Recreatiegebied mag best 'n kwart miljoen kosten Streekplan voor afgesloten Lauwerszee mipoc het toppunt van waterdichtheid Verzekering streek met de hand over het hart PRISMA7 21 Limburgse priesters willen vrij zijn om te trouwen Republiek der Zuid-Molukken werd achttien jaar oud Senator Van Riel over West-Nederland: Felle brand in supermarkt KOELKASTEN Nederland wil commissaris voor rechten van de mens Jongelui stalen voor 30 mille platen en boeken Joden herdachten slachtoffers Bende veedieven tegen de famp Juwelier kende kwetsbare plek in zaak niet Feestdag voor Ambonezen Zorg om wachttijden voor co-assistenten Driekwart van inbraken aan slordigheid te wijten DUITSE REDER MOET SCHADE AAN DIJK VERGOEDEN PREMIER VAN THAILAND OP BEZOEK Duitse zeden Slechte beurt Speculeren „TOEN" „MET GELUKKIG" NATUURLIJK VERZET LANDBOUW Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. En vanTerlenka dus toch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: Limburgs paartje uit de brand LINNENUITZET ■tauÉi VRIJDAG 26 APRIL 1968 ADVERTENTIE ROERMOND Eenentwintig Lim burgse-priesters willen de vrijheid her kregen om te trouwen. Zy hebben dat in een brief aan de bisschop van Roer mond, mgr. P. Moors, laten weten. In die brief staat onder meer: „Wij verwachten van u, dat u als bisschop officieel uitspreekt, dat het onchristelijk en discriminerend is priesters te ver oordelen wegens hun al of niet gehuwd zijn, zowel wat hun goede naam be treft als ten aanzien van het uitoefenen van hun functie." De 21 ondertekenaars van de brief hebben allen in 1961, 1962 en 1963 hun ambt aanvaard. Zij verklaren dat zij in geweten de verplichte binding van priesterschap en celibaat niet meer kunnen accepteren en verwijten de bis schop een houding die hun persoon mis tent en de feitelijke situatie onderkent. Zij schrijven verder: „Wij kunnen het aanvaarden van de verplichte bin ding van celibaat en priesterschap bij de wijding alleen plaatsen in het toen malige geestelijke klimaat. Gezien het andere denken over persoonlijk recht, vrijheid en geweten kunnen wij de keu ze van toen niet meer zien als een be slissing met altijd geldende en dwingen de consequenties. Ons al of niet celiba tair leven in de toekomst zal in de toe komst niet meer zijn gefundeerd op in 't verleden gedane beloften maar op on ze persoonlijke levenssituatie." De 21 priesters eisen dat de bisschop van Roermond zich officieel en con creet inzet voor ae ontkoppeling van priesterschap en celibaht. Bisschop P. Moors betreurt het, dat de actie van de 21 priesters de nog niet afgeronde enquête over het celibaat on der de Nederlandse r.-k. geestelijken doorkruist. „Ik ben er niet gelukkig mee, dat al leen van mij buiten de ambtsgeno ten om nu een duidelijk standpunt en actie wordt verlangd", aldus mgr. Moors. VENLO Voor achthonderdduizend gulden is schade aangericht by een brand in de zelfbedieningszaak De Kijkgrijp aan de Vleesstraat in Venlo. Het pand moet als verloren worden be schouwd. De brand ontstond op de tweede ver dieping, maar sloeg al snel over naar de derde. Door de hitte raakten enkele betonnen dakelementen los en stortten met donderend geweld op een tiental fietsen en brommers, die in het straat je naast de zaak waren gestald. ADVERTENTIE Neem bijvoorbeeld de 145 L met ruime groentebak en diepvriesvak en vleeslade over de volle breedte. Dit is één van de 11 Erres koelkast modellen. Vanaf f258r. ROTTERDAM Het is geen hopeloze zaak om in West-Nederland recreatie gebieden van een kwart miljoen bulden van de grond te