12e Ronde van Gelderland telt dit jaar vele prominente renners Route en doorkomsttijden Trainer Munoz van Real Madrid: „We gaan aanvallend spelen" Forse premie in vooruitzicht Zuid-Afrika gaat niet naar Mexico Zuid-Afrikaans commentaar Ook Ellen Klatt is uitgeschakeld Sport in het kort Lijst van ploegen en individuelen Cees Rentmeester en Harry Jansen bij Olympische selectie Profs speelden zich door eerste ronde open tennistoernooi Remise voor Donner Mevr. Timmer alleen aan de leiding Nederland leidt in wedstrijd tegen Zwitserland Andruet uitgevallen Klein inhaalprogramma OPSTELLINGEN Sportkroniek wordt Neerlands Voetbal Trainer Bob Janse naar Excelsior Aanstaande zaterdag 172 vertrekkers aan start Medewerking Twee streekploegen Demonstraties Onwettigheid Nieuwe hoop Bikkelhard In was Talbot terug naar DWS Tennis Tulpenrally WOENSDAG 24 APRIL 1968 APELDOORN Zaterdag a.s. is Apeldoorn voor de twaalfde achtereenvolgende maal wederom start- en finishplaats voor de Ronde van Gelderland, die voor het grootste deel van haar bestaan het predikaat „Wielerklassieker" draagt. Dit in de wielersport fel begeerde predikaat wordt door de KNWU over het algemeen toe gekend aan die wielerronde, die uitmunt in perfecte organisatie en gering aantal ongevallen tijdens de ronde. De alom bekende wielerpromotor, de heer J. v.d. Blankevoort te Apeldoorn, heeft ook nu weer, na maandenlange voorbereidingen, de zaak „rond". Zaterdag zal, om 13.15 uur precies, tnder leiding van wedstrijdleider, de heer S. J. v. d. Berghe te Zwolle, de meute op het Asselsepad nabij het Or- derbos van start gaan voor een 160 km lange course die zal voeren over een groot deel van de Veluwe met heu vels, goede en minder goede wegen. We denken hier vooral aan het laatste stuk bij Hoog Soeren (De Dassenberg). In het verleden werd menig favoriet hier geveld. Het is voor het publiek al tijd weer een fascinerend gezicht het bont gekleurde wielrennerslint te zien passeren. Voor het deel, dat de renners karavaan door Apeldoorn rijdt, is spra ke van een geneutraliseerde start d.w. z. de renners hebben opdracht om tot de Marchantstraat achter de wagen van de wedstrijdleider te blijven rijden, Amstelploeg A, PI. H. Krott. N. Bakker, Wieringerwerf J. v. Katwijk, Oploo P. v. d. Voort, Amsterdam F. v. Lachterop, Amsterdam H. Nieuwkamp, Borne H. Eckelboom, Heerde Amstelploeg B. PI. H. Krott. A. Voogt, Scherpenzeel W. de Koning, Scherpenzeel W. Vlot, Wanneperveen A. Huizebosch, Beilen L. Schrauwen, Ossendrecht T. v. d. Valk, Voorschoten Smith - Acifit Ploeg A PI. P. Liebregts C. Rentmeester, Ovezande A. v. Hest, Tilburg L. Poortvliet, Herkingen W. Gerrits, Oploo Ch. Desmet G. Seliaart, Hervort Smith - Acifit Ploeg B, PI. P. Liebregts W. Liebrechts, Vlaardingen P. v. Doorn, Blericum K. de Vrieze, Souburg F. van de Ruit, Amsterdam F. Otten, Eindhoven J. v. d'. Haan, Gouda Caballero Ploeg A, PI. F. v. d. Enden. C. Baars, Haarlem G. Winneboo, Rotterdam H. Benjamins, Hollandscheveld T. Blom, Haarlem L. de Groot, Utrecht J. Aldershof, Haarlem Caballero Ploeg B, PI. F. v. d. Enden. H. v. Vught, Boxtel R. Snijder, Haarlem A. v. Midden, Hilversum L. Kreuger, Haaflem G. Harings, Scheulder K. Delnoij-Nijswiller, Wittem Vredcstein Ploeg A. PI. H. Schouten. KI. Balk, Badhoevedorp W. Pennings, Nw. Vennep J. Hesse, Arnhem F. Niemeijer, Hengelo R. Cornelisse, Amsterdam J. Spetgens, Someren Vredestein Ploeg B. PI. H. Schouten. J. Aling, Bunnerveen J. Buis, Halfweg R. Duin, Alkmaar D. Groen, St. Pancras J. v. d. Maat, Amsterdam J. Kemps, Sprundel Militaire Ploeg B. PI. W. Roosenburg. M. Bentou, Den Haag G. A. Leferink, Haaksbereen J. Smulders, Tilburg H. v. Leeuwen, Haarlem A. v. d. Ende, Rotterdam J. de Schipper, Breskens Militaire Ploeg