Leeszaal en bibliotheek over 2 jaar in nieuwe behuizing VOSJES AAN DE RIEM Buurschap „de Ginkel" omvatte in feite heel Overberg en bestond uit enige hofsteden, die niet allemaal bij HuizeAmerongen' hoorden Receptie G. Nijburg uitgesteld Geen markt I op 30 april Jongen liep tegen auto Vrachtauto gleed door Leeshonger neemt toe Kinderspelen op Buurtlaan Geen „heerlijke" rechten >r VEILING RESTEREN AGENDA Lezing voor CPB De Luchtreiziger MARKTEN Bromfietser reed door na aanrijding Kapel Grens Acte Geen status Vlot door A. P. de Kleuver DINSDAG 23 APRIL 1964 EDERVEEN I)e receptie, die het begtuur van de Marktvereniging aan zijn penningmeester en marktmeester de heer G. Nijburg hedenavond zou aanbieden, is uitgesteld. De heer Nij burg heeft plotseling een bronchitisaan val gekregen, waardoor hij niet in staat is de receptie bjj te wonen. Het be stuur zal nog nadere mededelingen ver strekken over de definitieve datum waarop de receptie gehouden zal wor den. Heden, dinsdag RHENEN Gebouw Irene, 20 u.: Filmavond N.C.R (eis) V. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Consistorie Ger. Gem., Fluitersstraat 19.30 uur: Bijeenkomst S.G.P.-studie- vereniging „Petrus Datheen''. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Agent 3-S-3, paspoort naar de hel". TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal 'tot en met 24 april. 9-12.30, 13.30-17.30 en 19-21 uur: „Uit hart en handen", tentoonstelling van Veenendaalse Vrijetijdsschilders. OVERBERG Tijdens de vergade ring van de CPB afdeling Overberg, die morgen, woensdagavond 24 april in een van de lokalen van de chr. school wordt gehouden zal de heer F. Dirksen uit Maarsbergen een lezing houden, die hij toelicht met dia's. De vergadering begint om half acht. VEENENDAAL De EVPV „de Luchtreiziger" nam afgelpen week deel aan de wedvlucht vanaf Roosendaal. De duiven werden om 8.15 uur in vrij heid gesteld. De eerste meldde zich reeds om 9.24 uur bij de heer H. v. Kooten. De verdere uitslag is: H. v. Kooten 1-6-28-29-46; A. v. d. Boven- kamp 2-4-7-14; G. Fasse 3-9-16-35-50-53 57; W. J. v. Dam 5-25-31-39; R. J. v. Kooten 8-32-45-55; C. v. Ginkel 10-34-37; A. Beyk 11; F. Spies 12-15-18; G. Mul ler 13-43; C. Gaasbeek 17-56; M. Hei kamp 19; A. v. Barneveld; 20-23-24-33- 42-48-49; W. Schakel 21; B. H. C. Schuurman 22-36-38-40-51-54; H. v. Bar neveld 26-47; W. WolfsCn 27-41; C. Met horst 30; Barneveld-Tanis 44; O. Neke- man 52 en H. Zwijnen 58. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: dat op dinsdag 30 april a.s. (Ko ninginnedag) geen markt zal worden gehouden. De markt op zaterdag 4 mei a.s. zal normaal doorgang vinden. Veenendaal, 25 april 1968. Burgem. en weth. voornoemd: de secretaris Van Maneti. de burgemeester J. Hazenberg. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: AARDBEIEN: EE 105118 per doosje a 200 gram EI 97107 per doosje a 200 gram I 9194 per doosje 200 gram II 8596 per doosje a 200 gram II 7583 per doosje 200 gram Aanvoer 11.500 doosjes. GOUDR EI NETTE: EI 65—70: 20—24 EII 65—70: 19—20 EI 70—75: 25—28 EII 70—75: 25 EI 75—85: 30—34 EII 75—85: 25—30 EI 85—95: 31—35 EII 85—95: 28—30 Aanvoer 50 ton. GOLDEN DELICIOUS: EI 60—65: 34 EII 60—65: 28—30 EI 65—70: 41 EII 65—70: 31—39 EI 70—75: 47 EII 70—75: 35—40 EI 75—80: 54 EII 75—80: 40—45 EI 80—85: 52 EII 80—85: 45 Aanvoer 12 ton. JONATHAN: EI 65—70: 26—29 EII 65—70: 25 EI 70—75: 30—31 