In Rhenen 's raad Officiële gemeentevlag en zeven grondtransacties dient zijn ontslag in Gemeentebelang voor eigen belangd Veiling Septer Tiel Veenendaals bevrijding -3- Onvergetelijke meidagen Voorstel tot verhoging wethouderssalarissen I Verrassing W ethouder voor alle partijen V» Eek (SGP) Eenstemmig Grondaankopen School Kredieten Lening Huisvuildienst MARKTEN (volgens een dagboek over de oorlogshandelingen in april en mei '45 R002> i H 11 1 1 WIT KESTEREN/OPHEUSDEÏV - De omstreden SGP-wet- houder in de gemeente Kesterende heer J. van Eek heeft gisterochtend geheel onverwacht schriftelijk zijn ontslag aangebodenDe wethouder legt zijn functie met ingang van 31 mei neer. Tijdens de komende raads vergaderingdie vrijdagavond plaats vindtuordt het ontslag van de heer Van Eek officieel bekend gemaakt. BURGERLIJKE STAND RHENEN KESTEREN I DONDERDAG 25 APRIL 1968 RHENEN De gemeenteraad, die in verband met Koninginnedag niet ko mende dinsdag, maar donderdagavond 2 mei ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen komt, krijgt een agenda voorgeschoteld van 24 punten. Daaruit springen naar voren de voorlopige vaststelling van de gemeentevlag, de verhoging van de wethouderssalarissen en niet minder dan zeven grond- transacties. Van Gedeputeerde Staten kwam inmiddels bericht binnen, dat de gemeentebegroting voor 1968 is goedgekeurd. '"'if'-flifchtff-l I officiële gelegenheden wordt in Rhenen sinds mensenheugenis gevlagd met rood-witte vlaggen, bestaande uit een rode en een witte baan, beide hori zontaal, waarvan de rode baan het bo venste gedeelte uitmaakt. Deze vlag is echter nimmer officieel vastgesteld. Al in 1955 hebben burgemeester en wethouders pogingen ondernomen om tot officiële vaststelling van de gemeen tevlag te komen. Daartoe werd het ad vies gevraagd van de Hoge Raad van Adel. Deze adviseerde toen een vlag te kiezen bestaande uit drie horizontale banen van boven naar beneden in de kleuren rood-wit-zwart Zowel het col lege van B. en W. als de gemeenteraad was toen van mening, dat het aan brengen van een zwarte baan in de vlag bezwaarlijk was. Kennelijk vond men dat wat aan de sombere kant. Onder die omstandigheden werd toen besloten in de bestaande toestand te berusten en de bestaande vlag alhoewel dus niet erkend te blijven gebruiken. Onlangs werd door de Stichting voor Banistiek en Heraldiek te Muaderberg een enquête gehouden en het gemeente bestuur heeft toen gretig gebruik ge maakt van de door deze stichting be langeloos aangeboden medewerking tot het maken van een ontwerp voor een gemeentevlag. Dat ontwerp is intus sen klaar. Het geeft aansluiting aan de in het wapen van de gemeente Rhenen voorkomende kleuren. Met opzet is niet de in gebruik zijn de vlag gekozen als officiële gemeente vlag, aangezien een dergelijke vlag zo wel internationaal als nationaal reeds als officiële vlag dienst doet De stichting heeft een vrij eenvoudi ge maar tevens afdoende en verant woorde oplossing gevonden en voorge steld voor Rhenen een vlag te bezigen bestaande uit twee even hoge horizonta le banen in de kleuren rood en wit, die aaneensluiten met aflopende kantelen en deze kanteellijn versterkt met een zwarte zoom. De stichting motiveert haar advies onder meer als volgt: „Het kasteel uit het wapen heeft als hoofdkleur rood; het veld van het schild is zilver, dit is voor de vlag der halve wit; daaraan is toegevoegd een zwarte sleutel. Met een gekanteelde