Fred A. Maier stopt er mee Prognose betaald voetbal JONG ORANJE NAM REVANCHE Jan Janssen begon de „Vuelta" goed Treffer van Rensenbrink Cox versloeg prof Emerson Cees van Oosterhout bij de laatste acht Equipe Ciark/Porter winnaar Tulpenrallye Sport in het kort Tal en Gligoric Fedor den Hertog naar Circuit des Mines Amstei Gold-race op 21 september Hawkins en Hobbs wonnen in Monza Nederland favoriet tegen Frankrijk Finale landenteams 8 juni in Rome Riessen verloor van Stone Nederlands militair elftal speelde gelijk tegen AGOW2-2 Alle tafeltennistitels naar Oost-Europa Zuid-Afrika wil schadevergoeding van het IOC Donner speelde gelijk tegen Rus Keres ITALIË MET 0-1 VERSLAGEN Onder druk Waarschuwing Treffer Stemming kwestie „Zuid-afrika" beëindigd Nederlander verloor van Ceulemans en Ogata Tweede plaats voor Slotemaker in toerwagenklasse Timmer en Tuk aan de leiding Riessen verloor Geen succes Van alles mogelijk speelden remise Coupe Fernand Canelle Pagina 17 VRIJDAG 26 APRIL 1968 TOENSBERG, Noorwegen Fred Anton Maier. de Noorse Olympische kampioen 1968 op de 5000 meter hard rijden op de schaats heeft gisteravond officieel bekend gemaakt, dat hij zich terugtrekt uit de nationale en interna tionale hardrijvvedstrijden. „Dit was mijn laatste seizoen. Ik wil er nu mee ophouden nu ik bereikt heb dat ik nationaal, Europees en we reldkampioen ben en een gouden en een zilveren Olympische medaille heb gewonnen", aldus de 29-jarige Maier. In het seizoen 1967-1968 behaalde Maier het wereldrecord op de 5000 me ter in 7.16.7. Hij had ook het record op de 10.000 meter met 15.20.3, maar aan het einde van het seizoen werd dat verbeterd door zjjn landgenoot Wil ly Guttormsen met 15.16.1. Verder heeft Maier het wereldrecord op de 3000 meter met 4.17.5 „Ik ben nu aan het trainen voor het wielrenseizoen 1968 en daarna zal het afgelopen zijn met mijn actieve sportcarrière", al dus Maier. LA SPEZIA Jong Oranje, dat vorige week woensdag in Sofia een vergeefse poging deed de Europese uitdagingsbeker voor nationale elftallen onder de 23 jaar naar Nederland te brengen, heeft zich in La Spezia voor de nederlaag van 31 tegen Bulgarije gerevancheerd. De Italiaanse „primavera", die zich op het treffen met Nederland tien dagen in een trainingskamp in de omgeving van Florence had voorbereid, ging tegen een vastberaden en tot de laatste mi nuten fel vechtend Jong Oranje met 10 ten onder. Vooral in de verdediging waarin de lange Hulshoff enkele malen op weinig sportieve wijze door de Italianen werd gevloerd, ging het voortreffelijk. Met de kleine Graaumans beheerste Huls hoff het Nederlandse centrum volko men, daarbij uitstekend gesteund door Drost (FC Twente) en Cornelis (GVAV). Nadat de snelle Rensenbrink, die overal rondzwierf, Jong Oranje veertien minuten voor het einde na een vrije trap van Boskamp aan de leiding had gebracht, gooiden de Italianen alles op de aanval. Aanvoerder Giampaglia, de plaatselijke favoriet, liet zijn rol als „pusputzer" varen en trok met zijn aanval naar voren. Jong Oranje weer stond de druk voortreffelijk al ontstond er kort voor tijd een hachelijke situa tie, toen Atie Graauwmans fel geat taqueerd door twee tegenstanders de bal voor de grijpende handen van Treytel over het doel