Veenendaals dagblad Kiesinger ontsnapt aan moordaanslag Beaver gevallen bij Garderen Wegvervoer wil oude toestand terug Buiten Botsing in de lucht niet parachutist: 2 doden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mia Versluis zou slecht verzorgd zijn DEMONSTRATIE BIJ LAGERHUIS Weinig te doen tegen ernstige appelcrisis Dure wagens blijven ongebruikt staan Moeder, zoon en dochter verdronken Wetsvoorstel aangenomen 29-jarige man gepakt Dakgoot bezweek onder schilder Weinig verandering Schurende nylons veroorzaakten vonk: brand Kastelein wierp mes naar ytouw Yerolme vra; 2000 man GEDING TEGEN NEDERLANDSE STAAT, WEST-DUITSLAND EN N.l.W.O. Plakje goud bij de kruidenier Driest reisplan ging niet door Kerk stond op instorten GROENTEN EN FRUIT De meest makkelijke verf heet CHAUFFEUR NIEUWE KLACHT: LANG OPGESLAGEN Ons grasperk STRIJDIG SOEPEL AUTO IN KANAAL: BEWOLKT RAZENDSNEL Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prij» 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dï., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 24 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 97 andere grenspost op weg naar West- Duitsland passeren. Aangenomen wordt dat de Duitse controle op deze post eerst tegen 1 mei in werking zal treden. Pas dan zal ook de Nederlandse douane op dit punt actief worden. Het grote verkeer op West-Duitsland moet overigens nog komen. Vandaag en morgen zullen naar verwacht meer problemen ontstaan voor de transport bedrijven. Vooral de exporteurs van groenten en fruit maken zich zorgen, zeker voor wat het hoogseizoen betreft. Een delegatie van het produktschap voor groenten en fruit heeft gisteren haar nood geklaagd bij minister Lar- dinois (landbouw). Hij beloofde spoe dig te gaan praten met zijn Westduitse collega om te bekijken welke verbete ringen voor de groente- en fruithandel mogelijk zijn. Het Centraal bureau voor de Tuin bouwveilingen pleit ervoor de komen de drie maanden tijdelijke vergunnin gen af te geven voor het vervoer van tuinbouwprodukten. Ook de Duitse af nemers van onze groenten en fruit heb ben hun regering om maatregelen ge vraagd, aldus het Centraal Bureau. Intussen onderzoekt het ministerie van Verkeer en Waterstaat ijverig de ontwikkelingen aan de grens. Nage gaan wordt hoe het systeem kan wor den verbeterd. Zeker is dat de kwestie maandag en dinsdag in Luxemburg aan de orde komt, als daar de Euro pese ministers van vervoer vergade ren. Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond in beginsel het wetsvoorstel tegen de rassendiscriminatie aangenomen. Tijdens de behandeling van dit wetsontwerp werd er voor het parlementsgebouw in Londen 'n demonstratie gehouden, waar in o.a. spandoeken werden meegevoerd met de tekst: „Houdt Engeland blank". Een motie van de Conservatieven, waar in het wetsontwerp onpraktisch en niet- uitvoerbaar werd genoemd, werd met 313 tegen 209 stemmen verworpen (zie ook elders in dit blad). ADVERTENTIE T^REIBURG De politie van Freiburg heeït gisteravond een man gearres- 1 teerd die bekend heeït van plan te zijn geweest Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger te vermoorden. Volgens de politie werd de man, die in het bezit was van een geladen revol ver, aangehouden in 'n pleisterplaats aan de Autobahn, waar de Bondskanse lier tijdens zijn verkiezingscampagne in de staat Baden-Württenibèrg korte tijd had vertoefd. EMMEN Uit een vijver in de nieu we woonwijk Angelslo in Emmen heeft de politie het lichaam opgehaald van de vijfjarige Erik Straub. Het jongetje is vermoedelijk in de vijver geraakt, toen hij uit de kleuterschool kwam, die in de directe nabijheid van zijn ouderlijke