EII 70—75: 30 Aanvoer 11 ton. LOMB ARTSCALVILLE: EI 60—70: 25—26 EI 70—80: 32—36 EII 70—80: 28—29 EI 80—90 30—35 EII 80—90: 28 Aanvoer 15 ton. RODE GOUDREINETTE: EI 65—70: 23—24 EI 70—75 34—40 EI 75—85: 37—46 Aanvoer 2 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders vermeld. UTRECHT Aanvoer 130 stuks. Prijs per kilogram van f 1,40 tot f 1,75. Prijs per stuk van f 40 tot f 75. De handel was willig. RENSWOUDE De opgezette vos compleet met prooi in de woonka mer van mevrouw Pater aan de Dorpsstraat heeft gezelschap gekre gen van drie springlevende soortge noten van enkele weken oud. De drie Reintjes, een van vier weken en twee van circa negen weken oud, hebben de Kroondomeinen rond Apeldoorn verruild voor een kistje met wat stro achter het huis van de Paters. Hun vrijheid is letterlijk aan banden ge legdwant om de vossennekjes zit. een halsbandje en een riempje dat moet verhinderen dat de roof diertjes gevolg geven aan hun natuurlijke in stinct en op avontuur gaan. Ze voe len zich er wel bijniet het minst omdat mevrouw Pater de verzorgen de taak van moeder de vos kwam overnemen nadat zij als schadelijk wild in handen viel van de boswacli- terij en de kleintjes weesjes werden. De jongste.van de drie gaf de mees te tor gen. Ilij wtis 'pgs vier dagen oud toen hij aan dé zorgen van me vrouw Pater werd toevertrouwd, die 's nachts haar bed uit moest voor het toedienen van de flesvoeding. „We hebben toen nog wel geprobeerd een hond als min op te scharrelen, maar dat is niet gelukt, zodat er niets anders overbleef dan te trachten ze met de fles groot te brengen". Zo te zien lukt dat aardig. De drie roof- diertjes zijn bijzonder levenslustig, stoeien en ravotten en laten elkaar nu al de tanden zien als het er om gaat een (vlees)prooi te verdedigen. Wat de plannen zijn met het drietal f „Ik hoop er mee te kunnen fokken zegt mevr. Pater, die veel wetens- waardigheden9over de opfok van de Reintjes heeft opgedaan uit een da mesweekblad, waarin toevallig juist een artikel over de opfok van vosjes stond, toen zij de diertjes in huis kreeg. Met uitzondering van de jong- ste een reu die nog extra zorg vereist, zijn de vosjes nu al tevreden als ze regelmatig te eten krijgen. Of dat in de toekomst ook opgaat, wacht de familie Pater met belangstelling af. 17 jaar een grote vlucht genomen, en bedraagt thans ruim 14.000. Vorig jaar heeft men ruim 85.000 boe ken uitgeleend. Door deze kolossale groei is het begrijpelijk, dat het onder komen in de Julianaschool te klein wordt. VEENENDAAL Een zoontje van de familie K. uit de Kanaalweg werd gis termorgen aangereden door een brom fietser. De bromfietser had waarschijn lijk geen schuld aan de aanrijding, maar zal opgespoord wopden omdat hij door reed na de aanrijding. Het nummer van zijn verzekeringsplaatje is bekend. VEENENDAAL De 11-jarige Tonny N. liep op de Gerard Doustraat tegen een rijdende auto aan. Hij werd tegen het wegdek geslingerd, waardoor hij een gat in zijn achterhoofd kreeg. Nadat een arts eerste hulp had verleend, kon de jongen naar huis gaan. De auto werd be stuurd door de heer W.R. uit Veenen daal. Aan de auto ontstond enige schade. VEENENDAAL Op de Kerkewijk raakte een vrachtwagen, bestuurd door de heer H. S. uit Huizen de achterkant van een personenwagen, bestuurd door de heer J. G. H. uit Veenendaal. H. stop te bij de Kanaalweg, omdat hij linksaf wilde. De vrachtwagen