moest schieten, SARAGOSSA Al in de eerste uit twee delen bestaande etappe van de Ronde van Spanje heeft Jan Janssen een geslaagde greep naar de macht ge daan. De Nederlander, die de „Vuelta" vorig jaar won, maar toen pas in de slotfase naar de eerste plaats klom, troont nu na de eerste dag al op de bo venste plaats van het klassement. Janssen heeft er overigens niet erg veel moeite mee gehad. In het eerste deel van de etappe, een 121 km lange rit in lijn bepaalde hij zich tot het con troleren van de koers. De Spanjaard Castello, die op de Col de la Muelta (3e categorie) wegsprong en de Itali aan Pietro Guerra, die vlak voor de finish het peloton vaarwel zei, waren de enigen, die éven met voorsprong voor de grote groep mochten uitrijden. Zij werden echter beiden op tijd tot de orde geroepen en een massale sprint moest uitmaken, wie de eerste etappe zege zou behalen. Het werd Jan Jans sen, die de Duitser Rudi Altig duidelijk naar de tweede plaats verwees. Ook in de tijdrit, die in de avonduren werd ge reden was Janssen de sterkste. De Pelforth-coureur reed de 4 km drie se conden sneller dan de Spaanse specia list Jose Errandonea en (opnieuw) Ru- de Altig, die een gedeelde tweede plaats voor zich opeisten. Het algemeen klassement ziet er na de eerste etappe als volgt uit: 1. Janssen (Ned.) 3 uur 06 minuten en 34 seconden; 2. Altig (Did.) 3.07.02; 3. Errandonea (Sp.) 3.07.12; 4. Gimon- di (It.) 3.07.18; 5. ex-aequo: Lopez Rodriguez (Sp.); Perurena (Sp.); De Vlaeminck (Belg.) 3.07.23; 8. Momene (So) 3.07.24; 9. ex aequo: Aimar (Fr); Velez (Sp); Ocano (Sp) 3.07.25. DEN HAAG De volgende Neder landse wielrenners zullen de komende dagen aan wielerwedstrijden in het bui tenland deelnemen:, Circuit des Mines, van 26 april tot en met 1 mei (start in Bouligny): Har ry Jansen (Westzaam), Fedor den Her tog (Amsterdam), Tino Tabak (Amster dam), Jacob Frijters (Weelde, België), Wim Prinsen (Hank) en Leo Schrau wen (Ossendrecht). Ploegleider: Krott. Ronde van België voor amateurs, van 28 april tot en met 5 mei: René Pijnen (Woensdrecht), Ger Harings (Scheulder), Joop Zoetemelk (Rijpwe- tering),- Cor Rentmeester (Ovezande), Cor Baars (Haarlem) en Leen de Groot (Utrecht). Ploegleider: Middelink. AMSTERDAM De An.stel Gold- Race zal dit jaar definitief op zater dag 21 september gereden worden. Aanvankelijk zou de wedstrijd op vrij dag 19 april gereden worden, maar op het laatste moment werd hiervoor geen goedkeuring verleend. De internationa le wielerfederatie heeft de nieuwe da tum officieel bevestigd. Het is de be doeling de race in de toekomst weer in het voorjaar te houden. MONZA De Australiër Paul Haw kins en de Brit David Hobbs hebben don derdag met een Ford GT 40 de 1000 km wedstrijd van Monza voor prototypes gewonnen. Hun tijd bedroeg 5 uur 18 minuten en 23,4 sec. De Westduitsers Rolf Stommel en Jochem Meerpasch ein digden en met een Porsche 2200 op de tweede plaats. Patrick Depailler en Adre Deconstanze eindigden met een al pine Renault 220 op de derde plaats. Hawkins en Hobbs namen in de der tigste van de honderd ronden tellende wedstrijd voor het wereldkampioen- Uitslag: 1. Hawkins/Hobbs (Austr./ liaaan Scarfiotti en de Westduitser Mit- ter een pitstop maakten met hun Por sche 908. De zege