Mager resultaat van gesprek donorlanden Floris wil je een stak kaas* uit het vuistje Schut heeft meerderheid in Senaat achter zich Straffe wind joeg vlammen over de Winkeltjes verwoest op Selieveningse promenade In Rotterdam nog geen spoor van twee vermiste meisjes VEL Rath Doodeheefver Vliegongeluk bij Garderen Ouders vrezen een ongeluk TELEURSTELLING VOOR Ex-loketbediende pleegde overval uit wraak Djakarta vreest dat inflatie weer een duw zal krijgen Rover sloeg öp de vlucht Alleen maakt behamj in Fixacolor kwaliteit X Typografiepr ijzen toegekend Hoogbouwplan voor Leidse universiteit ÉT DRAKA Mislukte poging tot diefstal van politie-auto Verontrustend HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS „EEN WONDER ERVARINGEN OOK BELGIË BEGROTING VOOR VOLKSHUISVESTING IN DE KOV „ZOEKEN NAAR SPELD IN EEN HOOIBERG" ONDERNEMEND DUIKERS? WOENSDAG 24 APRIL 1968 (Vervolg van pagina 1) Mevrouw Van der Werfhorst, die naast de familie Mouw woont, vertel de: „Ik stond met een joch van drie jaar de was op te hangen. Het ging allemaal razendsnel. Die man zweefde naar beneden alsof er niets gebeurd was, maar het vliegtuig raakte de grond en er spoten vuurstralen alle kanten heen. De jongens van Mouw zaten toen al in de auto om te gaan helpen". Het vliegtuigje maakte deel uit van squadron 300 lichte vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht. Het is het eerste ongeluk dat met een Beaver ge beurt nadat de Luchtmacht er in 1956 negen in gebruik nam. Ook de vaandrig is het eerste dodelijke slachtoffer van de parachutisten-opleiding van het Korps Commandotroepen, die begin 1966 begon. Wel zijn bij die opleiding enkele ge wonden gevallen. Bij dezelfde oefening van gisteren nog was, kort voordat het dodelijke ongeluk gebeurde, een ser geant gewond geraakt. Hij kwam met zijn parachute te hard neer en moest met een hersenschudding naar de zie kenboeg van het kamp in Ermelo wor den gebracht. Daarheen zijn ook de stof felijke resten van de twee verongelukte mannen vervoerd. Het vliegtuigje is vernield. Het vloog, evenals een deel van de hei waar het terechtkwam, in brand. De brandweer van Ermelo heeft het vuur geblust. Bij de Luchtmacht beschouwt men het als een wonder, dat de beroeps- sergeant A. C. G. Dijkers zonder een schrammetje uit de neerstortende Beaver is gekomen. Hij is uit het toe stel gesprongen, nadat dit op een hoog te van bijna driehonderd meter in een tolvlucht was geraakt, doordat een vleugel was afgebroken. Het lijkt bijna onbegrijpelijk ,zegt men, dat dit goed kon aflopen wegens de onbeheerste situatie, waarin het vliegtuig verkeerde. Men neemt aan, dat de vleugel afbrak na een onver hoedse manoeuvre, toen de Beaver in botsing was geweest met de parachu tist van een ander toestel. Iedereen bewondert daarom de snelle reactie van sergeant Dijkers. Sergeant Dijkers vloog mee als zo genaamde „dispatcher", een functie waarin hij de andere parachutisten bui ten het vliegtuig moet btöigen. Zjfelf zou hij later springen. Aanvankelijk dacht men, dat hij het vliegtuig al voor de aanraking met de parachutist had verlaten, omdat men in het wrak van de Beaver alleen het lichaam van de vlieger vond; achteraf kwam men tot de ontdekking, dat ser geant Dijkers het drama als enige overlevende had meegemaakt. Sergeant Dijkers is instructeur para chutespringen van de school voor de opleiding tot parachutespringen van het Korps Commandotroepen. Hij springt sinds deze school precies twee jaar geleden werd opgericht. De emoties van gisteren hadden hem zo sterk aangegrepen, dat hij naar zijn huis in Roosendaal mocht gaan. Hij zou vandaag in Nieuw-Milligen zijn waardevolle ervaringen meedelen aan de commissie van onderzoek, die onder leiding staat van luitenant-kolo nel H. Herckenrath. Naast militaire deskundigen maken ook experts van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium in Amsterdam deel uit van deze commissie. ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker DEN HAAG De twintigjarige vroe gere loketbediende van de PTT, L. J. M. H. uit Den Haag, heeft gisteren van de Haagse rechtbank twee straffen op gelegd gekregen: negen maanden met aftrek wegens verduistering van acht- duizénd gulden en vijf maanden, waar van drie voorwaardelijk, voor een over val op een ambtenares van een bijkan toor van de PTT. De ex-loketbediende zou dit hebben gedaan uit wraak omdat hij een tientje minder salaris kreeg wegens een kaste kort van honderd gulden. De overval had hij gepleegd even voordat een geld zending van 25.000 gulden zou arrive ren. Toen de ambtenares begon te gil len was hij op de vlucht geslagen. ROTTERDAM De conferentie voor hulpverlening aan Indonesië, die de af gelopen twee dagen in Rotterdam is gehouden, is voor Djakarta uitgelopen op een teleurstelling en wel als gevolg van twee omstandigheden; 1. Japan heeft nog geen bereidheid getoond meer hulp toe te zeggen dan de zestig miljoen dollar, die het tijdens het recente bezoek van de Indonesische president Suharto aan Tokio had ge noemd. Indonesië had gehoopt dat Ja pan alsnog tot honderd miljoen dollar zou willen gaan. 2. Amerika heeft niet afgezien van de voorwaarde, dat het eenderde van de benodigde hulp voor 1968 (in totaal 325 miljoen dollar) voor zijn rekening zou nemen, mits de overige hulpverle nende landen voor de rest zouden zor gen. Het heeft integendeel gisteren op de conferentie die voorwaarde her haald. De teleurstelling voor Djakarta schuilt daarin, dat deze negatieve pun ten een nadelige invloed zouden kun nen hebben op de rust op het thuis front. Juist deze week was in Indone sië bekend geworden dat de prijzen voor olie, benzine elektriciteit en trans port weer omhoog zouden gaan. Extra sterk was daarom in Indonesië de be langstelling gericht op de vraag of rui me hulp uit het buitenland verlichting zou kunnen bieden. Nu die kans er niet duidelijk in zit, vraagt men zich in In donesische kring af of de inflatie niet weer een duw zal krijgen. Merkwaardig is, dat er voor Indone sische teleurstelling eigenlijk niet veel ruimte is. In feite is men het er in con greskringen over eens, dat men dit jaar met de gedachtenvorming over de hulpverlening aan Indonesië verder is gevorderd dan vorig jaar omstreeks deze tijd. Dat men niettemin beseft dat het resultaat van de conferentie te gen de achtergrond, die in Djakarta heerst, vrij mager is, blijkt wel uit het feit dat men gisteravond en vannacht nog diepgaand moest overleggen over de vraag hoe die resultaten voor de buitenwereld kunnen worden geëta leerd. Winst is dat België zich (overigens voor een niet al te groot bedrag) voor het eerst bereid heeft verklaard aan de hulpverlening aan Indonesië deel te HAARLEM In het huis van nota ris F. Wichman in Haarlem heeft zich maandagavond een mislukte overval afgespeeld. Omstreeks negen uur werd er gebeld en mevrouw Wichman deed open. Ze stohd oog in oog met een on geveer 25-jarige jongeman, die ge kleed was in lange beige regenjas, een slappe vilten gleufhoed op het hoofd had en een zwarte doek voor neus en mond gebonden. Toen hij de natarisvrouw een pistool onder de neus stopte, begon zij luid keels te gillen. De notaris, zijn twee dochters