Wat eenzijdig Beurs van Amsterdam fii vanc ;iële notities Verloren sonate van Van Beethoven Nog vijf kandidaten voor Gaudeamus Start van de strijd om „Gouden Roos SIEPROGRJMMA'S VANAVOND MORGEN Internationals vriendelijker 1967 voor DRU zeer goed Bezorgdheid bij A.B.N. over monetaire onrust PILOOT STORM 1 RECHTER TIE I TEKKO TAKS TELEVISIE ZEI T.V. LANGENBERG ft DIVIDENDVOORSTELLEN Pagina 2' DONDERDAG 25 APRIL !9o8 39 Het gevoel, wanneer ook, er te worden gadegeslagen, een gevoel, dat, wanneer hij het onder woorden zou hebben gebracht, hem zelf zou hebben laten lachen, maakte dat Freek het vertrek meed en er niet kwam, dan wanneer hij er heen gestuurd werd om iets te halen of om voer te brengen aan de marmotten. De eerste keer dat de fijne neus jes aan zijn vingers snuffelden, ging er een licht gevoel van vertedering in hem open. De marmotjes deden hem denken aan zijn eigen konijnen, thuis toen vader er nog was. In dit huis, waar Freek nooit een hond of kat had mogen hebben, deden de marmotjes bijna vreemd aan. Als zajn stiefvader er niet was, nam Freek ze soms uit hun hokje en zette ze op zijn hand. Lollig dat zo'n klein lijfje zo warm en levend was, zo'n leuk snuffelend snuitje zulke grappige oogjes. Wat zou er omgaan in dat kopje? Met een glimlach vroeg hij het zich af. Op een avond dat dokter Wegen in zijn kamer werkte en Freek bij zijn moeder zat te leren, rinkelde de tele foon, die na praktijktijd op het woon huis overgeschakeld stond. Eleonoor nam de hoorn van het toe stel. Met het huis van dokter We gen. Pardon? OJa, me vrouw een ogenblik alstublieft, dan zal mijn zoon even gaan kijken. Zij legde haar hand op de hoorn en wenkte Freek Daar wordt opge beld over een paraplu, die beneden in de wachtkamer is blijven staan. Ga jij even zien vent? Gehinderd over de stoornis in zijn werk, dat juist goed vlotte, rees hij gemelijk overeind, schoof zijn boek verder op tafel en ging langs zijn moeder heen de kamer uit en de trap af. Zonder licht op te steken tastte Freek de donkere gang door, langs het laboratorium, waaruit een geruis kwam als van kokend water, langs de open deur van de spreekkamer, naar de wachtkamer, waar inderdaad de paraplu aan de knop van een stoel hing. Met het voorwerp in zijn hand keer de hij terug, bleef verstijfd midden in de donkere gang staan toen de kreet weerklonk vanachter de deur van de kamer waar zijn stiefvader werkte: de kreet van een angstig dier. Sidde rend stond de jongen in het duister; de kreet trilde nog na in de stilte. Een kil gevoel van afschuw tintelde omhoog langs zijn rug. Hij zou naar binnen willen stormen en helpen, maar een loodzware onmacht belette het hem. Van binnen klonk nu alleen weer dat suizen als van kokend wa ter, af en toe een scherpe klik, zacht gerinkel van glas. Hoelang hij daar stond, leeg en flauw, geleund tegen de koude muur, met in zijn neus de vochtige reuk van het onderhuis aan de gracht, een reuk, die hem later al tijd weer dezelfde rilling van afschuw bezorgde, wist Freek niet. Het gons de in zijn hoofd en het was of er gloeiende stangen en plekken warrel den door het donker, of er iets af schuwelijks op hem af zou komen, waarvoor hij niet vluchten kon. Zijn moeders stem verbrak de ban. Zij kwam bovenaan de trap. Freek, waar blijf je toch? Doe dan ook licht aan, in het donker kun je niet zoeken. Hij vermande zich. 't Is al in orde moeder, ik heb 't al. Zijn stem klonk opgeschroefd en vreemd, hij hoorde het zelf, moest zijn hand om de leuning klemmen bij het naar bo ven gaan. Eleonoor nam gehaast de paraplu uit zijn hand, schudde het hoofd over zijn langzaamheid en ging terug naar de telefoon. Hallo, me vrouw, is het een blauwe met satij nen banden?... Ja, mooi zo. Ja, door mijn zoon. Zoals u zei, in de wacht kamerGeen dank hoor, dag me vrouw. Zij hing de hoorn op en keerde zich om naar haar zoon. Hé zo, dat ik ook weer in orde. Dat zo'n mens daar nu ook niet beter... Zij brak af, keek naar Freek, die met het hoofd in de handen bij de tafel zat. Wat scheelt