meter was ontstaan voor de concurrenten tot handelen overgingen. Dat gebeurde bovendien weinig over tuigend, want tegenstrijdige belangen AUGSBURG Nederland, dat vrij dag reeds zeker was van de prolongatie van de Westeuropese volleybaltitel heeft zaterdag in de laatste wedstryd tegen Finland een overwinning met 3-0 be- ADENAU De ruim 230.000 toeschouwers op de Nürburgring kregen by de strqd om de grote pryzen van West-Duitsland, waarmee dit weekeinde de competitie om de wereldkampioenschappen motorrennen begon, bjjna alles wat ze maar konden wensen: een groot aantal nieuwe records, prachtig weer en een bosbrand, die tydens de 500 cc-race voor veel consternatie zorgde. Toch hebben lang niet alle bezoekers tevreden de thuisreis aanvaard. Vrywel steeds heeft namelqk de spanning ontbroken. Slechts bü de zijspannen, waarmee het programma werd besloten, bedroeg het verschil tussen winnaar en nummer twee minder dan twin tig seconden. De verwachtingen, dat er na het te rugtrekken van Honda en Suzuki wei nig werkelijk „open" races zullen zijn, werden althans in deze wedstrijden be waarheid. Moeiteloos eiste de Italiaan Giacomo Agostini met zijn vuurrode MV-Augusta zowel de 350 als 500 cc- klasse op, waarin hij in het verleden veelvuldig strijd leverde met Mike Hailwood, de grootmeester van Honda. Uiteraard was ook nu de 125 cc-klasse voor Yamaha. Het merk was, nu Suzu ki officieel van de circuits is verdwe nen, eveneens oppermachtig bij de kwart liters. De hoop, dat in de lichtste klasse de verouderde privé-Suzuki van tweevou dig wereldkampioen Hans Georg An- scheidt het nu al moeilijk zou krijgen tegen de Kreidlers bleek ij del. Met meer dan twee minuten voorsprong ging de Westduitser als winnaar over de streep. Cees van Döngen werd met Kreidler in deze klasse vijfde, hetgeen hem een tweetal punten voor de com petitie om de wereldtitel opleverde. De Oostduitse fabrieksploeg van MZ werd teruggetrokken, nadat vaststond dat de Oostduitse vlag niet werd gehesen. De uitslagen zijn: 50 cc klasse (13 ronden, 107 km): 1. Anscheidt (W.Dld.) met Suzuki, 50 min. 36,2 sec (gem. 119,4 km/u record): 2. Kunz (W. Did.) met Kreidler 52.58,3; 3. Schmelze (W. Did.). met Kreidler 52.59,5; op een ronde: 4. Fassbender (W. Did.) met Kreidler; 5. Van Don gen (Ned.) met Kreidler. Snelste ron de: Anscheidt 3.49,5 (gem. 121,5 km/u, record). 125 cc-klasse (13 ronden, 107 km): 1. Read (G.B.) met Yamaha 44.29,9 (gem. 136,4 km/u, record); 2. Anscheidt (W. Did.) met Suzuki 46.02,2; 3. Möhringer (W. Did.) met Neckermann MZ 46.40,8; 4. Braun (W. Did.) met Neckermann MZ 46.41,2. Snelste ronde: Ivy (G.B.) met Yamaha 3.22,0 (gem. 138,1 km/u). 250 cc-klasse (17 ronden, 131,7 km): 1. Ivy (G.B.) met Yamaha 55.51,9 (gem. 141,4 km/u, record); 2. Molloy (G.B.) met Bultaco 58.53,1; 3. Andersson (Zwe den) met Yamaha 58.57,4; 4. Gould (G. B.) met Yamaha 58.59,6. Snelste ronde: Ivy 3.13,4 (gem. 144,2 km/u, record). 350 cc-klasse (20 ronden, 154,9 km): 1. Agostini (It.) m. MV-Augusta 1.03.41.1 (gem. 164,4 km/u); 2. Pasolini (It.) met Benelli 1.04.21,6; op een ronde: 3. Car- ruthers (G.B.) met Aermacchi; 4. Mol- ley (G.B.) met Norton. Snelste ronde: 3.06,7 (gem. 194,4 km/u). 