Rusk vreest propagandaslag' van Hanoi Iedereen is trots op Betty Polen vraagt 50 mille borgstorting voor vrijlating kapitein „Spes" Radicalen en P.S.P. willen beide linkse concentratie nieuw van Nuts Mosselvissers uitten grieven v Minister wenst geen verscherping van strafwetten Broertje en zusjes uit brandend buis gered Tweespalt onder Britse Conservatieven N.S.R. is thans onbestuurbaar F.F.F.'s vinden bloesemroute gevaarlijk knisper-knasper-lekkernij metroomkaramel en melkchocolade ZO c Botsing van twee vliegtuigen op Schiphol Zweefvlieger omgekomen Reder: Het blijft een vreemde zaak Mensonterende toestanden in veestal GEEN 0T ILEG SPANNING In W.-Duitsland ONTZILTUSG tajbVc de individuele haarlotion kk OP THUISREIS RAADSEL MAAI": 9 22 APRIL l9óo ONTSLAG POWELL NA REDE OVER RASSENCONFLICT (Van onze correspondent) T ONDEN De tweespalt in de conservatieve partij over de juiste aanpak van het rassenprobleem in Engeland is tijdens het weekeinde op dra matische manier verdiept. Dit kwam door een rede van Enoch Powell, woord voerder van de corservatieven voor Defensiezaken en lid van het zg. scha duwkabinet. Edward Heath, de leider van de corservatieven heeft Powell gisteravond ont slagen als lid van dit „kabinet", in verband met deze toespraak. Powell riep op emotionele toon op tot het zo goed als stopzetten van de im migratie, vooral van kleurlingen. Hij schilderde het schrikbeeld van een Enge land dat in de toekomst wordt overheerst door det niet-blanke vreemdelin gen. WASHINGTON (Reuter) Tus sen het Witte Huis president Johnson en zijn persoonlijke adviseurs en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bestaat belangrijk verschil van mening over de touwtrek kerij met Hanoi om een plaats voor vredesonderhandelingen. De belangrijkste mannen in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, onder wie Dean Rusk, zouden zich hebben verzet tegen het Amerikaanse voorstel van donderdag voor nieuwe onderhan delingsplaatsen. Het Witte Huis schoof hun bezwaren terzijde. Buitenlandse Zaken zou nu vrezen dat het Witte Huis zich laat betrekken in een „propagandaslag" met Hanoi wat de moeizame onderhandelingen nog sterker zou vertragen. De Verenigde Staten stelden vorige donderdag 15 ontmoetingsplaatsen voor terwijl Noord-Viëtnam in geen van de ze plaatsen een diplomatieke vertegen woordiging zou hebben. Het voorstel zou zijn gedaan om tegenvoorstellen van Hanoi uit te lokken. ABSURD Washington wees eerder een Noord- viëtnamees voorstel af om in leidende onderhandelingen te beginnen in Phom Penh (Cambodja) of Warschau (Polen). Hanoi wees op zijn beurt de recente Amerikaanse voorstellen als „absurd" van de hand. Parijs zou thans volgens woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken al lereerst in aanmerking komen. Geen van de twee partijen heeft zich hierover uitgelaten, maar Oe Thant de secretaris-generaal van de Uno, noemde Parijs vorige week als een mo gelijke ontmoetingsplaats. Bovendien liet de Franse regering weten dat Noordviëtnamese en Amerikaanse on derhandelingsdelegaties welkom waren. Veronderstellingen dat Oe Thant in het afgelopen weekeinde hierover in Parijs zou spreken met de Noordviët namese vertegenwoordiger aldaar. Mal van Bo, werden niet bewaarheid. Thant onderbrak weliswaar een vlucht naar Iran in Parijs, maar hij ontmoet te er geen afgevaardigde van Hanoi. ALMELO De partij Radicalen en de PSP streven beide naar een linkse concentratie. Het radicale Kamerlid drs. J. Aarden en het pacifistische Ka merlid H. Wiebenga verklaarden dit zaterdag in Almelo. Op uitnodiging van de PSP in Overijssel spraken zij over de mogelijkheid van een progres sieve concentratie. De heer Aarden zag met name bij de fracties van de P.v.d.A., PSP en D'66 al een grote gelijkgezindheid wanneer