B. PI. W. Roozefriburg. W. Jansen, Nes a/d Amstel L. H. v. Dam, Eindhoven N. Vermeulen, Amsterdam R. Hofstede, Opende J. v. d. Berg, Oploo W. de Vlam, Sambeek v. d. Weij's Vleesbedrijven Ploeg PI. v. d. Weij C. Leunis, Amsterdam G. Wesselius, Oude Wetering L. v. d. Berg, Noordwijk W. de Groot, Zevenhoven K. v. d. Knaap, De Kwakel C. Schijff, Rijnsburg Ovis Ploeg PI. J. Visschers. Chr. Pepels, Stein A. Lucassen, Geleen J. Krekels, Bom P. Knubben, Heerlen J. Vrancken, Linne W. Pustjens, Roosteren Peugeot-Michelin Ploeg, PI. J. Stoop. J. Bakker, Zaandam A. Duijker, Beverwijk D. Holst, Amsterdam H. Hoogzaad, Venhuizen B. Janbroers, Amsterdam J. Serpenti, Wijk aan Zee H.W.D. Rijwielen Ploeg PI. W. Diepe- rink. E. v. Dijk, Almelo II. Egberts, Zutphen R. Hassink, Neede G. Huisjes, Bergentheim W. Neeskens, Borne R. Bos, Kampen Heijnen - Motors Ploeg PI. J. Janssefr. Fl. de Bree, Schinveldt H. Pepels, Stein J. Klinkers, Hoensbroek F. Sluper, Terwinselen J. Wiliemsen, Reuver L. Hese, Horst Jansen Kleinmeubelen Ploeg. PI. J. B. Janssen. S. Berkhout, Schipluiden B. v. Dorth, Rotterdam J. Hordijk, Rotterdam A. Kraan, Oudewater S. Noordzij, Rotterdam H. Uitenboogaard, Capelle aIJssel Bax Rijwielen Ploeg. W. v. d. Walle, Arnhem J. v. d. Kamp, Arnhem A. Derksen, Arnhem R. A. Smits, Arnhem G. Peters, Velp W. Heekelaar, Rheden Felix-Bonzo Ploeg. PI. J. Bertou. J. Fr. v. d. Berg, Den Haag J. v. Dijk, Bleiswijk R. v. d. Helm, Den Haag C. Terlouw, Den Haag J. Remmerswaal, Pijnacker H. Wills, Den Haag De Zeeuw IJsselstreek Ploeg. H. Holstege, Nunspeet W. Holstege, Nunspeet A. Kroneman, Doornspijk G. Dickhof, Oosterwolde J. Vlot, Wanneperveen A. Schroten, Epe Denkavit Ploeg B, PI. H. W. Jansen. B. Steman, Apeldoorn G. Wildeboer, Apeldoorn G. Baltus, Apeldoorn W. v. Widdelaar, Achterveld A. Jansen, Voorthuizen G. v. d. Weij de, Apeldoorn Theo Middelkamp Ploeg. B. Breur, Nieuwe Tonge W. Joosse, Souburg W. Evertse, Zierikzee P. Vonck, St. Jansteen W. v. Campen, Hulst M. Smallegenge, Ellewoutsdijk Groenewoud Ploeg. H. v. Bavel, Boxmeer J. Kersten, Wijchen P. Soetekouw, Nijmegen G. Thijssen, Groesbeek Ch. Rouw, Groesbeek W. de Vlam, Sambeek Flandrla" Ploeg PI. F. Esser. L. Brouns, Heerlen W. Buckx, Born B. Franssen, Ubachsberg L. Godefroij, Waubach R. Hindriks, Sittard H. Kohlen, Heerlen Uilijsses Ploeg. B. Schoonmakers, Amsterdam B. Raats, Amsterdam C. Pootjes, Amsterdam C. Kohn, Amsterdam J. Bosbaan, Amsterdam P. Buisman, Amsterdam Individuele deelnemers. G. Maurix, Den Dungen J. Glas, Eindhoven P. Vettenis, Den Haag H. Tesselaar, Kalverdijk W. Prinsen, Hank B. Franse, 's Heerenbroek W. de Feber, Sluiskil W. Bosschieter, Amsterdam Ch. Kipping, Den Haag P. v. Donk, Rosmalen H. Verboom, Gouda B. Kroonen, Dordrecht A. Ravensbergen, Voorschoten W. Sinpa, Rolde B. v. Zantvoort, Weert K. N. v. 't Hof, Zaandam H. Kuiper, Denekamp H. Troost, Nijbroek H. v. d. Spreng, Arnhem W. Felix, Arnhem S. v. Burg, Berkel B. Boom, Enter IJ. Cornelissen, Nijmegen J. Peetoom, Vijfhuizen W. Jongkind, Aalsmeer J. Woonen, Voerendaal L. Franssen, Ubachsberg W. Evers, Linne W. v. Hasselt, Roosendaal T. v. d. Leeuw, Echt T. Zeldenhuis, Sassenheim R. Schel, Haarlem D. v. Wijhe, Oosterwolde hetgeen weieens tot complicaties en zelfs diskwalificatie aanleiding heeft gegeven. In de Marchantstraat wordt door het intrekken van de rode vlag het officiële startsein gegeven van deze ronde. Gevoegelijk kan worden aange nomen dat de karavaan tussen 16.45 uur en 17.30 uur op het Asselsepad terug zal *ijn. Het comité Ronde van Gelderland heeft ook dit jaar weer spontane mede werking ondervonden van Rijks- en gemeentepolitie alsmede EHBO en over heidsinstanties, terwijl de voetbalver eniging Apeldoorn het prachtige club huis in het