krijgen., vindt mr. H. van Riel, lid van de Eerste Kamer voor de VVD. Op een congres van de Nederlandse Bodemkundige Vereniging te Rotter dam deed hij gisteren een aantal sug gesties aan de hand om de aanleg er van te bespoedigen en om hinderpa len bij de voorbereidingen te omzeilen. Hij zei: 1. Benader het probleem commer cieel. Vaak kan door het winnen van zand uit de bodem, waardoor meer tjes ontstaan, de helft van de aanleg- kosten al terugverdiend worden. Hef entreegelden en verpacht benzinesta tions, jachthavens en eet-winkeltjes aan de meest biedende. Men vindt dan bij de overheid een veel groter ge hoor omdat men begrip toont voor de benarde positie van 's lands financiën. 2. Schrik niet van een bedrag van een kwart miljard. De staat geeft zul ke bedragen zonder veel discussie uit voor anti-tankgeschut, voor een nieuw provinciehuis of 'n middelbare school. Spreid de aanlegkosten over vijftien jaar en de budgetkosten zijn amper tien miljoen gulden per jaar. 3. Verwacht van geen enkel ander kabinet op slag en stoot grotere fond sen voor recreatie dan nu en in het jongste verleden beschikbaar kwamen. Het apparaat van de landsoverheid en de rijksbegroting zijn een in eeuwen bereikt subtiel evenwicht. Van nature verzet elk deel van dat apparaat zich tegen de groei van een nieuwe geld verslindende overheidstaak. 4. Een wezenlijk groter obstakel dan de financiën is de verwerving van gronden. In Nederland is de eigenaar met de meest denkbare rechten om ringd. Verwerving kost drie vijf jaar. Wie wil streven naar wijziging van de Onteigeningswet, mag niet ver wachten dat de Eerste Kamer de be scherming van het eigendom zal losla ten. Wees daarom ook op dat punt zake lijk, zei mr. Van Riel: koop de grond voor een redelijke prijs van wie ver kopen wil. Die prijs wordt in de prak tijk vaak ook de prijs, die de recht bank bij onteigeningsprocedure toe-, wijst aan de eigenaren, die niet ver kopen willen. DEN HAAG De Nederlandse rege ring is voorstander van de benoeming van een hoge commissaris der Verenig de Naties voor de Rechten van de mens. Deze onpartijdige internationale func tionaris zou vooral advies en bijstand moeten geven met het oog op handha ving van de mensenrechten. Prof dr. C. L. Patijn heeft als voor zitter van de Koninkrijksdelegatie een pleidooi voor dit standpunt gevoerd op de internationale conferentie over de Rechten van de mens in Teheran. DEN HAAG Huiszoeking bij twee Haagse jongelui, de negentienjarige filmoperateur P. de If. en de even oude magazynbcdiende R. V. leverde de Haagse politie gisteren voor ruim der tigduizend gulden aan langspeelplaten en boeken op. In ongeveer een jaar tijd. waren de meer dan achthonderd klassieke platen en de bijna vierhonderd kostbare boe ken over kunst gestolen bij een groot aantal winkeliers in Den Haag. De politie was de jongelui, die de ge stolen artikelen niet hadden doorver kocht, op het spoor gekomen doordat de boekhandelaren elkaar hadden ge waarschuwd. AMSTERDAM Honderden Joden hebben gisteravond in de voormalige Hollandse Schouwburg in Amsterdam de joodse slachtoffers van naziterreur herdacht. Het initiatief hiertoe was uit gegaan van tien joodse jeued- en stu dentenbewegingen in Nederland. Achtereenvolgens spraken de Israë lische zaakgelastigde in Nederland, de heer S. Jaari, opperrabijn E. JJerlinger en dr. M. Goudeket. Alle drie herin nerden zij aan de opstand in het getto van Warschau, nu een kwart eeuw ge leden. en veroordeelden zij de huidige anti-joodse koers van de Poolse rege ring. De plechtigheid