500 cc-klasse (19 ronden, 147,2 km, gestaakt wegens bosbrand): 1. Agostini (It.) met MV-Augusta 1.01.23 (gem. 143.8 km/u); op een ronde: 2. Shorey (G.B.) met Norton; 3. Williams (G.B.) met Norton; 4. Marsovski (Zwits.) met Matchless. Snelste ronde: Agostini 3.08,6 (Gem. 147,8 km/u). Zqspanklasse (13 ronden, 100,7 km: 1. Fath-Kalauch (W. Did) met URS 47.31.7 (gem. 127,1 km/u); 2. Auer- bacher-Hahn (W. Did.) met BMW 47.50,6; 3. Schauzu-Schneider (W. Did.) 48.02,7; Snelste ronde: Enders-Engel- hardt (W. Did.) met BMW 3.34.0 (gem. 130,3 km/u, record). NAESTVED Het Nederlandse he- ren-turnteam heeft zondag in Naestved met 265,10 253,85 verloren van Dene marken. De Nederlandse turners be haalden slechts op twee van de zes on derdelen, het rek en paardspringen, een overwinning. In het individuele klassement bezetten de Denen Arne Thomsen en Ole Benediktson de eerste en tweede plaats met resp. 55.05 en 53,95 punten. Oud-nationaal kampioen Cor Smulders (PSV) was de bestge- plaatste Nederlander. De PSV-er bezet te met 52,85 punten de derde plaats. Ne derlands kampioen Hans Gunneman nam niet deel aan het onderdeel ringen, omdat juist voor hem de Deen Nielsen ten val was gekomen doordat een touw brak. Het individuele klassement luidde: 1. Thomsen (D.) 55.05 pnt; 2. Benedikt son (D.) 53,95; 3. Cor Smulders (N.) 52,85; 4. Trangbaeck (D.) 52,50; 5. Mad- sen (D.) 50.55; 6. Ab Wijma (N.) 50,40; 7. Nielsen (D.) 49.20; 8. Jan Snellen berg (N.) 49,15; 9. Alex Knip (N.) 48,70. haald. De setstanden waren 15-12, 15-9, 15-10. Coach Henk Blok onderschatte de Finse outsiders, die de grote verrassing van dit toernooi waren niet. De Finnen hadden voor zij tegen Nederland aantraden nog de zware, bijna drie uur durende wedstrijd om de tweede plaats tegen België van vrijdag avond in de benen. Hiervan was in de eerste set echter nauwelijks iets te mer ken, de strijd ging lange tijd gelijk op. Weliswaar kwamen onze landgenoten met 2-1 voor te staan, maar toen liepen de Finnen weg naar 4-2. Vooral door het zwoegen van Bert Aalbers kwamen de Nederlanders steeds weer naast de Finnen, maar dezen bleven toch aan de goede kant van de score. Bij de stand 12-9 ten gunste van de tegenstanders vroeg coach Blok zijn tweede time-out aan. De Nederlanders kwamen weer ge lijk: 12-12 en wonnen tenslotte de set met 15-12. In de tweede set namen on ze landgenoten direct een voorsprong, maar halverwege haalden de Finnen hen toch weer bijna in (8-9). Vooral door de goede opbouw van spelverdeler Richard Onnes en het uitstekende werk van Bert Aalders en Hans Jansen was de spanning slechts van korte duur. Ne derland liep uit tot 12-8. Van dat mo ment was de zaak „bekeken'', 15-9. In de derde set ging de Nederlandse ploeg soepeler draaien. De aanval won aan kracht door de goede combinaties van Hans Valkenburg en Hans Jansen. Bij de stand 6-0 was de Finse weerstand gebroken. Even kwamen de Finnen nog terug, maar ze konden toch niet verhin deren dat de Nederlandse ploeg de derde set met 15-10 won. Ook de Belgen on dervonden de terugslag van de zware wedstrijd tegen Finland, want de wed strijd tegen Italië verloren zij met 1-3. De uitslagen van de wedstrijden, die zaterdag in de finalegroep werden ge speeld, luidden: West-DuitslandTur kije 3-2 (16-14, 10-15, 11-15, 15-9, 15-7); BelgiëItalië 1-3 (5-15, 15-17, 15-11, 3-15); NederlandFinland 3-0 (15-12, 15-9, 15-10). Tot beste speler van de ploegen, die deelnamen aan de finalegroep, werd door een internationale jury Jorma Kuutingen van het verrassend voor de