Veenendaals dagblad Dochter van Luns „Azalea-koningin Buiten POLITIEK VUURWERK ONDER DE TORIES Rotterdam zoekt naar 2 zevenjarige meisjes onstruita Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ier 61 dagen „begraven" Burgemeester van Ede naar Hilversum WEER F ill NEERGESTORT union matrassen JAARVERSLAG NED.BANK: NOG GEEN VERBETERING VAN BETALINGSBALANS KWARTAAL VERSLAGEN „Verkiezingen een kwestie van jaren Veel belangstelling voor wintersport POWELL CONTRA HEATH Moordenaar van Ria Florijn krijgt 1 jaar en t.b.r. Begin van brand in verffabriek snel geblust Thant waarschuwt tegen rassenstrijd Na zoTi flxigmiddag niet gezien Ondervoeding en honger bij 10 min Amerikanen Graven geschonden roesbeek in u GUNSTIG APRILWEER IN GRIEKENLAND Vlagvertoon RENTEPEIL HERZIENING KERNVRAAG SPEURTOCHT GEEN GELD REACTIE „BANG" VEEL BIJVAL VOOR MODERN HUISHOUDEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 23 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 96 DR. J. ZIJLSTRA INFLATIE NIET OVERWONNEN A MSTERDAM Het is nog te vroeg om nu reeds te zeggen hoe 1968 zich economisch voor ons land zal ontwikkelen. De vraag is uiteraard met name of 1968 een wezenlijke keer ten goede zal vertonen, d.w.z. of zich een wezenlijke ombuiging van de lijn in de goede richting zal voordoen. Het cij fermateriaal over de eerste maanden van 1968 geeft geen aanleiding om het beeld van onze economie, zoals dit geschetst is in het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank, essentieel te wijzigen. Door de nogal felle bestedings- en inkomensinflatie sinds 1964 is de Neder landse economie uit haar comfortabele positie geraakt. Op het ogenblik zit een keer ten goede er nog niet duidelijk in. TTe Nederlandsche Bank heeft be sloten om met ingang van 1969 over te gaan tot het publiceren van kwartaalverslagen. De eerste desbe treffende publikatie zal worden ge daan over het eerste kwartaal van 1969. Aldus werd van de zijde der Nederlandsche Bank meegedeeld ter gelegenheid van het uitbrengen van het verslag over het boekjaar 1967. Tot dusver publiceerde de bank uit sluitend eenmaal per jaar een ver slag over het gehele afgelopen boek jaar. LONDEN De Griekse eerste mi nister, George Papadopoelos, heeft gis teravond in een televisievraaggesprek gezegd, dat het een kwestie van jaren z.al zijn voordat Griekenland voor ver kiezingen rijp is. In een in Athene opgenomen vraagge sprek met de BBC zei Papadopoelos, dat verkiezingen gehouden zouden wor den wanneer de doelstellingen van de revolutie bereikt zouden zijn. Een poging van de BBC-medewer- ker tot een vraaggesprek met de Griek se vice-premier, Pattakos, mislukte toen de BBC-verslaggever zich als zo danig bekendmaakte. Pattakos' com mentaar luidde: „U bent van de BBC? U vertelt slechts leugens". UTRECHT Tussen Kerstmis 1967 en half maart 1968 is het vervoer met extra-reisbureautreinen naar de win tersport met ruim 16 procent gestegen ten opzichte van het seizoen daarvoor. Het kerstvervoer was zelfs 30 procent groter aan vorig jaar. De gunstige „lig- fing" van de vrije dagen droeg mede ij tot deze uittocht. Tedere aprilmaand kijk ik uit naar de lenteverrassing van het eerste lo ver van de beuken; deze ontluiking valt ongeveer in de derde of vierde week met een gemiddelde datum over een groot aantal jaren van de 26ste. In 1967 noteerde ik de 17de, in '66 de 23ste en als ik mijn natuurkalender over de laatste kwart-eeuw naga, vindt ik de gemiddelde dag van 26 april, die dr. H. Bos aangeeft (met 'n gemiddelde afwijking van plm. 5 da gen) aan de late kant, want ife blijf er vrijwel altoos onder. Toch woonden we dit spontane ontwaken der natuur allebei op de Zuid-Veluwe bij. Niette min vertoont de beuk een opvallende kalendervastheid en als we geen al manak bezaten, zou de attente wande laar toch aan zulke verschijnselen kunnen zien, in welke maand of week hij zich ongeveer bevond. De begroe- ning der beuken nu is zeer punctueel, kort, maar hevig en zou hem een goed kquvast geven, al kan hij zo te zeg- gèn er het horloge niet op gelijk zet- ten.