aattóde» Geallieerden geloofden Duitse bluf „Vraagstul sociale betekenis'' van grote NOG GEEN AKKOORD MET N.-VIËTNAM aardfekn BRITTEN GELEIDELIJK NAAR DECIMAAL STELSEL Moordenaar King wellicht in Canada Russische waarschuwing voor Mao STAKING IN HAVEN VAN LONDEN VIT PROTEST TEGEN BESTRIJDING RASSENDISCRIMINATIE Wervelwind treft staten in Amerika Nederlander in Rome gearresteerd Moeder verdoofde kinderen om t.v. te kunnen zien Fransen voor EEG-associatie inet Spanje Plaats in Rusland heet „Gagarin Reagan geen actief kandidaat PREMIER SLAAT OP VLECHT Moeizaam zoeken naar plaats van samenkomst Tweeling voor Hoessein RIJ SCHOONHEDEN OP SCHOOT Belgische gepakt wegens goudsmokkel Contact met groep-Novotny Onrust over zware kern explosie in F.S. BELANGRIJKE VERKIEZINGEN VOOR DUITSERS Proef 'ns... MMM Nu al! Veteranen BEKLEMMEND VERBODEN LEUZEN Proef'ns MMM... Nu al! AL VIER MAANDEN Proef 'ns... MMM... Nu al! Nu is het tijd voor fresia's Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiter U legt er eer mee in. EVEN GROOT NAZISME CAMPAGNE WOENSDAG 24 APRIL 1968 POWELL HEEFT VEEL AANHANG LONDEN - Terwijl meer dan tweedui zend havenarbeiders in Londen gisteren het werk neerlegden uit protest tegen de maatregelen van de Britse regering ter be strijding van de rassendiscriminatiebegon het Lagerhuis aan een debat over dit gela den onderwerp. Vijftienhonderd stakers trokken naar het parlementsgebouw voor een spontane sympathiebetoging ten gun ste van het Conservatieve Lagerhuislid Enoch Powelldie door zijn partijleider Edward Heath uit het schaduwkabinet is gestotenomdat hij in een rede gedach ten had verkondigd die door velen werden uitgelegd als aanstoken tot rassenhaat 4DVFRTF*T'E Van onze correspondent 1 JÖONN Toen in september 1939 de Tweede Wereldoorlog uit- 1 brak, hadden de Fransen en Engel - sen Duitsland een vernietigende slag kunnen toebrengen, want de Duitse westgrens lag vrijwel onver- dedigd. De overmacht van Luftwaf- te en Wehrmacht bestond alleen in de fantasie en de propagandarede- voeringen van Hitler en Göring. Maar de geallieerden geloofden de Duitse bluf en durfden geen offen- sief te beginnen. Tot deze slotsom komt de bekende Britse militaire 1 deskundige Jon Kimche in zijn zo juist verschenen boek „The Un- fought Battle" (De slag die niet werd geleverd; uitgeverij Weiden- feld and Nicolson, Londen). Terwijl Hitier Polen veroverde l I stonden aan het Westelijk front 33 Duitse divisies, waarvan er maar 1 elf gevechtsklaar waren. De Duitse strijdkracht bestond uit veteranen - en kersverse recruten met verou derde wapens. Niet één tank en slechts een handvol jachtvliegtui gen stonden gereed voor hctie. Men had maar voor drie dagen munitie en benzine. De Fransen daarente gen beschikten over 102 gevechtskla- re divisies met 3286 tanks, 463 bom menwerpers en 634 jagers. De Franse generale staf vreesde een catastrofe; Hitier vertrouwde op zijn bluf en hij kreeg gelijk. De Duitse propaganda had gebluft over „tweeduizend Duitse vliegtuigen" en Görjng, bevelhebber van de Luft waffe, had gedreigd: „Ik zal de En- gelse vloot rondom het Britse eiland I jagen tot ze niet meer weet waar ze het zoeken moet!" De geallieerden geloofden dat al- ij les. De Engelse generale staf meen- I de bijvoorbeeld, dat de Luftwaffe in staat zou zijn om weken lang iede- j re dag Londen met duizend vliegtui- gen te bombarderen iets wat zelfs later bij de Slag om Engeland bij lange na niet mogelijk was. In wer- kelijkheid waren de totale lucht- machten van Duitsland en van de I geallieerden vrijwel even sterk. Aan het Westelijk front gebeurde 1 evenwel niets. Zo kreeg Hitier de Itijd om zijn handen vrij te maken in het Oosten en zijn strijdkrachten uit te breiden voor de slag in het 1 Westen in de zomer 1940. 