Veenendaals dagblad Kamercommissie sprak met Papandreoe Plezierritje van burgemeester Buiten Aanhang van Powell neemt nog toe Fa. VAN WIJK Sociale uitkeringen 3 X meer gestegen dan nationaal inkomen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onderzoek naar activiteiten van neo-nazi s In Zd-Limburg omvangrijke fraude met spaarbank boekjes Ball opvolger van Goldberg CARAVAN-DEALER nr.:- "r FIETSEN FIETSEN f 139.75 Drie doden bij autobotsing op W aalbrug Dochter Mussolini overleden REGERING STEUNT DE REWEGING NIET GROTE MANNEN VIT SLAG OM ENGELAND Twee bromfietsers onder treinen „Spreek u uit tegen 't beleid inzake Vietnam" Politie geen stap verder na 230 tips Geleidelijk warmer Zoel (II) VEEL BRIEVEN Inkopen gedaan op kosten van buren „DI/JF" FIETSEN nog steeds bij V A N W IJ K VISSER 'T HOOFT: IJS PERIODE VAIS 1953 TOT 1966 OP PEIL HOUDEN Het nieuwste JURKJE Het leukste PULLOYERTJE Markt 7 - Tel. 10120 VEENENDAAL VERMISTE MEISJES ^^^TcO^T^Cvee^^en<i VOOR MODERN HUISHOUDEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321000. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 26 APRIL I968 - 42a JAARGANG no. 99 ENGELAND3NGERUST OVER RASSENCONFLICT Het Euro Recreatiecentrum te Westerhoven bij Valkenswaard heeft er enkele nieuwe attracties bij gekregen, die gisteren officieel in ge bruik gesteld zijn. Burgemeester F. Schram had zo te zien veel plezier op een nieuwe autoscooter. ROERMOND De afdeling Roer mond van de postale opsporingsdienst heeft, in samenwerking met de politie in Zuid-Limburg, een omvangrijke fraude met Rijkspostspaarbankboekjes ontdekt. Verdacht van oplichting is gisteren de 24-jarige Mennie P. uit Ophoven-Sittard aangehouden en opgesloten. De politie kon nog weinig over het gepleegde bedrog vertellen. Vast staat al wel, dat het een belangrijk bedrag geldt. De fraude is by verschillende postinstellingen door heel Zuid-Lim burg gepleegd. Mennie P. is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Maastricht. W/e vinden bovenstaand woord terug in „bezoedelen", alsook in het oud-Nederlands „soelen" en „solen". Voor het aanduiden van een wild- modderbad zeggen de Fransen „la souillure", de Duitsers „die Suhle" en de Engelsen „soil". Bij het aantreffen ervan kan in vele gevallen worden nagegaan, wie er gebruik van maakt. Staan er geen duidelijke spoorteke- nen, dan geven b.v. de haren, die al toos in het slik achterblijven, een dui delijke vingerwijzing, want de zwart grijze zwijnsborstel verschilt aanmer kelijk van het bruine haar der edel herten. Wie goed op de hoogte is en zijn ogen nog voor wat anders leerde gebruiken dan de beurskoersen en de t.v., kan zelfs zien, of het om vrou welijk óf mannelijk roowild gaat, want het gewei maakt strepen en krassen in de grond bij het heen-en- weer walsen van het dier. Zelfs zijn er jagers en schuts, die er de kwali teit van de koptooi aan aflezen, maar zó deskundig ben ik helaas niet. Wèl weet ik, dat het volgen van wissels soms tot het aantreffen van een zoel kan leiden, anderzijds is zo'n modder plek langs de zandwegen van de Soe- rense bossen heel gewoon en behoeft er nauwelijks naar te worden ge zocht. Waar zich geen water in het revier bevindt, kan een kunstmatig modderbad met een bodem van leem worden gegraven; het wordt dan door regenwater gevuld, doch het blijft be helpen. De wetenschap heeft zich soms van gekleurde leem bediend, waardoor de dieren aan een oranje kleur lang herkenbaar bleven, maar mooi is dit niet. 26 apr. '68 A. B. WIGMAN. T ONDEN Op werkelijke