9 r zachthe^ J'uitZwedan 171 Voldoende hulp aan Indonesië toegezegd Positieve score voor Djakarta Minister Udink: „We zijn op driekwart van de weg" een eigen huis binnen uw bereik Delftse TH krijgt voor f 21 miljoen computers Mundi Victor Vrijgelaten „Spes''-kapitein wacht op uitreisvisum „We kunnen het goud nog met missen K.V.P.-senator beschuldigt min. Schut van onjuiste cijfers noemen RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN BEMOEDIGENDE ASPECTEN IN ROTTERDAM Britse vorstin naar Z.-Amerika Journalisten in A'dam bij rel „onschendbaar*" Aardappeloorlog in supermarkt COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, f 1.75 Jawel. Zestienhonderd vel. Zestienhonderd keer com fort, luxe, zachtheid, hygiëne uit een vierrolpak, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vierrolpakken. Van Edet nota bene... Kijk. Zo'n leeg kokertje zaait nu geen paniek meer in het kleine kamertje. Al thans na de aanschaf van een Edet - altijd - papier - in- huis-pak niet meer. Een rus tig idee is dat. En nog voor delig ook. Het Edet vierrol pak kost alles bij elkaar maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wel licht wat beter voor U. Vijf honderd vel voor 55 cent. Zacht en hééééél veel papier. SNEL BESLISSEN SPANNEND NUCHTER MINISTER WITTEVEEN IN EERSTE KAMER: 99 VERKOOP GROND De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Snel en voordelig sparen In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Een volledig "pakket" bouw-voordelen voor u Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar De sigaar die uw vader op zondag rookte. Nu voor u, elke dag. DE EERSTE OP DE GROEI BOUWBEGROTING ONBETAALBAAR SOCIAAL Drie gelukkige winnaars in de grote Mobil Altijd Prijs Aktïe Nog tien-duizenden guldens te winnen Pagina 5 DONDERDAG 25 APRIL 1968 ADVERTENTIE 1600 vel ineens Edet rke in Rotterdam gehouden confererv tie over hulpverlening aan Indo nesië heeft voor de regering in Djakar ta een heel aantal positieve punten op geleverd. Het beleid dat de regering- Suharto volgt, werd door de afgevaar digden algemeen in beginsel als juist erkend. Indonesië kan voorlopig over voldoende hulp beschikken om zijn pro gramma voor herstel en ontwikkeling voort te zetten. Bovenal: het vertrouwen van de in ternationale instellingen groeit duide lijk. Indonesië heeft zijn rentree ge maakt in de internationale financiële operaties. Men kan in Djakarta tevreden zijn en zal dat ook moeten zijn nadat de In donesische delegatie, die in Rotterdam is geweest, verslag heeft uitgebracht. Toch zal er teleurstelling zijn dat de financiering van het ontwikkelingspro gramma niet ruu al is „rond" geko men. In het communiqué wordt zelfs geen enkel hulpbedrag genoemd. Goed. Djakarta wist dat van deze conferentie niet kon worden verwacht, dat er meteen mooie, ronde cijfers op tafel zouden worden gelegd. Het ging in de eerste plaats om een studiecon ferentie en het is al winst dat deze do norconferenties ééns aangevat als een nieuwe vorm van internationaal overleg nu tenminste soepel wer ken. Djakarta wist dat de donorconferen ties bestaan uit een regelmatige serie gesprekken, die ten doel hebben een geleidelijke ontwikkeling in Indonesië te begeleiden. Juist die regelmaat en geleidelijkheid sluiten bij voorbaat spectaculaire resultaten welhaast uit. Niettemin had Djakarta juist nu in een tijd waarin nog steeds het ene be roep op het incasseringsvermogen van het Indonesisch^ volk op het andere volgt, een ruim perspectief hard no dig. De sfeer die in de conferentiezaal heeft geheerst, moge hoopgevend, ver trouwenwekkend of stimulerend zijn geweest, zij is te koel om het publiek in Indonesië te kunnen verwarmen. Aan Nederland heeft het niet gelegen. Integendeel, aan Indonesische kant be staat voor de inspanningen die de Ne derlandse delegatie zich heeft getroost, uiterst grote waardering. Dat is, krap vijf jaar nadat Nederland en Indone sië hun