Saigon houdt rekening met nieuwe aanval Viët-Cong „Verhaal over spionage is kletskoek" Pall Mall Export 'n veilig idee Kleurbekennen in Groot-Brittannië Over de Onze levensverzekering is straks bijna f4.000,- hoger... en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN W Ziekenoppas bekent moord in Luik „DOEL NIEUWE ACTIE: PSYCHOLOGISCH VOORDEEL Vulkaan actief op Philippijnen Geboortedag van Lenin herdacht OP VIER BANEN HUISWAARTS Franse kolonel niet geloofd Paus ontvangt Nehroe-prijs om op wyers te bouwen Geen diamanten in verongelukt vliegtuig Geen viering eerste mei in Indonesië Ministers gaan varen Zuidpooltocht duurde 3 jaar Met Velpon zie je er geen barst van. GEtailfeW Velpon INGETROKKEN TEVREDEN Basis voor persoonlijk bezit SCHIJN „EIGEN ERVARING" Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export Want met of zonder filter. DINSDAG 23 APRIL 1968 CAO KY paraat O AIGON (Reuter, AP De Zuidviëtnamese troepen en de politie in Saigon zijn in staat van alarm gebracht. De militaire leiders in de Zuidviëtna mese hoofdstad vrezen een nieuwe aanval van de Viët-Cong. Het plan van de aanval zou zijn overgebracht door een Noordviëtnamese ko lonel, die naar het Zuidviëtnamese leger zou zijn overgelopen. Doel van de actie: het behalen van psychologisch voordeel voor eventuele vredesbespre kingen. Maarschalk Ky, de Zuidviëtnamese vice-president, deelde het nieuws van de te verwachten aanval gisteren op een persconferentie mee. Hij voegde aan zijn mededelingen vol vertrouwen toe: „Dit keer zijn we klaar om ze op te vangen De verloven van alle Zuidviëtnamese militairen, die in of rond de hoofdstad gelegerd zijn, zijn ingetrokken. De alarmtoestand zal in elk -geval tot het einde van de maand duren. Tijdens het nieuwjaarsoffensief van de Viëtcong in februari was de helft van alle Zuid viëtnamese militairen met verlof. Na het nieuwjaarsoffensief van de Viëtcong zijn de Zuidviëtnamese strijd krachten al verscheidene malen in staat van alarm gebracht. Dit was vaak ge baseerd op onbenullige redenen. Maar de Zuidviëtnamese militaire leiders wensten na het verrassingsoffensief van de Viëtcong geen enkel risico meer te lopen. Intussen heeft Clark Clifford, de nieuwe Amerikaanse minister van De fensie, gisteren zijn voldoening uitge sproken over de grotere gevechtskracht van het Zuidviëtnamese leger. Hij deed dit in een toespraak in New York. De toegenomen doeltreffendheid van het Zuidviëtnamese leger zal het mogelijk maken over te gaan tot geleidelijke inkrimping van de Amerikaanse strijd krachten, aldus Clifford. Clifford noemde geen tijdschema voor eventuele terugtrekking van Ameri kaanse troepen. Hij zei dat na het grote nieuwjaarsoffensief van de Viëtcong een grondig onderzoek was ingesteld naar de politieke en militaire situatie in Viëtnam. Volgens Clifford was het re sultaat van dit onderzoek „duidelijk en bemoedigend". „Het heeft aan het licht gebracht dat Hanoi niet in staat is om Zuid-Viëtnam door militaire kracht aan zijn wil te onderwerpen", zo zei de Amerikaanse minister. MANILLA De 2500 meter hoge vul kaan Mayon, ongeveer 300 km ten zuid oosten van Manilla op de Philippijnen werkt sinds zaterdag. In 1814 kwamen 1200 personen bij een uitbarsting van de Mayon om het leven. Gisteren kwam de vulkaan tweemaal tot een uitbarsting. Twee nabijgelegen steden, Malinao en Tabaco in de pro vincie Albay, werden door stof en as bedekt. De stofwolken rezen tot vier ki lometer hoogte op. Onder de bevolking ontstond paniek maar er schijnen geen slachtoffers te zijn. Van de 70.000 personen, die in de be dreigde gebieden rondom de vulkaan wonen, zijn er reeds 5000 naar veiliger oorden overgebracht. MOSKOU De Herdenking van het feit, dat 98 jaar geleden Lenin werd ge boren, is voor de leiding van de Sovjet- russische communistische partij aanlei ding geworden op te roepen tot de ac tieve bestrijding van de bourgeois-ideo- logie en de ideologische oppositie in het binnenland te Vernietigen. In het