Veenendaals dagblad Minimumloon per 1 juli naar 135 gulden per week Automobilisten menen vermiste meisjes te hebben zien „liften" Buiten POLARIS MATRASSEN Amerika zoekt weer contact met Hanoi Huurlingen kwamen in Luik aan Vakbeweging steunt wet tegen rassendiscriminatie Alvast wat Japanse sfeer voor Cals HERMOCEL MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VOORSTEL VAN MINISTER ROOLVINK: Hond trekt baas onder auto OP BEZOEK BIJ DEAN RI SK Parijs maakt goede kans Zeeuwse dijk door schip beschadigd Vele arbeiders bejubelen Powell Samenvoeging droeg vrucht Reeds 2000 ton appelen uit de markt genomen Twee jongens ontsnapt uit inrichting Droog weer AANPLAKBILJETTEN OOK BUITENLAND Modderbad (I) TUSSENTIJDS VAKANTIEGELD MEER LOON Waarschuwing GEEN OPHEF Rinus Bouwmeester wandelt weer naar Drakensteyn MEERDERHEID WARE REDEN Marinier dreigde met moord op Johnson Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Qiro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. DONDERDAG 25 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 98 DEN HAAG Het wettelijk minimumloon wordt 1 juli 135,per week. Bovendien zal volgend jaar een vakantietoeslag van tenminste 421,20 moeten worden betaald. Dit staat in het wetsontwerp tot regeling van het minimum loon en een minimumvakantietoeslag, dat minister Roolvink bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De belangrijkste bepalingen uit het wetsontwerp zijn: ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft nog steeds maar heel weinig aanknopingspunten in de vermissing van de meisjes Louise van Heuzen en .Anneke van Huls. Zij zijn sinds zondag zoek. Wél zijn gisteren vier tips van auto mobilisten binnengekomen, die het tweetal maandagmiddag tussen twaalf uur en kwart over twaalf gezien menen te hebben. De verklaringen van de auto bestuurders waren gelijkluidend. Zij hielden in, dat twee kinderen, die veel overeenkomst met de beide meisjes ver toonden, op de rijksweg Hoek van Hol land-Rotterdam ter hoogte van Maas land stonden te liften. Twee andere automobilisten hebben inmiddels laten weten, dat zij de meis jes zondagmiddag omstreeks drie uur hebben gezien. Zij zouden toen bij het Feijenoord-stadion hebben staan liften, tén van hen zou een bordje met „Am- iterdam" in de hand hebben gehad. De Rotterdamse politie, die gisteren het zoeken de hele dag samen met ma riniers en militairen van de genie heeft voortgezet, heeft grote aanplakbiljetten met foto's van de meisjes laten druk ken. De biljetten komen in alle openba re gebouwen, op de stations en in ben zinestations te hangen. Mariniers hebben gisteren langs de Maas een groot stuk kademuur openge broken waarin zondag een gat gevallen was, dat later weer was gedicht. Met boren werd de kademuur opengebro ken. echter zonder resultaat. Duikers hebben enkele havens afgezocht, De Belgische spoorwegen hebben in verband met de vermissing van de twee Rotterdamse kinderen, op alle Belgi sche stations de goederenwagons laten controleren, die sedert zondag uit Rot terdam zijn gearriveerd, doch zonder resultaat. Het onderzoek werd op verzoek van Interpol ingesteld, omdat men ook met de mogelijkheid rekening wil houden, dat de kinderen in een lege goederen wagon zijn geklommen en opgesloten geraakt. Een woordvoerder van de Belgische spoorwegen verklaarde vanochtend, dat een aantla wagons, waarvan Inter pol de nummers had opgegeven, naar Frankrijk is doorgereden en daar na der onderzocht zal worden. 