Beurs van Amsterdam Stemming viel mee Kleywegt niet eens met beleid VPRO i Stoppard kreeg Jony' voor toneelstuk UIT DE KERKEN Hogere winst Gelderland Tielens in *67 «i TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN B.N.G. leent f 100 min Dividendvoorstellen „Overal" I PILOOT STORM i RECHTER TIE TEKKO TAKS mm TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' WOENSDAG 24 APRIL 1968 38 Het beste was maar niet te veel te denken, net te doen als andere jon gens zover dat lukken wilde. Hij leunde met zijn handpalmen op de vensterbank. Was hij dan met al xijn gepieker anders dan een ander? Misschien waren er wel meer zo; er over spreken deed je nu eenmaal niet. Niet méér. Als in pijn sloot hij een ogenblik zijn ogen. Niet meer.... Nee, vroeger kon je wél over alles spreken, toen was alles anders, toen was het eigen lijk altijd lente, al waren de bomen nog zo kaal. Vader... Hoe lang had hij hem nu al niet gezien, al jaren niet. Toch zou het heel niet vreemd zijn als hij hier de gracht zou komen afstappen en zijn zoon toezwaaien met zijn grote zwarte hoed.... Van andere mensen en dingen, die je niet meer zag, kon je vervreem den, maar van vader niet. De inner lijke openheid, de éénheid was er al tijd nog en als vader nu hier zou bin nenstappen, zou onmiddellijk de hele kamer weer vol van hem zijn en niets, maar dan ook niets zou er in hun vertrouwelijkheid veranderd we zen. Vader Met een ruk wendde Freek zich om, zijn hart hamerde tegen zijn rib ben. Stil lag de avondkamer, de late streep zonlicht roodde over de piano- toetsen en over het behang. De lente bries frutselde aan de franje van een kleedje. Freek ging zitten in de diepe cra- paud bij het open raam, zijn adem ging snel. Hij moest zich iets afvragen maar wilde het niet, wist alleen heel zeker geen seconde bang te zijn ge weest, want er was niets om bang voor te zijn, het was alles vrede. Hij sloot zijn ogen en ademde diep. Een paar dagen later verbood We gen hem te tekenen. Op een avond had hij licht zien branden in Freeks kamer, toen hij toevallig op een ongewone tijd iets uit zijn slaapkamer halen moest. Toen hij de deur van Freeks ka mer plotseling opende, betrapte hij zijn stiefzoon bezig met tekenen op een uur, dat hij eigenlijk al lang had moeten slapen. Natuurlijk vielen er weer de nodige woorden, hoewel Freek eerlijk be kende, dat het al veel vaker voorge komen was. Voor straf moest hij de hele verdere maand onmiddellijk van school naar huis komen zonder fiets en zodra zijn huiswerk af was meteen naar bed. Gevoegd bij het tekenverbod was dit een zware straf en het meest grief de Freek het feit, hoewel hij belóófd had na bedtijd niet meer te tekenen, dit hem blijkbaar niet vrijwaarde voor een controle van Wegen, die een paar maal op een avond om hem te kunnen betrappen naar boven sloop. Dat iemand hem van oneerlijkheid verdacht, was voor Freek wel heel zwaar te dragen evenals het beper ken van zijn tekentijd tot de school les van meneer Tienstra, waar hij de andere jongens en meisjes al ver vooruit was, en tot het buiten tekenen waarover dus niet verboden was. hem dus niet verboden was. Hoofdstuk V. Die zomer slaagde Freek op het kantje voor het toelatingsexamen van het gymnasium, hij was toen nog geen dertien jaar. In de vakantie lo geerde hij bij oma, want dokter We gen en zijn vrouw maakten een reisje buitenslands. Freek begon aan zijn bestaan te wennen. Gelukkig was hij niet en aan vaders vermaning tot blij zijn wilde hij niet denken, maar alles verliep re delijk, en zonder diepe emoties ging dat jaar voorbij. De overgang naar de tweede klas ging zelfs gemakke lijker dan verwacht was. Freek kreeg een polshorloge als beloning, een be loning die hij zelf niet voelde als ver diend omdat hij zich niet eens bijzon der had uitgesloofd. Het leren ging hem lichter af de laatste tijd. hoe dat kwam kon hij niet zeggen. Zijn pia nolessen waren voorlopig gestaakt. Freek vond het niet meer dan jam mer. Pianist wilde hij toch niet wor den en om voor