Groeiend onbehagen in V.S. tegen Frankrijk maar geen echte boycot Ceausescoe werkt concurrent weg 00 Oostduitsers weigerden Schütz doortocht LUCHTRACE OVER OCEAAN Over de grenzen Nieuwe lijn KERNPROEF IN NEVADA Omzet Philips hoven plan winnaressen Pers valt in Praag Kremlin aan 12 arrestaties op Molukken Ropochi denkt niet aan aftreden Wilson wint smaadzaak van de week Reeds bij de eerste bladzijde weet u het: dit unieke standaardwerk hoort in elk gezin thuis. Honderdvijftig kloeke pagina's in kleuren druk geven u een realistische kijk op het huiselijk leven in Nederland. Vraag ernaar bij uw leverancier. Hij heeft 't. Het nieuwe Staalboek 1968 van Rath& Doodeheefver. Stralend nieuwe behangdessins voor to taal nieuw wonen. Behang van R&D. ONTTROOND ZATERDAG 27 Al ADVERTENTIE LAS VEGAS (Nevada V.S.) De machtigste kernbom die ooit In de Verenigde Staten tot ontploffing is ge bracht heeft vrijdag de Nevada-woes- tijn, die zich 160 km ten noordwesten van Las Vegas bevindt, doen trillen. De ontploffing gebeurde om 4 uur. Zij was als gevolg van ongunstig weer een uur uitgesteld en werd in Las Vegas gevoeld. I)e inwoners van Las Vegas vertelden, dat de explosie de stad meer dan een minuut schokte. Luchters schommelden heen en weer in het Munthotel in het centrum der stad. Het was een experimentele water stofbom welke beproefd werd in een kelder op 1300 meter diepte in een ver laten woestijngebied gelegen. Het vermogen van de bom was ge lijk aan een miljoen ton tnt. Dit is iets meer dan de vorige machtigste ontplof fing in hetzelfde gebied welke in de cember vorig jaar plaats had. Een miljoen ton tnt is 50 keer zo sterk als de atoombom, die in de twee de wereldoorlog Hirosjima met de grond gelijk maakte. De vakbond van arbeiders in de auto-industrie heeft donderdag presi dent Johnson om uitstel verzocht, met het doel de gevaren nog eens na te gaan. Het verbond van Amerikaanse geleerden, een groep van 2200 natuur kundigen en andere wetenschapsdiena ren, had aangedrongen op staking van alle Amerikaanse kernproeven. De mil jonair Howard Hughes, die miljoenen in hotels en casino's in Nevada heeft belegd, vroeg om een uitstel van drie maanden. Hij was bang dat de ontplof fing het water en de lucht zou besmet ten of aardbevingen veroorzaken. De commissie antwoordde, dat zij reeds elf miljoen dollar aan bestude ring had uitgegeven en dat zij de proef veilig achtte dat geen schade of radiatie- lekken buiten 't proefterrein waren te verwachten en er geen bewijzen waren dat de ontploffing een aardbeving kon veroorzaken. Te laat met computers EINDHOVEN Hoewel nog niet al le gegevens over het eerste kwartaal van 1968 bekend zijn, liggen de omzet ten van de nv Philips gloeilampenfa brieken in die periode iefs boven de planning. Aldus werd in antwoord op een vraag meegedeeld door de heer ir. F. J. Philips in de gistermiddag gehou den jaarvergadering van het concern. Aanwezig waren bijna 1100 aandeel houders, aanzienlijk minder dan in vo rige jaren. Niettemin is de jaarverga dering van Philips, zoals de voorzitter, ir. P. F. S. Otten, opmerkte, nog altijd de grootste jaarvergadering in Europa. Zoals in het verslag gezegd heerst de verwachting dat de resultaten van Phi lips dit jaar beter zullen zijn dan het vorig jaar. Tot nu toe is deze verwach ting in 1968 bevestigd. Een aandeelhouder stelde de vraag of niet wederom een bonusuitkering te ver wachten is. Hierop antwoordde de heer Philips, dat men dit alleen doet als de gehele zaak in een sterk groeiende fase is. Philips heeft dit gedaan toen de ven nootschap een zeer sterke uitbreiding van haar omzet had. Een andere voor waarde is dat men bijzonder tevreden moet zijn over de gehele rentabiliteit. Daarover is men thans helemaal