Studenten op tv Dividendverhogingen bewijs van opleving in de economie „Spel zonder einde" oorspronkelijk werk VANAVOND ,'t Winkeltje' dinsdag weer op het scherm NTB wil onderzoek situatie orkesten Twee tv-films naar televisie-festival MORGEN Vertouwen Opvallend Krachtige groei Wisselmarkt FINANCIËLE NOTITIES Aandelenemissie Sallandsche Dividendvoorstel Nationale Borg Omzet Holec 9 pet gestegen Winst bij Bra at gedaald P*« OOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG MAANDAG 22 A. Hij voelde, voortaan reke ning met stiefvader te moeten hou den, hij voelde zijn wil zwichten uit angst voor de overmacht, niet zozeer voor de straf, die er alleen maar de uiting van geweest was. Doch erger nog was de ontrouw, die hij erin voel de om vader te zeggen tegen iemand, die het ruiet was en die hem een niet te overwinnen afkeer en vrees'inboe zemde. Lafaard, lafaard... Hardop zou hij het zichzelf willen toeschreeuwen. En nu kwam moeder nog, moeder, die maar heel rustig had toegekeken en hem nog zoiets als een verwijt maakte op de koop toe. Hij zag haar door zijn natte oogha ren. Zij beet op haar zakdoekje. Ga maar weer huilen, dacht hij hatelijk, daar draait het toch weer op uit. Eleonoor zag dat er dit keer met Freek niet te schipperen viel en dat ook haar strengheid geen succes zou hebben. Werkelijk na aan tranen toe boog zij zich over hem heen en toen hij stug de ogen toedeed, smeekte zij: Lieveling, zeg eens wat, toe zeg eens wat. Ik kan toch ook niet helpen dat jij een slecht rap port hebt en ik wist toch niet vooruit hoe vader je straffen zou. Hij keek haar aan. Vader, va der..., zei hij schamper, zijn stem flakkerde van tranen en ingehouden drift, die rotvent. Kind! schrok Eleonoor, hoe durf je. Wat doe je je moeder toch een verdriet. Dacht je soms dat je ei gen vader je zo lief zou vinden? Dat sloeg in. Freek verstrakte. Va der had gezegd, dat hij lief voor moe der moest zijn... Dat was hij niet ge weest eerst met dat rapport niet en nu niet, nee, nu zeker en opzette lijk niet. Wild sloeg hij zijn armen om haar heen, kuste haar zachte wangen en noemde haar „mammie", wat hij al leen deed als hij erg innig tegen haar was. Zij huilden samen. Eleonoor van opluchting, hij van spijt. Ik zal mijn best doen, heus be loofde hij trouwhartig het speet mij al zo van dat rapport, maar... Toe mammie, lieve mammie, ben je niet boos meer? Eleonoor, die al heel niet meer boos was, schonk genadig vergeving en kuste hem terug. Zul je dan met een ook „vader" zeggen? vleide zij, hem vast tegen zich aan trekkend en en hem strelend. Hij knikte, voelde nog even de on trouw siteken en boog zijn hoofd zo naar voren, dat haar over zijn voorhoofd gleed en moeder zijn ge- zich niet zien kon. Eleonoor was te vreden; als FFreek iets beloofde, dan dééd hij dat ook, hij brak noodt zijn woord, daar kon zij van verzekerd wezen. Zij liet hem weer gaan liggen en stopte hem toe. Nacht schat, zul je nu braaf gaan slapen? Hij knikte, gaf haar nog een kus op de wang, die zij tegen zijn mond drukte. Dan lag hij alleen, zonder licht, en trachtte nog iets te zien van het grote zelfportret van vader, vlak boven zijn bed, dat met de zijkant te gen de muur geschoven stond. Va der... Toch had moeder het niet voor hem opgenomen, dat bleef, al had hij dan ook niet onaardig mogen wezen. Freek deed zijn ogen dicht en trachtte te slapen. Maar de veront waardiging kreeg weer de overhand, de vernedering, en de gedachte aan wat hij zijn moeder beloofd had. Ontevreden over zichzelf viel hij laat pas in een onrustige slaap. Hoofdstuk IV Freek zei dus „vader", doch zon der zich daarbij iets voor te stellen; dat was wel moeilijk, maar hij wen de eraan. Tot nu toe had hij een woord altijd beschouwd als een por-, tret, een vergelijking, die hij zelf uitgevonden had. Als hij zei: tafel, was dat het portret van die tafel en hij zei: vader, was dat een portret van zijn vader geweest, geweest. Maar wanneer hij vader zei tegen Meane Wegen was dit een dood woord, dat hij aanvoelde als een soort