\Het eerste groen van het bos ver toont zich in een schuchter uitgesto ken zeegroen vaantje, wapperend aan een tak en vaak aan dezelfde boom en twijg van eerdere jaren. Soms ook ontspruit dit vlagvertoon aan de stam. Het is alles zeer fasci nerend en elke lente wijzen we elkaar op die onverhoedse ontplooiing. Wat nauwkeuriger studie brengt aan het licht, dat een groot deel der bladeren van één bepaalde boom zich op één dag ontvouwt en dat in enkele geval len de blaren van speciale takken merkbaar eerder zijn dan de rest. Phytophaenologen nemen aan, dat de waargenomen verschillen tussen de onderscheiden individuen in bos of laan van erfelijke aard zijn en dat eventuele uitwendige faktoren modi ficerend werken. 23-4-1967 A. B. Wigman. Die keer ten goede hangt af van 2 factoren: a) een terugkeer van de loonkostenontwikkeling tot iets in de buurt van de arbeidsproduktiviteit; b) een doorgaande sanering van de over heidsfinanciën. Van dit laatste heeft man thans in derdaad wel blijk gegeven, maar dit beleid moet nog enige jaren worden voortgezet om zijn volle effect te heb ben. Op die manier zal weer een even wichtige positie voor onze volkshuisves ting kunnen worden verkregen. Aldus werd vernomen in aansluiting op het verslag over 1967 van de Ne derlandsche Bank, dat ditmaal de sig natuur draagt van dr J. Zijlstra, en wederom een uitvoerig algemeen over zicht bevat van onze algemene econo mische, financiële en monetaire ont wikkeling. De eerste drie maanden van dit jaar hebben nog geen duidelijke verbetering in de positie van de beta lingsbalans laten zjen. Ten aanzien van de overheidsfinanciën is een sane rende operatie begonnen. Wat het rentepeil betreft zal voorlo pig niemand veel moeten verwachten van een snelle daling van de hoge ren testand. Op de kapitaalmarkt bestaat op het ogenblik een hoog internationaal renteniveau, omdat de verhouding tus sen sparen en investeren ongunstiger is geworden dan zij sinds jaren is ge weest. „Alleen in geval van eën recessie, die wij in feite niet wensen", aldus het verslag, „zou zich een rentedaling kun nen voordoen." De stijgende winsten van de Ned. Bank worden geheel aan de staat uitgekeerd te weten f 19 mil joen in 1965, f 35 min in 1966 en f 47 min in 1967. Het is een staatsinkomen dat niet onder de belastingontvangsten valt, en waar de staat de vrije beschik king over heeft. Men kan daarvan der halve niet zeggen dat die winst voor een bepaald doel dient te worden be stemd. Wat betreft de Wet Toezicht Krediet wezen staat een herziening op stapel waarbij, naar mag worden aangeno men, alle ervaringen uit het verle den zullen worden aangewend om het toezicht te perfectioneren of althans te verbeteren. Aan het algemeen overzicht wordt het volgende ontleend: de snelle stij ging van de werkloosheid was de enige duidelijke recessieve ontwikkeling. De règering nam een aantal maatregelen om de werkloosheid te bestrijden. In de loop van het jaar werd besloten tot een zestal programma's, elk van rond f 100 min. Omtrent de betalingsbalans wordt opgemerkt dat de nu reeds vier jaar durende toestand, welke als zeer onbevredigend moet worden geken merkt, niet mag worden bestendigd. Het zou namelijk lichtvaardig zijn voor continue tekorten op de lopende rekening .vermeerderd met de noodza kelijke tekorten in het structurele ka pitaalverkeer, te rekenen op baten uit het incidentele kapitaalverkeer. „Grondslag voor een gezond en sta biel extern evenwicht moet zijn en blij ven een overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans, teneinde te voorzien in de tekorten uit hoofde van het structurele kapitaalverkeer." Ook wanneer men het vraagstuk van een uitbreiding van de reserves een ogenblik buiten beschouwing laat, is het volgens de president volstrekt duidelijk dat nu reeds gedurende 4 jaren de betalingsbalanspositie zoda nig onbevredigend is dat in de ko mende jaren een wezenlijke verbete ring niet achterwege mag blijven. Hiermee is zijns inziens tevens een kernvraag voor het in de nabije toe komst te voeren beleid aan de orde gesteld. Andere beleidsdoeleinden, die in dit verband in Nederland aan de orde ko men zijn: de werkgelegenheid, de sta biliteit van de