eraan zo ineens? Hij schudde afwe rend het hoofd, deed of hij leerde. Er is wel wat, ik zie het toch. Je moe der kun je niet bedriegen. Kind je beeft helemaal. Zij had zijn handen weggetrokken en voefde ze trillen. Onwillig, met een snauw trok hij zich los. Laat me toch, moeder, ik... ik heb hoofd pijn. Hij gooide het eruit, het was inder daad of zijn hoofd zou barsten. Als moeder nu in 's hemelsnaam maar niet bleef zaniken. Eleonoor ging te genover hem zitten. Daarvoor hoef je toch niet zo onhebbelijk te doen. Ik begrijp het niet, zo even was je nog goed. Hij gaf geen antwoord, boog zich dieper over zijn boek. Zij bleef naar hem kijken, naar het weerbar stig golvende haar, dat, zoals hij daar nu voorover gebogen zat, naar voren was gegleden. Smal werd zijn gezicht, de mond stugger, de kin meer vastbe raden. De laatste tijd begon hij hard te groeien. Eleonoor kon, klein als zij was, al niet meer op hem neerkijken wanneer hij stond. Maar hij bleef tenger, hoewel hij toch het beste voedsel kreeg. Doch hij was nooit ziek, en behoorlijk krachtig, al voelde hij er niets voor om lid te worden van een sportclub, waar zowel Meine als zij dikwijls genoeg op aandrong. Zwemmen en fietsen, ja, maar altijd alléén. Nu die hoofdpijn...en die on hebbelijkheid. Hij was wel meer niet aardig tegen haar, dat moest zij maar gooien op zijn leeftijd. Wil je een aspirientje, lieverd? Freek keek op. Nee, schreeuwde hij onredelijk, nee, let toch niet zo afschuwelijk op me! Zijn ogen schitterden van inge houden tranen, zijn mond vertrok. Zijn moeder zat hem ook voortdurend te bespieden, haar ogen stonden ver baasd en verwijtend, een weinig prui lend. Nu zou zij gaan vermanen, hij wist al precies wat zij zeggen zou, hij wist zo akelig precies wat zij dacht en overlegde, dat hij het haar wel zou willen toeschreeuwen. Hij sprong op, sloeg met een driftige klap zijn boek dicht. Ik ga naar bed, laat me alsjeblieft naar bed gaan. Freekie, kind. Weer zo'n uitroep van zijn moeder, waarvan hij van te voren al wist dat hij komen zou. Hij stampvoette, balde zijn vuis ten, zocht naar woorden, die in hem opdrongen, maar die hij niet formu leren kon, draaie zich dan bruusk om en stormde de kamer uit, sloeg de deur met een harde slag dicht. Boven, in zijn eigen kamer, ijsbeer de hij heen en weer, aldoor heen en weer, een uitweg zoekend voor zijn emotie. Verdorie, wat was hij woe dend, wat was hij afgrijselijk woe dend op zijn stiefvader, zijn moe der en op zichzelf omdat hij zo'n ellendige lafbek was. Zijn drift tegen moeder was als 'n bldksemcfleider ge weest, benéden had hij driftig moe ten worden, de deur van dat vervloek te laboratorium moeten openrukken en...Het stokte in hem. Wat dan? Dan waren er zoveel mogelijkheden geweest, dan was niet alleen meer hij de handelende partij, dan was daar de grote meest onberekenbare, onver murwbare factor: zijn stiefvader. Verslagen zat hij neer op de rand van zijn bed, tuurde naar het kleed onder zijn bureau; de franje aan de ene kant was langer dan aan de an dere en als je een poosje keek naar de rand van het patroon leken er alle maal paardjes in voort te trekken, de hoofden moeizaam omlaag gebogen als zeulden zij een zware vracht. Hoe vaak had hij daarop al niet gelet en met hoeveel verschillende gedachten in zijn hoofd die voorttrekkende paardjes bekeken. Hij schokschou derde. Hij was moe, zijn drift was verslonken, maar zijn hoofd leek als omkneld door een metalen band. (Wordt vervolgd) i iiimimmiuu 3796. „Het Grootste is dus gelijk aan het Kleinste," zei Dubois. „Elk universum is als een elektron van s een grotere eenheid, die overeenkomt met een atoom. 