De „zekeren" maakten zich in Stockholm waar; twijfel om randfiguren bleef bestaan Europees record van damesploeg op wisselslag, vier nationale records en een grandioze Ada Sprekende 4-1 overwinning van hockeydames op Ierland Dom spelende hockeyploeg trok tegen België aan 't kortste eind Resultaten eerste klassers HOCKEYPLOEG TEGEN FRANKRIJK Maria Gommers had goede start Twee doden bij autorace in Italië Waterpolocompetitie Yalbovol (Woerden) kampioen bij de dames Mevr. Timmer leidt na drie ronden EK tafeltennis '72 in Nederland Zege voor Steylen Keres alleen op kop in Bamberg No Opdenoordt eerste in Stadionloop ZWEMPLOEG DEED EXAMEN VOOR MEXICO Koersen Duindigt Jan Piet Fokker miste strafbal Toppers Nog drie Randfiguren Volleybal Schaken Vraag Conditie te kort Tegenslag Hoofd koel n MAANDAG 22 APRIL 1968 DEN HAAG Het Nederlandse Hockeyelftal (heren), dat zaterdag middag in Eindhoven op het terrein van HTTC tegen Frankrijk uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Bred erode (HHIJC); achter: Terliqgen (Laren) en Van Staveren (Karripong); midden: Fokker (Laren), Kist (HHIJC) en Elffers (HGC); voor: Hylkerife (HMC), Ter Haar (HUver- Bum), Thole (Laren), Van Vroonhoven (SCHC) en De Keyzer (Breda). Reserves zijn: Boks (Amsterdam), Ebbens (Kampong) en F. Spits (Am sterdam). SITTARD Maria Gommers, de we reldrecordhoudster op de 1500 meter, is het atletiekseizoen goed begonnen. De Limburgse atlete liep zondagmiddag in Sittard tijdens de rust van de eredivisie wedstrijd SittardiaDOS, een acht honderd meter in 2 minuten en 7 se conden, waarmee zjj haar beste prestatie van het vorig jaar (2.06.1) tot op 0.9 seconden benaderde. Achter Maria legde Anneke Stalman (AV '40, Delft) met een persoonlijk re cord (2.11.6) beslag op de tweede plaats. Met haar tijd staat Maria Gommers eerste op de wereldranglijst van dit jaar. Het Nederlandse kwartet, dat in Stockholm tijdens de zeslandenwed- strijd het Europees record op de vier maal 100 meter wisselslag verbeter de. V.l.n.r. NI Bos, Ada Kok, Kleniet Biemolt en Ccby Buter. STOCKHOLM Een Europees record van de dames wisselslagploeg, vier Nederlandse records en een grandioze 1.04.8 voor Ada Kok op de 100 me ter vlinderslag, waarmee zij voor het eerst sinds drie jaar weer onder de 1.05.0 kwam, dat alles is niet voldoende geweest om de zeslandenwedstrijd in Stockholm tot een onvoorwaardelijk Nederlands succes te maken. Gemeten naar de maatstaven, die bondscoach Rob Kerkhoven bij het begin van zijn trainingstrip door Oost-Europa heeft gesteld, zou de^ploeg in Stockholm de sterren van de hemel hebben moeten plukken om aan de verwachtingen te voldoen. De nationale bondscoach heeft het televisiegebeuren in de Zweedse hoofdstad als het ware een nieuwe dimensie gegeven door dit treffen te ver heffen tot een selectiewedstrijd voor de Olympische ploeg en dan niet voor de genen, die op grond van verrichtingen in het verleden toch wel zouden gaan, maar voor de figuren die minder sterk in hun schoenen stonden. Voor hen gold het devies: nu selecteren: daardoor stimuleren en dan veel presteren op de Olympische Spelen. DUINDICHT De uitslagen van de zaterdag gehouden koersen te Duindicht luidden: Enghien prijs 2040 m: 1. Gert Jan (W. Leeuwekamp) 3.01.-, 1.29.6; 2. Esther H; 3. Fletcher D. Totalisator: winnend f 3,80, plaats f 2,40, f 2,10, f 2,10; ge koppeld f 4,70; covercal f 6,70; trio f 917,90. Vincennesprijs 2040 m: 1. Goodwill (R. Q. J. v.d. Lubben) 2.57.7, 1.1.28; 2. El- leke van Our Bonni; 3. Gay Rodney. Totalisator: winnend f 1,90, plaats f 1,20, f 1,40, f 1,20; gekoppeld f 5,30; cover cal f 5,10. Cagnes sur Merprijs 2000 m: 1. Eland (J. v. Dooyeweerd) 2.50.