werd besloten met het leggen van een krans bij het monu ment voor de slachtoffers en het zin gen van enige joodse klaagliederen. HORN Twee Helmondenaren heb ben tegenover de rijkspolitie in Horn bekend een reeks veediefstallen te heb ben gepleegd. Het zijn de 35-jarige Fr. P. en de dertigjarige A. v.d. P. De po litie verwacht in de komende dagen nog meer arrestaties te kunnen ver richten: de twee aangehoudenen ma ken deel uit van een bende. Nadat maandag Fr. P. was opge pakt, kwam zich dinsdagavond zijn maat v. d. P. vrijwillig melden. Enkele uren voordat P. werd gegrepen had hij in Born nog een aantal schapen uit een wei gestolen. Vorige week donderdag stal het duo in het Limburgse Horn twee pony's van een melkhandelaar. Die heeft inmiddels één van de dieren terug, maar heeft het andere paardje nog niet van de nieuwe eigenaar aan wie de dieven het hebben verkocht kunnen loskrij gen. KOLLUM Ruim éénvierde deel van het Lauwerszeegebied zal worden be stemd voor militaire oefenterreinen. Dit blijkt uit een streekplan voor de Lauwerszee, dat gisteren in Kollunr door de Groninger planoloog ir. P. Bu gel in een bijeenkomst van de stich ting landaanwinningsbelangen Noord- Friesland werd behandeld. Het afgesloten Lauwerszeegebied (de dijk gaat in mei volgend jaar dicht) zal uit ongeveer zevenduizend hectaren land en tweeduizend hectaren water be staan. Van het terrein, dat voor de mi litairen bestemd is zal 1850 hectaren be perkt voor recreatief gebruik worden opengesteld. Er blijven ongeveer drieduizend hec taren over voor recreatieve bestemmin gen en daarvoor zullen heel wat voor zieningen nodig zijn. Volgens progno ses kan men in 1980 op een mooie dag in het Lauwerszeegebied zestigduizend mensen verwachten en in het jaar 2000 zelfs het dubbele. Voor kampeerterrei nen wordt gerekend op zestig hectaren, voor zomerhuisjes op 38 hectaren en voor jachthavens op 32 hectaren. Vol gens ir. Bugel is dit gebied van belang voor de massarecreatie en een een wel kome uitlaatklep voor het Friese meren gebied. Dertienhonderd hectaren van het ge bied komen beschikbaar voor de land bouw, terwijl er ook nog een proefveld van vijfhonderd hectaren zal komen. Een kleine woonkern zal ontstaan, bij de haven aan de Lauwerszeedijk. Hier zullen voorlopig dertig huizen worden gebouwd voor personeel van de haven, sluizen- en bootdienst op Schiermonnik oog. Bij Zoutkamp komt een militair kampement. Verschillende belangrijke wegverbin dingen zullen door het Lauwerszeege bied lopen. De belangrijkste daarvan, van Dokkum via Anjum langs de nieu we haven naar Ulrum en Winsum, zal een nieuwe en kortere verbinding tus sen Noordoost-Friesland en Noordwest- Groningen vormen. Mipoc is een speciale finish die stoffen absoluut waterdicht maakt DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Epe ta. van Putten, fa. Veldkamp - Veenendaal fa. Diepeveen. HERENREGENJASSEN - Apeldoorn fa. Gijs Bout - Epe Mulder Mode - Veenendaal fa. Wevers. DELFT Voor de vierde keer in twee jaar tijds heeft de Delftse juwe lier J. J. F. Schreuder inbrekers op bezoek gehad. Ditmaal verdween voor ongeveer honderdduizend gulden aan gouden voorwerpen. De inbrekers hadden zich toegang tot het huis verschaft via een dakraampje, waar de bestolène zelf het bestaan niet van wist. Omdat de juwelier al vaker bezocht is door inbrekers, was de win kel goe4 beveiligd en bezat onder an dere een alarminstallatie. Maar alle beveiliging ten spijt klommen de bezoe kers over het dak. Onderweg namen zij uit de kassa van het nabijgelegen