Top in Hanoi bezig te vergrijzen Ho Tsji Minh nog onbestreden leider Bekende vrouwen niet bril Sophia Loren de beroemdste BONNIE EN CLYDE ZOUDEN IN DEZE TIJD GEEN WEEK VRIJ BLIJVEN Koning, Keizer admiraal, op Balearen komen ze allemaal Michael Stewart: koel en logisch Produktie in E.E.G. steeg snel Al Fatah onthult naam van leider „Rocky'% Bobby99 of Dick Vier uitzendingen van jeugdtoneel Praag niet naar Kremlin terug HET IS WEER ZOVER Radar tegen een sluipschutter Jj)\AIORICA RARELS-BIJOUX Hoogleraar van 15 jaar Oud Hoopvol Arbeidsmarkt Roof VRIJDAG 26 APRIL 1968 -Os (De Amerikaanse journalist Bill Bags brengt een tweede bezoek aan Noord-Viëtnam. Het eerste had in januari 1967 plaats. Hieronder volgt zijn artikel). HANOI Ho Tsji Minh is een oude man in inei wordt hij 78 maar hij is nog steeds de overheersende figuur in de Noordviëtnamese regering. Vele di plomaten in Hanoi zagen dan ook zijn houding en gedachten ten grondslag lig gen aan het snelle antwoord van zijn land op het vredesgebaaT van president Johnson. Onder de communisten van Azië behoort hij tot de gematigden. Nooit heeft hij de militante filosofie van Mao Tse-toeng aangehangen. Eerder helt hij over naar de Sovjet-interpretatie van Marx en Lenin en in Hanoi kreeg ik de in druk, dat hij een voorstander is van de coëxistentie in Sovjet-stijl. PRAAG Het nieuwe regime in Tsjecho-SIowakije heeft de mensen in de Sovjet-Unie en in andere Oosteuro- pese landen die kritiek er op hebben laten weten, dat het vastbesloten is een onafhankelijke communistische koers te volgen, niettegenstaande de druk om terug te keren naar de lijn van het Kremlin. In een artikel in het partijblad Rude Pravo wordt verklaard, dat „mecha nisch nabootsen van Sovjet-praktijken door de Oostduitse communistische lei- landen, schadelijk is geweest voor de belangen van de socialisme". „Niemand kan een partij of een land voorschrijven, wat haar of zijn interna tionale plicht wel of niet is" aldus het blad, klaarblijkelijk antwoordenid op de kritiek op het nieuwe actieprogram ma van de Tsjechoslowaakse partij dat achterdocht gewekt heeft in Moskou en door de Oostduitse communistische ders verworpen werd. Het Sovjet-Partijblad, Pravda, heeft ontkend, dat het zich zorgen maakt over de liberalisatiecampagne in Tsje cho-SIowakije, maar in het artikel in Rude Pravo wordt gezegd, dat de Tsjechoslowaakse leiders hieraan twij felen. TAe ongewone en grote droogte heeft bos en heide in een precaire po sitie gebracht. Een vonkje, een non chalant afgetikte sigaret, een onoor deelkundig uitgeklopte pijp zijn vol doende om veel moois verloren te doen gaan en werk van tientallen jaren te vernietigen. Hij wordt omringd door wat men gematigde communisten zou kunnen noemen, met een uitzondering. Dit is Troeong Tsjinh, voorzitter van .de na tionale vergadering en volgens alles wat men over hem hoort een aanhanger van Mao. Maar onlangs in zijn positie zwakker geworden. Tot voor kort was hij nummer twee in de hiërarchie, maar hij zou nu tot de derde plaats in de partij gezakt zijn. De vier andere invloedrijke mannen zijn: Le Doean, secretaris-generaal van de partij, die thans als nummer twee be schouwd wordt. Pham Van Dong, premier. Vo Ngoejen Giap, opperbevelhebber en minister van Defensie. Ngoejen Duy Trinh, minister van Buitenlandse Zaken. In tegenstelling tot Troeong Tsjinh hebben alle vier geen sympathie voor de felle politiek van het Chinese com munisme en alle vier zijn Ho Tsji Minh zeer toegewijd. De bezorgdheid die men voor de oude patriarch koestert, is merkbaar. Ten slotte is hij al bijna een halve eeuw een leider geweest voor