5 Naast ons eigen universum moeten dus vele zusteruni- jj versa bestaan, die tezamen het kosmische atoom vor men, dat op zijn beurt weer een nietig onderdeeltje is van een superkosmos. Welke op zijn beurt weer... en- 5 zovoorts! Omgekeerd gezien zouden de elektronen van S onze materie weer ontelbaar vele universa vormen van minimale afmetingen". „Juist ja", viel David bij, „en als mijn schermappa- raat dus toevallig op verkleining in plaats van vergro ting ingesteld was, zou mijn kosmische reis waar schijnlijk hetzelfde verloop hebben gehad, doch alleen in omgekeerde richting langs de Tijdstroom". „Daar om zijn de professor en ik meteen begonnen aan de bouw van een schermapparaat, dat in beide richtingen werkt", mengde Arend zich in het wetenschappelijk babbeltje. „Toen jij zoveel langer wegbleef dan Buck, leek dat ons de enige manier om je te achterhalen en eventueel terug te brengen!" 82. Nadat kapitein Sioe de Keizerlijke Standaard heeft laten hijsen, ten teken dat een zeer hoog Keizerlijk ambtenaar de stad bezoekt, galoppeert hij met een klein escorte naar het paleis. Alle noodzakelijke maatregelen worden door zijn luitenants genomen. Zo wordt de hele stadswijk afgesloten door gardisten. De burgerij moet binnenshuis blijven en de luiken voor de ramen doen. Intussen is de Rechter door een der luitenants naar de militaire rechtszaal gebracht waar de Opperkamerheer en kolonel Kang in audiëntie zullen worden ontvangen. Rechter Tie had ook zelf meteen naar het paleis kun nen gaan maar nu ze zo plotseling ontboden worden, zullen ze geen tijd hebben om eventuele compromitte rende papieren te vernietigen. Liefst had de Rechter ook de Oppereunuch ontboden maar de Paleisreglementen verbieden hem ooit zijn post te verlaten, ongeacht de omstandigheden. De militaire rechtszaal is een ruim vertrek. Achterin, op een verhoging, staat de balie, be dekt met een scharlaken kleed waarop een bronzen reukbrander staat. Naast de balie staat een kleine tafel waaraan bij zittingen de militaire griffier is gezeten. „Haal de griffierstafel weg, luitenant", beveelt de Rech ter, „en plaats aan weerszijden van de balie een arm stoel voor de hoge gasten." Het zal een informele audi ëntie worden, bedenkt hij, maar de Opperkamerheer en de kolonel zullen opkijken als het parelsnoer tevoor schijn komt. s 5. Eenmaal vaste voet aan wal te Algiers sloeg ons tweetal direct de weg naar de binnenstad in. Professor Starreveld liep te mijmeren over zijn nieuwe uitvindin gen maar genoot toch van de Oosterse sfeer die hier hing. Tekko mijmerde echter helemaal niet. Hij wilde de korte tijd, dat zij aan wal konden blijven, ten volle benutten om zoveel mogelijk te zien en te genieten. En thousiast zwaaide hij naar de achterblijvende zeerob, die hij nu zij al een eindje gelopen hadden, al bijna niet meer onderscheiden kon. Maar omdat onze vriend liep om te kijken en te zwaaien lette hij natuur lijk niet goed op. En nu wilde het toeval, dat van de andere kant met lange statige passen een oude gepen sioneerde Kalief naderde, die met een verheerlijkt ge zicht aan een grote Oosterse waterpijp liep te lurken en daardoor ook niet uitkeek. Dat zoiets, zelfs in het trage Oosten mis moest gaan spreekt vanzelf. Profes sor Starreveld zag het aankomen, maar kon niet meer bijtijds waarschuwen. „Boem! KLETS! Au!" met een dof hol geluid van bonsende schedels liepen de twee verkeerszondaars pal tegen elkaar op. De waterpijp vloog aan gruzelementen en de kalief en Tekko zagen rode sterretjes voor hun ogen dansen. Maar toen de pijnlijke plekken gewreven en de sterretjes verdwenen waren, waren de poppen pas goed aan het dansen en een grote menigte Oosterlingen kwam toestromen om te zien wat er nu gebeuren zou. Al staat het woord „pornografie" dan niet in het Wetboek van Straf recht, de VPRO-tv wijdde gisteravond toch een aflevering van haar kunst programma „KP" aan „Kunst en por nografie." Niet ten onrechte, want er wordt nog wel eens een kunstwerk aan de openbaarheid onttrokken omdat het volgens sommigen in aanmerking komt om te worden gedoodverfd (sic!) als aanstotelijk voor de eerbaarheid of geschikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, begrippen waar ge noemd Wetboek wél van gewaagt. En dat terwijl er in het dagelijks leven veel meer dingen worden gezegd of gewoon gebeuren, die aanstotelijk, etc. of geschikt, etc. zijn. (Anders