en zijn zoon kwamen op het lawaai af. Dat was kennelijk te veel voor de gemaskerde, die rechtsom keert maakte en in het duister ver dween. De politie is onmiddelijk na de mel ding uitgerukt, maar de dader bleef spoorloos. nemen. Winst is ook, dat internationa le organen voor het eerst belangstel ling hebben getoond om eventueel zelf deel te nemen aan Indonesische pro jecten. Voor beschouwingen over de ontwik keling van Indonesië op langere ter mijn, bleef te weinig tijd over. Op de volgende „donorconferentie" die over niet al te lange tijd wordt gehouden, zal ook de gedachtenwisseling op dit punt worden hervat. Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten van behang DEN HAAG „Laat de gemeente besturen zelf de huishuur in hun ge meenten vaststellen". Dit was een sug gestie, die ir. E. H. A. Kraaijvanger van de begroting voor volkshuisvesting (KVP) gisteren tijdens de behandeling van de begroting voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de Eerste Kamer deed. De heer Kraaijvanger was het ove rigens zoals de meerderheid in de senaat in grote lijnen eens met het beleid van minister Schut. Ook het wets ontwerp om de huren van gesubsidi eerde huizen in gebieden zonder een vrij huurbeleid met ingang van 1 mei vier procent hoger te maken, kreeg voldoende steun. Deze huur zal in de komende jaren op 1 januari weer wor den verhoogd. De socialist J. B. Broeksz had wel kritiek op het beleid van ir. Schut. Hij vond dat de minister alleen maar „pleisters plakt op houten benen". Hij reageert, zo zei de heer Broeksz, op de ontevredenheid van de particu liere bouwers en hij geeft toe aan het verlangen van de VVD om te komen tot een volledig vrije bouw- en huur markt. De laagst betaalden blijven in de kou staan, aldus deze socialist. Ir. Kraaijvanger vond het niet be langrijk hoeveel particuliere, premie- of woningwetwoningen worden gebouwd als het totaal ervan maar minstens hon derdduizend is. „Wanneer zou blijken, dat de particuliere woningbouw niet in staat is om dit jaar vijftigduizend hui zen op te leveren, zullen wij de minister herinneren aan zijn belofte om het aan tal woningwetwoningen van vijftig- tot zestigduizend te verhogen". Deze KVP-er wees er op dat het beleid vam oud-minister Bogaers heeft geleid tot een grote bouwcapaciteit. Blijkt deze nu te groot te zijn? Zijn antwoord luidide vooralsnog ontkennend, als er tenminste voldoende aandacht wordt gegeven aan kropopruiming en herbouw vóin oude binnensteden. Ook de heer Broeksz wees op de noodzaak om de opruiming van krotten ter hand te nemen. De liberaal S. van den Bergh had alleen maar waardering voor het be leid van minister Schut. Dit in tegen stelling tot de PSP'er M. van Pelt, die alleen maar negatieve kanten in het beleid ziet. Minister Schut antwoordt vandaag. AMSTERDAM B. en W. van Am sterdam hebben op voorstel van een adviescommissie de H. N. Werkman- prijs 1967 toegekend aan Will van Sam- beek uit Amsterdam voor zijn gehele oeuvre en de Frans Duwaerprijs aan Jacques Peeters uit Venlo voor de ty pografische verzorging van bedrijfs- drukwerk voor een chemische fabriek. Beide typografieprijzen zijn 1500 gul den groot. DEN HAAG Een felle, uitslaande brand, waarschijnlijk veroorzaakt door oververhit frituurvet, heeft gistermorgen op de Scheveningse pier, zoals wij in een deel van onze oplage reeds meldden, een schade veroorzaakt van enige miljoenen guldens. De overkapping is over een afstand van honderd meter ver brand of zwaar beschadigd. ROTTERDAM Ongeveer driehonderd mariniers en politiemannen hebben van gisterochtend vroeg