woning ligt. MAASTRICHT De 68-jarige huis schilder W. Maens uit Maastricht heeft dinsdag een dodelijke val gemaakt bij werkzaamheden aan een dakvenster van een huis aan de Bilserbaan in Maastricht. De dakgoot, waarin hij stond, bezweek onder zijn gewicht. De man kwam op een betegeld tuinpad te recht en overleed pet plaatse. Terwijl dr. Kiesinger in het weg restaurant dineerde zei de later aange houden man tegen iemand uit het ge zelschap van de bondskanselier: „lk kan het niet doen" en drukte hem een tas, die een revolver bevatte, in de handen, aldus een persoon die in nauw contact met Kiesinger si&at. Volgens de zegsman had de Kanse lier niets van het incident gemerkt. De officier van justitie te Freiburg zei, dat de aangehouden man, geïden tificeerd als de 29-jarige bulldozer chauffeur Arthur Wilhelm Buhlingér, tegenover de politie heeft verklaard de kanselier te hebben willen vermoor den. Een reden hiervoor gaf hij niet op. Buhlingér is getrouwd en heeft vier kinderen. Het is de officier van justitie niet be kend of Buhlingér deel uitmaakte van een komplot tegen het leven van de bondskanselier. Kiesinger is inmiddels voor een kabinetsvergadering naar Bonn teruggekeerd. T^en storing, die van Denemarken over Noord-Duitsland naar het oosten trok veroorzaakte dinsdag in ons land op vele plaatsen regen. De meeste neerslag viel daarbij in het centrum van het land. In Noord-Duits land veroorzaakte de storing plaatse lijk onweer. Een gebied van hoge luchtdruk trok van het zeegebied ten westen van Portugal naar de Golf van Biscaje en breidde zich ook naar Nederland uit. In de nacht en ochtend ontstond in ons land tijdens opklaringen plaatse lijk mist. Genoemd hogedrukgebied zal in de komende 24 uur nog verder noordwaarts trekken. In verband hier mee draait in ons land de wind naar noordelijke richtingen, waarbij mor gen in het binnenland plaatselijk en kele buien tot ontwikkeling kunnen komen. In de temperatuur wordt niet veel verandering verwacht. UTRECHT De heer W. J. B. Ver sluis heeft opnieuw een klacht inge diend bij de officier van Justitie In Almelo. De heer Versluis is de vader van het meisje Mia Versluis, dat twee jaar geleden in het ziekenhuis „Zieken zorg" een hieloperatie onderging en dat sindsdien niet meer bij bewustzijn is gekomen. De heer Versluis heeft nu een klacht ingediend bij de officier tegen de gehe le medische staf van het ziekenhuis, terzake van nalatigheid. Zijn dochter heeft tot anderhalf jaar na de operatie in „Ziekenzorg" geleden en is daarna overgebracht naar het protestants- christelijk streekziekenhuis in Benne- kom. In die anderhalf jaar is zij, volgens de heer Versluis, zo slecht verzorgd, dat zij het slachtoffer is geworden van doorligwonden en vergroeiingen, die naar het oordeel van verschillende me dici, die hij heeft geraadpleegd, be slist hadden kunnen worden voorko men. In Bennekom zijn enkele wonden van het meisje inmiddels genezen, voor andere was het al te laat. Eerder heeft de heer Versluis een klacht ingediend tegen de narcotiseur P. De officier van Justiei heeft on langs besloten niet tot strafvervolging over te gaan, omdat het verband tus sen de handelwijze van P. en de be wusteloosheid van het meisje niet be wezen. GRONINGEN Vonken ontstaan door het langs elkaar wrijven van nylonkousen, zijn waarschijnlijk de oorzaak geweest van een felle bin nenbrand, die gistermiddag heeft ge woed ih een drogisterij in Groningen. De zeventienjarige Anneke Feenstra uit Hoogkerk liep daarbij rstige brand wonden op. Zij ligt in een ziekenhuis. Het meisje had een fles met was benzine laten vallen. Terwijl zij de ge morste benzine opdweilde, schuurden de nylons