diplomatieke betrekkingen her vatten, een streep aan de balk. ROTTERDAM Indonesië zal zijn programma van herstel en ontwikke ling van de economie van het land kunnen voortzetten. Dat is de conclusie van de vierde conferentie over hulp aan Indonesië, die de eerste drie dagen van deze week in Rotterdam is gehouden. Voor de financiering van het programma hebben de deelnemende landen voor lopig voldoende bedragen toegezegd. Het is weliswaar voor Indonesië teleur stellend dat niet nu al een volledig beeld van de te verwachten hulpverlening is verkregen, maar bemoedigend is, dat algemeen werd erkend dat het beleid van Djakarta allé steun verdient. Aangezien het enkele landen nog on mogelijk was definitieve hulpbedragen toe te zeggen, worden in het commu niqué, waarmee de conferentie is afge sloten, maar helemaal geen bedragen genoemd. Men zou kunnen zeggen, zei minister Udink (ontwikkelingshulp en voorzitter van de conferentie) evenwel na afloop, dat we op driekwart van de wer zijn. (Indonesië heeft voor dit jaar hulp nodig tot een bedrag van 325 mil joen dollar). Tegen de tijd dat de volgende „do norconferentie" zal worden gehouden, in oktober van dit jaar, verwacht men het volledige overzicht van de beschik bare hulp wel te hebben. In de tussen tijd zal in informele contacten en met rechtstreekse onderhandelingen tussen Indonesië en de hulpverlenende landen verder aan de hulpverlening worden ge kneed. De afgevaardigden naar de conferen tie zijn overeengekomen hun regerin gen (van Australië, België, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Japan, En geland, Amerika en Nederland) aan te bevelen hun beslissingen over de aan Indonesië te verlenen hulp te versnel len. Meer dan voorheen is op deze confe rentie aandacht besteed aan deelne ming door de particuliere investeerders aan de ontwikkeling van de Indonesi sche economie. De voorzitter van de In donesische delegatie, prof Widjojo, wees daar na afloop speciaal op. Hij noemde daarbij de Nederlandse „drempelpro jecten" als voorbeeld. Bij deze projecten verleent de Nederlandse regering par ticulieren steun opdat zij hun drempel vrees om in Indonesië aan de slag te gaan overwinnen. Prof Widjojo hoopte dat andere lan den daaraan een voorbeeld zullen ne- KATWIJK Kapitein Klaas van der Plas van de kustvaarder Spes heeft gis termiddag kort voor zes uur zijn vrouw in Katwijk opgebeld. Dat betekende dat hij niet langer in Poleh gevangen zat. Enkele uren eerder was hij in Stettin vrijgelaten. Mevrouw Corrie van der Plas- van Gijzen (36) vertelde: „Het was maar een kort gesprek, maar ik was zo ont zettend blij om zijn stem weer te ho ren. Die klonk wel normaal, vond ik, alleen kon ik hem slecht verstaan, ter wijl hij mij duidelijk hoorde. Hij wist nog niet wanneer hij naar huis kon komen. Hij moest nog wach ten op een uitreisvisum. Tot ik hem weerzie blijft het spannend voor mij". Met die woorden typeerde zij precies zoals zij er gisteren zelf uitzag. Een wat opgewonden kleur, maar beheerst blij, maar nog niet dolgelukkig. Daarvoor waren de vier afgelopen da gen wegens onzekerheid te afmattend geweest. Gisteravond om tien uur had ook de reder van de Spes, de heer W. in 't Veld in Rotterdam, een telefonisch ge sprek met kapitein v. d. Plas. Hij be greep daaruit, dat het visum vandaag zou worden verstrekt. Het is de bedoe ling van de Katwijkse zeemah om nog vandaag met een schip Polen te verla ten. Toen maandagmiddag de Spes zon der haar man in IJmuiden moest bin nen komen, was mevrouw v. d. Plas als eergte aan de haven. „Ik was met de auto naar de semafoor gereden en met de koplampen seinde ik lang-kort- lang, dat is S (van Spes), toen het schip de haven invoer. Dat deed ik al tijd als mijn man aankwam". De hele dinsdag heeft mevrouw v. d. Plas ook aan boord van de Spes door gebracht. „Ik werd ziek van de tele foontjes. Iedereen belde of ik al wat had gehoord, nadat bekend was gewor den dat de reder