Vaag Beurs van Amsterdam Unieke uitzending vanaf de Dam Anatevka" nu ook als filmmusical UIT DE KERKEN Rita en Bueno in kleur terug Jan Wolkers maakt affiche over Yiëtnam Internationals zwak Omzet van Rijn-Schelde gestegen VANAVOND MORGEN HOOGOVENS BEGON 1968 UITSTEKEND Dividendvoorstellen RADIO- en TELEVISIEPROGRAM PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS mm TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' DINSDAG 23 APRIL 1968 37 Freek zocht troost in de liefde van lijn vader. Maar de ogenblikken dat |»ij die werkelijk voelde, waren maar >eldzaam en zij werden door de ver killende invloed, die toch niet zijn uit werking miste op de jongen, nog zeld- ■amer. Op school deed hij zijn best, leerde plichtsgetrouw zijn lessen. Van alleen op zijn kamer werken was zelden aprake meer. Wanneer zijn moeder of dokter Wegen thuis waren werkte hij onder toezicht van een van beiden an als het eens gebeurde, dat zij teza men een avond weg waren, werd de volgende morgen zijn vlijt meteen ge- aontroleerd. Maar als zijn huiswerk af was en hij piano had gespeeld, tekende hij. Meestal deed hij dat stilletjes, op xijn kamer, als men dacht dat hij «liep. Eigenlijk ging het tegen zijn aard in om iets stiekem te doen, maar de verzoeking was te groot, en intuïtief voelde hij, dat ook zijn te kenwerk de dokter niet behaagde. De toespelingen er op hadden hem dit wel al duidelijk gemaakt. Maar juist dat hij zijn ideeën een hele dag moest bewaren om ze te kunnen uitwerken of aantekenen, maakte dat dit een veel afleidender invloed op zijn schoolwerk had dan een toegestaan uurtje tekenen gedaan zou hebben. De fiets, die Freek eerst niets had kunnen schelen, werd toch een onver wacht genot, daar zij hem sneller naar de randen van de stad kon bren gen dat hij ooit zou kunnen lopen. Dikwijls, als het dat voorjaar mooi weer was, trapte hij het Vondelpark door en de Amstelveense weg af net zover tot de weiden vlak en open voor hem lagen. Soms tekende hij dan iets, een koe, een oude boerderij, een kind, dat bloemen plukte, soms ook ging hij ergens zwemmen of lag stil te zonnen in het gras. Die lente bracht wel niet de oude blijheid van vroegere lentes, maar toch wekte zij hem op en Eleonoor was verheugd toen zij hem weer koorde lachen en dat nog wel om iets, dat zijn stiefvader zei. Deze was redelijk tevreden. Het ging de goede kant op met die jon gen, hij begon te begrijpen wat zijn plaats en wat zijn houding moest zijn. Zeker, hij had nog wel dingen aan te merken en zou dit zeker ook niet nalaten, maar zoiets als met dat rapport was niet meer voorgekomen en verder vond hij Freek zelfs te wei nig kwajongensachtig, en te braaf; hij behoefde hem zelden te straffen. Die zomer ging Freek als vanouds met moeder logeren bij oma. Dokter Wegen kwam de weekends over en bracht zijn drie weken vakantie ook door in Den Haag. Villa „Mara" scheen hij na zijn tweede huwelijk weer verkocht te hebben; Freek hoorde nooit meer dat hij er heen ging of dat hij, zoals zijn moeder van haar huisje, er nog geld van trok. Freek had herhaalde malen aan zijn moeder gevraagd of hij ook nog een paar dagen naar Queenv en oom John mocht. Zij had het niet rechtuit geweigerd, maar er steeds overheen gepraat als hij erover begon. Ach, die rekenden daar ook niet meer op, Queeny had weer een baby, ze zou den van de zomer wel op reis zijn, en meer van dergelijke uitvluchten. Maar toen dokter Wegen Freeks verzoek eens hoorde, kwam er een ander bescheid. Zij zaten net aan ta fel. Meine Wegen legde zijn vork en mes neer en keek Freek aan met die hardheid in zijn ogen, waarvoor de jongen altijd huiverde, en waarnaar hij nooit kon blijven kijken zonder het gevoel te krijgen dat hij de ge dachten van de ander willoos zou gaan meedenken. Je maakt twee fouten, zei Wegen, ten eerste, dat je weer