de Viëtnamese on afhankelijkheid en hij is de stichter van regering en land. Een van de mi nisters zei me: „Wij proberen hem te ontlasten van alle onnodige zaken, van details en regeringsfuncties welke hij niet behoeft bij te wonen." Hij houdt zich dus bezig met het be leid, en aangenomen kan worden, dat de eigenlijke regeringszaken aan de ande re vijf mannen, die het machtsestablish- ment vormen, worden overgelaten. De bezorgdheid blijkt duidelijk uit het feit, dat de ministers er op staan, dat Ho zijn werk op veilige plaatsen ver richt. Een hunner zei: „Wij proberen zijn tegenwoordigheid zo te regelen, dat hij bij een luchtaanval zich niet naar een schuilkelder behoeft te haasten". Dit betekent dat hij zijn werk dikwijls op verre afstanden van Hanoi verricht, BUFFALO Arrterikaanse ingeni eurs hebben 'n radarsysteem in ontwik keling, dat president Kennedy voor de kogels van een sluipschutter had kun nen vrijwaren als de vinding in 1963 reeds beschikbaar was geweest. Via het systeem, dat ontwikkeld is in het luchtvaartlaboratorium „Cornell" in Buffalo, kan bij de nadering van een kogel de plaats waar zich de schutter bevindt onmiddellijk worden afgeleid uit de richting en de snelheid van het projectiel. Op een dergelijk signaal kunnen kogelvrije panelen binnen een tiende seconde pneumatisch uit de wanden van een eventuele auto oprij zen. Op deze manier kan een kogel, die op een afstand van 91 meter wordt af gevuurd met een snelheid van 914 me ter per seconde, nog worden afgewend. Bij een lagere snelheid kan een kogel die nog dichterbij is afgeschoten, wor den tegengehouden. Proeven met het geweer, waarmee president Kennedy werd doodgeschoten hebben uitgewezen dat de kogel een snelheid moet hebben gehad van 567 meter per seconde. Volgens het War ren-rapport, zou het fatale schot kunnen zijn afgevuurd op een afstand van on geveer 64 meter. Hier een opname van Sophia Loren (zonder bril). Met glazen laat zij zich niet fotograferen. LONDEN De Italiaanse filmster Sophia Loren is uitgeroepen tot de be roemdste brildraagster van de wereld. De Birmingham Ophthalmic Information Council (BIOC), die de lijst van 's werelds beroemdste brildragende vrouwen heeft opgesteld, motiveerde dit besluit met de charme waarmee Sophia voortreffelijk ontworpen moderne brillen pleegt te dragen. Op de tweede plaats komt de Britse pop-zangeres Cilla Black, die ontkent een bril te dragen, maar er wel mee gefotografeerd is. Derde is Marjorie Proops, columniste van de Daily Mirror, wier typische uiterlijke kenmerken een bril en lange sigarettenpijp zijn. Vervolgens komen: 4. De Franse filmactrice Brigitte Bardot. 5. De Britse actrice Suzy Kendall. 6. De Amerikaanse Mia Farrow, ex-vrouw van Frank Sinatra. 7. De huisvrouw Edna Griffiths uit Birmingham. 8. De Britse mode-ontwerpster Janey Ironside. 9. De Britse comedienne Thora Hird. 10. De Britse pop-zangeres Sandie Shaw, wel bril, geen kousen of schoenen. waarschijnlijk in de bergen ten noorden en westen van de hoofdstad en hij zou per helikopter naar de hoofdstad wor den vervoerd. Zij die vriendschappelijk staan ten op zichte van de regering van Hanoi wij zen er bezorgd op, dat de leiders oud worden. Zij worden de „oude helden van Hanoi" genoemd. En als de rege ring wil blijven werken als een krach tig en doeltreffend apparaat wat het thans stellig is dan zullen er jonge ren voor de topposities moeten worden gekweekt. In weinig communistische landen heeft de partij de oppermacht welke zij in Noord-Viëtnam bezit. Zij heeft het voor het zeggen in de regering en in het leger. Van dit laatste getuigt de persoon van generaal