leugen. Gelukkig verlangde de dokter ni^t, dat de jongen hem tutoy eerde en zo ontstond het vreemde verschil, dat Freek tegen zijn moe der je zei en tegen zijn stiefvader u, een verschil, dat hij volkomen nor maal vond in verband met zijn vrees en afkeer. Wat door de dokter be schouwd werd als een uitvloeisel van eerbied was dus in werkelijkheid niets anders dan een uitsluiten van elke toenadering. Zoveel mogelijk trachtte Freek de ander te ontlopen en waar dit van zelfsprekend niet altijd kon, zo zei hij zo min mogelijk in tegenwoordigheid van de grote forse figuur, die doorlo pend met hem spotte of hem vanuit de hoogte met strengheid en onbuig zaamheid behandelde. Freek ervoer, dat, sedert Wegen zijn opvoeding in handen had geno men, er voor het kleinste vergrijp een straf bestond en dat er van vrij moedig zeggen wat hij dacht, geen sprake meer kon wezen. Iets dat hij a zei zonder enige bedoeling kon plotse- a ling uitgroeien tot een brutaliteit en 5 als zodanig bestraft worden. En jj nooit, nooit nam zijn moeder het 3 voor hem op, maar troostte hem ach- 8 teraf met lekkers dat Freek eigenlijk a niet veel kon schelen. Het voortdu- 5 rend gevoel onrechtvaardig behan- a deld te worden knaagde aan zijn vro- I lijkheid en maakte hem hoe langer 8 hoe meer stug en kribbig. Vooral het spotten met alles wat 3 godsdienst was deed Freek pijnlijk 8 aan. Spot met wat zijn vader het 5 Heiligste en Beste had genoemd deed S hem soms schreien van onmacht en S verontwaardiging. De enkele keer a dat hij, kleine jongen, getracht had a het voor zijn kindergeloof en dus voor jjj vaders leer op te nemen, was hem i met zo'n bijtende spot de mond ge- a snoerd, dat hij het niet weer gewaagd a had. Wat Wegen toen allemaal had a durven zeggen, vervolgde Freek nog S wekenlang, maar het vertrouwen in 5 de juistheid van zijn vaders woorden 5 maakte dat hij desondanks nog voor 5 twijfelen behoed werd. Wegen kon het bij het verkeerde eind hebben, zijn q vader zeker niet. Het christendom is beduvelarij, zei Wegen, in naam van God hou- 8 den ze hun hand op. Ik pas d'r voor g om me onder schone woorden te la- 3 ten villen. En zonde, zonde...? Zolang 5 ze je nog niet als moordenaar de nor a indraaien, loopt dat ook nog wel los. S Dergelijke uitspraken lagen zo ver q buiten Freeks gedachtenkring, dat hij jj ze niet begreep, ze alleen onderging 5 als een godslastering, een nieuwe 5 aanval op de erfenis van zijn vader. 3 Maar ook zijn eerlijkheid was een doorn in Meine Wegens oog. Geen be- 3 dreiging kon Freek ertoe verleiden a om te liegen, al was hij nog zo bang E voor straf. Wegen lachte er luid om. E Niet dat hij van de jongen een leuge- E naar wilde maken, integendeel, maar S die al te grote eerlijkheid stond een mens alleen maar in de weg en E maakte je voor je hele leven een ar- q me sloeber. Ook met weekheid en q dweepzucht kwam je er niet. Van die q beide eigenschappen had de jongen 3 een te grote portie. Vaderverering, 5 Godsgeloof. Lieve hemel, welke ge- 3 zonde jongen was zijn vader nog niet 3 vergeten zo in het dagelijks leven als 8 de man nu al ruim anderhalf jaar on- a der de groene zoden lag? En dat an- S dere, daar werd je helemaal niet be- E ter van, dat gaf alleen maar banden jjj en lasten, een sprookje was het voor g oude vrouwen en voor mensen, die q bang waren voor de dood. Zo leef- E de Freek dus: uiterlijk welgesteld, jj goed gekleed, goed gevoed, maar in- jj nerlijk arm en eenzaam, bekneld tus- q sen de hardheid van de stiefvader en de liefde van de moeder, die hem wel q schromelijk verwende, maar van zijn g innerlijk leven niets begreep. i (Wordt vervolgd) q 3793. En zo gebeurde het dat David zijn kosmische vriend in de auto naar zijn woestijnlaboratorium bracht zonder afscheid te nemen van de rest van het aardse gezelschap. In de Pillendoos lagen de transpa rante cocon en het scherm-apparaat gereed. Nog een maal grepen de gedachtenstromen van deze twee zo geheel verschillende mensentypen in elkaar gelijk een mentale handdruk... Toen werd het contact voor de laatste maal verbrokenMentos liep een eindje weg de woestijn in en schakelde het krachtveld in waar door hij in het maanlicht begon te groeien. Nu kon Da vid zelf eens voor het eerst dit fantastische proces als toeschouwer meemaken. Hij zag de kleine filosoof in enkele minuten uitgroeien tot een angstwekkende reus, die daarna steeds vagere vormen in het maan licht aannam, omdat hij zijn molecaire massa begon te verliezen en tenslotte zag hij niets anders dan een zilverachtig waas boven het woestijnzand hangen... Mentos was weer op weg naar nieuwe werelden en een ander heelal... 