belangrijke vraagstukken als de werk gelegenheid aan de orde zijn. De heer Wiebenga betoogde dat po gingen tot samenwerking ernstig wor den belemmerd als het districtenstel sel wordt aanvaard. Kleine partijen zouden dan formeel met uitschakeling worden bedreigd. De kans op succes van een linkse concentratie leek de heer Wiebenga groter naarmate de po litieke bewustwording in ons land gro ter wordt. DELFT Het bestuur vafri de Neder landse Studentenraad, dat drie weken geleden werd gekozen, is afgetreden. Het bestond op een lid na uit leden van de Studenten Vakbeweging. Het bestuur legde er het bijltje bij neer op het nationaal congres, dat in het weekeinde in Delft werd gehouden. Aanleiding tot het aftreden was de ver werping door het congres van een amendement van Stud 75 en een be stuursvoorstel. Daardoor kwam het be stuur zonder een werkprogramma be treffende de sociale voorzieningen voor studenten te zitten. De raad van studenten heeft in een verklaring gezegd, dat de N.S.R. in zijn huidige vorm onbestuurbaar is. Daar om zal de raad bij zijn streven om te komen tot een Nationale Studentenunie contacten gaan onderhouden met het landelijk college. Dit is een orgaan van overleg van studiecommissies en stu dieverenigingen bij het wetenschappe lijk onderwijs. Vooral de toon van zijn rede heeft in en buiten de Conservatieve partij een golf van verontwaardiging gewekt. Vast staat dat Po lie gisteren door allerlei politici organisaties werd beschuldigd va, aanwakkering van rassendiscriminatie, geen overleg heeft gepleegd met de leider van zijn partij, Heèth. Vast staat bovendien dat de explosieve passages van zijn rede ver buiten de officiële partijlijn gaan. Sommige tegenstanders van Powell wil len zelfs een aanklacht tegen hem in dienen. Niet alleen de toon van Powells rede maar ook het tijdstip ervan heeft al om veel ergernis en afkeer gewekt. Morgen behandelt het Lagerhuis na melijk de nieuwe maatregelen die de Britse regering wil nemen om allerlei vormen van rassendiscriminatie in het Powell vergeleek het wetsontwerp van de regering met het gooien van een lucifer in een vat buskruit. Som mige gebieden van Engeland, zei hij, ondergaan door de aanwezigheid van immigranten een verandering die zon der weerga is in de geschiedenis. Over vijftien of twintig jaar zullen er volgens hem 3,5 miljoen immigran ten zijn met hun nakomelingen. In het jaar 2000 tussen de vijf en zeven miljoen: dat is ééntiende deel van de bevolking. Powell vindt het geduld dat het Brit se volk aan de dag heeft gelegd in de afgelopen vijftien jaar, ongelofelijk. „En dat hoewel de levens van honder den mensen door de immigranten let terlijk zijn verwoest", zei hij. openbare leven beter te kunnen bestrij den. Powell heeft, aldus zijn vele critici, de haat die op tal van plaatsen bestaat, aangewakkerd en de gevaarlijke span ningen vergroot. Het officiële standpunt van de Con servatieve oppositie is dat rassendis criminatie verwerpelijk is, maar dat de wettelijke maatregelen die de rege ring voorstelt, het gewenste resultaat niet zullen teweegbrengen. Een vrij gróte minderheid van de conservatieven is het hier evenwel niet mee eens. Die zal zich van stemming onthouden, of in enkele gevallen zelfs voor de regering stemmen. Powell is er met zijn zeer emotione le toespraak, die hij uitsprak op een bijeenkomst van zijn partij, in geslaagd (zonder twijfel met opzet) de kloof bij de Conservatieven op dit gebied een stuk breder te maken. Enoch Powell, die wel vaker een buitenbeentje is in zijn partij, weet zich nu gesteund door honderdduizen den Britten wie de angst om het hart is geslagen door de groei van het ras senprobleem in Engeland. Hij wil de terugkeer naar het land van herkomst van zoveel mogelijk im migranten op alle manieren zien bevor