dag gekomen Finland uitgeroepen. De eindstand van de finalegroep is: resp. gespeeld, gewonnen, verloren, pun ten en setgemiddelde: Nederland 5 5 0 10 15— 2 Italië 5 3 2 8 10— 9 België 5 3 2 8 11—11 Finland 5 2 3 7 10—10 West-Duitsland 5 2 3 7 9—13 Turkije 5 0 5 5 5—15 In de Duitse plaats Kamp-Lintfort is de Nederlander Jaap Oudkerk zon dag tweede geworden in een wielercri- terium voor wielerprofs. Eerste werd de Duitser Herbert Wilde, die de 100 kilometer aflegde in 2 uur, 22 minuten en 5 seconden. In de klassementsprints verzamelde de Duitser 27 punten. Jaap Oudkerk kwam met 16 punten op de tweede plaats en Cees de Jongh (Neder land) werd met 15 punten derde. Als voorwedstrijden voor de ont moeting BelgiëNederland (Hoc key) in Brussel speelden ook de jon gens en meisjes elftallen van beide lan den. De Nederlandse meisjes zegevier den met 10, de jongens verboren met dezelfde cijfers. s haalden de vaart eruit en maakte Pij- nens ontsnapping tot een volledig suc ces. Dat dus is het verhaal van de win naar. Wat echter was er aan voorafge gaan? Wat maakte, dat dokter Visser, ploegleider Herman Krott, IJsselstreek voorzitter Frans Sluyters, bondscoach Joop Middelink en al die andere insi ders verrukt op eikaars schouders sloe gen en tientallen malen in opperste vreugde deed uitroepen: „Hij is te rug"? We vertelden het al: Den Her tog was de grote man van deze course. Bij dit alles zouden we bijna de prestatie van Den Hertogs clubgenoot vergeten. Hans Eckelboom, de kleine gedrongen Heerdenaar, fietste als een razende over de Friese wegen en be vestigde zijn blakende vorm met een prachtige zesde plaats in het eindklas sement. Na de tweede plaats in de ronde van Oost-Groningen fietste de opgewekte Eckelboom zich opnieuw in de kijker van de bondscoach. Het was te verwachten, dat in de brandende zon niet vroeg op „vuur werk" mocht worden gerekend. Hon derd kilometer was de Friese ronde een vlakke course, die het gebruikelij ke beeld van afvallende en neervallen de renners bood. Met bijna 200 ver trekkers, onder wie talrijke knapen met onvoldoende stuurvastheid, is de kans op valpartijen groot. Al na acht kilometer, bij Beetum, smakten veer tig renners tegen het wegdek. Bij hen de favorieten Ger Harings, Harry Jan sen en Ad Duijker. Harm Holstege uit Nunspeet zag zijn fonkelnieuwe karre tje tot een hoopje verwrongen ijzer verworden. Na Benedenknijpe, waar Willem Holstege uit het peloton dreef, kwam er wat leven in de karavaan. Het begon met een ontsnapping van Jan van Katwijk, die gezelschap kreeg van Bennien Groen. Ze werden terugge pakt, maar tussen Houtigenhage en Surhuisterveen, na circa 128 km, een nieuwe ontsnapping. Deze was van veel gevaarlijker aard, want de tien rebellen hadden klinkende namen: Den Hertog, Van Katwijk, Kettenis, Gerrie Bruin, Eckelboom om er een paar te noemen. Ook zij werden gepakt. Drie wilskrachtigen gingen door: Den Hertog, Van Katwijk en Kettenis. Zij kregen even later gezelschap van Pijnen, Krekels, Gerrits, Pennings, Eckelboom en Aldershof. De sterke hoofdmacht werkten eendrachtig sa men en liep veel seconden weg. De demarrage van Daan Holst en vijf an deren kwam te laat. Na Giekerk, met Leeuwarden in zicht, zijn er talrijke plaagstoten geweest voor de beslis sende demarrage van Pijnen plaats vond. Om de victorie voor Ovis volledig te maken won Krekels de spurt