Paus Paulus bezorgd over beroering in kerk m TARVO WEU-MINISTERRAAD IN PARIJS Wijziging in medisch vaststellen van.de dood Herstel AKU na tegenslag in 1967 Felix Kir overleden ei Ook Nigeria wil overleg Contact over plaats van vrédesgesprek vruchteloos GRUWELIJKE MOORD IN PARIJS iiiiss&Gsassfci? (ffe magmi 8 Speciaal tarief voor snelle post in Frankrijk AANSLAG OP BOUMEDIENNE Waarschuwing tegen vrije theologie die móéten well .goed zijn! STAKING IN BELGIë VERSCHERPT Fransen bouwen raket voor Israël morgen nemen» zelf proeven! Jacht op vriendin moordenaar King Nieuw soort legkip Speciale Franse commissie VERSTOTEN PANTERWELP r DRAKA I phïiTps batte rIJenI Moutbrood OVERHOOP WINST FORS HOGER IN EERSTE KWARTAAL STIJGENDE VRAAG PRIJSVERLAGINGEN RESERVERING HALF UUR (SCHILDERACHTIGE ER AIS SE POLITICUS) VEROORDEELD BURGEMEESTER LEVENSKUNSTENAAR VRIJDAG 26 APRIL 1968 i „RK-LEER NIET IN DISCUSSIE" UOME (Reuter, AP) Paus Paulus VI heeft gisteren gewaarschuwd, dat onder geen beding de leerstellingen, de tradities of de wetten van de kerk ter discussie mogen worden gesteld. llij zei dit tijdens de wekelijkse audiëntie in de basiliek van St. Pieter. De paus was van oordeel dat een „wer velwind van verkeerde ideeën" de ver nieuwing'van de kerk bedreigt, zoals die is gedecreteerd door het Tweede Vaticaanse Concilie. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat „bepaalde katho lieke groeperingen" de denkbeelden van paus Johannes XXIII, die de stoot heeft gegeven tot de campagne om de kerk te moderniseren, verkeerd uitleg gen. De paus voegde er aan toe, dat hij en de hoge geestelijkheid de beroering in de kerk „met grote bezorgdheid en soms met grote verbittering" gade slaan. De paus gaf toe dat er vele dingen zijn die „verbeterd en aangepast" zou den kumrcn worden, maar dat er twee specifieke dingen waren die niet ter discussie kunnen worden gesteld: „de waarheid van het geloof, met gezag ge sanctioneerd door de kerkelijke over heid en de traditie van de kerk en de constitutionele wetten van de kerk, in clusief consequente gehoorzaamheid aan de kerkeklijke hiërarchie, door Christus ingesteld en door de wijsheid van de kerk verder ontwikkeld en uit gebreid". „Er kunnen daarom", zo ging de paus verder, geen veranderingen ko men in de traditionele dogma's, er zal geen vrije subjectieve theologie moge lijk zijn, geen omhelzing van bepaalde principes van andere christelijke gods diensten en geen vrijheid van geweten als maatstaf van religieuze waarheid". Nog niet eerder heeft de paus zich in zulke krachtige bewoordingen uitgela ten over wat hij beschouwt als „extre misme" bij het streven naar verande ringen in de structuur van de kerk. PAUS PAULUS verbitterd ADVERTENTIE Van onze correspondent. BRUSSEL De staking in het Bel gische bouwbedrijf is verscherpt. Door het uitblijven van overeenstem ming over de looneisen van de vakbon den hebben de Antwerpse arbeiders, die, ondanks de staking, zorgden voor het onderhoud van de geul waarin op 7 mei het derde element van de nieu we Schelde-tunnel zou moeten worden neergelaten, hun medewerking opge zegd. Aangezien dit ernstige gevaren mee brengt voor het thans nog drijvend ge-« houden tunnelelement, heeft het minis terie van Openbare Werken een vor deringsbevel uitgevaardigd. Politie en rijkswacht hebben in Ant werpen een tweehonderd arbeiders de plicht tot voortzetting van de bagger- werken aangezegd. De helft dezer ar beiders bestaat echter uit Nederlan ders die er grotendeels de voorkeur aan