aan haar benen langs elkaar, waardoor zich statische elektriciteit ver zamelde. die tenslotte tot ontlading kwam. TEGELEN De politie in Tegelei: heeft de 38-jarige kastelein L. S. ge arresteerd, die verdacht wordt van po ging tot doodslag op zijn vrouw. Zaterdagmorgen had de kastelein zijn vrouw tijdens een ruzie met een groot koksmes bedreigd. De vrouw wist haar man met een stoel van zich af te- houden. Zij slaagde er zelfs in de vlucht te nemen, en door het café naar buiten te rennen. De man rende haar achterna en slingerde het mes in de richting van zijn vrouw, maar miste. De hevig ver schrikte vrouw wilde toen al de poli tie inlichten, maar haar man wist haar te bewegen dat niet te doen. Gistermorgen kwam het weer tot hevige ruzie. Resoluut verliet de vrouw het huis en ging bij de politie aangifte doen. ROTTERDAM Verolme heeft op vrij korte termijn 2000 werknemers no dig om de bouw van drie tankers van elk 255.000 ton van Esso aan te kunnen. Om deze mensen te werven is hij een nieuwe actie begonnen. Deze week nog zal bij 100.000 Neder landse gezinnen een brief worden be zorgd, waarin de scheepsbouwer per soonlijk de aandacht vestigt op plaat singsmogelijkheid voor vaklui en onge schoolden bij zijn concern. Vorig jaar al probeerde Verolme personeel te krij gen via een luchtreclameactie. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat de brieven met een vloot van vliegtuigen verspreid zouden worden, maar de Rijksluchtvaartdienst gaf geen toe stemming voor een dergelijke opera tie. Eind deze week z^l op de werf in Rozenburg de kiel worden gelegd voor de eerste van de drie tankers. Op het ogenblik heeft Verolme 5000 werkne mers in dienst. Hij denkt op den duur het dubbele aantal nodig te hebben. DEN HAAG Minister Lardinois en een delegatie van het produktschap voor Groenten en Fruit hebben dinsdag van gedachten gewisseld over de appel markt. Dat gebeurde tijdens een audiën tie, die voor het overige gewijd was aan de problemen, die het Duitse vergun ningenstelsel voor het wegvervoer ver oorzaakt voor de Nederlandse groen ten- en fruitexport. De minister vreest, dat er volgende maand, als de ernstige crisisprijs, die hij op grond van de EEG-interventiere- geling heeft vastgesteld omhoog gaat, ook inderdaad een ernstige crisis op de Nederlandse appèlmarkt zal uitbreken. Dat betekent, dat het produktschap dan de beste kwaliteit golden delicious uit de markt zal moeten nemen tegen die ernstige crisisprijs, die dan f 46,70 per honderd kg zal bedragen (nu nog f. 39,46). Voor de consumptie zullen deze en an dere goede appels dan verloren zijn. Al eerder had de minister aan het produktschap geschreven over zijn ver moeden, dat men, in afwachting van de hogere interventieprijzen, appelen lan ger heeft opgeslagen dan voor een re gelmatig verloop van de markt wense lijk is. Het produktschap weersprak dat ver moeden niet, maar vond in een op 11 april gehouden bestuursvergadering, waarin het onderwerp ten dele in het openbaar en ten dele in de beslotenheid werd behandeld, geen antwoord op 's- ministers vraag hoe men aan die specu laties op de interventieprijzen een eind zou kunnen maken. Ook in de dinsdag gehouden bespre king wilde de minister wetëh hoe de ernstige crisis en de daaruit voortvloe iende publiekrechtelijke interventie te voorkomen zouden zijn of hoe de gevol gen daarvan zouden kunnen worden ver zacht, maar ook nu zag de delegatie van het produktschapsbestuur geen mo gelijkheden. BODEGRAVEN Bij de kruidenier is nu ook* goud te krijgen. De winke liers van Centra geven tegen inleve ring vahr vier volle spaarkaarten een plakje goud van tien gram. Daarvoor moeten de klanten eerst