tot 's avonds laat tevergeefs Rotterdam uitgekamd op zoek naar de twee sinds zondagmiddag vermiste 7-jarige meisjes: Louise van Heuzen uit de Scheepstimmermanslaan en Anneke van Huls uit de Van Vol- lenhovenstraat. Hoewel de politie de mogelijkheid niet uitsluit, dat de kinderen het slacht offer zijn geworden van misdrijf, denkt men voorlopig toch vooral aan een on geluk. Het massale zoeken van gisteren leverde niets op. De 118 mariniers die te hulp waren geroepen, liepen in linies door de braak liggende terreinen in de buurt van de Van Brienenoordbrug en langs de Nieuwe Maas. Veertig man van de mo biele eenheid van de politie zochten in de buurt van de Parklaan op terreinen en in leegstaande huizen, terwijl zij sa men met de Rivierpolitie dregden in de vijvers van Het Park en in de Zalmha ven, waar de kinderen zondagmiddag door een schipper zijn gezien. Louise en Anneke, die door hun ou ders ondernemende meisjes worden ge noemd, gingen vaak spelen zowel bij de Van Brienenoordbrug als bij de Park laan en de Zalmhaven. Ook het Kra- lingse Bos hoorde tot hun favoriete speelgebieden, zodat negentig man van de politie-opleidingsschool in Rotterdam gisteren het bos uitkamden. Aandere plekken, waar de twee meis jes graag speelden, waren het spoor wegemplacement aan de Westzeedijk en het spoorwegterrein tussen Rotter dam en Schiedam. Deze gebieden wer den door mannen van de spoorwegre- cherge afgezocht. Commissaris P. Ligtvoet, chef van de Rotterdamse kinder- en zedenpolitie die de leiding heeft bij de gi ootscheepse zoekpartij, verzekerde ons gistermid dag: „Het is zoeken naar een spel in een hooiberg. Het aantal tips, dat wij krijgen, is nogal mager. Misschien dat dit aantal groter wordt, nadat de foto's van de meisjes op de televisie zijn ge toond". „Wij hebben de foto's op zo breed mo gelijke schaal verspreid; in de kanti nes van alle warenhuizen, zodat de ver koopsters de kinderen onmiddellijk her kennen als zij iets komen kopen, bij taxibedrijven, in de metro, enzovoorts" „Wij hebben voorlopig nog plannen genoeg, die w(j kunnen uitwerken als de kinderen niet vlug worden gevon den. Misschien dat wij nog duikers aan het werk zetten in onder meer de Zalmhaven. Maar het is zo verdraaid moeilijk om gericht te zoeken, als je geen enkele aanwijzing hebt". „Het is heel goed mogelijk, dat de kinderen in de haven in eeh container zijn gevallen, waarvan later het deksel per ongeluk is gesloten, of dat zij in het ruim van een schip zijn gevallen. Alles is hiogelijk. Wij hebben inmiddels ook alle grensposten gewaarschuwd. Elke tip, die binnenkomt wordt nauwkeurig gecontroleerd", aldus commissaris Ligt voet. Zowel de vader van Anneke, de heer Van Huls, als de vader van Louise, de heer Van Heuzen, was gisterer voor de tweede dag van zijn werl< thuis gebleven. Zij zeggen: „Wij doer 's nachts geen oog dicht". Datzelfde geldt voor de dodelijk on geruste moeders, die alleen nog maai in een fataal ongeluk kunnen geloven Mevrouw Van Huls verzekerde ons: Natuurlijk hebben die kinderen een ongeluk gehad. Van weglopen is geen sprake. Waarom zou Anneke weglopen? Zij hield zielsveel van ons". LOUISE VAN HEUZEN ANNEKE VAN HULS Toch zou de pier vanmiddag weer opengaan. Gisteravond en vannacht werd met man en macht gewerkt om de ergste ravage op te ruimen en nood voorzieningen aan te leggen. De eerst komende dagen blijven de horecabe drijven op de pier echter nog gesloten. De kabels en buizen voor elektriciteit, olie, water en gas zijn namelijk nog af gesloten. De brand is ontstaan in de patates- winkel van de firma H. M. J. Biegnole, die