Orderbos ter beschikking heeft gesteld voor het omkleden der renners. Daar worden ook na afloop de prijzen uitgereikt. Ronde Miss is dit jaar de dochter van de organisator van deze ronde, mej. Rietje v. d. Blanke voort. Als microfonist zal optreden de heer Chr. Delbussine te Roosendaal. Hij houdt tijdens de ronde het publiek op de hoogte van de ontwikkeling van de strijd. Uit de zeer vele inschrijvingen werden na zorgvuldige selectie 172 ren ners uitgenodigd zaterdag aan de start te verschijnen. Zij zijn verenigd in 24 ploegen en 40 individuele renners. Hieronder bevindt zich ook de winnaar van de Ronde van Gelderland 1967, Matje Gerrits uit Oploo. In de jl. zater dag verreden Ronde van Friesland speelde hij tezamen met René Pijnen, die nu ook van de partij Is, een leidende rol. Het zou te ver gaan om alle presta ties, die de deelnemers in de reeds ge houden klassiekers boekten te vermel den. Een uitzondering willen we echter wel maken voor Wimke Prinsen uit Hank, die in de Omloop van de Baronie na een zware strijd de zege door een noodlottig toval moest laten aan Cor Baasr. In de Ronde van Twente revan cheerde hij zich door als eerste te fi nishen. Verwacht mag worden, dat hij in de Ronde van Gelderland hoge ogen zal gooien. Maar voorspellingen doen in een wielerronde van stad tot stad is en blijft een moeilijke zaak. Ongeval, ma- teriaalpech enz. kunnen zelfs favorieten noodzaken de strijd te staken, waar door de course een geheel ander beeld krijgt. Ook willen we nog even de aandacht vestigen op de deelname van 2 streek ploegen nl. de ploeg van papierfabriek De Zeeuw uit Eerbeek en de ploeg van AMSTERDAM De sportcommdssie van de Koninklijke Nederlandse Wieler- unie (KNWU) heeft in overleg met coach Joop Middelink de amateurs Cees Rentmeester en Harry Jansen toegevoegd aan de voorlopige selectie- ploeg voor de Ronde van de toekomst en de Olympische ploeg voor Mexico. Deze selectie estond tot nog toe uit Fe- dor den Hertog, Rene Pijnen, Leen de Groot, Joop Zoetemelk en Ger Harings. Km. T(jden Plaatsen 0 13.15 Apeldoorn 0 13.25 Apeldoorn 6 15.5 13.35 13.53 Beekbergen Eerbeek 19.5 13.58 Loenen 24.2 27.1 14.04 14.09 Laag-Soeren Dieren 34.6 14.19 Eerbeek 39.5 14.25 Brummen 44.3 14.32 Hall 52.3 14.41 Klarenbeek 60.3 14.48 Beekbergen 69.3 15.00 Hoenderloo 75.3 79.4 15.18 15.23 Deelen Schaarsbergen 91.8 15.38 Otterlo 96.3 15.44 Wekerom 100.3 106.3 15.49 15.57 De Valk Barneveld 108.5 111.6 114.9 16.00 16.04 16.08 Wessel Kootwijker broek Stroe 121.3 125.0 16.17 16.22 Harskamp Otterlo 132.1 141.6 16.32 16.42 Hoenderloo Ugchelen 147.3 16.50 Hoog-Buurlo 150.4 16.55 Assel 153.5 17.02 Hoog-Soeren 160.0 17.10 Apeldoorn Omschrijving Start Asselsepad, Asselsestraat, rechtsaf Jacht- laan, Europaweg, Eendrachtstraat, rechtsaf Hoen derparkweg tot Aluminiumweg, hier linksaf Alu- miniumweg, Arnhemseweg oversteken Ravenweg, Marchantstraat. (waar opnieuw wordt gestart) Marchantstraat vol gen tot de Kayersdijk hier rechtsaf Kayersdijk, Zwaansprengweg tot Lange Amerikaweg, hier linksaf Lange Amerikaweg tot het kanaal, hier rechtsaf kanaaldijk volgen naar, Kanaaldijk volgen naar Bij de Hallsebrug bij Eerbeek rechtsaf Hallseweg, Lagerweg. Stuyvenburchtstraat naar voor Loenen bij de gashouder linksaf Harderwij- kerweg naar Harderwijkerweg volgen naar Harderwijkerweg volgen tot de Geitenbergweg hier linksaf Geitenbergweg tot aan het kanaal, hier linksaf kanaaldijk volgen naar Kanaaldijk tot Hallsebrug hier rechtsaf Hallsebrug oversteken over de brug rechtsaf Rhienderense- straat naar Rhienderensestraat tot voor Brummen hier linksaf Voorsterweg naar Voorsterweg in Oeken linksaf Vosstraat tot voor Hall hier rechtsaf Hallsedijk naar Hallsedijk, Hessen-Allee tot de grote weg (Arn- hem-Deventer) hier