derd. Van onze correspondent TDONN Een kalmerend woord over de studentenrelletjes heeft de West- duitse minister van Justitie dr Gustav Heinemann, dit weekeinde in een ra dio-interview gesproken. De minister getuigde van zijn begrip voor de „bui tenparlementaire oppositie", maar eis te van haar bereidheid tot eeriyke dis cussie en actie langs parlementaire weg, in plaats van geweldpleging. De minister sprak zich uit tegen ver scherping van de strafwetten en de be rechting van oproerkraaiers, zoals van vele kanten was voorgesteld. In de Westduitse steden^was het gis teren en eergisteren betrekkelijk rus tig. Weliswaar werden, ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de mili taire dictatuur in Griekenland, veel de monstraties tegen dit bewind gehou den, maar onder de koesterende zomerzon verliepen de betogingen kalm en soms bijna feestelijk. De krantenuitgever Axel Springer het mikpunt van de studentenrelletjes zei in een interview met de Britse Daily Mail onder meer: „In deze jeug dige hoofden heerst een diepe vijand schap tegen de gevestigde macht, te gen deze goed geregelde ordelijke con servatieve en laten we maar eer lijk zijn tamelijk grauwe levenswan del die wij allemaal in een mensenle ven als dit moeten leiden." „Wat de jonge mensen om zich heen zien, is streven naar meer welstand en bijna niets dat de behoefte aan inner lijke, esthetische expressie bevredigt. Dan geven zij de schuld aan de samen leving, maar ik zeg: de fout ligt bij onszelf en niet bij de staat." HOUTEN De VVV van Houten en de Pjrovinciale Utrechtse bond van vreemdelingenverkeer hebben bij de ANWB geprotesteerd tegen de voor dit seizoen vastgestelde bloesemroute. Beide instanties wijzen de ANWB er op, dat de route verkeerd is gekozen omdat er teveel drukbereden wegen in zijn opgenomen. De Houtense VVV stelt voor het vol gend voorjaar de bloesemroute door de kom van Houten te leiden en dan via een rustige binnenweg, waar de mooiste boomgaarden liggen, richting Vechten. Daar kan het verkeer aansluiten op de voormalige bloesemroute. Dit jaar dirigeren de toeristische weg wijzers de bezoekers naar de stad Utrecht, waar de auto's bij een dubbe le overweg komen en vervolgens langs een gevaarlijk voorrangskruispunt en andere drukke plaatsen. ADVERTENTIE m&m DEN HAAG Op een straathoek in Den Haag is zaterdagavond de Haagse mevrouw J. Boswijk-Groenewegen (61) door een auto aangereden en gedood. Tfe vind het fijn dat ik het gedaan heb en ik ben ook wel een beetje trots, was het commentaar van de elfjarige Betty Visser nadat zij haar drie zusjes (vijf jaar, twee jaar en elf maanden) en haar 6-jarig broertje uit hun brandende woning in Amsterdam had gered. De pittige Betty moest zaterdagmiddag op de vier kin deren passen toen haar ouders boodschappen deden, verge zeld van een zesde kind. „Ik dacht, dat ik de geiser hoorde, maar toen ik ging kijken, kwam er rook uit de babykamer. Het brandde onder het bedje van de baby, die ik direct in de kamer heb gelegd." Het vuur is waarschijnlijk ontstaan toen een van de kinde ren met lucifers speelde. Na een mislukte poging de vlam men te doven, liep Betty naar de benedenburen, die echter niet thuis waren. Op de begane grond alarmeerde zij de bewoners, maar zelf rende ze direct de trappen weer op om de grotere kinderen naar buiten te sturen en de kleintjes op te pakken. Dat was nog maar net op tijd, want inmiddels stond de hele etage in brand. De wo'ning in de Bossenburgerstraat brandde uit, hoewel de brandweer het vuur snel meester was; d rampendienst heeft de familie Visser inmiddels tijdelijk on derdak. verschaft. Iedereen is trots op Betty, ook het broertje dat niet thuis was. Achteraf vindt hij dat wel een beetje jammer ZIERIKZEE Namens zes gemeen tebesturen in Zeeland en drieduizend