'T'ot de tekenen, die ons verraden, dat er zich grofwild in het Ve- luws jachtrevier ophoudt behoren, be halve spoor en prent, ook de z.g. z o e l e n, waar herten en varkens graag een modderbad nemen. Het zijn slijkerige holligheden, plekken, waar het water op een z.g. „bank" blijft staan, uitgereden karsporen in het bos enz. Worden ze jaar op jaar door de dieren gebruikt, dan groeien ze steeds uit en wie zich in speciale connecties met bos- en wildbeheer verheugt, kan op zulke plaatsen mits verscholen in de dekking en uit de wind rijke waarnemingen doen. Tot de fraaiste foto's van rood- en zwartwild die ooit ten onzent zijn gemaakt (buitenlands camerawerk laat ik buiten beschou wing), behoren die van F. F. Hazelhoff in een zoel van de Koninkl. Houtves terijen; een beelddocumentatie, zoals men zelden ziet. Dat stalvarkens zich gaarne in de modder draaien en keren is alom bekend. Cats zegt ergens: „Al wat van zeugen komt, dat wentelt in het slyck" en een Engels spreekwoord wijst er op dat. „the fatter the sow, the more she desires the mud." Bij de wilde zwijnen is het niet anders; ze weten alle baadgelegenheden, klein en groot, te vinden en te gebruiken. Soms ontdekt ge hen aan de schuur- of wrijfbomen vlakbij, want het zwarte wild heeft de gewoonte zich aan een stam te scheuken, zodat hij geheel ge schraapt wordt en zich met harsuit vloeiing en slik als een zwartbruine paal vertoont. Herten doen dit hoogst zelden. 25-4-1968 A. B. WIGMAN. Het minimumloon zal voor alle werknemers tussen 25 en 65 jaar gelden. Het systeem van gelijke beta ling voor mannen en vrouwen wordt op dit punt dus wettelijk vastgesteld. Op 1 juli van elk jaar zal het mini mumloon worden aangepast aan de wijzigingen in de lonen en prijzen. Als uitgangspunt voor deze aanpassing gel den de indexcijfers voor mei van het lopende jaar. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid moet eens in de drie jaar de Sociaal-Economische Raad (SER) vragen of het wenselijk is dit loon extra op te trekken. Op deze ma nier wil minister Roolvink de mogelijk heid hebben om, als de laagstbetaalden toch nog zouden zijn achtergebleven bij de algemene stijging van de wel vaart, het verschil weg te werken. De minimumlonen kunnen ook tus sentijds worden aangepast. Hiervoor moet echter wel een bijzondere aanlei ding zijn, zoals bijvoorbeeld een alge mene loonmaatregel. Voor werknemers, die korter werken dan in een cao is vastgesteld, geldt een evenredig lager minimumloon. Voor minder-validen mag de minister een lager minimumloon vaststellen. Be drijfstakken, die in moeilijke omstandig heden verkeren, kunnen aan de minister vragen het loon voor de laagstbetaalden iets omlaag te schroeven. Voordat zo'n verzoek wordt ingediend, moeten de werkgevers eerst met de vakbonden praten. Bovendien zal de minister de Stichting van de Arbeid -cm advies moe ten vragen voordat hij een beslissing neemt. De vakantiebijslag fVnn zes procent wordt verplicht voor alle werknemers, die niet meer dan het dubbele van het minimumloon verdienen. Dit wil niet zeggen, dat deze mensen per se zes procent van dit dubbele minimumloon zullen krijgen. In een cao of in een andere regeling kan wor den bepaald, dat minder vakantietoe slag wordt gegeven. Het bedrag mag echter nooit lager zijn dan zes procent van het „normale" minimumloon. Het wetsontwerp sluit daarentegen niet uit. dat een hogere vakantietoeslag wordt uitgekeerd. Minister Roolvink zei in Den Haag, dat in het wetsontwerp het loon voor de laagstbetaalden fors wordt opgetrok ken: van 128 gulden per week (waarop sinds 1 januari een bijslag van drie gul den wordt gegeven) tot 135 gulden per week. Dat is ongeveer 5,5 procent. HU meende echter dat deze verhoging uit sociale overwegingen gewenst is. Bovendien zal dit percentage weinig invloed meer hebben op de onderhande lingen over loonsverhogingen in het be drijfsleven, omdat de cao's voor verre weg de meeste werknemers al zijn afge sloten. Volgens zijn schatting zullen ongeveer 30.000 mensen van de nieuwe wet pro fiteren. Als de wet onveranderd wordt ingevoerd zullen de vrijgezellen 100,- gulden „schoon" krijgen de getrouwden zonder kinderen f 105.