zouden we verwante verschijnselen in de kunst, die spiegel van de werkelijkheid, ook niet zo gauw herkennen!). De VPRO-documentaire was echter wel wat eenzijdig. Niet omdat er geen straatinterviews met „de gewone man" in voorkwamen. Ook niet omdat de meeste kunstenaars en kunstcritici die aan het woord kwamen de waarde van de gehanteerde begrippen in twijfel trokken. En zelfs niet omdat de des kundige medewerker op het gebied van het strafrecht, mr. W. H. Nagel, die terecht pleitte voor meer tolerantie, de indruk wekte, als presentator van het programma te fungeren. De docu mentaire was echter wel eenzijdig, omdat zij uitsluitend handelde over kunst, waarin het door George Lampe geprefereerde begrip „erotica" op een gezond-menselijke, een zeer speelse, een poly-interpretabele of een symbo lische wijze wordt uitgebeeld (van Griekse gebruiksvoorwerpen tot werk van de hedendaagse schilder Paul Wunderlióh). De aanstoot die deze kunst mogelijk geeft, vindt, voorname lijk zijn oorzaak in het ontbreken van seksuele volwassenheid bij de toeschou wer (om even te herinneren aan de woorden van Paul Wunderllch en Els Kraamwinkel in deze uitzending). Er is echter ook wel eens kunst vervaar digd of van een tentoonstelling verwij derd, die een geperverteerd karakter droeg en daardoor een bedreiging vormde voor een juiste waardering van, en een grotere onbevangenheid tegenover, de erotiek in de kunst. Over de perversie in de door erotiek geïn spireerde kunst (waarvan de constate ring beslist niet zo sterk een kwestie is van „zoveel hoofden, zoveel onzin") handelde deze documentaire niet. Dat was jammer voor de kijkers, die het onderscheid tussen gezonde en minder gezonde erotiek in de kunst wel eens aangeduid hadden willen zien. Zij kon den nu alleen maar kijken naar een reeks goede erotische kunstwerken en de meningen van onder anderen een reeks goede kunstenaars in dit genre daarover horen. Minder eenzijdig was de „Panora- miek"-aflevering, waarin laat in de avond de Griekse minister van buiten landse zaken, Pipinelis, en de leider van de. Griekse oppositie in het bui tenland, Papandreou, door mr. A. C. A. Dake op intelligente wijze werden geïnterviewd. Pipinelis en Papandreou spraken vanuit geheel verschillende denkwerelden. Het interessante van deze uitzending was, dat Papandreou's mening4 werd gevraagd over onder werpen die tevoren in het gesprek met Pipinelis aan de orde waren gesteld. Bovendien vormden beide gesprekken een duidelijk stuk informatie. J. v.d. K. BERLIJN De Chileense pianist Claudio Arrau heeft in Berlijn verteld dat hij een exemplaar heeft vah de be roemde „verloren sonate" uit 1792 van Ludwig van Beethoven. Hij zal haar volgende maand uitvoeren. Waar weet hij nog niet. Arrau heeft het exemplaar gekregen van een muziekverzamelaar in Mün- chen, die het toevallig vond in een Weens antiquariaat. De sonate, die oor spronkelijk voor strijktrio was geschre ven is later voor de piano bewerkt en in 1814 in Wenen in slechts 120 exem plaren gedrukt. HILVERSUM I. 18.00 Tijd voor muziek in vrije tijd: koorzang en fanfare-orkest. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Leger des Heilskwartier. 19.15 Spektrum: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 19.30 Orgel concert: klassieke muziek. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse internationa le oriëntatie in kerk, zending en oeku- mene. 20.10 Stereo: Moderne orkest muziek (gr.). 20.30 Stekker: steravond programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Licht instrumentaal trio. 23.00 Studio 2300: gevarieerd program ma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Christelijk His torische Unie. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd programma. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Avondgebed. AVRO: 20.05 Land der Muzen: kunstkroniek. 20.30 Stereo: Het wereldlijk oratorium Acis en Galatea, van Handel, uitge voerd door Radio Kamerorkest; koor van de Nederlandse Handelvereniging en solisten. 