linksaf grote weg tot Woud weg hier rechtsaf naar Woudweg de Woudbrug oversteken Lierderstraat, Dorpsstraat, tot de Loenenseweg hier linksaf Loe- nenseweg, rechtsaf Koningsweg, rechtsaf Veldhof- weg, Arnhemseweg oversteken (gevaarlijk kruis punt) Berg en Dalweg naar Berg en Dalweg, Miggelenbergweg, tot de Krim- weg, hier rechtsaf Krimweg tot aan de school Apeldoornseweg linksaf naar Apeldoornseweg over de kop van Deelen naar over de kop van Deelen tot de Koningsweg hier rechtsaf naar Koningsweg volgen voor Otterlo bij garage Brink linksaf Oud Edeseweg tot de grote weg (Ede- Hoenderloo) hier linksaf grote weg tot de hand wijzer Wekerom hier rechtsaf naar Door Wekerom Valkseweg volgen naar weg volgen naar tot de grote weg (Bameveld-Voorthuizen) hier rechtsaf grote weg tot de handwijzer Stroe hier rechtsaf naar weg volgen naar weg volgen naar bij de handwijzer (Stroe-Harskamp) hier rechtsaf naar deze weg volgen door Harskamp naar Voor Otterlo tot de grote weg (Ede-Hoenderloo) hier linksaf grote weg volgen naar Deze weg volgen naar Hoenderloseweg, Brouwersmolenweg tot Hoog- Buurloseweg hier linksaf naar Hoog Buurloseweg tot voor Hoog Buurlo hier rechtsaf naar Klinkerweg volgen tot de bewaakte overweg, over de overweg rechtsaf naar Grintweg volgen tot in Hoog-Soeren hier rechtsaf naar de Soerenseweg op de Soerenseweg rechtsaf J. C. Wilslaan naar J. C. Wilslaan, Jachtlaan tot de Asselsestraat ,hier rechtsaf Asselsestraat, naar Asselsepad. FINISH RENE PIJNEN een van de favorieten O Denkavit uit Voorthuizen. Deze ploegen zijn geformeerd uit hoofdzakelijk streekrenners, o.a. gebroeders Holste ge uit Nunspeet, de renners Schroten uit Epe, B. Steman, G. Wildeboer, G. Baltus en J. v. d. Weijde uit Apel doorn. In de onlangs gehouden Salland- IJsselstreek competitie hebben vooral de renners Holstege voortreffelijke prestaties geleverd. Het comité Ronde van Gelderland doet een beroep op het publiek om be slist niet met auto, motor of bromfiets de ronde mee te rijden. Wil dit evene ment, dat jaarlijks honderden belang stellenden en renners uit geheel Ne derland naar Apeldoorn trekt, behou den blijven, dan is medewerking van het publiek noodzakelijk. WINNAARS RONDE VAN GELDER LAND: 1957: C. Niesten; 1958; B. Teunissen; 1959: B. Kool; 1960: J. Jansen; 1961: K. de Jongh; 1962: L. Hermens; 1963: C. Visser; 1964: J. Bastin; 1965: A. v. d. Middelkoop 1966: E. Dolman 1967 M. Gerrits. MANCHESTER Glimlachend negeerde Reals opmerdelijk opgewekte trai ner Miguel Munoz gisteravond om zeven uur de stromende regen die uit de loodgrijze hemel boven Manchester neerdaalde op Old Trafford. Na een pittige training van bijna een uur met alle vijftien spelers, nam hij persoonlijk de bei de doelverdedigers, van wie Araquistain is opgesteld, nog even apart onder handen. Want doelpunten zijn vanavond, in de eerste wedstrijd tussen Man chester United en Real Madrid in de halve finales, van het Europa-cuptoernooi, honderdduizenden guldens waard. „We gaan aanvallend voetbal spelen", zo verkondigde Munoz diplomatiek toen hij druipnat en bemodderd van het véld stapte. „Ik denk dan het een gewel dige wedstrijd gaat worden". Aan Manchester United zal het in ieder geval niet liggen. De voorhoede komt op volle oorlogssterkte in het veld Bobby Charlton, het 29-jarige meesterbrein van Busby's strijdkrach ten, is na drie spoedbehandelingen aan zijn rug monter van de massagetafel gestapt met de geruststellende woor den: „ik voel me weer fit, ik kan in ieder geval spelen." Het zal Charlton dank zij een won derbaarlijke conditie de spil waarom het elftal draait vanavond echter hard nodig hebben. Hij kan echter op een on barmhartige bewaking rekenen, want Engelands voetballer van het jaar is voor Munoz geen