vergat om mij erin te kennen, wat ik je in dezen niet zwaar wil aanrekenen omdat ik de mensen nauwelijks ken, en ten tweede moet het je door je moeders ontwijkend antwoord toch wel duide lijk zijn dat er niets van inkomt. Wij achten deze oom en tante geen ge schikte omgang voor je. Al wat dan in de afgelopen maanden gewonnen is aan flinkheid zou weer in sentimen taliteit verloren gaan. Vanonderop keek Freek door zijn wimpers naar het strenge gezicht van zijn stiefvader. Hij zou tegen willen spreken, nog willen vragen, maar durfde niet. Wegen zag het, een flauwe glimlach trok om zijn mond Ik beloof je, dat je een pret tige zomervakantie zult hebben, zei hij niet onvriendelijk ik zal zorgen dat moeder en oma je niet te vaak op salet laten zitten of meeparaderen, daar word je ook geen kerel van. Maar wat dan andere betreft heb je mij toch goed begrepen? Daar was de strengheid weer, en wetend dat er een antwoord verwacht werd, zei Freek: Ja, vader, maar hij vermeed de dokter aan te zien, omdat hij wist dat zijn ogen hem zouden verraden. De zomer ging voorbij en de herfst. Die winter reed Freek schaatsen op de oude grachten van de Amstelstad en hij maakte een tocht samen met zijn stiefvader, die deze middag heel kameraadschappelijk was, er geen acht op slaand dat Freek op zijn hoe de was en bleef. Dat voorjaar op een prachtige avond was Freek thuisgebleven om piano te studeren terwijl zijn moeder met haar man nog een eind omwan delde. De ramen stonden ODen. Het gerucht van de stad vervaagde dro mend, en kleine geluiden stegen er uit op, die anders nauwelijks t*» ho ren waren: wat watergeklots tegen de grachtwallen, het eenzaam ge kwaak van een eend, het piepen van zwaluwen, die over het water scheer den. Freek had zijn les doorgewerkt en liet zijn handen gedachteloos over de toetsen glijden. Hij fantaseerde graag als niemand hem kon horen ten minste, want moeder vroeg altijd verschrikt waarom hij toch die lugu- bure muziek moest spelen, zodat hij niet waagde te zeggen, dat die uit hemzelf kwam. Uit hemzelf? Mu ziek kwam eigenlijk nooit uit jezelf, muziek was er altijd, in de lucht, soms kon je het zelfs horen voor je begon in te slapen, maar als je fantaseerde hoorden alleen je handen het of iets in je hoofd, dat het over bracht in je vingers. Hoe dat zat wist hij niet, hij onderging alleen de gewaarwording. Dromen... wat al kleuren zaten er niet in die piano! Boeiend rood, diep warm paars, ijl-blauw... ontelbaar. Schilderen met noten: muziek. Wat had hij genoten die winter toen moeder hem een paar maal had mee genomen naar het Concertgebouw! Maar hoe hij had genoten had hij niet eens durven laten merken, uit vrees dat dit op rekening van zijn weekheid zou worden geschoven en bijgevolg niet goed voor hem geacht. Hij boog het hoofd achterover en liet zijn handen hun gang gaan, moest voor het eerst sedert lange tijd weer denken aan de droomtuin met de bloe- semende bomen. Als hij rose speelde kwam hij er dicht naartoe. Hij lachte kort over zichzelf en trok zijn handen terug. Dat moest hij eens zeggen op school tegen ande re jongens. Goeie hemel, dan had hij meteen geen leven meer! En ook als Wegen wist dat hij zo weieens dacht zou het huis te klein wezen, 't Zou dan ook wel onzin zijn, fantasie; hij begreep nu beter dat woord in zijn juiste betekenis. Maar fijn was het wel om zo te dromen en... Wat had hij het laatst gespeeld? 