de vijftienduizend dollar had gestort om mijn man vrij te krijgen". Mevrouw Van der Plas is voor haar kinderen ook blij dat de zaak ten goe de is gekeerd. „Anja (bijna acht) en Tonny (vijf) wisten dat hun vader vo rig jaar drie maanden in Polen gevan gen heeft gezeten. Zij reageerden deze keer wel heel nuchter, maar zij begre pen ook wel, dat het heel erg was". Blijft u het goed vinden als uw man ook nu nog op Polen wil blijven varen? „Dat laat ik helemaal aan hem zelf over". LONDEN Koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh, zullen in november staatsbezoe ken aan Chili en Brazilië brengen. Met Argentinië wordt nog overleg gepleegd over een mogelijk bezoek omstreeks dezelfde tijd. O Het Braziliaanse consulaat in Am sterdam wordt 17 mei gesloten. Het consulaat-generaal in Rotterdam en de ambassade in Den Haag zullen de ta ken van het consulaat in Amsterdam overnemen men. Hij prees h^t stimulerende werk, dat Nederland in dit hulpverlenende gezelschap doet, hooglijk. Een groep van de Organisatie voor Europese samenwerking en ontwikke ling zal binnenkort in Indonesië het in vesteringsklimaat gaan peilen. De ver hoogde belangstelling van internationale instellingen voor Indonesië blijkt onder andere uit de beslissing van het Ont wikkelingsfonds van de Uno om in dat land een studie te maken van de ont wikkelingsmogelijkheden van de ver bindingen te land, ter zee en in de lucht. De studie zal worden uitgevoerd door de Wereldbank. KAPITEIN VAN I)ER PLAS zelf opgebeld AMSTERDAM Er is een regeling ontworpen die moet voorkomen dat bij ordeverstoringen in Amsterdam con flicten ontstaan tussen de politie en vertegenwoordigers van pers, radio, televisie en film. Journalisten die bij rellen aanspraak willen maken op „onschendbaarheid" zullen duidelijk zichtbaar een kaart op de borst moeten dragen die elk jaar een andere kleur zal hebben en door de politie wordt verstrekt. Degenen die een dergelijke kaart dragen, zullen ongemoeid worden gela ten als de politie gaat optreden. Jour nalisten, fotografen en filmers die de kaart niet op de borst hebben gespeld, zullen als publiek worden beschouwd. De regeling is tot stand gekomen in overleg tussen de politie, de vereniging van journalisten, de Nederlandse Ver eniging van foto-journalisten en de Bui tenlandse persvereniging. DEN HAAG We kunnen het goud als basis voor het internationale beta lingsverkeer nog niet missen, zei minis ter Witteveen (financiën) gisteren tij dens de verdediging van zijn begroting in de Eerste Kamer. De minister was het wel eens met de KVP-er prof. dr. Th. L. M. Thurlings en ook wel met de socialist mr. G. van Hall, dat de edele metalen steeds min der een goede basis voor dit betalings verkeer gaan vormen. Zolang er echter geen wereldomvat tende rechtsorde is die ook het monetair beleid regelt, zolang er nog een zeker wantrouwen in het beleid van dit mo ment bestaat, zal het monetaire goud zijn waarde behouden, zei minister Wit teveen. We moeten de weg inslaan naar een internationaal geldstelsel, dat beter in de hand kan worden gehouden dan het systeem van de gouden standaard. Die weg zal echter moeten uitgaan van het bestaande stelsel, waarin het goud nog een belangrijke plaats inneemt. Ook het systeem van de speciale trekkingsrechten in het internationaal monetair fonds is erop gebaseerd dat dit edele metaal uitgangspunt voor het betalingsverkeer is. Minister Witteveen ging nog even in op de wereldomvattende devaluatie, waarvoor de directeur van de Ameri kaanse Centrale bank heeft gewaar schuwd. „Zo'n devaluatie zou de tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans niet verminderen, ze zou alleen de prijs van het goud opdrijven en een verdere inflatie veroorzaken", vindt minister Witteveen. De senaat heeft verder uitvoerig ge sproken over de verkoop van gronden in de nieuwe polders, waar het kabinet- De Jong in principe niet afwijzend te genover staat. Mr. Van