zichzelf wat te fanta seren kende hij genoeg. Moeder vond het mooi als hij haar een stuk waar om zij vroeg vlotweg voorspeelde en wanneer hij een krachtige mars rof felde, neuriede zelfs zijn stiefvader mee. Winter werd het. Freek verheugde zich op de concerten, telde de dagen die tussen het eerste en het volgende verliepen altijd kinderlijk af. Nu hij meneer Tienstra niet meer sprak en dus diens aansporingen moest ontbe ren, was het of hij op een dood punt stond met zijn tekenen. Het viel hem dikwijls tegen wat er werd van dat mooie dat hij voor zich gezien had vóór hij het op papier trachtte te brengen en waarvoor hij dikwijls da genlang moest wachten om In de ge legenheid daartoe te zijn. Na zo'n mislukking was hij dan nog lang stil en afgetrokken, zijn onmacht voelend als een gebrek. In die tijd was het ook dat hij begon met het opschrij ven van dingen, die hem troffen. Het werd geen dagboek, geen schrift met ontboezemingen of belevenissen, het werden „blanke gedachten" zoals Freek voor zichzelf het noemde, in drukken, die hij niet vermocht uit te beelden met zijn tekenstift. Soms wa ren het enkele regels, al dan niet rij mend, soms niet meer dan één losse zin. De krokussen bloeiden in het park de lente ging op stille voeten door de avond langs mij. De nacht ging blauw met diaman ten open, zo machtig dat ik er bijna in verging. Toen die zomer het benedenhuis onder hun woning was vrijgekomen, had dokter Wegen dit erbij gehuurd, zodat zij nu het gehele grote huis be woonden. De praktijk van Wegen was naar dit benedenhuis verplaatst, waar hij behalve een spreek- en een wachtka mer ook nog een laboratorium voor zichzelf had ingericht. Wegen begon langzamerhand een modedokter te worden. Niet dat al leen het geld hem deed werken, zo was het niet. Meine Wegen hield van zijn vak en al bleef hij koud voor de verdrietelijkheden van zijn patiënten, de wetenschappelijke zijde van hun geval had zijn volle toewijding en daar hij zeer knap was, vertrouwde men zich graag aan zijn kundigheden toe. Bovendien ging hij altijd verder, experimenteerde, zocht altijd nog ver beteringen, hoe knap hij oök was. In het allereerst nam hij in zijn la boratorium proeven met muizen, maar in het begin van het nieuwe jaar kwamen daar ook marmotjes bij. Freek wist dat zijn stiefvader proe ven deed met dieren; deze had om zijn flinkheid te stalen, hem daar zelf van verteld. Hij moest er niet over nadenken, dan voelde hij zich naar worden en daar was het zijn stiefvader om te doen, die wachtte op een uiting van wat hij weekheid noem de, maar Freek hield zich goed, hij knikte alleen en zei: Zo.... gaat dat zo? Lijkt mij moeilijk werk. Het laboratorium. Freek haatte dit vertrek met zijn witgekalkte wanden en hoge ramen achter ijldunne gor dijnen, uitziend op een binnenplaats. De kolven, retorten, buisjes, flesjes, potjes, tangen en tangetjes herinner den de jongen aan proeven, aan kwel lingen, die de dieren toch zeker zou den voelen. De hokjes stonden in de schemer tegen de muur naast de ramen, ze ritselden van leven: knagen, knabbe len, knapperen van stro. Maar het ergste van deze kamer vond Freek dat Wegens tegenwoordig er bijna tastbaar aan de muren kleefde, hij lééfde er, al was bij er ook nog zo ver vandaan. (Wordt vervolgd) HILVERSUM Arie Kleywegt heeft heeft met ingang van 1 september ont slag genomen als hoofd van de televi- siedienst van de VPRO. Zijn ontslag is een gevolg van naar hij zegt de onduidelijke beleidsbepalingen en be drijfsvoering van deze omroep, waar door hij zijn functie niet langer kan blijven uitoefenen. De heer Kleywegt (47) was sinds 1 jurai 1963 aan de VPRO-televisie ver bonden. Hij kwam er als plaatsvervan gend hoofd van de televisiedienst en werd een jaar later benoemd tot hoofd van deze afdeling. 