22.30 Nieuws. 22.40 Radio journaal. 22.55 Venster op de heden daagse muziek, muzikale lezing. 22.35 Stereo: Londens Symfonie-orkest (gr.): klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 Pipo de Clown. NTS: 19.00 Journaal. AVRO: 19.06 Danny Kaye Show. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizier. 20.45 Naar he tu lijkt, spel van William Shakespeare. NTS: 23.22-23.27 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de Clown. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Internationaal agrarisch nieuws. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Jour naal. NCRV: 20.20 Oliver Twist, TV- film (dl. 4). 21.12 Ik en Gij. 21.14 Jazz met Jacobs. 21.40 Hier en nu: actuali teiten. KRO'RKK: Kerkafbraak, deel 2, documentair programma. NTS: 22.30-22.35 Journaal. UTRECHT De jury van het inter nationale concours voor vertolkers van muziek van onze tijd, georganiseerd' door de stichting Gaudeamus, in sa menwerking met het Utrechtse Conser vatorium heeft de volgende vijf deelne mers toegelaten tot de derde ronde: Ronald Lumsden (uit Engeland, pia no); Norbert Grossmann (uit Duits land, piano); Michael Ranta (Verenig de Staten, slagwerk); Nancy Voigt (Ver. Staten, piano); Anita Krochmal- ska (uit Polen, piano). De derde ronde wordt vandaag ge houden om 20.15 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht, en is voor belangstellenden toegankelijk. MONTREUX, (Zwitserland) Het filmfestival van Montreux om de gou den roos zal vandaag een aanvang ne men met 23 deelnemende landen die 26 films hebben ingezonden. Het festival zal een week duren. Zoals voorgaande jaren, is het fasti- val ook nu georganiseerd door de Eu ropean Broadcasting Union. De nadruk wordt gelegd op licht amusement. De meeste Europese landen, zowel oost als west, zijn vertegenwoordigd, als ook de Amerikaanse, Japanse en Canadese televisiestichtingen. De winnaars zullen op 2 mei bekend worden gemaakt. Er worden dan drie rozen uitgereikt een gouden, zilve ren en een bronzen. ff HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassieke gram- mofoonmuziek. (7.30 Nieuws. 7.32 Actu aliteiten. 7.50 Overweging. 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Semi-klassieke grammo foonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee, geva rieerd programma, (plm. 12.22 Wij van het land. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actua liteiten.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Mu- siesta: licht muziekprogramma. TROS: 15.00 Moderne grammofoonmuziek. 15.30 Uit de school geklapt: volwassenen van morgen over dingen van vandaag. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualiteiten. 16.07 Film-memo: programma voor en van filmliefhebbers. 16.30 Voor de tieners. 17.15 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 17.30 Sportkompas. 17.50 Actualiteiten. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Woor delijk... vandaag de dag. NRU: 9.00 Operaconcert (gr). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beurs berichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. Overheidsvoorlichting: 12.29 Uit zending voor de landbouw. NRU: 12.39 Lichte grammofoonmuziek. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten.VARA: 13.30 Voor de mid denstand. 13.35 Stereo: Klassieke kamer muziek (gr). 14.20 Wikken en wegen: consumentenrubriek. NRU: 14.30 Le vensbeschouwing: Man-vrouw-verhou ding in de Islam. 15.00 Vonken onder de as: programma over Nederlandse volksverhalen en-gebruiken. 15.30 Lich te grammofoonmuziek. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: programma voor thuiszittenden. 16.30 Moderne kamer muziek. 17.40 Informatie: Achtergron den en commentaar. Hilversum III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte gram mofoonmuziek. (10.00 Nieuws). NRU 11.00 Nieuws. 11.03 Licht platenpro- gramma. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.02 Program ma met Hans Kemna. 13.30 Help: ge varieerd platenprogramma. TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Actualiteiten. 