1 I LOUISVILLE/KENTUCKY De Amerikaanse staten Ohio, Kentucky en Tennessee zijn gisteren door wervel winden getroffen, die zeker 10 slacht offers hebben geëist. Meer dan 100 men sen zijn gewond en de schade loopt in de miljoenen dollars. Het zwaarst getroffen werd de om geving van Wheelersburg in Ohio, waar zes doden vielen. In Falmouth, Kentucky, verloren vier mensen het leven. In de stad werd een gat van zes huizenblokken lang en drie huizenblokken breed geslagen, waar door ruim 700 mensen dakloos werden. In de puinhopen wordt naar vermis ten gezocht. Uit Tennessee zijn geen meldingen van slachtoffers ontvangen. Verdovende middelen ROME De Romeinse politie heeft bij de bagage van een 22-jarige Neder lander uit Leiderdorp en een andere jonge buitenlander, wiens indentiteit nog niet bekendgemaakt is, 15 kg Indi sche hennep en Vit kg zuivere opium aangetroffen en in beslag genomen. Aan de arrestatie van het tweetal was een onderzoek voorafgegaan, waarbij talrijke beambten van de afdeling ver dovende middelen van de Romeinse po litie in evenzovele vermommingen, zoals van parkwachter, fotograaf en kelner, deelgenomen hadden. Een van hen had maandag de handlanger van de Neder lander betrapt toen hij met vrouwelijke Scandinavische toeristen tot zaken poog de te komen. Een visitekaartje van de handlanger bracht de politie op het spoor van de Nederlander, die in een pension zijn intrek had genomen. De spontane reactie van de havenarbeiders bewijst wel dat een groot deel der bevolking daar anders over denkt. Dat blijkt ook uit de vde honderden brie ven die Powell gisteren weer ontving. Bijna allemaal van Britten die het gloei end eens zijn met zijn oproep om de immigratie van niet-blanken in Engeland geheel stop te zetten. De belangrijkste sprekers tijdens het Lagerhuisdebat minister Cal- laghan (binnenlandse zaken) en Quin- tin Hogg van de Conservatieven toonden zich hun verantwoordelijkheid zeer bewust. Hun ingetogenheid en be wogenheid was indrukwekkend. „Wij hebben zelden een kwestie be handeld van groter sociale betekenis voor ons land en onze kinderen," aldus Callaghan. „Wij bespreken een kwes tie die zwaar geladen is, niets is/ ge makkelijker dan de vlammen van ach terdocht, wraak of vrees aan te wak keren. Wij zijn geroepen om een sa menleving tot stand te brengen waar in we in vrijheid en vrede met elkaar zullen leven, ongeacht ons ras of onze kleur". Hogg drukte het zo uit toen hij het over de immigranten had: „We moe ten de kleur van hun huid vergeten en hen gelijk ieder ander behandelen". Zeer beklemmend was de buitenge woon scherpe, vernietigende terecht wijzing die Hogg gaf aan zijn partij genoot Enoch Powell die met een ver beten gezicht toeluisterde. „Wanneer men zegt dat de straten van ons land zullen druipen van het bloed (zoals Po well zei), dan moet men toch overwe gen of zijn woorden dit meer of minder waarschijnlijk maken", aldus Hogg. Minister Callaghan legde er de na druk op, dat de wetgeving die de rege ring voorstelt tegen allerlei vormen van rassendiscriminatie in het open bare leven, beoogt te voorkomen dat er tweederangs burgers komen. Hij had o.m. de jonge kleurlingen op het oog die qyer enkele, jaren van school ko men en "dan rhisscWen allérlei banen gesloten vinden waar zij heel goed ge schikt voor zouden zijn Een andere vorm van rassendiscri minatie die veel voorkomt is dat men kleurlingen weigert een huis te ver kopen op grond