3795. Professor Dubois vervolgde: „Als we jouw reis door de Kosmos als een zuivere cirkellijn voorstellen, getrokken over een globe van pure energie, dan kan het niet anders, of het eind van die lijn valt samen met zijn beginpunt, terwijl een soortgelijke lijn als Tijdcirkel er vlak naast zou lopen. Wat is Tijd dus eigenlijk? Men veronderstelt, dat ons sterren-univer- sum in de Tijd voortdurend komt en gaat en opnieuw ontstaat. Wie kan zeggen, hoeveel malen dat geschied is gedurende jouw kosmische reis? Misschien wel een triljoen malen in iedere seconde die je op een andere wereld vertoefde en dus niet in de tijdstroom mee ging!" David knikte en zijn ogen glinsterden, gegre pen als hij nu weer was door het machtige gebeuren, dat zijn leven zo had beïnvloed. „Ik geloof dat wij in ons binnenste alle universa meedragen, terwijl wij toch kleine stipjes zijn op een nietige planeet, die rond een onbetekenende zon cirkelt: dat in de kosmos alle dingen zijn en tevens in ieder stofdeeltje alle dingen zijn, die ooit bestonden, nu bestaan, en eeuwig zullen bestaan. Er is geen einde aan de dingen. Volgens de heer Kleywegt is het be- 5 stuur van de VPRO al een jaar niet in S staat om duidelijk aan te geven wat het 5 wil. „Er is overal onduidelijkheid. Spe- ciaal in het programmabeleid, een S zaak die mij in mijn functie sterk ter 5 harte ging. Maar ook op het gebied van 2 de bedrijfsvoering blijft het bestuur I vaag. De bevoegdheden van het be- S stuur, de directie en de programma- 1 staven bijvoorbeeld zijn niet scherp af- 2 gebakend", aldus de heer Kleywegt. „Het bestuur zegt een vooruitstre- 5 vend beleid te willen voeren, maar ziet g het dan de resultaten van die voor- uitstrevendheid op het scherm, dan 2 schrikt het terug. Door diit soort ondui- S delijkheid, door na te laten duidelijk te g zeggen wat het bestuur wil, ontstaat een 5 vacuüm, waarin de omroepmedewer- g kers maar aan zichzelf worden overge- 5 laten." 2 In een brief aan het bestuur heeft de S heer Kleywegt in het kort zijn grie- 2 ven weergegeven. Hij zegt niet impul sief te hebben gehandeld, maar na langdurig wikken en wegen tot zijn ont slagaanvraag te zijn gekomen. „Er was geen druppel die de emmer deed over lopen. Als ik echter langer had ge wacht met mijn ontslag, was die drup pel zeker gekomen", aldus de heer Kley wegt. Een andere baan heeft hij nog niet en contacten daarvoor zijn nog niet ge legd. De moeilijkheden voor de heer Kley wegt begonnen vorig jaar september, toen hij voor een week werd geschorst na een plotselinge annulering van een nieuw satirisch televisieprogramma, dat de VPRO voor het seizoen 1967- 1968 zou uitzenden. De zaak werd later bijgelegd, maar er bleven kortsluitin gen optreden tussen bestuur, directie en omroepmedewerkers. De Hoepla-affai re bracht nieuwe communicatiestoornis sen en onduidelijkheden. Tot nu toe zijn deze onduidelijkheden aanleiding geweest tot drie ontslagaan vragen. Mejuffrouw Ank de Visser vroeg en kreeg midden vorige maand haar ontslag als perschef en als hoofd- 2 redactrice van het programmablad 2 Vrije Geluiden. De heer A. J. Mulder diende begin deze maand zijn ontslag in als voorzitter van de directie en als economisch directeur. In zijn laatste vergadering is het dagelijks bestuur akkoord gegaan met de ontslagaan vraag van de heer Kleywegt. NEW YORK De jonge Britse to neelschrijver Tom Stoppard heeft de Amerika use „Tony"-onderscheiding gekregen voor zijn stuk „Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" als het bes te dramatische stuk van 1967. De „To ny" is het toneelequivalent van de „Os car". De meeste prijzen gingen naar de musical „Hallelujah, baby" die er vier kreeg. De musical „Happy time" werd met drie Tony's onderscheiden. De beste regisseur van 1967 bleek Mike Nichols, die een Tony kreeg voor zijn versie van „Plaza Suite". Nichols won eerder deze maand een Oscar voor zijn film „The graduate". Verder gingen er prijz ennaar Zoe Cald- weel voor haar spel in ..The prime of miss Jean Brodie"; Martin Balsam voor zijn rol in „You know I can't hear you when the water's running"; Les ley Uggams en Robert Goulet als bes te musicalsterren; en Gower Cham pion als beste musicalregisseur en bes te choreograaf („Happy time"). 