voor Ford kwam daar na niet meer in gevaar. Uitslag: 1. Hwakins/Hobbs (Austr./ GB) Ford GT 40, 5 uur 18 min en 23.4 sec., gemiddelde snelheid 190.332 km/u; 2. Stommel/Meerpasch (W. Did) Por sche 2200, 5.20 15.8; 3. Depailler/De- constance (Fr), Renault Alpine 220, 5.20, 37.0; op drie ronden: 4. Koch/ Liens (W. Did), Porsche 911; op zes ronden; 5. Nicodemit Facceti (It) Por sche 911. JAN JANSSEN goede start derlandse defensie ernstig te veront rusten. In de eerste twintig minuten gebeurden er dan ook weinig opwinden de dingen. Halverwege de eerste helft kwam er wat meer actie. Van Dijk wrong zich door de Italiaanse defensie, doch zag zich vlak voor fret beslissende schot de bal van de voet getikt. Jong Oranje leek even greep op het spel te krijgen. Veenstra en de actieve Van der Vall trokken meer naar voren, maar de aanvallen liepen voprtdurend vast op de versterkte Italiaanse defensie. Nauwelijks nadat de Zwitserse arbi ter Bucheli voor de tweede helft had Direct na de aftrap trachtte Oranje het initiatief te nemen. Italië begreep de waarschuwing. Gesteund door de ruim tienduizend toeschouwers ging het in de aanval. Spitsspeler Chinaglia, die vorig jaar als amateur bij de En gelse tweede-divisieclub Swansea Town speelde, ontpopte zich door zijn directe spel als een zeer gevaarlijke aanvaller. De stevige Italiaan kreeg door het vrij defensieve spel van zijn ploeg echter te weinig steun om de Ne- geblazen, leek Jong Italië de leiding te nemen. Cecconlini, die was ingezet voor Taccetti, schoot hard en laag in. Treytel, die, hoewel hij weinig te doen kreeg,.een betrouwbare indruk maak te, stopte het schot vallend. Italië bleef komen en Nederland werd zwaar onder druk gezet. Treytel moest opnieuw in actie komen bij een kopbal van Chinaglia, maar het ge vaarlijkste moment kwam, toen de Ne derlandse defensie bleef staan voor buitenspel en Pittofrati zo'n schitteren de kans kreeg, dat hij er duidelijk zelf van schrok. De Italiaan wachtte te lang met schietten, waardoor Graau- rpans nog niet kon redden. VEENENDAAL Het Nederlands zaterdagelftal ontmoet morgen in Rijs- sen voor de 16e maal de nationale za- terdagploeg van Frankrijk in het ka der van het drielandentoernooi om de Coupe Fernand Canelle, waarin verder België uitkomt. Nederland, reeds tien maal winnaar van de fraaie bronzen trofee, gaat als favoriet van start en verdedigt ook nu weer de wisselbo kaal. De Nederlandse ploeg die Frankrijk reeds 12 keer versloeg, is als volgt ge formeerd: doel: Vlaanderen; achter: Gouman, v. d. Giessen, Schinkel, Kralt; midden: Kiel, Den Rooyen voo;r: Die- peveen, Pluymgraaff, Kalden en Slag boom. De wedstrijd begint om drie uur en wordt geleid door de Arnhemse arbi ter Dorpmans. ROME De finale van het voetbal toernooi om het Europees kampioen schap voor landenteams zal op 8 juni in Rome worden gehouden. In de hal ve finales spelen op 5 juni te Napels Italië en de winnaar van Rusland - Hongarije tegen elkaar terwijl op de zelfde dag in Florence Zuidslavië tegen de winnaar van Spanje - Engeland in het veld komt. BOURNEMOUTH De Engelse amateur Mark Cox heeft donderdag tij dens het tennistoernooi van Bourne mouth, waar voor de eerste keer profs en amateurs tegen elkaar uitkomen, voor de tweede maal