Politie moest vechten tegen honderden oproerkraaiers „Het Heike" is er zelf beduust van Gevangenisdak vloog in brand Rennies STORM TEISRER T ARKANSAS In weekeinde talrijke verkeersslachtoffers VLIEGRAMP IN Z.W.-AFRIKA, 122 DODEN Kan een Mercedes-Benz direct geleverd worden? Ja en nee. Grootscheepse vossenjacht Limburgse verdacht van een gruwelijke moord te Luik „Wolfs jongen" overleden Werkloosheid Toevallig? TRAANGASBOMMEN IN SINT-WILLEBRORD Europese lening Uit de brand Diamanten in modder Zes Nederlanders omgekomen WILDE REACTIES Proef'ns... MMM.. Nu al! Brandend maagzuur, Proef fns... MMM... Nu al! ONDER BUS MISHANDELD ERGSTE SINDS JAAR Proef 'ns... MMM... Nu al! NEE. Als Mercedes-Benz nieuwe mo dellen uitbrengt - en dat gebeurt echt niet elk jaar - dan is de vraag eerst recht veel groter dan de produktiecapaciteit. Dan willen vele trouwe Mercedes-Benz rijders liefst direct overstappen op een nieuw model. Juist dan zijn er ook extra veel auto- kenners, die de stap, de over-stap naar het merk met de ster willen doen. Weliswaar is de fabriek de produktie gestaag aan het uitbreiden, maar zo'n plotse linge piek in de vraag kan niet onmiddellijk worden opgevangen. Bij Daimler-Benz is produktieverhoging geen kwestie van „meer machines inschakelen". De tijdrovende zorg die wordt besteed aan afwerking en controle is bepalend voor het produktietempo. En zodoende ontstaan er levertijden... het onvermijdelijke bijverschijnsel van kwali teit. Wij hopen dat u het ons niet kwalijk wilt nemen. En vooral onze dealers niet - ook zij kunnen hier niets aan doen. Overigens moge u bedenken dat de lever tijd van een Mercedes-Benz altijd maar een fractie is van zijn levens-tijd. Uw geduld zal rijkelijk worden beloond. JA. Gelukkig kan bovenstaande vraag ook positief beantwoord worden. Er zijn namelijk typen die wèl op korte termijn ge leverd kunnen worden. Zoals bijvoorbeeld de 280 S en de 280 SE. Welk type u ook kiest, u kunt er van over tuigd zijn dat de levertijd geen dag langer is dan noodzakelijk. N.V. A.G.A.M. Importrice van Mercedes-Benz MAANDAG 22 APRIL 1968 ..Tie* Heike" is er zelf een beetje beduusd van. Het enige wat gezag en geestelijkheid kunnen zeg gen is: een puur incidenteel geval. Niemand had het oproer verwacht, nooit was in het dorp een politie man aangevallen. De bevolking van Sint Willebrord gaat niet door voor „gemakkelijk". Maar zij weet te leven en plukt elke dag, die het leven geeft. Het cen trum van Sint Willebrord is een lusthof, die vol staat met bloeiende cafés en kleurige bars en nog veel meer kleine etablissementen voor de jongelui. De kroegen en kroeg jes schoten de laatste twee jaar als paddestoelen uit de grond, besche nen door een lustig, welvaartszonne tje, wortelend in de bereidheid van de dorpelingen het glas tot de bo dem te legen. Het zijn misschien op die warme zaterdagavond wat veel glazen bier geweest, die werden geledigd; het waren ook niet alleen Willebrorders, die elkaar een nog betere wereld toedronken, steden en dorpen (en volgens de Willebrordes niet de bes ten) die in het Heike graag komen assesteren om de bloemetjes op hun manier buiten te zetten. Er is vrij veel werkloosheid in Wil lebrord. Het merendeel van de be volking bestaat uit ongeschoolde bouwvakarbeiders, die goed kunnen rekenen. Voor een paar tientjes meer pendelen velen graag naar Rot terdam. De nog betere rekenmeesters on der hen tellen de werkloosheidsuit kering bij alles wat als „bijverdien sten" kan worden aangemerkt en concluderen dat het leven zonder vast werk helemaal zo kwaad niet is. De mannen van het Heike mogen volgens de overlevering afstammen van een reizende volksstam en daar om het leven minder formeel bekij ken dan de gemiddelde Nederlander, zij zijn voor de overheid geen pro bleem. Zij staan niet als opstandige burgers bekend en gaan eerder on der een minderwaardigheidsgevoel gebukt. Misschien dat de