geldwaarde, de econo mische groei en de inkomensverde ling. Het behoeft geen betoog dat de werkgelegenheid thans niet in de laat ste plaats moet worden genoemd. Het blijkt dan ook dat de verhouding tus sen een beleid, gericht op herstel van het betalingsbalansevenwicht, en een beleid, gericht op verbetering van de werkgelegenheid, in het middelpunt van de belangstelling staat. SAIGON Gisteravond is een F- 11-gevechtsvliegtuig van de Ameri- rikaanse luchtmacht neergestort, zo heeft het Amerikaanse opperbevel be kendgemaakt. Het was de derde F-lll die in Viët- nam is verongelukt sedert eind verle den maand, toen de vliegtuigen in Zuid- Oost-Azië werden gestationeerd. (Van onze correspondent) LONDEN Het debat in het Lagerhuis dat vandaag wordt gehouden over nieuwe maatregelen tegen rassendiscriminatie kreeg gisteren door de kwestie-Powell een daverende politieke ouverture. Enoch Powell is zondag, zoals gemeld, door de conservatieve leider, Edward Heath, ontslagen als lid van het „schaduwkabinet" en beschuldigd van aan wakkering van rassenhaat. Gisteren sloeg Powell terug met een buitengewoon venijnige aanval op Heath. Mej. Cortie Luns, dochter van de minister van Buitenlandse Zaken. is op het ogenblik in de Verenigde Staten om „Azalea-koningin" te zijn op het Internationale Azalea-festival in Norfolk. Gisteren werd zij (rechts) gefotogra feerd samen met mevrouw Schtlr- mann, echtgenote van de Nederlandse ambassadeur, tijdens een receptie op de ambassade te Washington. ARNHEM De Arnhemse recht bank heeft vanmorgen de 20-jarige Henk B., de patiënt van het Rijks- psychopaten-asiel „De Kruisberg" bij Doetinchem, die 3 juli vorig jaar de 19-jarige Ria Florijn vermoordde, ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De overwegingen, die in het vonnis een rol hebben meegespeeld, war,en, dat B. een gevaar voor de maatschap pij is en dat hij in een inrichting dient te worden geplaats met meer dan nor male veiligheid. De eis van de officier van Justitie was gelijk aan het voor arrest zijnde ruim negen maanden ge vangenisstraf, en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling. ZAANDAM Bij het schoonmaken van tanks in dc verffabriek van de N.V. Pieter Schoen en Zonen te Zaan dam sprong maandag plotseling een looplamp. Er ontstond een steekvlam, waardoor twee arbeiders zodanig brandwonden opliepen, dat zij naar het ziekenhuis vervoerd moesten worden. Een begin van brand in deze uiterst brandbare omgeving kon snel geblust worden, daar toevalligerwijs de be drijfsbrandweer juist voor een oefe ning stond aangetreden. De Zaandam- se brandweer verleende assistentie bij de blussing. De schade was slechts gering. TEHERAN Tijdens de internatio nale conferentie over de rechten van de mens heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, ge waarschuwd tegen hét rassenconflict. Hij zei gisteren in Teheran dat de ras senstrijd bezig is een „vernielzuchtig monster" te worden dat alle vroegere en tegenwoordige twisten op familie ruzietjes zouden doen lijken. De toespraak van de secretaris-gene raal was ter herdenking van het feit dat 20 jaar geleden de universele ver klaring van de rechten van de mens werd aangenomen. Thant waarschuwde eveneens tegen de inbreek van de moderne technolo gie op „de status en het zelfrespect van het individu". ROTTERDAM Sinds zondagavond negen uur zoekt de Rotterdamse politie met vijftien man meer naar twee zevenjarige meisjes: Louise van Heuzen uit de Scheepstimmermanslaan en Anneke van Huls uit de naburige Van Vollenhoven- straat. De twee kinderen, die op straat aan het spelen waren, zijn spoorloos. De dodelijk ongeruste ouders vragen zich af: Is er een ongeluk gebeurd, of zijn onze kinderen weggelopen? lebei plastic sandaaltjes. Als zij het koud hadden gekregen, waren zij wel naar huis gekomen. Neen. het is triest, maar ik begin steeds meer in een on geluk te geloven. Misschien zijn zij wel verdronken, want er is hier in de buurt erg veel water. De heer Van Huls echter heeft de hoop nog niet opgegeven, dat de kinde ren wél zijn weggelopen en dat zij dus nog heelhuids kunnen worden terugge vonden. Sinds