Giap, die 23 jaar geleden door Ho werd belast met de or ganisatie van het leger en die grote eer bied heeft voor Ho. Deze mannen bepalen voor Noord- Viëtnam of er vrede komt en of de eer ste stappen naar de vrede iets te bete kenen hebben. Ongetwijfeld waren de eerste aanwij zingen hoopvol. Toen het bericht van Johnson's beper king van de bombardementen ontvan gen werd, gingen de leiders binnen en kele uren vergaderen en zij hadden hun antwoord 48 uur later klaar. Zij wilden de Amerikanen ontmoeten. President Johnson antwoordde, dat de Amerika nen ook een ontmoeting wilden, en een dag later lieten de Noordviëtnamezent Washington bijzonderheden over een eventuele bijeenkomst weten. Dit was voor Noord-Viëtnarn een zeer snelle reactie en in hun verklaringen ontbraken de schimpscheuten die zij ge woonlijk op de Verenigde Staten los la ten. Als men de gebruike propaganda er uit lichtte, konden de twee verklarin gen van Hanoi naar Noordviëtnamese maatstaf gemeten verzoenend worden genoemd. BRUSSEL De industriële bedrijvig heid van de Europese Gemeenschap is ook in de eerste maanden van dit jaar zeer Snel blyven stfjgen en heeft tot een hogere bezettingsgraad van het produktieapparaat geleid, zo meldt het jongste maandbulletin met con junctuur-commentaar van het Euro pese bureau voor statistiek te Brus sel. De ontwikkeling va* de buitenlandse vraag (inclusief de handel tussen de lidstaten) schijint daarbij aan bete kenis te hebben gewonnen. Zo is de industriële produktie, bij een krachti ge stijging van de uitvoer (met na me naar de Duitse Bondsrepubliek) in Italië in hetzelfde en in Nederland zelfs in'sneller tempo gestegen. Ook in Frankrijk, waar de produktie zeer constant doch niet bijzonder snel bleef toenemen, was de expansie in de exportintensieve industrietakken (automobielindustrie, chemische nij verheid en staalindustrie) het sterk ste. Tot de voortzetting van de lichte ver betering der industriële conjunctuur in België en Luxemburg droegen voor al grotere afzetmogelijkheden op de wereldmarkt voor ijzer en staal, als mede de heraanvulling van staalvoor- raden in de gemeenschap bij. In de Duitse Bondsrepubliek vormden intussen de binnenlandse bestedingen nog steeds de belangrijkste expansie- factor, hoewel ook hier van de aan houdende uitvoerstijging een aan zienlijke impuls uitging. In het vierde kwartaal van vorig jaar zijn bij de industrie conjunctureel gezien bijna 10 pet. meer binnen landse orders en 3 procent meer bui tenlandse orders binnengekomen dan in de voorgaande drie maanden. De snelle productiestijging heeft ver der een gunstige invloed gehad op de arbeidsmarkt. Er trad een nieuwe daling in van de werkloosheid in Ita lië, de Duitse Bondsrepubliek en Ne derland, terwijl in België en Frank rijk zich duidelijk een stabilisatie af tekende. Terzelfder tijd steeg het aantal open staande plaatsen in alle lidstaten, met uitzondering van Luxemburg. In de Bondsrepubliek overtrof dit cij fer zelfs voor het eerst sinds lange tijd weer het aantal werkzoekenden. Toch schijnt de produktieuitbreiding tot dusver nog in ruime mate plaats te hebben gehad dank zij gebruikma king van reserveproduktiecapaciteit. In het bijzonder in Duitsland was de stijging van de produktiviteit per ge werkt uur nog steeds zeer groot. Een algemene duidelijke verbetering van de werkgelegenheidssituatie en een duidelijker daling van de werk loosheid in de EEG zullen overigens pas in het verdere verloop van het jaar, als de produktiviteitsstijgingen door de verhoogde bezettingsgraad geringer worden, intreden. DAMASCUS (Syrië) De Palestijnse guerrilla-organisatie Al