Veenendaals dagblad Voor werkende vrouw niet eerder A.O.W. Buiten C.N.V. met „eigen geluid" op een gevaarlijke weg Humoristisch idee voor corso Londense haven lag vrijwel stil Verolrae begint zelf met bouw van reuzendok Bio-tex is jarig... daarom is het feest Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prins Willem-Alexander vandaag een jaar ond Warmer GESLOTEN Kijk in deze krant en lees hoe u het mee kunt vieren ROOLVINK VOLGT SER-ADVIES TEGEN VERVROEGD PENSIOEN Eerste peulen geveild NUTSSPAARBANK Chauffeur bekent aanranding Tweede-Kamerlid gearresteerd na aanrijding Dr. Platteel wil Hilversumse ambtswoning niet betrekken Kesteren zonder wethouders Arbeiders eisen stopzetting immigratie kleurlingen Vrouw overleden die niet bijkwam uit narcose Rotterdammers blijven zoeken ZELF GEVRAAGD Horse-minded MET ALGEMEEIS KONINGINNEDAG 30 april 1968 zijn onze kantoren N.V.V. KRITISEERT: Norma,'n Van Aarsen produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel. 08855/1401 BEDREIGING SMERIG EVEN ERG IS AAR BEMÏEKOM Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. ZATERDAG 27 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. I00 DEN HAAG De ongehuwde werkende vrouw krijgt geen vervroegd AOW- pensioen. Met dit besluit volgt minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) het advies van de Sociaal-Economische Raad, dat in oktober 1966 aan de ministers is uitgebracht. In een brief, die de federatie van verenigingen, die de verpleging en andere on derdelen van de volksgezondheid bevorderen, volgende week ontvangt, spreekt minister Roolvink zich definitief tegen het vervroegde pensioen uit. Bij de federatie zijn de Nederlandse Verehiging van verpleegkundigen, de Katholieke Unie van verpleegkundigen en verzorgenden en de Nederlandse Christelijke vereniging van verpleeg kundigen en verzorgenden aangesloten. De federatie heeft, ondanks het nega tieve advies van de SER, geprobeerd de minister tot andere gedachten te brengen. „Wij hebben getracht voldoende door slaggevende motieven aan te voeren, Bovendien hebben wij voor een over gangsregeling gepleit", aldus de federa tie. „Wij worden dagelijks op de pro blemen van de oudere verpleegkundigen gedrukt, voor wie de uitoefening van het beroep te zwaar wordt". Het verzoek om advies is in mei 1965 gedaan op initiatief van minister Roolvink zelf, die toen nog Tweede- Kamerlid was. Hij verzocht de regering in een motie het advies van de SER t.e vragen over de wenselijkheid om onge huwde vrouwen, die geen weduwen- of andere sociale-verzekeringsuitkering hebben, eerder dan op de 65-jarige leef tijd bijv. op 60- respectievelijk 62- jarige leeftijd een aow-uitkering te geven. De SER heeft de volgende argumen ten onderzocht: In vele landen is de pensioengerechtigde leeftijd voor vrou wen lager dan die voor mannen; De kans op vervroegd pensioen we gens invaliditeit is in de leeftijdsgroep van 60-65 jaar bij ongehuwde vrouwen veel hoger dan bij mannen; Het werkloosheidsrisico is voor vrou wen van 60-65 jaar veel groter dan voor mannen in dezelfde leeftijdsklasse; De ongehuwde werkende vrouw voert in het algemeen tevens haar eigen huishouden en deze taak wordt zwaar der naarmate zij ouder wordt; De oudere ongehuwde vrouwen zijn achtergesteld bij de weduwen van de zelfde leeftijd, die in het algemeen aan de a.w.w. een recht op pensioen ontle nen. Het onderzoek, zo meldde de SER in W/e hebben weieens gevreesd, dat in onze gemotoriseerde eeuw de mens afstand zou nemen van het paard en dat dit nobele rij- en trek dier tot verdwijnen of een schamel restant gedoemd zou wezen. Des te verheugender is 't dat de paarden groot