79. Geruisloos daalt Rechter Tie de trap af naar de hal van de herberg en loopt naar de brede schrijftafel waaraan de kassier Tai Min altijd zijn dagen door bracht. Een bijna opgebrande kaars op de tafel ver spreidt een flakkerend schijnsel. De Rechter neemt plaats achter het bureau en haalt de inhoud uit de la den. In de linkerla vindt hij het hotelregister, een potje bruine gom zoals kassiers gebruiken om rekeningen aaneen te hechten, een stempel met het woord „Be taald" met het bijbehorende stempelkussen, en tenslot te nog wat vellen papier en enveloppen. Snel opent hij de tweede la. Ook hier niets verrassends. Het telraam, een inktsteen en een staafje rode inkt, een waterkruik je om de inktsteen te bevochtigen en een rood penseel, en tenslotte nog een lege geldkist. De zuinige herber- gier zal er wel op letten om elke avond al het geld uit deze kist te halen. Hoe had Tai Min hier zijn dagen gesleten? Wat deed hij precies? Hij liet nieuwe gasten het register tekenen, stond de gasten te woord als ze inlichtingen nodig hadden en rekende met ze af als ze vertrokken. Hoe ging dat in zijn werk? Tai Min zocht de verschillende nota's bij elkaar, hechtte ze aaneen met bruine gom, berekende het totaalbedrag op zijn tel raam, schreef dat bedrag met rode inkt op de reke ning, stempelde er betaald op en deed het geld in het kistje. Rechter Tie voelt dat hij de oplossing nadert. Telraam, stempel, bruine gom... Telraam, bruine gom... Plotseling schiet hij overeind. Natuurlijk, dat is de op lossing! 2. Dat ons tweetal zich zo langzamerhand begon te ver velen aan boord, lag anders niet aan de behandeling. Oh nee, er werd niets achterwege gelaten om het de heren maar naar de zin te maken. Zelfs het weer deed zijn best. Het was dan ook meer het verlangen om spoedig thuis te zijn, dat hen kriebelig maakte, dan de boottocht zelf. Professor Starreveld wilde zo gauw mo gelijk weer iets nieuws gaan uitvinden en Tekko wilde wel weer eens een flink tijdje achter elkaar ongestoord in zijn tuintje werken. „Ieder zijn meug!" lachte de kapi tein toen de beide vrienden, zoals iedere dag, bij hem aan tafel zaten en verteld hadden wat hen bezig hield. „Ik zou geen week zonder lucht en water kunnen leven. Het zou mij benauwen in zo'n stad. Maar ja, je bent zeeman of je bent het niet!" „Zo is het kapitein!", viel Tekko de zeerob in de rede. „Maar wat is de eerst volgende haven die we binnenlopen? Mij benauwt zo'n stad namelijk helemaal niet!" „Algiers, meneer Taks! Algiers!" lachte de kapitein. „En daar moet u ons zeelui dan maar eens trakteren. U bent per slot niet voor niets opeens zo'n rijk man geworden door die goudschat, die u daar in Zanzibar op die boosdoeners veroverd hebt! Hahahaha!" Maar toen bestierf de lach op het gezicht van de kapitein, want zonder blikken of blozen antwoordde Tekko: „Het spijt mij, kapitein, maar dat gaat niet door. Ik schenk namelijk al het goud hierbij aan mijn vriend professor Starreveld, om de proeven voor zijn nieuwe uitvinding te bekostigen." De student is „in". Zondag werd op de televisie leefst tweemaal het woord gegeven aan vertegenwoordigers van onze maatschappij-in-spe. In „Monitor" fungeerde de oud-voorzitter van de Ne derlandse Studenten Raad als totogast. Hij had het onder pieer over solidari teit met de zusterorganisaties in het buitenland. Daar werd ook voor gepleit in de IKOR/CVK-discussierubriek „Dat staat te bezien". Drie studenten