aansluiting van de rode en witte banen wordt een as sociatie opgeroepen zowel met de kantelen van een kasteel als met de baard van een sleutel. Overigens is het zwart op ondergeschikte wijze aan de vlag toegevoegd, zoals dit in feite ook op het wapen het geval is. Al dus is een vlag ontstaan, die geheel voldoet aan de eisen van de banistiek, die eenvoudig en van verre herken baar is, die geen associaties oproept met andere vlaggen van deze kleuren en die aldus typerend voor Rhenen ge noemd kan worden." Burgemeester en wethouders delen thans de raad mede, dat zij zich geheel kunnen verenigen met de door de stichting ontworpen vlag en zij onder schrijven met grote eenstemmigheid de daarbij gegeven toelichting. Een modeltekening van het ontworpen dundoek ligt in kleuren voor de leden van de raad ter inzage op het stadhuis. Bij de vaststelling van een gemeen tevlag treedt als adviesinstantie op de Hoge Raad van Adel. Dit is niet ge baseerd op een wettelijk voorschrift, doch gebeurt wel met volledige mede werking van de minister van binnen landse zaken. Het is een gebruikelijke gang van zaken dat de raad de vlag voorlopig vaststelt. Dan kan 't advies van de Hoge Raad van Adel worden in gewonnen. Aan de hand van 't door de ze raad uit te brengen advies kan dan in tweede instantie door de gemeenteraad de vlag definitief worden vastgesteld. B. en W. adviseren de gemeenteraad mitsdien tot voorlopige vaststelling over te gaan. De officiële beschrijving luidt als volgt: „Twee even hoge banen van rood en wit, tenminste viermaal gekanteeld aaneengesloten, met dien verstande, dat aan de broekzijde een half kanteel en aan de vluchtzijde een half onder kanteel staat; met op de kanteellijn een zwarte zoom ter dikte van 1/20 der viaghoogte." Gedeputeerde staten hebben burge meester en wethouders bericht, dat de wethouderswedde in de gemeente Rhe nen in verband met de doorwerking van de voor het rijkspersoneel per 1 juli 1967 en 1 januari 1968 getroffen salarismaat regelen met ingang van 1 januari 1968 van f 8700,- tot f 9150,- per jaar kan worden verhoogd. Daar het hier uit sluitend gaat om een aanpassing aan getroffen algemene salarismaatrege len geeft burgemeester Bosch van Ro senthal de raad in overweging zich met deze verhoging te verenigen. Er staan niet minder dan zeven grondtransacties op het programma voor de vergadering van volgende week. Allereerst komt een correctie aan de orde langs de Molenstraat in de binnenstad. Het pand Molenstraat 17 werd verbouwd, waarbij de eigenaar de enigszins uitstekende voorgevel heeft rechtgetrokken in het verlengde van de beide belendende percelen, zodat het vooruitstekende gedeelte is verval len. Hierdoor is aan strook grond vrij gekomen van plm. 5 m2. De raad wordt voorgesteld dit stukje aan te kopen ter toevoeging aan de openbare weg ter plaatse, met welke koop f 75,- zal zijn gemoeid. Ook langs de Stokweg is de gemeente- in de gelegenheid een strook grond aan te kopen van plm. 75 m2, eigendom van de NV Machinefabriek en Constructie bedrijf N. Drost en Zn. Bij gelegenheid kan de Stokweg hierdoor worden ver breed en kan in elk geval de gevaar lijke situatie op de hoek van de Utrechtsestraatweg door verbreding van de aansluiting worden verbeterd. Wanneer de raad tot deze koop besluit, zal genoemde NV ten behove van het overblijvende perceel een tweetal uit wegen aan de Stokweg als tegenpresta tie mogen aanleggen. Koopprijs