voor een sensa tie gezorgd. Nadat hij al eerder deze week de Amerikaan I'ancho Gonzales had verslagen, had Cox donderdag slechts 70 minuten nodig om ex-Wim- bledon-kampioen Roy Eiperson met 60, 61 en 75 van de baan te ve gen. Alleen in de derde set heeft Emer son even voorgestaan (4II). De uitslagen van de wedstrijden in de kwartfinales luidden: Herenenkelspel: Gimeno (Sp) Stol- le (Austr) 62, 62, 60; Rosewall (Austr) Davidson (Austr) 63, 75, 63; Cox (Engeland) Emerson (Austr) 60, 61, 75; Laver (Austr) - Wilson (Engeland) 62, 86, 62. Damesenkelspel: Wade (Eng) Zie- genfuss (VS) 75, 63; Jones (Eng) Du Plooy (Zuid-Afr) 97, 64; Moore (Austr) Williams (Eng) 63, 62; Shaw (Eng) Molsworth (Eng) 64, 6—2. Halve finales herendubbel: Emerson/ Laver (Austr) Rosewall/Stolle (Aus tralië) 63, 57, 63, 64; Gimeno/ Gonzales (Sp/VS) Cox/Wilson (GB) 6—2, 6—2, 6—4. NAPELS De Amerikaan Marty Riessen, in vele toernooien de dubbel spelpartner van Tom Okker, heeft don derdag in de achtste finales van het heren-enkelspel van een internationaal tennistoernooi te Napels met 46, 810 verloren van de Australiër Alexander Stone. De Italiaanse veteraan Pietran- geli versloeg de Australiër Alexander Stone met 26, 86, 63. APELDOORN Op het terrein-van Robur et Velocitas hebben AGOW en het Nederlands Militair elftal donder dagavond een wedstrijd tegen elkaar gespeeld, die na vinnige strijd eindig de in een 2—2 puntenverdeling. In de eerste helft hadden de militai ren dank zij hun grotere routine een veldoverwicht, dat een 1-2 ruststand op leverde. Van Straalen opende na een kwartier voor AGOW de score, maar nauwelijks twee minuten later strafte Ooft (Veendam) kundig een defensie- fout van de Apeldóorners af. Precies vijf minuten later bracht international Jan Klijnjan met een ziedend schot de militairen op 12. In de tweede helft was AGOW wat meer in de aanval dan de militairen en dat overwicht werd in de twintigste minuut tot uitdrukking ge bracht door Van der Voort, die doel man Jan van Beveren uit een moeilij ke hoek passeerde. De wedstrijd werd geleid door de heer Batelaan uit Hen gelo. Er waren ca. 5.000 toeschouwers. Rob Slotemaker (rechts) en Rob Jans sen bezetten in de toerwagen-klasse een verdienstelijke tweede plaats. Nederland won aan kracht toen Jeu- ring in de 72ste minuut moest plaats maken voor Boskamp. De blonde Rot terdammer zou vier minuten later voor de inleiding zorgen van het enige doelpunt. Van Dijk werd vlak voor het strafschopgebied gevloerd en Drost nam de vrije trap. Doordat de Italiaan se „muur" niet voldoende afstand had genomen kon Jong Oranje het nog eens proberen. Nu deed Boskamp het. Laag ging de bal naar de uiterste rechter hoek. Casazza kreeg het schot niet on der controle en de snel toesprintende Rensenbrink, de beste man in de Ne derlandse voorhoede, maakte geen fout: 0-1. De opstellingen: Jong Oranje: Treytel (Xerxes/ DHC); Cornelis (GVAV), Hulshoff (Ajax), Graaumans (NAC) en Drost (Twente); Van der Vall (Twente) en W. Veenstra (Go Ahead); Geurten (MW), Jeuring (Twente), na rust Bos kamp (Feijenoord), Van Dijk (Twen te) en Rensenbrink (DWS). Italië onder 23 jaar: Casazza Che- rubini, Laudini, Giampaglia, en Rimol- di Furino, Perotti en Fanti Chinag lia, Pittofrati (na rust