moch ten daarin hun zegje zeggen over wat genoemd wordt studentenprotest (bui tenland) en studentenkritiek (binnen land). Evenmin als in „Moitor" gold het hier een echt ontmoetingsprogram ma, want de professoren ontbraken. Daar stond echter tegenover, dat de studenten in „Dat .staat te bezien" in dr. J. M. de Jong althans wel een ge leerde gespreksleider bezaten, die blij kens zijn conclusie aan het einde van de uitzending wel op de hand van de studenten was. Allereerst vroeg hij de kijkers, heen te zien door de buitenkant van de onlusten („Het gaat niet alleen om relletjes en kritiek van onvolwas sen geesten, maar om levensvormen en levensbelang van de universiteit in de samenleving die voor ons ligt") en ten slotte bracht hij zowel het binnenland se als het buitenlandse „studentenver- zet" samen onder de noemer van ver zet tegen, onbehagen over, het geeste lijk zelfbehagen, waarin men zich vast gelopen voelt. Hij pleitte voor een posi tief, constructief en kritisch gesprek, „voordat we komen te staan in een si tuatie dat we elkander niet meer be schreeuwen kunnen." Ook de guerrilla kwam dit weekend weer aan bod. Na het gesprek met mgr. Camara in „Brandpunt" van don derdagavond, wijdde „Achter het nieuws" zaterdagavond aandacht aan Camilo Torres (eerst priester en daar na guerrillastrijder in Columbia), een figuur waar, zoals in „A.H.N." werd werd aangekondigd, ook de NCRV-ac- tualiteitenrubriek nog de schijnwerper zal richten. „Brandpunt-Buitenspel" bevatte on der meer veel geslaagde en minder ge slaagde grapjes en een houtsnijdend on derdeel over het lot van onze gewicht- heffer Piet van der Kruk. De voetbal- kout in de sigarenaken van de heer B. Muller te Amsterdam en de heer R. Is raël te Rotterdam leek me een beetje geënsceneerd. Liesbeth List maakte zondagavond veel indruk met haar vertolking van de Mauthausen-liederen van Mikis Theodo- rakis, op teksten van Jakob Kambanel- li. Het kwam allemaal heel bezield en geloofwaardig over, mede dank zij de instrumentale begeleiding, waarin vooral de hobopartijen van Han de Vries het geheel veel reliëf gaven. J. v. d. K. Dinsdag zendt de NCRV om 20.45 uur een eenakter uit van de Nederlandse schrijfster Marie Louise Doudart. Dit spel werd in opdracht van de NCRV geschreven en er is inmiddels een to neelbewerking van verschenen, in het fonds „Comoedia" van de uitegeverij Hollandia te Baarn. Toen mevrouw Doudart op uitnodi ging van Amerikaanse uitgever in New York verbleef, ontstond de idee voor een televisiespel, dat zij later „Spel zonder einde" noemde. In 1966 heeft de NCRV overigens reeds een televisiespel van mevrouw Doudart uitgezonden. Dit droeg de ti tel „Verlaat gesprek". In „Spel zonder einde" wordt men geconfronteerd met een intellectuele vrouw, doctor in de chemie, die de dood van haar man niet heeft kunnen verwerken. Zij heeft haar werk in de steek gelaten, is aan de drank verslaafd geraakt en heeft ner gens meer moed voor. „Ik doe wat ik doen wil", zegt ze tegen haar vriendin, die haar na lange tijd komt opzoeken. Intussen zijn dan de feiten, dat ze niets meer doet... behalve drinken. Haar tweede man kan haar niet uit de mi sère helpen: hij is een kleptomaan, een levensvreemde man. Aan het ein de van het stuk schijnt er echter een uitweg, een weg naar een ander le ven... HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor en li. instr. sextet. 18.19 Uitzending van D'66. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 Op de man af, praatje. 19.05 Geestelij ke liederen. 19.30 Harmonie-ork. 19.55 Stereo: Li. gr.muz. 20.15 Stereo: Het grote podium: A. Radiophilharmonisch orkest: klass. en mod. muz. B. Om roeporkest: mod. muz. In de pauze om plm. 20.55 Democratie in het bedrijf ja of nee?, verslag van een discussie avond. 22.15 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Luitmuz. uit de Renaissance (opn.). 23.30 Voordracht en muz. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Journaal. 18.30 De ta fel van (half) zeven: gevar. program ma. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Over en uit eigen werk, door Karei Jonckhee- re. NRU: 20.05 Grote rollen grote spelers uit heden en verleden. 20.40 Pianorecital: mod. Spaanse muziek (opn.). 21.00 Gamma van Alpha en Bè ta: progr. over recente vorderingen in de wetenschap. 22.00 Li. gr.muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Profiel van Johnny Hodges: jazzmuz. 23.25 Ra- diorama: viertiendaags mini-magazine. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. CVK/IKOR/RKK19.06 Ken merk: wekelijkse act.rubr. over kerk en samenleving. KRO: 19.32 In kleur: De Flintstones. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 De wonderlijke lotgevallen van Ria Valk op Nederland 1, ofte wel: Op dinsdag 23 april brengt de NCRV- televisie voor de tweede maal dit sei zoen een programma uit ,,'t Winkel tje" van Ansje van Brandenberg. Dit café-chantant, van 1964 tot midden '66 aan het Haringvliet en sinds septem ber van dat jaar in „De Doelen" wordt thans drukbezocht: er zijn al meer dan 150.000 bezoekers geweest. Behalve Ansje werkt ook haar echtgenoot de acteur Steye van Brandenberg dikwijls mee. Dit jaar voor het eerst zijn er ook regelmatig andere gasten. In het programma op 23 april, dat begint om 21.55 uur, zingt Ansje van Branden berg, begeleid door Rudie Pieters, lied jes van Tony van Verre, Josephine Soer, Alexander Pola en van zichzelf. UTRECHT Wanneer de minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk het verzoek van de Neder landse Toonkunstenaarsbond inwilligt, zal er opnieuw een onderzoek worden ingesteld naar de situatie van de Neder landse symfonie-, radio- en opera orkesten. De N.T.B. acht een hernieuwd onder zoek wenselijk, omdat het inmiddels vier jaar is geleden dat het vierde rap port van de commissie Witteman is ver schenen. Dit rapport was ingesteld op de situatie van destijds en de commis sie Witteman was zelf van mening, dat de problemen na enkele jaren opnieuw bekeken zouden moeten worden. Voor de afdeling Documentaires en Actualiteiten van de Televisie Festival in Praag, dat van 19 tot 28 juni a.s. wordt gehouden, zendt de N.T.S. in „Een dag Tweede Kamer" (een afleve ring van het N.T.S.-programma „Inbur geren") en voor de afdeling Drama het door de VARA uitgezonden televisie spel „De sprakelozen". Gonnie en Gijs, gevar. progr. 21.00 Frits van der Poel laat de mensen pra ten. 21.50 Vatikaan: Momentopname van een beweging, een documentaire over de hervorming van de Romeinse Curie. NTS: 22.40 - 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. TROS: 19.03 Rick de kikker: De platograaf. 19.08 Mr. Ed, TV-feuilleton. 19.32 The Munsters: Het monster in het park, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. TROS: 20.20 Moment...: act. 20.45 Het wonderlijke leven van Willem Parel, film van Gerard Rutten. NTS: 22.15 - 22.20 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Cana dese volksliederen (opn.) 8.00 Nieuws. 8.11 Grammofoonmuz. 8.14 Gewijde mu ziek (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. 9.15 Stereo: Klassieke gr.muz. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Theo logische etherleergang. 10.35 Pianoreci tal: semi klassieke muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Van Twaalf tot twee, gevarieerd progr. (ca. 12.22 Wij van het land. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Ac tualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Piz zicato: ipuz. middag-magazine. 17.00 Overheidsvoorlichting: Nws. uit de Ne derlandse Antillen. Samenstelling: Evert Wouters. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radio- journ. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30 8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Re naissance (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00—11.02 Nws.) 11.55 Beursberich ten. 12.00 Stereo: Pianorecital: klassie ke muz. 12.26 Meded. v. land- en tuin bouw. 12.29 Overheidsvoorlichting: Uit zending voor de landbouw. 