niet te vreden. Integendeel, de rentabiliteit zal aanzienlijk moeten verbeteren en pas dan kan weer eens gedacht worden aan de uitkering van een bonus. Op de vraag of Philips niet erg laat op de markt kwam met de computer, werd van bestuurszijde geantwoord, dat toen het besluit genomen werd om zelf computers te gaan maken, deze zaak met alle degelijkheid is aangepakt. Bij Philips geloof men ook nu nog niet dat men op het juiste moment ermee be gonnen is. Ook met de radio's is Phi lips indertijd niet de eerste geweest maar daarom heeft Philips daarmee toch niet minder succes gehad. ADVERTENTIE MeJ. M. Schackens, Willem (ioossensstraat 25. Sittard; Mevr. J.Pastoors, Korte Muider- weg 33. Muiden, Mej. I. van Haazel. Hooghout 33, Breda; Mevr. A. E. van Wijk, Abeel- straat 30, Zaandam. Mevr Y. Boerdam, Vinkenstraat 9SA, Rotterdam-N Doe óók mee aan het 3 Ster- renspel.Win óók f 100.-. Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! BREDA In het Hollandsch Diep is drijvend aangetroffen het lijk van de 19-jarige mej. E. J. M. C. Hopsta ken uit Roosendaal, een der slachtoffers van het verkeersongeluk op de Moer- dijkbrug op 26 maart. Vijf van de acht inzittenden van het personenbusje waren toen op slag dood, doch van het meisje ontbrak elk spoor. WASHINGTON Een gevoel beledigd te zijn, het vermoeden dat de Fransen ondankbaar zijn voor de in het verleden door de Amerikanen verleende hulp, zelfs het goedmoedig verlangen om een rage te ontketenendat zijn de ver schillende motieven, die hier en daar in de V.S. schijnen te leiden tot „Cam pagnes" van particuliere personen, tegen Frankrijk en Franse waren. De Amerikaanse verbittering tegen de Seine is begonnen als een reactie op de recente gedragingen van president De Gaulle: de gigantische goudspeculatics op de Franse markt, een onprettig standpunt ten aanzien van de oorlog in Vietnam, verklaringen over het Midden-Oosten en de anti-Britse houding met toetreding tot de E.E.G. Noch Franse diplomaten in de V.S., noch de Amerikaanse regeringsfunctiona rissen hebben weinig uiting gegeven aan enige werkelijke bezorgdheid over deze uitingen van ergernis van de zijde van het publiek. sen zeggen, dat een Amerikaanse boy cot van Franse goederen op de VS zelf zou kunnen terugslaan. Zij zeggen ter toelichting, dat Frankrijk zou kunnen terugslaan door elders te zoeken naar nieuwe leveranciers van goederen, die traditoneel voor de VS worden gele verd. Zij voegen hieraan toe, dat elek tronische rekenmachines ongeveer de enige uitzondering zouden vormen. VREEMD Het democratische lid van het Huis van Afgevaardigden. Mondal Rivers. b.v. stelde voor. alle in Frankrijk in de beide wereldoorlogen begraven Ameri kaanse soldaten op te graven en op nieuw te laten begraven in de VS en se nator Thomas Dood, eveneens demo craat, zei dat hij een resolutie zou indie nen. waarin de Amerikaanse toeristen zouden worden aangespooord thuis te blijven, maar dat was vooruitlopen op president Johnson eigen plan, om de Amerikanen van onnodige reizen naar het buitenland af te houden. Vele senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden hebben de eis gesteld, dat de VS onmiddellijk beta ling van de Franse schuld uit de eerste wereldoorlog moeten verlangen. Die schuld bedroeg op 30 juni van het vo rige jaar met inbegrip van de rente 6.858.592.550 dollar. Amerikaanse autoriteiten zeggen evenwel, dat 't handhaven van deze ou de schuld in de boeken er elk jaar de rente aan toevoegen, waarschijnk een wassen neus is. omdat Frankrijk 30 jaar geleden duidelijk heeft verklaard, dat het zijn schuld slechts zal betalen als het herstelbetalingen van Duitsland krijgt. Inmiddels is Frankrijk op het tijd schema voor met de betaling van de schuld uit de tweede