81. Gekleed in zijn ambtsgewaad gaat Rechter Tie naar het Hoofdkwartier van de Garde. Hij wordt bege leid door een sergeant en enkele soldaten die de hele nacht in het portaal van de Ijsvogel Herberg op post hebben gestaan zoals kapitein Sioe na de moord op Lang had bevolen. Een militair escorte zal verhinderen dat de intriganten een laatste wanhopige poging doen om hem uit de weg te ruimen. Zodra hij gearriveerd is laat Rechter Tie zich aandienen bij de kapitein die hem verbaasd over dit vroege bezoek een stoel aan biedt. „Ik heb haast, Sioe", zegt de Rechter die blijft staan. Hij overhandigt Sioe het Keizerlijk Edict. „Lees dit, Sioe en hijs de Keizerlijke standaard boven de deur van je kantoor." Sioe is vol ontzag opgestaan bij 't zien van het Edict. Hij heeft maar één blik nodig om de in houd in zich op te nemen. „Wat zijn uw orders, Edel achtbare, eh... Excellentie, bedoel ik", stamelt hij ver bijsterd. „Tref alle noodzakelijke maatregelen en rij zo snel mogelijk met het Keizerlijk Edict naar het Paleis. Je toont het aan de Opperkamerheer en kolonel Kang en gebiedt hun terstond hierheen te komen. Geef ze geen gelegenheid om eventuele papieren te verbranden en zeg dat ze de kap en stola meebrengen die bij mijn tijdelijk verheven functie behoren. Ik zal ze ontvan gen in je gerechtszaal. Laat ook de twee laden uit Tai Min's bureau in de Ijsvogel Herberg halen, en zorg dat er niets aan de inhoud ontbreekt. O ja, en geef me mijn identiteitsbewijs weer terug!" HILVERSUM I 18.00 NCRV-vocaal ensemble: klass. en mod. geestelijke liederen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Gast college: De opkomst van Amerika als grote mogendheid. 19.50 Morele herbe wapening: 19.50 De rol van de vrouw in een veranderende wereld, lezing. 20.00 Hallé orchestra (opn.): mod. muz. 21.00 Een uitstapje naar de vrede: rep.-klankbeeld over de stichting Terre des hommes en de Viëtnamese kinde ren in Nederland. 21.30 Franse chan sons. 22.05 Spiegel van België, een pro gramma in samenwerking met de BRT 22.20 NVSH: Sextant, radioweek blad van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitzending van de ARP. Spreker: Mr. W. de Kwaadsteniet. secretaris van de ARP. 18.30 Stereo: Meisjeskoor met pianobe geleiding. 18.55 Stereo: VARA's Dans- orkest. 19.30 Nws. 19.35 Muzikale le zing. 20.00 Stereo: Metropole-orkest en solisten:amus. muz. 20.30 Accent: actuele feiten van nabdj bekeken. 20.45 Akkoord: licht gevar. pl. progr. 21.10 Sores van Dorus: licht progr. 21.35 Akkoord: licht gevar. pl. progr. (verv.) 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor, radio-feuilleton. 22.15 Country and Western muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Radiokamerorkest en zangsoliste: mod. muz. 23.20 Radio Jazz magazine. 23.5524.00 Nws. NEDERLAND I VPRO: 17.00—17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journ. NTS: 19.06 Nieuwe avonturen van de drie Musketiers. TV-feuilleton (dl. 5). 19.30 Panoramiek. SOC: 19.37 Uitzending Stichting Socutera: een filmpje van het Nederlandse Astma- fonds. NTS: 19.42 Eurovisie: Voetbal Europa Cup I: directe rep. vanuit Manchester van de eerste ontmoeting in de halve finale om de Europa Cup voor landskampioenen Manchester UnitedReal Madrid. In de rust om ca. 20.30 Uitzending van de KVP. 21.25 Inburgeren: commentaren op de Grondwetsherziening. 21.50 Mr. Moto geeft college, TV-film. NTS: 23.04 Journ. 23.10—23.25 In kleur: Openbaar Kunstbezit: Interieur schilderijen uit de 17e eeuw (dl. 2). NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. NTS: 19.00 Journ. VPRO: 19.03 Progr. over de in de jaren twintig bekende imita tor en humorist Will Rogers. 19.25 Jazz uit Leiden II. NTS: 20.00 Journ. VPRO: NED. HERV. KERK Beroepen: te Goes (vac. W. Janssen) (toez.): J. Geursen te Driel; te Huizen (N.