Praag wil herziening produktiemethodes Garanties voor rechten der minderheden Hoofd#1' PARADE Echtpaar wachtte 22 jaar op Russen Forse zege voor McCarthy „Grieken zullen zich ontdoen van kolonels" President Lübke treedt misschien vervroegd af RPS *EZ)e gouden lien Over de grenzen Verknoeid jaar Thant kwaad op Israël DRASTISCHE MAATREGELEN AANGEKONDIGD VvH =J DRAMA IN PARIJS Andreas Papandreoe: Prins Harald gaat in augustus trouwen Pogingen tot een „eervolle aftocht Een sublieme sigaar voor prettige prijs. Steek eens Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. een op. Ahhh... Springer eist schade vergoeding Grenswacht vlucht KLEUREN-TV pRAAG (Reuter, AFP) - Een drastische herziening van de produktie en een verhoging van de kwaliteit van de goede ren die voor de export zijn bestemd zullen nodig zijn om de Tsjechoslowaakse econo mie voor een crisis te behoeden. De Tsjechoslowaakse premier Oldrich Cernik zei dit gisteren in de Nationale Vergadering toen hij de plannen van de nieuwe regering aan het parlement voor legde. Premier Cernik verweet de vroegere Tsjechische leiders dat hun starre opvat tingen de economische standaard ver be neden het na-oorlogse niveau van de Westerse landen had gehouden. RECHTEN Dan helpt Snel, doeltreffend, betrouwbaar! GODSDIENST VERSPERD BLIKKEN SCHOOLSCHRIFT OF DE SCHOUDERS TE BEKEND EETS LAST doos met 10 sigaren 2,90 luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 DONDERDAG 25 APRIL 1968 „Ofschoon de produktie toeneemt, er geen arbeidsoverschot is en we veel wetenschappelijk personeel hebben, is er maar een gering aanbod van con sumptiegoederen, gaan de levensomstandigheden slechts langzaam vooruit en. zijn de produktievertragingen twee of drie maal zo lang als elders in de wereld", zei hij. Om de economie gezond te maken zal een zeer soepele economische poli tiek worden gevoerd, zo betoogde Cer nik, waarbij zowel de positie van de Tsjechoslowaakse economie in de Co mecon (de Oosteuropese Economische Gemeenschap) als de Europese samen werking moet worden bestudeerd. Deze regering zal er naar streven toegang te krijgen tot de wereldmark ten en overgaan tot modernisering van de industrie en van de betalingspoli- tiek, aldus Cernik. Hij zei voorts dat ook het probleem van een buitenlandse lening zonder po litieke voorwaarden wordt bestudeerd. (Volgens onbevestigde berichten zou de regering in Praag Engeland en Frankrijk benaderd hebben voor lenin gen ten bedrage van ongeveer ander half miljard gulden). Premier Cernik deelde verder mee, dat wetten in voorbereiding zijn die de rechten vair de minderheden moeten garanderen en dat „doeltreffende ga ranties" zullen wordene ggeven ten aanzien van de grondwettelijke vrijhe den. De censuur op de pers zal worden ADVERTENTIE TEL AVIV Een militaire parade die Israël op 2 mei wil houden in het Joodse en Arabische deel van Jeruza lem heeft het misnoegen opgewekt van Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno. Thant heeft de Israëlische regering per brief laten weten dat de parade, die zal worden gehouden ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag, „in strijd is met de wapenstilstandsover eenkomst van 1949." Dat meldde een Israëlische krant, Maarix, gisteren. De Israëlische regering zou de brief hebben teruggezonden „alsof ze hem nooit had ontvangen." Zij zou gebelgd zijn omdat Oe Thant in deze kwestie de zijde van Jordanië koos. Dit land diende eerder een klacht in bij de UNO over het Israëlische voornemen voor de parade. Volgens Maarix heeft de Israëlische regering alleen militaire attachés ui1>- genodigd voor de parade. „Ambassa deurs moeten voor zichzelf besluiten of ze'willen komen." Bij voorgaande ge legenheden hielden buitenlandse di plomaten zich doorgaans verre van elk militair vertoon in Jeruzalem, omdat ze dit in strijd achtten met de gedemi litariseerde status van de stad. O ALGIERS Een van de belangrijk ste straten in Algiers, de Boulevard de la République. is