vreemde. In 1957 als aanvoerder van Real, was Munoz zelf belast met het uitschakelen van de on vermoeibare zwerver op het midden veld. De Spanjaard beschouwt Charlton daarom als het gevaarlijkste element in de ploeg van United. „Toen ik tegen hem heb gespeeld", herinnerde Munoz zich, „was hij al een buitengewone spe ler. Maar hij was toen nog erg jong. LAUSANNE Zuid-Afrika gaat niet naar de Olympische Spelen in Mexico. Gisteravond maakte het Internationale Olympische Comité (IOC) bekend, dat het het vereiste minimum aantal stem men (36) heeft ontvangen, die nodig waren voor aanvaarding van zijn aan beveling de uitnodiging aan Zuid-Afri ka weer in te trekken. Daarmee is de beslissing in Grenoble, waarbij per schriftelijke stemming werd besloten Zuid-Afrika opnieuw tot de Spelen toe te laten, ongedaan ge maakt. Het dagelijks bestuur van het IOC zou de intrekking van de invitatie heb ben* aanbevolen niet op grond van de apartheidspolitiek, die uZid-Afrika aan hangt, maar omdat men vreesde, dat de rassendiscriminatie in de wereld zou kunnen leiden tot demonstraties en zelfs tot demonstraties en zelfs het gebruik van fysiek geweld tegen de eventuele Zuidafrikaamse afvaardiging naar Mexi co. Het lijdt echter geen twijfel dat het dagelijks bestuur van het IOC vooral is teruggeschrokken voor het dreigement van een groot aantal landen, waaronder de Sovjet Unie, de Spelen in Mexico te zullen boycottenjndien Zuid-Afrika zou deelnemen. BOURNEMOUTH De profs, die ge speeld hebben, zyn de eerste ronde van het heren-enkelspel van het eerste open toernooi, dat in Bournemouth om de internationale Britse kampioenschappen harde baan, alle nzonder kleerscheuren doorgekomen. De enige, die werkelijk moeite had om zijn party te winnen, was Fred Stelle. De als zesde geplaatste Australiër on dervond bijzonder veel tegenstand van de jonge Brit Peter Curtis. Stolle ver loor de eerste set en bracht daarna moeizaam de volgende twee sets op zijn naam, de derde set met 14-12. Toen echter was de weerstand van Curtis ge broken. In de laatste set behaalde hij slechts een game. De Australiër Owen Davidson, coach van het Britse Davis Cup team, moest zijn pupil John Clif ton een set laten. De overige profs, de Spanjaard Gimeno, de Australiërs Rose- wall, Emerson en Laver, de Chileen Ayala en de Amerikaan Gonzales won nen allen hun partijen in drie sets. De uitslagen: Heren-enkelspel, eerste ronde: David son (Austr.) versl. Clifton (G.B.) 6-2, 6-3, 4-6, 8-6; Stolle (Austr.) versl. Curtis (G.B.) 5-7, 6-4, 14-12, 6-1; Gimeno (Sp.) versl. Matthews (G.B.) 4-6, 6-4, 6-1, 6-2; Roy Emerson (Austr.) versl. Moore (Austr.) 6-1, 8-6, 6-4; Rosewall (Austr.) versl. Bluett (G.B.) 6-3, 6-2, 6-4; Wil son (G.B.) versl. Battrick (G.B.) 4-6, 8-6, 13-11, 12-10; Laver (Austr.) versl. Krog (Zuid Afr.) 6-1, 6-2, 6-2; Gonzales (V.S.) versl. lies (G.B.) 6-2, 6-2, 6-1; Ayala (Chili) versl. Paish (G.B.) 6-3, 6-4, 6-1. Dames-enkelspel, eerste ronde: Van Zyl (Zuid-Afr.) versl. Lloyd (G.B.) 6-3, 6-4. Tweede ronde: Du Plooy-Van Zyl (Zuid-Afr.) versl. Bridger (G.B.) 6-3, 6-4. BAMBERG De Nederlandse groot meester Jan Hein Donner heeft dinsdag in het internationale schaaktoernooi in Bamberg gelijk gespeeld tegen de Oos tenrijker Andreas Dückstein. De Rus Paul Keres, die zijn afgebroken partij tegen de Fin Heikki Westerinen won en met de Westduitser Rudolf Teschner remise overeenkwam, behield de leiding. De stand na elf ronden luidt: 1. Keres, 9 pnt.; 2. Petrosjan, 7,5 pnt.; 3. Ivkov, 7 pnt. en 1 afgebr.; 4/5. Unzicker en Schmidt, beiden 7 pnt.; 6/7 Donner en Teschner, beiden 6,5 pnt; 8. Westerinen, 6 pnt. en 1 afgebr.; 9. Pfleger, 5,5 pnt. en 1 afgebr.; 10. Bobotsov, 5 pnt.; 11/12 Szabo en Kestler, beiden 4 pnt.; 13. Teufel, 3,5 pnt. en 