con grespaleis in het Kremlin zei Victor Grisjin, de eerste secretaris van het centrale partijcomité van Moskou, tot 6.000 bewoners van de hoofdstad: „Te genover de historische successen van het socialisme durft het anti-communis- me niet altijd openlijk te handelen, daarom bedient het zich van geraffi neerde methoden om het geweten te vergiftigen van mensen, die moreel xwak in de schoenen staan en politieke rijpheid missen". Grisjin riep op tot „een strijd zonder genadé" tegen hen die zeg gen de vrijheid en de democratie te verdedigen en op wie de imperialisten hun hoop hebben gevestigd. Hij sprak in dit verband van „revisionistische en nationalistische elementen". „Daarom vormt de consolidatie van de eenheid en de samenhang in de internationale communistische beweging de beslissen de kern van het antwoord op de tegen aanvallen van het imperialisme en de reactie", aldus de eerste secretaris van het Moskouse partij comité. ADVERTENTIE Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook Iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Bqjgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Voor het eerst in het seizoen is de autoweg OostendeBrussel weer als vier baans eenrichtingweg in gebruik geweest. Deze foto werd zondagmiddag ge maakt, toen duizenden automobilsten van de kust terugkeerden. (Van onze correspondent) ÖARIJS De onthullingen van kolonel Philippe Thyraud de Vosjoli, die van 1952 tot 1963 verbindingsofficier was tussen de Franse en de Ame rikaanse geheime dienst, hebben in Parijs de uitwerking gehad van een natte vuurpijl. Ruim een week geleden werd eerst door het Franse satirische weekblad, Le Canard Enchainé en later door Engelse ochtendbladen met veel ophef aan gekondigd, dat de kolonel zou vertellen, hoever de Russische geheime dienst de hoogste Franse regeringskringen was binnengedrongen. Zelfs zou een van de adviseurs van president de Gaulle een Russische spion zijn. Het secretariaat van de Franse presi dent had in het begin van de vorige week dit alles belachelijk genoemd. Nu blijkt, dat kolonel de Vosjoli bij het schrijven Van zijn memoires uitsluitend geput heeft uit de verhoren van een Russische spion, Anatoly Dolnytsin, die in 1961 naar Amerika was uitgeweken. Volgens kolonel Vosjoli kon men uit dit verhoor drie conclusies trekken: 9 De Russische geheime dienst was erin geslaagd door te dringen tot in de hoogste rangen van de Franse mi nisteries van Buitenlandse Zaken, van Binnenlandse Zaken, van De fensie en in de Franse vertegenwoor diging bij de Navo. Een politicus (wiens naam niet ge noemd wordt), die in die periode lid scheen te zijn van het kabinet van president De Gaulle en die in 1944 deel had uitgemaakt van de eerste regering van De Gaulle, was geïn- dentificeerd als een agent van de Russische geheime dienst. 9 Een organisatie, die de codenaam Saphir droeg en die was samenge steld uit een twintigtal door de Rus sische inlichtingendienst aangewor ven Franse officieren, maakte deel uit van de Franse contra-spionage dienst. Slechts de eerste onthulling bevat een schijn van waarheid. De Fransen weten dit echter sedert de arrestatie en de ver oordeling van Georges Paques (Franse Navo-delegatie) en de arrestatie van prefect Maurice Picard (binnenlandse zaken). De rest beschouwt men in Frankrijk als pure kletskoek, die ken nelijk gebaseerd is op volkomen ver keerde conclusies van de schrijver. Deze schijnt zijn memoires voorname lijk te willen publiceren om zichzelf bij de Amerikanen, bij wie hij nog altijd woont groter te maken dan hij in wer kelijkheid is en om het ontslag dat hij in 1963 vroeg, te rechtvaardigen. Vermoedelijk met dit oogmerk doet hij nog een onthulling: de Franse in lichtingendienst heeft op het punt ge staan een speciale sectie op te richten bestemd voor het verkrijgen van weten schappelijke inlichtingen. Deze sectie had voornamelijk het oog gericht op de LUIK De uit Wittem afkomstige Petronella Catarine V. (56) heeft giste ren