f 150,-. Een derde transactie slaat op de realisering van het bestemmingsplan Achterberg. Daartoe is een strook grond nodig van de heer G. Gaasen beek langs de Achterbergsestraatweg ter grootte van plm. 28 m2 voor de prijs van f 280,-. Daarbij zijn door de adspirant-verkoper enkele voorwaar den bedongen, zoals het maken van in ritten in verband met zijn bedrijf en het benzinestation, alsmede omtrent de aansluiting van het te zijner tijd aan te leggen trottoir aan de op zijn ter rein aanwezige bestratingen. B. en W. achten deze voorwaarden acceptabel. Een transactie van wat grotere om vang is de overdracht van eigendom en onderhoud van de Stationsweg. In 1958 werd door de provinie Utrecht de Sta tionsweg om niet in beheer en onder houd v&n de gemeente Rhenen overge nomen. Tengevolge van de totstandko ming van de nieuwe op- en afrit van en naar de noord-zuid verbinding heeft de Stationsweg zijn betekenins voor het doorgaande verkeer verloren. Ged. Sta ten stellen zich voor de Stationsweg in eigendom en onderhoud aan de gemeen te „retourneren" tegen een symbolisch bedrag van f 1,-. Aanvankelijk hebben B. en W. tegen deze overdracht bezwaren ingebracht. De Stationsweg is in zijn huidige vorm als woonstraat niet aanvaard baar. Als eerste vereiste voor een der gelijke weg stellen B. en W. dat een trottoir aanwezig moet zijn, terwijl een aangepaste groenvoorziening wenselijk wordt geacht. Door de dienst van ge meentewerken werd voor het aanbren gen van deze voorzieningen een .plan'op gesteld. De raming van de kosten be loopt een bedrag van f 13.000,-. Ged. Staten hebben zich bij wijze van. uitzondering bereid verklaard aan de Staten voor te stellen deze kosten voor de helft of f 6500,- voor rekening van de provincie te nemen. Op grond van de ze toezegging menen B. en W. geen bezwaar meer tegen de overdracht te moeten maken. Zij stellen de raad voor met het voorstel akkoord te gaan. Indien de raad meegaat zal de ge meente dus f 6501,-op tafel moeten leggen, maar dan zal de Stationsweg er straks uitzien om door een ringetje te halen, mede dank zij de andere f 6500,- van de provincie. Nogmaals komt het bestemmingsplan Achterberg aan de orde. Er ligt een voorstel om 915 m2 grond aan te kopen langs de Molenweg, eigendom van M. Laros, waarvoor een prijs werd bedon gen van f 28.000,-. Op de grond bevin- den zich een oude woning met een drietal schuurtjes, die bij deze prijs zijn inbegrepen. Het aan te kopen ter rein is gedeeltelijk bestemd voor de re constructie van de Molenweg en ge deeltelijk voor het realiseren van een bouwstrook langs deze weg. De opstal len zullen worden gesloopt. De eige naar zal zelf zorgen voor vervangende woonruimte voor zijn gezin. Aan de Oude Veenendaalseweg cal straks de derde christelijke kleuter school worden gebouwd. Daarvoor is een terrein nodig, dat momenteel nog eigendom is van W. Baars Jzn. Het is 3882 m2 groot. Dit terrein heeft de bestemming „bijzon dere doeleinden". Uit planologisch oog punt bestaat tegen de bouw geen be zwaar. Met de eigenaar is overeengeko men dat 2645 m2 kan worden aange kocht voor de prijs van f 13.225,-. Daar bij zal worden bedongen dat wanneer de heer Baars tot verkoop van het res terende deel overgaat de gemeente recht van voorkeur zal hebben. Het ligt in het voornemen een gedeelte van dit stuk grond t.z.t. over te dragen aan het bestuur van de kleuterschool „Ire ne". In afwijking van een reeds door