vele glazen bier van zaterdag, het gevoel samen met vele honderden Willebrorders tegelijk in die ene Dorpsstraat bij elkaar te zijn en na korte tijd te worden geconfronteerd met vele po litiemannen, drie van de voorwaar den waren die tot het oproer kon den leiden. Daar kwamen het war me weer en een waarschijnlijk on benullige aanleiding voor een con flict als vierde en vijfde factor bij. Toen begon prompt het gegooi in de glazen van het Heike. Vijf toevallige factoren toevallig op elkaar gestapeld? De toestand in Sint Willebrord gisteravond scheen dit te bevestigen: de juke-boxes en de bierkranen werkten gestaag maar de gasten waren niet zo zorgeloos als anders: er bleef aan het glas bier de nare smaak van de zaterdag kle ven. Vrijdagmiddag is tijdens werk zaamheden met mastiek het dak van de gevangenis Schutterswerf te Alkmaar voor een groot deel in brand gevlogen. Verscheidene gevangenen raakten in paniek, doordat het licht uitviel en door de zware rookontwik keling. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. (Vervolg van pagina 1) De aanhouding van een jongeman in het Westbrabantse kerkdorp St. Wille- brord veroorzaakte zaterdagavond een compleet dorpsoproer, die pas zondag tegen de morgen was bedwongen. Vijf politiemannen werden gewond. De rust keerde pas terug, toen een ver sterkte politiemacht de straten met traangas had ontruimd. Een vechtpartij voor een café vorm de de inleiding. Toen de politie arri veerde, waren in de Dorpsstraat hon derd man samengegroept, die de rij weg blokkeerden. Op verzoek van de politie gingen zij opzij, maar er ont stonden moeilijkheden toen de achttien jarige D. van S. uit Etten-Leur naar voren kwam en aankondigde, dat hij bleef waar hij was, omdat hij „net als iedereen straatbelasting betaalde". Niettemin ging hij vrijwillig mee naar het politiebureau. Terwijl de jongen in het politiebureau zat, drong de snel aangroeiende menig te op naar het bureau, dat door vier man was bezet. Met messen zwaaiend, drongen zeker vierhonderd mensen op naar de politiepost, die vervolgens met stenen werd bekogeld. De ruiten van het bureau werden verbrijzeld en enke le politiemannen werden door de stenen getroffen. Postcommandant opperwachteester W. Kisten ook hij zou later tot de gewonden behoren vroeg dringend assistentie aan het districtsbureau in Breda. In allerijl werden daarop vijf patrouillewagens met totaal vijftig po litiemannen naar St. Wülibrord gediri geerd. Ook zij stuitten op de woedende menigte. De auto's werden tegengehou den en met stenen bekogeld. Met ver splinterde voorruiten en blikschade be reikten de patrouillewagens het bele gerde politiebureau, waar de scher mutselingen tot in de ochtend voort duurden. Luitenant A. B. Lutken van het dis trictsbureau formeerde een kordon rond de politiewagens. De burgemeester maande via de luidspreker tot kalmte, maar zijn woorden riepen slechts wil de reacties op. Ditzelfde was het geval toen de politie via de luidsprekers waarschuwde, dat charges zouden wor den uitgevoerd. Luitenant Lutken zond daarop een li nie van politiemensen de straat op, maar de naast elkaar lopende politie mannen werden door met stenen en messen gewapende opgewonden lieden aangevallen en teruggeslagen. Dit was het sein voor de politie om traangas granaten te gooien. Deze maatregel had echter ook maar weinig effect, want ze werden steeds teruggeworpen. De politie werd door de woedende menigte zelfs teruggedrongen naar het bureau. In de voortuin deden zich schermutselingen voor en 't zag er naar uit dat de politie het onderspit zou del ven. Het was inmiddels half een zaterdag nacht. Op dat moment kwam de mobie le eenheid van de Rijkspolitie het dorp- je-in-opstand binnen. De mannen waren gehelmd en gewapend met karabijnen. Ook kwamen nu meer gasgranaten ter beschikking. De onophoudelijke salvo's met straatstenen werden beantwoord. Met een bombardement