- gulden en de gehuwden met twee kinderen 124,63 gul den. HILVERSUM De zeventigjarige W. A. van der Greft uit Hilversum is gisterochtend toen hij met zijn flets de weg overstak, door zijn hond, die hij aan de lUn meevoerde, onder een auto getrokken. Hij was op slag dood. OTERLEEK In Oterleek (N.H.) is woensdagmorgen tegen zeven uur 'n personenauto tegen de aanhangwagen van een vrachtwagen gereden. De be stuurder van de personenauto, de der tigjarige C. H. M. Stiphout uit Haar lem, was op slag dood. Het ongeluk gebeurde tijdens mist met een zicht van 30 tot 50 meter. De vrachtcombi natie week naar links uit om een uit rit in te rijden. De bestuurder van de personenauto, die dit vermoedelijk te laat merkte, reed tegen de aanhangwa gen op. VOERENDAAL Op de Heerler- weg in Voerendaal is woensdagmiddag de 57-jarige onderwijzer M. P. L. Jan sen uit Klimmen met zijn bromfiets door een achteropkomende personen auto aangereden en zo ernstig gewond geraakt, dat hij later in een ziekenhuis te Heerlen overleed. De man kwam op de rijbaan terecht doordat hij vermoe delijk met een pedaal in aanraking was gekomen met de betonrand, die 't rijwielpad van de baan voor het snel verkeer scheidt. Prins Bernhard heeft gisteren tijdens een privé bezoek aan Washington gecon fereerd met de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Ht onderhoud duurde twintig minuten. ADVERTENTIE UNION WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering heeft een nieuwe boodschap aan Noord-Viëtnam gezonden in een poging de impasse te doorbreken over de plaats waar de voorbereidende vredesbesprekingen zou den moeten worden gehouden. Er is ook een „persoonlijk contact" geweest met Noord Vietnamese vertegenwoordigers, zo deelde het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken gisteren mee. Het ministerie weigerde mee te de len of de nieuwe boodschap een com promisvoorstel bevatte over 'n plaats van samenkomst. De vorige week stel de Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, een keuze voor uit vijftien plaatsen. Ze werden alle door Noord-Viëtnam van de hand gewezen. Er is gisteren druk gespeculeerd over Parijs als plaats voor onderhandelin gen. De Franse hoofdstad is tot dusver door geen van beide partijen genoemd. Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, waarschuwde gisteren dat de voortdurende hevige Amerikaanse bom bardementen ten noorden van de zeven tiende breedtegraad en de omvang van de operaties in Zuid-Viëtnam ongunsti ge voorwaarden scheppen voor het aan knopen van inleidende besprekingen tussen de Verenigde Staten en Noord- Viëtnam. Hij drong er bij beide partij en krachtig op aan te streven naar een „gunstiger sfeer" en het zonder verder uitstel eens te worden over 'n geschik te plaats van samenkomst. Hij zei dat als de meest schouwde. hij Warschau of Parijs geschikte plaatsen be- Geen aanwijzing De Franse minister van Voorlichting, George Gorse. zei gisteren na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering dat de Franse regering geen aanwijzi- gingen heeft dat de voorbereidende be sprekingen tussen Hanoi en Washington in Parijs zullen worden gehouden. Hij bevestigde dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. de kwestie tijdens de kabinetszitting had aangesneden. „Maar er is na de kabi netszitting van de vorige week geen nieuw element verschenen", aldus Gor se. |>RUSSEL De Belgische autoritei ten zijn er in geslaagd de Belgi sche huurlingen van kolonel Schram- me zonder enige ophef te laten repa triëren. Terwijl op het militaire vlieg veld Meisbroek bij Brussel vannacht door een legertje journalisten en foto grafen. en ook familieleden van de huurlingen werd gewacht, landde het Nederlandse vliegtuig, dat de huurlin gen in Afrika had opgehaald, om drie uur vanmorgen op het doodstille vlieg veld van Bierset bij Luik. Het toestel vervoerde 53 Belgen, 'n aantal