14.08 Nieu we platen. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziekkaptjes: Lichte muziek. 16.00 Nieuws 16.03 Operette-Varia. 17.00 Nieuws. 17.02 Sportjournaal. 17.05-18.00 Zingende bougie: gevarieerd platenpro gramma voor automobilisten. DONDERDAG 11 APRIL 1968 DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteravond). 10.20 Sportspie- gel. 10.50 Filmreportage. 11.35 Actuali teiten en muziek. 12.00-13.00 Actuele kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Kinder programma .17,25 Voor de kinderen., 18.00-18.05 Nieuwï. (Regionaal pro gramma: NDR: 18.05 CTUALITEITEN. 18.19 Kleur: Filmreportage. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Filmreportage. 1959 Programmaover zicht. WDR: 18.05 TV-film. 18.10 Film reportage. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 TV-film. 19.40 TV-film.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Keur: Von Mausen und Menschen, TV- film .21.55 Filmreportage. 22.40 Jour naal, commentaat en weerbericht. DUITSLAND II. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Actualiteiten en muziek. 18.15 Malican en Sohn, Detektive, misdaadfilm. 18.50 Ein guter Job ,kort TV-spel. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nieuws en actualiteiten. 20.00 Amusementsprogramma. Aanslui tend: nieuws in het kort. 21.30 Politiek vraaggesprek. 22.30 Nieuws, weerbe richt en actualiteiten. Fonds Vorig» 1st» koer» not. Nederland 1966-1 7 Nederland 1968 6è Nederland 1966 6è Nederland 1967 61 Nederland 1967 6 Nederland 1965-1 53 Nederland 1964-1 53 Nederland 1964 5 Nederland 1958 4è Nederland 1964 4è Nederland 1959 43 Nederland 1963-1 43 Nederland 1961 4 Nederland 1953 33 Ned. staffell. 1947 3* Nederland 1951 39 Nederland 1953 L-2 34 Nederland 1950 1-2 33 Nederland 1954 1-2 33 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 4è H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe:T. f. a. H.A.L. a. Java-China d n.r.c.v.a. K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 6è Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 Bk v Ned G\ m. '58-1-2-3 43 Nat. bk v. miï kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Hyp.b wplc trol. 1 Fr.-Gron Hyp.b dw Alb. Heyn wplobl '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned r.spaarbr Ned Gasunie 1966 Ned Gasunie Philips dlr 250-100 '51 Pegen 1-2 1957 Pgem 1957 Rott Rijn Pijpl.mij. K.L.M. 15-jarig 6 4 73 6 61 53 4 6 6 53 104 A 100 V» 98 76 9813 95 iff 93% 90 V* 88 A 88% 96 86% 82 A 84 A 80 71A 8918 83% 72V« 74% 83'/» 86% 97 A 85% 120'/» 80.5 80.6 122.5 132.4 125.3 162 798 161.4 77% 152 198.7 160V» 130% 101% 99% 95% 87% 102% 94% 92% 135% 102 A 96% 150 99% 94% 77'/» 96% 96% 95% 94% 104% 100% 95% 9313 90% 88 A 88% 96 A 86% 82% 84 71% 8918 83% 72% 74% 83% 86% 97 85% 120% 80.9 80.3 123.7 133.3 125.9 161.3 800 161.7 81% 156 202.5 160 131% 101A 99% 95 A 87% 102 94% 92% 102% 99 94% 77 Vt 96 95% 94% (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw. 57 1-2 43 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 4i 94 Gelder Zonen v. 43 87% 87% Grasso's Kon. Mach.f. 53 96 95% Meteoor beton 53 88% 88 Stokvis en Zonen 43 87 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 105 104% Alg. Bank Ned. a. 228 227% Amrobank f20,— a. 47.6 47.5 Nationale Ned. eert. 702 700 Ned. Credietb. aand. b. 162% 162% Ned. Middenstandsbank a. 94.2 92.5 Slavenburg's Bank a. 171 170 Albert Heyn a. 1145 Amstel Br. nj.c.v.a. 431 436 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208% 208% Blijdenst.