van traangas- Van een correspondent PARIJS Een grootscheepse actie voor het uitroeien van twintig- tot der tigduizend vossen is in het afgelopen weekeinde begonnen in de wouden van het Belgisch-Luxemburgs-Duits-Franse grensgebied. Dat dient om een dreigen de epidemie van hondsdolheid de kop in te drukken. Ongeveer een maand geleden is een meisje in het dorpje Montrach (depar tement Mosekke) door een dolle hond gebeten. Uit het onderzoek bleek, dat de hond was aangestoken door een vos. Toen men verder ging zoeken, bleek dat er op het ogenblik een hondsdol heid-epidemie heerst onder de vossen in het noord-oosten van Frankrijk en de aangrenzende streken. Sedertdien is er geen dag voorbijgegaan of men heeft een kadaver gevonden van een vos, die door de ziekte was geveld. Als gevolg van dit alles heeft de pre fect van het departement Moselle alle honden huisarrest opgelegd. ADVERTENTIE aanftck» bommen en granaten werd de hoofd weg voor het politiebureau ontruimd. Hierop begonnen de mannen van de mo biele eenheid, die zich in vuurstelling hadden opgesteld, hun karabijnen af te vuren. De vechtersbazen vluchtten nu in al le richtingen. De politie bescheen het slagveld met schijnwerpers. Tijdens het gevecht werd de kern van het dorpje in diepe duisternis gehuld doordat ook de lantaarnpalen uit de grond werden gerukt. Na de succesvolle tegenaanval ruk ten vier patrouilles van zes man uit. In de achtervolging voerden zij charges uit, terwijl links en rechts gasgranaten werden geworpen. Om half vier zondag ochtend had de politie de dorpskom weer onder controle. De rust keerde toen vrij spoedig terug. De politie telde vijf gewonden. Eén politieman had behalve een gapende hoofdwond ook een hersenschudding op gelopen. Een ander had een gebroken been, terwijl de postcommandant een gebroken neus in de strijd had opgelo pen. Zijn linkeroog was dichtgeslagen. De politie heeft slechts drie mensen gearresteerd. Behalve Van S. waren dat de negentienjarige B. G. uit St. Wil lebrord en H. van G. uit Oud-Gastel. Zij hadden de politie met messen bedreigd en met stenen bekogeld. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! AMSTERDAM Ford International Capital Corporation, een volledige doch teronderneming van Ford Motor Com pany, heeft de uitgifte bekendgemaakt van een concerteerbare obligatiele ning van zestig miljoen dollar in Euro pa. De rente bedraagt vijf procent. De lening vervalt in 1983. De emissie is overgenomen door een internationaal consortium onder leiding van Goldman, sachs and Company. De obligaties wor den niet in de Verenigde Staten of Ca nada uitgegeven. ADVERTENTIE aantteia HARDERWIJK De 73-jarige J. Tuinstra uit Harderwijk is gisteravond in zijn woonplaats door een auto aan gereden, toen hij zonder op te letten met zijn fiets de weg overstak. In het ziekenhuis is hij overleden. AMSTERDAM Tussen Weesp en Diemen is zaterdagavond een auto te gen een boom gereden, waardoor de dertigjarige G. B. Manuputti uit Apel doorn om het leven kwam. De bestuur der van de auto werd ernstig gewond. MILL Het driejarig kind van de familie Van Hout uit Mill is zaterdag door een auto gegrepen, toen het plot seling de rijweg in Mill op liep. Het was op slag dood. OISTERWIJK Op een met knip perlichten beveiligde overweg tussen Oisterwijk en Boxtel is zaterdagavond een tractor door een passerende goe derentrein gegrepen. De 21-jarige be stuurder van de tractor J. van der Zande, is later aan zijn verwondingen bezweken. STADSKANAAL De 67-jarige me vrouw F. R. Postmus-Zijlstra uit Leeu warden is zaterdag verongelukt, toen de auto, waarin zij meereed, door een verkeersfout tegen een andere wagen reed. VELDHOVEN r Op de weg tussen Ommen en Hoogeveen is zaterdag de zesjarige Jacqueline Meuleman uit Meerveldhoven zo ernstig gewond, dat zij na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Het kind zat met haar moe der in de auto. Toen