enkele maanden waren Anneke en Louise vriendinnetjes. Anneke komt uit een gezin van tien kinderen. Louise heeft vier broertjes en zusjes. De meisjes kwamen ook wel, bij elkaar thuis. Zondagochtend waren zij samen naar een patronaatsgebouw in de buurt geweest, waar zij een film hadden ge zien. Om ongeveer twee uur in de mid dag gingen zij ieder naar hun eigen huis. In verband met het warme weer kleedden zij zich luchtig in een kort broekje en een dun bloesje. Daarna gingen de kinderen weer naar buiten, om zoals zij hun ouders vertelden samen op straat te gaan spelen. De kinderen hadden hun ouders gezegd, 's avonds om zes uur etenstijd weer thuis te zullen zijn. Toen zij er om negen uur nog niet waren, belden de ongeruste ouders de politie. Met honden en schijnwerpers werden alle leegstaande huizen in de buurt afgezocht. Tientallen buren hielpen mee om naar de vermiste kinderen te zoeken. Twee buurjongetjes gingen de hele avond en een groot deel van de nacht met foto's van de kinderen op stap. Zij kwamen terug met de mededeling dat de kinderen 's middags om half vijf in de buurt een zakje patat hadden ge kocht. Een buffetjuffrouw op de Ho- ningerdijk herinnerde zich om onge veer vijf uur een zakje chips te hebben verkocht aan twee kinderen die lekeij op Anneke en Louise. Een klasgenootje van Louise vertel de gisterochtend, dat zij Louise in ge zelschap van een ander meisje zondag avond na zes uur in de enkele kilome ters verder gelegen Jonker Fransstraat had gezien en gedag had gezegd. De politie heeft het signalement van de kinderen doorgegeven naar alle poli tieposten in de buurt van Rotterdam. Gisterochtend werden het Kralingse Bos en het spoorwegemplacement af gezocht. De ouders vragen zich af, hoe de kinderen frites en chips konden kopen. De heer Van Heuzen zegt: „Ik heb het zakgeld van Louise hier nog op de schoorsteenmantel liggen". De vader van Anneke, de heer Van Huls,, vindt het niet zo vreemd, dat de kinderen snoeperijen hebben gekocht. „Zij vragen wel meer geld aan mensen op straat. Hoewel ik het ze vaak heb verboden, is het mogelijk dat zij dat zondagmiddag wéér hebben gedaan. Hier in de buurt wonen heel wat bui tenlandse zeelui, die de kinderen bij naam kennen en zo nu en dan wat geld toestoppen". De heer Van Heuzen gelooft niet in het weglopen van de kinderen. „Zij zijn veel te dun gekleed", zegt hij. Al lebei dragen zij een kort broekje en een dunne bloes. Verder dragen zij al- In een rede heeft Enoch Powell za terdag een zeer extreem standpunt verkondigd over het rassenprobleem in Engeland dat sterk afweek van wat de Conservatieve oppositie wil. Zijn toon was bewust emotioneel en angst aanjagend. Hij riep een schrikbeeld op van rassenstrijd, zoals in Amerika, ten zij de immigratie uit het Gemenebest onmiddellijk volledig werd stopgezet en het vertrek van zoveel mogelijk im migranten sterk bevorderd De rede van Powell was meer dan een verkondiging van een afwijkend standpunt, ze was ook bedoeld als een regelrechte aanval op het leiderschap van Edward Heath. Zeker ook daardoor kwam de onmid dellijk felle reactie van de partijleider: de verwijdering van Powell uit het schaduwkabinet, waar hij woordvoer der was voor defensiezaken. Heath heeft het ook zonder de rassenzaak al moeilijk genoeg om zich te handhaven in zijn partij. Powell heeft zich inder tijd kandidaat gesteld tegen Heath bij de verkiezing van een partijleider. Enoch Powell verweet hem gisteren in een brief nadat hij hem eerst trouw had betuigd en had gezegd te geloven dat Edward Heath een buiten gewoon bekwame, zo geen groot pre mier kan worden, vaak de indruk te geven dat hij bepaalde politieke zaken en standpunten verdoezelt. Powell schreef verder, dat Heath zijn opvattingen deelt over het rassen vraagstuk, maar bang is dat te laten blijken. Twintig tot dertig Conservatieven zullen zich vandaag waarschijnlijk ont houden als er gestemd wordt over een Conservatief amendement dat zich richt tegen de wettelijke maatregelen die de regering-Wilson voorstelt tegen rassendiscriminatie bij de huisvesting, de werkloosheid en tal van andere ge bieden. Niet omdat de