relletjes na, begint het erop te lijken dat Engeland zijn eerste „lange hete zomer" tegemoet gaat. De haat en ongerustheid tegen en over de niet-blanken in Engeland, die zich de afgelopen jaren heeft opgekropt, be gint zich steeds meer te ontladen, een gevolg van de ophit sende rede van het conservatieve Lagerhuislid Enoch Po well. Gisteren zei de neo-nazistische Union Movement van Sir Oswald Mosley in een verklaring, dat zij de immigratie politiek in Engeland al sinds 1952 heeft afgewezen. Deze beweging steunt de denkbeelden van Powell, die een vol ledige stopzetting wil van de immigratie van kleurlingen en de actieve bevordering van hun terugzending naar het land van herkomst. Voor de oorlog was Mosley leider van de Britse fascisten. Toen ageerde hy vooral tegen de Joden ln Engeland. Tegenwoordig woont hy in Frankryk. Scotland Yard stelt intussen een onderzoek in naar de antecedenten van men sen die stakingen organiseren en protestdemonstraties ten gunste van Enoch Powell en tegen zyn verwijdering uit het conservatieve „schaduwkabinet". Daar zyn ook lieden by die lid zyn van Mosley's beweging. Vandaag is in de Royal Group van de Londense haven een 24-uurs staking begonnen van duizend arbeiders die vóór Powell zijn. Meer dan zeshonderd havenarbeiders in Tilbury eisten giste ren de volledige stopzetting van de im migratie. Elders gebeurde hetzelfde, maar er waren ook weer tegendemon- straties. Powell meldde gisteren dat hy al 65.000 adhesiebetuigingen had ontvan gen en dertig brieven van metoen die het niet eens zijn met hem. In het Lagerhuis heeft hij nog geen woord gesproken sinds zijn geruchtma kende rede die door zijn partijleider, Edward Heath, is bestempeld als „aan stoken tot rassenhaat". Vandaag begint Heath in midden-Engeland waar zeer veel niet-blanke immigranten wonen en werken, een spoedonderzoek naar de vraagstukken die het gevolg zijn van rassenhaat bij de huisvesting, bij de scholen en de sociale diensten. Het ministerie van Binn«'vnnCA;e Za ken is inmiddels begonnen aan een on derzoek naar een opzienbarende klacht van 39 immigratie-ambtenaren op Lon don Airport over grootscheepse corrup tie en ontduiking van de immigratiebe palingen ten behoeve van mensen uit het Gemenebest die niet het recht heb ben om Engeland binnen te komen. Zij hebben hierover tot grote verontwaar diging van de regering een brief ge schreven aan Enoch Powell. Daarmee zijn ze hun boekje als ambtenaar ver te buiten gegaan. Een van hen is al ge schorst. Immigratie-ambtenaren zijn de func tionarissen die van iedereen bij aan komst in Engeland (en ook bij vertrek) het paspoort controleren en vragen stel len over het doel van de reis, tijdsduur van het bezoek aan Engeland e.d. Zij hebben het recht om iemand de toe gang tot het land te weigeren. In het Lagerhuis legde een ondermi nisters van Binnenlandse Zaken er gis teren de nadruk op. dat immigratie ambtenaren onpartijdig behoren te zijn bij hun werk en dat ze zich niet in het openbaar behoren uit te laten over poli tieke zaken. ZALTBOMMEL Omstreeks half twee in de afgelopen nacht is op de Waalbrug tussen Waardenburg en Zalt- bommel een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan drie personen. Een vrouw werd zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto met grote snelheid achterop een vrachtwagen reed. Deze vrachtauto, van de firma Priem uit Tilburg, stond met pech op de brug geparkeerd en voerde verschillende veiligheidsmaatregelen, waaronder een geel zwaailicht. De bestuurder van de