Gedrag van jong politieman prikkelde dorpsbevolking „Voor Willebrord na oproer geen maatregelen'' Vroeger probleemgebied wil nu ook meetellen AMRO-LENING Stropers staken veen in brand Bonaparte 25 mild of 25 mild menthol 1.50 Achtervolging gedeserteerde Am. militair IN S1NT-WILLEBR0RD ZE NIET ARM. MAAR ZE LUSTEN ER „DE SNOR" NIET morgen nemen.» zelf proeven! Gem. Valkenburg koopt landgoed samen met Natuurmonumenten (als u in 18 maanden zou aflossen). Weduwe Muzakkar binnenkort vrij Om gemakkelijk wegvluchtend wild te kunnen neerleggen as am.? Minister Polak: In reserve Knokploeg OP DE LOER ANDER GEZICHT KORTSLUITING Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. meer: echt king size formaat, nu ook in een pakje van 25 stuks meer: milde, zuivere tabakken en een special selective filter meer: vijf sigaretten extra voor dezelfde prijs meen ook verkrijgbaar, als afwisseling, in milde menthol VRIEZEN VEEN IS WOEDEND ALS FAKKELS KEIJZER TAPIJT EEN ~(^n(?alonL TAPIJT KAMERBREED DINSDAG 23 APRIL 1968 ADVERTENTIE 'boOoWlÖ SINT WILLEBRORD De minister van Justitie, prof. mr. C. H. F. Po lak, is gisteren in Sint Willebrord zelf de situatie komen bekijken. De minister zei: „Ik kom hier alleen maar de ernstig gewonde politiemen sen bezoeken." Maar voordat minister Polak wachtmeester W. van Meegden- burg in Sint Willebrord en wachtmees ter W. M. Schut in Oud-Gastel bezocht, had hij op het parket van de officier van Justitie in Breda een uitvoerig ge sprek over de wilde uitbarsting tegen de politie in Sant Willebrord. Aan dit gesprek werd ook deelgeno men door de procureur-generaal uit Den Bosch, mr. Van Overveldt, de in specteur-generaal der rijkspolitie, de heer Gast, de officieren van Justitie, mr. Grasso ai mr. Louet Feisser. de burgemeester van Rucphen en Sint Willebrord en de districtscommandant der rijkspolitie, majoor Van Nijnatten die met luitenant Lutke de tegenactie had geleid. In dit gesprek is niet tot speciale maatregelen besloten, zo zei minister Polak ons na afloop. Wel houdt de po litie van Sint Willebrord enige ver sterking in reserve. Ook de mobiele eenheid blijft ter plaatse. Hoewel even is overwogen de cafés tijdelijk te slui ten, is dat nog niet gebeurd. Minister Polak meende, dat de on derbezetting van de politie ook een van de oorzaken van het oproer kan zijn ge weest. Het politiekorps van Sint Willebrord telt enkele zieken, zodat de laatste maanden verschillende politietaken niet konden worden uitgevoerd. Brom mers, die te hard door het dorp raas den, werden ongemoeid gelaten. Het rijden zonder licht gaf de politie ook al geen aanleiding tot activiteiten. In Sint Willebrord had het er alle schijn van dat daar meer mocht dan elders. Burgemeester Alberts meent dat 'n knokploeg uit Zevenbergen verant woordelijk is voor de onregelmatighe den in Sint Willebrord. „Ik heb enke le positieve aanwijzingen in die rich ting", aldus de burgemeester. „Ook ken ik enkele namen van raddraaiers die onlangs ook in Etten de boel op stelten hebben gezet." I)e politie gelooft echter met, dat een speciale knokploeg de onlusten in Sint Willebrord heeft veroorzaakt. Zij meent, dat de kwade elementen onder de eigen bevolikdng schuilen. Dit 'stand punt zou worden bevestigd door het feit dat achttien van de 21 arrestan ten'in Sint Willebrord wonen. Minister Polak heeft na het horen van deze twee standpunten een onder zoek in beide richtingen gevraagd. Ook heeft de minister verzocht om een snelle berechting van de oproerkraai ers. Naar men ons in Breda meedeel del zal aan het oproer in Sint Wille brord een extra terechtzitting worden gewijd. VALKENBURG Samen met de Vereniging tot behoud van natuurmo numenten heeft