-, 1.25.-; 2. Fuschia; 3. Dalila Regina. Totalisator: winnend f 1,20, plaats f 1,20, f 2,70; ge koppeld f 8,-; covercal f 12,10; trio f 107,30. Caenprijs 2100 m: .l. Zilverkid (J. Hui- berts jr.) 2.53.-, 1.22.4; 2. Christiaan de Wet; 3. Alchimist. Totalisator: winnend f 7,60, plaats f 2,70, f 3,70, f 2,50; gekop peld f 10.-; covercal f 13.60. Compiègneprijs 2100 m: 1. Emma Qui- chotte (M. L. v.d. Togt) 2.58.6, 1.25.-; 2. Ernie Rita; 3. Everprise. Totalisator: winnend f 1,60, plaats f 1,30, f 1,50, f 2,10; gekoppeld f 3,10; covercal f 3,70; trio f 32,80. Clairefontaineprijs 2000 m: 1. Felix (M. L. v.d. Togt) 2.47.7, 1.23.9; 2. Clara Williams; 3. C. Damascus B. Totalisator: winnend f 1,70; plaats f 1,20, f 1,10, f 1,80; gekoppeld f 2,70; covercal f 2,20. Capelleprijs 1600 m: 1. Dyveke D (W. J. Lange) 2.09.3, 1.20.8; 2. Entry Volann; 3. Zany. Totalisator: winnend f 6.—, plaats f 2,10, f 1,70, f 1,90; gekoppeld f 3,40; covercal f 2,90. Vinchyprijs 2100 m: 1. Benjamin (R. Q. J. v.d. Lubben) 3.03.2, 1.26.4; 2. Free loader; 3. Eros Hollandia. Totalisator: winnend f 2,70, plaats f 2,-, f 1,90, f 3,10; gekoppeld f 3,30; covercal f 3,80. Full Measureprijs, ca. 1900 m: (le af deling): 1. Happy Jinks (R. Wetemans) 2.05.6; 2. Contesaa; 3. Lucky. Totalisa tor: winnend f 2.10, plaats f 11.40, f 10.00, f 1,40; gekoppeld f 14,70; covercal f 20,70; trio f 1258,80. Full Measureprijs: (2e afdeling): 1. Hubert (H. J. v.d. Kraats) 2.06.5; 2. Sterly; 3. Blue Bird. Totalisator: win nend f 1,90, plaats f 1,20, f 1,40, f 2,20; Ïekoppeld f 1,50, 2,40; covercal f 1,90, 5,40. Totalisator-omzet f 223.465,40. BRINDISI Tijdens een autorace in Ostuni by Brindisi is zondagmiddag kort na de start de wagen van de Italiaan Franceco Moro op het publiek ingere den. Twee toeschouwers werden gedood en zeven gewond. De coureur liep ver wondingen op. De wedstryd werd ge staakt. HOOFDKLASSE Neptunus AmersfoortDZV 70, De Robben—Het IJ 6—1, Neptunus Arn hem—ESCA 86, De Meeuwen—Het Gooi 8—4, HZPC—AZPC 3—3, Zian— DJK 10—2. EERSTE KLASSE LZCGZC 3—2, DAW—HPC 6—4, Neptunus ZaandamNereus 67, PSV UZSC 85, ZCEZwemlust 4—6, Polar BearsSVH 75. Om over deze methode van selectie rapport uit te brengen, togen ir A. Paulen, directeur van het NOC, en chef de mission voor Mexico A. J. H. Dokkum naar Stockholm. En wat za gen zij: de „zekeren'' maakten zich waar. Soms op onwaarschijnlijk goede wijze, maar de twijfiel omtrent de randfiguren bleef. In zoverre heeft de trip door Oost-Europa niet geheel vol daan aan de gestelde verwachtingen. Maar het zuivere talent heeft er wel overduidelijk van geprofiteerd. De kansen op eremetaal zijn er door ver groot. En dat is in wezen belang rijker dan de vraag of er straks een ploeg van tien of twintig zwemmers en zwemsters wordt afgevaardigd. In Stockholm bracht Nederland zon der enige twijfel van alle ploegen de sterkste Olympische troeven op het startblok. Het voor de derde maal ze gevierende Engeland had over de ge hele linie meer inhoud evenals het op de tweede dag verrassend naar voren komende Frankrijk. Voor de echte top pers zorgde Nederland, dat de compe titie afsloot met een niet onverdienste lijke derde plaats. Allereerst natuurlijk Ada Kok. Sinds jaren Nederlands kandidate voor het Olympisch goud, maar allengs meer op de nieuw ingevoerde 200 meter vlin derslag dan op de 100 meter waarop zij in Tokio tweede werd. Slechts eenmaal overtrof zij haar To- kio-tijd. namelijk in 1965 te Boedapest. Met 1.04,5 was het toen meteen een we