die achter hem reed gleed door. De personenauto werd licht beschadigd. VEENENDAAL De Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek krijgt binnen afzienbare tijd een nieuwe behuizing. Reeds enkele jaren na de oprich ting in 1951 was de ruimte op de zolder van de Koningin Julianaschool te klein, maar een aantal verbouwingen brachten steeds weer enig soelaas. Mo menteel is echter de kans op uitbreiding verkeken en is de accommodatie van de bibliotheek en van de leeszaal beslist onvoldoende. Reeds jarenlang heeft het bestuur uitgezien naar een andere huisvesting. Vele malen zijn al suggesties gedaan voor een verhuizing Zo werd er indertijd gezinspeeld op het in ge bruik nemen van 't huidige postkantoor als leeszaal. Het bestuur heeft nu ech ter de knoop doorgehakt door van de Stichting Interkerkelijke Bejaardenzorg de benedenverdieping van het nieuwe flatgebouw, dat op de plaats van het „Hervormd Rusthuis" komt te staan, te huren. VEENENDAAL Onder auspiciën van „Oranjedag" worden door het be stuur van de speeltuinvereniging „Prins Alexander" op koninginnedag kinder spelen georganiseerd. De deelneming staat open voor alle kinderen ussen 4 en 12 jaar uit Veenendaal-Noord, het voormalige Gelders-Veenendaal, met inbegrip van de Hoogstraat en Hoofd straat. De kinderspelen beginnen om 13.30 uur en zullen, in verband met de ver dere door „Oranjedag" georganiseerde feestelijkheden om 15.15 uur eindigen. Opgave voor de spelen kan gebeuren op zaterdag 27 april tussen 9 en 11 uur in het clubgebouw van de speeltuin aan de Buurtlaan-West. Het bestuur ver zoekt de ouders aan de kinderen een briefje mee te geven waarop naam, voornaam, leeftijd en geslacht duidelijk vermeld zijn. Er wordt gespeeld in vier leeftijdsgroepen nl. 4 en 5 jaar, 6 en 7 jaar, 8 en 9 jaar en 10, 11 en 12 jaar. Voor de leden van de speeltuinver eniging is zaterdagmorgen ook gele genheid om de penningen voor het nieuwe seizoen op te. halen, middag om 14.00 'uur wordt de tuin weer geopend. „Het SIB gaat op de benedenverdie ping van haar nieuwe bejaardencen trum. dat gebouwd wordt op de plaats van het oude een dienstencentrum in richten. Er blijft dan echter een grote ruimte over. en die heeft het bestuur van de bibliotheek gehuurd van het SIB", vertelde de voorzitter van het bi- bliotheekbestuur, dr. J. G. Thoomes. „Het zal voor de bibliotheek een grote vooruitgang betekenen, als we deze ruimte in gebruik kunnen nemen. Voor al voor ouden van dagen was het vaak bezwaarlijk om de trap naar de zolder van de Koningin Julianaschool te be klimmen. Overigens zal het nog wel twee jaar duren, voordat we van deze ruimte gebruik kunnen maken. We had den gehoopt, dat we reeds tijdens de bouw van de flat erin konden, maar nu blijkt dat alles eerst gereed moest zijn voor wij er in mogen. In ieder geval is het voor ons een prettig perspectief". De leeszaal ontstond in 1951 uit een in Veenendaal bestaand correspondent schap van de Utrechtse openbare lees zaal. In de loop van de jaren heeft de leeszaal en bibliotheek een grote vlucht genomen en een aantal verbouwingen hebben de noodzaak van een geheel nieuwe ruimte niet kunnen wegnemen. Reeds in 1957 werd een afzonderlijke hoek gecreëerd voor tijdschriften en na slagwerken en werd de administratieve ruimte verbeterd. Reeds in 1959 had men meer dan dui leden ingeschreven. Momenteel is dit aantal de tweeduizend reeds