de raad genomen onteigendngsbesluit stel len B. en W. voor twee percelen grond aan te kopen ten oosten van de Nieuwe Veenendaalseweg, eigendam van H. Huydinik e.c., ter grootte van resp. 496 en 630 m2 voor de prijs van in totaal f 6.500,—. Aanvankelijk bood de gemeente f 5000,-. Hiermee ging de heer Huydink niet'-akkoord. De gemeente heeft de grond laten taxeren. Het taxatiiérapport kwam uit op f 6493,50, afgerond g 6500. Met dit bod ging Huydink wel ak koord. B. en W. stellen de raad voor tot deze transactie te besluiten en de onteigening in te trekken. De stijging van de waarde van de grond is een gevolg van het feit dat thans door het bouwrijp maken van het resterende deel van „Domineesberg" aan de grond een verwachtingswaarde valt toe te kennen, zo luidt de conclu sie van B. en W. in het preadvies over deze zaak. Door deze aankoop wordt het moge lijk ook de bungalowterreinen langs de nog aan te leggen Asterstraat te ver kopen. Aan de raad worden wederom ver schillende kredieten gevraagd. Zo zal Rhenen's toekomstige gemeentevlag. er f 6000,- nodig zijn voor een op te stellen verkeersplan voor de gemeente en f 8600,- voor het op 4 meter breed brengen van alle beschermde oversteek plaatsen op grond van de desbetref fende bepalingen in de nieuwe wegen verkeerswet. Voor de aanleg van een winkelplein aan de Schoolweg te Eist is f 25769,- no dig. Voor het afmaken van de verbete ring van de weg door de Achterbergse Meent tussen Wageningen en Veenen- daal, het stuk tussen Grift en Haar- wallen nabdj de Rhenense Nude, zal f 40.000,- nodig zijn. Bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten zijn opnieuw middelen gere serveerd voor de verstrekking van een vaste geldlening aan de gemeente Rhe nen van f 300.000,- voor de consolidatie van vlottende schuld, tegeneen rente van 6^2 pet. per jaar met een looptijd van 25 jaar. B. en W. achten het sluiten van deze lening dringend noodzakelijk en stellen de raad voor daartoe over te gaan, op dat opnieuw een deel van de vlottende schuld kan worden geconsolideerd. „Ik stel dc belangen van de gemeente Kesteren boven eigen belangen", aldus wethouder Van Eek, die dit het motief voor zijn vertrek noem de. „Ik heb geen overleg gepleegd met de partij. Het was een volledig zelfstandige beslissing, die ik nood zakelijk achtte in het belang van de gemeente". Op de vraag of tijdens de komende raadsvergadering een nadere ver klaring kan worden verwacht, ant woordde de heer Van Eek: „Ik zal het grootst mogelijke zwijgen in acht nemen. Wat ik in de toekomst nog openbaar zal maken, hangt van de omstandigheden af". De heer J. van Eek kwam in 1946 in de raad van de gemeente Kesteren. In 1954 werd hij benoemd tot wet houder. Tijdens de laatste vergade ring van de gemeenteraad dienden de fracties van de PvdA, Boeren partij en Gemeentebelangen een motie van wantrouwen in tegen de SGP-wethouder. Aanleiding daartoe was het feit, dat de heer Van Eek zijn eerder gege- Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 24 april 1968. Opgave naar klasse mm maat. Appelen x Golden Delicious k.l Jonathan k.2 x Jonathan k.2 Jasappelen Laxtons Superb k.l Laxtons Superb k.2 Winston verp. k.l Goudreinette k.2 Lombarts Calville k.2 75/opw 45—55 25—35 48—50 33—40 77—79 21—34 7080 70/75 40—49 25—37 22—34 30—38 72—74 85—76 28—35 65/70 23—41 24—32 20—29 27—38 58—58 75 60—70 68/65 26—40 23—26 16—24 23—25 13—23 22—29 2 16—46 41—43 20—24 Kroet per 100 kg zuur fl. 7,00; rood fl. 7,40. Fabrieksfruit per 100 kg blank fl. 10,00; rood fl. 7,40 Peren: Conference St. Remy Groenten: Prei 1528; radijs per bos 1719; uien 15—17. Witlof 63—84, 47—50; spinazie 15—22. Kassla per 100 krop 9,-; 20,-; 5,-; 8,-. Kasandijvie 1016; rabarber 5033. Aardappelen middel 7—9. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 75—78 7081 ven toestemming voor de stichting van een jeugdinstuif te Opheusden introk. De motie werd met vijf stemmen voor en zes tegen verwor pen. De heer R. de Jongh (PvdA) gaf als woordvoerder van de drie groepe ringen te kennen niet langer meer aan de beraadslagingen van de ge meenteraad te zullen deelnemen zolang de heer Van Eek zitting zou hebben in het college van B. en W. De leden van de PvdA, de Boeren partij en Gemeentebelangen verlie ten vervolgens de raadzaal en na men plaats op de publieke tribune. Gisteravond zijn de raadsleden van de gemeente Kesteren schriftelijk van het besluit van de heer Van Eek op de hoogte gesteld. Onmiddellijk na het bekend worden van zijn vertrek is door verschillende fracties onder ling overleg gepleegd. Verschillen de plannen, die reeds voor de ko mende raadsvergadering waren op gesteld, vielen door de mededeling in het water. Wethouder J. van Eek gaf gisteravond telefonisch desgevraagd te kennen, dat hij na zijn aftreden als wethou der wel zal aanblijven als raadslid voor de SGP. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis dat in verband met de vie ring van Koninginnedag op dinsdag 30 april geen huisvuil zal worden opge haald. Dit huisvuil zal nu op maandag 29 april worden opgehaald. Rhenen, 23 april 1968 B. en W. van Rhenen De secretaris W. C. Pieters De burgemeester L. Bosch van Rosenthal Eiermarkt. Aanvoer 860.000 eieren. Prijzen kippeëieren f 13,25f 14,50; hen- neëieren f 10,50f 13,00; alles per 100 stuks. Handel matig. Varkensmarkt. Aanvoer 197 biggen. Prijzen f 63,00f74,00 per stuk. Handel matig. Wethouder J. van Eek ontslag RHENEN Geboren: Hendrik San- der, z.v. R. Beukhof en .J v. Manen, Veenendaal; Antoinette, d.v. G. de Vries en C. Bleijenberg, Amerongen; Cornelia, d.v. E. v. Kruistum en G. Haalboom, Amerongen; Louise, d.v. F. Boonzaaijer en R. G. Hootsen; Maria, d.v. L. J. v. Wijk en T. v. Dolderen; Anna Elisabeth, d.v. A. F. Reurling en A. E. v. Hardeveld. Gehuwd: J. v. Hardeveld en A. Quint; H. v. Keulen en J. v. Laar; A. Bovenschen en A. M. E. Opperman; D. Mv. Kleef en G. v. Beek; D. v. Gelde ren en J. v. d. Linden; T. v. d. Pol en T. v. Walsem. Overleden: G. v. d. Dikkenberg, 84 jr., geh. gew. m. B. Vink. Elders geboren: Gerrit Jan, z.v. L. W. Vink en .J H. Goudbeek, Ede; Frits, z.v. F. Spoor en I. M. v. Kleff, Wagenin gne;Johannes Christiaan, z.v. J. J. H. Storms en E. Beers. Elders overleden: Maartje v. Dam, 71 jr., e.v. N. ter Burg, Wageningen. Ingekomen personen: H. Hendriksen met* gezin van Ede; H. F. J. Belmer van Doorn; J. J. A. Fontein met gezin van Soest; A. Hol g/m Kommer van Barneveld; Ahmed Haddou van Ame rongen; M. A. Bakiiu van Amerongen; Hwat N. Liem g/m Djie met gezin van België; K. Posthumus van Kongo. Vertrokken personen: S. Sanhaye, naar Kesteren; H. Buisman naar Am sterdam; J. v. Verseveld naar Utrecht; A. Treffers g/m De Jong naar Vlaar- dingen. Geboren: Lambertus J., .zv. F. Gid- ding en P. v. d. Kolk; Monique C. I., d.v. C. v. Valburg en M. Sipkes; Ger- ritje G., d.v. C. v. Santen en E. v