1 afgebr.; 14/16 Klundt, Dückstein en Toran, allen 2,5 pnt JOHANNESBURG Niettegenstaan de „de schokkende afwijzing" door het IOC door de uitnodiging voor de Olym pische Zomerspelen in Mexico aan Zuid-Afrika in te trekken, zal Zuid- Afrika de onwettige positie, waarin het nu verkeert als een heer aanvaarden", aldus heeft Frank Braun dinsdagavond verklaard. „Wij zijn van mening, tenminste in dit stadium, dat het geen nut heeft op de daken te gaan staan en onze woede uit te schreeuwen en het IOC te belas teren", aldus Braun tijdens een bijeen komst, van het dagelijkse bestuur van het Zuidafrlkaanse Olympische Comité. Het comité was bijeen in een atmo sfeer geladen met emotie en geschokt heid. Braun las een document voor dat hem gegeven was door de president van het IOC, A very Brudage, en waar in eminente Amerikaanse juridische autoriteiten zeggen dat de beslissing om de beslissing van Grenoble te her roepen onwettig is. „De beslissing van Lausanne is on wettig, immoreel en ongrondwettig", aldus Braun. „De wedertoelating van Zuid-Afrika tot de Spelen, gebaseerd op de stem ming in Grenoble, kwam op wettige en correcte wijze tot stand na een vol ledig democratische stemming, die een absolute meerderheid vertoonde ten gunste van Zuid-Afrika", aldus Braun. Braun zei, dat volgens de persbe richten het er naar uitziet dat de Sow jet afgevaardigde bij het IOC, Con- stantin Adrianov, die ook vice-presi dent van het IOC is, definitief ver klaard heeft dat geld en organisatie beschikbaar .zijn om de Mexicaanse Spelen te laten mislukken als Zuid- Afrika er aan zou meedoen. „Als de Sovjet-Unie er zo zeker van is dat een dergelijke situatie bestaat moet zij ook van de Spelen uitgeslo ten worden", aldus Braun onder ge juich. „Dit alles in ogenschouw nemend is het Zuidafrikaanse Olympische Comité vastbesloten door te gaan in de Olym pische beweging, zelfs,-als wij dit jaar uitgesloten zijn niettegenstaande de onwettigheid van de beslissing en de overtreding door het IOC van zijn eigen bepalingen", aldus Braun. Harry Getz, president van de Zuid afrikaanse zwembond zei in Kaapstad dat de uitspraak van Lausana, zeer treu rig nieuws is en dat het teleurstellend is dat mededingers zoals Karen Muir en Paul Nash niet aan de Spelen kun nen meedoen. Ik ben er zeker van dat sportlieden in de gehele wereld de af wezigheid betreuren van dergelijke moedige mededingers en dat zij zich niet zo trots zullen voelen als zij gou den medailles winnen met tijden die langzamer zijn dan de tijden van Ka ren Muir en Nash". ARNHEM Na de vijfde ronde van het Nederlandse damesschaakkampioen schap heeft mevrouw Timmer alleen de leiding. Ze won haar partij van mejuf frouw De Klerck. Mevrouw M. A. Rood- zant klopte mevrouw Van de Griendt en mevrouw Mesman versloeg mevrouw Vreeken. De partijen mevrouw Tuk-me vrouw Heemskerk en mejuffrouw Van der Giessen-mevrouw C. Roodzant wer den afgebroken. De stand aan de kop is: 1. Timmer 4 pnt. uit 5 part.; 2/3 Heemskerk en Tuk 34 en 1 afg.; 4. Vreeken 35. FC Köln heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker. Het won dinsdag de over te spelen wed strijd tegen landskampioen Eintracht Braunschweig met 2-1. Nu is hij veel beter. Met al zijn routi ne kan hij ons voor grote moeilijkhe den plaatsen." Het zelfvertrouwen van de Madrile nen ds echter groot en Munoz heeft zelf niet geaarzeld José Luis, die aan het begin van dit seizoen door Real werd gecontracteerd, in het elftal te zetten. Voor José Luis betekent het zijn de buut in het toernooi om de Europa Cup. Inmiddels heeft het blijde nieuws van Charltons herstel de supporters van United nieuwe hoop gegeven. Al weken lang worstelt hun club wanhopig met een geweldige inzinking en men beseft, dat zelfs de Engelse