wereldoorlog. DE GAULLE tegenstand O Enkele voorbeelden van een soort symbolisch stoom afblazen zijn: de op richting door een dokter in Maryland van een organisatie. „Atom" genoemd. De letters van deze naam betekenen: „American Tired of Megalomania" (Amerikanen, die de grootheidswaanzin (van De Gaulle) zat zijn). Een autohandelaar in New York wil geen wagens van Frans fabrikaat meer als inruilobject aanvaarden bij aanko pen van nieuwe Amerikaanse model len een restaurateur te Chicago heeft andere restaurateurs per brief aangespoord, de Franse wijnen te ver vangen door wijnen uit Californië en de staat New York. Een radio- en tv-zaak in Alabama heeft de prijs van al haar speeltafels in Franse provinciale stijl met 20 pro cent verlaagd, wat overigens een storm loop van koopjesjagers veroorzaakt. Een groep inwoners van Boston heeft Franse Francs in de haven gegooid zo als bijna 200 jaar geleden burgers uit Boston van die tijd er aan de voor avond van de Amerikaanse onafhanke- lijkhcisdsoorlog Engelse thee in gooi den. De Franse diplomaten en Amerikaan se regeringsfunctionarissen erkennen evenwel de ernstige consequenties van een eventuele anti-Franse beweging van meer betekenis in de V.S., tot uiting komende in een boycot van Franse importen, van de Air France door luchtreizigers en van Frankrijk zelf als een geliefd vakantieland voor Ame- riakanen. De Franse ambassadeur, Charles Lu- cet, wilde ziich niet over het onderwerp door de pers laten ondervragen, maar de handelsadvise,ur van de ambassade, Guy Chaumet, praatte bereidwillig over de onderstroom van anti-Franse stemming in de V.S. en zei: „Ik hoop dat het een tamelijk emotioneel ver schijnsel is, te wijten aan misverstand en ik hoop dat het tijdelijk is". En een Amerikaans functionaris zei: „Wij zouden niet graag zien. dat het zich uitbreidt. Het is niet doeltreffend en bovendien zou het nadelig kunnen zijn voor onze (goede) betrekkingen, die wij graag zouden zien voortbestaan". ONGEORGANISEERD Tot nu toe hebben functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken geen georganiseerde anti-Franse beweging waargenomen, die een krach tige openlijke uiting van misnoegen door het ministerie zou eisen, maar al leen particulier besluiten van afzon derlijke personen om van zulke Franse goederen als wijnen en parfums af te zien. Een onmiddellijk gevolg heeft zich evenwel voorgedaan in Californië, waar een groep zakenlieden probeerden 255.000 Amerikaanse dollars bijeen te brengen, om propaganda te maken voor Californische produkten op een voorgenomen handelsbeurs, die in april in Parijs zoou worden gehouden. Zij hebben niet meer dan 15.000 dollar van het genoemde bedrag bijeen kunnens brengen en de beurs moeten uitstellen tot oktober. Er hebben ook geruchten de ronde gedaan, volgens welke de grotendeels Joodse kledingindustrie van New York City, geprikkeld door de opvattingen van De Gaulle over de schuld aan de Arabisch-Joodse oorlog van 1967. wel licht een boycot van de creaties van de Parijse haute Couture zou organiseren, maar de regering heeft verklaard zich ervan te hebben overtuigd kennelijk na een onopvallend onderzoek naar de juistheid van het bericht dat hier niets van zou komen. GEEN BOYCOT Er is ook geen statisch bewijsmate riaal voor een boycot. De Franse in voer is gedurende de eerste elf maan den van 1967 met een magere 2 pro cent gedaald, maar het maandcijfer van november 1967 was in werkelijk heid hoger dan dat van november 1966. Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel hebben de VS in de eerste elf maanden van het vorige jaar voor een waarde van 628,1 miljoen dollar aan Franse goederen ingevoerd, tegen 641.4 miljoen in dezelfde periode van 1966, maar de novembercijfers waren 67,5 miljoen voor 1967 en 66.6 miljoen voor 1966. De Amerikaanse uitvoer naar Frank rijk nam in de eerste elf maanden van 1967 van 919.8 miljoen dollar in de zelfde elf maanden van 1966 toe tot 941.8 miljoen. De novembercijfers wa ren voor dezelfde jaren 78.6 miljoen voor 1966 en 80.9 miljoen voor 1967. Sommige Amerikaanse functionaris- Roemenië werkt aan de-stalinisatie Een standaardwerk zonder weerga BOEKAREST Een hooggeplaatste Roemeen, Alexandru Draghici, is vrij dag uit zijn regerings- en partijfunctie ontslagen, wegens misbruiken van zijn functie tijdens processen in de jaren vijftig. In een verklaring die vrijdag door de Roemeense communistische partij na een vergadering van vier dagen werd uitgegeven, wordt gezegd dat Draghici, voorheen verantwoordelijk voor staats- veiligheidszaken, uit het partgpresidium. het uitvoerend comité en het centrale comité is verwijderd. Tegelijk wordt zijn ontslag als vice-premier aanbevo len. Met hem verdwijnt daardoor dc enige sterke opposant van Nicolae Ce- ausescoe. partijleider en president van Roemenië. De uiterste maatregel, hel uit de party stoten als lid. is blgkbaar niet toegepast. Daardoor zou vervolging in rechte mogelijk geworden zijn. Draghici werkte samen met de com munisten van de harde lijn, <3ie aan de macht kwamen onder de voormalige partijleider Ghiorghoe Dej, die drie jaar geleden door Ceausescoe werd op gevolgd. Draghici zou de man geweest zijn die bewijzen leverde in een proces dat in 1954 tot terechtstelling van Lucretioc Patranascoe „wegens spionage" heeft geleid. In de verklaring staat dat de stof felijke resten van Patranascoe zullen worden overgebracht naar het helden monument in Boekarest. De Roemeen se partij maakte tevens bekend dat met een rehabilitatieprogramma voor men sen, die tijdens stalinistische processen ten onrechte werden veroordeeld, zal worden begonnen. Draghici was vorig jaar december al ontslagen als secretaris van het centra le comité, toen Ceausescoe president werd. Hij was in 1953 minister van Staatsveiligheid en werd in die tijd be schouwd als een van de Roemeense communistische leiders, die voor hun toekomst vreesden, nadat de Sovjetrus- sische chef van de veiligheidspolitie Lawrenti Beria was terechtgesteld. De Roemeense communistische lei ders hebben tevens de overleden sterke man van het Roemeense regime Gheorghe Gheorghioe-Dej onttroond, 'n Commissie van het Roemeense centra- Ie partijcomité heeft de voormalige pre sident en partijleider betrokken in het proces tegen en de executie van de communistische partijfunctionaris Loe- cretioe Patrascanoe in 1954. De commissie stelde Gheorghioe-Dej ook direct verantwoordelijk voor de dood van Stefan Foris, tijdens de twee de wereldoorlog algemeen secretaris van de Roemeense communistische par tij De commissie deelde mede dat Foris „in de zomer van 1946 was gearresteerd en zonder te zijn berecht of te zijn ver oordeeld, gedood was volgens een be sluit dat was aanvaard door Ghoer- ghioe-Dej, Teohari Georgescoe, Ana Pau- ker en Vasile Loeca". De commissie gaf toe dat Foris „te kortkomingen had en fouten had be gaan". Met het oog hierop werd alleen „politieke rehabilitatie"aanbevolen. Roemenië is het tweede communisti sche land, na Tsjecho-Slowakije, dat dit jaar met een rehabilitatieprogram ma begint en daarmee 'n tijdperk van grotere vrijheden en beter gegarandeer de burgerrechten inluidt. Door te herinneren aan de excessen van de Stalinistische periode wijst Roe menië ook op de noodzaak, dat ieder communistisch land zijn onafhankelijk heid en soevereiniteit verzekert en niet langer toelaat dat buitenlandse invloed de handelingen van zijn partij beheerst. Elk behang van de R D fabrieken is uitgevoerd in Fixacolor kwaliteit