bij de boodschappen voor veertig gulden zegeltjes kopen. Het plakje goud is vijftig gulden waard. c Bij iedere gulden aan boodschappen kan de klant een zegeltje van een dub beltje kopen. Eer de 4 spaarkaarten vol zijn, moet dus voor vierhonderd guldën boodschappen zijn gedaan. Centra koopt het goud via de Nederlandse Midden- standsbank. f~\f het groot is, dan wel .bescheiden, allemaal hebben we mits par terre wonend de beschikking over een gazon, want dit vormt een der belangrijkste onderdelen van de tuin, ja zonder zo'n rust-gevend groen grasperk is hof en gaard haast on denkbaar. Men heeft dit al sinds vele eeuwen zo aangevoeld; de Perzen ken den het reeds 500 jaar v. Chr. bij hun weelderige „paradisos", de Grieken brachten het bij de Romeinen ,pra- tulum") en zo maakten de grote en kleine grasmatten de hele ontwikke ling en variatie van vele tuinstijlen mee. Thans culmineert het gazon in veler wens tot tegenwicht van over- kropt zakenleven, van gelegenheid tot ontspanning in belangrijke sport en aangenaam spel. Het heeft mij wel eens verwonderd, dat er over gazons en alles, wat er aan vastzit, nooit een speciale handleiding verscheen. We moesten onze kennis opdiepen uit de algemene tuinboeken. Thans ver scheen er evenwel een gezellig en in structief geïllustreerd werkje, geheel aan dit onderwerp gewijd. „H e t Gazon" door ir. L. Touwen (uitg. Zomer en Keuning te Wageningen f 5,90 geb.). Ik zou zeggen, dat aan alles, wat met aanleg en onderhoud, grondbewerking, egalisatie, bezanding. bemesten, zaai, zoden, maaien, on- kruidbestrijding, sproeien enz. te ma ken heeft, ruime aandacht wordt be steed. Het is praktiscch voor de ama teur en gelukkig zelden afschrikkend vaktechniscch. Achteraf bekeken er kwam pas nóg een soortgelijk boekje uit, twee gulden duurder, van Rob Herwig, de junior van een grootvader-deskundige. Het heet „Uw gazon", doch wie nu echt de allereerste was, hij of Tou wen, weet ik niet en dit doet ook weinig ter zake. 24 april 1968 A. B. Wigman. VVWVWS'WVWWWWS/WWWVWVWSAAAA'V DEN HAAG Ongeveer 150 Nederlandse wegvervoerders hebben een kort geding aanhanging gemaakt tegen de Staat der Nederlanden, West-Duitsland en de Stichting Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO). Het zal op 7 mei voor de president van de Haagse rechtbank dienen. Zij vragen geen dwangsom, maar herstel van oude rechten. De vervoerders zijn verbolgen over de nieuwe vervoerovereenkomst, die beide landen hebben afgesloten. Het aantal vergunningen voor wegvervoerders op West-Duitsland uit te geven door het NIWO is daarbij drastisch inge krompen, zodat een belangrijk deel van de kostbare auto's met werkeloosheid wordt bedreigd. In de dagvaarding wijzen de 150 weg vervoerders naar het oude vergunnin genstelsel voor het voor Nederland zo belangrijke wegtransport op Duitsland. Eind maart werd plotseling meegedeeld dat het transport per 1 april scherp zal worden beperkt, als gevolg van een overeenkomst tussen beide landen. Dit onverhoeds ingrijpen in bestaan de verhoudingen en verkregen rechten is volgens de dagvaarding, in strijd met letter en geest van hetgeen internatio naal is overeengekomen en door de na tionale overheid zonder voorbehoud is toegezegd. Want vele oude vergunnin gen zouden nog een aantal jaren gel dig zijn en juist op deze vergunningen hebben vele ondernemers hun investe ringen voor de komende jaren afgeslo ten. De vervoerders vinden de nieuwe overeenkomst verder in strijd met de verdergaande vrijmaking van het grens overschrijdend goederenvervoer, die op grond van de bepalingen en afspraken in de Europese gemeenschap mochten worden verwacht. Dit alles heeft tot gevolg, dat