vrouwen en kinderen en enke.e Spaanse en Portugese huurlingen. Te voren was bekendgemaakt, dat zij na de gebruikelijke controle op identiteit en strafregister onder geleide van de gendarmerie naar hun woonplaatsen zouden worden begeleid en de buiten landers aan hun ambassades overge dragen. De paspoorten zouden worden ingenomen. Als de huurlingen nieuwe paspoorten aanvragen, zullen die de vermelding krijgen „Niet geldig voor Afrikaanse landen." De Belgische regering wenste om di plomatieke redenen, dat er zo weinig mogelijk ophef bij de terugkeer der huurlingen zou worden gemaakt. In 't slagen van haar opzet is zij uitste kend geholpen door persberichten uit Nederland, volgens welke de DC-6 van Transavia na tussenlandingen te Khartoem en op Malta omstreeks mid dernacht op Meisbroek zou aankomen. Om de spanning te verhogen, werd gisteravond laat zelfs een kolonne rijks wachters met autobussen naar Mels- broek gedirigeerd, doch die vertrokken na enige tijd weer. Utrecht Dc Utrechtse politie heeft vannacht gastvrij onderdak verleend aan Nederlands bekendste „wande laar". de 62-jarige Rinus Bouwmees ter uit Vlissingen. Hij is vanuit Vlissin- gen onderweg naar Drakensteyn, waar hij in ieder geval zaterdag present wil zijn ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van prins Willem-Alexander. Rinus Bouwmeester kwam vorig jaar „in het nieuws", toen hij van wege zijn grote grijze baard, jolige schipperspet en carnavals-onderschei dingen beslist niet onopgemerkt van Maastricht naar Lage Vuursche kwam wandelen om deel te nemen in de feest vreugde rondom de geboorte van prins Willem-Alexander. Hij wilde toen een pot met een cyclaam aanbieden, „want snijbloemen zijn zo weg"..... IIOKDE KENS KERKE Het West- duitsc vrachtschip Rabenfels (6592 ton) dat vanmorgen omstreeks half vijf bij Hoedekenskerke op Zuid-Beve land aan de grond liep, zou vanmiddag naar alle waarschijnlijkheid kunnen worden losgetrokken. Het schip heeft grote schade aangericht aan de dijk, maar is zelf niet ernstig beschadigd. Het kwam van Antwerpen. (Van onze correspondent). I ONDEN Terwijl ook gisteren Britse arbeiders betogingen hiel den tegen immigranten uit het Geme nebest, zorgde de vakbeweging voor te genwicht. De bestuursraad van het TUC, het overkoepelend lichaam van de Britse vakbeweging, sprak zich in grote lijnen uit voor de wettelijke maatregelen die de Britse regering gaat nemen om ras sendiscriminatie beter te kunnen be strijden. De op een na grootste bond van En geland, de AEU, van arbeiders in de machine-industrie, nam gisteren op zijn jaarcongres een resolutie aan tegen de denkbeelden van het Conservatieve la gerhuislid Enoch Powell. Aan hem is het te wijten dat er over Engeland een ware golf van rassenhaat is gespoeld. Hij heeft zaterdag, zoals gemeld, tij dens een rede in de Midlands zulke fel le taal gebruikt over de niet-blanken die in Engeland wonen, dat hij uit het schaduwkabinet is gezet van de Con servatieve partij. Hoewel er voortdurend adhesiebetui gingen binnenstromen voor Powell, evenals protesten dat hij onheus is be handeld. blijkt uit opiniepeilingen van de laatste tijd dat het grootste deel van het Britse volk het eens is met wat de regering doet tegen de rassen discriminatie. Maar ook is aan het licht gekomen dat er de laatste twaalf maanden op dit gebied een achteruitgang merkbaar was in de gevoelens die men heeft ten opzichte van immigranten met afwij kende huidskleur. Veel Britse arbeiders die nu Enoch Powell bejubelen beweren dat zij dat doen omdat huns inziens het recht van vrije meningsuiting geweld is aange daan door zijn ontslag uit het schaduw kabinet. Ierdereen heeft het recht om te zeggen dat hij op het hart heeft, al dus deze mensen. Maar al te dikwijls blijkt de ware re den van hun protesten. Zo bijvoorbeeld gisteren, toen driehonderd mannen