Fatah heeft de naam van haar leider voor de eerste maal sinds haar stichting wereldkundig gemaakt. In een verklaring, die te Damascus werd uitgegeven, werd bekendgemaakt dat Al Fatah Yaser Arafat heeft benoemd tot haar officiële woordvoerder en vertegenwoordiger op elk officieel organisatorisch, financieel en informatief niveau. Sinds Al Fatah in janauri 1965 zijn guerrilla-oolog tegen Israël begon, is de naam van Arafat een goed bewaard ge heim gebleven. Hij werd slechts bij zijn codenaam Aboe Am- mar genoemd. Volgens een welingelichte Palestijnse zegsman te Damas cus, betekent de publikatie van de naam een wijziging in de politieke status van Al Fatah. Het wordt mogelijk geacht, dat de organisatie van een ondergrondse beweging een officiële organisatie wordt, die de erkenning geniet van de Arabische landen als vertegenwoordigster van de Palestijnse Arabieren. Arafat verblijft op het ogenblik in Algiers voor besprekin gen met president Boumedienne en diens bewind. Op de foto hierboven: Gevangen genomen Arabische sabo teurs van de El-Fatah beweging worden gelucht op de bin nenplaats van een gevangenis „ergens in Israël HOUSTON (Texas) Bonnie Parker en Clyde Barrow zouden het thans met de moderne uitrusting van de politie geen week uithouden, zo meent de 51-jarige W. D. Jones uit Houston, een van de overlevenden van de vroegere groep vogel vrijen, die in het zuidwesten van de V.S. opereerde. In die dagen moest je om veilig weg te komen, alleen maar de telefoondra den doorsnijden, aldus Jones. „Dat was mijn taak", aldus Jones, „Clyde zei dan 'joh, klim in die paal en snij de draden door'. Dat gaf me een massa problemen''. Jones, chauffeur van de Barrow-ben- de, werd via oude-politie-archieven opgespoord door KPRC-tv. Hij heeft in gezelschap van een aantal KPRC- verslaggevers de film „Bonnie en Cly de" gezien. In een vraaggesprek zei Jones, dat hij goed te spreken was over de manier Verkiezingsstrijd in de V.S woedt in alle hevigheid NEW YORK De aanhangers van Rockefeller in de republikeinse partij hebben in Washington vergaderd, om krachten te verzamelen om op de repu blikeinse conventie van 5 augustus gou verneur Nelson Rockefeller van New York te laten „aanwijzen" als kandi daat voor het presidentschap, ook al is hij tijdens de campagne niet actief op getreden als tegenkandidaat van Ri chard M. („Dick") Nixon. In de democratische campagne heeft intussen senator Eugene McCarthy op nieuw senator Robert F. Kennedy uit gedaagd tot een debat voor 7 mei, di dag van de voorverkiezingen in India na. In het kamp van Kennedy zit men niet stil. Mevr. Rose Kennedy, moeder van de senator, heeft toegezegd in In diana te zullen spreken. Ook bestaat de mogelijkheid, dat mevr. John F. Kenne dy voor „Bobby" in Indiana in het krijt zal treden. Intussen ontwikkelt er zich een proce durekwestie tussen McCarthy en Kenne dy, welke politieke explosies teweeg kan brengen als de druk van beide zij den te zwaar wordt. De vraag is of een senator, die campagne voert voor het presidentschap geholpen mag worden door personeel van de Amerikaanse Se naat, dat door de regering wordt be taald. Er is een bericht geweest, dat zo'n employé Kennedy zou helpen in zijn campagne. Senator McCarthy heeft verklaard niet te weten wat Ken nedy heeft gedaan, maar hij acht het onjuist om een employé van de Senaat te gebruiken voor de verkiezingscam pagne. Kennedy heeft intussen de uitdaging KENNEDY geen debat ROCKEFELLER nog tijd van McCarthy voor een debat afgewe zen. Hij wil alleen debatteren, als dit met alle kandidaten gebeurt. Dat zou betekenen dat ook vice-president Hubert H. Humphrey hierbij wordt betrokken. Deze heeft vele aanhangers, hoewel hij zich nog niet tot kandidaat heeft verklaard. Hij zou daarmee wachten tot hij steun van president Johnson heeft gekregen. Maar Johnson heeft op 31 maart niet alleen verklaard, dat hij zich niet her kiesbaar stelt, maar ook dat hij in het verkiezingsjaar geheel buiten de partij politiek wil blijven. De Rockefeller-groep was bijeenge roepen in Washington door senator Ja cob K. Javits van de staat New York, een van de krachtigste aanhangers van Rockefeller. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door gouverneur George Romney van Michigan, die zich als re publikeins kandidaat heeft teruggetrok ken. Na afloop zei Romney, dat hij de bijeenkomst niet zou hebben bijge woond, als hij geen belangstelling had, voor wat de pro-Rockefellers te zeggen hadden. Republikeinse Congresleden hebben verklaard, dat vele van de 20 republi keinse gouverneurs, Rockefeller zouden steunen. Maar op de bijeenkomst is ook gebleken, dat Rockefeller zich vrij spoe dig kandidaat moet stellen, wil hij niet de steun van op zijn minst zeven gou verneurs verliezen. HILVERSUM De KRO is van plan vier jeugdboeken uit de Joop ter Heul-serie van de schrijfster Cissy van Marxveld voor televisie te bewer ken. De televisiebewerkingen worden 'n serie musicals, te vergelijken met de sprookjes van Ria Valk, waarvan de KRO maandag de laatste op het scherm bracht. Wie de boeken zal bewerken is nog niet bekend. De bewerkingen zullen in de maanden september, oktober, no vember en december van dit jaar wor den uitgezonden. Regisseur is Nico Hiltrop. waarop Fay Dunaway, Bonnie Parker uitbeeldde. „Warren Beatty maakte van Clyde echter teveel een snoever", meende hij. Jones heeft een jaar lang in het ge zelschap van Bonnie en Clyde verkeerd Hij ontliep de politie, reed het paar en stal auto's voor hen. „Het heeft mijn legen geruïneerd, zei hij, „maar ik verwijt hem en Bon nie rtiets. Zij konden het niet helpen". Jones heeft wegens moord een zeer lange gevangenisstraf uitgezeten. Dat kwam doordat hü in het gezelschap van Clyde was toen in Fort Worth een po litieman sneuvelde. Bonnie en Clyde hadden grote moeir lijkheden met de politie, toen hij zich bij hen voegde, aldus Jones. Dat moet op kerstavond 1932 zijn geweest, dacht hij. De volgende dag zeie Clyde tegen Jo-f nes: „Ik moet wat geld hebben", Bar row beroofde daarop een kruideniers zaak, terwijl Jones buiten bleef staan. Clyde schoot een man dood, toen hij poogde bij de kruidenierszaak diens model „A"-Ford te stelen. „Clyde waarschuwde hem duidelijk", aldus Jones. Jones was getuige van nog vier moorden en een aantal vuurgevechten „Bonnie en Clyde gingen er zo moge lijk altijd stieke mvandoor, maar zij moordden wanneer dat nodig was om weg te komen", aldus Jones. „Ik denk dat ik de enige overgeble vene ben", aldus Jones. „Misschien heeft de Heer mij erger dingen be spaard. Ik moet anderen zeggen het niet te wagen. Je kunt het niet winnen. Denk daar goed aan en zeg het voort", zei hij. ADVERTENTIE DEN HAAG Edelman, bedel man, dokter, pastoor, koning, keizer 8chuttermajoor. Dit kinderrijmpje zal men kunnen „afdreunen" als men ziet wie het vo rige jaar een bezoek hebben ge bracht aan de Balearen: Majorca, Minorca, Ibiza en Formentera. Naast de 47.052 Nederlanders, van wie de meesten Majorca als eind- doel van hun vakantie hadden, ko- E men onder de 1.402.160 toeristen uit E alle landen namen voor als: keizer Haile Selassie van Ethiopië, koning i Feisal en ex-koning Saoed uit Saoe- E di-Arabië, minister Sailer van Finan- E - ciën van Ivoorkust, de Franse minis- E 5 ter