aan Nederlandse wegvervoer of herstelbare schade wordt toegebracht, aldus de dag vaarding, die zal doorwerken in de ge hele Nederlandse economie. Het ministerie van verkeer en wa terstaat was nog niet officieel op de hoogte van het kort geding en kon daar om nog geen commentaar geven. De tweede controledag voor de weg vervoerders is gisteren even rustig verlopen als dé eerste. De meeste transporteurs waagden geen gokje meer. Zij die geen vergunning hadden, bleven thuis. Slechts een enkeling werd bij de grens teruggewezen. Opmerkelijk is de soepelheid van de Nederlandse en Duitse controleurs aan de Groningse grenspost Nieuweschans. Aan beide kanten houdt men het bij waarschuwingen aan chauffeurs zonder vergunning, want ook in het binnen land blijft de controle mogelijk. Deze soepele houding heeft tot ge volg, dat de douane sinds gisteren al menig „vreemd gezicht" ziet passe ren: vervoerders die gewoonlijk een ZWOLLE De vijftigjarige me vrouw W. Kasper-Snel, haar twaalfja rige dochter Willemien en haar elfjari ge zoon Jan zijt* gistermiddag verdron ken, toen hun auto van de weg van Zwolle naar Dalfsen afraakte en in een kanaal terecht kwam. Buurtbewoners trokken direct na het ongeluk met een tractor de auto op de wal, maar de in zittenden waren al verdronken. BAARN Op de rijksweg in Baarn is gistermorgen de veertigjarige verte genwoordiger H. de Vos uit Hilversum om het leven gekomen. De heer De Vos kwam met zijn auto op de linkerweg helft terecht, waar hij frontaal in bot sing kwam met een vrachtauto. TILBURG In een ziekenhuis te Til burg is' gistermorgen de 28-jarige P. Mutsaers uit Tilburg overleden aan de gevolgen van een ongeluk, waarbij hij zondag was betrokken. Hij was met zijn bromfiets tegen de trottoirband van de brug over het Wilhelminakanaal nabij Lijnsheike gereden, gevallen, en met het hoofd tegen een van de pilaren geslagen. UTRECHT Vermoedelijk tenge volge van een hartverlamming, is de 66-jarige taxi-ondernemer W. van de Bos uit Loosdrecht gisteren met zijn auto van de rijksweg Amsterdam- Utrecht geraakt. Het ongeluk gebeur de ter hoogte van Vinkenveen. De wa gen, die net een andere auto had inge haald met een snelheid van ongeveer 110 kilometer, schoot plotseling scherp naar rechts en kwam via de vlucht strook, de berm, een sloot en een rij wielpad in een brede sloot terecht. De heer Van de Bos zat alleen in de auto. Hij is naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam gebracht, maar bleek bij aankomst al te zijn overleden. SCHIPHOL Rudi Hazes, een 14-jari- ge leerling van een blo-school uit dc omgeving van de Kinkerstraat in Amsterdam, is gisteravond door de Koninklijke Marechaussee op Schip hol aangehouden en aan de Amster damse kinderpolitie overgeleverd na een avontuurlijke poging om zonder medeweten van zijn ouders naar Lon den te reizen. De jongen vervoegde zich aan de hoofddoorlaatpost van de Marechaus see op Schiphol en vroeg om een toe- ristenkaart. Hij had f 1,60 bij zich. Argwaan koesterend, hield men hem op Schiphol aan het lijntje, terwijl aan de Amsterdamse politie werd ge vraagd bij de ouders na te gaan of dezen van de reis van hun zoon op de hoogte waren. Bij het 'natrekken bleek echter, dat de jongen een vals adres had opgegeven. Zijn naam had men alleen kunnen verifiëren dank zij een schoolrapport, dat hij bij zich had. Geheel los van dit mislukte avontuur, staat de reis van twee andere Am sterdamse jongens, de 17-jarige N. H. en de 16-jarige J. A. van D., die maandagmiddag van Schiphol naar Londen vlogen. Kort na hun vertrek alarmeerde de vader van de oudste jongen de Amsterdamse politie met de mededeling dat zijn zoon er van door was met medeneming van f 1300.