van de vleesmarkt Smithield in Londen naar het parlementsgebouw trokken om Powell een brief aan te bieden met meer dan drieduizend handtekeningen. Onderweg werd er nu en dan gesnierd als er een neger voorbij kwam en de leuze van de betoging w».i: ,,Houd En geland blank". „Onze banen lopen gevaar", zeggen deze mannen, „want de immigranten zijn bereid om voor lagere lonen te werken dan wij". De kleine neo-nazistische groeperin gen in Engeland hebben bij hun propa gandacampagnes al dankbaar gebruik gemaakt van de opzienbarende rede van Enoch Powell. SAN DIEGO (Californië) In het op komstcentrum van Amerikaanse mari niers te San Diego is een 17-jarige ma rinier onder medische observatie ge plaatst, nadat hij gedreigd had presi dent Johnson te vermoorden. De mili tair was dinsdag op de basis gearres teerd door federale agenten. ADVERTENTIE UNION UNION Mr. H. K. J. Beernink, minister van Binnenlandse Zaken, heeft woens dagmiddag te Alphen aan de Rijn met een slag op de gong de manifestatie „Gouden Alphen, nieuwe stad aan de Oude Rijn" geopend. Het is 50 jaar geleden, dat de drie zelfstandige gemeenten Alphen. Aar- landerveen en Oudshoorn tot één ge meente onder de huidige naam wer den samengevoegd. DEN HAAG Minister Lardinolt (Landbouw) gaat de Europese Econo mische Gemeenschap op de hoogte stellen van de appelcrisis in Neder land. De appelcrisis kan de komende weken zo ver dalen dat de overheid het produkt uit de markt moet nemen. Veel telers houden nu al hun fruit achter om te profiteren van de hogere vergoeding, die na 1 mei in de gemeen schap van kracht wordt. Voor minister Lardinois is deze cri sis, die na 1 mei nog zal verergeren, aanleiding om de zaak aanhangig te maken bij de gemeenschap in Brussel. In de drie weken dat de appelcrisia nu duurt heeft het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen al 2000 ton appelen uit de markt genomen. AMSTERDAM Uit do rijksinrich ting voor jongens aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam zijn woens dagavond twee jongelui ontsnapt, die vandaag naar de rijksinrichting in Amersfoort zouden worden overge plaatst. De knapen, die beiden ter beschik king van de regering zijn gesteld, bra ken een ruit aan de achterzijde van de inrichting het voormalige Lloyd- hotel en namen de benen. Een droeg burgerkleding, de ander werkkleding van de inrichting. Hun signalement werd onmiddellijk per radio aan de po litieauto's in de stad doorgegever\. Ex-premier mr. J. M L. Th. Cals, die twee weken geleden is begonnen met zijn nieuwe functie van commissaris-gene raal voor de Nederlandse deelneming aan de over twee jaar in Osaka te houden Expo 1970, heeft woensdag op Schip- j hol zijn eerste toasc uitgebracht op het welslagen van deze wereldtentoonstelling. Hij deed dat als gast van Japan Air Lines met een slokje Japanse sake uit een houten masu-bakje bij de opening van een eigen ontvangstkamer op de luchthaven. T^en hogedrukgebied in onze omge ving, met een luchtdruk in het centrum van 1027 millibar, heeft op nieuw een weersverbetering gebracht. Vooral de onstabiliteit van de lucht, en daarmee de buienkans, is aanzien lijk minder. Wel kwamen in de kust gebieden en vooral in Zeeland in de nacht en ochtend dichte mistbanken voor. Een storing in de bovenlucht ver oorzaakt in Midden - Europa en het Alpengebied nog steeds veel bewol king en regen- of onweersbuien. In Oost-Europa komen nog steeds zo merse temperaturen voor. Een depressiegebied op de Oceaan breidt langzaam zijn invloed uit in de richting van de Golf van Biscaje. Hiermee samenhangende drukdalin- gen boven Franrijk zullen vrijdag de wind bij ons naar oostelijke richtingen doen draaien, waarbij de temperatu ren opnieuw iets hoger kunnen wor den.In de nacht zal er nog weinig wind zijn en is dan ook opnieuw kans op mistvorming.

De Vallei | 1968 | | pagina 1