reldrecord, dat nu al bijna drie jaar stand houdt. In die tussenliggende pe riode verbeterde Ada het 200 meter- record met seconden, maar haar sprint scheen allengs aan schepte te hebben, ingeboet, zoals bleek bij de Europese kampioenschappen in 1966 waar haar zege op de Westduitse Heake Hustede een tamelijk benauwde was. Nu „zag" Ada diezelfde tegenstandster niet. „Voor haar was ik niet bang. Het moest er maar weer eens van komen, dacht ik bij mezelf. Niet forceren op de eerste baan en dan alles concentre ren op de laatste 25 meter." Die ver nietigende eindsprint bracht haar de op een na beste tijd uit haar glanzende carrière. Tijdens de voor Nederland veel minder florissant verlopende eer ste dag was Ada eveneens degene, die de ploeg een hart onder de riem stak op de wisselslag estafette. De lang zaam maar zeker naar wereldniveau groeiende Coby Buter had de basis ge legd: na twee rugslag banen tikte zij als eerste aan in de nieuwe Nederland se recordtijd van 1.09.0. Klenie Bimolt nog met hersteld van de vlak tevo ren gezwommen 200 meter schoolslag vergde, uitbundig aangemoedigd door ingenieur Paulen, het uiterste van zichzelf, maar had toch terrein verloren aan de Britse Dianna Harris, die haar in een persoonlijk nummer ook voor was gebleven. De achterstand, waarmee Ada Kok in het water schoot, was gering, de voorsprong waarmee zij overgaf aan Nel Bos bijzonder com fortabel. De zwemlerares uit Wormer consolideerde die goed. De tussentijden waren: Bimolt 1.20.0, Kok 1.04.6 en Nel Bos 1.01.9. Het van vorig jaar da terende Europese record van Rusland was met 0.2 seconde verbeterd. Verder waren er nog drie Nederlandse records waarvan twee van duidelijke wereldklasse. Bob Schoutsen, de 16-jarige, 1.85. meter lan ge, rijk getalenteerde rugslagzwem- mer van De Dolfijn, zwom de 200 me ter in 2.12.0 en legde als startzwem- mer van de wisselslagploeg de 100 me ter af in 1.01.6. De komeetachtige op komst van de jonge Amsterdammer wordt duidelijk geïllustreerd door zijn beste seizoenprestaties: 1966 2.22,9 en 1967 2.15,7, en in het nauwelijks begon nen Olympisch zwemseizoen al 2.12.0; de op een na beste wereldprestatie. Met deze tijd zou hij op de meer hou vast biedende wereldranglijst 1967 als derde prijken achter wereldrecordhou der Roland Matthes (2.07,9) en de Amerikaan Charles Hickox (2.09.4). Daarbij komt nog dat Schoutsen tot het type behoort dat tegenstand nodig heeft, iets waaraan het hem in Stock holm totaal ontbrak. Hij regelt zijn race naar de concurrentie, blijft 150 meter op gelijke hoogte om dan gena deloos toe te slaan. „Hier ging dat niet. Het was gewoon tempo-zwemmen en zorgen dat je rechtuit bleef gaan. Dat was nogal gemakkelijk, want het Eriksdalbadet heeft een laag plafond met duidelijke strepen in de lengte richting. Daardoor hinderde het me to taal niet dat de banen wat aan de smalle kant waren", aldus Schoutsen. En dan was er nog een record van twijfelachtige waarde. Bij 't afsluiten de nummer, de 4 x 100 meter vrije slag dames, die beslissend was voor de toekenning van de tweede tot en met de vijfde plaats, zwom de formatie Mixjam van Hemert (1.03.6) - Bep Weeteling (1.03.4) - Dolly Maaneman (1.03.6) - Nel Bos (1.01.7) naar 4.12.3; goed voor de tweede plaats achter Frankrijk. „Een nieuw; Nederlands re cord", glunderde sportcommissielid v. d. Pol, daarbij vergetend dat drieën eenhalf jaar geleden in Tokio de door Erika Terpstra aangevoerde ploeg brons veroverde in 4.12.0. Toen beston den er echter nog geen records voor nationale ploegen. Zo'n enkele uitlating tekent de sfeer van frustatie, die