PRAAG De Sovjet-Unie is vandaag in de Praagse pers aangevallen, om dat het lahd probeert de ideologische controle te verkrijgen over andere communistische partijen onder het voorwendsel dat het land de eenheid van het wereld-communisme verde digt. Het populaire dagblad Mlada Fronta be schreef de opvatting van het Kremlin over communistische heerschappij als ..geheel en al overheersend" en daarom in strijd met de huidige libe ralisatie in Tsjecho-Slowakije. Mlada Fronta zei dat de leiding van de Sovjet-Unie de „aspecten van demo cratie en socialisme nog niet had on derzocht", maar daarentegen „de na druk legde op de juistheid van de eigen principes, niet alleen in 't bin nenland, maar ook in het buitenland". De schrijver van het artikel, Milan Svrucek, berichtte na een bezoek aan Moskou, dat de Russische leiding vreesde dat de nieuwe koers van Tsje cho-Slowakije „ons hechte bondge nootschap met de Sovjet-Unie zou kunnen schaden". De nieuwe communistische regering is verder verzocht naar buitenlandse politiek jegens het Westen te heroriën teren en pogingen te doen om de be trekkingen met West-Duitsland en Oostenrijk te normaliseren en de Franse president Charles de Gaulle dit jaar voor een staatsbezoek uit te nodigen. De eisen voor „een meer actieve rol" in de buitenlandse politiek als onder deel van de huidige liberalisatie cam pagne in het land werden uitgespro ken door afgevaardigden van de na tionale vergadering in een debat over het regeringsprogramma dat aan dringt op een onafhankelijk standpunt in kwesties waarin het vorige Tsje- choslowaakse regime strikt de lijn van de Sovjet-Unie had gevolgd LONDEN Het Engelse dagblad „Daily Mail" heeft voor 4 tot en met 11 mei volgend jaar een luchtrace uitgeschreven tussen de top van de Empire State Building in New York en de top van de toren van het postkantoor in Londen. Er is een prgzenpot van 40.00(1 pond sterling (meer dan 270.000 gulden) ter be schikking gesteld. Alle vormen van luchtvervoer zijn toegestaan en de race staat ook open voor passagiers van gewone lgnvluchten. De race is georganiseerd ter herdenking van het feit dat - volgendjaar 50 jaar geleden de eerste non-stopvlucht over de Atlantische Oceaan werd uitgevoerd, maar tevens om aan te tonen dat het verkeer tussen steden sneller moet verlopen vanuit de stadscentra. In 1919 vlogen de Britten Bruce en Alkock met een oud militair vliegtuig van Ierland naar Amerika. De „Daily Mail" looft prijzen van 5.000 pond uit voor de snelste overtocht in beide richtingen. Daarnaast hebben enige firma's prijzen beschikbaar gesteld, onder andere voor de snelste tocht met een gewone lijnvlucht tussen New York en Londen in beide richtingen (5.000 pond), de snelste tocht van Londen naar New York met een lijnvliegtuig, waarbij een tussenlanding in Ierland moet worden gemaakt (5.000 pond), een prijs voor de lofwaardigste maar niet snelste poging van een Engelsman (5.000 pond), snelste tijden met een supersonisch vliegtuig, in beide richtingen (4.000 pond) en de snelste tijden door personen die niet door zaken of regeringen gesteund worden, in beide richtingen (2.500 pond). BERLIJN Oostduitse grenswach ten hebben vrijdag de burgemeester van West-Berlijn, Schütz, bij de contro lepost Babclsberg, even buiten Berlijn, de doorgang op de door Oost-Duitsland lopende verkeersweg naar West-Duits land geweigerd. Toen Schütz vrijdagochtend op weg naar West-Duitsland met zijn auto bij Babelsberg arriveerde, werd hij door d. grenswachten tegengehouden. Zij pn^er hogingen, lieten de burgemeester geruime tijd van diensten wachten en deelden hem tenslotte mee, dat hij niet zou worden doorgelaten. Schütz keerde toen naar de stad terug. De grenswacht beriep zich op een verordening van het