van hun huidskleur. Weigering om die reden zal volgens het wetsontwerp verboden zijn maar minister Callaghan legde wel met na druk uit dat men vanzelfsprekend vrij blijft in zijn keus aan wie men wel of niet wil verkopen. Als de reden bij een weigering maar niet rassendiscrimina tie is. Intussen duurde de demonstratie van Powell's aanhangers voort. De betogers riepen leuzen als „houdt En geland blank." Tot passerende niet-blan ken riepen zij „bye-bye blackman". Ha venarbeidersleider Harry Pearlman ver zekerde journalisten: „Wij zijn niet ra cistisch, wij zijn echte Britten die be zorgd zijn over onze werkgelegenheid". Zijn medctanders zongen: „I'm dream ing of a white Christmas". <1 ADVERTENTIE aaftttda de de BONN Om ongestoord naar televisie te kunnen kijken, goot 46-jarige Elisabeth R. uit Mainz haar drie kinderen, na het naar bed bren gen, een brij van sterke slaaptablet ten naar binnen. De oudste. Hans (10), werd bang, klauterde uit het venster en wankelde in pyjama slaapdronken de rijweg op. Toen de politie, gealarmeerd door voorbijgangers, het huis binnenkwam zat Elisabeth R. behaaglijk in een fau teuil genesteld, voor de televisie. Boven lagen Norbert (9) en Birgit (5) reeds bewusteloos in hun bedjes. Verbijsterd smeekte de moeder de agenten om hulp. Politieauto's reden de drie kinde ren naar het Universiteitsziekenhuis. De dokters konden hun leven redden. MADRID Frankrijk „staat bijzon der welwillend", tegenover het verzoek van Spanje tot associatie met de EEG, aldus heet het in een gisteren gepubli ceerd communiqué van de persdienst van de Franse ambassade in Madrid, ter gelegenheid van het bezoek van de Franse staatsse- etaris voor Economi sche Zaken en Financiën, Roland Nun- gesser, aan Spanje. MONTREAL (AP) De man die wordt gezocht wegens moord op ds. Martin Luther King, is vermoedelijk in Canada. De politie in Cornwall in de Canadese staat Ontario heeft de auto van de verdachte gezien. De man, de veertigjarige James Earl Ray, zou rondrijden in een witte Chevrolet 1966 met nummerborden yan de Amerikaanse staat Florida. In Corn wall heeft men gezien dat de auto met twee inzittenden in de richting van Montreal reed. Een van deze mensen zou sterk lijken op de foto's die de Amerikaanse federale recherche (FBI) van Ray heeft verspreid. Voor inlichtingen die leiden tot ar restatie van Ray is in totaal voor ruim vijf ton aan beloningen uitge loofd. MOSKOU (Reuter) De plaats Gzjatsk is herdoopt en heet nu Gaga rin, naar de kosmonaut die een maand geleden in een vliegtuig omkwam. Ook het gebied om deze plaats heen heet niet langer Gzjatsk maar Gagarin.' De herdoopte plaats ligt ongeveer 400 kilo meter ten westen van Moskou. Joeri Gagarin werd in 1934 nabij Gzjatsk geboren. De meeste van zijn bloedverwanten wonen nog in die streek. SACRAMENTO'CALIFORNIë De Republikeinse gouverneur van Califor- nië, Ronald Reagan, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard niet actief naar het president schap te zullen streven. Hij gaf echter te kennen dat hij be reid zou zijn de Republikeinse nomina tie te aanvaarden als door de partij conventie een beroep op hem werd ge daan. O De man die zich op de bovenste foto uit de voeten maakt cm uit de handen van een schare jeugdige bewonderaarsters te blijven, is geen filmster, maar de nieuwe Canadese premier Pierre Elliot Trudeau. De 46-jarige Trudeau, die vrij gezel is, verliet juist de parlementsgebouwen in Montreal. Ook enkele mede werkers van de premier lijkt het verstandiger (zie onderste foto) de stijlvolle draf van Trudeau te volgn. pARIJS (Reuter, AFP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond met klem de geruchten tegengesproken als zou met Noord-Viëtnam overeenstemming zijn bereikt over een plaats van samenkomst voor de voorbereidende vredesbesprekingen. Volgens deze ge ruchten zou men in Wenen gaan praten. Zij leidden onmiddellijk tot een koers verhoging op de New Yorkse beurs. AMMAN (AP) Koning Hoessein is gisteren vader geworden van een twee ling. Zijn vrouw, prinses Moena. had al twee zonen: de zesjarige Abdullah en de vierjarige Feisal. De geboorte werd bekendgemaakt door de Britse ambas sade in de Jordaanse hoofdstad Am- Nee, het is niet Sean Connery die hier vier schoonheden in de schoot is ge worpen, het is Seans broer Neil (28), wiens eerste film „Operation Kid brother" deze week in Londen zijn première beleeft. Voor de statistiek: de vier dames die Netl onder hun hoed hebben zijn v.l.n.r. Frances Sinclair, Valerie Wood, Va lerie Flower en Sandra Marshall. De geruchten schenen bevestigd te worden door een uitspraak van Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno. Op het Parijse vliegveld, waar het vliegtuig dat hem naar New York zou terugbrengen een tussenlanding maakte, zei Oe Thant dat de inleiden de vredesbesprekingen tussen Noord- Viëtnam en de Verenigde Staten spoe dig „misschien zelfs deze week nog" zullen beginne». Oe Thant liet zich niet uit over de mogelijke plaats van samenkomst. Hij zei dat Parijs evenzeer zou voldoen als de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh, de Poolse hoofdstad Warschau of de Zwitserse stad Genève. De secreta ris-generaal voegde er aan toe dat hij „als particulier" al vier maanden be zig is met pogingen om een bijdrage te leveren tot een oplossing van het Viët- namese vraagstuk, maar dat het inlei dend vredesoverleg uitsluitend een zaak is van Noord-Viëtnam en de Verenigde Staten. Het blad van de Noordviëtnamese communistische partij herhaalde giste ren een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Hanoi, dat Noord-Viëtnam vasthoudt aan de keu ze tussen Warschau en Pnom Penh. Op de steden die van Amerikaanse zijde zijn genoemd, ging het blad niet in. TOKIO Op het vliegveld van de Japanse hoofdstad Tokio is gisteren een 46-jarige Belgische gearresteerd omdat zij onder haar kleding een speciaal vest met 21 kilo goud droeg. De waarde van de partij goudstaven wordt geschat op 147.000 gulden. De Japanse douane was achterdoch tig geworden doordat de vrouw, Maria Verhaeren uit Vilvoorde, een regenjas droeg terwijl het prachtig voorjaars weer was. Tsjechen boos op Russen PRAAG (AP) De betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowm- kije zijn ernstig gespannen als gevolg van Russische steun aan de tegenstan ders van de Tsjechische partijleider Alexander Du beek, zo verluidde gisteren in Praag. De Tsjechische delegatie naar de internationale communistische conferentie die vandaag in de Hongaarse hoofdstad Boedapest begint, zou opdracht heb» ben gekregen van de Russen te eisen dat zij „hun interventie in de binnenland se aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije stopzetten". Volgens berichten die gisteren in de Tsjechische hoofdstad de ronde deden zouden er eerder deze maand geheime besprekingen zijn gehouden tussen Russische functionarissen en leiders van een conservatieve groep in het centrale comité van de Tsjechoslo- waakse communistische partij. De con servatieve groep zou de hulp van Mos kou hebben gevraagd om haar politie ke invloed te behouden. De groep staat onder sterke druk om af te treden ten gunste van communisten die een libe raler koers voorstaan. De Russische