personenwa gen uit Rosmalen, diens vrouw, alsme de een derde inzittende waren op slag dood. De vierde, een vrouw, werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Zaltbommel vervoerd. ROSMALEN De 43-jarige religieu ze Hendrika Bernink is donderdag avond in Rosmalen op Rijksweg 55, ter hoogte van Mariaoord, geschept door een vrachtauto, toen zij onver wacht de weg overstak. Zij overleed in een ziekenhuis te Den Bosch. De non werd verpleegd in de inrichting Coudewater te Rosmalen. BORNE Donderdagmiddag is op de Rondweg te Borne de 74-jarige wiel rijder H. J. Bloten uit Hengelo veron gelukt. De man stak per fiets zonder uit te kijken de weg over en werd door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. ROME Gisteren is Anna Maria Mussolini, dochter van de Italiaanse dic tator, in Rome gestorven. Zij is woens dagavond naar het ziekenhuis overge bracht en overleed daar aan een hart- stoornis. De 39-jarige Anna Maria, die in haar jeugd kinderverlamming had gehad, was getrouwd met een radio- en tele visiepresentator. Samen met haar man had zij een cabaret in Rome. ED WARD HEATH AMSTERDAM Wegens diefstal van girocheques, oplichting en vals heid in geschrifte is aangehouden de 26-jarige mevrouw H. B. R. uit Am sterdam-Noord. Zij zou uit het gemeentegiroboekje van een buurvrouw vier cheques heb ben gestolen en deze met een valse handtekening hebben gebruikt voor be taling van aankopen tot een bedrag van f 1200. De vrouw kocht op deze wijze o.a. een bontjas en schoenen. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren het ontslag van Arthur Goldberg als Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties aanvaard en de gewezen Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, George Ball, tot Goldbergs opvolger benoemd. President Johnson belegde een pers conferentie om het langverwachte af treden van Goldberg, die sinds midden 1965 vertegenwoordiger van de V.S. bij de V.N. is geweest, bekend te maken. De Amerikaanse president zei, dat Goldberg waarschijnlijk tot begin juni zal aanblijven, waarna Ball de functie van permanent afgevaardigde der V.S. bij de V.N. overneemt. President Johnson zei Goldbergs ont slag node aanvaard te hebben. Gold berg, die 59 jaar is, had zijn verlangen kenbaar gemaakt, zijn functie neer te leggen om persoonlijke redenen. Hij is minister van Arbeid geweest onder president Kennedy en werd door president Johnson benoemd tot geasso cieerd rechter bij het Amerikaanse hooggerechtshof voordat hij de funtie van permanent vertegenwoordiger van de Ver. St. bij de V.N. op zich nam. Ball is van 1961 tot de herfst van 1966 onderminister van Buitenlandse Zaken geweest. Daarvoor was hij pnderminis- ter van Economische Zaken en speel de een rol vij het formuleren van de economische politiek der V F tegenover andere landen en de van de Amerikaanse betrekLn^L^'jiiet de EEG. Ball, die 58 jaar is, stond bekend als een „vredesduif" wat de kwestie-Viët- nam aangaat. Hij steunde weliswaar de politiek van president Johnson maar stond er tevens kritisch tegenover. Het besluit van Goldberg wordt in Washington hoofdzakelijk verklaard door de ontevredenheid van Goldberg over de geringe politieke invloed, die hij in Washington kon uitoefenen. Hij had weliswaar officieel de rang van lid van het kabinet, maar speelde bij belangrijke beslissingen over de Ameri kaanse buitenlandse politiek slechts een ondergeschikte rol. |~)e Vaste Commissie voor Buiten- landse Zaken uit de Tweede Ka mer heeft gisteren met de Griekse verzetsleider