da mesmodemagazijn Bambi vierhonderd gulden mee. Via de zolder en een glazen luik drongen de mannen de winkel binnen, waar zij op hun gemak hun keus kon den bepalen. De oogst was zo groot dat zij zich konden permitteren nog dure ringen te laten liggen. De kassa nam men echter ook mee: inhoud on geveer dertienhonderd gulden. De kas sa is in de dakgoot teruggevonden. IJSSELSTEIJN Een overgelukkig en jong echtpaar uit het Limburgse plaatsje IJsselsteijn bij Venray heeft gistermiddag in Eindhoven voor de tweede maal zijn huwelijksinkopen gedaan. Gerard Flinsenberg en zijn jonge bruid, Marie Flinsenberg-Munster, hadden hiervoor vijftienduizend gulden op zak. DEN HAAG Duizenden Ambone zen uit het hele land hebben gisteren op het Haagse Malieveld het achttien jarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS) gevierd. Vele honderden van hen droegen het uni form van het voormalige Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger: anderen droegen hun nationale kleding. Op het Malieveld voerden jongelui traditionele Ambonese dansen uit. Dé geüniformeerde Ambonezen defileer den daarna voor het ere-podium, waar de leden van de regering van de RMS zaten. Ook president ir. J. A. Manusa- ma uit Rotterdam bevond zich daar. Met veel militair vertoon vertrokken de duizenden rond het middaguur naar de Houtrusth&llen, waar een folkloris tisch programma zou worden opge voerd. De kilometerslange stoet werd omzwermd door agenten te paard op motoren en in auto's. Boven de stad cirkelde een vliegtuigje met een span- ADVERTENTIE OLIFANT LID VAN DE VIS CLUB. Jansen is lid. En Hendrikse en nog veel meer en.Olifant! Voor de hartversterking die vele vissers tot Zich nemen. Olifant cognac! LEIDEN De Leidse Vereniging van co-assistenten van de medische fa culteit heeft in eer. telegram aan de minister van Onderwijs en Wetenschap pen haar ernstige verontrusting uitge sproken over de steeds toenemende wachttyden voor de co-assistenten. Zij acht de vrees gegrond, dat volgend jaar de studie tussen het doctoraal examen en het arts-examen drie jaar zal gaan bedragen in tegenstelling tot de twee jaar, die dit deel van de studie normaal vergt. De vereniging dringt er bij de minis ter sterk op aan maatregelen te ne men om dit oponthoud te verkorten. doek waarop stond: 18 jaar Rep. der Zuid-Molukken. In Djakarta is bekend gemaakt dat de leden van de beweging voor de Re publiek der Zuid-Molukken hun onder mijnende activiteiten in Ambon sihds februari hebben opgevoerd. De secre taris-generaal van de mohammedaanse vakcentrale Gasbindo, Augus Sudono, zei gisteren verder dat Ambonezen, die uit Nederland waren teruggekeerd, wa ren betrapt bij pogingen om de bevol king van Ambon tegen de Indonesische regering op te zetten. Toen bijvoor beeld een door Indonesië gekochte scheepswerf op Ambon arriveerde, be schreven gerepatrieerde Nederlanders dit als een „gift" van Nederland opdat de onwetende Ambonese bevolking de „goedheid" van de Nederlanders zou prijzen, aldus Sudono. Twaalf aanhangers van de beweging zouden gisternacht door het Indonesi sche leger zijn gearresteerd. Oude inheemse dansen waren gis teravond op het Malieveld in Den Haag een onderdeel van de vie ring van de achttiende verjaardag van de Republiek der Zuid-Molukken. Zoals bekend, brandde in de nacht van 17 op 18 maart, twee dagen na hun huwelijk, hun huis af. Hun hele inboe del ging daarbij verloren. Ze hadden die wel verzekerd maar onvolledig en onvoldoende. Vorige week dinsdag liet de verzekeringsmaatschappij weten, dat zij niet