Bins- bergen. Ondertrouwd: J. v. Eek en J. Man tel; .C v. Welij en C. J. Stuurbrink. Donderdag, 3 mei Komende nacht zal de hele fami lie weer boven slapen. Volgens be richten is Berlijn helemaal bezet. In Italië behoort de oorlog tot het verleden. Ongeveer 1.000.000 man heeft zich overgegeven. In Denemar ken geven de Duitsers zich over aan de burgerautoriteiten. Duitsland zakt in elkaar. Langs de Grebbe zijn 300 auto's met voedsel geko men. Vrijdag, 4 mei. We gaan vooruit, inplaats van 2 maal één uur mogen we nu 2 maal IV» uur per dag buiten. Stromen kin deren en volwassenen lopen langs de huizen om brood. De honger is erg. Het is regenachtig en koud. Wat duurt wachten toch lang. De koningin die met haar dochter in Breda zit, heeft vanmorgen gespro ken en gezegd, dat de capitulatie van de Duitsers in Nederland een feit is. Blijde mensen komen naar buiten om elkaar het nieuws te ver tellen. Men staat in groepjes buiten te praten, maar een salvo uit een Duits automatisch pistool veegt de weg schoon Zaterdag, 5 mei. Officieel is heel Nederland nu vrij maar in de praktijk merken we er nog niets van. Vandaag mogen we van 6-19 u. buiten. Zouden de Tom mies nog komen vandaag en de Duitsers ontwapenen? We wachten in spanning op de dingen die ko men. Om 12 uur komt de eerste auto met voedsel (biscuit) binnen. Des avonds wordt beweerd dat de Duit sers in 't Veen niet capituleren en „men" verwacht om vijf uur een stormaanval van de Engelsen. De SS zit in stelling en is bezopen... Zondag, 6 mei. Vandaag weer van 8-10 en van 4-6 buiten. We zijn nog steeds niet vrij. Hare Majesteit heeft gister avond weer gesproken en gezegd: „Alle Duitse troepen hebben geca pituleerd. Zij die nog tegenstand bieden, zullen als oorlogsmisdadi gers worden beschouwd. De Duitse officieren zijn er voor verantwoor delijk dat de ontwapening goed ver loopt". Van de voormiddag hebben de Duitsers de lading van de Vaartbrug in het water gegooid, 's Middags schieten ze met mitrailleurs en gewe ren. Ze zijn weer dronken. Om half vijf n.m. gaan we naar de kerk. Ds. Van Enk preekt over Hebreeën 11: 30. Zullen nu morgen eindelijk eens de vlaggen wapperen?... Het aantal oorlogsslachtoffers is inmiddels tot ruim 30 gestegen. Maandag, 7 mei. Het eerste wat we vanochtend ho ren is „De vaartbrug is kapot". Als we gaan kijken zien we dat de brug finaal weg is. Enkele Duitsers heb ben er gisteravond aan zitten prut sen en zijn met brug en al in de lucht gevlogen. De huizen van dr. Kets en mevr. J. v. Leeuwen hebben weer eens 'n flinke duw gehad. We moeten nu de Geerbrug over, die de gemeente-lui aan het herstellen zijn. Vandaag mogen we weer van 6-19 uur buiten. We horen dat de mensen in andere plaatsen feesten en vlaggen en hier zitten we maar met de rommel.... Vandaag zijn de Duitsers uit de stel lingen gegaan en zitten in 't dorp. Aan de Klomp zijn de Engelsen de versperringen aan het opruimen. De SS moet de landmijnen verwijderen, waarbij ze heel wat ongelukken ma ken. We gaan naar De Klomp, maar mogen niet onder het viaduct door. Veel jongens lopen met Engelse si garetten. Als we terugkomen om 2 u. hangt overal de vlag uit en men draagt oranje. Zouden de Tommies nu komen....? De Duitsers lopen nog steeds met hun spuit onder de arm. Om drie uur horen we geschiet aan de Buurt- steeg. Van ooggetuigen horen we dat ondergrondsen uit Ede slaags zijn met de SS. De Duitses lopen hier met mitrailleurs in de straten en zijn bang voo> partizanen. Veel vlaggen gaan weer naar binnen. Op eens moeten we om half vier bin nen zijn. 