gisteren genoemd naar Ernesto Che Guevara, de gueril- laleider die vorig jaar om het leven kwam in Bolivia. Ook straten in ande re Algerijnse steden zullen naar Gue vara worden genoemd. herzien en alleen gelden voor zaken die de staatsveiligheid betreffen. De beperkingen op reizen naar het Westen en de emigratie zullen worden vermin derd. Er zullen voorts wetsontwerpen wor den ingediend ter regeling van het recht van vergadering, de godsdienst vrijheid en het strafrecht. Wat betreft de verhouding tot de ker ken zal de regering uitgaan van het beginsel dat gelovige burgers volwaar dige leden van de maatschappij zijn, die een actief aandeel hebben in het oplossen van alle problemen van de so cialistische republiek. De regering zal er voor waken, dat de godsdienstvrijheid wordt geëerbie- CERNIK wereldmarkten digd, maar verwacht daar tegenover van de kerken en de geestelijkheid vol ledige loyaliteit en opbouwende steun. De regering garandeert voorts de voorwaarden voor volledige werkgele genheid, waarbij zij er echter niet voor kan instaan dat iedere burger in zijn eigen vak en in zijn eigen woonplaats te werk wordt gesteld. ADVERTENTIE VIEUX (Van onze correspondent) PARIJS Tweeëntwintig jaar lang hebben twee mensen zitten wachten op de inval van de Russen en daarmee op de Derde Wereldoorlog. Daarvoor hadden zft hun huisje in de buurt van Rouaan verbouwt tot een haast on neembare bunker en daarin tot het plafond toe levensmiddelen opgestapeld. Twee maanden geleden stierf een van hen en de ander heeft al die tijd de wacht gehouden bjj het l(jk tot de politie ingreep. Vermoedelijk zou dit alles nog niet aan het licht zijn gekomen, als buren zich er niet over hadden verwonderd dat zij meer dan twee maanden niets meer hadden gezien van het echtpaar Raymond Colombel. Zij waarschuw den de politie. Toen die op haar klop pen geen antwoord kreeg, besloot zij naar binnen te gaan. Alle deuren en ramen waren ver-r sperd met zware ijzeren staven die ge deeltelijk in de muur waren bevestigd. De ramen waren geblindeerd. De poli tie vraagt zich af hoe het echtpaar Colombel ooit in en uit heeft kunnen gaan. Eenmaal binnen konden de agenten hun ogen niet geloven. De conserven blikken en dozen met levensmiddelen stonden opgestapeld tot het plafond. De lege, stinkende blikken lagen op een hoop in een hoek. Overal lagen le ge en volle flessen wijn, half gevulde pakken biscuits, dit alles bedekt met stof en met elkaar verbonden door spinnewebben. Toen zij beneden niemand zagen, wilden zij naar boven gaan. Maar ook de trap was gebarricadeerd. Er ont braken enkele treden in, bij wijze van val en de deur, die toegang gaf tot de eerste verdieping, bood dezelfde te genstand als de buitendeuren. Boven vonden de agenten op het bed het lijk van de 75-jarige Raymond Co lombel en daarnaast zat wezenloos, alsof ook zij op de dood zat te wach ten, zijn 58-jarige vrouw Henriette. Zij was te zwak om op haar benen te staan en om verhoord te worden. Naast het bed van de man vond de politie een schoolschrift waarin hij had geschreven, dat de Eerste Wereld oorlog het leven had gekost aan 50.000 Bretons en de Tweede aan een even groot aantal. De Derde, die binnen kort door de Russen ontketend zou wor den, zou een atoomoorlog worden, zo dat hij maatregelen had genomen om haar te overleven. PHILADELPHIA De Democrati sche senator Eugene McCarthy heeft een ruime en gemakkelijke zege be haald bij de presidentiële voorverkie zingen in de Amerikaanse staat Penn sylvania. Hij was de enige officiële kandidaat. McCarthy had een meerderheid van tien tegen één op de Democratische senator Robert Kennedy en twaalf te gen één op vice-president Hubert Humphrey, die zijn kandidatuur nog niet heeft bekend gemaakt, maar dit waarschijnlijk op korte termijn zal doen. De namen van Kennedy en Hum phrey moesten door de kiezers zelf op de stembiljetten worden ingeschreven. Bij de Republikeinen behaalde oud- vice-president Richard Nixon