heerst in de ploeg. Overigens niet alleen in de Nederland se. Spanningen rond de Olympische se lectie waren ook voelbaar in de teams van Engeland, waar een met ruzie ge paard gaande trainerswisseling heeft plaatsgevonden, en van Frankrijk en Zweden. Bij Nederland viel het accent door de visie van Kerkhoven op het presta tievermogen van de randfiguren. Daar deed zich de vreemde situatie voor dat Kerkhoven werkelijke sportprestaties koel verwerkte, maar pas werkelijk door de sfeer gegrepen werd toen Jo- han Schans en Hans Spijkerman op de tweede dag redelijk zwommen en met 4.22.2 op de 400 meter vrije slag en 2.37.4 op de 200 meter schoolslag, re spectievelijk vierde en derde werden. „Schans verbeterde zijn persoonlijke WOERDEN Het damesteam van Valbovol uit Woerden heeft de nationa le voetbaltitel behaald. Valbovol ver overde de benodigde laatste punten za terdag voor 1500 toeschouwers in eigen zaal tegen Rapid-Maastricht, dat met 3-0 werd verslagen. De setstanden wa ren 15-4, 16-14, 15-5. ARNHEM Zaterdag is in Arnhem het toernooi om het Nederlands kam pioenschap voor dames voortgezet met de afgebroken partijen uit de eerste ronde en de partijen uit de tweede ron de. De resultaten waren: afgebroken partijen eerste ronde: Timmer (Bever wijk)— c. Roodzant (Rotterdam) 10; Tuk (Den Haag)Vreeken (Vlaardin- gen) V*Vz; tweede ronde: Heemskerk (Amersfoort)v. d. Giessen (Rotterdam) 10; Mesman (R'dam)v. d. Grindt (Deventer) afg.; Vreeken (Vlaardingen) De Klerck (Den Haag) 10; C. Rood zant (R'dam)Tuk (Den Haag) VtVz; M. A. Roodzant (R'dam)Timmer (Be verwijk) 01. De uitslagen van de zondag gespeelde partijen uit de derde ronde luidden: TimmerHeemskerk afg.; TukM. A. Roodzant 10; De KlerckC. Roodzant afg.; Van de VriendtVreeken VzVs; Van der GiessenMesman 10. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de tweede en derde ronde wa ren: tweede ronde: Mesmanv. d. Griendt VzVz; derde ronde: Timmer Heemskerk 10; De KlerckRoodzant Vz—Vt. Stand na drie ronden: 1. Timmer 3 pnt.; 2/3/4/5 Heemskerk, v. d. Giessen, Vreeken en Tuk, alleen 2 pnt record met bijna zeven seconden", be richtte Kerkhoven tijdens de na afloop geïmproviseerde persconferentie aan de sceptisch kijkende journalisten. Hij voegde echter eraan toe: „Ik ben te emotioneel bij de wedstrijd betrokken geweest cm nu al een weloverwogen ooordeel te hebben. Bedenk echter mij ne heren, volgende week maandag gaan we praten met het NOC. Ik heb mij van tevoren op geen enkele wijze vastgelegd op het aantal zwemmers en zwemsters dat wij zullen voorstellen. Ook heb ik geen tijden voor ogen ge had, die gerealiseerd moesten worden. Het doel van de Oosteuropese reis was het testen hoe de jongens en meisjes de wisselende omstandigheden konden verdragen en toch prestaties leveren en ten tweede om te zien hoe zij in ploegverband konden leven en een po sitieve bijdrage zouden kunnen leveren tot een sfeer waarin wedstrijden ge zwommen moeten worden. Vanuit dat gezichtspunt is dé trip naar Oost-Euro pa en ook de wedstrijd hier in Stock holm volledig geslaagd". BLOEMENDAAL Het verjongde Nederlandse dameselftal, dat op 9 maart in Londen in deze samenstelling debuteerde en na een uitstekende wedstryd met 01 van Engeland verloor, heeft zaterdag in Bloemendaal het Nederlandse pu bliek laten zien welke mogeiykhedcn er in deze formatie schuilen. Dat was niet weinig. De Ierse dames mogen dan, wat betreft speelsterkte, niet tot de „fine fleur" van het internationale dameshockey behoren, het blyft een degeiyke ploeg, die tot zaterdag de balans met het Nederlandse dameshockey in evenwicht