12.39 Sport- revue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. NRU: De Lichte Muze belicht: Muziek uit de Nederlandse Antillen en Surina me. 14.30 Stereo: Prix Italia: moderne muz. (opn.). AVRO: 15.00 De paarse chevalier, hoorspel (dl. 5). 15.40 Inlei ding tot muz.begrip, muz. lezing. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Cello en piano: mo derne muz. 16.25 Voor de jeugd. 17.15 Dixietime (gr.). 17.30 Lichte gr.muz. voor de tieners. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Neder landse Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.03 Klink-Klaar: zonder nonsens (11.00 Nws) 12.00 Nws. 12.03 Zorro: tienerprogr. 13.00 Nws. 13.03 Eksnres: gevarieerd platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Er Jee Em Drie. 16.00 Nws. 16.03—18.00 Mix: licht platenprogramma. (17.00 Nws.). MAANDAG 22 APRIL 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Sport. 11.35 Skaat en muz. 12.00 - 13,30 Act. kron. 16.40 Journ. 16.45 Filmreportage. 17.30 TVcursus. 18.00 - 18.05 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Zandmanne tje. 19.00 Act. 19.26 Hafenkrankenhaus, TV-film. 19.59 Pr.overz. WDR: 18.05 Amus.pr. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 1.910 Filmreportage. 19.40 De le gende van de neushoorn, TV-film. 19.45 Weekoverz.). 20.00 Journ en weerber. 20.15 Act. pr. 21.00 Amusementsprogr. 21.50 Culturele kron. 22.35 Journ., com mentaar en weerber. 22.55 Barrière Poolse speelfilm. 0.15 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf, TV-se- rie. 18.50 Kleur: Muz. amus.pr. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en act. 20.00 Dag boek uit de Evangelische wereld. 20.15 Documentair pr. Aansl.: Nws. 21.00 Jagt auf James A„ Am. speelfilm (Niet geschikt voor jeugdige kijkers.) 22.30 Nws, weerber. en act. HET meest opvallende verschijnsel van het huidige dividend- en jaarver slagenseizoen is de grote reeks van dividend verhogingen, alsmede de vaak aanzienlijke omvang van deze verhogingen. Dit verschijnsel begon zich in februari reeds af te tekenen, maar kreeg meer reliëf naarmate er ook meer dividendaankondigingen en jaarverslagen versche nen. Een jaar geleden kon een dergelijke ontwikkeling moeilijk worden voor zien en luidden de verwachtingen nogal somber. In vele gevallen was het ook niet zo best maar later in het jaar sloeg de balans om en trok de conjunctuur weer aan. Met als gevolg dat het jaar 1967 voor een groot aantal ter beurze notering vindende ondernemingen een verdere uitbreiding van de groei heeft bete kend, een voor aandeelhouders verde re verhoging van door hun te ontvan gen vergoedingen en een basis waarop met meer optimisme de nabije toe komst tegemoet kan worden gezien dan een jaar geleden. iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiit Deze ontwikkeling vormt een bewijs voor de reeds geruime tijd gelegen ge hoorde stelling dat de terugslag in het afgelopen jaar nogal is meegevallen. Ook de conclusie van de Europese Commissie van de Verenigde Naties dat de recessie, die Europa gedurende drie jaar heeft geteisterd, in het afge lopen jaar over zijn dieptepunt heen zou zijn, vindt althans wat ons bedrijfs leven betreft, hierin zijn bevestiging. Het onmiskenbaar betere economi sche klimaat, de opluchting dat een eens zo bang tegemoet gezien jaar uit eindelijk enorm is meegevallen, alsme de de toenemende overtuiging dat de conjunctuur medio vorig jaar is omge slagen ten goede, heeft in zoverre het vertrouwen van de bedrijfsbesturen doen toenemen, dat menig bedrijf roy aal met zijn dividenden voor het voet licht is getreden. Klaarblijkelijk heeft men in vele gevallen een enigszins voorzichtige dividendpolitiek van een jaar geleden nu ongedaan willen ma ken. Daarbij komt dat de meegevallen conjunctuur en de daaruit voortge vloeide doortrekking van menige be- drijfsexpansie en -groei ook de nood zaak voor nieuwe middelen ter finan ciering van die groei naar voren heeft doen schuiven. In de afgelopen paar jaar heeft de emissiestroom maar uitermate traag gevloeid. Ten dele omdat het noodza kelijke geld elders