't Leek of hij het nu pas nahoorde. Het Solvegjs lied. Hoe kwam hij daar nu bij? Hij had het in tijden niet ge hoord. Het Solvejgs lied, die rode avond Met een ruk stond Freek op. Afge lopen, toe, niet weer verdrietig wor den, dat neemt je altijd te pakken voor je er erg in hebt. (Wordt vervolgd) 3794. Toen David zonder Mentos tergkeerde naar de bungalow en hij heel laconiek meedeelde, dat de klei ne filosoof zijn tijdreis had voortgezet, deden de ande ren, maar net alsof het de gewoonste zaak van de we reld was. Omdat zij begrepen, dat David nog altijd aan zware psychische spanningen ten prooi was, trachtte een ieder hem zoveel mogelijk op zijn gemak te stel len. Tenslotte is het ook een ontzettende gewaarwor ding, als men in een tijdsbestek van enkele dagen een oud en grijs man blijkt te zijn geworden. Hij zocht nog steeds naar de oplossing van dat raadsel en Da vid wendde zich het eerst tot professor Dubois: „Waar zijn volgens jou al die jaren gebleven, dat ik door de oneindigheid zwierf? Het is zo moeilijk om een verkla ring te vinden" Dubois knikte en zei: „Inderdaad, maar toch heb ik de overtuiging dat achter deze para dox een simpele natuurwet schuilt. Het lijkt mij in ie der geval wel zeker, dat jij de eerste mens bent, die door alle materie en energie heen een volkomen rond gang langs de Tijd heeft gemaakt, van het allereerste begin tot het einde der dingen. Hoevele collega's zou den er niet alles voor over hebben, om zo'n unieke er varing op te doen?" Dit laatste merkte de professor met nadruk op, teneinde David wat te verzoenen met zijn lot 80. Rechter Tie neemt het telraam in handen en be kijkt hte nauwkeurig. Natuurlijk, waarom was hij er niet eerder opgekomen? Hij heeft de ernstigste fout ge maakt die een gerechtelijk onderzoeker maar kan ma ken, hij heeft de meest voor de hand liggende oplossing over het hoofd gezien. Snel doet hij alles weer in de la den. Hij kan nog een paar uur slapen, morgenochtend vroeg zal hij zich bekendmaken als Keizerlijk Grootin quisiteur, met een speciale opdracht van de Prinses. Als de Rechter alles weer opgeborgen heeft, sluipt hjj geruisloos terug naar zijn kamer. De volgende mor gen staat hij op bij het eerste licht van de dageraad. Al zijn spieren zijn stijf van de nachtelijke tocht naar het paleis, maar hij heeft nu geen tijd om ze te ont spannen door gymnastische oefeningen. Hij moet zich haasten want Vrouwe Hortensia zucht nog in haar ker ker en pas als de intriganten in het paleis horen dat er een Keizerlijk Grootinquisiteur in aantocht is kan hij er redelijkerwijs op vertrouwen dat ze de Eerste Hof dame van de Prinses met rust zullen laten. Even betast hij de bobbel in zijn kraag. Ja, het Keizerlijk document zit er nog. Zijn eerste stap moet nu zijn om kapitein Sioe van de Keizerlijke Garde een bezoek te brengen. Sioe moet dan terstond de Opperkamerheer en kolonel Kang uit het Paleis ontbieden. 3. Op de laatste woorden van Tekko volgde een span nende stilte. De kapitein keek of hij zijn oren niet gelo ven kon en ook professor Starreveld wist niet of hij lachen moest of niet. Alleen Tekko deed of alles heel gewoon was en keek als het ware opgelucht de kring rond. „Maar dat is toch zeker maar een grapje?" ver brak de geleerde eindelijk de stilte. „De helft van al dat goud dat je me reeds geschonken hebt is ruim schoots toereikend om alle proeven te bekostigen die ik nemen wil. En nu wil je me jouw deel ook nog af staan? Ik denk er niet over!" „Goed zo!" lachte Tek ko. „U moet er ook niet over denken. Ik ben rentenier «n heb dus niets meer nodig. Voor mij is die schat een goudblok aan het been, maar u kunt er nuttige dingen van bekostigen en zo. Hè! hè! Ik voel me alsof er iets van mij afgenomen is. Nu voel ik met werkelijk pas helemaal vrij!" Ontroerd drukte de professor zijn vriend de hand en de kapitein mompelde in een rook wolk die hij net uit zijn pijp gezogen had: „Dat zijn nog eens vrienden. Jammer dat ik niet zo'n vriendje heb!" De reis verliep verder in alle opzichten voorspoedig. En op zekere morgen toen professor Starreveld nog lag te dromen, zei de kapitein tegen die rare snuiter, die zo maar hopen goud aan zijn vriend cadeau gegeven had: „Kijk, meneer Taks! Daar recht voor je uit, zie