ambassadeur in Tsje- choslowakije, Tsjervolenko, zou ver schillende malen met de vroegere pre sident en partijleider Novotny bespre kingen hebben gevoerd. De nieuwe Tsjechische partijleider Dubcek zou de Russische ambassadeur om een ver klaring hebben gevraagd. BOEDAPEST Intussen is nog niet bekend of Roe menië en Zuid-Slavië vandaag aan de bijeenkomst van communistische par tijen in Boedapest zullen deelnemen. Op deze bijeenkomst zal onder andere een datum worden vastgesteld voor een conferentie van alle communisti sche partijen uit de gehele wereld. ADVERTENTIE LAS VEGAS (AP) De Amerikaan se multimiljonair Howard Hughes wenst dat de voorgenomen zware on dergrondse kernexplosie in de woestijn van Nevada negentig dagen wordt uit gesteld. Hughes dringt aan op een ge degen bodemonderzoek. Hij is bezorgd omdat het de zwaarste ondergrondse kernexplosie belooft te worden die ooit op Amerikaans grond gebied, is gebracht.. Dekracht van de explosie zal naar schatting overeenkomen, met die van een mil joen ton TNT (een megaton). De Amerikaanse commissie voor atoomenergie (AEC) heeft het verzoek van Hughes afgewezen. Experts van de AEC zijn van mening dat het gevraag de bodemonderzoek niet nodig is. Als zij twijfel koesterden, zouden zij geen toestemming voor de explosie hebben gegeven, zeiden zij. De al een keer uitgestelde kernex plosie wordt vrijdag teweeggebracht in een zeer diep boorgat op ongeveer 160 kilometer ten noordwesten van Las Vegas. De kracht van de explosie zal vermoedelijk tot op 400 kilometer voelbaar zijn. ADVERTENTIE 'eg het met bloemen! (Van onze correspondent) LONDEN Ja, het is begonnen. In Engeland zijn gisteren de eerste decimale munten in omloop geko men. Dat is de aanloop tot het inge wikkelde proces van overschakeling naar het tiendelige muntstelsel, die op 15 februari 1971 voltooid zal zijn. eerste dag dat de eerste twee leuwe munten in omloop kwamen, s voor veel mensen zonder enige noeilijkheid verlopen. De Engelsen onen niet zo gauw dat zij verwon derd zijn. Maar een conducteur op een van de Londense bussen, die een der nieuwe munten kreeg aangebo den, zei: „Die is niet goed." Toen men hem geduldig uitlegde dat het een nieuwe decimale munt was, rea geerde hij: „Daar hebben ze ons niks van gezegd." "oorlopig zijn er twee nieuwe munten in omloop gekomen: de tien nieuwe pence die gelijkstaat met de munt -'an twee shilling die voorlopig in om- oop blijft en de munt van vijf nieu- ve pence die dus één shilling waard s. De nieuwe en de oude munter ijn precies even groot, wegen even- eel en zkjn ever, d!k Zij passen 'arom in alle meV"- en automaten vaar men nu zijn munten van één of twee shilling ingooit. Tegen volgende week dinsdag zullen er al 35 miljoen nieuwe munten in om loop zijn gebracht door middel van de banken en postkantoren. Zij kun nen onmiddellijk worden gebruikt naast de oude. Grote advertenties in de kranten van de Raad voor het decimale geld die door de overheid is ingesteld, vertel len de Britten precies waaraan zij moeten wennen. steren kon men onder meer dit le zen: „Het decimale stelsel is een ma nier van rekenen in tienden en hon derden. Ons geld is op het moment verdeeld in twaalf of twintig eenhe den: twaalf pence per shilling, twin tig shilling in het pond Wanneer wij decimaal gaan doen krijgen wij honderd nieuwe pence in het pond. Dat betekent dat het veel gemakke lijker zal zijn om met geld te reke nen." Maar voorlopig zullen er wel incident jes voorkomen als dit, dat zich ook al weer op een bus in Londen af speelde: Een passagier geeft de con ductrice een munt van vijf nieuwe pence