gepas seerd. Ook het boekenbezit heeft in die Er bestaat een algemeen gebruik bij vorstenhuizen de kroonprins te noemen naar het hoogst in rang staande landschap of oud rechtsgebied binnen het landsterritorium. Zo heten de kroonprinssen bij ons prinses van Oranje en de Engelse kroonprins prins van Wales. Hetzelfde werd toegepast bij gemeen ten en oude heerlijkheden. Zo was na Amerongen Ginkel het hoogst in rang en naar dit oude rechtsgebied werd de erfgenaam van de Amerongense goederen heer van Ginkel genoemd en in de officiële stukken heette hij Van Reede Ginkel, want dit oude gebruik werd blijkbaar in hoofdzaak doar de Ame rongense Van Reede's gebezigd. Als jong „heerschap" had zo iemand wat meer verantwoordelijkheid. Vader liet de bestuurszaken in dit deel van Ame rongen veelal door die oudste zoon opknappen. Waar dat Ginke lag? Dat is een moei lijke zaak. In Overberg heet zo veel Ginkel: Ginkelduin, de Hoge Ginkel en nog wel meer. Uit de oudheid zijn be kend de Ginkelse venen, waar rond 1600 nog turf gemaakt werd. Het buur schap de Ginkel omvatte in feite het huidige Overberg en bestond uit enige frote hofsteden die niet alle bij het huis te Amerongen behoorden. De Dwars- wegh behoorde er maar gedeeltelijk bij en het buurschap de Ginkel liep tot aan de landscheiding van Leersum, met als centrum de geweldige linde, die als „de mooie boom" bekend staat en met haar majestueuze kroon de ge hele omgeving beheerst. Op deze plek stond vroeger de galg van Amerongen en onder deze gerichtsboom zal nog open ding gehouden zijn, dus de recht spraak door de schout van Ameron gen, als vertegenwoordiger van de Hoer van Amerongen. Het is evenwel niet zo dat de Gin kel tot de jurisdictie van een heerlijk heid gekomen was. Als buurschap res sorteerde het onder Amerongen en Leersum. Met de macht van de heren van Amerongen gingen enige kleine en- claven te niet, zoals Ginkel en Lieven- daal. De Ginkel bzezat géén eigen kasteel. Er is wél sprake van een kapel, die evenwel lang voor de reformatie in Amerongen in 1585 aanving van het to- heel was. Mogelijk bevinden de bouw resten zich op het terrein van de Cam ping de Ossenberg. Ook maakt het oude buurschap de Ginkel nog deel uit van de gemeente Leersum. De Haarweg gaat dwars door dit gebied. Iets in deze geest vinden wij in de voormalige Rhenense venen waar het hogere en lagere gedeelte gescheiden was door de Middelbuurtseweg - Wete- ringssteeg. Zogezegd „beneden" lagen de venen. Oók in de Ginkel. Dat bete kende vanaf de heuvelrug gerekend. Het bouwland en dus het belangrijkste gedeelte was dan „boven" gelegen. Dit wordt recent begrensd door de Bo- venhaarweg. Vermoedelijk is de huidige openbare weg langs de Camping de Hoge Linde te Overberg als grens van dit oude gerecht te beschouwen. Ir. J. A. Emmeus die het landgoed De Hoge Ginkel bezit gaf deze naam aan dit bosgedeelte. Wij moeten er evenwel op bedacht zijn dat het buur schap de Ginkel met bouwlanden en venen slechts de hei- en heetlanden als randstrook had. Het is voor ir. Em- mens noodzaak geweest zijn huis „De Hoge Ginkel" te noemen omdat er in dit gebied al een enclave ligt die de „De Ginkel" heet; het voormalige huis van een zekere heer Ramsepk en die naam moeilijk veranderd kon worden toen de gemeente Rotterdam er een vakantieschool van maakte. 