Oostduitse minis terie van Binnenlandse Zaken, die op 13 april j.l. van kracht is geworden. Daarin is het leden van de Westduitse regering en leidende regeringsfunctio narissen niet meer toegestaan via Oostduits gebied naar en van West- Berlijn te reizen. Schütz wilde in Bonn deelnemen aan een vergadering van de Bondsraad (Eerste Kamer). Hij vervangt Bonds president Lübke als voorzitter van de raad. omdat deze een officieel bezoek aan Tunesië brengt. West-Berlijn ligt 176 km van de dichtstbijzijnde Westduitse grens en al le toegangswegen worden door de Oost- duitsers gecontroleerd. Op grond van de viermogendheden-akkoorden, zijn de I Russen verantwoordelijk voor de vrije toegang tot Berlijn. Schütz is naar Bonn gevlogen. De Oost duitsers hadden hem gezegd dat hij niet kon worden doorgelaten, omdat hij de voorzitter is van de Westduitse Bondsraad, een ambt dat wisselt on der de hoofden van de 11 Westduitse Staten. De drie Westerse geallieerden heb ben afgelopen week de Sovjet-Unie her innerd aan de verantwoordelijkheid voor de verzekering van vrij verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Tot dusverre heeft de Sovjet-Unie niet geantwoord. Ifet „nieuwe economische mechanis me", dat begin dit jaar in Honga rije is ingevoerd, ontwikkelt zich vol gens vooraanstaande Hongaarse func tionarissen, voorlopig in succesvolle richting. Het welslagen van een der belangrijkste doelen, uitbreiding van de handel met het Westen op basis van evenredige bevoordeling, hangt echter in grote mate af van de be reidwilligheid der EEG-landen. Het „nieuw economisch mechanisme" heeft ten doel de economische expan sie sneller te doen verlopen, zonder echter de betalingsbalans uit even wicht te brengen, en de Hongaarse markt meer dan tevoren af te stem men op die van het buitenland. Om dit te bereiken is een serie maat regelen genomen, waarvan de belang rijkste zijn verdwijning van de stren ge centrale planning, toekenning van grotere verantwoordelijkheid aan de ondernemingen, vooral in handel met het buitenland, de aanpassing van het tariefstelsel en een begin van een „realistische" herziening van de prij zen. vooral in de sector en verbruiksgoederen. gaven de Hongaren reeds vorig jaar een voorproefje van wat nog komen moest. De angst voor verdere prijs- stijgingn en een daarmee gepaard gaande daling van de levensstan daard, bleek echter voor een groot deel ongerechtvaardigd. Economen geven toe, dat deze angst een psy chologisch voordeel heeft gebracht en dat de mensen nu niet meer zo zwaar tillen aan de nadelen van „het nieu we mechanisme", dat tenslotte be doeld is om de levensstandaard juist te verhogen. DJAKARTA Op de Molukken zijn twaalf personen gearresteerd, die er van worden beschuldigd, onlangs de stich ting te hebben gevierd van de Repu bliek Zuid-Molukken, die vijftien jaar geleden door Indonesische troepen on gedaan werd gemaakt. Volgens een blad van het Indonesische leger, was het twaalftal nog slechts korte tijd geleden uit Nederland gerepatrieerd. F)e ondernemingen krijgen de bevoegd- heid de in- en uitvoer zelf te rege len, binnen het raam van de eigen financiële mogelijkheden. Ook kan in bepaalde gevallen krediet worden ver strekt. Het aantal ondernemingen dat rechtstreeks met het buitenland mag handelen, is uitgebrëid. evenals het aantal ondernemingen dat deze han del voor andere uitvoert. De regering houdt een vinger in de pap door in voering van een vergunningenstelsel en planning op middellange termijn. Onderminister van buitenlandse handel Jeno Baczoni zei in een vraaggesprek dat de overgang op het „nieuwe eco nomische mechanime" rustig en geor dend is verlopen. Het Hongaarse streven naar uitbreiding van de handelsbetrekkingen met het Westen wordt