Hall diende een motie in, waarin wordt gevraagd ook nieuwe gronden, in de IJsselmeerpolders en in het Deltagebied niet te verkopen. De ze motie wordt op 21 mei behandeld. Minister Witteveen wees erop dat ver koop in het algemeen veel voordeliger voor de Staat is dan het geven van de ze gronden in erfpacht. Het kan om motieven van ruimtelijke ordening mis schien wel eens nodig zijn om reeds ver kochte gronden terug te kopen, maar dat zou, aldus minister Witteveen, een grote uitzondering zijn. Bovendien zou de belangstelling voor de aankoop van deze gronden ook niet bijzonder groot zijn. De begroting voor financiën werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Evenals de begroting van het Staats- muntbedrijf en van de onvoorziene uit gaven. SCHIEDAM De grote Schiedamse supermarkt Kombi met filialen in Zeist, Veenendaal, Purmerend en Am sterdam, heeft de oorlog verklaard aan de diverse aardappelhandelaren en groenteboeren. De supermarkt ver koopt de aardappelen voor 1.98 gulden per 25 kilo of nog geen acht cent per kilo. ADVERTENTIE Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente van 5% brengen het benodigde geld snel bijeen. Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Hét helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft u als "bouwfonds- spaarder!' bovendien voorrang. Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. DV naam: adres: tel. no.: woonplaats: pro?.: datum: handtekening: ADVERTENTIE DELFT De Technische Hogeschool Delft gaat de bestaande computercapa citeit sterk uitbreiden en vernieuwen. Dit gebeurt mede met het oog op de voorgenomen invoering van een nieuwe studierichting, computerwetenschap, in het volgende studiejaar. De uitbreidings- en vernieuwingsplan nen behelzen drie grote computerpro jecten, waarvan het eerste al is uitge voerd. Die drie zijn: Een computersysteem voor oplei ding van studenten (ICT 1905/2) dat de studenten zo vroeg mogelijk ver trouwd moet maken met alle knepen van het werken met grote rekenauto maten; Een nieuw groot computersysteem ten dienste van de gehele technische hogeschool (I.B.M. 360/65) waarmee al spoedig vijftig tot zestig afdelingen en onderafdelingen gelijktijdig kunnen werken en waarvan bovendien de ad ministratieve en organisatorische dien sten van de T.H. en de bibliotheek ge bruik kunnen maken; Ene hybridische computer, die zo wel meet- als rekenproblemen kan op lossen en daarom vooral ten dienste zal komen van de zuiver technische af delingen. Met de uitvoering van deze uitbrei dings- en vernieuwingsplannen is onge veer 21 miljoen gulden gemoeid. De Technische Hogeschool Delft is de eer ste Nederlandse instelling van hoger onderwijs die voor de opleiding van studenten een aparte computer voor on derwijsdoeleinden in gebruik heeft ge nomen. Prof. dr. E. van Spiegel, de direc teur van het bestuur van de wiskundi ge dienst van de TH Delft, deelde gis teren mee dat de nieuwe grote centra le computer in januari van het volgen de jaar in gebruik komt. Als centrale computer van de TH komt die IBM 360/65 dan in de plaats van de bestaan de, een Telefunken TR-4, die al het re kenwerk al geruime tijd niet of nau welijks meer aan kan. Toen werd besloten tot aanschaffing van een nieuwe centrale computer, zo vertelde ir. D. H. Wolbers, had men in Delft graag de keuze willen laten val len op een computer van Philips indien men bij Philips toen al zover was ge weest. De nieuwe centrale computer, aldus ir. Wolbers, is op groei berekend. Over weinig jaren al zullen in plaats van vijf tig of zestig zeker een honderdtal eind stations er op aangesloten kunnen zUn. Prof. Van Spiegel vertelde nog dat een van die eindstations vrij ver bui ten Delft komt te staan, namelijk bij de Rijksuniversiteit Leiden. Dat kan volgens ir. Wolbers het be gin van een ontwikkeling worden waar bij de centrale computersystemen van al onze instellingen van hoger onder wijs via telefoonlijnen met elkaar in verbinding komen. Het personeel van de computerafde ling van de TH Delft thans zestig man sterk, zal geleidelijk uitgroeien tot een sterkte van tachtig tot negentig man. Nu al zorgt dat personeel voor het ver werken van driehonderd programma's (rekenopdrachten) per dag. Dat aantal zal spoedig veel groter worden. Er is nog niet besloten welk type hy bridische computer aangeschaft zal worden.