4 Ir. Emmens was zo vriendelijk van een en ander uitleg te geven. Het voor malige landgoed is in 1925 verkocht. Het omvatte ca. 252 ha grond en daar van ging ongeveer 120 ha naar de fa milie Bentinck. Het gedeelte dat ir. Em mens bezit is ca. 130 ha. min huis en omgeving dat na doorverkoop via no taris Van Crugten uit Roermond aan de gemeente Rotterdam kwam. Het gaat er dus om of de Ginkel wel geheel binnen de gemeente Leersum viel. Dit zal zeker niet het geval ge weest zijn. De grens tussen de gemeen ten Amerongen en Leersum doorsnijdt het voormalige gebied. In Van der Aa's Aardrijkskundig Woordenboek (1845) wordt de Ginkel een heerlijkheid ge noemd, maar dit moet sterk in twij fel getrokken worden. Deze „heerlijkheid" (met kapel) zou dan gezocht moeten worden waar thans de kern van Overberg ligt en wel van af de grift tot aan de weg door het Prin- seveld en verder tussen de Oude Scher- penzeelseweg en de reeds genoemde openbare schapendrift van Camping De Hoge Linde, die uitkomt naast het Egelmeer. De bewering dat de Kooi weg de grens vormde deel ik niet. De ze moet achter de hoeven Nieuw Ame rongen en Het Eind gelegen hebben. Het Buurschap De Ginkel was véél groter dan wat „de heerlijkheid" genoemd werd. In de verkoopakte van 1879 worden naast Amerongen en Eek en Wiel als heerlijkheden genoemd Ginkel, Eist en Lievendaal. Dat was toen Elisabeth Maria van Reede, gemalin van Frede- rik William Child Villiers of the earls of Jersey deze goederen verkocht aan Godard John Charles George, graaf van Aldenburg Bentinck (1857 - 1940). Amerongen is een Hoge en Vrije heer lijkheid en Eek en Wiel een verbonden ambachtsheerlijkheid (Eck-en-Wiel maar om te beginnen was Lievendaal géén heerlijkheid maar bezat de status van ridderhofstad. Het Amerongense gedeelte van 't dorp Eist is beslist nooit een heerlijkheid geweest, evenmin als Ginkel. Om te beginnen met Eist (de oudste naam is EIsch(!) dit. De tweede zoon van een gezin Van Reede werd „heer van Eist" genoemd. Zo staat bekend Godard ba ron van Reede, Vrijheer van Ameron gen, Heer van Ginkel, Lievendaal en Eist, eerste Graaf van Athlone, baron van Aghrim (1644 - 1703). Diens vader, de vermaarde Godard Adriaan baron van Reede en Vrijheer van Amerongen kocht op 7 december 1663 alle omschre ven landerijen en alle tinsgoederen in het Ginkelse gebied. Daartoe behoor den de hoeven De Hucht (nog geheel in oude stijl behouden!). Het Eind en Nieuw-Amerongen. Het schijnt >iu dat de Vrijheer van Amerongen zijn zoon Godard, die de persoonlijke vertrouweling van koning stadhouder Willem III was, het titulair Heer van Ginckel, Eist en Lievendaal verleende. Als Vrijheer kon hij dit doen en sindsdien werdeb Ginkel, Eist en Lievendaal onofficieel als heerlijkhe den aangezien. Dit incidentele geval heeft in 1888 een vermakelijke nasleep gehad, bij een verkoop. Deze hofstede was eertijds verhuurd geweest aan Joost Cornelis Uutteweerdt (hij heette eigenlijk Ulten- weerde en was uit de Overpolder van Maurik afkomstig) en volgens een re kest van Godard Adriaan van Reede (de akte vermeldt abusievelijk denaam als Govert) was 't niet annders dan on land en voor niets anders geschikt dan er schapen te hoeden, zoals dat ook door de erfgenamen van Joost Uutte weerdt gedaan was. Voor een prikje werd hij eigenaar. Het werd later even wel doorverkocht en zo was in 1888 Hendrik Hiensch, stammende uit 'n oud Westfaals hoedenmakersgeslacht, bak ker van beroep en voorganger (oefe