de over winning op inschrijf kandidaten als Nel son Rockefeller, de gouverneur van Ca- lifornië. De voorverkiezingen in Pennsylva nia hebben slechts betekenis als opinie peiling. Zij zijn niet bindend voor de gedelegeerden naar de partijcongres sen. De 5,5 miljoen kiezers van de staat toonden slechts weinig belang stelling. Iets meer dan dertig procent heeft de tocht naar de stembureaus gemaakt. WEST-BERLIJN Rudi Dutschke is gisteren voor het eerst sinds de moordaanslag uit bed geweest. De 27- jarige radicale Westduitse. studenten leider, die op 11 april werd neerge schoten, heeft volgens zijn artsen „deze proef zeer goed doorstaan". De dokto ren hebben verder „een duidelijke ver betering in zijn geestelijk reactiever mogen" vastgesteld. AMSTERDAM „Als het niet an ders kan, dan zullen de Grieken vechten om zich vrij te maken uit de slavernij en zich te ontdoen van de wreedheid van het kolonelsregime. Het zal geen burgeroorlog worden, want dan zou het volk verdeeld moeten zijn. Het Griekse volk is echter niet ver deeld; het zal een eenheid vormen, als het optrekt tegen de militaire bende die nu het land beheerst". Aan het woord: Andreas Papandreoe, ex-minister van Griekenland, zoon van de Griekse oud-premier George Papan dreoe (die weer in huisarrest zit), lei der van de Panhellenische bevrijdings beweging. Gistere}* arriveerde hij in Amsterdam voor een bezoek van drie dagen aan ons land. Het comité Vrij Griekenland had hem uitgenodigd. Enige tientallen jongelui en Griekse gastarbeiders dromden om Papandreoe samen, toen die gisteren op het Amster damse Centraal Station de trein uitstap te. „Griekenland vrij". „Weg met de junta" en „Vrijheid, ook voor Grieken land", stond op borden die ze meedroe gen. Gescandeerd riepen ze de naam van de oppositieleider. Hij ging op de schouders en kon zich maar moeilijk losmaken om naar zijn hotel te gaan. Andreas Papandreoe (48), hoogleraar in de Verenigde Staten voordat hij tot het ministerschap in Griekenland werd geroepen, reist Europa door om steun te werven voor zijn vrijheidsbeweging. Waarom hij niet in Griekenland is ge bleven? „Voor een ondergrondse verzetsbewe ging zou ik daar onbruikbaar zijn. Ie dereen kent mijn gezicht. Wie met mij in contact zou treden, zou onmiddellijk gearresteerd worden. Het zal nog een tijd duren eer een goede verzetsbewe ging zal zijn opgebouwd, maar in op bouw is ze". Papandreoe, die meent dat koning Constatijn een neutrale plaats, in de he le Griekse affaire inneemt, sprak gis teravond in de aula van de Universi teit van Amsterdam. Vandaag spreekt hij met functionarissen van Buitenland se Zaken en met leden van de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Verder zal hij van daag in Ut recht een toespraak houden. De Griekse oppositieleider Andreas Papandreoe heeft gisteravond ge sproken in de aula van de universiteit van Amsterdam. Op de foto: Papan dreoe in gesprek met de fractievoorzit ter van de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer, drs. J. M. den Uyl. OSLO Kroonprins Harald van Noorwegen (31) en zijn verloofde, me juffrouw Sonja Haraldsen (30), zullen op 29 augustus in het huwelijk treden. Dat maakte het Noorse hof gisteren bekend. Het huwelijk zal worden voltrokken in de kathedraal van Oslo. De plech tigheid zal worden geleid door Fridjof Birkeli, de Noors-Lutherse bisschop van Oslo. Kroonprins Harald is de derde nako meling van koning Olav van Noorwe gen die met een burger trouwt. Zijn zuster prinses Ragnhild trouwde een Noorse reder, Erling Lorentzen. Het paar woont in Buenos Aires. De jong ste dochter van koning Olav, prinses Astrid, trouwde met een zakenman. Zij wonen in Oslo. (Van onze correspondent) BONN De kansen dat de Westduitse president, dr. Heinrich Lübke, wiens aanzien sterk is gedaald, uit eigen beweging vervroegd zal af treden, zijn plotseling gestegen. In parlementaire kringen in Bonn wordt beraadslaagd over de mogelijkheid de wettelijke ambtstijd van de