de gemeente Valken- burg-Houthcm het vernieuwde kasteel Chaloen in Valkenburg aahgekocht. Bij het kasteel horen een boerderij, een watermolen en ongeveer 53 hecta ren bos- en weidegrond. Van de beno digde 656.000 gulden legt Valkenburg 246.000 gulden op tafel. Natuurmonu menten neemt het restant voor haar rekening. Kasteel Chaloen, dat in de vijftiende en zestiende eeuw werd gebouwd en in gebruik is als volkshogeschool, is voor Valkenburg van belang voor de realise ring van het waterrecreatiecentrum Geulstrand. SINT WILLEBRORD De maandagmorgen gaf een ontnuchterd en ont nuchterend Sint Willebrord te zien: geen bergen gebroken vensterglas of dicht gespijkerde ramen van gedupeerde middenstanders. Geen tot-de-tanden gewa pende politie of woedende ingezetenen. Geen sfeer van opstand en dwingend overheidsgezag. Tegenover de politiepost aan de Dorpsstraat, waar de rellen van het weekeinde hun slagveld vonden, staat een half dozijn jeugdige bromrij- ders in leer. Ze kijken wat smdlend naar de vreemdelingen, die Willebrord met iets van verwachting binnenkomen. Een heel klein beetje gevleid door de be langstelling zijn ze toch ook wel. In de vele cafés wordt gevochten te gen het wekelijkse puin: uitgetrapte sigarettepeukjes, een enkel gebroken glas en biervlekken. De afgezanten van publiciteitsmedia zijn in de eta blissementen niet welkom: „Wij willen buiten de hele zaak blijven", zeggen de middenstanders. „We hebben nooit her rie met de politie gehad en zo moet het maar blijven". De schoongemaakte hoeken in de cafés zijn al aardig bezet. Honend worden er de maandagmorgenkranten gelezen. „De uitbarsting is een gevolg ,van de armoede die er heerst in St.- Willebrord", schrijft een grote krant. Nu, daar wordt smakelijk om gela chen. „Schrijf maar in jouw krant dat we het hier in Willebrord beter hebben dan in alle andere dorpen van West- Brabant." Of ze een biertje willen? Nou ja, als het moet. Maar ik kan er ook een van hen krijgen. „Je hebt hier niet met armoedzaaiers te maken." Als dat misverstand is opgelost wil len ze wel praten. Alle verhalen draai en om een jeugdig politieman die se dert september 1967 in St. Willebrord is geplaatst. Hij wordt in het dorp De Snor genoemd. Zelfs pastoor J. A. Schoenmakers zegt later: „Ja over die jongeman heb ik al eerder wat ge hoord. Hij schijnt niet zo erg veel van de bevolking hier te begrijpen. Hij heeft zich in het openbaar nogal mis prijzend over de mensen hier uitgela ten en dat zet natuurlijk kwaad bloed." In de cafés drukt men zich minder voorzichtig uit: „Toen De Snor hier kwam zei hij dat hij in Willebrord wel eens orde op zaken zou stellen. Hij ging op de loer liggen naar niet bran dende achterlichtjes en als je een mi nuut na sluitingstijd nog in de kroeg was, dan kreeg je al een bon. Nou, dat moesten we hier niet. Hij heeft zaterdagavond de eerste klap gegeven en toen was de boot aan. De politie was zaterdagavond al twee kper te voren gewaarschuwd dat er gevochten werd, maar telkens als ze ter plaatse kwamen, was de vechtpar tij al voorbij. Toen is hij boos gewor den. Nou, we hebben het hem laten merken. Als hij dan vindt dat we zo puur slecht zijn, dan willen we hem dat wel eens laten zien ook." De 37-jarige heer A. Koevoets, vader van drie kinderen en werkend bouw vakker, is bereid met zijn naam in de krant te komen. „De mensen waren al lang boos op die politieman en dat heeft de herrie gebracht. Er heerst hier-beslist geen wanhoop of armoede. Nergens in West-Brabant worden er meer centen verdiend dan hier. Boven dien is het aantal Willebrorders dat aan de rel heeft meegedaan bijzonder klein." „Maar het was weekend hè en dan zitten de cafés hier vol met