Biasiolo), Tacet- ti (na rust Ceccolini). Scheidsrechter: Bucheli (Zwitser land). LYON Alle Europese tafeltennisti tels zijn in Oost-Europa terecht geko men. Nadat bij de heren de Zuidslaaf Surbek had gezegevierd en bij de da mes de Tsjechische Ilona Vostova, kwamen de kampioenschappen in de dubbelspelen in handen terecht van Oosteuropese combinaties. De uitslagen van de laatste finales waren: herendubbelspel Stipancic/Vecko (Zd-Sl.) Johansson/Aler (Zw.) 2117, 20-22, 22-20, 21-14; damesdubb.: Martha Luzova/Jitka Zarlikova (Tsj.-Slowakije) - Zo ja Roednova - Svetlana Grinberg 18. (Rusland) 21-14, 21-12, 17-21, 21-15; ge mengd dubbelspel: Gomoskhof. - Zo ja Roednova (Rusland) - Giurgiea -Maria Alexandru (Roemenië) 21-16, 23-21, 21- Bckcrprogramina 0 NEC—Go Ahead 0 FC TwenteTelstar 0 PSV—ADO 0 AjaxVelox 0 VeendamWillem II 0 ExcelsiorSittardia 0 Elinkwijk—MW 0 SpartaVolendam Toegevoegd 0 ArsenalBurnley ChelseaSunderland CoventryLeicester 0 AlemanniaNürnberg 0 Borussia NMünchen '60 X Bayern MünchenWerdèr X KarlsruheSc^alke '04 Competitie Eerste divisie FC Den BoschSC Cambuur Holland SportRBC Blauw Wit—RCH Tweede divisie BaronieLimburgia HeerenveenGooiland NOADHilversum De wedstrijden met 0 ervoor gelden voor de toto van deze week; die met X ervoor zijn reserve-ontmoetingen. kaanse Olympische Comité zal het In ternationale Olympische Comité (IOC) een rekening presenteren van de kos ten. die zijn gemaakt ifr de afgelopen twee maanden in verband met de voorbereidingen op de Olympische Spe len in Mexico". Dit verklaarde in Jo hannesburg Frank Braun. de president van dit comité. „Wij hebben aanzien lijke ommen geld geïnvesteerd", ver volgde hij, „alle nationale sportbonden moeten een gedetailleerde declaratie indienen en wij zullen daarna de scha devergoeding indienen bij het IOC". De reactie van de niet-blanke Zuid- afrikaanse atleet Khosi op de uitslui ting van zijn land was: „Het nieuws was een verschrikkelijke slag voor mij, het ergste wat ik in mijn leven heb meegemaakt". Khosi voegde er aan toe: „Stel, dat Zuid-Afrika in 1972 wel wordt toegelaten, dan ben ik 32 jaar en is het voor mij te laat". LAUSANNE De telegrafische stemming over het al dan niet deelne men van Zuid-Afrika aan de Olympi sche Spelen in Mexico Stad, is donder dagmiddag 16.00 uur afgesloten. Op dat tijdstip hadden 62 van de 71 bij het IOC aangesloten landen gereageerd. 46 waren tegen dèelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen 1968, en 13 voor. Twee landen onthiel den zich van stemming. Het IOC deelde in aansluiting op de bekendmaking van deze stemming mee, dat men deze kwestie nu als afgesloten beschouwt. DüREN Ondanks nederlagen te- geii Ceulemans en Ogata was Cees van Oosterhout aan het eind van de tweede dag van het wereldkampioenschaptoer- nooi in Düren toch niet zo erg somber gestemd. De nieuwe vcrliespartijen van de Amerikaan Gilbert, die dus de fina- NpORDWIJK Welgeteld v(jf seconden hebben na 65 uur rijden, waarin 3400 kilometers werden afgelegd, beslist over de algemene overwinning in de twintig ste internationale Tulpenrallye. De Fords Escort, amper een maand geleden in Ne derland uitgebracht, hebben in de sterrit voor een dubbele zege gezorgd. En dat nog wel ondanks de omstandigheid, dat