hebben gegeven naar hun land te rug te keren. Van de honderd opgeleide Belgische arbeiders hadden er gistermiddag ze ventig aan het bevel gevolg gegeven. Ondertussen hebben de vakbonden aangekondigd dat de staking in het bouwbedrijf maandag algemeen zal worden. Van onze correspondent PARIJS Het lijk vah een dertig ja - ge Aziaat, die met een koord gewurgd was en in zeildoek gewikkeld voordat men hem in het water gooide, is zon dagavond uit de Seine te Bezons, een noordwestelijke voorstad van Parijs, opgevist. Deze misdaad, die gisteren pas bekend werd gemaakt, roept ster ke herinneringen op aan de moord van twee jaar geleden op de Engelse film regisseur Claude Berkeley in Amster dam. Volgens de Franse contraspionage dienst is hier sprake van een wraakoe fening of iets dergelijks tussen spionnen onderling. De man, die ongeveer 1.70 meter lang was, kwam niet voor in het archief van de vreemdelingenpolitie. Volgens de Parijse politie, die de zaak op het ogenblik in onderzoek heeft, is de man vermoedelijk op 2 april ver moord en op 3 april in het water ge gooid. Wat.de politie echter het meest intri geert, is dat de man zeer goed gekleed was en veel gereisd scheen te hebben. Zijn grijs kamgaren kostuum kwam uit Londen, zijn overhemd uit Duits land en zijn schoenen uit België. Zijn ondergoed was echter gemerkt met het etiket „Made in China". (Van onze correspondent). PARIJS Frankrijk is op het ogen blik bezig voor het Israëlische leger een raket te bouwen. Ondanks het embargo dat Frankrijk heeft ingesteld op de uitvoer naar Israël van militai re vliegtuigen van het type Mirage V gaan de proeven met deze voor 1969 bestelde raket gewoon door. Deze tweetrapsraket, die kan worden afgeschoten van verplaatsbare instal laties, is bekend onder de aanduiding MD660 en wordt gefabriceerd door Marcel Dassault, de fabrikant van de Caravelle-vliegtuigen en van de Con corde. Het wapen kan 500 kg aan ex plosieven vervoeren over een afstand van 500 km. Met deze raket kan Israël van de woestijn van Sinaï uit doelen bereiken in het Nijldal tot ten zuiden van As- soean, geheel Syrië tot de Eufraat, Libanon, Jordanië en het noordwesten van Saoedi-Arabië. Het eiland Cy prus en de Turkse steden Iskenderun en Adania liggen eveneens binnen het bereik van de raket. ADVERTENTIE oooo \a72QG Van onze correspondent. PARIJS .De Franse posterijen zul len binnenkort twee verschillende snel heden van verzending en van bestel ling met bijbehorende tarieven instel len. Naar gelang het door de afzender betaalde porto zal een brief hetzij de volgende dag, hetzij twee of drie dagen later worden bezorgd. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Franse minister van PTT. Hij zei, dat hieraan niet meer te ontkomen was, indien men opstoppingen in de sorteer- bureaus wil voorkomen en het werk van deze bureaus gelijkmatiger over 24 uur wil uitspreiden. Hij voegde hieraan toe, dat het nieuwe plan in feite erop is gericht, dat brieven een duidelijke voorrang krijgen boven druk werken. Indien dit laatste werkelijk de bedoe ling van de nieuwe regeling is, dan wordt hiermee in feite een reeds lang bestaande toestand gelegaliseerd. De ervaring in Frankrijk leert, dat met uitzondering van de kranten alle drukwerk, of dit nu een reclame folder óf een huwelijksaankondiging be treft, met een week en soms zelfs met twee weken vertraging wordt besteld. Komt dit drukwerk uit het buitenland, dan is een vertraging van drie tot vier weken werkelijk geen uitzondering. NEW ORLEANS De