president te verlengen van vijf tot zeven jaar, maar de nu bestaande herkiesbaarheid voor één volgende ambtsperiode te laten vervallen. De maximaal mogelijke ambtstijd van een president zou dus van tien tot zeven jaar worden teruggebracht. Lübke die al bijna negen jaar pre sident is, is sinds lang voorstander van een dergelijke regeling. Als zij zou wor den ingevoerd, zou hij. naar verluidt, bereid zijn nog dit jaar af te treden. Lübkes prestige was de laatste ja ren ernstig geschaad door vele onhan digheden en blunders. Kort geleden be reikte zijn aanzien een dieptepunt door zijn weifelende reacties op de oude Oostduitse beschuldiging, dat hij in de oorlogsjaren betrokken zou zijn ge weest bij de bouw van kampen voor slavenarbeiders. De nu 73-jarige prej sident wordt door velen beschouwd als een last voor zijn land en voor zijn politieke geestverwanten, de christen democraten. Ettelijke politici hebben dan ook suggesties gedaan voor een geruisloze maar eervolle aftocht van de presi dent. Lübke echter stond op het standpunt dat hij als wettig gekozen staatshoofd de eenmaal opgelegde taak behoorde te voltooien. Hij weigerde vrijwillig af te treden, en een wettelijke weg om een president tot aftreden te dwingen be staat niet. Lübkes huidige, tweede ambtsperiode eindigt op 12 september 1969. ADVERTENTIE NIEUW! LÜBKE Nu hebben politieke vrienden van Lübke het plan geopperd de presiden tiële ambtsperiode te wijzigen. Daar voor zou een wijziging van de grond wet noodzakelijk zijn. De Christen-De mocratische Unie (CDU) verklaarde gisteren dat het plan „nog niet in de fractie is besproken en ook nog niet op de agenda geplaatst". De christen democratische fractieleider Barzel zou echter al met Lübke over de kwestie ge sproken hebben. De sociaal-democratische SPD noemde het denkbeeld „interessant". De liberale oppositiepartij FDP be toogde daarentegen dat aan de grond wet niet gesleuteld mag worden. WEST-BERLIJN Het Westduitse kranten- en tijdschriftenconcern Sprin ger heeft een schadevergoeding van 'n kwart miljoen mark (225.000 gulden) geëist wegens de schade die aan eigen- De els ls lngeaiena tegen de advo caat var. de „niet-parlementaire oppo sitie" Horst Mahler. Deze zou zelf op 11 f 1 het gebouw van Springer in n hc. md aan het hoorei van een groep demonstranten. BERLIJN Een twintigjarige Oost duitse grenswacht is gisteren naar de Britse sector van West-Berlijn ge vlucht. De jongeman, die in uniform was, liet zijn wapens achter. Hij slaagde er in langs en over talrijke versperringen het Westen te bereiken zonder de aan dacht te trekken van andere Oostdüit- se grenswachten. ADVERTENTIE Consolemodel van palissanderhout. Heeft 63 cm beeldbuis, ruime klankkast èn deurtjes. Voorzien van geïntegreerde UHF/VHF kanalenkiezer en héél wat automatische functies. Kleurtoonregeling bijvoorbeeld. Aparte uitvoering voor Zuid-Nederland. vju. f3.699,- /Griekenland is in verscheidene op- *jr zichten een land van tegenstellin gen. Niet in de laatste plaats op het terrein van de politiek. Terwijl dit land toch de bakermat is van de de mocratie hebben juist de Grieken altijd de grootste moeite gehad om deze staatsvorm blijvend gestalte U geven. Alleen al in onze eeuw werd het land geteisterd door achttien revoluties. De regeringen wisselden elkaar in snel tempo af, terwijl de natie nu eens een koninkrijk was en dan weer een republiek. Ook na de laatste we reldoorlog bleef Griekenland onsta biel. Het herstel van het koninkrijk (september 1946) na de bloedige bur geroorlog bracht daarin geen ver andering. Interne tegenstellingen meestal uit mondend in geweld bleven in het oog springende kenmerken van de Griek se politiek. De regeringen die de af gelopen twintig jaar de licht ont vlambare Griekse gemoederen pro beerden in te tomen zijn op de vin gers van twee handen niet te tellen. JJezer dagen op 21 april was het precies een jaar geleden dat een nieuw bewind na een bijna ge ruisloos uitgevoerde staatsgreep het heft in handen nam. Een kleine groep officieren onder leiding van kolonel George Papadopoelos deelde de jonge koning, Constantijn, mee: „Majesteit, uit naam van het volk en de kroon zij wij in opstand geko men." Op dat tijdstip was het koninklijk pa leis in Athene, Tatoi, door tanks her metisch afgesloten van de buitenwe reld. „In die situatie", aldus de la ter uitgeweken Griekse krantenuit geefster, Helen Vlachou, „kreeg een HELEN VLACHOU gevlucht 26-jarige jongeman de kans van zijn leven om te bewijzen dat hij een man was." Hij benutte haar niet. Nadat men .