-H.) (vac. J. H. Cirkel): B. J. Zaal te IJsselmuiden; te Boven-Hardinxveld (2e pred.pl.): E. M. Bakker te Tholen; te Haulerwijk: J. G. Barnhorn, kand. te $assenheim. gemeente Alexanderstad)J. Plasman, predikant voor b.w. (industriepred.) te Dieren; voor Julianadorp en Callants- oog: C. J. Meilink te Badhoevedorp; voor Zuidbroek (toez): B. J. Riemershia te Parrega. Benoemd: Tot bijstand in het pasto raat te Apeldoorn (voor het zieken- huiswerk) is benoemd: H. Dekker, a.s. em. pred. te Amsterdam, voorheen pred. te Apeldoorn. Benoemd: te Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek (Ver. v. Vrijz. Herv.): mevr. mr. A. B. Pool-Bast te Rotterdam. Aangenomen: naar Hilversum (vac. G. Wassenaar): H. de Bouter te Leiden; naar 't Harde: G. Broere te Dinteloord. Chr. Geref. Kerken: Aangenomen: naar Veenendaal: J. Brons te Nunspeet. m 20.20 Onaantastbaar, TV-film. 21.05 Ci nema: een progr. over films en fil mers. 21.45 KP, 3: Kunst en pornogra fie. NTS: 22.15—22.20 Journ. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassiek gram- mofoonmuziek. (7.30 Nieuws. 7.32 Ac tualiteiten. 7.50 Overweging. 8.00 Nieuws.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.35 Waterstanden.) NRU: 10.00 Wat heeft dat kind, lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Godsdienstige uitzending. 13.10 Vari ant: radio-snelbuffet. 13.45 Over de band: licht gevarieerd muziekprogram ma (opn.). 14.30 Cello en piano (opn.): klassieke muziek. 15.00 Hervormde studiodienst. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor kreatieve vrijetijdsbeste ding. 16.00 Nieuws. 16.02 't Schoolcon- cert: vraaggesprekken. 16.25 Stereo: Lichte gfammofoonmuziek. 16.50 Spe len met taal. 17.00 Voor kleine bezet ting: klassieke en moderne kamermu-, ziek. NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM II. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws .8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Semi-klas- sieke vierhandige pianowerken (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberich ten. 12.00 Stereo: Viool en piano (gr.): romantische muziek. 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.29 Zelf standig zijn en blijven, lezing. 12.34 Lichte grammofoonmuziek voor oudere luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.30 Stereo: Klassiek piano trio (gr.). 14.00 Beiaard-concert. 14.20 Logboek 1564. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf: radioprogramma in een Notedop. 17.00 Canta America: muziek uit Suriname, de Nederlandse Antillen en omringende landen. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de kof fie. (11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Platenkeus. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 T.N.T.: Knal- muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Netty Ro- senfeld. 15.00 Nieuws. 15.03 Where the action is. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRrrrr: tienerplatenshow. 17.00 Nieuws. 17.20 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draaijijof- draaiijverzoekplatenprogramma. WOENSDAG 24 APRIL 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Der alte Mann und das Meer, speelfilm. 11.40 The Hat, korte film. 12.00—13.30 Actuele kroniek. Ï&40 Journ. 16.4S Amus. progr.. 18.00— W.Og N<*s. (Reg-, progr.: NDR: *8.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: Die Abenteuer dér Seaspray, TV-serie. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 Kleur: Voor de kleuters. 18.10 Kleur: Filmrep. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Kleur: Der Polizeifunk ruft, TV-film. 19.40 Kleur: Filmrep.) 20.00 Journ. en weer- ber. 20.15 Kleur: Filmrep. 21.00 Das Fernsehgericht tagt, geïmproviseerde rechtszaak. 22.50 Journ., commentaar en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Lassie, TV-film. 18.50 De- zernat M, TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Muzikaal amus. pro gramma. Aansl.: nws. in het kort. 20.45 Meinungsverschiedenhedten, TV- spel. 22.20 Nws., weerber. en act. 22.45 Discussie over toneel. 