en klein hun positie ondanks de sterke concurrentie hebben weten te behouden. Overal op ons platteland bloeit de ruitersport in crosscountries en concourshippiques, alom zien we landelijke rijverenigingen, ponyclubs, openlucht- en overdekte maneges. Kortom, het paard is „in" en wanneer we een wei passeren, door deze vier voeter gestoffeerd, doet dit ons deugd. Het is geen wonder, dat boek en pe riodiek met zo'n ontwikkeling gelijke tred proberen te houden in weten schappelijke, populaire en anekdoti sche produktie. Niet zelden zijn zulke uuitgaven bijzonder fraai en geschikt om b.v. te dienen als waardige prijs bij een speciale hippische prestatie. Als zodanig wil ik gaarne het prach tige. in kleur en zwart-wit uitgevoerde folio-boek over een der ruitervolken par excellence de Gauchos van Zuid- Amerika aankondigen, dat door de Forum Boekerij te 's Hage f 34,50 gebonden) op de markt gebracht wordt, een schilderachtig relaas over de bereden koeherders der pampa's van Argentinië, ver van de samenle ving omzwervend. Deze mannen zijn volkomen één met hun paard, zitten er in zwierige romantische kledij op, terwijl de grote zilveren sporen blin ken in de zon. Het royale werk „El Gaucho" van J. L. Lanuza gaat uit voerig in op hun geschiedenis en le ven, terwijl kenners van het land (o.m. de Engelse reiziger W. H. Hud son; pionier der Britse vogelbescher ming) de bladzijden ten overvloede larderen met hun belevenissen. 27-4-'68 A. B. WIGMAN 1966, heeft geen gegevens opgeleverd, die een duidelijke rechtvaardiging van een vervroegd pensioen verschaffen. De analyse heeft wel aanwijzingen gegeven dat voor bepaalde groepen vrouwen zich bijzondere omstandighe den voordoen, die op latere leeftijd het verkrijgen van een inkomen bemoeilij ken. Deze moeilijkheden betreffen echter enerzijds ook andere dan ongehuwde vrouwen, terwijl anderzijds de daar voor te geven verklaringen niet voor alle ongehuwde vrouwen gelden. De SER meent dan ook, dat de moeilijk heden niet door een algemene maat regel als een beperkte verlaging van de pensioengerechtige leeftijd voor de ongehuwde vrouw, kunnen worden weg genomen. Integendeel, een eventuele voorzie ning kan slechts aan haar doel beant woorden, als zij met de individuele situatie van de betrokkenen rekening kan houden. In zijn brief, die woensdag het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid verlaat, zegt minister Rool vink met belangstelling de ontwikke ling te zullen blijven volgen. VENLO Op de coöperatieve vei ling te Grubbenvorst zijn gistermorgen de eerste peulen aangevoerd. Dat is veer tien dagen vroeger dan verleden jaar. Ze brachten acht gulden per kilogram op. ADVERTENTIE VEENENDAAL/RHENEN/ AMERONGEN UTRECHT Het Christelijk Na tionaal Vakverbond (C.N.V) laat te vaak een eigen geluid horen om de onduidelijkheid over haar positie in de vakbeweging te verdoezelen. Deze kri tiek komt van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen in zijn or gaan „De Vakbeweging". De redacteur van dit blad, drs. H. ter Heide, bespreekt daarin de brochure „Sociale aktie en christelijk geloof" van de toekomstige voorzitter van het C.N.V., de heer J. Lanser. In die bro chure verdedigt de heer Landser het bestaansrecht van de christelijke orga nisatie. Hoewel hij toegeeft dat er een inter nationale en nationale beweging naar samenwerking bestaat, vindt hij, dat de christelijke vakbeweging niet tot een „bezinningsorganisatie" moet afzakken in een groter geheel: Het Evangelie moet inspiratiebron blijven. „De Vakbeweging" stelt daar tegen over dat het een eerste vereiste is, dat de gezamenlijke vakbeweging haar taak ten opzichte van de