naar) van de Gereform. (dolerende) kerk te Veenendaal, eigenaar van de hofste de Nieuw-Amerongen. Hij moet gehoord hebben over „heerlijke rechten" en, menende met een oude ridderhofstad te doen te hebben, dacht hij daar munt uit te kunnen slaan. Hij bracht hofstede en naam ieder af zonderlijk in veiling, maar toen hem gevraagd werd naar stukken die kon den bewijzen dat de bewoners zich met de heerlijkheidsnaam konden tooien, waren deze uiteraard niet aanwezig. De „verkoop" van de naam moest worden ingetrokken. Dat was het pertinente einde. De familie Bentinck werd eige naar. Maar nu het begin. En die kapel! Het begin moet al in de vroege middel eeuwen hebben gelegen. Het komt dan voor als „Gengiloe, gelegen in het Wes terwoud. De uitgang loe duidt wel op lo, dat bos aanduidde. Maar met dat Gengi is het niet zo gemakkelijk. Dr. J. de Vries heeft over dit Gengi geen uitgesproken mening en D. Philips meende met 'n persoonsnaam van doen te hebben. Deerlijk zou schrijver zich vergissen zo hij het met wijlen D. Phi lips niets eens was. Zéér veel goederen werden naar de bezitter genoemd! Het buurschap de Ginkel vinden wij het eerst handschriftelijk vermeld in een akte van 20 mei 1366, waar on der de tinsgoederen van de Dom- proosdij te Utrecht voorkomt een goed te Ginkel (bossen, venen en meenten) en daarbij staat aangete kend dat er toe behoorde „hoghe ende leghe" (rechten), dus heerlijke rech ten. Maar welk goed te Ginkel is dat in vredesnaam geweest. De eigenaar was Heinric van Aernhem j Een van de mooiste oude l boerderijen uit deze om S geving is de hofstede Huchtte Overberg 0 De en het ging naar Sweder Uter Loo. Het betrof slechts de helft dat in ge bruik was bij „Beernt's papen soens", dus bij de uiteraard niet erkende zoon van zekere pastoor Beernt. In 1368 wer den door de tinsmeester en de tinsge noten der Domproostdij dezelfde goede ren nogmaals uitgegeven. In 1384 ver kocht Sweder van Vianen aan de Dom proost Ghisebrecht van de) Cock (van Haeften)... alle hout uit het Ame rongense bos dat lag bij de weg van de Ginkelse eng. Deze enggronden waren aangemaakte bouwgronden (novale gronden dus) en ze zullen onbetwist langs de Haarweg gelegen hebben of langs het deel van de Dwarsweg tussen de Bergweg en de Eindse weg. Lokali satie is aan de hand van deze akten zéér speculatief! Een akte van 1565 noemt Amerongen zeer nadrukkelijk. Het gaan dat om „een bosch, strekkende uut den Ame- rongenschen eng, noortwert op tot aen den gemeenteturfwech bij Ginckel". Het betrof dus de publieke weg waarover de karrevoerders de turf uit de Ginkelse venen reden en alwéér kan dat niet an ders zijn dan de Haarweg of genoem de deel van de Dwarsweg. In het Plakaatboek van Utrecht is naarstig gezocht onder het stuk „Vrije- of Hoge-mitsgaders Ambachtsheerlijk heden en Gerechten", in Zuidoost- Utrecht gelegen. Rond 1700 komt géén status als boven omschreven voor in verband met Ginkel, nóch voor Eist. Hoge en Vrije Heerlijkheden waren Amerongen, Leersum en Renswoude, er was een Vrijheid van Rhenen met in begrip van Veenendaal, de Haspel, het Veeneind, het Grootveld, Eist ten oos ten van de grens met Amerongen dat gerekend werd tot Remmerden te be horen, de Grebbe en de Nude, Laar en Remmerstein (de vier laatste land schappen lagen van Rhenen uit gere kend „achter de berg") en dan de ge rechten van Darthuizen, Neder-Lang broek. het Domproostengerecht