jacht op de moordenaar van ds. Martin Luther King strekt zich nu ook uit tot een vrouwelijke kennis van de hoofdver dachte, de Amerikaan James Eard Ray. De gezochte vrouw, die Jerry ge noemd wordt, bezocht volgens de Ame rikaanse federale recherche (FBI) re gelmatig de Rabbit's Foot Bar in Hol lywood, waar ook Ray zich vaak op hield. De vrouw zou enkele keren met Ray zijn uitgeweest voordat hij uit Ca- lifornië vertrok. Ray is het laatst ge zien in Atlanta in de staat Georgia op de dag na de moord in Memphis. In Caborca in het noordwesten van Mexico is gisteren een man na ver hoor vrijgelaten die was gearresteerd omdat hij leek op de vermoedelijke moordenaar. De ministerraad van de Westeuropese Unie is gisteren voor een tweedaagse conferentie in Parijs bijeengekomen. Op de foto de Nederlandse delegatie v.l.n.r. mr. H. E. J. H. van Roijen, Nederlands ambassadeur in Londen, staatssecretaris H. J. de Koster en jhr. J. A. de Ranitz. Tijdens de zitting heeft West-Duits- land gepleit voor nauwer politiek overleg binnen de WEU over de Britse aanvraag van het lidmaatschap van de EEG. Het pleido'oi kreeg de steun van Italië en de Benelux-landen. ALGIERS De Algerijnse president Houari Boumediennc is gistermiddag licht gewond geraakt by een aanslag op zijn leven in de hoofdstad Algiers. Boumedienne kreeg glasscherven in het gezicht toen de auto, waarin hij het re- geringspaleis verliet, met een mitrail leur werd beschoten. Ook de chauf feur werd licht gewond. De president kwam van een kabinets vergadering. Na de aanslag werd om het regeringsgebouw een wacht gezet. Van onze correspondent PARIJS Het Franse centrum voor landbouwkundig onderzoek heeft op zijn proefstation voor pluimvee een nieuwe legkip van stapel laten lopen, en deze „Vedette-intra" gedoopt. Haar gewicht ligt een derde lager dan dat van andere legkippen (2,4 ki lo in plaats van 3,5 kilo); Tijdens de legperiode heeft deze kip 25 procent minder voer nodig dan de klassieke kip, (120 gram voedsel in plaats van 160 gram per dag); Het sterftevcijfer ligt lager dan dat van andere rassen. Terwijl voor andere soorten één haan nodig is voor tien kippen, stel len 18 tot 20 „vedettes-intra" zich met één haan tevreden. Zonder dat de vruchtbaarheid er onder lijdt, zeggen de fokkers. (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk zal over enkele maanden nieuwe maatstaven aanleg gen voor het medisch vaststellen van de dood. Dit zal gebeuren met het oog op de huidige ontwikkeling bij de transplantaties van levende organen. De Franse regering wil hieraan een wettelijke basis geven. Deze moet worden gelegd door een commissie van medische specialisten, juristen," psychologen en theologen. LONDEN De federale'Nigériaansë regering wil voor 1 mei onvoorwaarde lijke vredesbesprekingen beginnen met het afgescheiden oostelijk deel, Biafra. Dit heeft een diplomaat van het Nige- riaanse ministerie van buitenlandse za ken, dr. Okoi Arikpo, gisteren tijdens een lunch in Londen meegedeeld. Het aanbod van de federale Nigeriaan- se regering om de tien maanden duren de burgeroorlog te beëindigen vormt een antwoord op een soortgelijk voorstel van de Biafraanse leider, kolonel Ojoek- woe. De besprekingen zouden moeten worden gehouden onder toezicht van de Britse secretaris-generaal voor Gemene bestzaken. Irak en Engeland zullen per 1 mei hun diplomatieke betrekkingen hér- vatten. Dat deelde Radio-Bagdad giste ren mee. De twee landen verbraken hun betrekkingen vorig jaar tijdens de Israëlische-Arabische