had kunnen houden. Door een overwinning van 41 heeft Nederland in deze negen de ontmoeting tussen beide landen de weegschaal naar zyn kant laten door slaan. Met dat al blijft de vraag of Dolly Maaneman met 4.59.0 vijfde op de 400 meter vrije slag, Johan Schans, Hans Spijkerman, Henny Penterman met 5.30.8 op de 400 meter wisselslag en de heren estafetteploegen in de ogen van het NOC aan de verwachtingen hebben voldaan. „In april behoeven die nog niet het absolute wereldniveau te heb ben gehaald, maar wel een zodanig peil zodat we met een zware zomer- training in het vooruitzicht kunnen stel len dat zij tegen de tijd dat de Olympi sche Spelen beginnen wel voldoende inhoud hebben", is een oude uitspraak van Kerkhoven. Het is de vraag hoe veel procent het NOC van de wereld tijden wil aftrekken als men daartoe überhaupt bereid is. Ingenieur Paulen heeft verzekerd dat het NOC de KNZB welwillend tegemoet zal treden. Kerk hoven van zijn kant zegt: „Mijn selec tie zal scherper zijn dan van' wie ook. De verhouding tot het NOC is steeds van zeer goede aard geweest en ik heb geen enkele reden te veronderstellen dat die in de naaste toekomst anders zou zijn" Einduitslag: 1. Groot-Brittannië 104 punten; 2. Frankrijk 90; 3. Nederland 87; 4. Zweden 82; 5. West-Duitsland 77; 6. Italië 44. Het was een sprekende overwinning, behaald met bij vlagen bijna volmaakt dameshockey waarin Riet Kuiper, Jean- neke van 't Hek, José Poelmans en doelvrouwe Denny Frese-Vorstelman de hoofdrol speelden. Op een vrij hard veld begon Nederland met nauwkeu rige combinaties, die een paar hoeks la gen opleverden, maar voorlopig, mede door uitstekende ingrijpen van de Ierse spil Irene Millar en linksachter Judy Mc Elderry geen doelpunten brachten. Als een volslagen verrassing kwam de eerste treffer aan de andere kant van het veld. Marijke «Alstoach, die bepaald niet haar beste wedstrijd speelde, verkeek zich op een pass van de Ierse aanvoer ster Valerie Berry en daardoor kwam Emily Matchett vrij in de cirkel. Zij sloeg de bal rustig langs Denny Frese: 0-1. Nederland heeft onmiddellijk daama de strijd volledig in handen genomen. De middenlinie, met een nuchtere Mar jolein Bakker, een vinnige José Poel mans en de overal aanwezige Annetje Braat, hield de Ierse dames gewoonlijk ai lang voor de slagcirkel tegen. Het goede drietal op het middenveld leg de ook de basis voor een groot aantal aanvallen, die constant gevaar ople verden wanneer Riet Kuiper aan de bal kwam. Dat gebeurde nog al eens. want de kleine Bossche linksbuiten was veel te snel voor de Ierse verdediging en bovendien kreeg zij verrukkelijke pas ses van José Poelmans en Jeanneke van 't Hek. Misschien iets minder gra cieus, maar zeker zo doeltreffend wa ren de acties, de op rechts werden op gezet door Wien van der Oord en Stans Snuif. Door zo'n actie kreeg midden voor Heieen van Rooy in de zestiende minuut een goede kans, maar zij gaf haar schot iets te weinig richting mee. Twee minuten later rukte het wel na een combinatie van Wien van der Oord en Heieen van Rooy, waardoor Jean neke van 't Hek een goede kans kreeg. De Nederlandse linksbinnen joeg de bal onhoudbaar langs Eileen Mulligan en vijf minuten later scoorde zij opnieuw door de bal uit een lange hoekslag van Riet Kuiper langs de Ierse doelvrouwe te plaatsen. In de laatste minuut van de eerste helft maakte Stans Snuif haar eerste doelpunt in interlandhockey. De Zaanse speelster kreeg na goed werk van Riet Kuiper en Heieen van Rooy een klein beetje medewerking van de Ierse doelvrouwe, 3-1. De tweede helft was minder aan