zou uitbetalen. Eén dag later kwam bericht van het gemeentebestuur van Venray, dat er een nieuw huis voor het echtpaar be schikbaar zou komen. De verslagen heid in het gezinnetje Flinsenberg-Mun ster bleef ondanks het nieuwe huis groot en dat heeft de verzekeringsmaat schappij aa;i het denken gezet. Afgelopen dinsdag kwam het bericht dat toch zou worden uitbetaald, hoewel niet op gefundeerde gronden, maar wel uit menselijk oogpunt. „Dat vinden we gewoonweg geweldig", aldus de heer Flinsenberg. „We hadden inderdaad geen recht op dat geld, omdat we ver zuimd hadden bij de telefonische aan gifte te vermelden dat het huis goed deels uit hout bestond." Gisteren kon het jonge echtpaar reeds beschikken over de vijftiendui zend gulden, die de verzekering had overgemaakt. Samen togen ze voor de tweede maal in hun leven naar Eindho ven om er huisraad in te slaan. Het eni ge wat niet gekocht hoefde te worden was een linnenuitzet. Een Haarlemse vrouw trok zich na melijk in maart de brand zo aan, dat ze een complete linnenuitzet, gewonnen in een lotery, aan mevrouw Flinsen berg-Munster gaf. Dat was tot op de dag van gisteren het enige wat het jonge paar, dat bij de vader van de bruid was gaan inwo nen, nog over had. Bij de brand gingen alle bezittingen van het echtpaar verloren. Ook de ca deaus, die het bij het huwelijk kreeg. „Maar", aldus de heer Flinsenberg gis teravond, „ook daarvan zijn er reeds enkele door schenkers hernieuwd." UTRECHT „Zeker drie-vierde van alle inbraken is te wijten aan slordig heid doordat ramen, deuren en boven lichten niet goed worden gesloten. Het publiek is de laatste jaren ingesluimerd. Het wordt hoog tyd dat het publiek hieraan aandacht gaat schenken". Dit advies is afkomstig van de Utrecht se politie tegenover wie twee Utrecht se jongens 23 inbraken hebben bekend. Het zijn de achttienjarige verwarmings monteur Van de H. en de negentienja rige stoffeerder Van B. Hun buit was overigens gering: vijf duizend gulden aan contanten. Voor een zelfde bedrag hadden ze schade aange richt aan kasten en kantoormeubilair. Het geld was vooral opgegaan aan pa-» tates frites. Ze waren huizen en kanto ren binnengedrongen door openstaande ramen, deuren en bovenlichten. De Utrechtse politie adviseert ook geen geld te bewaren in kassaladen, ook al zijn ze op slot. Bureaus en kas ten kunnen het best open blijven, om dat inbrekers deze vaak op grove ma nier openbreken terwijl de inhoud voor hen nauwelijks waarde heeft en op die manier onnodig materiële schade wordt geleden. HOEDEKENSKERKE De Hansa Li nie een Duitse rederij, heeft gisteren een borgsom van 250.000 gulden moeten storten voor de schade die het vracht schip Rabenfcls gistermorgen heeft aangericht aan de zeedijk langs de Westerschelde by Hoedekenskerke. Het schip was hoog op de voet van de dijk geklommen, nadat het in dich te mist had moeten uitwijken voor de Duitse kustvaarder Juta Flint. Er ont stond veel schade aan een zinkstuk, dat de voet van de dijk beschermt te gen de stroom. Ook de bazaltglooiing had het zwaar te verduren. Zes sleepboten trokken de Duitser gistermiddag een uur voor hoog water vlot. Op de rede van Vlissingen ging de Rabenfels op bevel van een deur waarder voor anker in afwachting van de bankgarantie. De Rabenfels mocht in de loop van de middag doorvaren en is gisteren in Rotterdam aangekomen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE PRISMA^ yriuulsfufL 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.