oorlog. In de dierentuin van de Hongaarse hoofdstad Boedapest leeft „Tsui", een zwart panterwelpje. dat door zijn moe der zoals gewoonlijk in gevangenschap is verstoten. Een schapedoes heeft zich echter ontfermd over het pantertje; bei den trekken nu de gehele dag met elkaar op. Dit is gisteren bekendgemaakt na afloop van de wekelijkse ministerraad, die zich hiermee had bezig gehouden. In behandeling kwam een rapport vol gens hetwelk thans in Frankrijk geen enkele wettelijke maatstaf bestaat voor het vaststellen van de dood. Het wet boek laat de zorg daarvoor over aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, die hiervoor uiteraard een beroep doet op een arts. Dit laatste is echter niet voorgeschreven. Wel eist de wet een tijdsverloop van 24 uur tussen het tijd stip, waarop de dood is vastgesteld en de begrafenis of een sectie. De verstij ving is dan ingetreden. De vooruitgang van de medische we tenschap heeft deze al te eenvoudige methode overhoop gehaald. Een trans plantatie van een aantal organen is on mogelijk, wanneer men zich moet hou den aan deze periode van 24 uur. Hoewel een decreet uit 1947 bepaal de, dat men zich niet aan deze periode behoefde te houden, wanneer een hoofd chirurg meende, dat een onmiddellijke transplantatie noodzakelijk was voor een genezing, stelde het wel verplicht, dat de dood in dat geval door twee artsen moest worden geconsta teerd. Deze artsen konden als enige maatstaf daarvoor de stilstand van de bloedsomloop aanhouden. Op grond van deze maatstaf is het nog wel mogelijk nieren te transplan teren, maar niet bijvoorbeeld een hart. Om de ontwikkeling van de medische wetenschap niet in de weg te staan heeft de minister als overgangsmaatregel aangekondigd, dat hij in overleg met de Franse medische academie een cir culaire zal doen uitgaan aan alle zie kenhuizen, blijkens welke het zal wor den toegestaan om „voor het constate ren van de dood criteria in acht te ne men, die zijn gebaseerd op meest recen te medisch-wetenschappelijke ontdek kingen". Dit betekent dat men de stil stand in de bloedsomloop als maatstaf laat vallen ten gunste van de biologi sche dood van de hersenen, die door een elektro-encefalogram te constate ren is. ARNHEM De AKU heeft zich schitterend hersteld van de terugslag in 1967. In het eerste kwartaal van dit jaar werd een omzetstijging geboekt van 21 pet. en een toeneming van de nettowinst met 45,5 pet. De winst marge is aanzienlijk verbeterd. Het resultaat van de bedrijven bedroeg, vóór aftrek van belastingen 10,1 procent van de omzet tegen 6,4 procent in het eerste Jkwairtaal van vorig jaar. De kostenstijging kon uitstekend in de hand worden gehouden en liep dit maal sterk bij de groei van de omzet ten achter. De omzet in het eerste kwartaal bedroeg f 181,3 miljoen tegen vorig jaar f 149,6 miljoen. De kosten waren f 163 (v.j. f 140,1) miljoen. Hier door kon het resultaat van. de bedrijven bijna verdubbelen van f 9,5 tot f 18,3 miljoen. De winst vóór aftrek van belastingen steeg met 81,3 procent van f 10,7 tot f 19,4 miljoen en de nettowinst kwam uit op f 12,8 miljoen tegen f 8,8 miljoen in het eerste kwartaal van 1967. Deze bedraagt per aandeel van twintig gul den f 1,28 tegen vorig jaar slechts 88 cent. Voor dit jaar wordt een verdere ver betering van de liquiditeit verwacht zo dat de AKU geen beroep op de kapi taalmarkt zal behoeven te doen. De verbetering in het eerste kwartaal van 1968begon zich tegen het einde van 1967 al aan te dienen zo blijkt uit het