van het achttal. Den Hertog nam niet aan de spurt deel. De uitslag: 1. René Pijnen (Woens- drecht) 181 km in 4 uur 10 seconden; op 12 seconden: 2. Jan Krekels (Born); 3. Jan van Katwijk (Oploo); 4. Matje Gerrits (Oploo); 5. Marcel Pennings (Nieuw Vennep); 6. Hans Eckelboom (Heerde); 7. Jan Aldershof (Haarlem); 8. Piet Kettenis (Den Haag); 9. Fedor den Hertog (Amsterdam); op 1 minuut 17 seconden: 10. Wim Molen (Belg). MüNSTER De Hagenaar Michel Bertou heeft zaterdag op grootse wijze aangetoond, dat hij in de top van de nationale wielrennerij een plaats ver dient. Vorige week werd hij na zijn zege in de Ronde van Zuid Oost-Gro ningen gediskwalificeerd. Zaterdag eclv- ter behield hij de eerste plaats, die hij had veroverd in de internationale weg wedstrijd Enschede-Münster, waar hjj in een koers van ruim 200 km niet al leen met een sterke nationale concur rentie had af te rekenen, maar boven dien de top van de Westduitse ama teurs en een zeer sterke ploeg Belgen achter zich liet. Na 160 kilometer met voortdurende schermutselingen, maar zonder een be slissende ontsnapping, verliet de Belg Andre Dierickx op de flanken van de Leedenerberg het veld. De strijd leek beslist, want Dierickx nam snel een voorsprong, die uitgroeide tot een mi nuut zonder dat een ijverig peloton er ook maar iets aan kon doen. Vijftien kilometer na de geslaagde aanval van Dierickx probeerde de fel op winst be luste Michel Bertou het alleen en zijn jacht op de vluchteling had succes. Op het moment, dat Dierickx door Bertou was achterhaald, wist hij zich versla gen. De vermoeide Belg probeerde nog even het wiel van Bertou te houden, maar de 21-jarige Hagenaar was niet te houden. Hij slaagde er bovendien in om het steeds fellere peloton voor te blijven, maar van de zo veilig lijken de voorsprong van bijna een minuut waren in Münster nog maar tien tellen overgebleven. De uitslag: 1. Michel Bertou (Ned), 204 km van Enschede naar Münster in 4 uur 59 en 10 seconden; Op 10 sec: 2. Peelman (Belg); 3. Ebert (Did); 4. Solaro (Ned); 5. Van Dam me (Belg); 6. Slüper (Ned); 7. Gom- bert (Did); 8. Bremer (Did); 9. Unger Did); 10. Berthold (Did); 13. Nees- kens (Ned); 14. Jan Dickhof (Ned); 15. Evert Dickhof (Ned.). deren. Hij heeft ze alle een keer ge wonnen. Alleen „de Waalse Pijl" ont brak nog aan zijn palmares, maar daar heeft hij dan zondag wijziging in gebracht. Niemand dacht vlak voor de start van „de Pijl" eigenlijk aan Van Looy. Hij had dan vorig jaar nog wel Parijs- Tours als eerste beëindigd, maar in zijn „nadagen" zou de grote maestro, op een zwaar parcours als dit zo waren de voorspellingen geen enke le kans krijgen. Tegen coryfeeën als Felice Gimondi. Jan Janssen en de Belgische „ontdekking" Wilfried Da vid. Men verwachtte op deze snikhete zondag harde strijd. Eddy Merckx, triomfator in Parijs-Roubaix moest verstek laten gaan wegens maagklach ten. Nog voor de diagnose was gesteld, besliste Eddy in overleg met zijn Ita liaanse stalbaas, dat hij niet zou deel nemen aan deze lastige klassieker. Zijn tegenstrevers hoorden de mede deling grijnzend aan en stortten zich al meteen na de start in een zonnig Luik in de strijd. Nijdige klimmetjes, plakkerig smeltend asfalt en een druk kende atmosfeer konden het vuur van José Samyn, Rik Van Looy, Jan Jans sen en Felice Gimondi en de ook weer eens op de voorgrond tredende Peter