je als je goed kijkt Algiers liggen. Daar gaan we bunkeren! En dan gaan we de hoek van Gibraltar om naar huis!" IIIIIMIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIMIIIIIIIIIHIMliimilUII Momentopnamen in de fotografie hebben soms het nadeel dat de scherp te onder de actualiteit van het onder werp leidt. De documentaire „Vati- caan" die de KRO gisteravond uitzond en die als ondertitel droeg: moment opname van een beweging, leed ook soms aan gebrek aan scherpte. Nu onderschatte men niet hoeveel moeite het kost om de verandering in een instelling als de Romeinse Curie, het administratieve toporgaan van de katholieke kerk, in 'woord en beeld te brengen. Het is immers meer een ver andering in de innerlijke instelling. En zoiets in beelden te vangen is altijd een poging die ergens moet blijven steken. De weinig spontaan aandoende gesprekjes met topfunctionarissen, die slechts enkele en dan nog lang niet actuele mededelingen kwijt wilden, de fotografisch soms zeer mooie opnamen van cameraman Mat van Hensbergen en de wat statisch aandoende commen taren van de ongetwijfeld in het onder werp zeer deskundige Dick de Vree, slaagden er niet altijd in om die veran dering in de innerlijke instelling ook naar buiten te tonen. Wat wel duidelijk werd is dat de hervormingen die in de katholieke kerk met het tweede Vati caanse concilie zijn ingezet een bewe ging hebben doen ontstaan waarvan 't nu nog miet mogelijk is voor de tijdge noot de geweldige betekenis altijd te doorgronden. „Moeizaam vernieuwen" heet voor de radio de serie reportages die Dick de Vree aan ditzelfde onderwerp wijdt. Ook in de beeldreportage kreeg men de indruk dat dit de juiste kenschet sing van het geheel is. Wat trof was de openheid waarmee men tegenover de veelheid van onderwerpen stond en de eerlijke critiek die men niet schuw de. Dat deed verlangen naar meer over deze ingewikkelde kwestie. M. HILVERSUM De NRU zal op Ko ninginnedag een voor Nederland uniek programma verzorgen. Van een hulp studio op de Dam in Amsterdam zal van 's morgens zeven uur tot midder nacht via Hilversum II een rechtstreeks nationaal programma worden uitge zonden waarin actuele reportages en muziek elkaar afwisselen. De studio op de Dam zal rijkelijk worden voorzien van glas, zodat het pu bliek de gang van zaken in het ge bouwtje van nabij kan volgen. De voor bijgangers zullen zelf radiocorrespon denten in binnen- en buitenland vra gen kunnen stellen over actuele gebeur tenissen. De hele dag zullen verbindin gen worden onderhouden met o.a. Praag, Warschau en Berlijn, waar de volgende dag de 1-Mei-vieringen zullen worden gehouden. Aan de gebeurtenissen bij Paleis Soestdijk zal in mindere mate dan an dere jaren aandacht worden besteed. De NTS zal van het défilé voor het paleis een rechtstreekse reportage in kleur uitzenden. Dit programma begint om tien minuten voor half elf op Neder land I. ff AMSTEKDAAÏ V- pe musical „Fidd ler on the roof", bij ons beter bekend als .Anatevka", zal worden verfilmd. De Amerikaanse regisseur Norman Jewison, maker van verscheidene ko medies met onder meer Doris Day en van „Daar komen de Russen...", zal de regie gaan voeren. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen): J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel; te Dedemsvaart (vac. W. Straatsma) (toez.): H. J. van Leeu wen te Almen. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Amersfoort: B. van Sme den te Amsterdam-Nieuw-West. Bedankt: voor 's-Gravendeel: P. N. Rib- bers te Enschede-West; voor Gouda: J. P. Geels te Haarlem-Centrum. HILVERSUM I. 18.00 Harmonie-orkest. 18.19 Uitzen ding van de Boerenpartij. 18.30 Nieuws. 18.46 Actualiteiten 19.05 Licht orkest met solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoekend geloven: godsdienstig progr. 