4. Na een ogenblik ingespannen turen ontdekte Tekko, die natuurlijk niet zulke goede zeemansogen als de ka pitein had, ook Algiers in de verte. Hij snelde onmid dellijk naar beneden om zijn vriend te wekken en deel de hem het nieuws mede. Toen beiden eindelijk, nadat de professor zich eerst zorgvuldig geschoren, gewas sen en gekleed had, aan dek verschenen, stoomde het schip juist de haven binnen. „Een mooie stad!" merkte professor Starreveld op, terwijl zij hun ogen uitkeken naar de wondere wereld die langzaam aan hen voorbij gleed. „Werkelijk een bijzonder mooie stad en tevens buitengewoon interessant. Internationaal georiënteerd weet je! Algiers is om zo te zeggen DE metropool on- 'llllllimillllllMIIIIMliillMHIHIIIIIUilHUUMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIill der de steden van het Midden-Oosten!" „Ja, het ziet er wel heel wat leuker uit dan in Zanzibar!" moest Tek ko toegeven. Maar hij kon niet nalaten er aan toe te voegen, dat hij zijn eigen stad toch nog liever zou bin nen varen. Zodra de stomer goed en wel gemeerd lag, kwam de kapitein van de brug af en gaf de beide vrienden de raad om de stad maar eens te gaan bezich tigen met het oog op het bunkeren. „Jullie zouden an ders door het stuiven wel eens net zo zwart als de mo ren kunnen worden!" voegde de olijke zeerob hun ten overvloede nog toe. En zo stapten Tekko en de profes sor, die trouwens toch van plan waren om de zinnen eens te gaan verzetten, even later van de loopplank af. miiiiiMiiiiiimMiMaaMUUiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiuMiii"""""" Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 104 A 104 A Nederland 1968 64 100% 100% Nederland 1966 64 98% 98% Nederland 1967 64 98% 9838 Nederland 1967 6 95% 95% Nederland 1965-1 53 9313 93% Nederland 1964-1 54 90 Va 90 A Nederland 1964 5 88'/» 88 A Nederland 1958 44 88% 88% Nederland 1964 44 96 96% Nederland 1959 44 86% 86% Nederland 1963-1 44 82 Va 82* Nederland 1961 4 84 84 A Nederland 1953 33 80 V* 80 Ned. staffel! 1947 34 71 A 71A Nederland 1951 39 8913 8933 Nederland 1953 1-2 34 83 >/J 83% Nederland 1950 1-2 31 72 Va 72»/t Nederland 1954 1-2 34 74% 74% Ned. grootb. ob! 1946 3 83»/« 83% Ned. dollarlng. 1947 3 86% 86% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97 At 97% ld. 30-jar. 1958/*59 44 85% 85% H.V.A.-mijen ver. a. 121% 121 A.K.l). a. 79.5 80.1 DelimiJ. f. eert. 80.1 80.5 Hoogovens n.r.c.v.a. 135.5 124 Philips gem. bezit, v a. 131.6 132.1 Unilever c.v.a. 124.5 125.3 Kon. Zout-Organon 162 162.1 Dordtsche Petr a. 796 797% Kon. Per. f. a. 160.8 161.4 H.A.L. a. 77% 77V« Java-China p n.r.c.v.a. 165 150 K.L.M. a. 195 198 Rotterd Lloyd a. 151 160 Scheepvaartunie a. 130«/t 130% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 101% 101% Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 Bi 9933 99% Bk v Ned Gem 1965-1 6 95% 95% Bk v Ned Gem '58-1-2-3 43 87 V» 87% Nat. bk v. mid. kred. '66 7 102% Nat. Investeringsb. 1965 53 94% 94% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92 A 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 135% British Petrol. 1966 74 102% 102A Bijenkorf 6 96% Co-op Ned. r.spaarbr 150 Ned Gasunie 1966 64 99% 99% Ned Gasunie 53 99% 94% Philips dlr 250 •100 '51 4 77»/t Pegerr 1-2 1957 6 96 96% Pgem 1957 6 95% 96»/. Rott Rijn Pijpl.mij. 51 95% 95»/, K.L.M. 15-jarig 5 94% 94% (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw. 57 1-2 41 89 Berghuizer Pap.fabr. 44 94% 94 Gelder Zonen v. 4! 87% 87% Grasso's Kon. Mach.f. 53 95 96 Meteoor- beton 52 88% 88% Stokvis en Zonen 43 87 87 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 106% 104% Alg. Bank Ned. a. 227% 228 Amrobank f20,— a. 48.5 47.6 Nationale Ned. cert. 702 702 Ned. Credietb. aand. b. 162% 162% Ned. Middenstandsbank a. 95 94 Slavenburg's Bank a. 171 171 Albert Heyn a. 1300 1125 Amstel Br. nx.c.va. 432 433 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 209 208% Blijdenst.