Post niet blussen. Steeds maar weer waren het deze renners, die met de marrages het peloton aan stukken scheurden en velen ontredderd in de bezemwagen deden laten stappen. Ook Eddy Beugels en Wim Schepers wa ren in den beginne vrij actief, toen zich bij de beruchte „Muur van Thuin", op 17 kilometer van de finish, dan ein delijk een kopgroep je van negen dap peren hadden gevormd (Rik van Looy, José Samyn, Jos Huysmans, Jan Jans sen, Felice Gimondi, Tomassa de Pra, Peter Post, Ward Weckx en Remi van Vrek om) leek de strijd in een sprint beslist te moeten worden. Maar juist de man, die in de laatste meters nog altijd een fel eindschot bezit, zette toen de beslissende aanval in. Van Looy demarreerde. In geen tijd lag het groepje op de van hitte zinderende helling in stukken en brokken uit elkaar. Post, vorig jaar nog achter Merckx tweede in deze klassieker, moest afhaken. Druipend van het zweet volgden de Italiaanse sprinter De Pra en de Belg Weckx het slechte voorbeeld van de Amstel- veense zesdaagsenkoning. Ook Samyn raakte op de steile helling even los, maar met een geweldige krachtsin spanning wist hij toch weer bij te ko men. Het leverde hem een tweede plaats op, want toen ook de overigen de onstuitbare Van Looy moesten la ten gaan. bleef de 22-jarige Fransman waar hij was: aan het achterwiel van Van Looy. In de sprint in het .mijn stadje Marcinelle kreeg de jonge Fransman echter geen schijn van kans tegen de voluit spurtende Van Looy, die juichend en met een voor sprong van zeker tien meter over de eindstreep ging. Jan Janssen, won de spurt van het tweede groepje voor een ontgoochel de Felice Gimond, Jos Huysmans en een samen met Herman van Springel in de laatste kilometers sterk naar vo ren gekomen Vie van Schil. Peter Post, die zo lang in de voorste rijen had meegestreden, reikte tenslotte niet verder dan een 23e plaats met precies 3 minuten achterstand op Rik van Looy. Uitslag: 1. Rik van Looy (B) 6 uur en 21 min.; 2. José Samyn (Fr.) op 10 meter; 3. Jan Janssen (Ned.) op 1.10; 4. Felice Gimondi (It.) z.t.; 5. Jos Huysmans (Belg.) z.t.; 6. Vic van Schil (Belg.) z.t.; 7. Willy van Vree- kom (Belg.) z.t.; 8. Herman van Sprin gel (Belg.) z.t.; 9. Walter Godefroot (Belg.) op 1.15; 10. Willy Vanneste (Belg.) z.t.; 23. Peter Post op 3.00.; 26. Wim Schepers (Ned.) op 5.30; 33. Huub Zilverberg (Ned.) z.t.; 42. Eddy Beu gels (Ned) op 16.00. HANNOVER De Westzaner Harry Jansen heeft zondag in Hannover een internationaal wielercriterium voor amateurs gewonnen. Jansen, die de 99 kilometer aflegde in 2 uur en 36 minu ten, verzamelde in de klassementsprints 39 punten en verwees daarmede zijn landgenoot Henk Hoekstra, die 36 pun ten vergaarde naar de tweede plaats. De Duitser Jürgen Hertel werd met 25 punten derde. NOORDWIJK AAN ZEE Van de 80 equipes, die zich hadden aangemeld voor de 20e internationale Tulpenrallye, hebben er 78 hun inschrijving gestand gedaan en zyn zondagmiddag in Noord- wijk aan Zee met hun wagen versche*- nen voor de technische keuring. In ver gelijking met vorig jaar, toen 121 com binaties inschreven, waarvan er 108 startten, betekent dit ondanks de verhoging van het inschrijfgeld van 500 tot 600 gulden voor de organisatoren een bedrag van ruim 10.000 gulden aan gederfde inkomsten. De toekomst van de Tulpenrallye, waarvan het doorgaan dit jaar pas eind februari zeker was in