sterk bemoeilijkt, door de discriminerende werking van de EEG-buitentkrieven. vooral op land bouwgebied. Baczoni meent, dat de discriminatie van EEG speciaal tegen de Oosteuropese landen gericht is. Hij vroeg begrip voor de moeilijke Hon gaarse positie. Bijna 40 procent van het Hongaarse nationale inkomen wordt verdiend met de export, en daarvan bestaat weer 30 procent uit agrarische produkten. Vijfenveertig procent van de agrarische export is op de EEG gericht en door de ongun stige buitentarieven, zal men dit jaar 15 tot 18 miljoen dollar aan inkomsten derven, schatte hij. De „discriminatie" van de EEG is een der belangrijkste onderwerpen van bespreking geweest bij het bezoek, van minister Luns aan Boedapest, maar beseft wordt, dat Nederland in dezen weinig kan veranderen, daar 't een zaak van de Euromarkt in haar geheel is. De EEG heeft als hooggndustriali- seerd gebied, de binnenlandse tol af geschaft. Voor ons betekent dat een bemoeilijking van de exportpositie, al dus Baczoni. Een verschuiving van de export naar de EEG van de agra rische naar de industriële sector, vergt volgens hem lange tijd. Moge lijkheden tot uitbreding van de handel met de landen van de Europese vrij handelsassociatie (EVA) en b.v. het Midden-Oosten zijn er wel, maar om deze gebieden te gebruiken voor ver schuiving van de handel zou beteke nen, dat Hongarije minder in de EEG kan kopen. "Veel gunstiger dan met de EEG ont wikkelen zich de handelsbetrekkin gen tussen Hongarije en de EVA-lan- den. „De handel daarmee ondergaat een zeer positieve en gezonde ontwik keling, hoofdzakelijk met de Scandi navische landen, maar ook met Enge land, Oostenrijk en Zwitserland. De EVA heeft geen gemeenschappelijk buitentarief, daar is alleen sprake van de binnenlandse marktvraag", aldus onderminister Baczoni. Hij con stateerde een vergaande liberalisatie, die ook ten gunste van de export van agrarische produkten komt. Wat betreft de handel met Oost-Europa, die voor Hongarije veel omvangrijker is dan met het Westen: deze is ge schraagd op akkoorden op lange ter mijn, die volgens de heer Baczoni gunstig zijn voor de ontwikkeling van de Hongaarse economie. Hongarije zou echter ook gaarne langlopende handelsovereenkomsten met niet-com- munistische landen afsluiten. WARSCHAU Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend dat Adam Rabacki zou zijn afgetreden als minister van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder, die om commen taar werd gevraagd, op een bericht van het Zuidslavische persbureau Tanjoeg, verklaarde „dit is beslist niet waar". Tanjoeg had gemeld uit zeer goede bron te hebben vernomen dat Rapackl was afgetreden. Rapacki heeft al enige malen een hartaanval gehad en kan zijn ministe riële plichten momenteel niet nakomen. Hij wordt tijdelijk vervangen door Jo zef Winiewecz, een van zijn plaatsver vangers. De aard van de ziekte van Rapacki is nooit bekendgemaakt. Een woord- voerde veronderstelde dat een en an der in verband stond met het hart van de minister. LONDEN Premier Wilson van Engeland zal een „toepasselijke som" ontvangen als schadevergoeding voor een publikatie in de internationale He rald Tribune van geruchten over zijn persoonlijke leven, zo is vrijdag in een rechtbank in Londen meegedeeld. Wil son was gevallen over een artikel van 12 oktober vorig jaar, geschreven naar aanleiding van de smaadzaak, die Wil son had gewonnen tegen een muziek- groepje dat „The Move" heet. De Ame rikaanse uitgevers van het blad, dat in Parijs wordt gedrukt, hebben volgens Wilsons advocaat hun verontschuldi ging aangeboden en gezegd dat het ar tikel nocyt had moeten worden gedrukt. De behandeling voor de rechter was hiermee in twee minuten afgedaan.

De Vallei | 1968 | | pagina 5