-Will, f 1000 nreva 66 65% Lucas Bols a. 182 180.5 Bredero vast goed a. 135% 141 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 388 389 Buhrmann-Tetterode a. 478 477 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 651 648% Calvé n.r. c.v.a. 875 875 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 156 158 Drentsch-overijs. houth. a. 133% 134% D.R.U. a. 375 380 Edy emaille a. 74 72% Elsevier uitgeversmij. a. 355 358 Erdal mij. voor wasverw. a. 561 561 Excelsior metaalbuizen a. 63 63 Fokker a. 429 428 Gazelle rijwielfabriek a. 163 162 Gelder (van) papier a. 115 114% Gist-Brocades a. 716 715 Grasso's kon. mach. fabr. a. 141% 141% Heineken's Bierbr. aand. 645 655 Holec aand 153% 153 Interr atio aand. 317% 320 Kon Ned Papierfabr. a. 162 164% Kon. Ned Textielunie eert. 49% 49% Krasnapolsky La. 54 56 K.V T (kon ver tap.) aand. 213 214 Leidsche Wolspinnerij a. 263 255 Lips en Gispen eert 129% 128% Meteoor Beton a. 129 123 Misset, Uitgeversmij. a. 245 245 Naarden Chem. fabr. a. 581 578 Naeff gebr. a. 180 180 Nedap ned app.fabr aand 141% 141% Ned Kabelfabrieken aand 289 284 Nelle, wed. J. van aand 375 Nyma n.r.c.v.a 24% 24% Niiverdal-ten Cate a. 81 79% Overz Gas, nat bez. v.a.f. 98.2 97.8 Pakhoed a. 96.8 97 PaJthe a. 64% 65% Pont Houthanoel a. 175 Reesink en Co. a. 167% Scheveningen Expljnlj.f. a. 24.3 Schokbeton aand. b. 188% Scholten Carton en Pap. a. 227 Schuppen Sajetfabriek a. 94% Simon de Wit aand. b. 441 Technische Unie a. 282 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 97.5 Twentsche Kabelfabriek a. 363 Ubbink-Davo a. 32% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 108% Veenendaalsche stoomsp. a. 177 Ver. Machinefabrieken a. 163% Ver. Ned. Uitg. bedr. 149.2 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 135% Vredestein Rubb.br. c.v.a. 156% Vulcaansoort a. 60 Wessanen's kon. fabr. a. 90.4 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 154% Billiton le rubriek a. 860 Geldersche Tramwjnij a. 56 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 785 Interbonds 1 pb f. 652 Vastgoedbeifonds part. f. 622.5 Interunie f 50 a. 188 Robeco f 50 a. 230.5 Rolinco t 196.5 Unitas f 50 a. 452 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 104.6 Canadian Pac. Railw. eert. ffZS Int. Nickel Cy. Can. cert. 121% Shell Can. (10 a.) cert. 27 A.T.T 15-10a33-l/3d cert. 51% Anaconda cert. 42% Bethlehem Steel cert. 29% Chesapeake and Ohio cert. 61% 176 164 24.8 226 943% 441 273 97.5 367 32% 108% 164 149.2 135% 156% 60 91.5 156% 58 790 654 625 188.5 232 198 445 104.8 ES 12!% 27A 51% 42% 29% 61% Cities Serv 10 a 10 dlr cert 48% 49 Douglas Aircraft cert. 81% 81 Dupont d.n. 10 a 5 dlr eert. 170 3% 165 General Electric cert. 93 92% General Motors cert. 81% 82% Kennecot* Copper cert. 40 Phillips Petroleum cert. 58% R.C.A. cert. 50% 533/4 Republic Steel cert. 41 40% Shell OU cert. 62% 62 Standard Brands 10 a cert 40% U.S Steel (10) cert. 39 39% Wool worth cert 24% 24% i- VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 162.60. Unilever 128.40, Phi lips 133.60, A.K.U. 81.30, Hoogovens 123.80, K.L.M. 205.00. AMSTERDAM 24 april De inter nationale waarden hebben vandaag 't hogere slotniveau van dinsdag niet al- leete kunnen handhaven doch er nog iets aan toegevoegd. Dit door vraag van het publiek in een overigens kal me markt. AKU ontmoette wederom belangstelling, waardoor op 81.20 ge opend werd, tegen gisteren als slot- prijs 80.60. Philips lag goed ln de markt met een koersverbetering van 60 cent op 133.20. Even zakte de markt in deze hoek iets in, als gevolg van wihstnemingen, doch later liep de prijs weer op tot 133.30. Unilever open de 4 dubbeltjes hoger op 125.80, waar na 126 werd gedaan. Kon. Olie deed het wat kalmer aan op 161.70 (161.50). Hoogovens werd een gulden hoger ge adviseerd op 123.50. De markt in Amsterdam ondervond goede steun van Wall Street, alwaar de markt dinsdag een flink koersher- stel te zien gaf. Dit op geruchten dat er spoedig voorbesprekingen zouden plaats hebben voor vredesonderhande lingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Viëtnam. Ook de Nederlandse waarden sloten op de New Yorkse beurs hoger, hetgeen in de koers van deze aandelen vandaag in Amsterdam werd verdisconteerd. De scheepvaartsector zette kalm en overwegend iets lager in. Later kwa men kooporders in deze sector los waardoor de koersen opliepen. De stemming werd goed prijshoudend tot vast. Dit laatste gold vooral HAL welk fonds opliep van 78 1/8 tot 81 1/4 (77- 