werknemers zo goed mogelijk vervult. Dat het C.N.V. zich meermalen toch apart wil laten horen, vindt het voor de positie van de Neder landse werknemer een gevaarlijke weg. Het N.V.V. wijst het C.N.V. erop dat het wel moet weten welke schade deze hou ding kan aanrichten aan de broodnodige hervormingen in de maatschappij. De voorzitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen, betreurt de kritiek van het N.V.V. Hij vraagt zich af waar om de drie vakcentrales altijd tot de zelfde opvattingen zouden moeten ko men. Het heeft veel meer zin om er de nadruk op te leggen, dat zij het in veel gevallen wél eens zijn geworden. Het C.N.V. heeft zijn eigen redenen gehad om een onafhankelijk geluid te laten horen en daar heeft het gevaar van de onduidelijkheid niets mee te maken, aldus de heer Van Eibergen. BEETSTERZWAAG Dank zij dc op lettendheid van een av-^AóbiMst kon de rijkspolitie te Oude kela gister nacht de 27-jarige vrachtwagenchauf feur E. Z. uit Oude Pekela aanhouden. Hij heeft bekend dat hij dinsdag avond een twintigjarige verpleegster die stond te liften had meegenomen, en ver volgens heeft geprobeerd haar te ver krachten op een parkeerplaats te Beet- sterzwaag. Het meisje werd bij de wor steling erngstig gewond. Een automobilist had het nummer doorgegeven aan de politie, toen hij de vrachtwagen op de rijksweg zag keren. De dag van vandaag heeft 'n fees telijk tintje, want het is de eerste verjaardag van prins Willem-Alexan der. Met het oog hierep werd op Drakesteyndeze officiële foto ge maakt van het prinsje, dat naar men zegt sprekend lijkl op zijn moeder op dezelfde leeftijd. Prinses Beatrix en prins CAaus kwamen vanmorgen vroeg op Schiphol terug van hun Ameri kaanse reis en waren zo juist op tijd om het feest mee te maken. Vanmiddag trekt het jaarlijkse bloemencorso door de bollenstreek Deze praalwagen, „Horen, zien en zwijgen" genoemd, kreeg de prijs voor het meest humoristische idee. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27111 ROTTERDAM Het Tweede-Kamer lid J. T. M. uit het Groningse Nieuw Scheemda is maandagavond door de Rotterdamse politie aangehouden nadat hij betrokken was geraakt bij een aan rijding. De heer M. bleek onder invloed te zijn. Zijn auto werd bij de aanrijding vernield. De schade zou twintigduizend gulden zijn. M. heeft de nacht op het politiebu reau moeten doorbrengen. Zijn rijbewijs is in besiag genomen. Het Kamerlid had maandagavond een receptie bijgewoond in het Rotterdamse Bouwcentrum, die werd aangeboden door minister Udink (ontwikkelingshulp) ter gelegenheid van de Indonesische donorconferentie. HILVERSUM De nieuwbenoemde burgemeester van Hilversum, dr. P. J. Platteel. weigert de ambtswoning te aanvaarden, die het gemeentebestuur tot zijn beschikking had gesteld. Het was de woning aan de Torenlaan 45 in het centrum van Hilversum, die door de vorige burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, 16 jaar is bewoond. Dr. Platteel is echter van mening dat dit huis niet representatief genoeg is voor een burgemeester van een plaats met meer dan 100.000 inwoners. Het pand aan de Torenlaan is een ouderwet se grote villa, in een smalle laan gele gen, en heeft een kleine voortuin. Het gemeentebestuur zoekt nu naar en andere woning voor de nieuwe bur gemeester. Het pand aan de Torenlaan, dat eigendom is van de gemeente, zal niet worden verkocht. KESTEREN De beide wethouders van Kesteren hebben vrijdagavond hun ontslag aangeboden wegens hetgeen is voorgevallen in een vorige raadsverga dering. De fracties van de PvdA, Boeren partij en Gemeentebelangen dienden toen een motie van wantrouwen in te gen de SGP-wethouder