verband met financiële moeilijkheden is daardoor onzekerder dan ooit. Een aantal vertrouwde namen van prominenten komt ditmaal niet op de deelnemerslijst voor. De fabrieks-Por- sches ontbreken, omdat zij donderdag op het circuit van Monza de 1000 kilo meterrace voor het wereldkampioen schap merken rijden. Hierdoor komt onder meer de Britse triomfator van de Rallye Monte Carlo, Vic Elford, verle den jaar algemeen winnaar van de Tul- pensterrit, niet aan de start. Ook de Zweedse oud-kampioen van Europa, Tom Trana, de Finnen Simo Lampinen en Pauli Toivonen, alsmede de Britse Pat Carlsson-Moss, meervoudig winna res van de damesprijs, laten verstek gaan. De twee fabrieks BMC Coopers tfan de Fins-Britse equipe Timo Makinen Paul Easter en de Belgisch-Britse combinatie Julien Vernaeve Mike Wood starten als favorieten in de jubi- leumrallye. Hun voornaamste tegen standers zijn de lichte Alpine Renaults, die echter eerst hun betrouwbaarheid moeten aantonen en de nieuwe Ford Esccort van de Zweed Ove Andersson. Afgewacht moet voorts worden wat de Datson Fairladies van de Finnen Hannu Mikkola-Anssi Jaervi en Jorma Luse- nius-Klaus Lehto gaan doen. De beide Japanse sportwagentjes voeren de ral lyekaravaan aan. Vanmorgen om kwart voor negen zijn zij op het voorplein van hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan de rit over 3436 km begonnen, die in rond 72 uur moet worden volbracht. AMSTERDAM Proteus-sculler Har ry Droog is zondag voor de derde ach tereenvolgende maal winnaar geworden van de lange afstandskifwedstrijd .op de Amstel om de Telegraafbeker. De Delftse student legde de 7500 meter van „Oostermeer" tot het clubgebouw van „De Hoop" af in 29 min 1 sec. Twee van de 42 deelnemers aan de wed strijd hadden last van de drukkende hitte en moesten de strijd staken. Bij de dames, die 4 kilometer roei den, ging de strijd tussen de grote ri valen van DDS, Toos van de Ende en Truus Bauer. Na felle strijd wist Toos van de Ende haar clubgenote te ver slaan. Voor een goede tijd zorgde de winnaar bij de veteranen. De 43-jarige Tom Neumeier, die kort na de oorlog als skiffeur en in de dubbel twee grote successen heeft geboekt, werd winnaar in 30 min. 24,4 sec. De uitslagen luidden: HEREN: 1. Droog (Proteus) 29.10.0. 2. Van Dis (Willem 3) 29.33.6, 3. Veenemans (Ne- reus) 29.36.2, 4. Coster (De Amstel) 30.03.0, 5. Van Laarhoven (Nereus) in 30.03.8. DAMES (4 km): 1. Truus van de En de (DDS) 16.52.6, 2. Truus Bauer (DDS) 16.57.1, 3. Ter Braak (De Laak) in 17.43.6. VETERANEN (7,5 km): 1. Neumei er (Willem 3) 30.24.4. 2. mr. H. Do- mela Nieuwenhuis 31.25.8. JUNIOREN (4 km): 1. Weegener Sleeswijk (De Hoop) 15.30.6, 2. Neu meier (Willem 3) 15.31.8. CHARLEROI Na de „Waalse Pijl", is de stand in de Super Prestige Pernod (het officieuze wereldpuntenklassement voor beroepsrenners): 1. Walter Gode froot (Belg.) 105 punten; 2. Rudi Altig (West Did.) 90; 3. Eddy Merckx (Belg.) 70; 4. Rik van Looy (Belg) 64; 5. Jan Janssen (Ned.) 58 punten. O De Schot Jackie Stewart heeft zon dagmiddag de Grote Prijs van Pau voor formule 2-renwagens gewonnen. Hij legde de 193,2 km af in 1 uur 36 min 8 sec, en kwam tot een gemiddel de van 120,6 km per uur met zijn Matra. De Engelsman Robin Widows werd met een Maclaren II tweede. Hij had een ronde achterstand op Stewart. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 10