20.00 Hulster gemengd koor, de Philhar monic van Antwerpen en solisten: oude gewijde muziek. 20.35 Gesprekken op dinsdag: interview. 20.50 Omroeporkest en solist: semi klassieke en oude muz. 22.00 Kunst: cultureel dinsdagavondpro gramma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk: muzikale le zing. 23.00 Moeizaam vernieuwen, docu mentaire rond de hervorming van de Romeinse Curie. 23.30 Zin: liedjesprogr. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.16 Radio-journ. 18.25 Promenade-orkest en zangsolisten: ope- rettemuz. 19.00 Trefpunt: discussie rubriek voor actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Lichte orkestmuz. 20.00 Hou je aan je woord: literair spel met taal en woord. 20.40 Oud plaatwerk: muz. van vroeger (gr.). 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Gonk!: satirisch progr. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Muz. van deze eeuw (opn.). 23.55—24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS NOT: 10.20—11.35 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Journ. NCRV: 19.06 Twien: maande lijks magazine voor tieners en twens. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Hier en nu: actualiteitenrubriek. 20.45 Spel zon der einde, eenakter van Marie Louise Doudart. 21.50 Dagsluiting. 21.55 Café- chantant 't Winkeltje. HIRO: 22.20 Wa ter met of zonder, een progr. over fluo ridering van het drinkwater. NTS: 22.40 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.30 De Verrekijker: internatio naal jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 In kleur: De 21e eeuw: medische electronica. 20.00 Journ. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion: afl. De sa menzweerders. 21.10 Denk-Beeld: neder- lands schakelprogr., vanavond gewijd aan regionale kwesties. 22.00. Tweeduus- Veel televisiekijkers zullen zich nog het maandelijks optreden herinneren van Rita Corita en Bueno de Mesqui- ta in hun shows „Nou jij weer". Na enkele jaren vrijwel niet voor de tele visie te zijn opgetreden, komen ze nu weer samen in kleur zelfs te rug. „Wat nou weer?" werd dit pro gramma genoemd. Rita en Bueno ziet men overigens niet alleen. Er wordt o.m. meegewerkt door Piet Hendriks, in een Dorus-creatie, de Reunion Jazz band, bestaande uit oud-leden van The Dutch Swing College Band, de Spaanse dansgroep Arriba Arriba o.l.v. Anina Margiono, en ook Albert Mol, die met Rita Corita al eerder op het scherm verscheen. AMSTERDAM „Als ik aan Viet nam denk, dan zie ik de Aziatische mens als schietschijf. Ik ben bij mijn ontwerp daarom uitgegaan van twaalf schietschijven", aldus de schrijver- beeldhouwer Jan Wolkers over de affi- sche die hij speciaal ontwierp voor het comité „Hulp BevrUdingsfront Vlët- nam". In het centrum van zes schietschij ven staat de Vietcong-strijder, die op straat werd gefusilleerd door het hoofd van de Veiligheidsdienst van Zuid-Viët- nam. Vandaag houdt het comité in Amster dam een straatcollecte voor het bevrij dingsfront. Volgens het comité hebben zich meer dan duizend collectanten ge meld y v. «Hl ter: Afl. Middernachtszon. 22.2522.30 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: klass. dansen (gr.). 8.00 Nws. TROS: 8.11 Lichte gr. muz. en praatje (8.30 Nws.). 9.10 Van heinde en verre: muz. uit Zuid-Afrika. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Klass. gr. muz. 10.30 Sfinx: gevar. progr. voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Van twaalf tot twee, gevar. progr. (ca. 12.22 Wij van het land. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 13.15 Ondernemend, praatje) NCRV: 14.00 14.00 Mod. balletmuz. (gr.). 15.00 Een zwembad van beton, hoorspel. 15.40 Lichte gr. muz. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Slavische liede ren (gr.). 17.15 Recht op en neer: ca- baretprogr. 17.30 Stereo: Lichte gr. muz. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving. Drs. Herma M. van den Berg van de Rijksdienst voor Monumentenzorg spreekt over monu menten van geschiedenis en kunst in de Betuwe. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praat je voor de huisvrouw) 9.00 Stereo: Klass. orkestwerken (gr.). 9.40 School radio. 10.00 Lichte gr. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Orgelconcert: klass. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Promenade-orkest: mod. amuse- men tsmuz. 13.00 Nws. 13.11 Act en ka lender. 13.25 Stereo: Viool en piano: klass. en mod. muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Pianoduo: klass. muz. 15.05 Sopraan en piano: volksliederen uit de Don au- en Balkanlanden. 15.25 Pianorecital: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Operettemuz. 16.50 Stereo: VARA's Popshow. 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Nieuwe langspeelpl. 10.30 Ramblers Radio Re prises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Operet teklanken. 11.30 Grenzen loos: muz. uit alle windstreken (12.00 Nws.) 12.30 Musical-fragmenten. AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Zet 'm op: vro lijk pl. progr. 14.00 Nws. 14.03 Muziek- Boetiek. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvita minen. 16.00 Nws. 16.03 Verz. pl. progr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05—1800 Zin gende bougie: gevar. progr. voor automobilisten. DINSDAG 23 APRIL 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling v. gisteravond). 10.20 Amusementsprogr. 11.00 Filmreportage. 11.40 Liederenreci- tal. 12.0013.30 Actuele kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Kinderprogr. 18.0018.05 Nws. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Ac tualiteiten. 18.19 Journ. 18.35 Zandman netje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Der klei ne Vagabund, TV-film. 19.59 Progr.- overzicht. WDR: 18.05 Filmportret. 18.10 Filmreportage. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Gilligans Insel, TV-film. 19.40 Voordracht). 20.00 Journ. en weer bericht. 20.15 Spelprogr. 21.05 Das Fern- sehgericht tagt, geïmproviseerde recht zaak. 22.40 Journaal, commentaar en weerbericht. DUITSLAND II 17.45 Nws, en weerbericht. 17.50 Ac tualiteiten en muz. 18.15 Die Familie Auto-Lenz, TV-serie. 18.50 In kleur: Die Globetrotter, TV-serie. 19.27 Weerbe richt. 19.30 Nws. en actualiteiten. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Filmreportage. Aan sluitend: nws. in het kort. 21.00 In kleur Mit Schrim, Charme und Melone, mis daadfilm (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 21.50 Culturele kroniek. 22.20 Nws., weerbericht en actualiteiten. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige lete koers cot. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 1968 6i 1966 6* 1967 61 1967 6 1965-1 51 1964-1 51 1964 5 1958 41 1964 41 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 33 1947 31 1951 3) 1953 1-2 31 1950 1-2 31 1954 1-2 31 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit v. a. Unilever c.v.a. 104 A 100% 98% 98% 95% 9313 90Vt 88 88% 96 87% 82V* 84 A 80% 71A 8913 83V» 72Vj 74% 83 A 68% 97% 85% 121% 81 81.2 132 132.8 127.2 104 A 100% 98% 98% 95% 9313 90 A 88% 88% 96 86% 82 A 84 A 80 A 71A 8913 83'/t 72 A 74% 83V« 97% 85% 120Vt 79.5 80.1 133 131.5 125.3 Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. Kon. Pe:T. f. H.A.L. 162.3 162.5 802 795% a. 162.5 161 a. 77Vt 77% a. Java-China p nj.c.v.a 164 165 K1.M. a. 205 196 Rotterd Lloyd a. 159V* 156 Scheepvaartunie a. 130% 130% Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 101% 101H Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 6è 99% 9913 Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 95% Bk v. Ned Gem.'58-1-2-3 43 87A 87% Nat. bk v. mid kred. '66 7 102 102V» Nat. Investeringsb. 