trekkelijk. De Ierse dames kwamen duidelijk conditie tekort en de Neder landse dames gingen tegen deze snel terugvallende tegenstandsters het steeds meer met individuele acties pro beren. Het kwam het peil van de wed strijd niet ten goede, het deed het resul taat weinig schade, want als er al eens een keer een Jout je werd gemaakt, was er altijd wel een (veel snellere) Ne derlandse speelster om een mogelijke Ierse tegenactie te stuiten. Hoeveel meer snelheid Nederland had, bleek twaalf minuten voor tijd toen Heieen van Rooy van de midden- cirkel af drie Ierse verdedigsters er volkomen uitliep, doelvrouwe Eileen Mulligan passeerde en daarmee de eindstand op 4-1 bracht De opstellingen waren: Nederland: Denny Frese (Gooi- LYON Tijdens de vergadering van de Europese tafeltennisunie in Lyon werd besloten de organisatie van het toernooi om de Europese titels in 1972 aan Nederland toe te wijzen. De Euro pese kampioenschappen van 1970 zullen in Moskou worden gehouden. Verder wordèn de toernooien om de Europese jeugdkampioenschappen dit jaar in Le ningrad (9-13 augustus) en volgend jaar in Oostenrijk gehouden. De voorzitter van de Europese tafel tennisunie, die zich herkiesbaar had gesteld, is weer voor een ambtstermijn van twee jaar gekozen. VENLO Aad Steylen heeft zater dag in Blerick de nationale veldloop van Festina op 't Hazenkamp-parcours ge wonnen. Steylen had na 25 kilometer meer dan een minuut voorsprong op zijn naaste concurrent, de Westduitser Berg- mann. De uitslag: 1. Aad Steylen (ASV Eibergen), 25 kilmeter in 1 uur 25 mi nuten en 39 seconden; 2. J. Bergmann W.-Dld.) 1.26.45; 3. W. Kortenray (Kimbria) 1.26.50; 4. H. van Kasteren (AV Sparta) 1.28.31; 5. M. Gehrmann (W.-Dld.) 1.29.21; 6. H. Tonnemann W,-Dld.) 1.30.30; 7. H. Krüer (W-Dld) 1.32.23; 8. H. van Irsen (Kimbria) 1.32.38. Heieen van Rooy (rechts) was de Ierse doelvrouw te snel af en scoor de het vierde Nederlandse doelpunt. BRUSSEL Coach Piet Bromberg stak zijn gramschap over het spel van de Nederlandse hockeyploeg in de zon dagmiddag te Brussel gespeelde en verloren (10) wed strijd tegen België niet onder stoelen of banken. Uit zijn mond geen excuses over het oneffen veld, wat goed tech nisch hockey tot een utopie maakt. Ook geen woord over pech of andere, gemakkelijk voor de hand liggende veront schuldigingen. .Jullie hebben dom gespeeld", voegde hij aanvoerder Jan Piet Fokker, die de teleurstelling van zijn gemiste strafbal drie minuten voor het einde moeilijk kon verwerken, toe. Fokker, overigens wederom letterlijk en fi guurlijk de centrale figuur in de ploeg, had geen commen taar op de boze woorden van zijn „chef". Ook hij is realist genoeg om te beseffen, dat er zo nog wel het een en ander aan het spel van zijn ploeg mankeerde. De pleister, die iemand op de wonde wilde leggen „Jullie hadden toch wel een gelijk spel verdiendwuifde hij terecht weg. Want de Belgen hadden verdiend ^gewonnen; door een iets grotere inzet, maar ook door hun hoge tempo, hun stugge verdedigen en vooral hun voortreffelijke stokvast- heid. Het winnende Belgische doelpunt ont- stonds reeds in de derde minuut uit een door Bernaert hoog ingeschoten straf bal toegekend, doordat Van Stave ren de bal in het doelgebied op de borst opving, echter tevergeefs, want hij werd daarop toch ingeschoten en deze kostbare voorsprong hebben de Belgen in hun yertrouwde omgeving van de ganzenvijver goed verdedigd. Zij hebben weinig kans gehad om deze uit te breiden vooral in de eerste helft waren de Rode Duivels ongetwijfeld ge vaarlijker maar slaagden hierin niet, eensdeels door goed