-Will, f 1000 nreva 66 65% Lucas Bols a. 183 182 Bredero vast goed a. 136 135% Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 395% 390 Buhrmann-Tetterode a. 479 479 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 652 650 Calvé n.r. c.v.a. 865 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 160 158 Drentsch-overijs. houth. a. 133% 133% D.R.U. a. 371 371% Edy emaille a. 74 74 Elsevier uitgeversmij. a. 351.1 355 Erdal mij. voor wasverw a. 562 560 Excelsior metaalbuizen a. 64% 63% Fokker a. 420 427 Gazelle rijwielfabriek a. 163 163 Gelder (van) papier a. 114% 114 Gist-Brocades a. 711 715 Grasso's kon. mach. fabr. a. 141 141 Heineken's Bierbr. aand. 643 645 Holec aand. 153 153 Interr atio aand. 315% -317% Kon. Ned Papierfabr. a 168 163 Kon Ned Textielunie eert. 49% 49% Krasnapolsky La. 54 K.V T (kon ver tap.) aand 215 212 Leidsche Wolspinnerij a. 259 263 Lips en Gispen eert 128 129% Meteoor Beton a. 130 129 Misset, Uitgeversmij. a. 241 245 Naarden Chem. fabr a. 590 581 Naeff gebr a. 175 180 Nedap ned app.fabr aand 142 141% Ned Ka bel fa brieken aand 286 289 Nel Ie, wed J van aand 368 375 Nyma n.r.c.v.a 24% 24% Nüverdal-ten Cate a. 81 80% Overz Gas, nat bez. v*.t. 98.5 98.2 Pakhoed a. 96 96.8 Pal the a. 64% 64% Pont Houthanoel a. 174 174 Reesink en Co. a. 166 167 Scheveningen Expl.mij.f. a. 24 24.3 Schokbeton aand. b. 188% Scholten Carton en Pap a. 228 227 Schuppen Sajetfabriek a. 94% 94% Simon de Wit aand. b. 440% 440 Technische Unie a. 282 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 97.5 Twentsche Kabelfabriek a. 361 Ubbink-Davo a. 32% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 108% Veenendaalsche stoomsp. a. 177 Ver Machinefabrieken a. 165% Ver. Ned. Uitg. bedr. 149.5 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 135% Vredestein Rubb.br. c.v.a. 154 Vulcaansoort a. 60 Wessanen's kon. fabr. a. 94 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 155 Billiton le rubriek a. 860 Geldersche Tramw.mij a. 56% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 785 Interbonds 1 pb f. 650 Vastgoedbel.fonds part. f. 625 Interunie f50 a. 189.4 Robeco f50 a. 231 Rolinco f. 197 Unitas f 50 a. 452 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 104.5 Canadian Pac. Railw." eert 53% Int. Nickel Cy. Can. cert,. 122 Shell Can. (10 a.) cert. 27% A.T.T 15-10a33-l/3d cert. 52 Anaconda cert. 43 Bêthlehem Steel cert. 29% Chesapeake and Ohio cert. 61% Cities Serv 10al0dlr cert. 49% Douglas Aircraft cert 80 Dupont d.n 10 a 5 dlr cert. 170% General Electric cert. 94% General Motors cert. 81% Kennecot* Copper cert. 40% Phillips Petroleum cert. 58% R.OA. cert 51 Republic Steel cert. 41% Shell Oil cert 61% Standard Brands 10 4 cert 40% U S Steel (10) cert 39% Wool worth cert 24% 96.6 364 32% 108% 163% 149.2 135% 156 60 90.6 154% 56 785 652 622.5 188 230.5 196.5 452 104.6 53 12 J% 27 51% 42% 29% 48% 81% 93 81% 40 58% 50% 40% 62% 38% 24% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 161.90; Unilever 126.00; Phi lips 133.10; AKU 81.20; Hoogovens 123.00 AMSTERDAM De stemming voor de internationale waarden is vandaag zeker niet tegengevallen. Over de ge hele linie gaven deze fondsen koersver- hogingen te zien ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Deze gunstige tendentie zat er maan dagavond niet in, toen Wall Street aan de flauwe kant bleek te zijn. Toch ging het publiek vandaag op Beursplein 5 tot aankopen op kleine schaal over. Dit was echter reeds voldoende om hogere koersen te doen registreren. Hoogovens lag, ex f2.80 slotdividend en 10 pet agio-bonus goed in de markt met een taxatiekoers van 122. Dit hoofdzakelijk op de gunstige vooruitzichten van dit concern voor 1968. Philips verbeterde met een eerste verhandeling op 132 ca. 30 cent. Unilever ging 60 cent omhoog tot 125.30, terwijl de koers van Kon. Olie, na discussie met de dienstdoende commissaris, werd vastgesteld op 161.40 (160.90). De arbitrage liet, evenals gis teren, weinig activiteit zien. AKU open de 30 cent hoger op 79.90 om daarna verder uit te lopen tot 80.20. Philips steeg tot 132.30. Na aanvankelijk flink flauw te zijn geweest kon Wall Street zich maandag later zeer goed herstellen. Hierdoor werdhet grootste gedeelte