bekend in de nacht na donderdag in Luik de 77-jarige Marie-Louise Delco- minette te hebben doodgeslagen. Het motief voor de moord was woede om het haar aangezegde ontslag als zie kenoppaster van de 78-jarige man van mevrouw Delcominette. De vermoorde vrouw werd vrijdagmorgen levenloos en deerlijk verminkt in de kelder van haar huis gevonden. De Limburgse heeft bijna drie dagen hardnekkig ontkend iets met de moord te maken te hebben gehad. Gisteren toonde een onderzoek aan, dat op haar kleding gevonden bloed van het slacht offer afkomstig is. Tegen dat bewijs en nog vele andere, moeizaam door de Luikse gerechtelijke politie verzamelde, aanwijzingen voor de schuld van Petro nella V. kon ze gistermiddag niet lan ger op. Amerikaanse atoomgeheimen en de daarbij behorende techpjeken. Kolonel de Vosjoli zegt dit te weten uit eigen ervaring, omdat het hoofd van deze Franse inlichtingendienst, gene raal Jaquier, hem bij monde van zijn adjudant, kolonel Mareuil, om mede werking gevraagd had. Hij beweert dit altijd geweigerd te hebben. Toen zijn chef later van hem eiste de bron be kend te maken, waaruit hij zijn weten schap inzake de opstelling van de Rus sische raketten op Cuba geput had, had hij ook dat geweigerd. Toen h(j daarop naar Frankrijk werd ontboden, had hjj gemeend beter ontslag te kunnen nemen en in Amerika te blij ven. ADVERTENTIE rook met ledereen kan een lange sigaret maken. King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mall Export f.1.50 NEW DELHI (AFP) De Paus krijgt de Nehroe-prijs 1967. De prijs, die onge veer 47.500 gulden groot is, wordt jaar lijks door de Indische raad voor de culturele betrekkingen beschikbaar ge steld als beloning voor de bevordering van internationaal begrip en vrede. De prijs van 1966 was naar Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno,ge gaan. ADVERTENTIE Windhoek De Boeing 707 van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaat schappij, die zaterdag bij Windhoek in Zuidwest-Afrika neerstortte, had geen zending diamanten aan boord. Tot bij na 48 uur na de ramp. die aan 122 mensen het leven kostte, was veron dersteld dat er voor een waarde van meer dan twee miljoen gulden edelste nen in het toestel waren geweest. „Wij hebben geen reden aan te ne men dat er sabotage in het spel is", deelde gisteren de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij mee. „Het is nog te vroeg om een aanwijzing te ge ven voor de oorzaak van de ramp." De Zuidafrikaanse minister van Ver voer, Barend Schoeman, verklaarde gisteren in het parlement dat de ver ongelukte Boeing niet was uitgerust met een zogenaamde „vluchtwaarne- mer". Een dergelijk apparaat bestaat uit een zwarte doos, waarin alle gege vens van een vlucht worden opgeno men. De vondst van een dergelijke doos zou het onderzoek vergemakkelij ken. De Boeing was pas zeventien da gen in gebruik. DJAKARTA President Suharto van Indonesië heeft besloten de viering van 1 mei af te schaffen. Hij vindt deze in strijd met de geest van de huidige rege ring, zo is gisteren van een presidentiële woordvoerder vernomen. Voor de mis lukte staatsgreep in 1965 werd de eerste mei in Indonesië met groot vertoon ge vierd. DEN HAAG Op uitnodiging van de heer W. den Toom, minister van Defen sie, zal een aantal ministers en staats secretarissen met hun echtgenoten op 2 mei een boottocht maken. De kruiser De Ruyter zal voor het ge zelschap die dag op de Noordzee va ren. ie in Engeland raamadvertenties leest waarin kamers te huur wor den aangeboden, wordt dikwijls ge troffen door zinnen als: „Alleen voor Europeanen" of „Geen kleurlingen". Meer dan honderd Indische sikhs in Wolverhampton vechten al jarenlang om het recht te krijgen hun typische hoofdtooi ook bij hun werk als bus chauffeur te mogen dragen. Een Indiër in Coventry werd afgetuigd door onverlaten omdat hij had gesol liciteerd naar de baan van inspecteur bij het plaatselijk busbedrijf. Dit is de achtergrond van het debat dat vandaag in het