Doorn, Geerestein en Suytbroek, Woudenberg, Maarsbergen (met inbegrip van Maarn) en over de Rijn in het Rhenense ter ritorium het gerecht de Marsch. Ginkel bezat dus géén heerlijke of hoge en la ge rechten! Hoe dan dat „hoghe ende leghe" in de akte van 1366 op te vat ten is blijft een raadsel. Bedoelde men er het engengebied (hóóg!!) en het veenland (laag!) mee? Laten wij eens duidelijk lezen wat er staat „....die helft van den goede te Ghinckel, dat Beernt's papen soens was (behoorde), met al sinen toebe horen, waerscap (waarborg tegen be schadiging) van den bossche, veene ende meenten, also als dat gelegen is, hoghe ende leghe ende mit alsul- ken tinse, als daer in heort" (Dom- archief no. 1860). Met geen mogelijk heid is daar de bedoeling heerlijkheid uit te halen! We houden het dan maar op hoog-land en laag-land. Eén van de oudste kaarten van het Gestichte van Utrecht en op de situa- tiekaart voor aanleg van de Slaperdijk uit 1653 tekende de cartograaf een ka pelletje ter hoogte van het landgoed Het Hart. In 1653 moeten de restanten nog aanwezig zijn geweest. Dat het buurschap de Ginkel een ka pel heeft gehad is niet onmogelijk. Zo goed als de prior van het Karthuizer klooster Nieuw Licht te Utrecht in 1535 bij Emmikhuizen een kapel voor de grondgebruikers liet bouwen zal de Domproost 'van Utrecht dit ook voor zijn leenmannen in het Ginkelse heb ben laten doen. De plaats bleef onvindbaar. Tot de heer Van der Horst van de familie Ben tinck de Ossehberg pachtte. Men legde ten gerieve van de campingbevolking en weg door dit heidegebied aan en men stootte toen op zéér oude bouwres ten van enorm grote handvormstenen met een vloertje. Men dacht aan een schaapskooi, maar dat is hiet aanne melijk want welke schaapskooi heeft een stenen vloer gehad?! Mogelijk is die „verloren" kapel als nog te vinden en dat zou een vondst van grote historische betekenis zijn. Een ander bewijs voor het ontbreken van heerlijke rechten was 't verstoken zijn van 't windrecht. Dit werd gehouden door de heer van Amerongen. In 1640 moesten de boeren en bakkers van Amerongen, Leersum, Eist en Ginckel al hun koren op de Amerongse koren molen laten malen. Eerst véél later werd met deze verordening de hand ge licht en kwamen ook in Eist en Leer sum molens met allodiaal molenaars- recht. Resumerende komen wij tot het vol gende. Met de Ginkel werd een uitge strekt gebied bedoeld van bossen, en- gen, venen en meenten. Een heerlijk heid is het nimmer geweest en de aan duiding „Heer van Ginkel" voor de oud ste zoon van Godard Adriaan van Ree de en Margaretha Turnor was meer privé bedoeld (Godard was enig zoon) en diens zoons Reinhard en Jacob wer den na hem respectievelijk Heer van Ginkel en Heer van Eist genoemd, ter wijl de nieuw aangekomen titels graaf van Athlone en baron van Aghrim voor behouden bleven voor de zoons Frede- rik Christiaan en Godard Adriaan. Er had dus een degradatie plaats en nadien werden eerstgenoemde titels ver waarloosd. Voorts is het onjuist te me nen dat eerst in 1663 de Vrijheren van Amerongen in het buurschap de Ginkel vaste voet kregen. Reeds de stamva der van het Amerongse geslacht Van Reede, Goert van Reede (gestorven 1585) had er bepaalde goederen in eigen dom. Na Godart van Reede („de heer van Ginkel") de graaf Athlone, werden de Van Reede's uitsluitend Van Reede- Ginckel genoemd!

De Vallei | 1968 | | pagina 3