en vraagt een kaartje voor vier pence, bedoeld wordt vier oude. De conductrice geeft hem een penny wisselgeld terug. „He, wat is dat?" zegt de meneer. Conductrice: „U vroeg een kaartje voor vier pence en gaf mij er vijf, dus ik gaf u een penny terug." Jssagier: „O nee, geen sprake van. Die vijf pence is een shilling waard. Ik moet .dus acht pence terug heb ben." DUBCEK kwaad MOSKOU Het Kremlin heeft ge waarschuwd, dat de politiek van de Chinese leider Mao Tse-Toeng leidt tot ineenstorting van het communisme in China en beschuldigt Mao ervan eigen lijk vijandig te staan tegenover het Marxismc-Leninisme. Deze verklaring komt voor in een hoofdartikel van het theoretische blad Van de Russische communistische par tij, Kommunist, in een analyse van de Chinese revolutionaire geschiedenis sinds 1920. Hoewel het jongste nummer van het blad nog niet is uigekomen, heeft het Russische persbureau Tass er een uittreksel uit gegeven, aan de vooravond van de bijeenkomst in Boeda pest van communistische functionaris sen ter voorbereiding van een interna tionale communistische conferentie in Moskou aan het eind van dit jaar. Volgens het artikel Jn Kommunist wekken de geb'eurteriisseh In China be zorgdheid onder de aMrxisten en Leninisten in de gehele wereld, omdat het bestaan zelf van de communistische partij in China op het spel staat. De politiek van Mao's groep wordt zeer schadelijk geacht voor de zaak van het socialisme en de revolutie in de gehele wereld. „Kommunist" is van mening dat er altijd twee stromingen zijn geweest in de Chinese communistische partij: de Marxistisch-Leninistische en internatio nalistische enerzijds en de kleinburger lijke en nationalistische anderzijds. In het onderhavige hoofdartikel wordt Mao het nastreven van absolute macht verweten. BADE1Ï-WÜRTEMBERG CTUTTGART In de Westduitse deelstaat Baden-Wiirttcmbcrg wor den zondag verkiezingen gehouden, die door alle partijen worden beschouwd als een „generale repetitie" voor nationa le verkiezingen in de herfst van 1969. Vooral de extreem-rechtse National- demokratische Partei Deutschlands (NPD) is bijzonder actief in Baden- Württemberg. Tot nog toe behaalde de NPD bij regionale verkiezingen steeds meer dan vijf procent van alle stem- pien en zij levert nu een felle strijd om tenminste tien procent te behalen. De nationaal-democraten, geken merkt door een agressief nationalisme dat aan het nazisme doet denken, voe ren al vijf maanden een campagne in de deelstaat. Hun leider, Adolf von Thadden, heeft zijn belangrijkste spre kers ernaartoe gestuurd en zijn ver kiezingsbiljetten (stem demokratisch), stem, NPD") overtreffen die van zijn tegenstanders in aantal, zelfs in de meest afgelegen dorpen. De NPD heeft het vooral gemunt op de boeren, die ontevreden zijn over de prijzenpolitiek in de EEG, en de vluch telingen uit de vroegere Duitse gebie den in Oost-Europa. Volgens de natio naal-democraten laten de coalitiepar tijen (de christen-democraten en so ciaal-democraten) de verloren delen van het Duitse vaderland in de steek. In Baden-Württemberg leven ongeveer, twee miljoen vluchtelingen, een kwart van de totale bevolking. Bondskanselier Kiesinger heeft in verband met de activiteit van de NPD een intensieve verkiezingscam pagne gevoerd. Hij leverde felle kri tiek op de rechtse elementen. „Laat u niet misleiden door een stel mensen met nationalistische dromen", zei hij. „Vergeet niet wat een dergelijke politiek u. uw land en de wereld heeft aange daan". Dit zullen de laatste regionale verkie zingen zijn voor de nationale stemming in 1969.

De Vallei | 1968 | | pagina 9