verdedigen van de Nederlanders, maar voor een be langrijk deel ook door een te roekeloos omspringen met die kansen. Gebrek aan beheersing was echter ook de gro te fout in de Nederlandse aanval, waar in middenvoor Thole wel snel en ijve rig was, maar van te weinig doorzicht blijk gaf, indien tot beslissende acties moest worden overgegaan. Het laatste kwartier moest Thole echter de strijd van de zijlijn volgen. Een bal veroorzaakte boven het oog een wond, die na afloop moest worden gehecht. Het grootste gevaar kwam in de voorhoede van linksbuiten Arie de Keyzer, die met verscheidene mooie voorzetten gevaar stichtte. De man, die de situatie echter moest uitbuiten, ont brak. Het bleef incidenteel bij een „open doekje". Een ovatie zat er niet in. Reeds dadelijk na het begin moest de Nederlandse verdediging de stormvlag hijsen en toen in de derde minuut on ze landgenoten tegen een achterstand kwamen aan te kijken, was dit een moeilijk te verwerken tegenslag. Er resten echter nog 67 minutenIn de veertiende minuut hing er even 'n drei ging boven het Belgische doel, maar tot twee maal toe redde doelman Buisset. Twee minuten later hield doelman Boks het hoofd koel toen een Belgische aanvalsgolf kwam aanrollen. Dichtbij een doelpunt kwam Hylkema in de 27ste minuut, maar zijn schot brak te gen de zijwand van het doel. De lin ker vleugel, De Keyzer - Van Vroonho ven, was nogal eens de Belgische verde diging te slim af, doch telkens weer vul de een Belg het ontstane gat op. Het bleef een wanhopig pogen van de Ne derlanders om de weg naar het vijan delijke doel te vinden, vooral door een gebrek aan de eenheid die macht maakt. In laatste instantie bleek bo vendien Buisset volledig voor zijn taak berekend. Hylkema miste in de der tiende minuut een kans uit een voorzet van De Keyzer. Aan de andere kant deed zich een soortgelijke situatie voor. De kwaliteit van het spel liep echter zienderogen achteruit. Het werd rom melig. De Belgen zetten zich volledig in om de voorsprong te behouden en voor Nederland werd het meer een „struggle for life". Met het verdwij nen van Thole leek de kans op een ge lijk spel geheel verdwenen. Tot plotse ling drie minuten voor het einde Ne derland een strafbal mocht nemen, door dat een Belgisch been een schot van Fokker uit een door Elffers genomen strafcorner met de voet had gekeerd. De aanvoerder zelf zou het vonnis vol trekken, Het werd een desillusie. Het schot ging naast. Het spel was uit. Met vreugde begroetten de Belgen het eind signaal. De Nederlanders dropen met gebogen hoofd af. De opstellingen waren: Nederland: doel: Joost Boks (Am sterdam); achter: Thee Terlingen (La ren) en Heiko van Staveren (Kam pong); midden: Ewald Kist (HHIJC), Jan Piet Fokker (Laren) en Piet Wee- mers (HTCC); voor: Gerard Hylkema (HMC), John Elffers (HGC), Kick Tho le (Laren), Theo van Vroonhoven (SCHC) en Arie de Keyzer (Breda). België: doel: Buisset; achter: A. Muschs en Dupont; midden: Van der Hulst, Le Clerc en Bernaert; voor: Deville, Misserque, Ravinet, Roesch en Gilles. sche); Anneke Staring (BDHC) en Ma rijke Alsbach (Laren); Marjolein Bak ker (HDM) Annetje Braat (Kieviten) en José Poelmans (Rapidity); Wien van der Oord (Quick), Stans Snuil (Kraaien), Heieen van Rooy (Voor- daan), Jeanneke van 't Hek (Be Fair) en Riet Kuiper ('s Hertogenbosch). Ierland: Eileen Mulligan; Mary Cur- ran en Judy McElderry; Mary Swee ney, Irene Millar en Colette MacAl- lister; Joan Shaw, Emily Matchett, Jennifer Carnaghan, Valerie Berry en Ann Browett. BAMBERG Na de negende en tien de ronde van het internationale schaak toernooi