kon worden aange trokken (onderhandse leningen), en ten dele ook omdat de investeringen werden afgezwakt of zelfs geheel wer den uitgesteld. Nu de conjunctuur een duidelijke op leving vertoont met een niet uitgeslo ten kans op het wederopbloeien van een nieuwe hausse, zal iedere bedrijfs directie weer de mogelijkheden onder het oog moeten zien van een eventueel uit te voeren aandelenemissie. Het voorbereiden hiervan schept de nood zaak van het creëren van een gunstig klimaat. De mildheid van de tempera tuur wordt daarin bepaald door de hoogte van het dividend. De reeks dividendverhogingen is op vallend, zeker vergeleken met het aan tal verhogingen van een jaar geleden. Nauw daarmede verbonden is het ver minderde aantal gelijk gebleven divi denden over 1967 vergeleken met die over 1966 en ook het aantal dividend verlagingen. Tot op heden zijn zo rond 140 divi- dendvoorstsellen gepubliceerd. Hier van werden circa zeventig of de helft in percentage verhoogd (waarvan som mige zelfs zeer fors), een 55 bleven on veranderd en slechts zestien werden verlaagd. Hoewel een juiste vergelij king met een jaar geleden niet precies te maken is (het gaat niet altijd om dezelfde ondernemingen), lag het aan tal dividendverhogingen over 1966 toch lager (van de 140 een 45 tot vijftig). Natuurlijk is de stroom van divi- dendberichten nog bij lange na niet beëindigd, maar wel kan worden ge steld dat het hoogtepunt van de lawine wel nabij is. Nu daarbij blijkt dat tot dusver de helft van het bekend ge maakte aantal op een verhoging is uit gelopen, kan zonder voorbehoud van een gunstig klimaat worden gesproken. Ondanks het gunstige resultaat van de dividendaankondigingen, blijkt voor al de lokale industrie, die de meeste dividenden levert, nog altijd niet goed raad met de situatie te weten. Niet dat deze sector van de beurs slecht ligt het tegendeel is eerder waar maar nog altijd ligt het huidi ge koerspeil op basis van 1953 is 100 beneden de inzet van 1968 toen de loka le industrie op ca. 360 begon. Thans noteert deze sector ca. 348. Er blijkt dus nog altijd enige reserve te bestaan ten opzichte van de beursontwikkeling op wat langere termijn. Daarbij komt dat aandelen met for se dividendverhogingen (en dus koers stijgingen) zoals DRU, Fokker, enz. niet in de index zijn opgenomen en en kele aandelen met dividendverlagingen (en dus koersdalingen) wel in deze in dex voorkomen. Het zou te ver voeren de verschillen de dividendaankondigingen nader te analyseren. Een aantal opvallende groeiers kan echter niet onvermeld blijven. Uit de systematiek van het rit me van dividendverhogingen, kan vaak wel iets worden afgeleid omtrent de groeicapaciteit van de desbetreffende ondernemingen. Het verband is in elk geval voldoende om de aandacht van beleggers/aandeelhouders te trekken. Dividenden over 1965 1966 1967 DRU 18 18 24 Fokker 18 18 21 Bergoss 14 15 18 Centrale Suiker 14 16 18 Gebr. Naeff 10 12 14 IBB Bouw 10 12 14 Simon de Wit 10 12 14 DEVENTER De toeneming van zaken maakt vergroting van het eigen kapitaal nodig, aldus het bestuur van de NV Sallandsche Bank in het jaar verslag over 1967. Dit wordt nog ge accentueerd door het feit, dat de Sal landsche kortgeleden overeenstemming heeft bereikt om tot algehele integratie te komen met de Mulder ten Kate Land- bouwbank te Vaassen, waarmee reeds jarenlang nauw wordt samengewerkt. Verwacht wordt dat een uitbreiding van het werkgebied in Vaassen en omge ving voor de toekomstige ontwikkeling van groot belang zijn. Ook dit maakt vergroting van kapitaal nodig. Het be stuur meent, dat de in vorige jaren genomen maatregel, n.l. uitkering van een deel van het dividend in aandelen, thans in onvoldoende mate aan de ka pitaalsbehoefte tegemoet zou komen. Het ligt dan ook in het voornemen bin nenkort de inschrijving op een aan delenemissie open te stellen. Daar de behoefte in de eerste plaats uitgaat naar vergroting van het risico dragend kapitaal, is het bestuur gepor teerd voor uitgifte van niet-volgestorte aandelen. Hiervoor is