3/4). Van Nievelt opende bijna 1 punt lager op 126 doch herstelde zich tot 127 1/4. Van de cultures was HVA goed gedisponeerd, doch Amsterdam rubber iets gemakkerlijker. De staats- fondsenmarkt lag iets onder druk door de aangekondigde 61/» pet lening 1968 II van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, groot f 100 min tot even tueel f 150 min tegen 99 pet. Deze le ning ligt scherp in de markt doch zal er, volgens de beurs, wel in gaan. Men verwacht goede belangstelling van het publiek en kleine institutionele be leggers. De leningen van de BNG wer den eveneens iets onder druk gezet. ULFT 1967 is voor de Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers N.V., blijkens het verslag, een zeer goed jaar geweest. De omzet steeg voor het eerst ln de geschiedenis vah DRU boven de f 50 min en wel van f43,02 min in 1966 tot f54.11 min. De kostenstijgingen konden volledig wor den gecompenseerd, waardoor het boek jaar met een gunstiger exploitatieresul taat kon worden afgeslote*!. Blijkens de winst- en verliesrekening steeg het saldo exploitatierekening tot f9,87 min (v.j. f7,44 min). Na belas ting, afschrijvingen ,etc. resteert een saldo <?$3 min Cv.iTJfjff min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen tot vierentwin tig procent (18 pet). De omzet in het eerste kwartaal 1968 is hoger dan die over dezelfde periode 1967. De order portefeuille is goed gevuld en het as sortiment 1968 schijnt door de handel goed ontvangen te worden. De directie hoopt in 1968 de kostenstijgingen het hoofd te kunnen bieden en aan de hou ders wederom een goed resultaat te kunnen voorleggen. De omzet van apparaten steeg op nieuw in belangrijke mate n.l. met 29 pet. Begin november 1967 werd het 150.000e apparaat van het jaar 1967 ge produceerd. Dit was nog nooit eerder binnen één kalenderjaar voorgekomen. Over de export wordt opgemerkt, dat de uitvoer van apparaten steeg, maar de overige export daalde, voornamelijk door het beëindigen van de export van badkuipen en potterie. De omzet van DRU International nam volgens ver wachtingen toe. Ter verbreding van de basis van DRU werd voor het einde van het ver slagjaar het aandelenpakket verworven van de N.V. G.I.B. te Nijmegen en de N.V. Apparatenfabriek C. Kappers te Winterswijk. Deze bedrijven bewegen zich op het gebied van de verwarming van woningen en bedrijven. De voorra den gereed produkt van DRU per ein de 1967 waren, evenals vorige jaren, zeer laag. Bovendien bevonden zich hieronder geen onverkochte voorraden. De investeringen beliepen f2,36 min, de afschrijvingen f2,75 min. In de af schrijvingen is een bedrag van f 900.00 begrepen voor extra afschrijvingen ten behoeve van o.a. het rekencentrum, de centrale planning en enige andere niet rechtstreeks bij de produktie betrokken bouwprojecten. AMSTERDAM De devaluatie van het pond sterling heeft de Algemene Bank Nederland geen direct nadeel be rokkend, zo werd in de jaarvergade ring meegedeeld. Toch maakt het be stuur zich ernstige zorgen over de mo netaire onrust. „Voorlopig lijkt de rust enigermate te zijn teruggekeerd, maar men moet zich realiseren dat er slechts weinig behoeft te gebeuren om de on rust te doen herleven", aldus de voor zitter, de heer H. W. A. van den Wall Bake. „Zolang zullen er ook speculaties blijven bestaan over een mogelijke verhoging van de officiële goudprijs. Een drastische verhoging van de goud prijs moet zeker niet tot de onmoge lijkheden worden gerekend. Maar hij, die goud koopt, heeft één zekerheid: dat de goudprijs niet beneden 35 dollar zal dalen." NATIONALE NEDERLANDEN Over 1967 18 procent in contanten, waarvan al 8 pet als interimdividend is uitgekeerd. Vorig jaar werd 16 pet betaald plus 10 pet agiobonus. De jaar vergadering is op 27 mei. DE KONDOR Over 1967 onveran derd 20 pet van de Aanneming-Mij. De Kondor. Op 21 mei wordt de jaarver gadering gehouden. GROFSMEDERIJ Dividendverho ging over 1967 van 6 tot 7 pet. VREDESTEIN Verhoging van 8 tot 9 procent over 1967.

De Vallei | 1968 | | pagina 2