het Engelse produkt nog niet als toerwa- gen kon worden gehomologeerd, omdat er geen duizend exemplaren van de band zjjn gerold. Daardoor moest de strijd worden geleverd tegen de snelle Grand Toe- rismo's. CEES VAN OOSTERHOUT De Britten Roger Clark en Jim Por ter hebben tot aan de finish de vijf se conden voorsprong, al in het begin van de sterrit veroverd op de andere fabrjieks Escort gereden door de Zweeds-Engelse combinatie Andersson- Davenport, met succes verdedigd. Even hebben Andersson en Davenport zich algemeen winnaar mogen wanen. Met juist 0,9 seconden schenen zij hun teamgenoten te hebben verslagen. En kele uren nadat de officieuze uitslag was bekendgemaakt, bleek echter dat in de haast een rekenfout was ge maakt. Het deerde de vertegenwoordi ger van de fabriek uit Dagenham al lerminst. Immers, in deze door com mercie beheerste tak van sport telt niet de naam van de coureur, alleen het merk. De rode Alpine Renault van de Fransen Larousse en Callewaert ver speelde op de Belgische wegen zijn kansen, toen het duo het routeboek verkeert interpreteerde, fout reed en zes volle minuten verspeelde. Rob Slotemaker leek na vele jaren eindelijk weer eens voor een Neder lands succes te zorgen door de cate gorie van de toerwagens op te eisen met zijn BMW 2002. Een hercalculatie heeft echter een wijziging gebracht in het klassement van de categorie der toerwagens. Ge bleken is dat het aantal wedstrijdpun- ten van de Belgisch-Britse combina tie Julien Vernaeve-Mike Wood niet 850 bedroeg, maar slechts 790. Dit hield in, dat deze BMC-Mini Cooper S-equipe winnaar is bij de toerwagens en dat Rob Slotemaker zijn eerste plaats in deze categorie moet afstaan. Hij is wel winnaar in de klass boven de 1600 cc, doch bezet in de algeme ne rangschikking van de toerwagens de tweede plaats achter Vernaeve- Wood. De officieuze eindklassemente: Toerwagens: 1. Vernaeve-Wood (Belg- GB) BMC Mini Cooper S 790 wedstrijd- punten; 2. Slotemaker-Janssen met BMW 2002 825,2 w.p.; 3. Koop-Kriedel (Lux) Alfa Romeo GTA 937,3; 4. Si- gurdsson/Stroem (Zwe) Saab V4 Se dan 957,5; 5. Kolwes-Heine (W.Dld) Volvo 122 S 1081,7; 6. Marie Claude Beaumont-Christine Beckers (Fr-Bel) NSU TT 1200 1178,0. Winnaar ama- teurtrofee: Koop-Kiedel. Voorlopig eindklassement Grand Tourismo's: 1. Clark-Porter Ford Es cort 663,5 w.p.; 2. Andersson-Daven- port Ford Escort 668,6; 3. Lusenius- Lehto (Finl) Datsun Fair Lady 809,7; 4. Larrousse-Callewaert (Fr-Belg) Al pine Renault 1070,6; 5. Mikkola Jaervi (Finland) Datsun Fair Lady 1192.9; ordoff-Griffiths (GB) Porsche 911 T Tordoff-Griffiths (G.B) Porsche 911 T fee). De coupe des dames ging naar Beaumont-Beckers. De voorlopige klassementen in de verschillende klassen zien er als volgt uit: Grand Tourismo's: boven 1600 cc 1. Lusenius-Lehto; 2. Mikkola-Jaervi. Tot 1600 cc: 1. Clark-Porter; 2. An- dersson-Davenport. Toerwagens: boven 1600 cc: 1. Slo temaker-Janssen; 2. Kolwes-Heine. 1300-1600 cc: 1. Koop-Kriedel; 2. Si- gurdsson-Stroem. 1150-1300 cc 1. Ver naeve-Wood; 2. Beaumont-Beckers. 