van het koersverlies ingelopen. Het was dit her stel dat in Amsterdam vandaag kopers in de markt bracht, in de hoop dat Wall Street vandaag een verder koers - herstel te zien zal geven. Dit zou voor de Europese beurzen een goede stimu lans betekenen. Ook de hernieuwde vraag naar goud bracht kopers in de aandelenmarkt. KLM werd hoger geadviseerd omdat dit fonds gisteren in Wall Street 11/4 dollar hoger sloot. Ook de handel in de scheepvaartsec tor verliep zeer rustig. De koersver schillen waren van weinig betekenis. Van de cultures was HVA iets gemak kelijker. De staatsfondsenmarkt was voor de hogere procentleningen onver anderd, eveneens met weinig zaken. NIJMEGEN Ondanks de beperkte orderpositie en de kostenstijging heeft Gelderland Tielens papierfabrieken vo rig jaar een hogere exploitatiewinst ge boekt dan in 1966. Deze steeg van f 7,45 miljoen tot f 8,84 miljoen. De produktie kon daarbij met 3 procent toenemen tot 46.182 ton. De stijging van de kosten kon door de moeilijke' toestand op de diverse markten niet dopr hogere papierprijzen, worden goedgemaakt. Wel was een ge deeltelijke aanpassing van de prijzen mogelijk door de groeiende omzet van enkele nieuwe produkten en verbeterde bestaande kwaliteiten. Dit maakte een verruiming van de winstmarges moge lijk. Belangrijker echter waren de vruch ten, die de investeringen van de afgelo pen jaren opleverden. De investeringen f 2.53 miljoen in 1967 zijn gericht op automatisering, waardoor ook in 1967 met minder personeel een hogere produktie mogelijk werd. Met behulp hiervan verwacht het be stuur in 1968 een vernauwing van de winstmarges te kunnen opvangen. Daar om zal een volledige continudienst wor den ingevoerd, waardoor een kostenver laging per eenheid produkt kan worden bereikt. Over het geheel genomen ver wacht het bestuur in 1968 een voort gaande kostenstijging en aanhoudende scherpe concurrentie. De toeneming van de winst over 1967 werd vrijwel geheel aangewend tot ver sterking van de pensioenregelingen voor het personeel. Hieraan werd f 1,25 (v.j. f 0,15) miljoen besteed. Na aftrek van verder o.m. f 3,62 miljoen afschrijvin gen en f 1,70 miljoen belastingen be droeg de winst voor reserveringen f 2,48 miljoen. De verdeelbare winst kwam uit op vrijwel onveranderd f 2,09 mil joen. Hieruit wordt weer 27 procent divi dend in contanten voorgesteld. Daar naast zal dit keer 12Vt procent in aan delen ten laste van de agioreserve wor den uitgekeerd. Het bestuur verwacht het dividend over het verhoogde kapi taal te kunnen handhaven. DEN HAAG De Bank voor Neder landse Gemeenten gaat een 6Vt pet. 25- jarige obligatielening van f. 100 miljoen uitgeven a 99 pet. De inschrijving is 6 mei, de datum van storting 4 juni (met bijbetaling van drie dagen rente). Bij overtekening kan de lening tot maxi maal f 150 miljoen worden verhoogd. Deze tweede lening van de bank dit jaar wordt afgelost van 1 juni 1979 af in vijftien jaarlijkse termijnen, en wel afwisselend zeven, zes en zeven procent per jaar. Vervroegde extra aflossing is de eerste tien jaar niet toegestaan. Daarna is dit alleen mogelijk van 1978 tot en met 1982 a 101 Vs pet. en vervol gens 101 pet. De lening heeft coupu res.van f. 1.000 en f. 500 nominaal. Binnen afzienbare tijd kan de bank een verzoek van enkele bankinstellin gen, in haar emissie-consortium te worden toegelaten, beantwoorden. UNION MINIèRE Verhoging van 350 tot 500 Belgische frank per aan deel. De jaarvergadering wordt 24 mei gehouden. AMSTEL HOTEL Onveranderd 13 procent over 1967. De jaarvergadering is op 22 mei. VRG-PAPIER Verhoging van 18 tot 20 procent. De jaarvergadering wordt 28 mei gehouden. BORSUMY WEHRY Verhoging van 5 tot 6 procent, waarna nog f 1,02 miljoen kan worden gereserveerd. De afschrijvingen beliepen f 1,73 miljoen en het winstsaldo f 1,72 miljoen. EERSTE NEDERLANDSCHE Ver hoging van 10 tot 12 procent over 1967. De Nieuwe Eerste Nederlandsche keert aan de moedermaatschappij onveran derd 12,5 procent uit.

De Vallei | 1968 | | pagina 2