een statutenwijzi ging nodig. Ook in 1967 nam de zaken- omvang van de Sallendsche Bank toe. Toevallige grote betalingen in de laat ste weken van 1967 zijn daarvan de oorzaak. De grotere zakenomvang heeft het resultaat gunstig beïnvloed. De ba ten uit rente, provisie en vreemde wis sels stegen tot f 1,12 min (v.j. F 1,01 min). De winst liep op tot f 435.906 (f 421.397). Voorgesteld wordt een dividend van 9 procent in contanten over het ver hoogde kapitaal (v.j. negen procent, waarvan 5 procent in agio-aandelen). De aandelen worden ter beurze op de in courante markt verhandeld. AMSTERDAM De vergadering van commissarissen van NV Nationale Borg-Maatschappij heeft besloten aan de binnenkort te houden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het dividend over 1967 te bepalen op 15 pet., hetgeen neerkomt op f 45 per aandeel van f 1.000 waarop 30 pet. gestort. Het vo rig jaar werd eveneens 15 pet. uitge keerd. HENGELO De scherpe buitenland se concurrentie heeft vorig jaar de winstmarges van de samenwerkende elektrotechnische fabrieken Holec on der grote druk gezet. Hoewel de pro- duktiviteit toenam kon dp stijging van de kosten slechts gedeeltelijk worden opgevangen. De omzet aan derden nam met 9 pro cent toe tegen 7 procent in 1966. De ontvangen opdrachten waren lager dan het bedrag van de omzet. Eind vorig jaar had Holec voor f 87 miljoen orders in portefeuille. Van de totale omzet werd 18 (v.j. 17) procent geëxporteerd. Het bestuur verwacht dat de buiten landse concurrentie voortdurend scher per zal worden. Door het snelle stij gen in de laatste jaren van de loonkos ten, ook sterk merkbaar in de toene ming van de kosten van allerlei hulp diensten, is het voordeel van een rela tief laag loonpeil verdwenen, aldus het verslag. Vorig jaar daalde het aantal medewerkers van 5194 tot 4804, waar door de loonkosten werden gedrukt van f 55,50 miljoen naar f 55 miljoen. In de sector schakelmateriaal ont ving Holec ruim 8 procent meer aan or ders dan in 1966. De opdrachten in de afdeling elektrische machines en instal laties bleven achter bij die van 1966, maar waarborgen een gelijk blijvende produktie in 1968. Vorig jaar steeg het geconsolideerde exploitatieresultaat van f 14,73 miljoen tot f 16,66 miljoen. De totale inkom sten kwamen op f 17,21 (j. f 15,07) mil joen. Na aftrek van o.m. f 8,06 miljoen afschrijvingen en f 5,10 miljoen belas tingen bleef een nettowinst over van f 3,19 (v.j. f 3,53) miljoen. Hieruit wordt 13 (14) procent dividend voorgesteld, waarmee f 2,27 (f 2,45) miljoen is ge moeid. Holec investeerde vorig jaar f 8,67 miljoen tegen f 8,28 miljoen in 1966. Het eigen vermogen groeide tot f 98,65 (f 95,15) miljoen. ROTTERDAM Door de toegeno men concurrentie is de Constructie werkplaatsen en Machinefabriek Braat er vorig jaar niet in geslaagd voldoen de opdrachten tegen een redelijke prijs te verwerven. Gedurende enkele maan den was er zelfs een geringe leegloop merkbaar, waardoor in sommige geval len opdrachten tegen te lage prijzen moesten worden aanvaard. Het bestuur verwacht op korte termijn geen verbe tering van de prijzen. Het saldo van de exploitatierekening daalde vorig jaar van f 565.631 tot f 313.292. Op de verkoop van de deel nemingen Machinefabriek Pannevis in Utrecht en Braat Amsterdam werd een winst geboekt van f 132.559. Daardoor kon de teruggang van de net towinst iets worden ingedamd. Deze daalde van f 121.310 tot f 67.659 na af schrijvingen van f 389.803 (v.j. f 463.631) Braat stelt onveranderd 10 pet dividend voor. De tot nu toe in 1968 ontvangen or ders vormen, samen met de nog uit staande opdrachten, een redelijke ba sis voor de werkbezetting dit jaar. AMSTERDAM, 19 april Londen 8.68%—8.69%; New York 3.61%—3.62; Montreal 3.3411—3.35A; Parijs 73.35— 73.40; Brussel 7.26%—7.26%; Frankfort 90.76%—90.81%; Stockholm 69.93—69.98 Zurich 83.32%—83.37%; Milaan 57.88% 57.93%; Kopenhagen 48.51%48.56%; Oslo 50.65%—50.70%; Wenen 13.99%— 14.00%; Lissabon 12.67%—12.69%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2