- DEN HAAG De premier van Thai land, veldmaarschalk Thanom Kittika- chorn, is gistermiddag met een uur vertraging via Schiphol op het vlieg veld Ypenburg gearriveerd voor een tweedaags officieel bezoek aan ons land. Hij wordt vergezeld door zijn mi nister van buitenlandse zaken. Thanat Khoman, en de minister van nationale ontwikkeling en economische zaken, Pote Sarasin. Op Ypenburg werd de Thaise pre mier verwelkomd door minister-pre sident De Jong en de echtgenote van minister Luns, mevr. E. C. Luns-baro- nesse van Heemstra. Minister Luns is in Canada om een Bilderbergconferen- tie bij te wonen. De heer Kittikachorn herinnerde in een korte toespraak op het vliegveld aan „de hechte en vriendschappelijke betrekkingen, ontstaan door handels contacten van driehonderd jaar gele den" tussen Thailand en Nederland. Gistermiddag bracht de heer Kittika chorn beleefdheidsvisites aan de waar nemend voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Daarna maakte het het gezelschap een vliegtocht boven de Roterdamse havens, Europoort en de Deltawerken. Premier De Jong bood het gezelschap gisteravond een diner aan. De Thaise premier en zijn echtgenote hebben vandaag met koningin Juliana op palies Soestdijk de lunch gebruikt na een bezoek aan Madurodam. Zater dag vertrekt hij naar Brazilië, waarna hij nog de Verenigde Staten en Japan zal bezoeken alvorens naar Thailand terug te keren. de opstandigheid van de Duitse jeugd te begrijpen moet men ken nis nemen van de dikwijls doorgefour neerde schijnheiligheid van de Duitse maatschappij. Het laatste nummer van „Der Spiegel" levert daar weer een paar frappante voorbeelden van, meent de „Leeuwarder Courant". „Men weet, dat de prostitutie in enkele grote Duitse steden netjes geconcentreerd wordt in Eros-Cen- tra, ofschoon de Duitse strafwet met zoveel woorden het bestaan van bordelen of bordelerige bedrij- venoverbiedt. Maar de justitie heeft zich op het standpunt gesteld, dat hier niet meer gebeurt dan het ver huren van kamertjes en dat wil zij de verhuurders naet toerekenen, vooral niet omdat het bedrijf nu on der toezicht van de politie, de ge zondheidsdienst en de belastingen valt. Maar tezelfdertijd jaagt de Duitse politie op ontucht en vooral op ou ders, die daartoe gelegenheid zou den geven. De vorige maand werd in Ludwigshafen een 44-jarige moe der tot zes maanden zonder aftrek veroordeeld, omdat haar minderja rige dochter, met wie zij in dezelf de kamer sliep, des nachts naar een onder hetzelfde dak slapende vriend was geslopen. De vrouw had maar wakker moeten blijven, zei het vonnis. Een vader van 63 ging twee maanden achter de tralies en zijn 58-jarige vrouw drie maanden, omdat hun negentienjarige zoon (die zijn moeder had toegevoegd: bemoei je er niet mee, ouwe) een week met een twintigjarig meisje in een dakkamer van het ouderlijk huis had gehokt. Dat de ouders hulp bij het Jugendamt hadden ge zocht hielp hun niet; Zij waren vol gens de wet aansprakelijk. Wil men het nog zouter? In Pas- sau veroordeelde het Amtsgericht een 68-jarige metselaar, alsmede zijn 63-jarige vrouw tot vier weken gevangenisstraf. Zij hadden name lijk geduld, dat hun 42-jarige zoon met de evenoude vrouw van zijn 4 kinderen in een van hun drie hui zen samenleefde. De „ontucht" hoeft zelf niet bewezen te worden; alleen al het scheppen van de mo gelijkheid, zoals ouderlijke toestem ming voor een gemeenschappelijk doorgebrachte vakantie of het af staan van een vaderlijk autosleutel tje kan tot veroordeling leiden. De Duitse strafweg bevat meer van dergelijke Victoriaanse verrassin gen. Men is ook niet van