jonge mensen uit de omliggende dorpen. Toen de rel losbrak hebben de bezoe kers en nfet de Willebrorders er een troep van gemaakt. En als er zondag niet met zestig man politie was gepa trouilleerd dan was er nog niets ge beurd, maar het leek wel oorlog en dat roept verzet. Maar laten ze in Bre da, in Roosendaal, in Raamsdonkveer en in de andere plaatsen niet denken dat ze ons een plezier doen met hier herrie te komen maken." Voor burgemeester Alberts is het 'n droeve zaak. Hij is vijftien jaar de eer- f ste burger van Rucphen en Sint Wille brord en in die tijd heeft Sint Wille brord een ander gezicht gekregen. Vooral voor het onderwijs heeft hij veel gedaan. Ik ontmoet hem voor het raadhuis, maar zijn 'hoofd loopt om. Hij verwijst me naar zijn hoofdambtenaar L. C. v. Boxtel, die vertelt dat er in St. Wille brord 7 500 mensen wonen, gegroe peerd in kinderrijke gezinnen. Het aantal ongeschoolden is hoog en in een tijd van laagconjunctuur vallen in die groep de eerste klappen: 37 pet van de werknemers in St. Willebrord is werk loos. Toch is dat slechts de officiële waarheid. „Wij werken nou eenmaal niet onder de 150 gulden per week", zeggen ze in de cafés. „Kunnen we dat niet halen dan gaan we in de WW en dan gaan we 's nachts zwart wer ken." Het voorlopig laatste woord is aan de 41-jarige heer C. Brouwers, verze keringsagent, gemeenteraadslid en be stuurslid van vele verenigingen in St. Willebrord. „Ik ben voor de orde en ik sta dus achter de politie, maar ik kan niet zeggen dat de politie erg tactisch is opgetreden. Zondagavond werd er bijna lukraak met traangas gegooid." Ook hij ontkent dat sociale nood de oorzaak van de rellen zou zijn: „De mensen en ook de overheid zien Wille brord nog steeds als een soort pro bleemgebied. Dat steekt de Willebror ders het meest. Zij hebben terecht het idee dat zij ook zelf veel voor hun ge meente hebben gedaan. Zij willen niet in een soort reservaat leven. Door al die negatieve publiciteit zijn de men sen erg geschokt." „De rel van zaterdagnacht was een gewone kortsluiting, zoals die overal elders in Nederland had kunnen ont staan. Ik verwacht geen verdere moei lijkheden als de politie en vooral die van buiten Willebrord maar wat tak- tisch optreedt en vooral de sensatiebe zoekers van buiten Willebrord geen kans geeft." Dat wordt in de cafés bevestigd. Ze praten er wel dik over vanavond-gaan- we-met-duizend-man-de-politie-barri- caderen, maar ze zeggen ook: „Laten ze hier een paar oude politiemannen neer zetten en er gebeurt niets meer. Als jullie een lange hete zomer met herrie willen, dan moet je maar naar Am sterdam of Chicago gaan. Wij doen 't hier kalmpjes-aan." ADVERTENTIE ■^$0$-é Aangeboden: voorf.152,62 in de maand EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DJAKARTA Corry van Sterols de uit Nederland afkomstige weduwe van de vroegere leider van de Darul Islam, Kahar Muzakkar, zal binnenkort wor den vrijgelaten. Dit is in Makassar meegedeeld. ADVERTENTIE Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: 25 king size filters voor 150 VRIEZENVEEN Het veen in het noordoosten van Overijssel brandt, al dagen lang. Het zal nog weken blijven branden, soms plotseling fel opvlam mend, meestal onzichtbaar voortsmeulend in de grond. De politie houdt er re kening mee, dat deze omvangrijke veenbranden in het gebied tussen Vriezen- veen en de Duitse grens zijn aangestoken door een stropersbende om op ge makkelijke wijze het wegvluchtende wild te kunnen neerleggen. Wat voor de politie nog een vermoe den is, betekent voor de boeren en veenbazen een zekerheid. Zij hebben verscheidene keren tijdens de branden schoten in het veld gehoord en ook lichtbakken zien