-. Eerst bij de controle op Schiphol bleek, dat deze jongen niet alleen was ver trokken, doch in gezelschap van zijn vriendje Van D. Via Interpol is aan de Engelse politie de opsporing, aan houding en terugbrenging van beide jóngens gevraagd. HEERLEN In verband met in stortingsgevaar, zijn de betonnen dak spanten van de Sint-Jozefkerk te Heer len verstevigd met ijzeren balken. Het gevaar voor instorting was ontstaan door mijnschade als gevolg van de on der de kerk lopende gangen van de Oranje Nassaumijnen. De kerk, die ruim tien jaar oud is, vertoonde reeds eerder scheuren. Ook lekte sinds enige tijd het dak. Door de versteviging, die in allerijl 's nachts is aangebracht, is het gevaar voorlopig geweken. Er zal nog worden nagegaan of verdere maatregelen moeten wor den genomen. GARDEREN Een parachutist van het Korps Commandotroepen uit Roo sendaal en een adjudant-vlieger van de Koninklijke Luchtmacht zijn gisteren om het leven gekomen, toen een door de adjudant gevlogen Beaver in de lucht in botsing kwam met de parachutist, die uit een ander vliegtuig was gespron gen. Het toestel stortte gistermiddag, zoals wij in een deel van onze editie reeds meldden, neer in de omgeving van Garderen. De tweede inzittende van de Beaver, de sergeant A. C. G. Dijkers van de commandotroepen, heeft het ongeluk overleefd. Hij wist na de botsing uit 't vliegtuig te komen en dank zij zijn pa rachute behouden op de grond te ko men. De adjudant, de 48-jarige onder-offi- cier-vlieger W. Erkelens uit Rijswijk bij Den Haag, was onmiddellijk dood toen zijn vliegtuigje, onbestuurbaar gewor den door de botsing, op de uitgestrek te hei bij Garderen te pletter sloeg. De parachutist, de twintigjarige vaandrig J. C. Dirven uit Huybergen in Noord- Brabant, ovgrleed korte tijd later. Hij was enkele maanden geleden in het hu welijk getreden; adjudant Erkelens was eveneens gehuwd en had twee kin deren. Het ongeluk gebeurde even na kwart voor twaalf. „Er waren op dat ogen blik drie vliegtuigjes in de lucht", ver telde gistermiddag de vijftienjarige Rik- kert Mouw, zoon van een veehouder, wiens bedrijf staat aan De Beek in Ermelo. „Ik stond achter op de deel. Het was droog, maar zwaar bewolkt en er was de hele ochtend al gevlogen. Ik heb er steeds naar staan kijken, want het Is een leuk gezicht die parachutisten uit de vliegtuigjes te zien springen." „Bij de laatste vlucht, ging het mis. Er hingen negen parachutisten, drie uit ieder vliegtuigje, in de lucht. Een van die toestelletjes kwam vrij laag uit de richting Apeldoorn overgevlogen. Het vliegtuig zwenkte plotseling af en raak- Van de neergestorte Beaver bleef weinig meer over dan een schroot hoop. Het toestel vloog in brand, toen het op de hei bij Garderen tegen de grond sloeg. O te met zijn rechtervleugel een van de para's. De parachutist kreeg 'n schok. Hij raakte uit balans, maar eigenlijk dacht ik dat het voor de jongen toch nog wel goed was afgelopen. Hij had de handen aan de touwen en zweefde uit ons gezicht. Drie kilometer verder za gen wij hem vrij zacht op de hei te rechtkomen. Dat was achter het Solle tje. Zijn vader, de veehouder C. Mouw, vertelde: „Met het vliegtuigje ging het allemaal razendsnel. Na de botsing brak een vleugel af en het toestel schoot pijlsnel naar beneden, maar de vleugel dwarrelde er als een stuk kar ton langzaam achteraan. Wij zijn er on middellijk naar toe gereden. Voor de vlieger was niets meer te doen. De pa rachutist heeft nog even geleefd, maar juist toen de ziekenauto kwam is hij gestorven. Met zijn parachute hebben ze hem toegedekt." Men zie verder elders in dit nummer.

De Vallei | 1968 | | pagina 1