J. van Eek, om dat hij zijn eerder gegeven toestem ming voor de stichting van een jeugd- instuif in het dorp Opheusden introk. Bij nader inzien vond de heer Van Eek instuiven verschrikkelijke dingen in een gemeente. „Zij leiden tot zedenverwilde ring en bandeloosheid", vond hij. De motie tegen de SGP-wethouder werd verworpen en uit protest namen de fractieleden van de PvdA, de BP en Gemeentebelangen plaats op de publie ke tribune. In verband met de ontstane crisis in de gemeenteraad van Kesteren stelde ook wethouder J. van Appeldoorn van de Christelijke Arbeiderspartij zijn zetel ter beschikking. I (Van onze correspondent) LONDEN Nieuwe uitingen van rassenhaat en tegendemonstraties gingen gisteren gepaard aan pogingen van leiders der conservatieve partij om de gemoederen te kalmeren. Zo was het gisteren in Engeland, bijna een week nadat het conservatieve Lagerhuislid Enoch Powell de bal aan het rollen bracht met zijn, nu al beruchte, rede over het rassenvraagstuk in Engeland. Het grootste deel van de haven van Londen lag gisteren stil, doordat vier- tot vijfduizend havenarbeiders protest betogingen hielden tegen de immigratie politiek van de regering en voor Powell. Zeker 65 schepen werden daardoor ge troffen. De arbeidsonrust in de Londense haven, die wordt aangewakkerd door leden van neo-nazigroepen, brengt voor miljoenen gulden schade toe. De arbeiders eisen een volledige stop zetting van de immigratie van kleurlin gen, waardoor zij, naar zij zeggen, be dreigd worden in hun bestaan. Tot nu toe is er evenwel nooit enige niet-blanke in geslaagd om een baan te krijgen in een der havenbedrijven. Terwijl Enoch Powell gisteren voor een privébezoek naar Canada vertrok, hielden vijfhonderd studenten voor zijn huis een betoging tegen hem. Het gemeentebestuur van het Londen se stadsdeel Earling sloeg gisteren alarm: het drong er bij de regering op aan, vestiging van meer immigranten daar tegen te gaan, omdat de scholen in Ealing het verzadigingspunt hebben bereikt. Van de 41.000 kinderen op de openbare scholen in Ealing zijn er zeker zevenduizend van niet blanke immi granten. Edward Heath, de leider van de Con servatieve partij, die Enoch Powell uit zijn schaduwkabinet heeft gezet, hekel de gisteren diens rede nog eens, toen hij in Birmingham besprekingen begon met partijfunctionarissen over het ras senvraagstuk. Hij had het over smerig en venijnig, toen hij de reacties in Lon den besprak op de rede van Powell. Volgens Heath kan ef niet aan worden getwijfeld, dat de sympathiedefmonstra- ties voor Powell goed georganiseerd zijn door een groep niet-representatieve opstokers. Ook Sir Alec Douglas-Home, de vroe gere Conservatieve premier, hekelde gisteren Powells woorden en de gevol gen daarvan. Een textielwinkelier in Brixton, het Londense stadsdeel waar Westindiërs sterk overheersen, besloot gisteren zijn zaak te sluiten en terug te gaan naar West-Indië, waar hij vandaan komt. Hij is twintig jaar in Engeland geweest, maar het is daar volgens hem al even erg als in Amerika. In Croydon treedt maandag een vrouw van 29 jaar uit Jamaica als eer ste niet-blanke vrouwelijke politieagent in dienst. DEN HAAG In het Haagse ge meenteziekenhuis Zuidwal is een van de twee vrouwelijke patiënten overle den, die al geruime tjjd bewusteloos in het ziekenhuis liggen. Het was een oudere vrouw, die in de kerstdagen was geopereerd en daarvoor onder narcose was gebracht. Na de me dische ingreep kwam zij niet bij. Zowel op verzoek van de familie leden als om medische redenen wil de directeur-geneesheer van het zieken huis, de heer N. K. Cath, niet vertellen waaraan de Haagse vrouw is overleden. Wel