Andreas Papandreoe gesproken. De vergadering, onder leiding van de KVP'er drs W. K .N. Schmelzer (links op de foto) was besloten. Zij werd ook bijgewoond door drie Eerste-Kamerleden. Pa pandreoe (rechts tegenover de heer Schmelzer) was uitgenodigd door de Kamercommissie. Hij toonde zich uiterst dankbaar voor de uitnodi ging- Hij zei ook getroffen te zijn door het Nederlandse medeleven met het onderdrukte Griekse volk. De heer Papandreoe kon dat was de af spraak geweest vrijuit spreken. Drs Schmelzer zei over de verga dering, dat zij open en vruchtbaar was geweest. In Den Haag werd gistèravond nog duidelijk gemaakt dat de rege ring geen materiële steun aan de Griekse vrijheidsbeweging zal ge ven. Ook voor het isoleren van het militaire regime in Athene zou de regering niet voelen. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten de Griekse Pa n-Helleense be vri j dingsbeweging PAK moreel en materieel te steu nen. De heer Papandreoe zal bin nenkort nog een keer naar Neder land komen om te overleggen hoe deze steun het beste kan worden ge geven. ADVERTENTIE Die bekende merkfiets, U weet wel, die fiets compleet met lamp, slot, jasbeschermers, sierbeugel, stan daard en snelbinders voor de pr(js van Prins Bernhardlaan 110 Veenendaal - Tel. 08385-10731 Grote mannen uit de Slag om Enge land kwamen gisteren bijeen in Stan- more (Engeland) ter gelegenheid van de ontbinding van het jagercommando van de Royal Air Force. Staande van links naar rechts Johnny Johnson, Peter Townsend, Stanford Tuck, luchtmaar- schalk Rosier, commandant van het ja gercommando, Al Deare, Douglas Bader en Peter Brothers. RESTEREN De 62-jarige brom fietser A. Hermsen uit Opheusden is gisteravond op een niet-beveiligde overweg in Resteren door een trein ge grepen. Hij was op slag dood. De trein van Geldermalsen naar Nijmegen had door het ongeluk drie kwartier vertraging. VENRAY Op de onbewaakte over weg nabij Oerlo is in de nacht van woensdag op donderdag de veertigjari ge H. Baeten uit Oerlo door een goede rentrein overreden. Hij was op slag dood. De heer Baeten kwam met zijn bromfiets van het werk en heeft de aankomende trein niet opgemerkt. BUCK HILL FALLS (Pennsylvanië) Dr. W. A. Visser 't Hooft heeft gis teren op een conferentie van de Wereld raad van Kerken de Amerikanen ge waarschuwd niet te apathisch te zijn ten aanzien van het Viëtnamese con<- flict. „Ik hoop, dat u zich zult uitspreken tegen het beleid van uw regering in Vietnam, maar u vervult uw taak niet, indien u andere mensen niet probeert bij te brengen waarom uw regering dat beleid volgt", zei dr. Visser 't Hooft, oud-secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken. Hij voerde het woord op de Ameri kaanse conferentie van die raad, die zijn jaarlijkse algemene vergadering hield in het vakantieoord Buck Hill Falls in Noordoost Pennsylvanië. Dr. Visser 't Hooft deelde de 200 ge delegeerden mede, dat vele Europea nen, onder wie hij zelf, teleurgesteld zijn over de Amerikaanse rol in Viëtnam. UTRECHT De uitkeringen van de sociale verzekeringen zyn in de periode 19531966 gestegen van 917 tot 8235 miljoen gulden. In dezelfde periode, waarin de uitkeringen negen maal zo hoog werden, verdrievoudigde het nationale in komen. Deze cyfers noemde de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gisteren in Utrecht op de ledenraadsvergadering van de Nederlandse Christeiyke Agrarische Bedryfsbond. Hij sprak daar over sociale verzekering en werkgelegenheid. Het prijspeil steeg de afgelopen twin tig