aan- en uitfloepen. Zij hebben kerels die in dit gebied niet thuishoren, zien wegfietsen van plaat sen, waar het veen later fel in vuur en vlam stond. Gerrit Stuifzand, die er geen geheim van maakt zelf heel goed te weten wat stropen is, uit heftig zijn verontwaardi ging. „Het is een rotstreek. Zelf mag ik graag een haas voor zijn donder schieten, maar op deze manier het veld in brand steken om het wild te bemach tigen, is een boevenstreek." „Bij tientallen", zegt Stuifzand, „heb ik hazen over de weg zien schieten, hun jongen in het vuur achterlatend. Soms stonden zij zelf al in brand en stichtten zij op hun vluchtweg weer brand op an dere plaatsen. Ik zag vanmiddag, toen wij aan het blussen waren, een fazant op het nest zitten, natuurlijk op sterk uitgebroede eieren. Het beest wilde het nest niet meer verlaten. Met grote moeite heb ik de vogel beschermd en de brand rondom het nest uitgeslagen. De vogel broedt nu nog." Stuifzand geeft grif toe dat hij zelf een stroper is, maar hij is ook een groot natuurliefhebber. Dertig jaar heeft hij hier al door het veld gelopen, meer dan eens in grote haast als de politie hem achter de broek zat. Voor de eventuele brandstichters heeft hij geen goed woord over. „Dit is geen eerlijk stropen meer. De fazanten vlogen als vuurfakkels door de lucht om ginds ergens op de akkers dood neer te vallen. Is dat geen misdaad Zoals Stuifzand denkt, denken ook de boeren. Boer Janmaat is met zijn trekker bij de brand en bij zijn akkers. Op de trek ker is een kleine blusinrichting aange bracht. Zijn land staat, met de tarwe erop, hier en daar in brand. Bij boer Leenderts is dat precies zo. De boeren ploegen brandwegen door hun velden en steken tegenbranden aan om zo hun land met vuur tegen het vuur te be schermen. Dag en nacht zijn zij in de weer. De bevolking is woedend en er zeer op gebrand de eventuele brandstichters te grijpen. De politie, dag en nacht in het veld om te pogen de daders gp he terdaad te betrappen, heeft verschei dene mannen voor korte tijd aangehou den. Zij moesten wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. In de buurt van Vriezenveen is veel meer dan duizend hectaren veen ver brand. Het gebied ligt er zwartgebla kerd en smeulend bij, woest en leeg. Alleen regen kan een einde maken aan het ondergrondse voortsmeulen van het vuur. Bij de grote droogte van de laat ste tijd mag dat dan wel een zondvloed zijn. ADVERTENTIE P. STR. MTft. POSTBUS 39 - HILVERSUM ZAANDAM Na een achtervolging over een spoorbaan en een sportvelden- complex, waarbij een waarschuwings schot werd gelost, heeft de Zaanse- po litie gistermiddag een achttienjarige deserteur uit het Amerikaanse leger aangehouden, omdat hij geen middelen van bestaan in Nederland heeft. De Amerikaan die in een auto door Zaandam reed, werd herkend door twee surveillerende agenten. Vorig jaar was hij ook al eens aangehouden, maar hij werd later weer vrijgelaten. De surveillerende agenten zetten gis teren een achtervolging in en wisten de in Duitsland gelegerde Amerikaan in de nieuwe wijk Kogerveld klem te rijden. Hij vluchtte daarop over de spoorlijn Zaandam-Purmerend naar een sport veldencomplex. Zijro achtervolgers los ten toen een waarschuwingsschot. De Amerikaan liet zich hierdoor niet intimideren, maar nam een fiets weg. Toen hij het sportveldencomplex Ver liet en weer op straat kwam, werd hij gegrepen door een passerende automo bilist. Bij een verhoor in het politiebureau vertelide de Amerikaan, dat hij sinds 1 februari weer in ons land verbleef. Hij had in Zaandam zijn intrek genomen bij een vrouw en werkte zo af en toe. De deserteur is ingesloten in het poli tiebureau.

De Vallei | 1968 | | pagina 7