deze plotseling moest uitwijken, slipte de auto, sloeg over de kop en kwam in een sloot te recht. TILBURG Op de Ringbaan in Til burg is gisterochtend de zesjarige Ad je van Lieshout uit die plaats, die bij zijn moeder achterop de brommer zat, bij een lichte botsing van die bromfiets ge vallen. Hij kwam onder de wielen van LUIK De gerechtelijke politie van Luik heeft de 56-jarige, uit Wittem af komstige, Petronella Catarina V. aan gehouden en opgesloten. De Limburg se wordt ervan verdacht in de nacht na donderdag de 77-jarige Marie-Loui- se Delcominette-Houbart in haar huis aan de Sint-Vincenttiusstraat in Luik op beestige wijze te hebben vermoord. De Nederlandse, die de laatste tijd 's nachts dienst deed als ziekenver pleegster bij de man van de vermoor de Belgische, was begin vorige week met ontslag bedreigd. Zij blijft hard nekkig ontkennen iets met de moord uitstaande te hebben. Wél heeft ze toe gegeven de laatste week op gespannen voet te hebben geleefd met haar hazin. De politie vond in haar verklaringen zoveel onjuistheden en tegenstrijdighe den, dat de rechter van instructie van de Luikse rechtbank, mr. Dechamps, haar gisteren in staat van beschuldi ging stelde. Op de schoenen en de jas van Petronella V. zijn bloedsporen ge vonden. Marie Louise Delcominette werd vrijdagmorgen om half acht deerlijk verminkt en levenloos gevonden in de kelder van haar huis. Een bovenbuur man, die 's morgens zijn hond uitliet, deed de lugubere ontdekking. Met een hard voorwerp was de sche del van de oude vrouw ingeslagen. Bo vendien was een oog uitgerukt en neus en kaakbeen verbrijzeld. Op de deur mat was het lijk van de voordeur naar de kelder gesleept. De drie etages van het huis van de vrouw worden in totaal door negen personen bewoond. Niemand van hen heeft die nacht iets gehoord van een ruzie, noch van hulpgeroep. Het moord tuig is nog niet gevonden. Zeven uur nadat de moord was ge pleegd ,vond de politie Petronella V. in het huis van een vriendin. Ze werd vrij dagmiddag urenlang verhoord. De ver klaringen die zij die middag en later aflegden, waren volkomen in strijd met die van de man van de vermoorde. Petronella V. is indertijd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij een dienstmeisje half dood ranselde. een autobus terecht en was op slag dood. RAALTE Op de bewaakte spoor wegovergang in Olst is in de nacht van vrijdag op zaterdag de zestienjarige Johan Dijkslag uit Raalte door een goederentrein geschept. Hij was op slag dood. De jongen heeft de gesloten spoorbomen opgetild en is er onderdoor gereden. Een wervelstorm heeft in Green wood in de Amerikaanse staat Arkansas grote schade aangericht. Ten minste 12 personen verloren het leven. Op de foto een indruk van de ravage. MONTLUCON (Reuter) Een vrachtwagenchauffeur nam zaterdag in Montlugon in Frankrijk in paniek de benen toen er brand uitbrak in zijn wagen. Twee passerende vrachtauto chauffeurs slaagden er echter in de vlammen te doven. De lading die zij daarmee redden bestond uit enkele tientallen brandblussers. WINDHOEK (Reuter, AP) Op een modderig terrein nabij Windhoeft (Zuidwest-Afrika), waar zaterdagavond 122 mensen omkwamen bij een vliegramp met een Boeing-707, zochten politiemannen gisteren naar dia manten. Het pakket edelstenen, dat openbarstte toen het vliegtuig kort nadat het was opgestegen neerstortte, had een waarde van ruim twee miljoen gulden. He« was bestemd voor Londen. Onder de slachtoffers van de vliegramp zijn naar alle waarschijnlijkheid ze» Nederlanders. Volgens opgave van de luchtvaartmaatschappij Suid Afrikaanse Lugdien» zijn de namen van de omgekomen Nederlanders: J. Peters (45), C. van Elten, T. de Groot, J. Smit en G. en M. Krommenhoek. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt. Slecht» ze» van de 128 Inzittenden van het vliegtuig, 116 pasagiers en een bemanning van twaalf koppen, overleefden de ramp. Het toestel van de luchtvaartmaatschappij South African Airways was pas zestien da gen in gebruik. De ramp voltrok zch voor de ogen van tientallen ontzette toeschouwers, van wie het merendeel naar het vlieg veld .J G. Strijdom was gekomen om passagiers van de Boeing uit te wui ven. Om zes uur 's avonds, plaatselijke tijd, bracht de captain van het toestel, E. R. Smith, de Boeing de lucht in. Het toestel, de Pretoria, kwam uit Johannesburg. Het zou een vlucht maken naar Londen via Windhoek, Loeanda (Angola), Las Palmas (Ca- narische eilanden) en Frankfort. Toen het vliegtuig een hoogte had van naar schatting honderdzestig me ter, begon het te schudden. Een van de motoren explodeerde, waarna het vliegtuig omlaagschoot. De piloot pro beerde kennelijk nog een noodlanding want de landingslichten werden ont stoken, maar deze manoeuvre lukte niet. De Boeing sloeg op zestien kilometer buiten Windhoek in een modderig stuk land waarbij het toestel in vieren brak. Brokstukken ervan lagen ver spreid over een gebied van acht kilo meter. De meeste passagiers werden in hun stoel verrast door de dood. De piloot zat dood in de cockpit. Twee boeren die als eersten de plaats van de ramp be reikten zagen een passagier vrijwel on gedeerd naar buiten wankelen. De man bleek later een Amerikaans diplomaat, Thomas Taylor, te zijn. Samen met de andere overlevenden, twee Engelsen en drie Zuidafrikanen, werd hij met een helikopter van de Zuidafrikaanse luchtmacht naar een ziekenhuis te Windhoek overgebracht. Onder de overlevenden bevond zich de co-piloot J. Holliday uit Johannesburg. De ramp met de Zuidafrikaanse Boeing-707 was de ergste sinds een jaar. Op de dag af een jaar geleden, 20 april 1967, verongelukte op Cyprus een Zwitsers vliegtuig van het type Britannia, waarbij 126 mensen om het leven kwamen. Zes weken geleden kwamen 63 inzit tenden om toen een toestel van de Air- France, eveneens een Boeing-707, bij een landing te Point&-a-Pitre op Gua deloupe, tegen een berg vloog. Een week later, op 14 maart, ging boven de Ierse zee een Viscount verloren van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lln- gus. De 57 passagiers en vier be manningsleden verloren allen het le ven. De grootste ramp in de geschieden»» van de luchtvaart deed zich voor op 16 december 1960 toen twee passagiers vliegtuigen boven New York tegen el kaar vlogen. In totaal kwamen daar bij 136 mensen om het leven. ADVERTENTIE aantteka LUCKNOW (Reuter) De legenda rische „wolfsjongen" Ramu, de door wolven opgevoede jongen uit India, i» zaterdag overleden in het ziekenhui» van Lucknow in de Indische staat Ut- tar Pradesj. De waarschijnlijk 24-Jarl- ge jongen was veertien jaar geleden in het ziekenhuis opgenomen nadat hij in volslagen dierlijke staat was gevonden. De gezondheid van Ramu waa d» laatste tijd sterk achteruitgegaan. Ruim een jaar lang had hij last van ademhalingsmoeilijkheden en vallend» ziekte. Het „wolfsjong" werd in 1954 gevonden in een wachtkamer van het station van Lucknow. Hij zou daar zijn neergelegd door een man die hem had aangetroffen temidden van in het wild levende wolven. De roofdieren zouden zich over hem hebben ontfermd toen hij nog een baby was en hem als „wolf" hebben geac cepteerd. Toen hij werd gevonden op tienjarige leeftijd gedroeg hij als een volwassen wolf. Zijn handen stonden als klauwen, hij at en dronk als eer» dier, miste elke menselijke spraak of emotie en bewoog zich voort op han den en voeten. Na zijn „terugkeer" in de menselijke samenleving zijn artsen er niet in geslaagd enige verandering in zijn toestand te brengen. Ramu genoot de wetenschappelijk» belangstelling van tal van vooraan staande geleerden over de hele wereld. Zijn leven vormde met soortgelijk» vondsten in de vorige eeuw de stof voor het bekende boek van Rudyard Kip ling over het wolfsjong Mowgli. ADVERTENTIE MERCEDES-BENï. lOa -yo -06

De Vallei | 1968 | | pagina 5