1965 53 94% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92V2 92A Alb. Heyn wdlobl '55 4 135% British Petrol. 1966 73 102% 102% Bijenkorf 6 95% 96% Co-op Ned. rspaarbr. 150 Ned Gasunie 1966 63 99% 99% Ned. Gasunie 51 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 77% 77'/« Pegen 1-2 1957 6 96 96 Pgem 1957 6 96 95% Rott Rijn Püpljnij. 53 95V* 95Vt iJLLuM. 15-Jarlg 5 94»/« Ned. Spoorw. 57 1-2 Berghuizer PapJabr. Gelder Zonen v. 43 89% 43 94 43 87% Grasso's Kon. Machi. 53 Meteoor beton 51 Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 43 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. SlavenbUrg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br n.r.c.vjt. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand Holec aand Interratio aand Kon Ned Papierfabr. a Kon Ned Textielunie eert Krasnapolsky Lu. K.VT (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a. Lips en Gispen eert. Meteoor Beton a. Misset, (Jitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned app.fabr. aand. Ned Kabel fabrieken aand Nelle, wed. J. van aand Nyma nj-. c.v.a 25 25 NUverdal-ten Cate a. 80 80 üverz Gas, nat bez. vji.f. 99 98.5 Pakhoed a. 95 96 Pal the a. 64% 64% 94% 87% 95 88% 87 106% 227% 48.5 702 162% 95 171 432 209 67 183 396% 480 650 865 160 133% 371 74 351.1 560 64% 420 163 114 711 142 642 317 165% 49% 54 215 259 128 130% 241 590 179 175 140 141% 287% 287 375 367 93% 87 87% 107% 243% 49.5 704% 162% 95 172% 1300 432 209 67 181.5 136 394 480 650 877 160 133% 372% 74% 352 558 64 416 164 115% 713 141 643% 155 317 161 49% 54.9 212 261 127 132 241 592 Pont Houthandel a. 172 174 Reesink en Co. a. 165 167 Scheveningen ExpljnlJi. a. 23.8 24 Schokbeton aand. b. 188% 188% Scholten Carton en Pap. a. 232 228 Schuppen Sajetfabriek a. 95 941/» Simon de Wit aand. b. 439»/* 440 Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. La. Twentsche Kabelfabrlek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.vji. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb t Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 Rolinco Unitas f 50 a. t a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Rallw eert. Int. Nickel Cy. Can. cert Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert. Wool worth cert. 288 99.5 361 321/» IO8V4 177 164Vi 148.5 136 155 59 94 157 835 56% 785 648 625 190 231.3 197.5 452 104.9 537/« 124% 28A 525/i 44% 31 61*/4 50V« 80 172 957/« 83'/* 41% 581/» 537/s 428/4 627/i 40#/s 40s/4 25 282 97.5 362 IO8V4 165% 149.5 135% 154 60 155 860 785 650 625 189.5 230 8 197 455 104.5 53% 122 27% 52 43'/» 29®/s 6IV4 49% 80 170»/4 94% 81% 40% 58s/4 51 41»/4 61% 40% 39Va 244/« VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 161.10; Unilever 125.10; Phi lips 132.10; Hoogovens 122.00; KLM 200.00; AKU 79.90. AMSTERDAM Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek bij de opening moeten inzetten met een ge drukte stemming voor de international* waarden. Het publiek achtte blijkbaar de tijd gekomen om tot winstnemingen over te gaan. Dit vond op kleine schaal plaats, doch was toch voldoende voor een zwakke tendentie van de hoofd fondsen. Philips opende op 131.90, tegen een voorgaande slotprijs van 133.00. AKU deed 79.60 (81.10). Unilever kwam met een eerste verhandeling voor de dag op 125.30 (127.10) en Kon. Olie op 161.20 (162.60). Hoogovens werd op 132 (onv.) geadviseerd. Volgens de beurs heeft de directie van Hoogovens vandaag in de jaarver gadering van dit concern medegedeeld dat de winst over het eerste kwartaal van 1968 boven die van 1967 is uitgeko men. De handel in de hoofdfondsen was, zoals gezegd, gering. De koersdruk op Beursplein 5 moet geheel op rekening van Wall Street worden geschreven. De Amerikaanse discontoverhoging met 'n half procent tot 51/» procent, welke don derdag nabeurs