Lagerhuis wordt ge houden over een wetsontwerp van de regering om rassendiscriminatie op allerlei gebied in het openbare leven beter te bestrijden dan nu mogelijk is. Speciaal bij de huisvesting, de werkgelegenheid, bij instellingen als verzekeringsbedrijven e.d. l^en praktisch voorbeeld: nu komt het -Li vaak voor dat een Indiër, Pakista ner of Westindiër om reden van zijn huidskleur geen huis kan huren of kopen, dat hij meer voor zijn auto verzekering moet betalen dan zijn tm blanke medeburger, dat hij een be paalde baan niet kan krijgen van wege zijn huidskleur. Iedereen beseft dat wettelijke maat regelen alleen onvoldoende zijn en dat deze maatregelen op zichzelf weer onrecht kunnen betekenen ten nadele van de blanken. De wet alleen kan niet gebieden dat men zijn zwafte naaste moet liefhebben. Maar ieder weldenkend mens beseft ook dat er wat moet gebeuren wil Enge land vermijden wat er nu in de Ver enigde Staten geschiedt. E; zijn in Engeland meer dan 800.000 immigranten uit het Gemenebest, voor het grootste deel niet-blanken. Het ongeluk wil dat ze zijn samenge klit in Londen, de Midlands en in en kele andere gebieden. Deze gettovor ming met al haar gevaarlijke aspecten (broedplaatsen van onrecht en wrok) heeft men jarenlang laten begaan. Dat kon ook zo gemakkelijk omdat Engeland geen woonvergunningen kent; men gaat maar wonen waar men onderdak vindt. 1 steden als Londen, Birmingham en Wolverhampton Jcent men de gevol gen: gezinnen van vijf en meer men sen, samengepakt in een of twee uit gewoonde kamers waar zij vaak schandelijk veel huur voor betalen. Overvolle scholen en lang niet vol doende plaatsen voor de kinderen der immigranten. Klassen waar het aan tal blanke kinderen op de vingers van één hand is te tellen. T~)e ongerustheid, de haat, de wrok, de argwaan, de misvattingen, het wan begrip bij blank, bruin, geel en zwart groeien met de dag. Rassenrelletjes zijn er geweest, komen hier en daar nog steeds voor, men vreest het ergste voor de toekomst. Daarom wil de regering ingrijpen en met haar de Raad voor de betrekkin gen tussen de rassen en allerlei an dere organisaties op dit gebied. Deze Raad is de belangrijkste daarvan; hij is door de regering ingesteld. Op hem rust een belangrijk deel van de ver antwoordelijkheid voor het onderzoe ken van klachten over rassendiscri minatie. Dit lichaam fungeert als In stantie die vooral moet proberen om te verzoenen, om beter begrip te wek ken, om de oorzaken van de ergernis weg te nemen. Pas als die verzoening niet gelukt wil men de zaak laten voorleggen aan de speciale rechtban ken die de regering wil laten instellen voor rassenkwesties. Niemand heeft behoefte aan een vloedgolf van ras- senrechtzaken. TTit het verslag over de eerste twee jaar dat deze raad heeft gewerkt bleek al wel hoe behoedzaam hij te werk gaat: van de 175 klachten die zijn onderzocht werden er 82 onge grond verklaard. Dit moet een gerust stelling zijn voor mensen die vrezen voor een zwarte terreur tegen blan ken die steeds meer in een hoek zou den worden gedreven door wat som migen nu al beschrijven als de nieuwe bevoorrechte klasse: de nlet-blanken in Engeland. Hun getto's en de moeite die velen heb ben ondervonden bij het zoeken naar een baan bewijzen het tegendeel. Be halve dan in gevallen waaraah Enge land dringend behoefte had: veertig procent van de artsen die in de Britse ziekenhuizen werken, is niet-blank. Zo zijn er veel meer voorbeelden te geven, o.m. bij het openbaar vervoer. Engeland heeft dit probleem veel te lang uit de hand laten lopen het begon te laat met afdammen van de nog tot 1964 vrije immigratiestroom uit het Gemenebest en het heeft on voldoende mogelijkheden om het pr®r bleem centraal aan te pakken. (Van onze correspondent) PARIJS Een Zuidpool-expediitit van negen man zeven Amerikanen een Belg en een Noor heeft na d rit jaar het einde bereikt van een explo ratietocht van 4500 kilometers. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 5