vertelde hij dat de toestand van de patiënte geruime tijd zeer precair is geweest. De andere patiënte, de 24-jarige me vrouw Dirkje Oudenbroek, leeft nog. Zij is overgebracht naar het protes tantse streekziekenhuis in Bennekom, waar ook 't meisje Mia Versluys wordt verpleegd. Volgends de heer Cath is de toestand van mevrouw Oudenbroek na een klei ne operatie ongeveer anderhalve maand geleden vrijwel niet veranderd. Ook zij kwam niet uit een narcose bij. BREDA In het Hollandsch Diep is gisteravond het lijk gevonden van de negentienjarige mejuffrouw E. J. M. C. Hopstaken uit Roosendaal, het nog ver miste slachtoffer van het verkeersonge luk op de Moerdijkbrug op 26 maart. ROZENBURG De heer C. Verolme heeft gisteren de knoop doorgehakt. H(j heeft besloten voorlopig geheel voor eigen rekening te laten beginnen met de bouw van een nieuwbouw- en repa ratiedok voor mammoettankers. „Ik kan niet langer wachten op de beslissing van minister De Block (Economische Zaken) of hy een kredietgarantie van f 75 mil joen wil geven voor dit dok in de Bot- leg of voor een op de Maasvlakte van de combinatie van vier werven", zei hy. Hij blijft bereid tot samenwerking met dit kwartet, deelde de heer Verol me mee na de kiellegging van de eerste 255.000-tons tanker voor Esso. Dit ge beurde op de in aanbouw zijnde helling, die volgens hem met een lengte van 360 meter de grootste ter wereld wordt. „Ik wil het nieuwe dok (zeshonderd meter lang en 85 meter breed) voor vijf tig procent 180 dokdagen per jaar ter beschikking stellen van de andere werven. Waarschijnlijk zullen zij hier ook de casco's van de mammoettankers die zij in opdracht krijgen, kunnen la ten bouwen. Daar is een derde van de bouwprijs mee gemoeid. Het overige werk kunnen zij dan op de eigen bedrij ven doen". ROTTERDAM De twee zevenjarige Rotterdamse meisjes Anneke van Hulst en Louise van Heuzen, die sinds zondag middag spoorloos zyn, bleven ook gis teren onvindbaar. Brandweer en Gemeentewerken zyn gisteren begonnen met het leegpompen van ondergelopen kelders in het Zalm haven-kwartier. Voorlopig is het dreg gen in de Zalm- en Leuvehaven stop gezet. Ook de twee duikers uit Geer- truidenberg kwamen gisteren niet in actie. De vreemdelingendienst van de Rot terdamse politie is gisteren begonnen met een uitgebreid onderzoek in de buurt van de Van Vollenhovenstraat, waar de meisjes wonen. Er is echter geen enkele aanwijzing dat vreemde lingen bij vermissing van de meisjes zijn betrokken. De rechercheploeg van de kinder politie zoekt naar een lichtgrijze buiten landse vrachtwagencombinatie. In de buurt van die combinatie zijn zondag avond om ongeveer zes uur twee op de vermiste meisjes gelijkende kinderen ge zien. Ook andere tips blijven binnen komen. (Van onze weerkundige medewerker) TJet weer wijst in de richting van hogere temperaturen. Nu het maximum zich van de Noordzee naar West-Duitsland heeft verplaatst nes telt de wind zich in de zuid-oosthoek, uit welke richting wat warmere lucht wordt aangevoerd. Wij verwachten vanmiddag in Gel derland maxima van circa 20 graden Cmorgen dezelfde of nog iets ho gere. Een depressiefront boven het wes telijke deel van de Britse eilanden be vordert deze ontwikkeling, maar doet aan de andere kant de vooruitzichten voor zondag enigszins troebel zijn. Het is namelijk niet denkbeeldig dat er dan in de loop van de dag bewol king opkomt met later een kans op een regen- of onweersbui. Na de nachtvorsten van gister- en afgelopen nacht (dichtbij de grond -2 tot -3 graden C.) zal de minimumtem peratuur dit weekeind vrij belangrijk hoger worden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1