verslag over 1967. Zowel in de tra ditionele produktielanden als bij de AKU trad in het vierde kwartaal een verbetering op van een vrij benarde si tuatie die een jaar lang heeft geduurd. De wereldvraag naar textiel begon aan te trekken. Aan de neerwaartse richting van de prijzen kwam een ein de en bij de AKU kon de produktie van synthetische vezels en garens aanmer kelijk worden opgevoerd. Ook voor syn thetische stapelvezels lag de produktie eind 1967 op een hoger peil dan in het jaar daarvoor. Hoewel de vraag naar textielproduk- ten bij het publiek slechts licht terug liep, tobde de op voorraad produceren de industrie toch met een ernstige te rugslag omdat de handel de eigen voor raden zo laag mogelijk wenste te hou den. De AKU kreeg dan ook te kampen met een teruglopende vraag van de textielverwerkers, waardoor in sommi ge fabrieken een onderbezetting optrad. Daarnaast traden alom prijsverlagin gen op zodat de marktstructuur van het concern ernstig werd ondermijnd. Daarbij kwam dat de kosten stegen door het toegenomen aandeel van de duurdere synthetische produkten in het afzetpakket. Hoewel ook de lonen ste gen kon door een vermindering van het personeelsbestand in Nederland van 15.200 tot 13.700 mensen de totale loonsom op het niveau van 1966 gehand haafd blijven. De kosten werden voorts nog extra verhoogd doordat prijsdalingen 'n extra afschrijving op voorraden nodig maak te van f 11 miljoen. Bovendien vergde de stijgende rentelast een extra uitga ve van f 5 miljoen. De recessie waarmee vooral het Ne derlandse deel van de AKU werd ge confronteerd, noopte tot een zekere af remming van de investeringen. Dit kon des te gemakkelijker geschieden door dat het zwaartepunt van een groot in vesteringsplan vooral in de voorgaande jaren was gevallen. De groep investeer de in 1967 voor f 350 miljoen tegen f 535 miljoen in 1966. In Nederland viel het geïnvesteerde bedrag terug van f 115 tot f 82,5 miljoen. Doordat nagenoeg de hele winst ge bruikt wordt voor het dividend kwam slechts f 4,7 miljoen in het bedrijf, te gen f 22,8 miljoen in 1966. Uit afschrij vingen kwam f 62,4 miljoen. Samen was dat niet voldoende om de investe ringen te financieren, temeer daar de deelnemingen ook nog f 42 miljoen vergden. Dank zij een sterke daling van de voorraden van f 218 tot f 174 miljoen daalde het bedrijfskapitaal slechts met f 26 miljoen. Door nieuwe lenin gen kon f 80 miljoen extra binnenvloei en. Hierdoor steeg de liquiditeit met f 31 miljoen tot f 81 miljoen. Het concern boekte een omzet van f 640 (1966 f 644) miljoen. Het resultaat van de bedrijven liep terug van f 63,5 tot f 35,1 miljoen en de nettowinst van f 58,9 tot f 40,8 miljoen. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van f 3,60 per aandeel van f 20 nominaal. ADVERTENTIE De matras I waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond meegedeeld, dat geen overeenstemming is bereikt met Noord - Viëtnam over een plaats waar voor bereidende besprekingen over Viëtnam zouden kunnen beginnen. Deze bekendmaking kwam enkele uren nadat in de Laotiaanse hoofdstad Viëntiane Amerikaanse en Noordviët- namese diplomaten een ontmoeting hadden gehad. In Viëntiane heeft Noord-Viëtnam aan de Amerikaanse ambassadeur Wil liam Sullivan het antwoord overhan digd op de jongste Amerikaanse bood schap. De inhoud van het Noordviëtna- mese antwoord is niet bekend ge maakt. De perschef van het Witte Huis, George Christian, wilde geen enkel commentaar geven op de bijeenkomst in Viëntiane. die