850-1150 cc: 1. Cooper-Daecon (GB) Austin Cooper S 1191,4 w.p.; 2. Lau- rent-Marshe (Fr) DAF 55 1691.0; Tot 850 cc: 1. Haxhe-Coole (Belg-W.Dld) DAF 44 2556,7 w.p.; 2. Veder-Mouwes (Ned) Steyr Puch 2940.1 w.p. ARNHEM De dames Timmer en Tuk hebben na de zesde ronde van het toernooi om het Nederlands schaak kampioenschap, dat in Arnhem wordt gehouden, de leiding met 4,5 punt. De uitslagen luidden: VIJFDE RONDE: Mevr. Tuk - mevr. Heemskerk 1-0; ZESDE RONDE: Mevr. Heemskerk - mevr. Vreeken afg.; mevr. C. Roodzant - mevr. Mes man 1-0; mevr. M. A. Roodzant - mej. Van der Giessen 01; mevr. Timmer- mevr. Van der Griendt 0.5-0.5; mevr. Tuk - mej. De Klerck 0.5-0.5. De stand na zes ronden: 1/2 mevr. Timmer en mev£. Tuk, beiden 4.5 uit 6 part; 3. Mevr. C. Rood zant 3.5-6; 4/5. mevr. Heemskerk en mevr. Vreeken, beiden 3-5 en 1 afg.; 6. mej. Van der Giessen 3-6; 7. mej. De Klerck 2.5-6; 8. Mevr. Van der Griendt 2-6; 9/10. mevr. Mesman en mevr. M. A. Roodzant 1.5-6. BAMBERG De Nederlandse groot meester Donner heeft donderda gin de dertiende ronde van het internationale schaaktoernooi te Bamberg gelijkge speeld tegen de leider in de algemene rangschikking, de Rus Paul Keres. De partij duurde slechts dertien zet ten. De positie van Keres kwam niet in gevaar, omdat zijn naaste belager, we reldkampioen Tigran Petrosian, 't punt deelde met de Fin Heikki Westerinen. De uitslagen van de partijen uit de der tiende ronde waren: Donner (Ned) Keres (Rusl) V2Vz\ Petrosian (Rusl.) Westerinen (Finl.) V2VaSchmid (W.Dld)Szabo (Hong.) Vi—Vn', Unzicker (W.Dld)Ivkov (Zdsl) V-i—V2; Teschner (W.Dld)Klundt (W. Dld) afg.; Bobotsov (Buig)Teufel (W. Dld) 10; Toran (Sp)Kestler (W.Dld) VaV2Pfleger (W.Dld)Dückstein (Oost) V2V2. Hangpartijen twaalfde ronde: Klundt Westerinen V2Va; SzaboPfleger De stand na de dertiende ronde luidt: 1. Keres 10 pnt.; 2. Petrosian 9 pnt.; 3. Schmid 81/2 pnt.; 4/5 Unzicker en Wes terinen 8 pnt; 6. Teschner 7% en 1 afg.; 7/9 Ivkov, Donner en Pfleger, allen V/2 pnt; 10. Bobotsov 6 pnt.; 11/12 Szabo en Kestler 5 pnt; 13. Dückstein 4 pnt; 14. Teufel 3% pnt; 15. Klundt 3 en 1 afg.; 16. Toran 3 pnt. Ie poule niet haalde, was onze landge noot namelijk zeker van een plaats bij de laatste acht, een positie waarvan een twijfelachtige Van Oosterhout bij het begin van het toernooi nog lang niet zeker was geweest. De schaduwen waren de smadelijke nederlaag tegen Ceulemans (37-60 in 54 beurten) en het verlies tegen Oga.ta, na een partij waarin de Nederlandse kampioen bepaald niet kansloos was. Maar evenals in het Europees kampi oenschap in Madrid speelde Van Oos terhout ook nu weer teveel op de ver dediging, vergat zelf te scoren en om de vicieuze cirkel te sluiten raak te zo van zijn stuk dat hij de toch enigszins falende Aziaat niet van zijn voetstuk kon stoten. Inmiddels is er dus de affaire-Gilbert. Hij is voor de West duitsers een zeer dure deelnemer ge worden. Zij hebben ruim 4.000 gulden moeten neertellen voor de achteraf be trekkelijke eer als eerste organisatie een Noordamerikaan op het toernooi- veld te hebben. Nederlagen tegen Cees van Oosterhout, Koja Ogata, Ernst Ru dolph en Raymond Ceulemans (de Belg had ovemgens veel moeite om Gilbert eronder te houden) en een algemeen gemiddelde van 0.742 waren de schame le oogst van deze debutant, die zondag ochtend in alle stilte nog een partij om de negende plaats mag spelen te gen de onderste man van de andere poule. Dat zal waarschijnlijk Tiedtke zijn. Het