-de koning ervan had overtuigd dat heel Griekenland op de hand was van de militairen gaf hij zijn weerstand op. De putschisten kondigden daarop on middellijk de staat van beleg af. Vervolgens ontbonden ze het parle ment, lieten naar schatting zesdui zend politieke tegenstanders arreste ren en begonnen te „regeren". 'T'hans, een jaar later, is de staat van A beleg nog steeds van kracht. Naar men aanneemt zitten nog tenminste tweeduizend politieke tegenstanders van het huidige bewind gevangen op eilandjes voor de Griekse kust. Twee belangrijke politieke leiders, George Papandreoe sr. en oud-premier Ka- nellopoelos, kregen vorige week op nieuw huisarrest. Koning Constantijn leeft met zijn gezin en de Griekse koningin-moeder Frederika, in Italië. De junta kondigde een radicaal pro gramma aan waarbij alle „randver schijnselen van een gedegenereerde democratie" zouden worden vernie tigd. Met stemmen gewend om com mando's te geven verklaarden ze de oorlog aan de corruptie; de stiefkin deren van de natie, boeren, dorpelin gen, achtergebleven gebieden, na men ze in bescherming met het pa thos dat dergelijke sociaal-revolutio naire hervormers zo aanspreekt. Tegelijkertijd ging er een golf van zui veringen door het land. Zowel in de strijdkrachten als in de rijen van burger-ambtenaren werden duizen den aan de kant gezet. Wanneer het daarbij bleef mochten ze van geluk spreken. De vrije pers werd volko men aan banden gelegd en de gevan genissen puilden uit. Ondanks her haalde beloften van de kolonels werd de constitutie opgeschort en verder is vrijheid op elk gebied alleen nog maar een woord. W/at een jaar gelden kennelijk een dictatoriaal bewind was is het nu heel duidelijk. Een nieuwe omwente ling zal mogelijk noodzakelijk zijn om het land althans iets van een de mocratie terug te geven. Of ze hele maal onbloedig zou zijn valt moei lijk te voorspellen. Omdat Griekenland in politiek opzicht een knoeiboel was toen de kolonels naar de macht grepen was de eerste reactie op de staatsgreep er een van verrassing. De Grieken bleven be trekkelijk onverschillig onder de ge beurtenissen en van vijandigheid ten opzichte van de nieuwe machtheb bers was aanvankelijk weinig te be speuren. De kolonels lieten echter niets na om hierin zo snel mogelijk verandering te brengen. Dat gelukte. Het buitenland heeft inmiddels weinig of niets gedaan om de toestand in Griekenland in gunstige zin te beïn vloeden. Enkele landen weigerden weliswaar het nieuwe bewind te er kennen, andere daarentegen zetten hun diplomatieke betrekkingen met Athene na een aanvankelijke aarze ling voort. 'T'ot een effectieve economische en toeristische boycot, zoals die bij voorbeeld wordt bepleit door uitge weken Griekse politicus Andreas Pa- pandreo, kwam men nog niet. De Verenigde Staten, waarmee Grieken land is verenigd in de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie (NAVO) leveren nog steeds wapens. De Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) zetten evenmin stappen om het geassocieerde Griekenland van de kolonels tot andere gedachten te brengen. De regering-Papadopoelos moet er zo wel van overtuigd ral ''at ze van het buitenland niets heeii .e vrezen behalve wat anti-Griekse betogingen in enkele grote steden. Herstel van de Griekse democratie kan onder de ze omstandigheden nog lang op zich laten wachten.

De Vallei | 1968 | | pagina 7