^t)ie apparatuur zal twee tot 2,5 mijoen gulden gaan kosten. ADVERTENTIE OLIFANT EN HET LIED. Het liedje van verlangen. Naar een echte Olifant jonge of oude borrel. Na een lange, moeie dag. Doet je goed! Knap je van op. DEN HAAG De KVP-er ir. E. H. A. Kraaijvanger heeft gisteren in de Eerste Kamer ee)i bijzonder felle aan val gedaan op minister Schut (volks huisvesting en ruimtelijke ordening). „Het is beneden de waardigheid van een adviseur van de Kroon om ons onjuiste cijfers te geven, die hem door zijn ambtenaren zijn voorgeschoteld. De cijfers, welke de bewindsmah ons verstrekte, vallen buiten de werkelijk heid". Minister Schut had gezegd dat het gemiddelde bruto weekloon voor de volwassen arbeider in de nijverheid naar schatting 190 tot 195 gulden per week is. Niet alleen ir. Kraaijvanger, maar ook de socialist J. B. Broeksz viel deze cijfers aan. Volgens deze laatste senator zouden de lonen tussen de 130 eh 160 gulden per week liggen. Minister Schut sprak in tweede in stantie over „pijnlijk". Hij hield echter voet bij stuk en hij noemde de bronnen, waaruit hij had geput: het door het Centraal Bureau voor de Statistiek uit gegeven statistisch bulletin van maart 1968. Ir. Kraaijvanger zweeg na deze verdediging. Er kyvamen geen excuses. Het resultaat wat dat de minister zijn stelling kon handhaven: de gemid delde huren van nieuwe woningwetwo ningen zijn ongeveer 14,5 procent van het gemiddelde bruto weekloon. Voor Amsterdam en Rotterdam is dit per centage zeventien. Minister Schut was het dan ook biet eens met wat de heer Broeksz eerder had gezegd: de huren voor nieuwe wo ningwetwoningen zijn voor arbeiders onbetaalbaar. De socialist diende een motie in, waarin de minister wordt ge vraagd om de huren te verlagen, zon der te khabbelen aan de kwaliteit van de huizen. Deze motie zal op 15 mei worden behandeld. Minister Schut is overigens optimis tisch over het aantal huizen dat dit jaar zal worden opgeleverd. Na 1 februari 1967 lag het totaal over twaalf achter eenvolgende maanden voor klaargeko men huizen boven de 125.000. Na 1 de cember is dit totaal iets gedaald, maar hiertegenover staat dat begin 1968 veel meer huizen in aanbouw waren dan een jaar geleden. Het totaal over twaalf achtereenvolgende maanden zal dan ook volgens de minister weer snel gaan stijgen. Voor in aanbouw zijnde huizen ligt dit twaalfmaands to taal sinds oktober van het vorig jaar steeds boven de 125.000. De minister vond, weer in tegenstel ling tot de heer Broeksz, dat zijn be leid „door en door sociaal is". Hij geeft geen voorrang aan de woning- wetbouw, maar evenmin aan de par ticuliere bouw. Beide vormen moeten ons volk aan zo goed mogelijke huize*» helpen. Minister Schut deelde nog mee dat het rijk grond zal kopen in de zoge naamde bufferzones. Spaarnwoude en Midden-Delfland. Het gaat hier om het handhaven van groene stroken tussen grote steden. De wijziging van de Huurwet, waarin staat dat op 1 mei vier procent meer huur mag worden gevraagd voor vrije huizen in gebieden zonder vrij huurbe leid, werd met 31 tegen achttien stem men aangenomen. Tegen het wetsont werp dat het ook mogelijk maakt om de ze huren ieder jaar op 1 januari weer op te trekken stemden dè PvdA de PSP en de CPN. De begroting voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kreeg zonder hoofdelijke stemming het fiat van de senaat. ADVERTENTIE J. Paulissen Prins Carnaval Beek(L.) f. 1.000, Mevr. Bok-Peerdeman Haarlem f. 1.000,- A. L. Limburg Sneek f.100,—

De Vallei | 1968 | | pagina 5