eerste optreden van de Noord- amerikaanse biljarters is dus geen suc ces geworden. In internationale biljart kringen vraagt men zich nu af of de president van de wereldbond, de Belg Georges Troffaes, in zijn ijver om alle continenten onder zijn vanen te scha ren niet wat al te haastig te werk is gegaan met de Noordamerikanen. Er schijnen namelijk in de VS nog tal van biljartorganisaties te zijn die volgens de insiders sterkere spelers dan Gilbert zouden hebben. Intussen had de gang van zaken voor de organisatie ook een prettige kant, namelijk de zekerheid bij de laatste acht een landgenoot, Rudolph, te heb ben. Het zou wel triest zijn geweest, wanneer de goed-willende organisato ren, die bijna 40.000 gulden in dit avon tuur hebben gestoken, de laatste twee dagen alleen maar buitenlanders aan het publiek hadden kunnen presente ren. De toon wordt intussen uiteraard aangegeven door deze buitenlanders, namelijk1 titelverdediger Ceulemans, Ogata, Scherz (sterke winnaar tegen Lopez en Hanoun) en Boulanger, wiens kansen ondanks een verliespartij niet onderschat mogen worden. Want deze lange Belg moet immers nog tegen zijn landgenoot Ceulemans spelen. En in een dergelijke ontmoeting kan van al les gebeuren. Toch is en blijft Ceulemans de grote favoriet. Tegen Van Oosterhout was hij ronduit meesterlijk, nadat hij in het begin van de partij stootbeelden had gemist, omdat de tafel te heet was en de ballen daardoor vreemd van de banden kwamen. Later, in de voor Gil bert belangrijke ontmoeting, faalde de Belg enigszins, maar won toch ruim: 60-49. Het lijkt wel of Ceulemans tegen debutanten een bepaalde schroom moet overwinnen. In de Europese titelstrijd in Madrid enkele weken geleden had hij het ook zo moeilijk tegen de debu terende Portugese jongeling Ribeiro. Door d'e 65 beurten tegen Gilbert zakte het algemene gemiddelde tot 1.097. Hij wordt in moyenne overtroffen door Scherz ,en Boulanger, die beiden op 1.118 staan. Ogata, wiens vroegere vorm er nog niet is, heeft 0.909. De stand in poule A: wedstr. pt 1. Ceuleman s 3 6 2. Ogata 3 6 3. Rudolph 3 2 4. v. Oosterhout 3 2 5. Gilbert 4 0 Stand in poule B: 1. Scherz 3 6 2. Boulanger 3 4 3. Lopez 3 2 4. Hanoun 4 2 5. Tiedke 3 2 h.s. 7 7 6 5 7 8 7 8 8 5 alg.g 1.097 0.909 0.770 0.743 0.742 1.118 1.118 0.964 0.847 0.620 Da als eerste geplaatste Braziliaan Edison Mandarino heeft donderdag in de kwartfinales van het toernooi om de internationale tenniskampioenschap pen van Parijs verrassend verloren van de Amerikaanse student Tom Ed- lefsen. De uitslagen van de kwartfinales he ren-enkelspel: Darmon (Fr.) versl. Al varez (Columbia) 6-3. 4-6, 6-3, 6-1; Koch (Braz) versl. ^ontet (Fr.) 1-6, 7-5, 1-6, 6-0, 6-3; Carmichael (Austr.) versl. Jauffret (Fr.) 6-2, 6-4, 6-2; Ed- lefson (VS) versl. Mandarino (Braz.) 6-8, 6-1, 6-2, 3-6, 6-4. BELGRADO De Zuidslaviër Gli goric en de Rus Tal zijn woensdag in de tweede partij uit hun tweekamp voor de kwartfinales van het kandidaten toernooi, die in Belgrado wordt gehou den, telefonisch remise overeen geko men. Gligoric leidt nu met 1.5-0.5. De spelers braken dinsdag hun partij na veertig zetten af, omdat zij de voet balwedstrijd Zuidslavië-Frankrijk op de televisie walden volgen.

De Vallei | 1968 | | pagina 17