plan ze af te schaffen: een ontwerp tot wij ziging van het wetboek van straf recht neemt deze bepalingen over. l")e VARA heeft zich zaterdag in de rubriek „Achter het Nieuws" niet van haar beste kant laten zien vindt het „Algemeen Handelsblad" (lib.). „Men weet, dat zij enige tijd ge leden in een reportage het geval van een inwoner van Zeist had be handeld, die de maatschappij, aldus de reportage, „als een hond had la ten sterven". De gemeente Zeist heeft zich dit aangetrokken en een kort geding tegen de VARA aange spannen. De president van de recht bank te Amsterdam heeft de ge meente in het gelijk gesteld en veroordeelde de VARA er toe bin nen veertien dagen in de rubriek Achter het Nieuws mede te delen dat zij onjuist en onvolledig was ge weest in haar informatie. Dat was op 9 april. Op 20 april heeft Achter het Nieuws gerea geerd. niet al te snel dus. In plaats van royaal hun ongelijk te erkennen draaiden de presentators wat om de zaak heen. De wijze, waarop de dagvaarding was uitgebracht, zou een beetje wonderlijk zijn geweest. En toen, wat de rechtbank had ge- eist, het relaas werd voorgelezen van de gebeurtenissen zoals de ge meente Zeist dat had opgesteld, voorzagen de presentators het van allerlei commentaar. Het wonder lijkste daarvan was, dat een van hen verklaarde tussen de versie van de gemeente Zeist en die van Achter het Nieuws slechts verschil in ondergeschikte punten te zien. Als een publiciteitsorgaan, of het nu een krant is of de radio dan wel de televisie, een fout begaat, dient het ruiterlijk met een rectificatie te komen. Iedereen maakt fouten. Het openlijk én onbewimpeld erkennen daarvan vormt de basis van het on derling maatschappelijk vertouwen en van de waarde, die aan publici- teitsorganen moet worden toege kend. Achter het Nieuws heeft hier zaterdagavond niet naar gehan deld". P)e commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Kiaassesz. roept binnenkort de fractievoorzitters uit de Haagse raad bijeen voor een oriënterend gesprek over de opvolging van de eind september vertrekkende burp meester mr. Kolfschoten. De Haag se v. houders had hij onlangs al op be zoek. Er is geen naam van een kandi daat gevallen: het ging louter om de kwaliteiten, die de komende man dient te hebben. Maar het is genoeg voor her nieuwde speculaties: de namen van mogelijke kandidaten rollen als (poli tiek gekleurde) appels door het gras van de Haagse tuin, aldus de „Haagse Courant" (lib.). „Een naam die nogal wat nadruk krijgt: die van mr. E. H. Toxopeus. De huidige fractievoorzitter van de VVD in de Kamer, die inderdaad wel „de politiek uit" wil en zich in zuiver bestuurlijk vaarwater best thuis zou voelen, is van mening dat hem geen grotere onddenst kon wor den bewezen. De ervaring leert, dat het pousseren van een naam voor een dergelijk burgemeesterschap onmiddellijk tegenkrachten mobili seert. Dat is grif gebeurd. Vooral van KVP kant, waar men wel dege lijk graag een nieuwe katholieke burgemeester van Den Haag zou zien. Ook daar 'n hardnekkig ge noemde naam drs A. Th. Bogaardt, de burgemeester van Rijswijk. Best mogelijk, dat ook die weer fel te genspel uitlokt. In weerwil van de kreet „Niet de partij, maar de juis te man is belangrijk", blijkt de kandidatuur voor dit burgemeester schap toch weer volop door poli tiek touwtrekken te worden omge ven. Iedereen, ook minister Beer- nink streeft naar een tijdige benoe ming: uiterlijk begin oktober, wel licht al eerder. Maar voorlopig kan men nog even blijven speculeren".

De Vallei | 1968 | | pagina 15