was gevestigd in een van de pavil joens op het wandelhoofd, halverwege de ingang en de piereilanden. Weldra sloegen de vlammen, aangewakkerd door een dwars over de pier staande vrij sterke zeewind, over naar een paar andere paviljoentjes met souvenirs. De overkapping, waarin alle leidingen zijn opgeborgen, brandde eveneens in de lengte uit. Er was vrijwel geen publiek op het wandelhoofd, omdat het hard regende. De ongeveer twintig personeelsleden van de pier hebben geen moment ge vaar gelopen. De. brand woedde op gro te afstand van de eilanden. Aanvankelijk probeerde een perso neelslid van de pier het vuur met een schuimblusser in bedwang te krijgen. Kort voordat de. brandweer verscheen, ontplofte een gasfles. Zes andere fles sen konden nat worden gehouden. Omdat het wandelhoofd geen brand putten hééft en het zeewater ongeschikt is voor de pompen, moest de brand weer het water over een afstand van honderd meter aanvoeren van de boule vard. Precies een uur na de brandmel ding was men het vuur meester. LEIDEN De A-faculteiten van de Leidse Universiteit zullen worden on dergebracht in een complex, dat aan de Witte Singel zal verrijzen. Het project omvat de bouw van een tweehonderd meter lang bouwblok in drie lagen met daarop een honderd meter hoge wolkenkrabber en een 42 meter hoog boekenmagazijn. De universiteit hoopt het complex bij het vierhonderdjarig bestaan in 1975 gereed te hebben. De kosten worden geraamd op 75 miljoen gulden. Het complex is ontworpen door de Amster damse architect P. Zandstra. Een kel der onder het gebouw zal plaats bie den aan vijfhonderd auto's. Een straffe zeewind joeg gisteren de zware rookwolken van de brand op de Pier naar de Schevening se boulevard. Hoewel de schade groot is, zal de pier vanmiddag weer open gaan. Cafés en restaurants blijven echter nog dicht, omdat de elektrici- teits- en olieleidingen nog zijn afge sloten. ADVERTENTIE De matras waarop U I wérkelijk uitrustl Van DRAKA. AMSTERDAM In de Lange Leid- sedwarsstraat in Amsterdam heeft de 22-jarige steward E. van W. gepro beerd een surveillance-auto van de po litie te stelen. Hij is gearresteerd. De bemanning van de wagen was uitgestapt om te assisteren bij een bot sing en had de surveillanre-auto ge parkeerd op de hoek van de Leidse- straat en de Prinsengracht. Toen één van de agenten naar de wagen liep, zag hij het blauwe zwaailicht branden en een man in de auto zitten. Toen hij de agent zag, zette de steward het op een lopen. Een waarschuwingsschot bracht hem tot staan. XJet aantal ingeschreven werkzoeken- den daalde ih maart van 113.000 tot 96.000. Dat is tamelijk normaal voor deze tijd van het jaar, waarin met na me in de bouw en de landbouw weer veel werk los komt. Zo konden in maart ongeveer 3000 landarbeiders en een kleine 10.000 bouwvakarbeiders weer aan de slag gaan. Maar wanneer meh die seizoeninvloeden uitschakelt, krijgt men een heel ander cijfer. Dat z.g. gecorrigeerde cijfer steeg in maart van 79.000 tot 85.600. De „echte" werk loosheid, die achter de seizoenbewegin gen schuil gaat, is dus opnieuw vrij sterk gestegen. Dit cijfer ligt nu zelfs nog weer 4400 hoger dan verleden jaar maart, toen de ongerustheid over de werkloosheid al een toppunt bereikte. De cijfers van maart geven dus beslist geeh aanleiding tot gejuich over dalen de werkloosheid, aldus „De Gids" (CNV). Die daling is niet meer dan een seizoenverschijnsel. Wanneer die daling er in maart niet was geweest zouden we nog veel harder achterultgehold zijn dan we nu toch al doen. De harde wer kelijkheid is dat we er nog slechter aan toe