in Amerika bekend werd. had vrijdag op de New-Yorkse beurs bij de opening flink aanbod tot gevolg. Dit aanbod was van dien aard dat de koers een flinke deuk kreeg, evenals het Dow-Jones-gemiddelde voor industrie-aandelen. Na een kleine opleving zakten de koersen opnieuw verder in door aan bod als gevolg van de uitspraak van d( voorzitter van de Federal Reserv Board, t.a.v. de Amerikaanse economi sche situatie. Uiteindelijk sloot Wal Street flauw. In Amsterdam heerste t.a.v. de flau we stemming van vrijdag op de New- Yorkse beurs enig onbehagen. Van daar dat men er de voorkeur aan gaf tot winstnemingen over te gaan. Ook in de scheepvaarsector viel wei nig te beleven. Van Nievelt opende 2 punten lager op 1251/4 om zich later te herstellen tot 126V*. De cultures ga ven geen verandering van betekenis te zien. De staatsfondsenmarkt was prijs houdend tot iets gemakkelijker. ROTTERDAM De omzet van de Rijn-Schelde Machinefabrieken en Scheepswerven heeft vorig jaar 360 mil joen gulden bedragen, zestig mlljbetl"1 gulden meer dan in 1966. Op dit ogen blik is voor een bedrag van 454 miljoen gulden aan orders in portefeuille. Dit deelde de raad van bestuur gisteren mee tijdens de jaarvergadering, die voor het laatst werd geleid door mr. dr. K. P. van der Mandele. Het concern zal dit jaar Investeringen doen voor een bedrag dat ongeveer ge lijk staat met wat men aan afsehrijvin- gen denkt te verdienen. De afschrijvin gen bedroegen vorig jaar 21 miljoen gulden. In verschillende sectoren is in de toe komst een belangrijke expansie te ver wachten. Dit geldt onder meer voor de activiteiten op het gebied van de kern energie. Op dit terrein verwierf het con cern in 1965 voor 3,5 miljoen aan op drachten, in 1966 voor zeven miljoen en vorig jaar voor zeventien miljoen gul den. Een verdere uitbouw van deze sec tor ls in studie. In de naaste toekomst zal bij Rijn* Schelde een ingrijpende verschuiving optreden in de verhouding tussen „nat werk (scheepsbouw) en „droog" werk (werktuigbouw). De verdeling is nu: een derde scheepsbouw, een derde scheepsreparatie en een derde niet op de scheepvaart betrekking hebbende werktuigbouw. Na de voorgenomen fu sie met de Machinefabriek „Breda" wordt de verhouding als volgt: een kwart scheepsbouw, een kwart repara tie en de helft werktuigbouw. AMSTERDAM De Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken zijn 1968 uitstekend begonnen. In het eerste kwartaal steeg de nettowinst van I. 20,8 miljoen tot f. 25,2 miljoen, een vooruitgang met 21 procent ten opzich te van de overeenkomstige periode in 1967. De cijfers zijn nog niet definitief, al dus het bestuur in de jaarvergadering. Later deze week zal het officiële kwar taalbericht verschijnen. Voor geheel 1968 verwacht het bestuur, dat de netto winst ongeveer 10 procent zal toene men. Dat betekent een groei van f. 107 miljoen in 1967 tot f. 118 miljoen. In het eerste kwartaal bleef de be drijfswinst uitgedrukt in procenten van de omzet op het niveau van de eerste drie maanden in 1967. Vergeleken met de overige kwartalen van 1967 bleef de winst iets achter. Het bestuur zei in de jaarvergadering dat Hoogovens niet zit te springen om mee te doen met een eventueel nieuw staalproject in de Maasvlakte bij Rot terdam. Er zijn in IJmuiden nog kan sen genoeg. Bovendien wordt het voor deel van een plaats van vestiging aan de kust nog wel eens overtrokken, zo werd gezegd. Toch betekent dit niet, dat Hoogovens helemaal geen belang stelling voor het project zou hebben. REINEVELD: Onveranderde dividen den van de Machinefabriek Reineveld over 1967 van 9 pet. cp de gewone, 6 pet. op de preferente en prioriteitsaan delen en f 18 op de restantbewijzen MATUBEL: Het bioscoopconcern Ma- tubel stelt over het 30 juni eindigende boekjaar weer 10 pet. dividend voor.

De Vallei | 1968 | | pagina 2