kampioen zich dat tegen Real niet kan permitteren. Daar om heeft het welgestelde United pre mies in het vooruitzicht gesteld, die zelfs voor de profs van Old Trafford niet onaantrekkelijk zijn. Wanneer United ditmaal de eindstrijd zal bereiken ontvangt elke speler rudm zesduizend gulden. Het veroveren van de Európa Cup wordt eventueel gehono reerd met ruim negenduizend gulden de man. United kan trouwens kwistig met de geldbuidel rinkelen, want de recette van de wedstrijd van vanavond be draagt zo'n slordige drie en een halve ton. Ondanks de matige competitiewed strijden hoopt Manchester daarom hartstochtelijk op een overwinning. Men vertrouwt daarvoor op de grote veerkracht van de rode duivels. De voetballers van Busby kunnen, wan neer een situatie hopeloos lijkt, plotse ling terugkomen. „We hebben de laatste tijd teveel aan de wedstrijd tegen Real gedacht", aldus Bobby Charlton, „maar wanneer we in topvorm zijn kunnen we nog steeds elke club in Europa verslaan". Het duel van vanavond belooft een bikkelhard bekergevecht te worden waarin men in noodgevallen al gauw slordig met eikaars ledematen gaat om springen. Ondanks alle vriendelijkheid, die men aan de vooravond van alle Europa-Cupwedstrijden ten opzichte van elkaar toont. De spelers van Real konden gisteravond na hun training op dringend verzoek zelfs limonade krijgen in plaats van thee. Voor beide ploegen zijn de belangen die op het spel staan bijzonder groot. De Russische scheidsrechter Bakhramof gaat daarom een enerverende avond te gemoet. De Spanjaarden hebben al herhaaldelijk blijk gegeven van hun ze- GENèVE De Nederlandse tennis- ploeg (heren) leidt na de eerste dag van de oefenwedstrijd tegen Zwitser land, die in Genève wordt gespeeld, met 4-1. Alleen Jan Hajer leed een nederlaag. Hij verloor met 13-15, 2-6, 8-6, 3-6 van de Zwitserse kampioen Dimitri Strudza. Tom Okker had geen enkele moeite met Thedy Stalder. Hij stond zijn tegen stander slechts een game, in de eerste set, toe. Ook Evert Schneider behaalde een gemakkelijke overwinning. Hij versloeg Junior Rolf Spitzer met 6-0, 6-0, 6-4. Fred Hemmes had vijf sets nodig om Matthias Werren op de knie- en te krijgen: 6-3, 6-8, 6-2, 6-3. Okker en Schneider wonnen het dubbelspel te gen Stalder en Werren met 6-3, 6-4, 6-4. RUMILLY Jean Claude Andruet, die dinsdagavond na de rust in Anne- cy de leiding had in de algemene rang schikking vah de twintigste Tulpenral ly, heeft vanmorgen in alle vroegte de strijd moeten staken. Motorpech scha kelde de favoriete Alpine-Renault uit in de omgeving van Rumilly, nadat 1800 van de 3400 te rijden kilometers wa ren afgelegd. De tweede rallynacht is overigens aanmerkelijk minder zwaar geweest dan werd verwacht. Voor slechts vijf equipes kwam in het ruim 400 kilome ter lange traject van Annecy naar Ru milly, waarin geen proeven werden af gelegd, doch een hoog gemiddelde van zestig kilometer per uur moest wor den gehaald, een vroegtijdig einde aan het rally-avontuur. Frankrijk ver loor behalve Andruet de Honda-rij der Jean Baerenzung en Engeland de Coo- pertjes van Ian Stevenson en Stanley Eakins alsmede de Ford-Anglia van Victor Loupart. De wijzigingen in de algemene rang schikkingen waren, met uitzondering van het verdwijnen van Andruet uit de top, zeer beperkt. Aangezien vrijwel alle kanshebbers in de rit door de Franse Alpen zonder strafpunten ble ven. ROTTERDAM Zondag zal er naast de achtste finales van het toer nooi om de Nederlandse voetbalbeker in het betaalde voetbal een klein inhaalprogramma worden afgewerkt. Het luidt: Eerste divisie: Den Bosch Cam- buur, Holland Sport - RBC en Blauw Wit-RCH. Tweede divisie: Baronie - Limbur- gia, Heerenveen - Gooiland en NOAD- Hilversum. MANCHESTER De waarschijn lijke opstellingen