van Binnenlandse Zaken Bétan- S Coitrt, burgëtnëbster Fanneberg van S E Kopenhagen, ex-Amerikaans ambas- j sadeur Henry Cabot Lodge, ex-bur- gemeester Wagner van New York, l ex-koning Umberto II van Italië en E zijn collega ex-koning Simeon I van I Bulgarije, Minister Arias uit Salva- E dor en minister van Buitenlandse Zaken Marsilla van Guatemala en de I directeur van het toerisme uit Porto E Rico, Pineiro, maar ook namen als: Brigitte Bardot, Natalie Wood, Char- les Aznavour, Robert Mitchum, An- thony Quinn, Ana Karina, Gilbert Bécaud, Louis Armstrong, Sandie s Shaw, Jean en Pat Kennedy en Lyn- da Johnson. MIAMI (Florida) De universiteit van Michigan krijgt met ingang van september de jongste hoogleraar van de V.S. in haar korps, de 15-jarige Edith Stern. Edith leerde lezen toen zij twee jaar was. kon op vierjarige leeftijd al goed schaken en beëindigde haar middelbare opleiding toen zij 12 jaar was. Op 13- jarige leeftijd werd zij tot de universi teit van Florida toegelaten, waar zij haar kandidaats wiskunde behaalde. Aan de universiteit van Michigan zal zij les geven in algebra, terwijl zij zich voorbereid op het behalen van het doc toraal examen in de wiskunde. Aan de zelfde universiteit studeert het 14-jarige „wonderkind", Michael Grost met het zelfde doel. LONDEN Michael Stewart, eens de grote onbekende op het Britse politieke toneel, heeft zyn oude functie van minister van Buitenlandse Zaken weer inge nomen. Stewart, een voormalige onderwijzer en leider van het departement van Econo mische Zaken, was vanaf januari 1965 twee jaar lang minister van Buitenlandse Zaken. Hij staat bekend om zijn koele pre cisie en scherpe logica, die scherp contrasteren met de wijze waarop zijn voorganger George Brown het leven pleegt te bezien. Tijdens zijn vorige ambtsperiode was Stewart, een man met witte haren, zachte stem en een mild gemoed, reeds voorstander van de Amerikaanse Viët- nam-politiek. Tijdeins zijn bezoeken aan het bui tenland hebben internationale staats lieden naar hem geluisterd, terwijl hij in het binnenland constant aandrong op de Westerse kracht tegen het com munisme. De overgrote meerderheid van zijn Labour-collega's achten hem hoog. Ve len zien in hem een tweede premier Wilson. De 61-jarige Stewart deed in 1945 zijn eerste schreden in de politiek, na in de tweede wereldoorlog als kapitein bij de inlichtingendienst werkzaam te zijn geweest werd hij daarna parle mentslid en in 1947 parlementair on derminister van Defensie. Toen de Labour Party in 1964 na 13 jaar weer aan de macht kwam werd hij benoemd tot minister van Onder wijs. In januari 1965 werd hij minister van Buitenlandse Zaken nadat de toenmali ge minister Patrick Gordon- Walker door de kiezers van zijn zetel in het Lagerhuis werd gestoten. Toen hij de vorige maal minister vain Buitenlandse Zaken was, verklaar de Stewart in een exclusief interview met AP dat hij naar Hanoi of Peking wilde gaan, in een poging vredesonder handelingen over Viëtnam op gang te brengen en de betrekkingen te verbe teren. Hij stelde toen evenwel als voor waarde, dat de communisten bereid zouden zijn hem te ontvangen. „Helaas ziet het er niet bemoedi gend uit" zo zei hij toen. Zijn hobby's zijn schilderen in olie verf, wandelen op het platteland, scha ken en het bezoeken van de bioscoop. Hij is getrouwd met Mary Birkin- shaw, het echtpaar heeft geen kinde ren. Een „eigen beleid" wordt van Ste wart niet verwacht. Veel waarnemers zijn van oordeel, dat er een periode is aangebroken waarin de Britse diploma tie onder de persoonlijke leiding van premier Wilson zal staan. t

De Vallei | 1968 | | pagina 13