Tories voor dis criminatie zijn, maar omdat ze de maatregelen van de regering niet de juiste manier vinden om harmonie te scheppen tussen de rassen. De groep zogenaamde liberale Con servatieven vindt het wel degelijk no dig om flink in te grijpen. Zij zijn het helemaal niet eens met de vorzichti- ge aanpak die de meerderheid van hun fractie wil. Powell kreeg gisteren naast de nog steeds aanhoudende stroom vernieti gende commentaren op zijn rede, ook veel bijval uit alle lagen der bevolking, waar men zich ongerust maakt over het aantal niet-blanke burgers in Enge land. Hij kreeg een postzak vol adhe siebetuigingen. Vijftig arbeiders van een elektrische centrale in Midden- Engeland besloten zelfs tot een sym pathiestaking van een halve dag om hem steun te betuigen. ADVERTENTIE «Dc f uve co^T tott aat' oof iti etv VOO 68* y-j*aaê De Ier Mike Meany is gisteren in Londen uit zijn onderaardse verblijf gehaald, nadat hij 61 dagen „begraven" was geweest; dat is een nieuw wereldreoord. Het graf was 3,3 meter diep. Zijn kist was door een buis met de buitenwereld verbonden, waardoor hij lucht en voedsel kreeg. DEN HAA G— Dr. P. J. Platteel li met ingang van 16 mei benoemd tot burgemeester van Hilversum. Deze be noeming werd al enige tjjd in Den Haag verwacht. Dr. Platteel volgt in Hilversum de heer J. J. G. Boot op, die eind 1968 met pensioen is gegaan. Dr. Platteel (56) is sinds 16 decem ber 1962 burgemeester van Ede ge weest. Daarvoor was hij van 1958 af gouverneur van het toenmalige Neder lands Nieuw-Guinea. De heer Platteel is gereformeerd en lid van de ARP. ADVERTENTIE WASHINGTON Een onderzoeks commissie heeft de Amerikaanse rege ring aanbevolen om vergaande maatre gelen te nemen ter bestrijding van hon ger en ondervoeding bij meer dan 10 miljoen Amerikanen. Het onderzoek, dat bekostigd werd door de particulie re organisatie „Kruistocht tegen de ar moede", heeft uitgewezen dat slechts 18 procent van 29 miljoen arme Ame rikanen federale voedselhulp krijgen en dat in 256 districten in 20 staten chro nisch honger wordt geleden. Vooral in de staten Georgia en Mississippi zou de toestand slecht zijn. „Het zou reeds afschuwelijk zijn te vernemen, dat in een rijk land een dui zendtal personen elke maand enkele da gen niets te eten hebben. Maar wij ge loven dat in Amerika dit aantal in de miljoenen loopt, en geloven ook dat de toestand steeds slechter wordt", zo ver klaart de commissie. In het rapport wordt zware kritiek ge leverd op het federale voedselbeleid, dat er slechts op gericht zou zijn de lanidbouwproduktie te vergroten, in het bijzonder van de grote bedrijven. Aan bevolen wordt het voedselbeleid meer in te stellen op het belang van de con sumenten, vooral de minder draag- krachtigen. GROESBEEK Maandag is geble ken, dat tijdens het weekeinde op het Canadese erekerkhof te Groesbeek met rood viltstift godslasterende zinnen zijn aangebracht, alsmede anti-nazi leuzen. Ook in het bezoekersboek, dat vrij bereikbaar is, is een hele pagina volgeklad, onder andere met de woor den „Hitier was here". (Van onze weerkundige medewerker) XToor het eerst sinds ruim drie weken hebben de boeren gekregen waar ze op wachtten, namelijk regen. Maar de neerslag-hoeveelheden waren toch betrekkelijk gering in verhouding tot de langdurige en felle bliksemactivi- teiten van gisteravond. Het meest op vallend was de hagelval, die onze waarnemer in Apeldoorn omschreef als: het lawaai van een trein. Hij mat bij stenen een doorsnede van iy2 tot 2 cm. Een collega raapte knikkers op van 3 cm doorsnee, omgeven door een witte schil met daaronder een glas heldere zone en in het midden een witte kern. Ook vielen er stenen met een piramide-vorm, in grillige onregel matige formaties. In Twente en Z.-Limburg viel geen druppel regen. Vlissingen meldde 14 mm. Na de Franse onweersstoring zullen er vandaag en morgen zonnige perio des zijn, maar een plaatselijke bui blijft ook mogelijk. De temperatuur bereikt waarden tus sen 16 en 20 graden, wat zeer rede lijk is gelet op het normale middagni veau in deze tijd van circa 13 graden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1