in Bamberg heeft de Russisch® grootmeester Paul Keres de leiding ver overd. Keres won de afgebroken partij uit de achtste ronde tegen zijn grootste concurrent, de Zuidslaviër Borislav Iv- kov en zegevierde in de negende ronde over de Duitser Klaus Peter Klundt. De Nederlander Jan Hein Donner, die van Teufel en Szabo won, staat met 6 punten op de gedeelde zesde plaats. Stand: 1. Keres 7Vt 1 afgebroken partij, 2. Petrosjan en Ivkov 7 pnt., 4. Westerinen en Unzicker 6 pnt. 1 afg. p., 6. Donner, Schmid en Teschner allen 6 pnt., 9. Bobozoff 5 pnt. 1 afg. p., 10. Pfleger 4Vi pnt. 1 afg. p., 11. Szabo, Kestler en Teufel allen 3V2 pnt., 14. To- ran en Klundt beiden 2 pnt., 16. Dück- stein lVi 1 afg. partij. UTRECHT Opdenoordt heeft za terdag in Utrecht de traditionele Stadion loop gewonnen. De Limburgse atleet van Kimbria uit Maastricht had na de 6.600 meter een voorsprong van bijna zeven tien seconden op zijn clubgenoot Willy Willems. De uitslag is: 1. No Opdenoordt (Kim bria), 6.600 meter in 23 minuten 4,6 seconden; 2. Willy Willems (Kimbria) 23.21,3; 3. Joop van Rijn (Pegasus) 23.36.8; 4. Kijnen (Shell-Vl.) 24.45.0; 5. Clement (AV '34, Herenveen); 6. Weymer (Hellas). Eerste klasse A JOS - De Spartaan 32 Hillegom - AFC 0—2 HRC - ZW 1—2 Zilvermeeuwen - Hollandia 06 DCG - BVC 3—1 SDW - Alkmaarsche Boys 10 37—17 34—23 26—15 33—23 39—22 30—23 29—24 24—30 21—39 19—37 26—40 17—42 Hollandia en Hillegom DCG 22 13 6 3 32 SDW 22 12 6 4 30 Alkm. Boys 22 12 5 5 29 AFC 22 11 5 6 27 ZW 22 10 5 7 25 De Spartaan 21 10 3 8 23 HRC 22 9 5 8 23 JOS 22 7 6 9 20 BVC 21 4 8 9 16 Zilvermeeuwen 22 5 5 12 15 Hollandia 22 5 2 15 12 Hillegom 22 4 2 16 10 DCG kampioen, degraderen Eerste klasse B Gouda - de Musschen 2—4 Roodenburg - CW 3—0 EBOH - GSV 4—1 UVS 20 10 6 4 26 40—16 Neptunus 20 8 8 4 24 38—27 Roodenburg 21 10 4 7 24 30—22 Papendrecht 20 9 4 7 22 35—32 De Musschen 20 8 6 6 22 36—33 EBOH 20 7 8 5 22 24—23 Gouda 22 9 4 9 22 32—36 Unitas 20 7 6 7 20 32—29 CW 21 6 8 20 35—38 Overmaas 20 6 6 8 18 31—40 VUC 20 5 5 10 15 22—35 GSV 20 2 5 13 9 18—42 GSV degradeert v Eerste klasse D DOS '19 - WVC 1—1 Vosta - de Treffers 42 AZC - Be Quick 0—3 Quick '20 - Jonge Kracht 23 ESCA/VC - Rheden 1—3 Rheden 20 16 2 2 34 Hengelo 20 13 5 2 31 De Treffers 20 10 4 6 24 Spc. Enschede 20 8 6 0 22 VOSTA 20 6 7 7 19 Be Quick 20 8 3 9 19 DOS-19 20 5 9 6 19 Quick-20 20 5 7 8 17 Jonge Kracht 20 7 2 11 16 ESCA/VC 20 5 5 10 15 AZC 20 4 5 11 13 WVC 20 3 5 12 11 53—21 53—25 39—32 34—26 35—34 40—39 27—27 26—32 24—41 29—42 27—51 26—43 Eerste klasse E RKC - Vlissingen 1—0 Sparta '25 - TOP 1—3 Helmond - UNA 40 Concordia SVD - de Spechten20 Middelburg - Veerse Boys DESK TSC 2—2 -1 Middelburg 22 13 3 6 29 TSC 22 12 4 6 28 Sparta 25 22 10 6 6 26 Veerse Boys 22 11 4 7 "26 TOP 22 10 5 7 25 Helmond 22 8 8 6 24 UNA 23 10 4 9 24 RKC 22 8 7 7 23 DESK 21 9 4 8 22 Concord. SVD 22 7 6 9 20 Vlissingen 21 5 7 9 17 De Valk 22 3 5 14 11 De Spechten 23 4 3 16 11 49—31 35—29 41—29 37—27 40—28 32—26 40—39 22—26 37—33 36—41 20—29 22—48 22—47 De Spechten en De Valk degraderen Eerste klasse F Minor - SVN 1—1 EHC - RIOS '31 1—4 Roermond - KVC Oranje 22 Chèvremont - Wilhelmina '08 11 Spel. Irene - Almania 23 Heer - MKC 2—2 59—22 37—19 38—37 40—37 28—27 30—31 30—27 33—33 34—37 2641 24—33 18—53 EHC en Chèvremont degraderen Almania 21 13 5 3 31 Heer 21 12 5 4 29 RIOS '31 21 10 4 7 24 SVN 21 8 7 6 23 Roermond 21 8 6 7 22 MKC 21 8 6 7 22 Wilhelmina 08 21 8 5 8 21 Spel. Irene 21 6 8 7 20 KVC Oranje 21 7 5 9 19 Minor 21 6 7 8 19 Chèvremont 21 3 9 9 15 EHC 21 2 3 16 7

De Vallei | 1968 | | pagina 8