van Manchester United en Real Madrid zijn: Manchester United: Stepney; Dun ne. Burns en Crerand; Sadler en Stiles; Best, Kidd, Charlton, Law en Aston. Real Madrid: Araquistain; Gonza les, Sanchis, Zocco en Zunzunegui; Pirri en Perez; Luis, Grosso, Velaz quez en Gento. kerheid om te winnen. Zij zijn tot veel bereid om him doel te bereiken. Maar ook United heeft enkele spelers, wier geduld snel op is. Deniis Law, de reci divist van de Britse voetbalvelden en volkomen ongevoelig voor welke straf dan ook, vormt al jaren het voor naamste probleem van het Engelse scheidsrechterswezen. De laatste keer werd W voor zes weken geschorst. Ook Nobby Stiles in was ver eeuwigd in het museum van mada me Tussaud laat zich in zijn onge breidelde geestdrift en werklust ge makkelijk verleiden tot een minder elegant optreden. Zelfs de nieuweling Brian Kidd, negentien jaar en nu al aangezocht zijn bijdrage te leveren tot Engelands zeer uitgebreide voetballite ratuur, blijkt een nogal opvliegend ka rakter te bezitten. Onlangs werd hij voor twee weken geschorst, omdat hij achter de rug van de scheidsrechter op de vuist ging. Vanavond op Old Trafford moet Bakhramof al deze opgewonden man netjes uit elkaar zien te houden. DEN HAAG Onder de naam Neer lands voetbal zal per 1 juli de Sport kroniek worden voortgezet. Het blad zal een ander karakter krijgen en het wordt tevens het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond Tot hoofdredacteur van Neerlands voetbal is benoemd de heer E. Grif horst, daarvóór verbonden aan Het Vrije Volk. De heer H. Kuiphof, die al« hoofdredacteur van de Sportkroniek fungeerde, heeft als zodanig zijn func tie neergelegd. LYON De laatste Nederlandse deelneemster aan het damesenkelspel van de Europese tafeltenniskampioen schappen te Lyon, Ellen Klat, is nu ook van het toneel verdwenen. Ze ver loor in de tweede ronde van de Roe- meende Eleonora Mihalca met 12-21, 8-21, 12-21. De Belgische Josianne Detaille zorg de voor een sensatie door de Europese kampioene Maria Alexandru (Roeme nië) uit te schakelen. In het herendubbelspel werden de Nederlandse combinaties Van der Helm/Bert Schoofs en Frans Schoofs/ Deken uit de strijd gehaald door res pectievelijk de Fransen Helaine en Pur- kart en de Tsjechen Kuns en Kolla- rovits. Het damespaar Mieke ten Broek/Veronique van der Laan ver loor van het Russische duo Runota/ Grinberg. Ellen Klat en Mary van Ruiten handhaafden zich tegen de Spaanse speelsters Riumbau en Foz. ROTTERDAM De Rotterdamse tweede-divisieclub Excelsior heeft gis teravond een jaarcontract gesloten met voetbaltrainer Bob Janse, die onlangs door de Bredase eredivisievereniging NAC is ontslagen. Bob Janse was ook van 1956 tot 1962 in dienst van Excelsior. Daarna werkte hij achtereenvolgens bij Hermes/DVS, Xerxes en NAC. Zijn contract gaat op 1 Juli in. ALKMAAR Lesley Talbot, de Britse trainer van Alkmaar/Zaan streek, keer terug naar DWS, dat hij naa het landskampioenschap leidde. Talbot, die Alkmaar/Zaanstreek twee jaar heeft gediend waarvan een jaar bij Alkmaar vóór de fusie tekende dinsdag het contract voor het volgen- naar het landskampioenschap leidde, de seizoen, dat DWS hem voorlegde. De vroegere hulptrainer van Alk maar/Zaanstreek, Wim Blokland, die midden in de lopende competitie naar PSV overging, maar inmiddels ontslagen is, volgt Talbot op bij de Noordhollandse combinatie. Het Franse ski-idool Jean-Claude Killy zal morgen aan de 1000 kilome ter race van Monza deelnemen. Hij zal samen met zijn landgnoot in een Por sche 911 T rijden. De uitslagen van de dinsdag voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde voetbalwedstrijden waren: Sheffield United - Fulham 2-3; Stoke City - Leeds United 3-2.

De Vallei | 1968 | | pagina 11