Zeeuwse gezinnen die van de mossel vangst en -handel leven, is zaterdag uit Zierikzee een telegram naar de rege ring en naar de Tweede Kamer gezon den. Zij zijn boos en verbitterd omdat de regering nog steeds ndet heeft beslist hoe de mosselvissers en de gemeenten die voor een belangrijk deel van de mosselhandel afhankelijk zijn, schade loos gesteld zuilen worden als door de afsluiting van de zeegaten de mossel vangst in de Zeeuwse stromen onmoge lijk wordt gemaakt. De gemeentebesturen van Zierikzee, Bruinisse, Hontendsse Filippine, Tho- len en Yerseke en de vertegenwoordi gers van een aantal Zeeuwse vissersver- enigilnigen hielden zaterdag in Zierik zee een protestvergadering. Una niem werd besloten een telegram te sturen. „Ik hoop niet dat wij tot verde re acties moeten overgaan", zei de Ini tiatiefnemer van deze vergadering, de Zierikaeese burgemeester D. W. Kaste lein. In de Zeeuwse misselhandel gaat jaarlijks dertig miljoen gulden om. De eerste schade is al geleden door de ver minderde kwaliteit van het zoute water in de Grevelingen. Percelen die in het tracé van het Schelde-Rijnkanaal lig gen moeten nu al worden ontruimd. Dat de landbouwers, die gronden moeten afstaan, wel weten welke scha devergoeding zij krijgen maar de mos selvissers niet, steekt hen erg. Als Zeeland bij België hoorde dan zou het volgens de heer Pekaar, voor zitter van de visserijvereniging Yerseke twijfelachtig zijn of de mosselkweek plaatsen wel zouden worden opgeofferd „In België en Frankrijk heeft men meer waardering voor deze delicatesse dan in het eigen land." SCHIPHOL Twee vliegtuigen op Schiphol werden gistermorgen vroeg licht beschadigd toen een trekhaak los schoot van een DC-7 va^t de K.L.M. Het toestel reed door en kwam tot stilstand tegen een vleugel van een Canadees luchtmachttoestel. Achter de cockpit ontstond een gat in de romp vón de DC-7, terwijl de vleu- geltop van de Canadese toestel werd ingedrukt. Het ongeluk gebeurde op het buffer platform van Schiphol, waar de toestel len worden geladen. Het militaire toe stel wachtte op een Canadese delegatie die de nucleaire conferentie van de NAVO in Den Haag had bijgewoond. LEEUWARDEN De 36-jarige ir. C. van der Schenk uit Noord-Bergum is gisteren tijdens het zweefvliegen op de vliegbasis Leeuwarden verongelukt. Het toestel van het type K 6 werd via een zogenaamde lier omhooggeschoten, kwam in een spiraal terecht en stortte plotseling neer. De heer Van der Schenk overleed op weg naar het ziekenhuis. ADVERTENTIE Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert hët gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf f 3,95 MAURER-f WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND ROTTERDAM Meer dan vijftigduizend gulden (vijftienduizend dollar) ver langen de Poolse autoriteiten als borgstorting om de Katwijkse kapitein Karei van der Plas (39) van de kustvaarder Spes vrij te laten. „Dan ga ik mijn huis verkopen", zo reageerde gisteravond mevrouw Van der Plas toen zij dit bericht hoorde van de Rotterdamse reder W. in 't Veld. Zij woont in Katwijk, Prinses Marijkelaan 22. Hoewel beiden op dit moment nog niet precies weten waarvan kepitein v.d. Plas wordt beschuldigd, kan zijn vrouw zich niet indenken, dat hij zich ergens aan schuldig heeft gemaakt. Zij zei: „Hij is een zeer kalm mens en heeft geen belangstelling voor drank, politiek of vrouwen". De heer In 't Veld, directeur van de Rotterdamse rederij Spes Nostra, is ook geschrokken van de mededeling over de borgstorting, die hij zaterdag kreeg vam het staatsbedrijf Morska Agencia. zijn agent in Warschau. Hij herinnert eraan: „Toen er vorig jaar moeilijkheden waren, werd behal ve de kapitein ook de eerste stuurman gearresteerd. Kapitein v.d. Plas werd toen tot drie maanden veroordeeld, maar de stuurman