betrekkelijk lang een half uur heeft geduurd. De speculaties nemen toe dat Parijs tenslotte gekozen zal worden als plaats van samenkomst voor het eerste over leg. Intussen heeft de Poolse regering zes ambassades in Warschau benaderd in een poging Warschau gekozen te krlj- zen als plaats voor de eerste contacten tussen Hanoi en Washington. De Poolse druk om Warschau te kie zen wordt in Washington uitgelegd als een bewijs dat Hanoi veel waarde hecht aan de Poolse hoofdstad als plaats van de eerste besprekingen. pARIJS Kanunnik Felix Kir (92), burgemeester van Dijon, is giste ren in het ziekenhuis Bocage te Dijon overleden. Met hem verdwijnt de meest pittoreske figuur, die het Fran se parlement onder de Vierde en Vijfde republiek heeft gekend, en een van de grootste verzetstrijders, die Frankrijk heeft voortgebracht. Frankrijk, Rusland, Belgie, Duitsland, Engeland en Amerika hebben hem hiervoor de hoogste onderscheidingen verleend. Nederland benoemde hem tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Tot aan de Tweede Wereldoorlog was Felix Kir slechte bekend in zijn Bourgondische streek, de Cóte d'Ör, als een goede journalist en conferen cier. Op het ogenblik dat de Duitsers in 1940 Dijon binnentrokken was hij hoofdredacteur van een katholiek blad. Het duurde niet lang of hij slaagde er in op zijn eentje vier- a vijfduizend gevangenen uit het concentratiekamp Longvic-les-Dijon te doen vluchter.. Daarvoor werd hij op 10 oktober '40 ter dood veroordeeld. Twee maanden later kreeg hij gratie en werd hij vrijgelaten. Toen nam hij de organisatie op zich van de vluchtlijnen, waarlangs de ge dropte geallieerde agenten en neerge schoten piloten zich in veiligheid kon den stellen. Honderden heeft hij op dde manier het leven gered. Op 2 ok tober 1943 werd hij opnieuw gearres teerd. maar bij gebrek aan bewijs moest men hem laten gaan. Daarop besloten de Franse collabora teurs hem uit de weg te ruimen. In januari 1944 kwam drie jongens met een machinegeweer zijn kamer bin nenvallen. Kir keek hen aan. Niets anders. Zij losten' een salvo op hem. Zonder met do ogen te knipperen bleef hij hen aankijken. Nog een sal vo. Hij bleef overeind. Maar de jon gens namen de vlucht. ,Zou ik gevallen zyn", zei hy later, „dan zouden ze mij het genadeschot hebben gegeven. Hoewel ik zwaar gewond was moest ik dus overeind blijven. Tenslotte smeerden ze hem." Dit voorval tekent kanunnik Kir ten voeten uit. Hij was nauwelijks van zijn verwondingen hersteld toen Dijon werd bevrijd. Qp slag werd hij bur gemeester. Hij was een matig be stuurder, maar een overmoedig pro motor, die koppig doorzette om zijn overdreven geachte dromen te ver wezenlijken. Tot zijn dood bleef hij burgervader. In hetzelfde jaar dat hij burgemeester wefd koos zijn streelc hem ook als kamerafgevaardigde, wat hij tot 1967 zou blijven. Van 1958 tot 1967 was hij zelfs kameroudste en opende als zo danig met scherpe redevoeringen el ke herfst het parlementaire jaar. Hij was een felle anti-gaullist. Deze Bourgondische figuur voelde zich onder alle omstandigheden een vrij man, slechte gebonden door zijn over tuiging die hij nooit onder stoelen of banken stak. Tot in de laatste dagen bleef hij actief. Hij was ook een groot levenskunste naar en een groot gastronoom. Zijn naam zal blijven voortleven in een van de populairste Franse apéritief- dranken. Kir, die men kan maken door aan een bodempje 'cassislikeur witte Bourgondische wijn toe te voe gen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7