't Lijkt wel een gekken huis. Er wordt geknald van heb-ik- jou-daar. Ik kan niet thuis komen en slip "bij Chr. Kroes binnen. Wat een pesterij Om 6 uur slip ik naar huis. Aan de Buuristeeg zijn drie Edenaren dood- gescnoten. Deze bevrijdingsdag gaat uit als een nachtkaarsje, maar we zijn er toch weer een dag dichter bij.... Dinsdag, 8 mei. Vandaag mogen we tot 12 uur bui ten en vanmiddag van half vier tot vijf. Gisteren zijn er al enkele Tom mies geweest, maar vandaag ko men er meer hier heen. We zien verschillende auto's. Ons geduld is bijna op, al hangen de vlaggen. De SS pest ons nog.... In de namiddag rollen geweldige ploffen door het dorp. Vandaag hebben we de eerste Engelse sigaret gerookt. Vanavond komen er 3 Engelse pantserwagens langs. De mensen juichen en de Duitsers kijken beteuterd. De SS begint te schieten op het publiek. Enkele burgers vertellen de Engel sen dat de Duitsers schieten. Daar de Duitsers in de Hoofdstraat schie ten, beantwoorden de Tommies dat met een salvo uit een pantsersnel- vuurkanon. Een pantserwagen rijdt de Hoofdstraat in. Ze nemen de snotneuzen die schoten gevangen. Wij juichen uitbundig, de Duitsers worden de school ingestuurd...! Woensdag, 9 mei. Het is prachtig weer. De vlaggen wapperen. Veel mooie fietsen ko men weer tevoorschijn. Vandaag zal de Engelse bezetting komen. We moeten nog even binnenblijven. De Duitsers zijn vannacht met stille trom vertrokken. Van de voormid dag loopt half Veenendaal in de Hoofdstraat. Als er een Engels wa gentje binnenkomt gaat er een uit bundig gejuich op, maar de bezet ting komt nog steeds niet. Veel men sen van de Ondergrondse komen voor de dag. Verschillende winke liers hebben hun etalages met oran je getooid. Toch moeten we nog wachten. Maar in de namiddag vindt het officiële gebeuren plaats. De klok aan de markt luidt en een onbedaarlijk gejuich begroet de be vrijders... 's Avonds worden Duitse meiden en NSB-ers gearresteerd. Sommige SS-mannen mogen, tot groot genoe gen van het publiek, op hun knieën tegen de markt opkruipen. De kel der van Eltheto is hun voorlopige woning. Om 9 uur verdwijnt het pu bliek van de straten. Morgen zullen de feestelijkheden op gepaste wijze worden voortgezet. En zo was dus het langverwachte gerealiseerd. Duitsland had gecapi tuleerd...! We staarden elkander aan we vatten het niet. Het Westen leek im mers onneembaar. In gruwelijke ver woestingswoede had de Duitser onze polders en vruchtbare landen onder water gezet. Dit lage land met zijn slappe grond kon geen tanks en ka nonnen dragen. Hier zou de vijand stand houden. Bewaakt door geallieerde militairen worden de S.S.'ers, die zelfs na 5 mei standhielden, via de Kerkewijk afge voerd. Maar Duitsland zélf bezweek en wij werden vrij.... De strik, die ons vijf lange bange jaren omstrengelde, tot worgens toe, was gebroken... Onze regering keerde terug. Onze zo zeer geliefde Koningin, onze Prinses en onze Prins. Hun ballingschap was ten einde- Door een verhongerd, uitgemergeld en verarmd volk werden zij in uitge laten blijheid verwelkomdDe bondgenoten brachten de vrede en zij zorgdeyi voor het allernodigste voedsel. Aan niets bestond er zo drin gend behoefte als aan eten! Uit vlieg tuigen viel het omlaag, met auto's en schepen voerden ze het aan. Wij waren gered

De Vallei | 1968 | | pagina 4