zijn dah een jaar geleden. Die conclusie baseren we niet al leen op het gecorrigeerde cijfer. Het is nog altijd niet goed duidelijk hoeveel waarde men daaraan kan hechten, al is de regering geneigd nogal optimistische geluiden te la ten horen zodra dit cijfer daalt. Maar wanneer we het aantal inge schreven werkzoekenden vergelij ken met dat van maart 1967 zien we hetzelfde beeld: toen 91.400, nu 96.200, dus 4800 meer. Er is dus nog steeds alle reden om alarm te slaan. Maar het ont stellende in de hele ontwikkeling is dat dit nog nauwelijks gebeurt. Het lijkt wel of men het zat wordt, dat „gezeur" over de werkloosheid. Verleden jaar wilde men er zich nog wel over opwinden. Een zo grote werkloosheid waren we in ja ren niet gewend geweest. De plot selinge stijging was dus een hele schok. Nu echter is van een algemene ongerustheid niet veel meer merk baar. Voor de overgrote meerder heid van de bevolking lijkt de ont wikkeling geen direct gevaar te be tekenen. Plannen voor een groot scheepse bestrijding van de werk loosheid zijn niet in de maak. De verhoging van de toto-prijzen tot een half miljoen gulden krijgt meer belangstelling dan de werkloos heidscijfers. Het lijkt wel of men er gewend aan raakt, zelfs al lopen er nu nog meer mensen zonder werk dan verleden jaar. Voor de rond 90.000 werklozen van dit ogenblik is dat een verontrus tende ontwikkeling. Daarom kan er niet genoeg op worden gehamerd dat er veel meer aan uibreiding van de werkgelegenheid moet wor den gedaan. Tegen de onheilspel lend grote werkloosheid kan niet ge noeg worden geprotesteerd. Daar mag Nederland niet in berusten. Maar het ziet er naar uit dat dit toch gebeurt". Wegen-misère e zonnige paasdagen hebben eens te meer aangetoond dat de Nederlandse snelwegen te gering in aantal en over het algemeen te smal zijn om het na- tiohale toerisme alsmede een invasie van buitenlandse automobilisten vlot te kunnen verwerken, aldus „Elseviers Weekblad" (lib „Op vele punten kwam het ver keer in de knoop en ontstonden lan ge files. Ook zonder de aanwezig heid van grote aantallen Duitsers, Fransen, Engelsen en Scandinaviërs loopt het verkeer, met name in het Westen, soms hopeloos vast. Vergeleken met omringende lan den is het aantal auto's per 100 in woners nochtans relatief laag. Ter wijl er in West-Duitsland en Frank rijk op elke vijf inwoners een auto is, is deze verhouding bij ons nog circa 1 op 8. Maar het nationale au topark groeit snel. Onze welvaart stelt steeds meer groepen van de bevolking in staat zich het bezit van een auto te permitteren. Veel ple zier kan men er echter niet meer aan beleven. Als men vanuit het Centrum van ons land naar de kust wil, moet men reeds met grote ver tragingen rekening houden en als men ten lange leste de Noordzee kan aanschouwen, komt vaak nog de ellende om een parkeerplaats te bemachtigen. Het is niet moeilijk te voorspellen, dat het rijden op de Nederlandse wegen inspannender zal worden en steeds meer ergernis zal opwekken. Ons verkeersnet zal van een aan tal knelpunten verlost en ook sterk uitgebreid moeten worden. Zo is bijv. een kustweg van Hoek van Holland naar Den Helder in deze tijd geen overbodige luxe meer. Een belangrijk recreatiegebied als het Noordzee-strand wordt niet vol ledig benut doordat dit gebied niet overal per auto bereikbaar is. De Nederlandse automobilisten betalen met elkaar een fantastisch bedrag aan wegenbelasting, accijnzen op benzine, tol etc. aan de schatkist. Daartegenover staat een net, dat steeds minder voor zijn taak bere kend is". ADVERTENTIE k

De Vallei | 1968 | | pagina 7