kwam vrij nadat wij vijfhonderd dollar hadden betaald". De Rotterdamse kustvaarder Spes is sinds twee uur in de nacht van vrijdag op zaterdag weer op weg naar IJmui- den met een lading kalk. Het schip dat vorige week woensdag door Poolse pa- patrouilleboten in volle zee werd ach terhaald, kreeg ook nu btf het uitvaren van de haven van Swinemünde gedu rende enkele uren begeleiding van een marineschip. Zaterdagochtend vroeg hoorde de heer W. in 't Veld van het schip, dat er een merkwaardige gang van zaken aan was vooraf gegaan. „Vrijdagmiddag om één uur kwam een hoge ambtenaar aan boord. Hij verzocht kapitein vcd. Plas met hem mee te gaan om enkele inlichtingen te geven. Hij zou niet worden gearres teerd. Later kwam een andere ambte naar zeggen, dat hij wel werd vastge houden. De verwachting was, dat het wel een week zou kunnen duren". Het schip mocht vertrekken. De re der zei hierover: „Daar hadden wij op aangedrongen via het Poolse ministe rie van Handel. De Spes lag al drie da gen te wachten en als er vocht bij de lading kalk komt, zou die waardeloos zijn bij aankomst in Nederland. Eerste stuurman A. Bos vaart nu als gezag voerder op het schiip". De reder blijft het een vreemde zaak vinden. Toen het schip vorige week tot terugkeer naar Swinemünde werd ge dwongen, was het vier uur buitengaats. Die tijd had de Spes ook nodig om weer naar de haven te varen. De heer In 't Veld: „Mijn neef ver telde me telefonisch dat toen acht uur na vertrek dus van iedereen een bloedproef werd genomen. Tevens werd het hele schip van onder tot boven onderzocht. Ik heb er geen idee van wat men heeft willen vinden. Er is geen sprake van dat hij vorig jaar moeilijkheden zou hebben gekregen bj pogingen om vluchtelingen uit Polen mee te nemen". Voor mevrouw Van der Plas blijft deze dramatisch verlopende zaak ook een groot raadsel. „Sinds acht jaar vaart hij met de Spes op Polen. Hij maakt er 40 tot'45 reizen per jaar heen. Toen hij vorig jaar vrij kwam uit Poolse ge vangenschap, heeft de reder hem een ander schip aangeboden, zodat hij niet meer daarheen hoefde te varen. Mijn man ging toch naar zijn oude schip terug. Volgens mij wijst dit erop, dat hij zich niets heeft te verwijten". Kapitein Van der Plas kent de zee van jongs af. Voordat hij twaalf jaar geleden naar de koopvaardij ging, voer hij als schipper op een vissersboot. Zijn reder verkocht toen het schip, waarop de nieuwe eigenaar zelf als schipper ging varen. Het eerste koopvaardijschip, waarop zeeman Karei van der Plas monsterde, was de Spes. Schip en gezagvoerder zijn elkaar sedertdien trouw gebleven. Het schip wordt in de nacht van maandag op dinsdag in IJmuiden ver wacht. DORDRECHT De rijkspolitie In Dubbeldam is gistermiddag op het spoor gekomen van een mensonterende verwaarlozing van vee. In de schuur van veehandelaar H. L. W. (27) werden de stinkende kadavers aangetroffen van negen varkens en v(jf kalveren. Vier varkens leefden nog. Twee er van verkeerden in zo'n ernstige staat van verwaarlozing, dat de Dordtse vee arts H. van de Ree de dieren ter plaat se moest afmaken. De veehouder was tot gisteravond onvindbaar. Tijdens een patrouillerit werden de politiemannen erop attent gemaakt, dat er uit de bewuste schuur een verpes tende stank naar buiten kwam. De po litiemannen braken de deur van de schuur open. „Het was ten hemel schreiend, wat wij daar zagen", aldus een wachtmeester. Negen varkens waren al dood. De vee arts stelde vast, dat er meer geweest moeten zijn, omdat bleek, dat de die ren elkaar hadden opgegeten. In de schuur wemelde het van de rat ten. De voerbakken waren groen uitge slagen. Lange tijd moeten die dieren geen voer hebben gehad. Ook de drink bakken moeten al dagenlang leeg ge weest zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 6