jaar met 100, de ouderdomsuitkerin- gen met 400 procent. Op 31 december 1956 kregen 370.000 mensen een uitke ring krachtens de Noodwet Ouderdoms- uitkering, nu bedraagt het aantal uit keringsgerechtigden van de AOW onge veer 950.000. Voor de kinderbijslag geldt, dat die in 1956 voor 2,5 miljoen kinderen werd verstrekt en eind 1966 voor 3,4 miljoen. In het jaar van de invoering van de Interimwet Invaliditeitsrentetrekkers, 1963, werden ruim 81.000 bijslagen toe gekend. Toen deze wet vier en een half jaar later werd ingetrokken, waren dat er ca. 150.000. Uit een onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid blijkt, dat meer dan veertig procent van de totale uitkeringsstijging wordt veroorzaakt door autonome factoren, zoals de invoering van nieuwe verzeke ringswetten en uitbreiding van de be staande. Dertig procent van de uitke ringsstijging komt voor rekening van de loonontwikkeling. Andere factoren zijn prijs- en consumptiestijgingen. De totale premie voor de sociale ver zekering, dus die van werkgevers en werknemers samen, is van 1957 tot 1967 gestegen van 23,1 tot 34 procent. Een actueel probleem is volgens de minister, de noodzaak de sociale fond sen op peil te houden. Doordat de werkgelegenheid in ons land sinds mid den 1966 is afgenomen, zyn in sommi ge gevallen de aan de lonen gebon den premie-ontvangsten minder sterk gestegen dan de uitkeringen. De minister verklaarde, dat het ko mende jaar ongetwijfeld enige sociale verzekeringspremies omhoog moeten (Arbeidsongeschiktheidsverzekering, ziekenfonds, Algemene wet bijzondere ziektekosten) om de fondsen op peil te brengen. Hij verwacht, dat de totale premie per 1 januari 1969 met 1,5 2 procent zal moeten stijgen. ADVERTENTIE Voor de veel besproken en veel ver kochte Joegoslavische Adria-Caravans vragen wij een actieve caravan-dealer voor het gebied Deventer/Apeldoorn/ Zutphen en w(jde omgeving. Een bedrijfskapitaal van f 25.000.is noodzakelijk, evenals een expositiemo- gelijkheid voor 6 caravans. ADVERTENTIE hangt voor U klaar bij éxclusief in bonneterie ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren 230 tips gecontro leerd die waren binnengekomen over de twee vermiste meisjes van zeven jaar, maar het onderzoek is daarmee geen stap verder gekomen. De meisjes die zondagmiddag liftend waren gezien bij Stadion Feijenoord, heeft de politie weten te vinden. Zij ble ken negentien jaar oud te zijn. Op grond van andere, in vage ter men gestelde tips, zochten duikers van de brandweer in de Beatrixhaven in Europoort, werden alle leegstaande huizen op het Noordereiland doorzoht en werd het Kralingsebos uitgekamd. OUD LOOSDRECHT Tel. 02158-1315; (b.g.g. 3040) "tFet weer op de Oceaan wordt be- heerst door enkele om elkaar heen circulerende depressiekernen. Het systeem als geheel verandert ech ter weinig van plaats. Een hogedruk- gebied in onze omgeving wordt dan ook nog niet aangetast en het fraaie voorjaarsweer duurt voort. Het centrum van het hogedrukge- bied met een druk van 1023 millibar verplaatst zich naar Duitsland, waar door de wind bij ons naar richtingen tussen oost en zuid draait en de tem peraturen geleidelijk weer hoger zul len worden. Boven Midden-Europa komen nog veel wolkenvelden en enkele regenge- bieden voor, samènhangend met een storing in de bovenlucht, die echter in activiteit afneemt. In het Middelland- se-Zeegebied komen de maximumtem peraturen tot omstreeks 24 graden, in de Balkan tot 25 d 30 graden. „•Oe "ie v°°r ordeViÊ' X f

De Vallei | 1968 | | pagina 1